..E-posta: Þifre:
ÝzEdebiyat'a Üye Ol
Sýkça Sorulanlar
Þifrenizi mi unuttunuz?..
"Ýnsan - iþte tüm sýr burada. Bu sýr üzerinde çalýþýyorum, çünkü kendim de insan olmak istiyorum." -Dostoyevski
þiir
öykü
roman
deneme
eleþtiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Yazar Kütüphaneleri

Þu Anda Ne Yazýyorsunuz?
Ýnternet ve Yazarlýk
Yazarlýk Kaynaklarý
Yazma Süreci
Ýlk Roman
Kitap Yayýnlatmak
Yeni Bir Dünya Düþlemek
Niçin Yazýyorum?
Yazarlar Hakkýnda Her Þey
Ben Bir Yazarým!
Þu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm baþlýklar  

Arama Motoru

ÝzEdebiyat > Eleþtiri > 21. YÜZYIL > Tayyibe Atay

6 Aðustos 2004
Tanrýyý Sevmiyorum Artýk!..  
Tayyibe Atay
emperyalizme karþý koyan bu yürekli insanlarý uzanýp öpmek istedim; çok safmýþým!..onlarýn amacý baþkaymýþ meðer; nereden bilirdim ki!..

:CIAJ:
zamana not düþürmek için aldým elime kaðýt ile kalemi...sonraki çaðlarda okusun, yaþanan acýlara tanýk olsun diye insanlar... çocuklarýn bilmesini hiç istemiyorum ama...

yýl 2004, aylardan aðustos! aðustosun ikisi...görünüþte güneþli,güzel bir gün!. dünün yorgunluðunu, gecenin uykusuna býrakarak kalktým yataðýmdan. saat on sularý...ilk iþim televizyonun karþýsýndaki koltuða yýðýlýrcasýna oturmak oldu elimde bir kupa dolusu çayla birlikte...”bu sabah her þey yolunda” diye düþündüm ve keyif aldým yaþamaktan...her sabah ben demlerdim çünkü çayý, birileri gelip içerdi bardak bardak...nasýl keyif almayayým, nasýl sevinmeyeyim, nasýl yaþamaktan mutlu olmayayým ki yani...sanki olaðanüstü bir halin kokusunu duyar gibiyim ya, hayýrlýsý!..hazýra konan mirasyedi gibi hissetsem de kendimi, bu sevincin altýndan çýkacak þeyi beklemeye baþladým...

derken...

televizyonun aç tuþuna basýp yaslandým arkama. bir elimde çay dolu kupa, diðer elimde kumanda, ZAP lamaya baþladým kanallarý...kanalýn birinde yanýk bir türkü söylüyordu, þimdiye kadar hiç görmediðim genç bir kadýn. eli yüzü çiçek bahçesine dönmüþçesine boyanmýþtý...boyalarýn sakladýðý yüzünde hüznü gördüm gene de! aslýnda tam bana göreydi ya söylediði türkü, bugün keyfimi bozmak, kedere hüzne dokunmak istemiyordum...”hadi be!..” diyerek atladým diðer kanala...

atladýðým kanalda yüzleri maskeli üç kiþi, ellerindeki silahlarla dikilmiþlerdi. önlerinde biri daha vardý; o bir sandalye üzerinde oturuyor, sürekli olarak önüne bakýyordu. daha bir kavradým çay dolu kupamý...silaha karþý kupa! içindeki çayý içmek yerine ekrana fýrlatmak geçti içimden...vazgeçtim!..onlarýn tanýnmamak için daha iyi bürünmelerine yardým etmek anlamýna gelirdi bu çünkü...aksine onlarý soymak, çýrýlçýplak olmalarýný istiyordum...kupamý sehpaya koyup dikkatle izlemeye karar verdim görüntüyü...

izlemez olaydým!!!!

