..E-posta: ifre:
zEdebiyat'a Üye Ol
Ska Sorulanlar
ifrenizi mi unuttunuz?..
Ik verirseniz, karanlk kendiliinden yitecektir. -Erasmus
iir
yk
roman
deneme
eletiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
yelik
Yazar Katlm
Yazar Ktphaneleri

u Anda Ne Yazyorsunuz?
nternet ve Yazarlk
Yazarlk Kaynaklar
Yazma Sreci
lk Roman
Kitap Yaynlatmak
Yeni Bir Dnya Dlemek
Niin Yazyorum?
Yazarlar Hakknda Her ey
Ben Bir Yazarm!
u An Ne Okuyorsunuz?
Tm balklar  

Arama Motoru

zEdebiyat > yk > Ak ve Romantizm > sa Kantarc

27 Mays 2024
eftali Bahesinde  
sa Kantarc
eftali bahesindeki sohbetleri bazlarnn gznden kamamt. Cokun, o gn incir bahesine incir toplamaya gelmemiti ve Songl eve dnerken dayanamam, iftlik evine gelmiti,

:HCJ:
Cokun, huzur hissediyordu, krlang soluu gibi bir huzur tek bana kalp eski gnleri hatrlamak, hissetmek istiyordu, iftlik evinden dncelere dalarak uzaklat.
niversitede ilk yl baaryla bitirmiti. Ziraat mhendisi olacakt, ailesi srarla bunu istemiti, o da iftlik ileri sevdii iin buna karar vermiti. O muhteem yaz gnlerinde iftlik evinde her ie yardm ediyor, tarlada alan iilerle taklmaktan, onlarla i yapmaktan ok holanyordu, tarlada ar ite almak zorunda deildi ama onlara yakn olmak iin zordan kamazd, onlarla alp yorulup yemek yemenin hazz bakayd. Deli gibi ackrd, yoldum deyip i brakmazd, acktm deyip i brakmazd, oturup ay ieyim deyip ii brakamazd, braksa brakr, giderdi mutfakta kendine et kzartp tka basa yerdi, ama hayr, onlarla alrken onlardan biri gibi hareket ederdi, hibir ayrcal yokmu gibi yapard, ailesi bu duruma kzard, kendini heba etmene gerek yok derdi, o youn i gnlerinin birinde tarlada almaya gelen yeni bir kz dikkatini ekti. 14 yandaki bu kz dier kyl kadn ve kzlarnn arasna katlmt, Cokun, i yaparken gzleri hep kzn stndeydi, aktrmadan onu izler, ona yakn olmaya abalard, kzn saf n onu grr grmez fark etmiti. Fakir kyl bir kz olduu apakt, sar salar bir bakayd, Cokunun grd hibir sarya benzemiyordu, uzun kirpiklere sahipti zarif kz, mavi gzleri iriydi, mavi gzlerinden taan ey, o k, o tatl baklargne gibi parlyordu bu ince ve ufak kz. Cokun onunla selamlamaya, ahbaplk kurmaya balad, dosta sohbetler ilerliyordu i esnasnda, ona yakn bulunmaktan, onunla sohbet etmeden byk haz alyordu. Kyl bir kz gibi deil de, kibar kibar konuan ses tonu da gzel bu parldayan kz her gn grmese olmazd, alkanlk byyordu. Cokun onu evinin yoluna brakyor, bir sre yryorlar, kz; Cokun abi daha gelmesen, dedikodu olur diyor, Cokun da oradan kz brakp yoluna gidiyor, kimdir nedir, kimlerle yayor, delice merak ediyordu, kza sorular sormu kz sorular geitirmi, konuyu baka taraflara getirmiti, Cokun kz hakknda bazlarna sorular sormaya balaynca, onun hakknda soru sormasan iyi edersin diye yantlar alm, kimse kz hakknda konumak istememiti. Kydeki yal bir adam birka ey anlatmt, ve Cokun dehete kaplmt.
Songl, halasyla kalyordu, annesi babas boanmt ve ocuklar bir yerlere dalmt, alyorlard ve kendilerini kurtarmak peindeydiler, en ufaklar Songld, hala Havva ilk evlilii yllarnda kocas iteyken biri girmeye alr, sesi duyar ve pencereden tfekle ate eder, baka bir gece yine bir tkrt duyar ve kadn hazrlkldr, gnlerdir onu beklemektedir,
Elinde ksa bir balta vardr, adam tornavidayla pencereyi amaya alrken beklemektedir,
Ses kesilir, kenardan bakar, adam oradan uzaklamtr, saatler sonra, yataa yatm tam uykuya dalaca srada baka bir peneden tkrtlar geldiini duyup korkuyla ayaa kalkar, be yandaki olu koynundadr. Dier olu sardr ve yatanda bebek gibi uyumaktadr.
Uyanan ocuk alamaya balar ve onu susturmaya alr ve eline tfei alr, dier elinde balta, sesleri dinler. Ses yoktur, salona doru usul usul ilerlemeye karar verir, yatak odasndan tam kaca srada, dakikalar nce kapy levyeyle ustaca amtr adam, Havva salona kan koridora admn att anda nefes sesi duymutu, orada biri vard, duvarn ardnda saklanan adam fark edildiini hissetti ve bu srada angrt koptu, cama iri bir ta atlmt. Havva korkuyla yerinden srad, tfek elinden dt, ban o tarafa evirmiti, adam hcum etti. Havva, baltay savurmaya frsat bulamamt, adam onu itip yere yklmt, ocuk korkuyla lk atyordu, krk pencereden dier adam ieri girmeye alrken elini ve yzn sarkt gibi duran cam paralar kesti ve geri ekildi, tekmeyle krmaya alyordu sivri camlar, Havva, yerde adamla bouuyordu, adam elindeki iple kadnn ellerini balamaya alrken, yardm et, tutamyorum! diye bard, Havva bu iki adamn elinden ne olursa olsun kurtulmas gerektiini anlamt. ocuklarna zarar gelmesinden daha ok korkuyordu, Uzun boyluydu, 1;90 vard, elinde baltayla saldryorsa 3 metre olurdu gznde,
iri yaplyd, ufak tefek adam diz vurup ban stnden top gibi duvara frlatt. Ba duvara toslayan adam kvranrken dier adam yetimiti. ri ba karm, kprdama ay! diyordu, ocuu kapmt, ba ocuun grtlana dayamt. Havva durdu, bandan kanlar akan dier adam toparland, boa gibi gl be bu kadn, gld, ama kadnn bir metrelik kalas iin her eye dier, dier adam dedi ki; durma, git teki ocuu yakalayp getir, bu ay bizim iimizi bitirmeden!
Tamamdr deyip gitti.
ocuu brak, sana istediini veririm.
nce seni balayalm dedi.
Ufak ocuk durmuyordu, adamn elini srnca seni pis kpek yavrusu! dedi, ocuu brakmak zorunda kald. Havva atld, ba savurdu adam kadnn bir elinin parmaklar kesildi; ama durmad, ba alp adamn grtlan kesiti. arabuk koyun keser gibi. Ba gvdeden ayrlmak zereydi.
Dier adam sar erkek ocukla boumu, onu tutup ekerek getirmeye abalyordu ve ocuk baryor, alyor ve direniyordu, bir yumruk att ona ve ocuk direnmeyi kesti, onu sryerek yatak odasna getirdiinde ay nn aydnlatt cesedi grd, adamn boaz kesikti; ama lmemiti, garip sesler, korkun bir yaratk gibi sesler karyor, can ekiliyordu, ayaklar hzl hzl kmldyordu, duvarn kenarnda onu bekleyen Havva, baltay indirdi, ve bakla onun da boazn kesti.
Havva, evin dna kt ve bir sigara yakt, bu adamlardan bir tane daha var myd? Belki drt taneydiler, elinde el feneri, yaral eli sargl, msr tarlasnda dolanyordu, ses duydu, bir adam ark sylyordu. Ses yaklat, uzun yol kamyon ofr kocas orada oturmu iiyordu, kr ktk sarhotu.
nnde yere salm paralar vard, o kadar ok para vard ki.
Karmn iini bitirdiniz mi? diye sordu, Yaar, sen misini? O lanet kardan ylesine bktm ki. Hem gebermesi ok iyi oldu, ldrdnz onu deil mi, siktiniz onu deil mi?

Yaar, gen bir sevgili bulmutu. ki arkada karsyla birlikte olmak iin ona ok para demilerdi. Ve adam karsnn lmesini de istiyordu. Kyden birilerine karsnn para karl baz adamlarla yatt yalann atmt. Karsnn kulana alnmt bu dedikodu, onu bir elime geirsem doduuna piman edeceim diye dnr, alamaktan mahvolurdu, kahroluyordu, nasl bir insan byle yalan atabilirdi. tibar sfr olmutu.

Adamlar onu ldrmeyecekti; ama ldreceiz diye yalan attlar, bu adamlar bu kadn grmlerdi, o eve defalarca geliler, imiler, yemek yemilerdi, bu iki bahtsz ve yalnz adam kadna hayran kalmlard, onunla yatmak iin her eyi yaparlard, onun muazzam byk kalalarn grlerdi, eve yatya geldikleri bir gn. Kadn banyodan kmt. Adamlarn ierde olduunu bilmiyordu.
Havva, arkadan adama yanat ve onun da boazn kesti.
kesik ba da gidip ky meydanna att.
Sonra tutukland. 10 yl hapis yatt.
Cokun, duyduklarndan sonra dehete kapld.
Yal adam kzdan uzak durmam iin uyduruyor, abartyor diye dnd.
Ve kz braktktan sonra sakland ve onu tarlalardan geerek takibe koyuldu.
Kk kz msr tarlalarnn ve koca koca aalarn evreledii bir evde yayordu, tpk Hseyin dedenin anlatt gibi, msr tarlas iinden tek katl evi gzetlerken, bu evde iki kiinin ba koyun gibi kesildi ve nc de buralarda bir yerde, evin mutfak penceresinin yz metre karnda nc adam kesildi, tam bu cvar olmal diye dnd. Sahiden o kadn o kadar korkun muydu, o kadar uzun, gzel gl ve devasa kalalar m vard, yok be, yalan atyor olmalyd. O zamanlar kadn 22 yalarndaym. imdi krk olmal. Yok camm, hibir kadnn kalas da bir metre olmaz ki. Gld. Ama korkuyordu.
Tek katl, bakmsz, perian bir evdi buras. Cokun, eve doru biraz daha yaklaaym dedi, bir bok grmyorum, o ay kadn ok merak etmiti ve iri kpek, kangal kpei uykusundan uyand, havlyordu, Cokunun korkudan zplad kalbi, Havva; ne oluyor be olum dedi, kapya kmt, Songlle birlikte: Hala, sal onu gidip bulsun o her neyse.
Sarhoun tekiyse ldrr adam, bamz belaya girer.
Bizi gzetleyen sapn tekiyse? Bize tecavz etmek niyetindeyse?
Havva, kpei sald ve Cokun zincir sesini, diyalou duymutu; frlad. Kpek mermi gibi frlamt. Allahm diyordu Cokun, lan niye
kpekleri olduunu sylemedi ki. Ha, Songl arada sylerdi, acaba, aslan ne yapyor acaba, aslan nedir dediinde kedim demiti, kedisinden sz ederdi, yalan atm meerse.
Havva, bard at gibi koturan kpein ardndan, aslan tut, yakala o eyi! diye baryordu. Cokun, tarladan kmak zereydi, burada bir armut aac olacak, oraya ksa, olmaz, biraz daha dayanrsa dere var, kpek aray kapatyordu, iriydi ama ksa mesafede iyiydi, Cokun aac geti ama aaca trmanmad iin pimand, burada bir yerde eski bir ahr vard, hayalet gibiydi, onun iine saklanabilirdi. Ahrn eski kapsn amaya alrken telle balyd, ahr arka tarafndan yavrular olan kpek hrlamaya balad, iki erkek kpek sesi geldi, Cokun frlad, meyve bahesine dald, bu srada koarak gelen kpei dier kpekler karlad, onlar kaprken Cokun aray ama frsat bulmutu, kangal kpei onlardan kurtulamaya alyordu ama kpekler peini brakmad, kangal geri dnmek zorunda kald ve kpeklerde biri cokunun peine dmt.

