..E-posta: Þifre:
ÝzEdebiyat'a Üye Ol
Sýkça Sorulanlar
Þifrenizi mi unuttunuz?..
Dünyaya geldiðinden, dünyada bulunduðundan, dünyadan gideceðinden hoþnut olan bir kimse görmedim. -Namýk Kemal
þiir
öykü
roman
deneme
eleþtiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Yazar Kütüphaneleri

Þu Anda Ne Yazýyorsunuz?
Ýnternet ve Yazarlýk
Yazarlýk Kaynaklarý
Yazma Süreci
Ýlk Roman
Kitap Yayýnlatmak
Yeni Bir Dünya Düþlemek
Niçin Yazýyorum?
Yazarlar Hakkýnda Her Þey
Ben Bir Yazarým!
Þu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm baþlýklar  

Arama Motoru

ÝzEdebiyat > Öykü > Ýronik > bayVeritas

29 Ekim 2003
Çünkü Yembel Çok Tembel  
eehh

bayVeritas

yaþlý bir teyze girdi dükkana ve bir poþet sap ile iki poþet saman koydu bir kenara. bunlarý karýþtýrýr mýsýnýz rica etsem dedi ve beyni erimek üzere olan hýý tamam abla dedi.

:BACB:
küçük bir dükkanda akþama kadar vcd izleyen iki adamdan birinin beyni erimek üzereydi. diðeri bunu bilmiyordu çünkü izlediði filmin en heyecanlý yeri bir türlü geçmek bilmiyordu. yaþlý bir teyze girdi dükkana ve bir poþet sap ile iki poþet saman koydu bir kenara. bunlarý karýþtýrýr mýsýnýz rica etsem dedi ve beyni erimek üzere olan hýý tamam abla dedi.
son ikibin yýldýr görülmemiþ þiddette bir rüzgar sokaklarýn dekorasyonunu deðiþtiriyordu. çünkü doðada düzen yoktur, dedi beyni erimek üzere olan, ama bunu filmin bir sahnesini yorumlamak için söylemiþti.
elektrikler gitti. bu iyi oldu dedi yaþlý teyze. sen burada mýydýn hala abla, diye þaþýrdý beyni erimek üzere olan. buradaydým dedi kadýn.
boþ ekrana bakýp, hay allah, dedi diðeri. kadýnla beyni erimek üzere olana baktý. siz de kimsiniz yahu, diye sordu. bakýþtýlar hep beraber.
abla iki poþet getirdi, dedi hadi adý kanbaz olsun.
ne poþeti yahu, diye sordu hadi bunun da ismi susbiraz olsun.
sap’lan saman getirdiydim ben dedi zaten küçüklüðünden beri teyze olan yaþlý teyze.
ne olaca’ðdý bunnarr diye sordu susbiraz.
ay’raca’ðmýþ-þýhk dedi kanbaz.
ay’rýgk la’ buðnlar dedi susbiraz.
ay aman, garrýþtýracaðmýþþýgh dedi kanbaz...
gendi gendinine niyye garrýþtýrmaormuþ la ha, diye sordu susbiraz.
dermaný yogk he’zaar la, dedi kanbaz.
yaþlý teyze bir sigara çýkardý ve dudaklarýna götürdü. ikisine baktý, eh ne duruyorsunuz yaksanýza sigaramý, der gibi baktý.
susbiraz kanbazý dirseðiyle dürttü.
çagmaðý neyin yok heral, dedi sararsýn mý kararsýn mý karar verememiþ diþleriyle.
heye, yakmasýn zati ganser oluruk maazallah, dedi kanbaz.
yaþlý teyze, mahvettiniz güzelim istanbul’u diye düþünüyordu ateþ beklerken. istanbul’a hayatý boyunca bir iki kere gitmiþti ama barýnamamýþtý. dönmüþtü asya’ya tekrar tekrar...
biz bun’narý garýþtýrýrýk, ne zamana hazýr edek, diye sordu gözünü sigaranýn ucuna dikmiþ susbiraz.
gýrkbeþ dak’kaya haz’rolur gal’ba, diye fikir yürüttü kanbaz ve susbiraz’dan dirsek yedi.
ayol yaksanýza þu sigaramýn ucunu, diye nazlandý yaþlý teyze. nazlý teyze böyle böyle yaþlanmýþtý...
kafeslerinde delirmiþ iki þempanze gibi ateþ aradýlar. sonra çakmak olmadý kibrit aramaya karar verdiler.
çýkar la bi cigara, dedi susbiraz.
yok olum bende cigara, dedi kanbaz...
yalan sö’leme la’, dedi susbiraz.
valla yok olum bende, dedi kanbaz, yere bakýyordu.
çorabýnda sakladýðý paketten bir maltepe çýkardý susbiraz, diþleriyle sýkýþtýrarak ezdiði anlamsýz homurdanmayla.
al la bunu allahsýz, get kaaveye de yag þunnu, dedi susbiraz.
gendin git olum, dedi kanbaz.
la yörü gittiriveriþteammuðnasýçtýrdýðmýnavradýnný... diye titredi susbiraz.
yel girecek belime, diye mýrýldanarak çýktý kanbaz dükkandan. yaþlý teyze bulmacalandýrýlmýþ ucuz gazetelerden birini çýkardý çantasýndan, dolar yükselmiþ gene, dedi.
heye abla ya vallaha nasýl olacak belli deðil bu memleket, gibi birþeyler zýrvaladý susbiraz, kendinden emin görünerek.
hiddetle içeri girdi kanbaz, elindeki sigarayý yere attý.
n’örüyon la dellendin mi diye baðýrdý susbiraz.
niyetliydim la ben az dahha gaçýrýyordum orucu, diye haykýrdý kanbaz; kýpkýrmýzý olmuþ, korkmuþ ve paniklemiþ...
ab-boo dedi susbiraz, haggat!
ayýp deðil mi abla, günah, içiyorsun o zýggýmý, diye baðýrdý kadýna kanbaz.
ayol ne ayýbý, her gün içerim ben bu... zýkkýmý, dedi yaþlý teyze.
içmesene nefsimizi þeyediyon bizim, dedi susbaz.
içemiyorum ki zaten dedi teyze.
günah ba, diye baðýrdý kanbaz.
ayol býrak þimdi günahý münahý da, diye birþeyler söylemeye çalýþtý teyze.
yok abla ateþ mateþ, git nerden bulursan bul diye sertlendi susbiraz.
ben ateþ için gelmedim ki þurdaki poþetler, diye birþeyler söylemeye çalýþtý teyze.
haa, heye dedi susbiraz.
olsun dedi kanbaz, soluklanarak.
ne zaman alayým ben, diye sordu teyze.
valla þimdik iki torba saman, ondan sonra, bir torba da sap, diye hesaplamalar yaparken elektrik geldi. susbiraz cümlesini tamamlamaya gerek duymadan aletleri çalýþtýrmaya koyuldu. kanbaz yanýna atladý, hadi hadisene demeye baþladý. yaþlý teyze ikisine bakakaldý.
ayol unuttunuz yine beni, diye söylendi teyze.
yarýn yarýn abla, dedi susbiraz.
heye yarýn dedi kanbaz.