görüntü Irak’tandý. maskeli ve silahlý o üç kara adamýn önünde oturan genç adam Murat Yüce adýndaki bir Türk iþçisiydi...karnýný doyurabilmek, çoluk çocuðuna bakabilmek için savaþýn ortasýna kendini atmýþ, hayatýný hiçe sayarak ekmek parasý kazanmanýn kapýsýný bu ülkede aralamýþ biriydi o. onun orada iþ bulup çalýþýyor olmasý, ülkemin halinin ne kadar içler acýsý olduðunun aynasýydý...bu ayna hiç kýrýlmamýþtý kendimi bildim bileli...gurbetlere giden ama yürekleri sýlada kalan, onlarca insanýmý düþündüm sonra...dünyanýn çeþitli ülkelerine yayýlmýþlar, bir damla vatan suyuna, bir çekim havasýna muhtaç hale getirilmiþlerdi...onlar çakýl taþlarýydý yollara serilen...gözyaþlarýydý!..

otuzlu yaþlarda görünüyordu Murat Yüce!..güneþ yanýðý yüzünde iki kalkan gibi duruyordu ince býyýklarý...gözlerinin rengini göremedim ama kara olmalýydý...özellikle bakmýyordu belki de karþýya...aðladýðýný kimseler görsün istemiyordu belki de...belki de öldürüleceðinden habersiz geleceði çiziyordu dizlerinin üstüne!..çocuklarýnýn gözlerine bakýyor onlarýn “BABA!..” diyen sesinde sýðýnma,korunma,güven isteyen yakarmalarýný dinliyordu...daha iki gün önce konuþmuþtu çocuklarýnýn hepsiyle...”sizi seviyorum, yakýnda geleceðim, çok özledim” demiþti telefonda...sahiden de özlemiþti onlarý...”çocuk dediðin yýkýlmaz bilirdi babayý” diye geçirdi içinden belki de, bilmiyorum...ellerini bir açýp bir yumuyordu...eþinin ellerini mi tutuyordu acaba sýmsýcak...ne düþündüðünü, ne hissettiðini söylemek bana düþmezdi ama ben sadece tahmin yürütüyordum...eðer kaldýrýp baþýný bir baksaydý yüzüme; aklýndan geçenleri okuyabilir, tam olarak size yazabilirdim...lütfen baðýþla beni Murat Yüce!...baðýþla ki artmasýn vebalim, günahým...

maskelilerden birisi arapça bir þeyler okumaya baþladý sonra...oldum olasý sevmemiþtim bu dili ve özel listemde olmadýðýndan dolayý hep küçük harfle yazardým baþ harfini...gene öyle yazdým: arapça!..insaný karanlýða çeken çaðrý gibi gelmiþti bana hep bu dil...hiç unutmam on yaþlarýndaydým. rahmetli babamýn isteði üzerine köyümdeki yaþýtlarýmla birlikte kuran öðrenmeye gitmiþtim köyün hocasýndan, cami odasýna. sayýmýzý tam olarak hatýrlamýyorum ama yirmi kadar çocuktuk...içi dýþýnda olan yirmi sübyan...daha ilk gündü, vazgeçmiþtim!..hocanýn bizi durmadan tehdit eden kaba sözleri, elindeki kocaman sopa, akþama kadar oturmaktan uyuþan bacaklarým, sýzlayan dizlerim, çocuk yüzlerimizdeki susan gülüþlerin boynu büküklüðü alýkoymuþtu beni kuran öðrenmekten...ertesi gün camiye gitmediðimi gören babama ne diyeceðimi düþünmüþ, bulmuþtum da: HOCA BENÝ DÖVDÜ!..yalandý bu aslýnda!..belki de ilk yalanýmdý! döven falan yoktu,iþime böyle gelmiþti...bu yalaný babamýn yuttuðunu söylemek doðru olmazdý. o çok iyi biliyordu ki, küçük kýzýna söz geçiremeyecekti, bir daha “git” demedi. beþ çocuðu içinde en isyankar olaný, en inatçý olaný bendim çünkü. iyi ki öðrenmemiþim o dili o zaman. þimdi o maskeli kara adamýn neler söylediðini anlayacak, daha çok üzülecektim...Amerika’yý ve ona destek veren diðer ülkeleri kýnayan bir yazý olmalýydý okuduklarý. Irak’ýn özgürlüðü için savaþ açan vatanseverler olarak düþündüm bir an onlarý, sevindim!..emperyalizme karþý koyan bu yürekli insanlarý uzanýp öpmek istedim; çok safmýþým!..onlarýn amacý baþkaymýþ meðer; nereden bilirdim ki!..