Kan ter iinde kalmt ve yerden toprak ta bulup frlatp barnca kpek duraklad, ard ve vn diye kat.

Havva 10 sene hapis yatp ktktan sonra btn kyl ondan uzaklamt, ondan deli gibi korkuyordu, farknda olmadan yanl bir laf ederiz de onun da zorunda gider de kafamz keserse diye bir korku vard herkeste, halann olduu evin yaknndan geen yolda akam ve gece kimse gemezdi.
Havva, kye inerse omuza bir balta koyard, onu gren yolunu deitirirdi.
Onu gren, korkudan lafn unuturdu, Havva da yle gevelerdi, tarlada alan kadnlarn yanndan geerken: Ne olacan Allah bilir ya, gnn birinde yine kopartacam bir kafa, sonra bir tane daha, sonra bir tane daha, ncekinde yrttm kk bir cezayla, haklydm,
Bu kez haksz olsam da kopartacam baz kafalar, tekiniz bile arkamda durmad, orospu saydnz beni, bir taneniz bile arka kmad, gnn birinde bazlarnz kesersem, evinize gelir kesersem, scack yatanzda yatarkenarmayn, korkmayn, baltama bama kuzun gibi teslim olun, barp armayn, zorluk kmaynok aladm ve yalnz kaldm, sizin tarlalarnzla sizle baka tarlalarda ok altk sizi sevdim ama hepiniz kalle ktnz. Bu yannza kar kalmayacak bilesiniz. Birininiz alrm gece, keser gmerim, kimse bulamaz, nceki saflm kafalar ky meydanna atmakt, hakkmda dedikodu yapana bu olur demek istedim, ama daha yle yapmam, keser bier ve gmerim kimse bulamaz.
Her grdne byle sylemlerde bulunur lafa atard. Kafalarn nasl gvdeden ayrdn, adamlarn nasl ac ektiini, boazdan akan kann sesini taklit ederdi, insanlar dehete kaplr kaar, hala ise kahkaha atarak glerdi.
Olay yerine gelen kyllerin anlattklarbunu duyanlar nasl dehete kaplmasn, her yer kanla kaplanm, rpnan cesetlerhayvan can ekimesine dayanamayan bu normal inalar insann can ekimesi sahneleriduyduklar korkun hissettirirdi ve ryalarna girerdi, halann katliam efsane olmutu kyde.
Yal annesiyle yaarken yalnzlk tula gibi vuruyordu yzne, can acyordu, birka inek bakyordu ve para lazmd, byle geinilmiyordu. Onu kimsenin tanmad bir yerde i bulabilirdi, burada da bulabilirdi, kyller ondan korktuu iin ona i verebilirdi; ama buradan uzaklara gidip kafa dinlemek, yalnz kalp gemiinden uzak kalmak, hayatn yaamak istiyordu ve evi terk etti, yal annesi idare edebiliyordu arada uruyordu eve.
ocuklarla annesi ilgileniyordu, biri eekten dt ld, ufak olan, sar olan ise uzak bir ehre almaya gitmiti, elde avuta sna hibir ey kalmam ve tek annesi kalmt, o da giderek elden ayaktan dyordu, yeni hayatna dair yepyeni umutlar yeerirken, o eein ban kesti. ok asabi bir eekti ve lm hak etti diye dnd, ve bu da efsane biimde yayld kyde, eei ast kesti diye, ikence etti diye. Biri grm. Bire bin katarak anlatt kylye.
Sonra evin kedisini kuduz sanarak evin nnde incir aacna ast, kedi kvranarak lrken bazlar bu olay grd, veterinere gtrd kafay, kedi kuduz deilmi, btn bunlar halann gaddarln, katliamcln, bundan holand efsanesini perinledi. Hatta kyn lakab kmt, gaddar kadnn ky diye, ky artk bu lakapla anlyordu.

Ve yeni bir kyde ie balamt, kambur ve yzne kimsenin bakmad bir adamla yemekte sohbet etmeye balad, asabi ve kfrbaz adamla kimse muhatap olmak istemiyordu ve ateist bu adam imeyi seviyordu, gnahlar ve acnas adama tarla sahibi be kurup alr diye i vermiti, adam bu i iin yalvarm, alamt, karsnda alayan sakall ve sal ba uzanm bir adam gren yal kadn, bu dinsiz imansz beli yola gelir iyilik edeyim diye dnmt, ok zayf bir adamd, karga lei derlerdi ona, kambur adam, simsiyaht yz, bir kargas vard, onunla konuur sohbet ederdi, kpek kulbesine benzeyen bir barakada tek bana yaard, tarlada alan kar kzlardan birini kandrp yataa atmak peindeydi ama kimse ona pas vermezdi.
Gnn birinde Havva; kimse var m? diye bard kapsnda, uzun adam neredesin?
Kambur adam ona kapy at, korkuyla titreyerek, kafam m kesmeye geldi acaba, bir yanl m yaptm ona, geen sefer kalasna ok baktm, hesap sormaya geldi kesin; bittim
Hemen zr dilemeye balad: ok zr dilerim Havva karde. Ne desen haklsn. Bokun tekiyim, bala.
Ne geveliyorsun ya, bir ayn orban imeye geldim.
Numara yapyor olmalyd, benim aym kimse imek istemez ki.
Sonra. Yok canm. Hesap sormaya gelmedi herhalde diye dnd. Peki bu iri, Artvin boas gibi, ant aalar gibi grkemli, bak bak gzn alamayacan bu esiz varlk nasl odu da ona gelmiti, ay vard, kuru ay ve ekmek zeytin kard,
Havva yere bada kurup oturdu ve sar etein kaplad iri baldrlarna bakakald. i gitti, bakmamaya alt, Havva evin san solunu inceleyerek, orada kambur adam yokmu gibi bir hava inceleme yapyor, keyifle ayn iiyordu.
Kambur adam dayanamad, frsatt ve kadnn bacaklarna gz dikti. ok heyecanlanmt.
eteini biraz aar msn baldrlarn greyim? dedi.
Havva gld.
Tilki gibi bekleyen, azndaki dilerin ou dklm, n dileri olmayan ve dierleri ya krk ya da simsiyah olmu kambur adam srtyordu.
Havva sert, fkeli bakyordu.
ok zr dilerim, samaladm, bunu unut ltfen. te benim .plk byle. Sucuk ve yumurta var, yapaym m
Yap. Ama az nce taciz ettin beni; nce bunun hesabn vermen gerek. Az tede, masada duran baltaya evirdi gzlerini kambur adam.
Bunu sakn dnme.
Dndm nk baltay eline verecektim, kafam kes diye, ama kesmeden nce bacaklarn baldrlarn a gster bana, ,sonra kafam koparabilirsin. Adam alamakl sylemiti bunlar.
Baltay bana getir.
Kambur adam korkuyla kalkt yerinden, baltay alp getirdi.
Havva baltay tek eliyle tuttu, imdi bana yumurtal sucuk yap.
Yerde kk tp vard, kambur adam ie giriti, arkan bana dnk olsun
Arkam dnkken baltay indir diye mi? aniden indireceksin, lmn geldiini bilmeden prt diye gideceim. yi fikir. Namn duydum, sana sulanmak byk hatayd. Tamam, bana bir yerini gstermesen de olur, karmda biraz dans etsen? Sonra beni ldrsen? Sigara iip seni seyretsem?
ine bak!
Beni ldrdn anlarlarsa hapse girersin, yumurta yersen iz brakacaksn tabakta atalda, ay bardanda parmak izin kacak, o barda yok etmen lazm, urada uval var, taba, atal da uvala at, bir yere gm, beni gmersen iyi olur, cesedi bulamazlarsa cinayet de yoktur.
Geen hafta hani beyaz etek giydiin gn, hep kara alvar giyerdin ama o gn beyaz etek giymitin. Ve bacaklarn 30 santim kadar ilk kez aktayd, o gn benim iin rya gibiydi, seni uzaktan grdm, u tarla kenarndaki aa kesme iinde sorumlu iyi ki bana grev verdi, yoksa yanna gelip bacaklarn gremeyecektim, kimse de gelmek istedi, sorumlu ka kiiye dedi, kafamz keser, kaza maza der kar iin iinden dediler. O iman adam..
iman adam aa keserdi, budama yapard,
Elektrikli testereyi istedi Havva: Ver ben yapaym.
Sen beceremezsin.
Yaparm ustam ver bana.
Sen bunu bo ver de anlat bakalm, kafa kesmisin filan?
Orasn kartrma.
iman adam gld: kafa kestiine inanmyorum, bir kadn bunu asla yapamaz. Kyde ahane yalan bir efsane duydum hakknda. Bire bin katp anlatyorlard, ok bunaldm bu masaldan. Bence senin bir sevgilin vard ve cinayetleri o iledi. Sen az ceza alrsn diye, namusumu kurtardn ayana ne ktn,
Konuyu kapatsan iyi edersin.
Kapatmazsam ne olur, sevgilin benim de kafam m kesece? Gld, Sen bence bu kyden deil de, ehir dndan baka kylerden i yapmak iin gelen genlerden biriyle kafalar uydurdun, o gece onunla seviirken kocann dostlar sizi yakalad, ve o iki adam katletti, kocan. Yaptnz i gerekten polisiye filmleri aratmayan trden.
Bak seni yine uyaryorum, u aac keselim, ve var git yoluna.
Aa kesilecek tabi.
Bu arada kambur adam ikisinin sohbetini sigara ierek iiyor ve koynunda ila iesine koyduu viskiyi arada karp iiyor. t etmiyor, bakalm bu muhabbet nereye gidecek diye zevkli, u iman adamn kafas kesilecek mi ne olacak ok merak ediyor. Mdahale ederse kabak bana patlar, ve Havva onu sinek gibi ezer, bu tarla kyden uzakta ve civarda kimse yok, Havva, iman adam ve kendisini ldrse kim bilecek ki, tank filan yok.

Sen u olayn gereklerini bana bir anlatsana, kimseye anlatmayacam, syle, gerei anlat.
Sabrm ok zorluyorsun.
Ya tamam, nasl ldrdn adamlar, olay batan sonra anlat. Oturdu iman adam, gerekten ldrdysen olay balatan sonra anlat, ben de diyeyim ki efsane denen ey harbi gerekmi. Ama gerei istiyorum, duymak istiyorum olay senin azndan?
Bana ac veren eyleri deme, hatrlamak istediim olaylar anlatmam isteme, toparlan, kalk u aac keselim.
Aa kolay Havva.
Bak sabrm taarsa kafan koparrm ku gibi!
Adam gld; bak orada kambur var, o zaman onun da kafasn kesmen lazm.
Havva, dnp kambur adama bakt.
Ver u testereyi deyip elini uzatt,
Ya brak, sen ne anlarsn aa kesmekten, bu i iin beni tuttular!
Ben de yaptm bu ii!
Ya brak kolunu koparacaksn bir yerini keseceksin.
Ayaa kalkt iman adam.
Tamam, patron sensin. Sen bana syle, dediin gibi yapaym.
Hah yle, testereyi uzatt aniden, yakala!
Havva, testereyi alrken yere drd.
Hay senin yapacan ie, bir bok beceremedin!
Eildi bakt, krlm uras, amna koyim! Gl gibi testeremi krdn!
Sik gibi uzattn, vurdun elime.
Hayr; yakalayamadn.
Testere yle verilmez. Ayrca bu testere yeni deil!
Ya brak! Yalan atma. kinci el olabilir ama salamdr, krdn stn batrdn. Defol git bamdan! ekil uradan adi beceriksiz kar!
Sen bana nasl beceriksiz kar dersin ulan! dedi elinin tersiyle bir vurdu, iman adam tokadn etkisiyle yan tarafna bir takla atp le gibi serildi yere, bam!!! Oy bamm! diye inliyordu, ban topraktaki taa arpmt, ba yarlmt, boynum, boynum, boynumu krdn!!! kmldayamyordu.
Bir eyin yok, kalk ayaa. Aac kesmemiz lazm. Bir tokat indirdi.
Seni dava edeceim, seni dava edeceim, muhtar amca olu, iin bitti, srm srm srndreceim mahkeme kaplarnda, ceza alacaksn, tazminat cezas da alacaksn.
Havva bir tokat daha indirdi.
Ne cezas, yok yle bir ey, kambur, de bakalm buna ne oldu?
ey ey Havva ablaey.
urada bir asabi eek vard, kyn en asabi eei
Evet.
Ona binmeye alt. ifte yedi, ok kzd, eein gtne sopay sokmaya alt ve eek onu yine teklemedi, srd, yle deil mi?
Evet, oradaki uzanm acyla kvranan eek, ha tabi dier asabi eek tam da dava edilecek trden, ama uzanan eek asl sulu.
Kalk lan ylan! Kalk yoksa tokad yersin!
iman adam ar sanc ekerek doruldu.
yisin iyisin. Tekrar et; iyisin.
yiyim; tabi ki iyiyim.
Testereyi altrd.
Ver ben yapaym dedi, sen dinlen, acn ok
iman adam oturdu, ban evirdi kambura
Sen gnn grrsn seni yalanc pislik dercesine ona pis bir bak att.
Ban sallad.
Kambur ise ona srtt, dil kard, ayp bir el hareketi yapt: Anann amn grrsn sen. Ba sallama bana!

