..E-posta: ifre:
zEdebiyat'a Üye Ol
Ska Sorulanlar
ifrenizi mi unuttunuz?..
"Hemen yzne gl suyu seperek Leyla'y aylttlar." -Fuzuli, Leyla ile Mecnun
iir
yk
roman
deneme
eletiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
yelik
Yazar Katlm
Yazar Ktphaneleri

u Anda Ne Yazyorsunuz?
nternet ve Yazarlk
Yazarlk Kaynaklar
Yazma Sreci
lk Roman
Kitap Yaynlatmak
Yeni Bir Dnya Dlemek
Niin Yazyorum?
Yazarlar Hakknda Her ey
Ben Bir Yazarm!
u An Ne Okuyorsunuz?
Tm balklar  

Arama Motoru

zEdebiyat > yk > Kent > Emre Ertuhi

4 Haziran 2024
Yamyamlarn afa  
Emre Ertuhi
2022 senesinde katldm yaratc yazarlk kursunda kaleme aldm yedinci ve son ksa ykyd. Malum enflasyonun gelebilecei yerler hakknda yazmtm.

:AJJ:
Yahu daha geen marketten bir litre st almtm, iki yz elli lira m ne vermitim. Bugn bir kilo pirin alaym, diye ieri girdim, fiyatlar umu ki ne umu. yz seksen lira nedir allesen, aka m bu ya. Adamn teki yakn evresini zengin ededursun, biz evdeki mobilyalar kemireceiz bu gidile, sonumuz hi hayra alamet deil...
- Vay Yasin abim! Naslsnz? Yznz gren cennetlik, hangi rzgar att sizleri Balat'a?
- Allah'a ok kr iyi olmaya alyoruz be Orhun. Asl seni sormal. Boazii'nde ortam nasl, manita filan yaptn m?
- Yok be abim. Kazandk ama zar zor okuyoruz, yeterli zaman yok o dediiniz ilere. Akamlar restoranlara kuryelik yapyorum, gndz de derslere koturmaca. Siz asl neden geldiniz buralara?
- Hay ocuk! Oldum olas ne meraklsn ya. Ayasofya'ya cumaya gittiydim. kta da nineme urayaym dedim. Kadncazn dizleri mi ne kirelenmi, istedii emaneti poette getirdim ite.
- yi inallah ifa olur teyzeme, dizlerine mi srecek iindekileri.
- Valla bilmiyorum Orhun, ahiret sorularna baladn gene. Kadncaz istedi getirdim.
- Abi kusura bakma bu arada. Dnne gelemedik, o ara finallerim vard. Annem de rahatszd biraz. Yengeyle harika bir ikili olmusunuz ama. Dnyay geziyonuz, tozuyonuz. Yeni jipiniz de hayrl uurlu olsun, Allah kazalardan trl ktlklerden korusun.
- Amin Orhun amin. Senin de ksmetin alr inallah. Geri bu devirde ok ama ok zor. Edep, adap sahibi ve namuslu bir hanmevladnn karna kmasn ok isterim. ok kr ilerimiz de tkrnda. ki sokak tede yeni bir inaatmza baladk. Ultra zengin Arap turistlere otel yapacaz, belki duymusundur.
- Bilmez miyim abim benim, btn mahalleli icraatlerinizden gururla bahsediyoruz. Koca koca yazyor ya "Tongloullar naat'n Proje Alandr". Gsmz kabaryor, her nnden geiimizde. Allah iinizi gcnz hep rast getirsin inallah.
- Saol varol Orhun, haydin bana msaade. Bir toplantm var gecikmeyeyim.
- Tamam abi, instagramda paylamlarnz takip ediyoz. Gzel yorumlarmz da her daim yazyoz. Sen mahallemizin fahri muhtarsn ya, canmz kadar seviyoruz seni bilesin.
- Tamam Orhun tamam, iyi gazladn gene eek spas seni. Al urdan bini, birka market ihtiyacnz giderirsiniz. Birgl teyzeye selamlarm iletirsin.
- Allah senden raz olsun abim, gene cmertliini, yiitliini, bykln gsterdin. Sen ne bulunmaz bir insansn ya. Ver ellerinden peyim!
- Dur adam, dur! Yatz be Orhun! Bir gren olacak. Olur mu yle ey, aaa ltfen.
- Bi an kendimi kaybettim, sizi gcendirdiysem affola abim.
- u kardan geen kz, el sallyor bize. Bu sarn kz bize glyor be Orhun, o kim?
- Ha o mu? Kar komumuz Natali abim. Ukrayna'dan zamannda g ettiler anas ve iki kk erkek kardeiyle. O da Boazii'nde okuyor. Temizlie gidiyor bu saatlerde ikinci retim ama o. Akam dersleri oluyor onun.
- La olum ne hdk adamsn! Sylesene daha nceden, byle gen ve dinamik bir tandm var, ie almay dnr msn, desene sanki yabancyz.
- i aradn bilmiyordum abi, sylerim akam ona.
- Syle syle yarn gelsin bana. Ne yapar la baka bu kz?
- Birlikte yaratc yazarlk kursuna katlyoduk. Btn klasikleri hatim etmi abi inanamazsn. Zehir gibi kafas var. Bir ykler yazyor akln hayalin aar. niversitedeki bir hocadan ders alyoduk sal akamlar.
- ok iyi, kltrl olmas nemli tabi. Ben de uzay programna bavurmutum. Elemelerin ounu getik. Allah nasip ederse ilk uzaya kan Trk ben olacam. Tm sitelerde boy boy fotorafm kacak yaknda. Sen de karalyor musun yoksa la bi eyler?
- Yazarlk kursundan hocamz bir ay nce Kenya'ya gitmiti. niversite oradaki kabilelerin etnik kkenlerini incelesin, diye yollam. Meer adamlar yamyamm.
- Vay anasn!
- Ya abim. Sonra adam tan vaktinde yemiler. Trkiye nota vermi Kenya'ya, akademisyenimize neden sahip kamadnz, diye. Kenya tutumu hay aksi aratrmacnn yenmesine nasl gz yumduk, reis bizi ayaklarnn altnda ineyecek demiler.
- Hay Allah zldm adamcaza ya. Reis haklarndan gelmitir ama onlarn, kanmz yerde kalmaz.
- Sonra abi Kenya adamdan arta kalanlar bir bavula koymu, Msr'a yollam.
- Msr ne alaka ya?
- Hikayenin can alc noktasna geliyoruz. Msrllar Ali hocamz mumyalamlar. Adama bir anda can gelmi. Haftaya dersimiz var. bakalm nasl olacak?
- Vay anasn ok ilgin ben de geleyim ilk dersine merak ettim imdi, nasl olur yle bir ey?
- Yok abi yok sen beni yanl anladn. Sordun ya bir eyler karalyor musun, hah ite bu hikayeyi yazdm ite.
- Valla bravo gerek sandm bi an ha! Yalan yok olum bizde. Afferim aslan paras byle devam et. Bizim de bir kylmz geen kasabaya gidecem demi, km yola. Bir hafta boyunca ortalktan kaybolmu, sonra bir kmeste l bulmular. ok ilgin deil mi? Bunun da hikayesini yazarsn, kyam olsun sana. Yalnz o kz sallama! Yarn, sabah namazndan sonra gelsin ofisimize.
- Tamam abim o i bende, akam konuacam.
- Haydi selametle kardeim.
- Allah'n nurlar yolunuzu hep aydnlatsn abim, ok teekkr ederim yardmnz iin.
- Sen yeter ki unutma Orhun, ben kaar.

