..E-posta: Þifre:
ÝzEdebiyat'a Üye Ol
Sýkça Sorulanlar
Þifrenizi mi unuttunuz?..
Yalnýzlýk güzel birþey, ama birilerinin yanýnýza gelip yalnýzlýðýn güzel birþey olduðunu söylemesi gerekir. -Balzac
þiir
öykü
roman
deneme
eleþtiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Yazar Kütüphaneleri

Þu Anda Ne Yazýyorsunuz?
Ýnternet ve Yazarlýk
Yazarlýk Kaynaklarý
Yazma Süreci
Ýlk Roman
Kitap Yayýnlatmak
Yeni Bir Dünya Düþlemek
Niçin Yazýyorum?
Yazarlar Hakkýnda Her Þey
Ben Bir Yazarým!
Þu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm baþlýklar  

Arama Motoru

ÝzEdebiyat > Eleþtiri > Günlük Olaylar > ÞÜKRÜ POLAT

7 Kasým 2003
Hayvansever Olmak...  
ÞÜKRÜ POLAT
birbirine sevgisi olmayan insanlardan hayvansever olurmu?

:BJAG:

Hayvansever olmak...

Haber saati adı altında reality show yayını yapılan bir ülkeden (isim vermeme gerek yok sanırım); ard arda yayınlanan iki haber, bana çok ilginç geldi.

Bu haberlerden biri: İstanbul da zabıtaların dilenci operasyonu.

İçeriği ise, tam bir rezalet. İnsanları kandırabilmek için bin bir kılığa girmiş ve türlü türlü yalanlar ezberlemiş dilencilerin, belediye görevlileri tarafından itilip kakılarak zabıta otosuna bindirilmeleri.

Tabi bu haber tek başına o kadar ilginç değil.

Şimdi sıkı durun;

İkinci haber: Hayvanseverler, belediye barınağını incelemek isteyince kavga çıktı.

Bu haberde de kendini hayvansever ilan etmiş kişiler, barınağın şartlarının iyi olup olmadığı konusunda bir inceleme yapmak istiyorlar ve belediye görevlilerinin müsaade etmemesi üzerine, yumruk yumruğa kavgaya tutuşuyorlar.

İşte gariplik burada. Bu kişiler güya hayvansever ama gelin görün ki insanlara zerre kadar sevgileri yok. Tutuştukları kavga da bunun göstergesi.

İnsanlara karşı sevgiden yoksun olanlar sadece onlar değil tabi. Bir önceki haberde dilencileri itip kakanlarda, yoksun, insan sevgisinden.

Şimdi soruyorum sizlere, birbirine sevgisi olmayan insanlardan hayvansever olurmu?

Birde bu hayvanseverlikte bir çelişki var. Bunların içinde, ön planda olan, “Panter Emel “ lakabını taktıkları bir hanım var. Merak ediyorum, bu hanım Panter olduğu için mi? Hayvanları seviyor, yoksa, hayvaseverlik uğruna insanlara vahşi davrandığı için mi? Panter oluyor.

Her iki şıkta da çelişki apaçık ortada. Eğer doğru olan birinci şıksa; Panter in doğada hayvanları kendi yaşamını idame ettirebilmek için sevdiğini unutmayalım. Doğru olan ikinci şıksa; bir insan hayvanseverlik uğruna kendi cinslerine karşı nasıl vahşileşebiliyor.

Benim idrak edemediğim, sevgi ve vahşet nasıl oluyor da bir amaç uğruna ortak kullanılabiliyor.

Ben hayvansever olmayalım demiyorum ve hayvanseverleri, hayvensever oldukları için asla eleştirmiyorum. Benim sözüm birbirlerini sevememelerine.

Ve son olarak; öncelikle birbirimize karşı iletişim kuralım ve bu iletişimi sevgi dolu bir yapıya oturtalım. Gerisi kendiliğinden gelir, bunu hiç unutmayalım.

Bir eleştiride haber yapımcılarına; Lütfen reality showlarınızı haber saatinden çıkarınız ve haberlerden sonra Reality show saati adı altında yayınlayınız. Biz de çocuklarımızı ekran başından hangi saatte uzaklaştıracağımızı bilelim.

Söyleyeceklerim var!

Bu yazýda yazanlara katýlýyor musunuz? Eklemek istediðiniz bir þey var mý? Katýlmadýðýnýz, beðenmediðiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düþündüðünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazýlarý yorumlayabilmek için üye olmalýsýnýz. Neden mi? Ýnanýyoruz ki, yüreklerini ve düþüncelerini çekinmeden okurlarýna açan yazarlarýmýz, yazýlarý hakkýnda fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloða geçebilmeliler.

Daha önceden kayýt olduysanýz, burayý týklayýn.

ÝzEdebiyat yazarý olarak seçeceðiniz yazýlarý kendi kiþisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluþturmak için burayý týklayýn.

Yazarýn diðer ana kümelerde yazmýþ olduðu yazýlar...
Ýhanet [Þiir]
Dostluða [Þiir]
Met Cezir [Þiir]
Seni Seviyorum De! [Þiir]
Mahzen [Þiir]
Anadolu'm [Þiir]
Aşk Nedir? [Þiir]

ÞÜKRÜ POLAT kimdir?

Konuþarak çöozülemeyecek hicbir seyin bulunmadýðýna inanan,her türlü kavga ve çatismaya karsý,birlik ve beraberlik içinde yaþamaktan yana bir insaným.

Etkilendiði Yazarlar:
Reþat Nuri Güntekin, Yahya Kemal Beyatlý, Kemal Tahir, Yunus Emre, Halide Edip Adývar, Necip Fazýl, Dostoyevski, John Steinbeck, Maeve Binchy

yazardan son gelenler

| Þiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleþtiri | Ýnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babýali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratýcý Yazarlýk

| Katýlým | Ýletiþim | Yasallýk | Saklýlýk & Gizlilik | Yayýn Ýlkeleri | ÝzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Giriþi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

ÝzEdebiyat bir Ýzlenim Yapým sitesidir. © Ýzlenim Yapým, 2024 | © ÞÜKRÜ POLAT, 2024
ÝzEdebiyat'da yayýnlanan bütün yazýlar, telif haklarý yasalarýnca korunmaktadýr. Tümü yazarlarýnýn ya da telif hakký sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadýr. Yazarlarýn ya da telif hakký sahiplerinin izni olmaksýzýn sitede yer alan metinlerin -kýsa alýntý ve tanýtýmlar dýþýnda- herhangi bir biçimde basýlmasý/yayýnlanmasý kesinlikle yasaktýr.
Ayrýntýlý bilgi icin Yasallýk bölümüne bkz.