Havva, seni izliyordum, kalan, endamn, titreiyordu kalan. Ne gzeldi, rya gibiydi, muazzam mutluydum, beyaz bacaklarna bakyordum, cennetteydim sanki. Sonra. Aacn gvdesini traktrn rmorkuna yklemek ii geldi at, iki kz bile yapamazd bunu, tek bana o aac kaldrdn, hayretler iinde kaldm, sen boalardan daha boaydn, hkmdardn, sen ilahtn. Gzlerime inanamadm gcn grnce.

Bu srada Havva evin ierisini izliyordu, bir kede ocak yaklm, isten simsiyah olmu ahap kulbenin duvarlar, tede ul battaniye gibi kirden siyahlam bir posta dnm ey duruyor, bcek kabuuna dnm battaniye, bu adam burada nasl yayor diye dnd.
Benimkisi de yaamak m burada. Ban evirip ona bakt.
Bir daha sakn ban evirme, seni hemen ldrmem ve iken ce yaparm!
Bala, o gzel yzne bir bakaym dedim.
Ya ben ister miyim byle olmak, bu bok uval iinde yaamak; ama sorun deil; karnm doysa ekmek zeytinle yeter, sorun yok; ama u kamburum olmasa ben istemez miydim ev ocak kurup bir kz almak, kambur her eye engel. Bu siktiim hayat byle yaamaya mecburum, bu kambur olmasa ne gzel bir hayatm olurdu.
Kzlara kadnlara nasl baktn grdm, onlar yer gibi, i i yer gibi.
Yok; 18den kk kzlara asla bakmam!
Birisini kandrsan ya kk mk demezsin!
Yok; asla iim olmaz. Sutur; hapse girerim kk kzla olursam, asla bulamam. Kk kzlar kzm gibi severim.
Hi sanmyorum. Eline dse affetmezsin. Ama merak etme, btn ktcl ve sapk hayallerden kurtaracam seni. Kamburluk, geim sknts, btn dertlerin bitecek.
Bitsin, senin elinde lmek de bir eref olacak benim iin, pili bitmi bir bcek gibi bu kede gebereceime, yalanp bakasna muhta olacama ellerinde can vermek benim iin bir kurtulu olacak. Ya Havva alnma kzma ama demeden edemeyeceimhikayeni bilmediim zamanlarda sana bakardm ve ya bu gsterili kadn neden kimse almyor, neden bu kadn kimseyle evlenmiyor diye dnr dururdum, sana acrdm, senin gibi boylu poslu bir kadn hi grmedim, da gibisin, baklarn donuk ama glnce gzlerinin ii gler, o hallerine taptm, bir kadna erkek art, korur kolar, kadn yalnz yapamaz, erkek yalnz olur ba eder, ama kadna bir erkek art, glgesi bile art, yalnz kadna gz dikerler, ele geirmek isterler, kullanmak smrp atmak isterler, tuzak kurarlar; ama erkek baka, her halt yer, orospu bulur tatmin olur, ama kadn baka, gecenin nce ssz bir yere gitsen biri grse nedir bu kadn ne ayak, orospu mu diye dnrler ve hemen birileri damlar yanna ya da ssz yere giderken pembe eteini rzgar uursa frna ve beyaz klotunu arsa birden ekip alsa, gzel kalan ortaya ksa ve birileri seni grse, stne ullanr. Frtnann da pislik olan vardr.
Saptma! Menemene odaklan. Yoksa seni ldrmen beter ederim kambur!
Kusura bakma birden esti de.. zr dilerimseni taciz etmek istemedim
Dnp sana bir kez bakabilir miyim?
Bakarsan cce aletini keser azna tkarm!
ok zr dilerim.

Kambur adam aa kestii gne gitti, aa kesilmi, traktr rmorkuna yklenmiti,
Havva karde ok yorulun. Kan ter iinde kalmlard. Gidip derde elimizi yzmnz ykamaya ne dersin?
yi olur.
Derede suya girerse Havva, slak giysiler vcuduna yapr, vcut hatlar meydana kard, onu bir ekilde suya girmeye ikna ederse ya da suya iterse.
Dereye geldiler. Derenin gl olduu ksma yanatlar.
Karde sen suya gir, elbiselerini kar rahat ol, ben arkam dnerim, biri geliyor mu diye kontrol ederim.
Yanma gel dedi Havva.
Neden?
Gel bir ey diyeceim.
Yanat.
Havva onu enseden tutup suya frlatt, kamburlu takla atarak suya dt, kurbaa gibi.
Ya ne ettik karde?
Havva, elini yzn ykad.
Gidiyoruz; hadi gel srngen. in gcn akallk deil mi?
Ya yok vallahi billahi Havva bacm olur mu yle ey.
ok konuma. Yr! iko bizi bekliyor.
Ya fena dvdn adam, bana i amasn?
ikonun yanna geldiler.
Naber lan moloz?! dedi Havva.
Su iesiyle su getirmiti,
Su getirdin demek, llerinin ruhuna girsin, delice susamtm.
Havva, ienin kapan at ve adamn yzne fkrtt.
Ne yapyorsun be!?
Scaktan yandn; ferahla diye sana su getirdim.
Siz ikiniz ne yaptnz derede?
Oynatk biraz.
Havva, kambura bakt.
Oynatk deil mi?
Evet efendim.