Söyleyeceklerim var!

Bu yazýda yazanlara katýlýyor musunuz? Eklemek istediðiniz bir þey var mý? Katýlmadýðýnýz, beðenmediðiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düþündüðünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazýlarý yorumlayabilmek için üye olmalýsýnýz. Neden mi? Ýnanýyoruz ki, yüreklerini ve düþüncelerini çekinmeden okurlarýna açan yazarlarýmýz, yazýlarý hakkýnda fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloða geçebilmeliler.

Daha önceden kayýt olduysanýz, burayý týklayýn.

ÝzEdebiyat yazarý olarak seçeceðiniz yazýlarý kendi kiþisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluþturmak için burayý týklayýn.

Yazarýn Ýronik kümesinde bulunan diðer yazýlarý...
böyle masal ismi olmaz
felsefenin sefaleti
Hiper - Reel Tanýklýklar 7
iyi kahve yapmak üzerine
Hiper - Reel Tanýklýklar 5
Hiper - Reel Tanýklýklar 4
Hiper - Reel Tanýklýklar 3
handeli pay
nasýl þeyler?
Hiper - Reel Tanýklýklar 6

bayVeritas kimdir?

tersmeditasyon@gmail. com

Etkilendiði Yazarlar:
her okuduðumdan etkilendim...

yazardan son gelenler

yazarýn kütüphaneleri

| Þiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleþtiri | Ýnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babýali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratýcý Yazarlýk

| Katýlým | Ýletiþim | Yasallýk | Saklýlýk & Gizlilik | Yayýn Ýlkeleri | ÝzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Giriþi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

ÝzEdebiyat bir Ýzlenim Yapým sitesidir. © Ýzlenim Yapým, 2024 | © bayVeritas, 2024
ÝzEdebiyat'da yayýnlanan bütün yazýlar, telif haklarý yasalarýnca korunmaktadýr. Tümü yazarlarýnýn ya da telif hakký sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadýr. Yazarlarýn ya da telif hakký sahiplerinin izni olmaksýzýn sitede yer alan metinlerin -kýsa alýntý ve tanýtýmlar dýþýnda- herhangi bir biçimde basýlmasý/yayýnlanmasý kesinlikle yasaktýr.
Ayrýntýlý bilgi icin Yasallýk bölümüne bkz.