Syleyeceklerim var!

Bu yazda yazanlara katlyor musunuz? Eklemek istediiniz bir ey var m? Katlmadnz, beenmediiniz ya da dzeltilmesi gerekiyor diye dndnz bilgiler mi ieriyor?

Yazlar yorumlayabilmek iin ye olmalsnz. Neden mi? nanyoruz ki, yreklerini ve dncelerini ekinmeden okurlarna aan yazarlarmz, yazlar hakknda fikir yrtenlerle istediklerinde diyaloa geebilmeliler.

Daha nceden kayt olduysanz, buray tklayn.

zEdebiyat yazar olarak seeceiniz yazlar kendi kiisel ktphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi ktphanenizi oluturmak iin buray tklayn.

Yazarn kent kmesinde bulunan dier yazlar...
Tad Kaan Brunch
Kiralk Daire Mracaat Apartman Ynetimi

Yazarn yk ana kmesinde bulunan dier yazlar...
Asi Melek
Dmelerin Olas Yan Etkileri
Fra Darbesi
Hoa Kal Sevgilim!

Yazarn dier ana kmelerde yazm olduu yazlar...
Yaama Dair [iir]
Ryalar [iir]
Hseyin Celebi [iir]
Gisalena [iir]
Ren Nehri [iir]

Emre Ertuhi kimdir?

.

yazardan son gelenler

| iir | yk | Roman | Deneme | Eletiri | nceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babali Ktphanesi | Yazar Ktphaneleri | Yaratc Yazarlk

| Katlm | letiim | Yasallk | Sakllk & Gizlilik | Yayn lkeleri | zEdebiyat? | SSS | Knye | ye Girii |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

zEdebiyat bir zlenim Yapm sitesidir. zlenim Yapm, 2024 | Emre Ertuhi, 2024
zEdebiyat'da yaynlanan btn yazlar, telif haklar yasalarnca korunmaktadr. Tm yazarlarnn ya da telif hakk sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadr. Yazarlarn ya da telif hakk sahiplerinin izni olmakszn sitede yer alan metinlerin -ksa alnt ve tantmlar dnda- herhangi bir biimde baslmas/yaynlanmas kesinlikle yasaktr.
Ayrntl bilgi icin Yasallk blmne bkz.