Ya Havva karde, orada oynatk dedin ya, dnyalar benim oldu o an, gerek gibiydi, o salakla dalga gemek iin attn bir yalan; ama ne gzel yaland o. ocukluumda tarlalarda gelincikler grrdm, onlar koparr anneme gtrrdm, annem kucaklayp perdi beni, ok ufaktm, sen oynatk deyince o zamanlardaki gibi sevindim. Ya Havva, seni grdm, senden, endamndan, yeil gzlerinden gzlerimi alamadm o zamanlar, ya ldryordum, bir ben mi bu kadnn bysn, gzelliini fark edenim derdim, kimse yanamyor, kimse sevdalanmyor bu kadna, neden kimse sevmiyor arzulamyor bu kadn, bu yalnz, yapayalnz kadn, sonra ocuunun olduunu rendim, sorun deil, neden bu kadn kimse elde etmek, arzulamaz, neden bir mr boyu sevmek istemez, hastalandnda ona bakmak istemez, gldnde glne tank olmay ya Havva, seni, diyaloglarn, kyllerdeki yankn duyduka.. ya sen korkun biriymisin, dardan gze ho gelmen baka, sen bir canavarmsn, ikini biri laf eein ban kestiinden, kediyi astndan, o adamlar nasl ldrdnden, scak kan ellerinde yznde hissettiinden, detaylaryla anlatman duydum, ryalarma girdi, grtlak kesilince akan scak kan, fkran kan her neyse.. sen bir katliamcsn gerekten, ve senden korkmaya baladm, yaptn katliamdan televizyondan dizi izler gibi bahsetmene atm kaldm, cinayetleri zevkle anlatp duruyorsun, kar taraf kaana dek, ya da anlatabildiin kadar, ok ksa bir kesit, insanlar o anlara ekmekten zevk alyorsun, nasl sapk bir dnce, duygu sendeki, zemedim, herkese saydryorsun, lafn esirgemiyorsun, olur mu byle, tamam iki ocuun var sorun olmaz seni sevene; ama sen kendini irkin gstermekten, iindeki karanl yaymaktan haz alyorsun, bir hastalk var sende, sen bir izofrensin, sana bir eytan musallat oldu diye dndm, insan gemiinde fena bir eyler yapabilir, birilerini ldrebilir; ama eki dzen verir kendine, sen bir korku imparatorluu inaa etmisin, bu delilik deil midir, insanlar korkutmaktan ok holanyorsun, ya insan yalnzken zordur yaamak. Evlenmek, iyi bir koca bulmak iin nice taklalar atar gen kzlar, dzgn kz olmak iin rpnrlar, bir sava verirler kendileriyle, gelenee grenee uygun kz olmaktr amalar, yoksa elin adam ne etsin pi kzlar, eltiyle, grmceyle kaynylavs iyi geinecek gelin ister byklerkocalar.. deil mi, ay yapacak, yemek yapacak, misafir gelecek eve grmce, kaynana, hizmet yapacak gelin, iyi davranacak, kaynpeder gelecek eve, torununu sevmeye, deil mi? Maddi sorun oldu mu kaynana kaynpeder destek kacak, damadn halas, teyzesi, nenesi, onlar krmamak, gcendirmemek lazm, kayno destek olacak birok durumda, deil mi, damat yle gelin ister, tv dizisinden gzlerini alamayan, sigara, bira ien, oje srmekten haz alan kz ne etsinler, onlar ehirdekiler sever alr tapar kar eder, buras ky yeri, ahmak kafalar; ama iyi yrekli insanlar var burada, o kzlar ki tarlalarda kle misali alr, onlarn ok az niversite bitirir, onlarn ou iyi koca bulmak ve hayatlarn kurtarmak derdiyle geirirler gnlerini. E senin cici genlik zamanlarn gemi, yan ban gemi, katana (inek cinsi) kadar olmusun, bir tr sr belki bilmezsin, ocuun olmu filan, salarn eski gzelliini krpeliini yitirmitir vajinan, belinde knda benler olumutur karnnda, baldrlarn sellit doludur canm gider onlartaparmah bir grsem onlar ok zr dilerim sapka konutum bala; tekrar zr dilerim eve misafir gelmi, ay pasta rek vs. yapacaksn, gelin dediin kadn dediin byledir ya da misafirlie gideceksin, lafn szn zn bileceksin, o kzlar geerler byle tezgahlardan, misafirlie giderler, misafir gelir evlerine, eskiden tencereyle kazanlarla yaparlard dn yemeklerini.. etli.. imdilerde yok tabi.. et ka parageim zorbak glm, sen korku tanrs olmaya almasan ne gzel olurdu, paras olan nice adam seni kadn ederdi, klen olurdu, sana ok iyi bakarlard. Biliyorum ki bence o szn ettiim gen kzlarn ruhu var sende yan ban gemi olabilir bak geleceksin 50 yana, ya iyi midir yalnzsn ve ocuklarna klesin, senin cinsel zevklerin kadnln yok mu, neden harcarsn kendini, neden uzlamazsn, neden canavarca salyalarn saarsn kudur kpek gibi, Havva, sana yakyor mu? Havva, sana baktka iim acrd, senin karanlk ynn grdke o acma yok oldu gitti, ah bu kadn plak grsem, etini budunu emsem yalasam diye dnr oldum, her yerini srmay, kanatmay, sana zarar verir gibi seni dver gibi pp ekitirip sana sahip olmay istedim durdum, kt, adi, rezil yanlarn grdke yaydn o lanet korkuyu sana yedirmek istedim seni altma alp inlete inlete. Ne adi bir eymisin sen, ne lanet bir kadnmsn sen! Hani dereye gitmitik senle ve tarladan geiyorduk, dikenler otlar dolanyordu frfrl beyaz eteine, bacak arana bir elinle toplantn etei dikenler dolamasn diye, yapyordu dikenler, ite o zaman etek yukar kaym, bacaklarn ortaya kmt iyice, arkandaydm, iim gidiyordu.
Neye baktn iyi biliyorum, oyarm o gzlerini demitin, d nme!
Durdun ve nnden yrmeye baladm.
Neden hep akallk peindesin, neden hep pislik peindesin, neden insan, normal insanlar gibi olmaya almyorsun demitin.
Anlatsam da anlamazsn ki.
Hep seni izliyorum demitin. Hep bir eytani bir eyler planlyorsun, tekilere nasl baktn ok iyi biliyorum.
Bo ver demitim ama, diyeceim ok ey vard. Alamak istedim. Anlatrsam alardm anlatmadm. Havva, senin srtnda kamburun yok, bunun ne demek olduunu bilemezsin.
Hani odana bir bcek girer, korkarsn, irenirsin, battaniyeyi kaldryorsun, byk bir bcek, hamam bcei ya da krk ayak, bir eylerle onu alp dar atmak istersin, bir ubuk, aman seni sokmasn. Babam benimle yle ilgilendi, pis pis bakard bana, eki eki bakard, annem yokken kzard, azarlard beni, erkek evlat olacak diye ok sevinmi, sonra bir de kamburu var, o da nesi, dzelmez iyilemez demiler; ama annem yle deildi, annem beni severdi, perdi, babam adinin tekiydi, kucana almazd, baba derdim; ama duvarn tekiydi, sonra erkek kardeim oldu, kardeim ayaklannca babam onu gezmeye gidiyorum diye alp gitti, bir daha dnmedi eve, ben annemle, kardeim babamla kald, boandlar, anneme verdi iki ufak tarla, onu raz etti, annemle geen yllar zordu; ama gzeldi, tarlalarda iilik yapard, mal bakard, beni bytt, 15 yanda onu aniden kaybetmemle dnya bama ykld. Hayatta tek bama kaldm, annemin baz akrabalar vard, kimse bana sahip kmad, srtnda neden kambur var lan deyip gelip dvdler, canlar skld, gelip bana patladlar, alp bamn bana bakmaya altm, tek bana olmak ok zor, imeye baladm, sigara iki, ne tr iki olursa olsun, kafam gzel oluyor, dertleri unutuyordum, herkesten nefret ettim, km asl balatan; beni seven bir kz vard, kamburun var, seni ne yapalm deyip kzdan uzak durmam sylediler, ite asl o zaman ykldm. Annem varken iyiydi, sevdiim kz varken iyiydi, moral bulurdum, kt bir i yapacan sra birisi elini atar srtna, Allah kitap der, t verir, yalvarr, caydrr seni , ite o iyi eli kaybettim, anne gibi yar olmazm, bunu anladm, herkes dlar beni, geinmeye altm, obanlk, tarlalarda altm kle gibi, pes etmedim, herkesin dostu sevgisi kars ei ocuu vard, ben yapayalnzdm, yalnzlk insan eytandan beter bir hale sokar, pisleirsin, ok kt eyler gelitirirsin,
Havva, arkadan yanat baltayla.
kr ban evirdi, baltay grnce korkup srad, yuvarland geri geri.
Kap kaak te beri stne dt.
Etraf ykma!
Bu soan ne, kurumu, bu domates ne, cann km kurbaa baca gibi, burada iki yumurta var, on yumurta yerim tek seferde.
Dan orada tarlada sebze ektim, oraya gidelim, kmes yaptm, 60 tavuk var.
Tamam, oraya gidelim. u kilimi alalm. Kap kaca tp al.
Toplandlar; daa vardlar.
Tavuklar iriydi, gzeldi.
Bunlar satyor musun?
Ara ara yerim.
Gzel i.
Yalnzken yiyemiyor insan. Tek bana.
Demek yle.
Domates biber salatalkvay be! Gzel bahe.
Annemden kald.
Annen ldkten sonra kimse sevmedi mi seni?
O kz vard, terk etti ve kimse kmad.
Sorun etme, destek bekleme, gelmez, tek bana idare et, o iyi el dedin ya destek olan, moral veren, o el, o ey iindedir, iindeki ses, o yardm eder.
O kadar zldm, canm yand ki, i ses neye yarar, bendeki hep samalar. Gld.
Tarla ne kadar?
3 dnmbu arada sen beni menemeni yedikten sonra ldrecek misin?
Tabi ki. Vaktin geldiini hissederim, nceki ilerdeki gibi.
Bu arada, aklma bir ey geldi, boa greleri iin kamyoncu arkadamla Artvine gitmitim, oraya pazara uramt dostum, bir kadn dikkatimi ekti, ondan meyve, patates soan aldm, her ehre geldiimde bu kadndan bir eyler alrdm, iyi bir satcyd, sohbet ederdik ksa, 41 yandayd Narten, en son ondan bir eyler aldm, silah sesleri duydum, adam onu taciz etti diye vurmu onu tabancayla, bandan ve vcudundan, orta yal adam ld, Narten diz kmt, alyordu, sinir krizi geiriyordu, sivil bir polis oradayd, silah ekti, yanat, silah ald antadan, kadn periand, Narten ne yaptn be diye iim lk att, bokun tekine ayaktan skaydn, ok ierlemi demek, adam ldrmek byle bir ey, bin piman oldu; ama ok geti, yllarn demir parmaklklar ardnda geecek, geiyor.
Menemen pimiti, ktn stne koydu tavay kr.
Sen biriyle evlenirsen adamn ii zor.
Neden?
Seni doyurmak mesele olacak. Varn younu harcasa seni doyuramaz, zengin biriyle evlenirsen iyi olacak Havva karde.
Havva, doymutu, sigara yakt.
Bir dal uzatt.
Son dal sigaran i.
Neden?
Seni ldreceim ya.
Kadnn yanndaki baltaya bakt, sigarasn yakt.
Seni zevkten ldreceim. Glmsedi.
Oyun ederek kafam koparacak, ilk frsatta ka kr diye dnd, iri, yetiemez.

Sar, en gzel eteini giymiti ve bir baldr grnecek biimde etei at, beyaz kaln baldrlar,
pebilir miyim? dedi adam.
Bir artm var.
Nedir?
Adam delice heyecanland, bu bir mucizeydi.
Kocam olacaksan.
Tabi dedi adam dlerinde bile bunu gremezdi, alamaya balad. indeki ses yle diyordu; en beklenmedik anda kafan alacak, ka, inanma!
kr, ocuk gibi alyordu.
Kadn ona yanat ve ba gsne koydu, kadn da alamaya balad. O yumuak devasa memeleri hissetti adam, kadn ap ucunu adamn azna verdi.
Kambur adam bir yandan memeleri emip pyor, boynu, dudaklarte yandan; yeter, doydum, kafam kesmeden ka! Diyor, ama duramyordu, kopamyordu ondan, kadnn aznn tad, dili, sihirliydi sanki, tatlyd. eker yemi gibi, kelebeksi bir tat alyordu.

Sonra evlendiler ve bu adam kadn kyne getirdi.
Herkes garipsedi bu kambur adam. irkin adam. Ama kadn bu adam sevmiti. Kendisi gibi dlanan adam. O tarladan alrken btn hemcinsleri ve dierleri sahte, yalanc, iki yzl gelmiti; ama tek bu adam mert, sahici gelmiti gzne, aznda kfrler vard ekinmeden korkmadan konuurdu onlar hakknda, Havva, bu adam bu yzden sevmiti. Ona acmt. ok acmt. nanszlna. Onu kurtarmak, onu adam etmek istemiti, bu yzden onu kocas olarak semiti.
Kadnn omzunda bir balta srekli.
Allah akna o balta da nedir, srekli bir yerlere giderken baltan var, bu nedir?
Kadn glmsedi.
Bo ver dedi, orasn hi kurcalama.
Anlat ?
Sakn benden bakasna bakma, sana inandm, seni sevdim.
Tabi ki bakmam akm.
Sakn eytana uyma.
Uymam, ben sana ok am, sayende adam oldum, kimse yzme bakmyordu, ucubeydim.
San sakaln o tra ediyor, banyo yaptryor, bebee bakar gibi bakyor ona, ne piirsem? diye hep sorar, onun en sevdii yemekleri akla yapar, hi yorulmaz, sklmaz.
El, ayak trnaklarn keser. Ama ok imesine izin vermez, arada birka bira alr getirir, hepsi bu, beni i der, seviirler bunu dediinde. Kadn kalkar sabahn krnde, uykusu olsa bile, bir eyler piirir, gel ye der, btn ileri yapar; yorulmaz. Kalk i yap demez ona, kr, kalkar, bo durmaktan skld iin inekleri gder akama dek, koyunlara obanlk eder. Geinir giderler. Byk, beyaz tatl kala, scak dudaklar, ate gibi scak di, glmseyen saf mavi baklarderken bunun yerini daha fazla bira almaya balad geen yllar iinde
Bir oul oldu. Cce kt. Dieri salklyd.
Drt kiiydiler, iki de nceki, kafasn kestii kocadan ocuk vard, son ocuklar nee ve
iyilik vermiti kadna. Adamna da. Ama ime bamll, eski arzalar halleri giderek artyordu adamn ve ilk ktcl haline dnyordu, onun kimsenin yzne bakmad zamanlara kaymt ruhu. Kadn bu sinir ediyordu; ama onu idare ediyordu, cce oluna kstebek lakabn takmt adam, kk oluna da eskisi kadar iyi davranmyordu, karsndan gizli iiyor, bira alyordu, kars fark eder diye d patlyordu, kars yle demiti, benden gizli iersen kafan kopartrm!
aka sanmt; ama kars hakknda kyden yal bir adamdan karsnn gemiinin baka ynlerini renince kan dondu. Bu kadn kesin keser beni diyordu, akl kyordu korkudan. Ama imeden duramyordu. Ne bulsa iiyordu, ispirto, kolonya, hatta kendi birasn yapmaya bile alyordu. Sirke gibi olmutu; ama idare ediyordu, elmadan yapmt. Asit gibi bir ey yapmt, beter bir turu gibi, krmz pul biber de katmt ve iince gzleri eytani bir krmz oluyordu, neyin var?
Ne?
eytan gibi krmz oldu gzlerin, ne oldu sana?
Ac biber yedim.

Cokun ertesi gn tarlaya almaya gittiinde Songl gremedi, ok kzgnd, tarlada az i vard, eftali bahesine getiler. Gzleri Songl, ehresini, bakn, salarn aryordu, Cokun iilerle ay molas vermiti.
aniden arkasndan yaklap gzlerini elleriyle kapad, bil bakalm ben kimim? Sesini deitir gya. Cokun ses etmedi, ne demeliydi? Tatl bir ey de diye dnd, kelebein teki, galiba tandm en zarif kelebek arkamdaki.
Kz mutlulukla gld.
Songl oyunu brakp yanna oturdu, Cokun, dn gece kpek yznden bana gelenleri hatrlad ve buna sebep olana kzgn bakt.
Neyin var Cokun abi?
Ona bakarak yle dnd, Aslan, ha, kedin aslan ya, geri zekal kz seni.
Neden yle baktn Cokun abi?
Hi.
Eh kz ocuu, tabi yalan atar, neden gvensin ki bana, halasnn bana gelenler malum, tabi ki kpeimin ad Aslan demeyecekti. Ktcl birileri evlerine dadanabilir, hrszlk iin, tecavz etmek iin. Gerek bilgilerini kimseye verme demitir halas. Hain halas. Sana birileri kt eyler yapm olabilir de herkes ayn deil ki. u gzel, meleksi bakan Songl, eytan kadar kurnaz belki de, safa yatyor.
Aslan adndaki kedinden sz etsene biraz diyecekti.
Ses etmedi, karya bakt, ot kopard yerden, onu evirdi iki parmayla skp.
Konumazsan kserim.
Ban ona evirip bakt.
Aaa, yzne ne oldu abim ya. Of of!
Dikenliin iine dmt, kpekten kaarken.
Dtm.
Fena yamulmusun. Gld, kusura bakma, kendimi tutamadm.     
Ona kzgnd; ama kzmamalyd.
Palyaoya m benzedim? dedi kz gldrp mutlu etmek iin.
Kz delice glmeye balad, gzlerinden ya geldi glmekten.
Az sonra hemen kendine gelip ciddi bir sessizlie brnd, aniden evkle dedi ki:
Cokun abi, sana bir srrm vereceim. Ama yemin edersen kimseye sylemeyeceine.
Israr edip durdu, Cokun renmeye hi hevesli deildi; ama ylesine yemin etti.
Benim bir sevgilim var.
Sevgili mi?
He ya.
Nasl yani?     
Cokun, ok fena bozulmutu; ama hi aktrmyordu, srtarak bakyor, onu zerre ciddiye almyormu gibi bir tavrla, elencesine konuuyor gibi grnyordu.