sandým ki okuduklarý bildiri bittiðinde, önlerinde oturan kiþiye “hadi kalk git!..seninle iþimiz bitti!..” diyeceklerdi; yanýlmýþým!..

yanýlmýþým, çünkü; bu masum insana da bir bildiri okuttular silahlar altýnda...bana hep tanýdýk gelen, sesim olan bir sesti bu ses! insanýmýn sesi!..yurdumun neresinden olursa olsun TÜRKÇE konuþan, anlatan, soluyan insanýmýn sesi!..kulaðýmla, gözümle, duygularýmla, yüreðimle dinledim söylediklerini...tamamen katýldým söylediklerine...yaþamak adýna boyun eðen bu insanýn son sözünü söylediðinde bile bitmemiþti yüreðimde baðýþlama duygum...olmadý!..tekbir getirmeye baþladýlar ardýndan...anladým ki seçmiþlerdi kurbanlarýný...anladým ki yoktu kurtuluþ ölümden, kandan...bu üç kara celladý, istedim ki o an taþ yapsýn tanrý...”ne olur yetiþ!..” diye baðýrdým sonra!..tanrý duymadý çaðrýmý...”bitti, vur!..” diyen bir sesle beraber vurdular Murat Yüce’yi!..gözlerimi kapadým yere düþüþünü görmemek için...aðlamaya baþladým...yüreðimin yarýsýný kaybettim o günden beri...tanrýya olan sevgimi de kaybettim!..yarým yürekli ve tanrýsýz kalan bir insan olarak yaþýyorum artýk...

lanet olsun!...

.Eleþtiriler & Yorumlar

:: keþke tanrýda seni sevseydi !!!
Gönderen: murat / , Türkiye
18 Aðustos 2008
ölüm;aðýr ve kaçýnýlmaz bir gerçek..kuþku yokki herkes bunu tadacak ama nezman,nerde ve nasýl olacaðýda meçhul bir þekilde...sorunda burda zaten,isyan etmek ve kendi çapýnda insanlarýn tanrýya kafa tutmasý da bilinmezliðin korkusundandýr diye düþünüyorum... çok güzel bir hikaye biliyorum; berber ve ALLAH diye... birilerinini birini öldürmesi ile yargýlanmýyor herþey... trafik kazasý bir kader,hasta olmak bir kader,vs...ama birinin birini öldürmesi neden kader olmasýnki ??? ölüm;aðýr ve kaçýnýlmaz bir gerçek... insanýn tanrý dediði olguyu (ki benim için böyle birþey yoktur ),bazýlarýda bunu metaryelleþtirmekle meþgul olur,sevip sevmemesi,konuþup konuþmamasý,ölüm gerçeðini deðiþtirmez... daha önce mute nikahý ile ilgili yazýnýzada yorum yazmýþtým ama sanýrým aðýr tabirler kullnadýðým için silindi.... bugüne kadar sahip olduklarýnýza bir bakýn,dünyadaki dengelere bir bakýn,hayatýn dengesine bir bakýn... düþünmek doðruyu bulmak demek deðildir...