Hi bulumadk, o beni istemiyor, birileriyle mektup yolladm yalvardm, bir kez olsun bulu benle diye.
Kim bu solucan?
Gld: Syleyemem.
aka yapyorsun?
Asla.
Yemin et.
Kz yemin etti.
Biri bard, bir kadn, kalkn bok uvallar, almaya devam, tek dakika gemesine izin vermem, zaman doldu!
vakti anonsu verilmiti, iiler ayakland tarlann bir kesinde.
Biri yle dedi: Bu pislii bamza atayan tez zamanda cehennemin dibini boylar dilerim.
Oradaki, Pakize bir ey mi dedin bana?
Yok avu, ne diyeyim. Arkadama ay ok gzel oldu dedim de.
Sallanma iin bana.

Bu kck iek kzn sevgilisi olduunu duymak Cokunun ok arna gitmiti. Nasl olur da birini sever ki! Ya ok ufak, 14 yanda sevmeyi bilir mi insan, derin bir kskanlk hissi duydu, belki de onunla bulutu, pt, birbirlerine sarldlar, fkeden deliye dnmeye balad, ya brak zaten sen kimsin, sana abi diyor stelik. Ya kzcaz yataa atmaya alrsa zehirli o ahs? Onun kim olduunu mutlaka renmeliydi ve gidip halasna durumu anlatmalyd, peki, ya hala onu esir alrsa, kafasn keserse, yanl anlarsa, ve onu orada bir yere gmerse kim bilecek ki, lei var kadnn. Drdnc le kendisi olursa? ok zlmt, nerden bulamt bu kza, lmeyi isteyecek kadar zlmt. ini kurtlar kemirir gibiydi. Bu i sarpa sarmadan iin dna kmalyd, artk eftali bahesine gitmeyecek ve kk kz grmeyecekti. Eh, dayanamazsa ona uzaktan bakacakt, gece 3 bira ald ve imeye balad, imeyi de hi sevmezdi, bir tane yeterdi; ama fazla almt, kafasn datmak istiyordu, ve sabah olunca onu grrm diye, eftali bahesinin oraya, ormanlk alana gitmeye kadar verdi, buras gizlenip onu grebilecei bir konumdu, iti, hayallere, umutlara, dncelere dald ve szd, sadece onu grmekti dncesi, biraz da olsa.. belki de son kez. Vedalar gibi. Sabah trt sesiyle uyand. Uzun otlarn arasnda ylan gibiydi, kvrlmt, birka metre tesindeydi Songl,

ite giydii kyafetleri karyordu, vay canma! Siyah etei kard, altnda pembe klot vard, siyah bluzu da kard, pembe sutyenliydi, beyaz uzun bir etek giydi, yakas v biimindeki sar bluzu, kk aynay kard, krmz ruj sryordu kk el aynasnda kendine bakarak. Mutluydu, ocuk gibiydi, sanki az sonra dondurma yemeye gidecekti, ark mrldanyordu, sigara karp yakt, hani sigara iren bir ey diyordun Songl, ne kadar yalancsn! Soytar! Ksa bir sre sonra bir ayak sesi duydu. Songle yaklat bir adam, ve onun yanna oturdu.
Bu ne gzellik! dedi adam.
Cokun bu pislii tanyordu!
Senin iin giyindim, sadece senin iin.
ok gzelsin. Gn en byk yldz gibi parlyorsun!
Teekkr ederim.
Eteini kaldr da i amarna bakaym.
Hayvanlk yapma!
Adam gld.
Birazck.
Olmaz!
Adam dedi ki: Bir parman kar ve azna gtr.
Neden?
Gtr sen.
Kz denileni yapt.
Ne olacak imdi? dedi ocuka. Gld.
Aletimi byle yalar msn?
Kz dondu kald ona bakarak.
Aletimi yala. Sertletim!
Orospu ocukluu yapma!
Biraz yap.
Olmaz!
Yalamazsan seninle bir daha grmem.
Sen bilirsin.
Songl, alamaya balad.
Bak son kez soruyorum. Yalayacak msn? Biraz yala yeter.
ok ktsn sen!
Tamam, bo ver dedi, yalama.
Kz sakinleti birden, sevindi.
Ceketimin cebinde sigara var, bir dal karp yakar msn, akmak da orada.
Kz denileni yapt, adam ellerini kullanamyordu, kollar kukla kolu gibi sallanyordu, elektrik kazasnda fel olmutu elleri kollar
Adam, sigara aznda konuuyordu.
Sen de sigara ister misin?
Sigara ok zararl bir ey; imemelisin.
yle mi diyorsun?
yle dedi kz, gld.
Naslsn, anlat bakalm? dedi kz.
30 yandaki adam glmsedi, ne diyeceini dnp duruyordu, ok zaman gemiti.
Babam bana diyor ki bu haline kret, lebilirdin; ama ne hissettiimi bilmiyor, sarken, ierken biri lazm kemeri aacak pantolon dmelerini. Babam diyor ki, o eye, artk o ey neyse
ok uzun sre dayanabilmek mhimdir.
delice fkeli bir baba, babas yleymi.
manyak dindar bir ana, annem yledir. umutsuzluk kurt gibi ortaya kar, direnmen lazm diyor, umutsuzluk kurdu ok tehlikeliymi, insan intihara srklermi. O ey ok can skcdr, senin hi holanmadn meyve bahesindeki kara bir kz gibi, kara bir k gibidir diyor babam o ey her neyse artknasl bir kaltaksa artk avuunuz
Kz gld.
Tam da azna sklacak bir patron, simsiyah bir etir o ey, krmz bir sevgilidir, tam da azna slacak trden dost grnen, retmendir babam diyor ki
o eye ne kadar uzun sre dayanabilirsen kurtuluun yolu bu haline kret yatalak kalabilirdin diyor, nice insan yatalak yayor kurtuluun yolu isyan deil
reddetmek deil. kapmak hi deil diyor babam
o eye ne kadar uzun sre dayanabilmek mesele bu
ok uzun sre dayanabilmek bunun iin temel bir disiplin edinebilmek temel bir dal sigara.
Boktan, karanlk, can skan hcre duvarlar boktan ayn geceler, boktan tv programlar, boktan gazeteler
tamamdr imdi yak bir sigara.. yak yak
Sigara imem ki Gld, adam kucaklamak istiyor, ban gsne koymak istiyor, kzar diye, iren bir ey ister diye yapamyor.
ok ey deiti hayatmda kazadan sonra su barda bile tutamam, kafam, bir yeri kayamam. Kollarm varken bile ok eye dayanamadm o yaamaya uzun sre dayanamadm. Bastm gitti gurbete, param olsun evlenirim, evin eyalarn alrm diye, babamda da para yoktu, onur eref erdem gibi tonla eyi vard; ama paras yoktu. Kazadan sonra bir fay hatt oldum, patladm patlayacam kazadan nce babam der ki gitme evlat, haline kret, kal burada, biz bizeyiz, yaban ellerde bana neler gelir neler, etme eyleme diye ok yalvard annemle birlikte, beni caydrmak iin ok abaladlar geceler boyu, sanki bir uyuturucu bamlsn uyuturucuyu brakmas iin ikna etmeye alr gibi. Bense onlar beeniyordum, onlar kk, apsz, asla gelimeyecek ahmaklar olarak gryordum. Byle, bu gidile burada bir bok olamam, evlenemem diyordum, beni hangi kz alsn ki hibir eyimiz yok ki doru dzgn i yok, sigorta yok, eski bir ev var, birka tarla. Birka inek. kz karde evin en bysn; gitme, kardelerine sahip karsn ben seni ok gzel bir imanl ve yrekli kzla evlenirim gitme, beni seven kz bile umursamyordum o da yalvard gitme diye paray buluruz tarlalarda alrz ev yaparz diyordu, gariban bir kzd ama onurluydu, gzeldi, alkand dnyay karsnda alrd benim iin babam diyor ki derdi ki
yerinde kal kama durumu idare et bir ekilde
ne kadar boktansa, zorsa durum o kadar ok ey retir ben gitmeden derdi, imdi de aynsn tekrar edip duruyor, kollarn olmadan da yaayabilirsin. Ayaklaryla resim yapp satan geinen insanlar var, resim malzemeleri ald getirdi, bir tekmeyle paraladm hepsini.. babam kotu geldi delirdin mi dedi kurtard malzemeleri bana diyor ki o eye dayan. iyi boksrler byle yapar
ne kadar yumruk yese de pes etmeyip boksun temel disiplinlerini uygularlar. bu sayede
dayanma, ma brakmama azimleri sayesinde
hi beklenmedik anda rakibin an yakalayp yumruk indirip onu yere yaptrrlarnakavt! Tamamdr
imdi yak bir sigara.. bana
Kz, ok byk bir zevkle sigara yakt koydu adamn kirli azna
Babam diyor ki dayan bu duruma sonunda yz glen olacaksn!
Kz alyordu.
Aletimi kar ve yalamaya balarsan iyi edersin.
Kz ban evirip ona bakt.
Sen iyi deilsin.
Tamam, bu ilk ve son bulumayd, son szn syle.
Tamam, sen iyi hissedeceksen yalarm. Bana her istediini yapabilirsin; ama bu son deme.. Kz alyordu, az sonra, uzun bir aralktan, zorlu dnme srecinden sonra kz usulca ona yaklat, kemere uzanmt, adam onu bir omzuyla itti.
ek elini be!
Adam kalkt ve uzaklat.
Cokun usulca yerinden kalkt.
Bu bokla ne iin var senin?
Korktu, sen de erden ktn Cokun abi?
Ne halt yiyordun?
Duydun mu hepsini?
Evet.
Siktir git o halde!! Bak ok kt kalbini krarm soru sorma! Halama bana asldn sylersem siker ln! Git bamdan bana soru moru sorma!
Sorarm; cevap ver seni ok pis dver sonra halana teslim ederim.
Orada ne yapyordun?
Gece iip szmm, sizin sesinize uyandm.
O deli pislikle ne iin var; anlat bakalm?
Sevdim Kpek gibi sinsi sinsi bizi mi gzetliyordun.
Cokun, onun yanna oturdu, san okad.
Dokunma be! dedi alarken, frsat buldun tabi. Tek hayalin beni sikmekti deil mi? Aha frsat yana geldi.
Cokun, kalkp gidiyordu.
Songl elinden tutup ekti.
Sen de gitme Cokun ona yaklat ve sarld. Yanandan pt, bir daha, bir daha, kulaktan, boyundan. Ve dudaklarn yaklat dudaklara
Cokun abi ne yapyorsun? diyor ama onun da nicedir istedii, hayalini kurduu buydu, havaya uuyordu mutluluktan. Yasak, gnah, yanl diye zihninin bir kesine frlatp att
o hayal gerek oluyordu, ne tatlym, ne zevkliymi!
Ne abisi be!
Kz deli gibi gld.
Doru mu pyorum Cokun abi?
Cokun, onun kibarlna gld. Kz yine gld.
Cokun hza ara verdi, sevinle dedi ki: Seni i elbiselerini karrken grdm! Ik gibisin, iim gitti ve az nce ptk, gzlerine, yzne bakmak muazzam mutlu ediyor beni.
Sakn kimseye syleme. Halam keser beni.
Cokun stne atlad ve kzn dudaklarna dudaklarn koydu, ptler. Ve durmadlar.
Cokun; yeter, duralm dese de dursa da kz durmak istemiyordu.

teden adam manzaray seyrediyordu, tarladaki bir korkuluk gibi, ulan orospu, ulan orospu! beni unut diye tersledim seniben ac ekiyorum sen ekme diye numara yaptm Zor kaderime seni de ortak etmeyeyim dedim

Lan orospunun kralym!!!Alyordu ve oradan uzaklarken. Ama iyi oldu, iyi oldu, ok kolay unutur beni

Cinsel iliki ayn gerekletirilmiti.
Yan yana uzanmlard.
Cokun ilk sigarasn yakmt, kzn ba
gsndeydi, bir eliyle salarn okuyordu kzn.
14 yandaki kzla.. bu bir su.. ne olacak? Halas var, boku yedim diye dnd, bu ii nasl dzeltecekailesinin dnnce piman oldu; ama yaptndan piman deildi.
Ne olacak? dedi kz
Evleneceiz; baka are yok.
Annen baban asla raz gelmez.
Umurumda olmazlar o zaman.
Aile her eydir, benim ailem yok, benim yznden kendini mahvetme, okulun var, Cokun abi. Beni unut, ben kimseye sylemem olanlar.
Su senin deil gzelim.
Hayr, dur desem duracaktn, istedim ve yaptkama
Ama ne?
Ya hamile kalrsam? dedi kz.
Olsun dedi Cokun. Gld.
Cokun abi, senin iin hava ho tabi, bu ocuk kimden derler ve beni sikmekten hapse girersin!
yle syleme. Azna yakmyor.
Sikmek dediin de ne, kibarla gerek yok, hapse girersin, tabi halam hemen kafan kesmezse?
Birlikte gldler.
Bana eczaneden ila getir, bildiim kadaryla baz ilalar alrsam hamile kalma olaslm der, hap alsam bile hamile kalabilirim o zaman hap yuttuk demektir.

Ayrldlar. Cokun hayatnda yapt en gzel eyin onunla olmak olduunu dnyordu ve onun hayatn nasl deitirebileceini dnyordu, onun okula gitmesini salayabilirdi, anne ve babasyla konumalyd bir ara.

eftali bahesindeki sohbetleri bazlarnn gznden kamamt.
Cokun, o gn incir bahesine incir toplamaya gelmemiti ve Songl eve dnerken dayanamam, iftlik evine gelmiti,
Hanm aa, Cokun abi yok mu? diye sordu.
O gn Cokun kasabadaki dostlaryla gezip tozmaya gitmiti.
Hanm aa kocasyla verandada oturmu kahve iiyordu k altnda.
Gel, otur yanmza dedi hanm aa.
A msn?
Tokum; teekkr ederim.
ecek ne istersin?
Su olur.
Hanm aaya haberler gitmiti iilerin avuundan.
Gzel gzel anlatmaya balad: Cokun abin niversiteyi bitirecek.
Kibar ve tatl dille anlatyordu.
Uzun yllar var, onu gremeyeceksin, burada baka bir sr dost edinebilecein, abi diyebilecein insanlar var kzcazm.
Kz ok bozuldu ve lafn zn anlamt, ama dayanamayp dedi ki: Yani buradan, bizden, ondan uzak dursan iyi edersin mi demek istiyorsunuz, yoksa iine son veririm. Ak konuun ltfen?
Kadn zekice glmsedi. Dayanamayp gld, bu kzn etin olduunu bilmiyordu, ok holand kafa tutan tavrdan; nk byle tipleri severdi, byle tiplere akt; nk hayatta byle tipler iyi noktalara gelirdi kapa kapa, siniklerden hibir ey olmazd, sz dinleyen uslu kzlardan bir halt olmazd, (onlar kle olurdu ve kalrd) hakkn savunan, hakkn almasn bilen kzlar hayatta yldzlard.
Ben yle bir ey demedim ki tatlm.
O sadece ok deer verdiim bir abimdir, size ne sylemilerse inanmayn, ayrca evleneceim biri var.
Yalan atyordu. Cokuna zarar gelmesin diye.
halasnn kulana gitmesin diye. Giderse halas onu i i yerdi.
yle eyler demek istemedim, onu her istediinde grebilirsin canm benim, halana ok deer veririm, annesi ok eski bir alanmzd.
Biz sadece dostuz, baka bir ey yok; olamaz da.
Alar kahveyi tazelemek iin yanat, teden onlar dinliyordu.
Lafa dald kzgn demir gibi:
Ya kzm, kibar kibar dediler ne diye anladm deyip ekip gitmiyorsun! Uzak dur Cokundan.
Kaybol git! Hanm seni buralarda dolanrken grmek istemiyor!
Hanm aa: Ya sen ne haddine! ekil git be uradan! Dengesiz git tedavi ol! seni de acdk aldk neler uyduruyorsunpis ey!
zr dilerim hanmm
Siktir ol git! dedi koca, haplarn almadn; atyorsun birilerine! Seni alrm ayamn altna bak!
Songl, alayarak oradan uzaklamt.
Hanm aa: Sen deliye aldrma, atp tutuyor, onun adna zr dilerim diye bard ardndan.

Bu olaydan sonra Songl Cokunun yzne bakmad, ii de brakt, baka yerde i buldu.
Cokun, eve gelince a kadn ona yemek verirken her eyi arptp ona aktard, a evin hanmna ve kocasna ok kzgnd, onlar birbirine drerek cn almak en iyisi olacakt ve Zavall Songle neler neler yaptlar, iim paraland diyerek yle gaza getirdi ki Cokunu, Cokun yllardr evde alan bu kadna ok deer verirdi annesi kadar, ve onun btn dediklerine inand.
Cokun, babasyla konutu.
Babas bir eyler anlatyordu, inanmad ona.
Annemin tarafn tutuyorsun, gerekleri anlatmyorsun! deyip basp gitti. Ve o gn annesini defterinden silip att, bunun bedelini deyeceksiniz! diye sylyordu kendi kendine, ok kzgnd, Songl gnlerdir grememek onu deli etmiti, onu atelerde yanarcasna zlemiti ve kalbi acyordu, alayp durdu. Birka gn sonra evi terk etmeye karar verdi. Ve birka gn sonra evi gerekten terk etti.

Songln evindeki olaylar
eytan evlatlarSonglle neler neler edeceklerdi.

Cokunun iinde eski olaylar, dnceler, duygular, fkeler canland, iyice parlad. yicil ve ktcl eyler yamur yad durdu, Frtna gibi. Yllarca acsn ektii eyler vard, onlar yeniden hissetti.

Songl grnmez olmutu, hibir yerde yoktu, onu bulamyordu. Annesine ok kzgnd.
Annesi bir ey dediinde yant vermiyor, hemen odan uzaklayordu, bu annesini deli ediyordu. Kadnn sevdii tek olu, o sevgili evlat kaybolmutu, kadn hem fkeli hem de zgnd.
Annesiyle aras iyice bozulmaya, buz dalar olumaya balamt.
Okula gideceim ve buraya bir daha asla gelmeyeceim! diye patlad gnn birinde annesine.
Annesi; neden diye sormad, annesinin gzlerinin iine bakarak yle dnd; onu buradan kovmakla hi iyi yapmadn. Bun pahalya deyeceksin!
Aka diyemezdi. imden geen hnc, paralanmay, ah.
Kk kzlar cinsel ilikiye girmiti, kendini adi biri gibi hissediyordu.
Sonra bir gn patlad: Buray, sizi sonsuza dek terk edeceim!
Anne dedi ki: iyi o zaman, sana be kuru yollamam.
Keyfin bilir dedi.
Hayriye, ok fkelenmiti: Seni evlatlktan reddederim!
Hi sorun deil. Bamn aresine bakarm.
Bunu biliyorsun.
Eve gelmezsen seni mirasmdan men ederim, hayat boyu srnrsn.
Cokun, ben deil; sen piman olursun.
Kadn, onun ulalmaz bir noktada olduunu fark etmiti. Alttan almaya balad: Sorunun her neyse geecektir. Anneyle kt olmak sana hibir ey kazandrmaz. Bana neden byle tepkilisin bilmiyorum; ama Songl konusuyla ilgiliyseseni biri doldurua getirmi olmalben o kza kt hibir ey demedim

Cokun, evden ayrld, okula gitti ve annesi ona para yollamaya devam etti. Ve olunun okulu braktn duydu, ve ona para yollamay kesti.
Olunun alarak geindiini duydu. Onu kendi haline brakmas gerektiini anlayp bir gn geri dner deyip zihnini ondan kurtarmaya alt, ama olmad, zihin hep ayn noktaya gelip aklp kalyor, onu byk aclara srklyordu, gz yalarna, onu zlemiti. ok zlemiti. ok etkin bir travma, sis
simsiyah bir boluk.

Cokun, o gece rendi, Cokuna e postay atan annesi deildi. iftlik ileriyle ilgilenene kahya Kadirin torunuydu. Kadir, Kalbinde derin bir yara olan konudan torununa sz etmi, torunu da bir tezgah hazrlamt, Cokunu buraya getirmek iin.
Neden byle bir ey yaptn Kadir amca, bozuldum sana? Bunu annemin yapmas gerekirdi, o zaman yreim ferahlard!

Kadir gld: Ne bileyim, dzene sokaym dedim ileri.
Kpein vard ok sevdiin, nasl imdi?
ld yllar nce.
Olun ne yapyor?
Doktor oldu.
Vay be! Doktor, ha?! Onunla oyun oynarken hep doktor olacan sylerdi zaten.
ok zaman geti.
Neden gelmedin ki?
Biliyorsun durumu.
Her kt durumun snlacak iyi bir taraf vardr. Kpeimi severdin, onu bahane edip gelebilirdin.
Ne diyeyim. nsann kafas atnca bakamyor iyi taraflara.
ok bekledim seni. Bana deer vermiyor muydun?
Alyordu yal adam.
Cokun Kadirini bir elini tuttu.
Verirdim ya. Senin yerin bende baka derdin ya dedi glerek. Ama ne derdin? Sen babam kadar deerlisin, seni ok seviyorum. Ayr kalamayz. Ne szler savururdun bize geldiinde. Kkken ve lise sralarnda.
Cokun, gld, aptal gibi: Ne yapaym olan oldu, kkken saflk hesapszcayd, satmz iyilik glyd, kt eyleri gzmz grmezdi, grsek bile onlar unutmamz ok glyd. Hayat merkezinden kucaklardk.
Annene krldn. Basp gittin. Peki. Ka insan krdn; baban, ben ve dierleri? Buralar, sevdiin her ey Benim ve onlarn suu neydi?
Bir anda gzleri doldu Cokunun: Hep seni hatrladm. Hi unutmadm ki. Buras da aklmdan hi kmad ki. Sana ok ey borluyum, ok ey rettin bana Kadir amca, mesela ata binmeyi.

Cokun, verandada kahve ien annesine bakt: Btn o mutsuzluklardan, aclardan ve kayp yllardan sen sorumlusun anne.
Mutluymu gibi glmseyip el sallad annesine, uzaktaki annesine.
Berbat insan diye mrldand, hayatmdaki en kt insan sensin! Diye dnrd bir zamanlar, ne komik dncelermi bunlar.

Hayriye, hafife; ama ok uzaklara, ok derinlere deen biimde glmsedi: O da el sallad glmseyerek.
Bir ey geveledi aznda.

Ne dedi acaba Kadir amca? diye sordu Cokun
Kadir: Ne bileyim, gzel dn evlat, gzel dn. Git konu onunla. Her eyi konu.