:: Arapça Ana Dil Seçildi
Gönderen: Fatih Barýþ / , Türkiye
29 Temmuz 2008
Arapça yý yanýnda bilim adamlarýndan baþka kimse olmayan yeni doðmuþ bir bebeðin herkesten uzak ve hiçbir kelimenin bebeðin yanýnda konuþulmadan ona bakýldýðý bir deney yapýldý. isviçreli 3 bilim adamý, 2 Alman Bilim adamý çocuðun yanýnda hiçbir þey konuþulmazsa neler olacaðýný merak ediyorlardý. Çocuk 2 Yýl sonra konuþmaya baþladý, konuþtuðu dil Arapçaydý. ve Kutsal Kitabýmýz Kur-an'ý Kerim'i Okuyabiliyordu. Bu Gösterdiki Kimse Dilsiz Doðmuyor, Sonradan öðrendikleri farklý bir dille üstü örtülüyor sadece. Irak'ta yaþananlarýn sebebi bellidir. Allah O Topraklara Hiç huzur vermemiþtir. nedeni belli Hz. Hasan-Hüseyin Kadeþlere yapýlanlar. Eðer Murat Yüce Söz konusu ise Allah Bu Dünyada Kimseyi Sað býrakmýyorki, Ölüm Kaçýnýlmaz Gerçek. Fakat Tv. de gördüðünüz bu olayýn hayatýnýza farklý bir yön vermesi mümkün olmamalý diye düþünüyorum. o görüntüler kendinize ve insanlara itiraf etmek için bahane olabilir sadece. Belki bir deðiþim yaþamak istediniz ve o görüntüler vesile oldu bu yaklaþmýnýza. Kimse birþeyi zorla sevek durumunda deðildir fakat saygý duymak, insanlarýn kutsal saydýðý bir varlýða baþka insanlar adýna saygý duymak gerektiðine inanaýyorum.

:: Geçmiþe baðlantý.
Gönderen: Adnan Ferit KOÇ / Çorum/Türkiye
27 Aðustos 2004
Evet geçmiþle baðlantý kuracaðým biraz sonra belki de bu baðlamda yanýlabilirim. Ama þunu öncelikle belirtmem gerekiyor. Size bir insan ve kul olduðunuz için saygýlýyým. Çalýþan kesime göstermiþ olduðunuz ilgi içinde teþekkür etmek istiyorum. Yazýnýzý okudum. Tanrýya karþý saygýzýslýðýnýzý geçmiþinize baðlamak durumundayým. Müslümaným diyen bir zatý, bir müslümanýn öldüremeyeceði(geçerli sebep olmadan namus, tehdit mecburiyet vb.) gerçeðini tüm islam dünyasý bilmekte ve kýzdýðýnýz bu olaya kýzmaktadýr. Ýlkokuldan sonra yatýlý bir okulda okuduðunuzu yazmýþsýnýz kendinizi tanýtýrken. Bu çok mühim bir olay. Bir çocuðun ailesinden ayrýlýp gelecek dahi için olsa belli müddet ayrý kalmasý çocukta kalýcý olumsuzluklar býrakabilir. Ben Tanrýya karþý olan bu saygýsýzca inançsýzlýðýnýzý o yaþadýðýnýz yýllarda arkadaþ ortamý, öðretmen, hasret, olumsuz yaklaþýmlar gibi ögelere baðlamak durumundayým. Üzgünüm hayatý yanlýþ tanýyan ve tanýtanlar için. Tüm insanlara TANRI'nýn hidayet vermesi dileklerimle.

:: slm
Gönderen: levent saral / Ýstanbul/Türkiye
8 Aðustos 2004
sadece zevkle okudugumu belirteyim..gerisini siz biliyorsunuz zaten..sevgiyle kalin../ Levent Saral