Ben gidip annemle konuaym.
Gzel konu.
E tabi.
Cokun, annesiyle mutlu gnleri hatrlayarak ilerliyordu, aslnda annesine ok krlmasna gerek yoktu; ama o an byle hissetmiti. Kkken iftlik alanlarn arkadan korkutmas ve elleriyle gzleri kapatp ses tonun deitirip bil bakalm kimim? demesi gibi bir ey yapmak istiyordu annesine.
Cokun, bydnde bile annesinin yannda sevgiyle coar, ocuklard, kendine engel olamazd. Annesi ise onun hibir akasna glmez, hep kzard, Cokun da bu kzmay, annesinin yzndeki ifadeyi severdi, o ifadeye akt. Souk, gl ve ruhsuz gibi grnen her zaman ciddi bu kadnda kzgnlk yaratabilmek onu acayip ve iddetli biimde enlendirir ve kahkahalar atard o anlar. mark ocuk,
yalak ocuk da hi sevmezdim diye dnrd, sylerdi anne.
Cokun, daha ok glerdi o zaman. Tatsz akalarla annesinin ruhuyla oynamay pek severdi her zaman.
Kapdan Songl kovmak byk hatayd anne!
O lanet mektubu da Kadir amca atm! O Lanetlik mektupta benden zr dileyen sen deildin!

Hayriye, yerinden kalkt ve olunun koluna girdi, evlat, senle bir yry yapalm, gkyzndeki aya evirdi ban, ne gzel! dedi, Byle yaz gecelerinde ok dolatk hatrlyor musun?
Tabi anne; hatrlamaz mym? Tabiat hakknda bilgi verirdin. Masal anlatrdn.
Ve birbirimizi yediimiz geceler, i i yediimiz geceler
Cokun, gld.
Gelmekle iyi ettin benle ilgili bir derdin var m, dinliyorum?
Sen harika bir kadnsn anne, gemite ok samalklar yaptm; seni incitmek istemezdim.
Demek yle dedi glerek, peki bana meydan okumalarn?
Hepsi ocuka aptallkt anneciim; bala. Sana isyan etmek byk hatayd; keke yapmasaydm. Ama her ailede olur byle atmalar

iftlik evinin en gzel yerine, gllerle en cokulu (gllerle karanln, atmosferin dans ettii) yerine gelmilerdi. Oturma gurubu vard, oturdular.
Eskilerden kimleri hatrlyorsun dedi Hayriye.
Cokun, dnmeye balad, aklna ilk
dostlarn saymaya balad.
Erol, en sevdii dostuydu, Hasan, Resul, imdi haldedir, ne yapyordur, ne kadar uzun zaman geti, asrlar oldu sanki?
Birka kii geldi gzmn nne, dier lise arkadann ismini sayd.
Baka dedi, baka kimleri hatrlyorsun?
Baka ismiler syledi.
Hayriye, ban bir tarafa evirdi, iareti alan biri vard saklanan orda bir yerde..

On metre geride aacn ardna gizlenmi bir kadn ortaya kt.
Geliyor! dedi, Bak.
Cokun, annesi gibi ban arkaya evirdi.
Gelen kadn gld. Ho bir glt bu, ocukayd.
Bu gl Cokuna tandk geldi; ama karamad.
Heyecanland, annesi bir srpriz hazrlamt, neydi?
Kadn sileti yaklayordu.
Kadn meleksi biimde glmsedi, masaya, Hayriyenin yanna oturdu, Cokunun karsna. Hayriye oluna bakt, gemeyen yaray yok etme midiyle, kalp yaras.
Sen gelince onu araym dedim, yllardr gryorum onunla. Ge oldu g oldu; ama sonunda istediin oldu sanrm.

Ayn aydnl Songln yzne vuruyordu, o an hepsinin hayatna Cokunun hayatna meleksi bir el dedi sanki, hi beklemiyordu bunu, ne diyeceini bilemedi, ii titredi, iinde o derin duygu ve dnceler atrdad, beyninde eski tatl diyaloglar eftali bahesinde Songlle geen gnler uuldad onu grmeyi diledii gnler.. ac yllarzor yllar gremedii.. huzursuz geceler.. alad fkeli gnler mutlu gnleryaamaktan en keyif ald, onun yzne, glmseyen yzne bakt akamlar.. eftali bahesinde terli yz, yanm yzyorgun yz, umutsuz halleri, ona moral verii.. onun dertlerini dinleyii.. bir keresinde yle demiti ona Songl: Benden bir bok olmaz Cokun abi, tarlalarda bahelerde alarak ne olabilirim ki? Maln biriyle evlendirirler beni. Mecbur kalrm. mrm boyunca mutsuz olacam, keke okuyabilseydim, i sahibi olurdum. El kaplarnda, tarlalarnda srnp mahvolup geberip gideceim gnn birinde, dier kle kzlar kadnlar gibi.
Hamile kalma dncesi de o zgnlkten, pi aresizlikten domutu, en azndan ona snp yaamak, bu adamn kars olamayaca akt; ama onun parasna sonsuza dek sahip olabilirdi, bu srr amazsa kimseyi, o bebei douracakt, o kimse elinden alamazd. Ki birok kz ak olduu adamdan hamile kalmann, parasn elde etmenin sihrini hisseder.

Songl ona bakarken kafasnn iinde, daha ok yrei yle diyordu: Olunu dourdum haberin yok! Bunu sana asla sylemem! Bana hayattaki en deerli eyi verdin; haberini yok!

Gen kadn yreiyle bakyla unu dedi:
Benim yzmden berbat oldu hayatn, annenle aran kt oldu, maln tekiyim, tek sulu benim, benim yzmden ac ektin. Keke kapnza gelip seni sormasaydm, bunu yapmamam gerekirdi, cahildim; bilemedim. ok safmm. Oraya gelip seni sormak ne cesaret! ocukluk etmiim ite.

Cokun ise yle dnyordu: ok deimisin, seni tanyamadm. Seni dndm yllarca, aklmdan hi kmadn. Sana zarar verdiimi dnp zlp durdum. im ok szlad, iim hep cz edip durdu.

Olumuzu dourdum! Bana ne gzel ey yapmsn, iyi iki stme ktn, iyi ki stne ktm!

Cokun yle dnd: Evlendim, ya sen, neler yaptn, geen yllar iinde, seni dnp durdum. Bir gn seninle karlaacam biliyordum. Ama burada deil. Hesapta seninle evlenecektim, para kazanp ev tutup gelip kye seni alp gidecektim; nerden nereye geldim; hayret! Kader mi desem?

Hayriye, ikisini inceliyordu. kisi akn rdek gibiydi.
Onlar ba baka braksam iyi olur diye dnd; ama bu gzel andan ama kopmak istemedi.
Eski gnlerden sz ediyordu, Hayriye.
Usul usul konuuyordu; ne gzel hava! ay ielim kahve ielim, ve
sakin sakin eski gnlerden konumaktan baka gzel bir ey yapamayz. En gzel tedavi! Birbirimizin gznn iine bakmak!

Dsel bir huzur ve mutluluk iindeydiler.
Ben tek bama gezeyim dedi Hayriye masadan uzaklat.
Cokun yle dnd: Evlendiimi sylesem mi? ocuklardan sz etsem, ya bekarsa, krlabilir, acaba evlendi mi, sus, nce o balasn sze.
Onunla sevitii gn hatrlad, ona derin derin bakyordu, dalp gitmiti.
Hep kye dnp Songl kaybolduu o karanlktan, artk nerdeyse bulup karmak ve onu yannda alp byk ehre gitmeyi dnp durmutu, yllarca bunu hayal etmiti, Songl o karanlk pislik kyden karacakt, kadn yapacakt, onun kaderini deitirecekti. O zgn ve alayan kz gznn nnden hi gitmedi, u ii yapaym, para kazanaym dedi, byk ehirde bir kavgaya, yaam mcadelesine girimiti, lm kalm mcadelesinde btn gcn, ruhunun enerjisi kaybolup gidiyor, bazen bir kar yol alyor, bazen be kar geri gidiyor, bazen on adm ilerliyor, yz adm geri gidiyordu, de kalka giden bir ritimdi, bunalmlarla, fkeyle, kan ter iinde didinerek.. bu ehirde kendini kantlamak ne zoru iti! Byk mcadelesinde kimi anlar Songl hatrlar, sisin ya da yamurun, frtnann ya da karn, tipinin yuttuu o evi, Havvann evini hayal eder, ierde Songl, odasnda tatl tatl uyurken, dnrken, ne hisseder, ne yapar, onu batan kard iin, onunla cinsel ilikiye girdii iin ac duyard, onu yoldan karmt, o eyi bakalaryla da yapmaya balam myd, kitli ve sihirli ve kutsal yapy o amt, zlrd, keke yapmasaydm diye dnrd, zaman geri alabilie, o cinsel eyi asla yapmazd, anne evini hayal ederdi, enlikli kahvaltlar verandada, k gnleri ierde, mine banda geen saatler, akam yemekleri, bir sr konuk, genelde byleydi, atal bak sesleri, tabaa arpan tabak atal sesleri, havlayan kpekler, yaknda ten crcr bcekleri, bahar gnleri yamurlu gnlerde izmelerle ormanda, bahelerde gezmeleri kpeklerle. Ata bindii gnler. Bisikletiyle arkadalaryla son srat indii o yer, kimi zaman toprak ve asfalt yol, ileye giden o asfalt yol kvrlrd dalarn arasndan, nehrin hemen stne kurulu o mis gibi yol.
Iksz simsiyah olan o yol, kuru yapraklarla kapl yolotlarn aa dallarn hcum ettii yol bahar aynda ve simsiyah bir ky.. simsiyah her ey.. ve Songl bir beyaz k gibi parlyor aniden, yz, rlplak parlyor, krmz, pembe.. renkten renge gidiyor Songl o sevime scakln, ateini yeniden hissediyor, hep geri dnpo cehennem siyahndan ekip almak Songl.. ona kimsenin vermedii eyleri, gzel eyleri vermek, onu ehirde rahat ettirmek, Cokunun iinden ocuksu o kadar ok ey geiyor kioysa Songl o zamanlarda ha bugn ha yarn gelsin derken geiyor aylar yllar.. bir ara.. ehirde tutunmay baard ilk zamanlar.. altnda tek kahverengi pantolon vard, evden eyalarn almadan it gibi pi gibi kmt, evi, annesini hatrlatr diye stndeki giysilerle kmtipini kran kpek gibi ve sonra kendi hayat kavgasnda kaybolup gitti bir yaprak gibi frtnada, ve ky, ve Songl bir d gibi kald sisin, yamurlu gnlerin duvar ardnda, tatl ve scak odann ardndaki kar gibi, bir duvar, bir sessizlik, bir youn lk duvar ardnda kalan bir ocuk gibi, bir at gibi, bir mark gkyz gibi bir iek tarlasnn hayattan umut kesmesi gibi bir kanal, bir aralk, bir yaam drts ardnda o kald oralar, slak tarlalar, gelincik iekli ekin tarlalar, kargalarn ve srck kularnn tnei aalar, annesinin kahkahas, babasnn huzur dolu baklar, sevecen ruhun yansmalar. Gururlu bir kurbaa gibiydi, bir kertenkele, eline asla dmem anne! in yansn bensizlikten, iini kavrulsun kle dnsn! diyordu, ne yapp edip bu ehirde tutunacam, sana muhta olmayacam! diye dnrd, ilerinin bombok gittiinde, eve dn olum kendine yazk ediyorsun diye dndnde, eve dnme drts tam yakp yktnda ehirdeki var olu dnceleri, azmini kararl gevediinde, dn git evine! diyordu i sesi. Btn ieksi ve bebeksi saf eyleri barndran Songln tatl, gzel yz, i ferahlatan yz, gzlerinin iindeki sevecen k.. btn amac ona kavumak iin farknda olmadan tam tersi yne drt nala kouyordu bir at gibi.
Cokun, Songl kucaklamak istiyordu deli gibi, evet, bu yalanm, yz izgilerle ve yaam tecrbesiyle dolmu olgun kadn baka biriydi; ama baklarndaki k, o grkemli sar parldama gibi sapsar ieklerle dolu dan yamac gibi bakn merkezinde, en gzel yerinde yllar nce sevitii kzn sevime arzusu, seviirken kard zevk ve mutluluk inlemeleri, o andaki kahkahalar, onunla girdii kk sohbetler, pckler ve okamalar vardo sar baktaevet, o ufak kz, beyaz gvercin gibi ufak kz oktan kaybolup gitmiti, erimiti o acl hayat iinde, dnmt efkatli, iyi ve gzel yrekli bir kadna, ne kadar zc, iler acs, kalp krc, o ufak kzn bymesini, geirdii evrelerin tekine bile tank olamamt, insan evlatlarn (sevgilisi, ei ya da dostu) byrken, onlarn geliim evrelerine tandk olduunda, yrdnde, konutuunda, ergen olduunda bambaka keyifler alr, acayip mutlu olur, ne yazk sevitii kzn btn hayatn karmt, koca yllar akp gemiti ve o ufak kzdan bu olgun yz kl bir kadn kalmtr, ne tuhaf, ve byleyici. Boyunu pt, memelerini skp yalad o ufak kz o ne tesirli sevimeydi, ne kadar dseldi, geen onca yllar iinde neler yapmt, neler gelmiti bana, nasl belalar uramt, neler alatmt onu, neler sevindirmiti, ona tonla soru sormak istiyordu, ban yasta koyduu binlerce gece, her ayr gn, tamamn hepsini bilmek, hepsini azndan iitmek ne gzel olurdu, seyri izlemek zevkli bir (iemeye bile gidemeyip tutarsn) film gibi, ona ok soru sormak istiyordu; ama utanyordu. birden eski samimiyet nasl kurabilirdi?
Songl, ban bir tarafa evirip otlara aalara mistik hislerle, dsel hislerle, mutluluktan dolup taan bir huzurla bakarkenCokun, saldrr gibi yaar gibi kadnn pembe tirt altndaki memeleri hayal etti, ilk grd memelero ufak memelerakl almaz dsellik, o hissi yeniden hissediyordu, o ufak kz elime geirdii gnk gibi deil; ok baka bir hrs, azim ve igdyd bu, bu kadnn her yerini su gibi imek, ele geirmek, onu zevkten, okamaktan alatmak, (bir arkadandan duymutu, baz kadnlar seviirken alar. nsan seviirken alar m, insan can yannca alar diye biliriz; ama insan nasl ki mutluluktan alyorsa seviirken de zevkten alar.) Cokun, alayacak gibiydi. Songl iin eriyip bitmiti, yllar onun zlemiyle yanp tutumu, zlemekten bir garip varla, yenilmez bir varla, mcadeleci bir varla dnmt, bu ak onu dntrm, karal bir varlaehirde tutunmasna yol yordam hazrlamt. Sonra ak olmu, evlenmi Songl ise zamann tozlu rafnda bir oyuncak bebek gibi donup kalm, Cokun onu unutmutu yaam kavgasnda. Karsyla ilk sevitikleri gn memelerine baknca, Songln memeleri ok daha iyiydi! diye dnmt. Farknda olmadan. Kadnn her bir yerini Songln her bir yeriyle kyaslad bir zaman.
Can skld, iinden ruhundan geenleri dile getirememe ok ktdr.
Sigara yakmak iin davrand, ilk o zaman gzlerini ald ondan. Otlara ieklere bakt.
Songl ona bakt bu kez, sonra aya.
Songl de onun gibi iinden geenleri ifade edemiyor, onunla geirdii gnleri tek tek gryordu kafasnn iinde, Cokunun anlatt eyler, ne ok ey anlatmt. Cokun daha ok cinsel eylere odaklyken Songl baka baka eyleri hatrlayp haz alyordu. Songl de yllarca o hatralarla sevimiti,
Bana da bir dal verir misin? dedi Songl.
ok zr dilerim; teklif etmedim, sigara itiini dnemedim.
Songl gld.
Sevitiimiz gn itim ya.
Cokun, utanp bir an nne bakt bir salise.
Gl ne gzel, tpk o eski gnlerde ufak kzn glmesi gibi dnd, dileri yine ekici.
O hatrlatma ok houna gitmiti. Hep; bunu ufak iee yapmalydm diye dnp zlmt, beni dnp zlecek, kimseyi gerekten sevemeyecek.
Songl, sigara ierken baka eyler grd, bunaltc bir yz, kurak, cansz.