:: Tanrý' nýn suçu nedir sizce?
Gönderen: ekrem salih bilgin / Ankara/Türkiye
8 Aðustos 2004
Yazýnýzý okudum evet haklýsýnýz Irak ta yaþanan iðrenç olaylarý bende tasvip etmiyorum Sn. Atay ancak ortada Tanrýya ait bir suç nerede var ben bunu anlamýyorum. Varlýðýna inanmadýðýnýz bir kavramýn yorumunu yapmanýz pek hoþ deðil. Ýnanýp inanmamak size kalmýþ ayrýca Tanrý insaný bir imtihan için bu dünyaya göndermiþtir fikrimce. Dünyada ki tüm iyiliklerin ve kötülüklerin baþrol oyuncusu insandýr burada Tanrý yý suçlamak olaylarý basite indirgemektir. Çok büyük yanýlgýlar ve yanlýþlýklar içindesiniz keþke vakit olsa da size Tanrýyý anlatabilsem. Beðenmediðiniz Arapça çok büyük bir edebi dildir. Bilimsel konuþun elinizden öpeyim ama böyle sinir bozucu þekilde sýrf nefret ettiðiniz için etik olmayan bir yazý yazmanýzý içime sindiremiyorum. Araþtýrýp, öðrenmeye ihtiyacýmýz var . Sizi ön yargýlarýnýzdan arýnmanýz dileði ile yine o inanmadýðýnýz Allaha emanet ediyorum. Not: Kuranda ki belagat ve dil Arapça dan çok farklýdýr bir de çok üstündür. Lütfen araþtýrýn , lütfen araþtýrýn...

Söyleyeceklerim var!

Bu yazýda yazanlara katýlýyor musunuz? Eklemek istediðiniz bir þey var mý? Katýlmadýðýnýz, beðenmediðiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düþündüðünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazýlarý yorumlayabilmek için üye olmalýsýnýz. Neden mi? Ýnanýyoruz ki, yüreklerini ve düþüncelerini çekinmeden okurlarýna açan yazarlarýmýz, yazýlarý hakkýnda fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloða geçebilmeliler.

Daha önceden kayýt olduysanýz, burayý týklayýn.

ÝzEdebiyat yazarý olarak seçeceðiniz yazýlarý kendi kiþisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluþturmak için burayý týklayýn.

Yazarýn eleþtiri ana kümesinde bulunan diðer yazýlarý...
Pes Yani
Þimdi Efendim
Gerçeðe Aykýrý Ýþler
Oy Anam Oy
Çeþitleme Aþk
Baþý Örtük Eþek
Ispanak
Seçimin Þeyleri
Kabarttým Küfür Sözlüðümü
Kabarttým Küfür Sözlüðümü

Yazarýn diðer ana kümelerde yazmýþ olduðu yazýlar...
Semazen [Þiir]
Damlacýklar 3 [Þiir]
Çulluk [Þiir]
Nohut [Þiir]
Kundak [Þiir]
Aylan’a [Þiir]
Damlacýklar 2 [Þiir]
Damlacýklar 1 2 3 4 5 [Þiir]
Yalana Bak Hele [Þiir]
Ýntihar [Þiir]

Tayyibe Atay kimdir?

Yeni þiirin,uzun yýllar yazmama raðmen yeni þairiyim. Ýnternet ortamý sayesinde okuyucu önüne çýktým henüz. Ne kadar þair olduðumun yanýtýný ise okuyucuya býrakýyorum. Bayan yazarlarýn çok az olduðu bir ülkede,duygu ve düþüncelerimi,þiirin ruhu okþayan ,elleyen tarafýyla anlatmaya çalýþýyorum.

Etkilendiði Yazarlar:
Ahmet Arif,Behçet Necatigil,Nihat Behram...

yazardan son gelenler

bu yazýnýn yer aldýðý
kütüphaneler

yazarýn kütüphaneleri

| Þiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleþtiri | Ýnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babýali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratýcý Yazarlýk

| Katýlým | Ýletiþim | Yasallýk | Saklýlýk & Gizlilik | Yayýn Ýlkeleri | ÝzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Giriþi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

ÝzEdebiyat bir Ýzlenim Yapým sitesidir. © Ýzlenim Yapým, 2024 | © Tayyibe Atay, 2024
ÝzEdebiyat'da yayýnlanan bütün yazýlar, telif haklarý yasalarýnca korunmaktadýr. Tümü yazarlarýnýn ya da telif hakký sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadýr. Yazarlarýn ya da telif hakký sahiplerinin izni olmaksýzýn sitede yer alan metinlerin -kýsa alýntý ve tanýtýmlar dýþýnda- herhangi bir biçimde basýlmasý/yayýnlanmasý kesinlikle yasaktýr.
Ayrýntýlý bilgi icin Yasallýk bölümüne bkz.