Songl, yalanm m ne, hani nerde o parlak , evet, yalanm, ne gzeldi eskiden. Acnas bir halde grnyordu sigara ierken.

Dev bir hayal krkl hissetti ona akarken, konuurken, hareket ederken byk bir saflk ve iyilik sayordu evresine. ok eskiden

Ama az sonra alt onun yeni haline,
Anlar hatrlyordu onun yzne bakarken.
Kk bir kzken nasl k sayorsa yine yleydi imdi, bunu grdne pek sevindi. Songl, hararetli bir konumaya balaynca.
Neler yaamt Songl, onca ylda? Neler olmutu hayatnda?
Songl, ona bakp eski gnlerden sz ederken onu inceliyordu, yzn, izgileri, yzdeki ifadeleronu su gibi iiyordu.
Songl de ona baktnda ok fark biri grmt, ok arkada edinmiti, neye yaramt onlar? Kocaman bir hi. Ama bazen bu hilikle tatmin olmak gerekiyordu, belki de hayatmn anlam buydu, onun iin. Bakalar iin ne olur bilemezdi.
Her ey zordu hayatnda; ama Cokun iinde hep capcanlyd. nk kalbindeki varl onu mutlu ediyordu, onu skp atmay hi dnmedi. Bir ara denedi; ama ok kt oldu, kayboldu.

Kalbimdeki seni asla karmay denemedim daha, bu beni aan bir eydi.
Hayriye, onu okutmutu, hemire olmasn salamt.
Songl ve Cokun sevitiklerini gn, Songl hamile kalmamas iin elindeki ilalar iecei srada durmu, yok, hamile kalaym, bir bebeim olsun ondan.. diye dnmt ve bebek bymeye balamt karnnda gen bir tr ofryle arkada olmutu, gen adama durumu anlatmt, babas piin biri, ekti gitti, yaptm bir hata, bu ii rt bas etmek iin kat stnde benle evlenir misin? Gen adam teklifi kabul etti. Evlilik gerek olsun diye srar etti.. Onunla evlendi, ondan da bir ocuk oldu, yrmedi evlilik.
Sonra bir evlilik yapmt, ondan da iki ocuu olmutu, o evlilik de ksa srmt.

c grm gibisin dedi Songl, ak konu.
Cokun gld. Bu sen misin Songl, ok deimisin, zerinden yllar deil binlerce tr gemi sanki.
Songln yznde bir holuk, ilahi bir mizah belirdi, yle dedi:
Sen de yle, tatlm, kocamsn.
Kahkahalar ayn anda patlad. Durmak bilmedi, glmekten gzlerinden yalar gelirken birbirlerini iaret ediyorlard parmaklaryla.
Duruldular, bir saflk sakinlik belirdi ilerinde, yzlerinde.
Cokun, huzur ve sknetle dedi ki itenlikle: Seni grmek ne gzel Songl! O sakin ve kendisiyle mutlu olmasn bilen kk kz karmda grmek tarifsiz bir duygu.
Beni zledin mi?
Songl cmlesine akm diyecekti, utand, ekleyemedi.
Deliler gibi.
Peki sen, akl almaz biimde ama ba etmesi zorduKendimi bir eylere verdim, eitli sanat dallaryla ilgilendim. Sanat kaybolmam engelledi, ite asl mesele yle zamanlarda kaybolmamay becerebilmek. imde ac birikmise onu dar aktmam ve hayata balanmam salad. nsan bunu yapmay becerdi mi hayattaki en byk belalarla ba edebilir, en byk engelleri aabilir, olmaz denenleri yapabilir, en byk ve deerli mcadeleleri verebilir. imizde kopan frtnalar baka ne dizginleyebilir, iimizdeki vahilikle nasl ba ederiz? imizdeki ktl nasl yeneriz?
Bu bana iyi gelir diye sevdiim kim varsa kalas kt.
Neyse ki ben dzgn bir kadnla evlendim. Seni yllarca dnp durdum, para para oldu iim. Sonra dedim kendime artk zlme, o orada bir yerde nefes alp veriyor, canl, glyor, zlyor, hayatn kollarnda akp gidiyor. Bu dnce beni ok ama ok mutlu etti. Acm bir anda kayboldu. Uarcasna hafifledi iim. Sensizlikle greilmiyor. Bir yanm hep eksik, bir yanm kara bir uurumdu dibi grnmeyen. imdi hayatn nasl?

Berbat. Ama ne yapaym. ocuklar var ama yalnzm. Kadnlarn yalnzl ok daha zor ve dehetli ac vericidir. Bir kadn yalnzlkla, acsyla ba etmek iin ka bin takla atar haberin var m? Buna eski kt ilikilerin kafada dnen hayaletlerini de eklersen eer iin iinden kamazsn. Neler ektiimi bilemezsin, annenin yardmlar olmas bitiktim, tabi bunlardan hi haberin yok.

Songl dourduu bebein Cokundan olduunu yllar sonra anlatt halasna, Havva, Cokunun peine derdi; ama o aileyi severdi, Demir yumruk olarak bildii Hayriyenin ona ok iyilii olmutu, bu ii gizli tutmaya karar verdi.

Syleyeceklerim var!

Bu yazda yazanlara katlyor musunuz? Eklemek istediiniz bir ey var m? Katlmadnz, beenmediiniz ya da dzeltilmesi gerekiyor diye dndnz bilgiler mi ieriyor?

Yazlar yorumlayabilmek iin ye olmalsnz. Neden mi? nanyoruz ki, yreklerini ve dncelerini ekinmeden okurlarna aan yazarlarmz, yazlar hakknda fikir yrtenlerle istediklerinde diyaloa geebilmeliler.

Daha nceden kayt olduysanz, buray tklayn.

zEdebiyat yazar olarak seeceiniz yazlar kendi kiisel ktphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi ktphanenizi oluturmak iin buray tklayn.

Yazarn ak ve romantizm kmesinde bulunan dier yazlar...
Yl 3050 Trkiye
lk Ak
Demir Kafes Kzlar
Yldz Adam Hatras
Kimseyle Vurumayn
Zengin Kz ve Tesisat ra
Teneke Surat
ki Yalnz
Kzn Yalnzl Yaz Gecesinde
Ak Uruna

Yazarn yk ana kmesinde bulunan dier yazlar...
Atlar ve nsanlar (Aklar in)
Da Kynde Kz Kardeler (Burma Kadayf)
Gen Kzlarn Dnyas ve Dardakiler
Dan Atmosferine Kaplan Kzlar
Kara imsek ve Kardeleri
Dindar Kzn Kendini Arama abalar
stanbul Szlemesi
Tramvay Eletirisi: En Azndan Bir Sr Bilinci
Saplantl Ak ve Yapayalnz Gnler
Bir Kzla Bir Erkein Dostluu

Yazarn dier ana kmelerde yazm olduu yazlar...
Gsmde Ate Bcei Gibi Parlayacak [iir]
Bir Kadnn Geliim Sreci [iir]
imdi Yak Bir Sigara [iir]
Bir Kedi Bir Fikir Meme [iir]
Hayran Olduum Tek ey [iir]
Kap Aan, Cebrail [iir]
Seni Mutlu Edeceim [iir]
Birds And Girls [iir]
S. Kimek ve Hayaletli Evler [iir]
Onun Srtn Hayal Ediyorum [iir]

sa Kantarc kimdir?

yazar

Etkilendii Yazarlar:
jack london

yazardan son gelenler

| iir | yk | Roman | Deneme | Eletiri | nceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babali Ktphanesi | Yazar Ktphaneleri | Yaratc Yazarlk

| Katlm | letiim | Yasallk | Sakllk & Gizlilik | Yayn lkeleri | zEdebiyat? | SSS | Knye | ye Girii |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

zEdebiyat bir zlenim Yapm sitesidir. zlenim Yapm, 2024 | sa Kantarc, 2024
zEdebiyat'da yaynlanan btn yazlar, telif haklar yasalarnca korunmaktadr. Tm yazarlarnn ya da telif hakk sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadr. Yazarlarn ya da telif hakk sahiplerinin izni olmakszn sitede yer alan metinlerin -ksa alnt ve tantmlar dnda- herhangi bir biimde baslmas/yaynlanmas kesinlikle yasaktr.
Ayrntl bilgi icin Yasallk blmne bkz.