..E-posta: Þifre:
ÝzEdebiyat'a Üye Ol
Sýkça Sorulanlar
Þifrenizi mi unuttunuz?..
Bulanmadan ve donmadan akmak ne hoþtur. -Mevlânâ
þiir
öykü
roman
deneme
eleþtiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Yazar Kütüphaneleri

Þu Anda Ne Yazýyorsunuz?
Ýnternet ve Yazarlýk
Yazarlýk Kaynaklarý
Yazma Süreci
Ýlk Roman
Kitap Yayýnlatmak
Yeni Bir Dünya Düþlemek
Niçin Yazýyorum?
Yazarlar Hakkýnda Her Þey
Ben Bir Yazarým!
Þu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm baþlýklar  

Arama Motoru

ÝzEdebiyat > Þiir > Toplumcu > Harun Yigit

22 Kasým 2004
Duy Yunus Emre  
Harun Yigit

:AIGE:

Uyan da gör çaðýn tamahkarýný
Düþünene çattý duy Yunus Emre
Yirminci yüzyýlýn emektarýný
Teknik köle etti duy Yunus Emre

Zalimin emrine girdi alimi
Zindanlar çürütür oldu kamili
Yýldýzlarý aþan insan bilimi
Ýnsanlýðý yuttu duy Yunus Emre

Birkaç litre petrol için ölenler
Ömür boyu çeker sakat kalanlar
Celladý kýnayýp ödül alanlar
Ak güvercin sattý duy Yunus Emre

Söyle ne etmeli yürek yakaný
Yýkýlýp gidiyor gönül mekaný
Sevginin temeli edep erkaný
Ahlaksýzlýk uttu duy Yunus Emre

Yiðit'im bozuldu dünya düzeni
Sözde çoðalýyor okur yazaný
Fakir donu gibi yýrtýk ozonu
Gülüm barut tüttü duy Yunus Emre...

Duy Yunus Emre isimli kitabimdan

Söyleyeceklerim var!

Bu yazýda yazanlara katýlýyor musunuz? Eklemek istediðiniz bir þey var mý? Katýlmadýðýnýz, beðenmediðiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düþündüðünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazýlarý yorumlayabilmek için üye olmalýsýnýz. Neden mi? Ýnanýyoruz ki, yüreklerini ve düþüncelerini çekinmeden okurlarýna açan yazarlarýmýz, yazýlarý hakkýnda fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloða geçebilmeliler.

Daha önceden kayýt olduysanýz, burayý týklayýn.

ÝzEdebiyat yazarý olarak seçeceðiniz yazýlarý kendi kiþisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluþturmak için burayý týklayýn.

Yazarýn þiir ana kümesinde bulunan diðer yazýlarý...
Geceme Iþýk Düþtü

Harun Yigit kimdir?

1961 yýlýnda Konya, Ilgýn, Beykonak kasabasýnda doðdum. Ýlk ve orta öðrenimimi kasabamda tamamladýktan sonra 1976/77 öðretim yýlýnda Ilgýn Endüstri Meslek Lisesi'ne baþladým. O dönemde siyasi karmaþadan ötürü altý ay sonra okuldan ayrýlýp 1977'nin baþýnda Almanya'ya ebeveyimin yanýna geldim. 1979 yýlýnda iþçi olarak çalýþmaya baþladým. 1994 yýlýnda Köln'de Açýköðretim Lisesi Edebiyat bölümünü 3 yýlda dýþarýdan bitirdim. Son 13 yýldýr bir plastik fabrikasýnda sadece gece vardiyasýnda çalýþmaktayým. Sanatla, ilk 1977 yýlýnda tanýþtým. Küçük yaþlarda resime olan merakýmý daha sonra boþ zamanlarýmý portre resimleri yaparak gideriyordum. Aðaç yontusu ve birkaç taþ denemem oldu. Daha sonra Anadoludan insan manzaralarý ile ilk resim sergimi 1982 yýlýnda Hannover Türkevi'nde açtým. Yine ayný yýl Resim uðraþýlarým nedeni ile araþtýrmacý þair Can Yoksul ile tanýþtým. Bu tanýþma þiiri sevmeme ve siir yazmama neden oldu. 1991 yýlýnda ilk siir deneme kitabým olan (Gurbet Türküleri 1')i kendi çabalarýmla yayýnladým. Þair Osman Daðlý (Maksudi)’nin bana verdiði (Kamili) mahlasýný bana uygun bulmalarý, bu isime layýk olmadýðým düþüncesi ile (Cahili) mahlasý ile birkaç þiir yazdým. Kötü bir dizgicinin eline düþen bu ilk denem kitabýmdaki þiirlerin bazýlarý düþük ölçü, bazýlarý ise ölçü dýþýna çýkmýþ. O günden sonra yazdýðým yüzlerce þiir torbalarda temize geçmemi bekliyor. Günlük gazete okumak benim taþlamalar da yazmama neden oldu. Yazar Yusf Ziya Bahadýnlý'nýn bana verdiði (Fakir Fukara) Ýsmiyle bolca taþlamalar da yazdým. 1982 yýlýndan bu güne kadar kiþisel veya karma resim sergilerimin sayýsýný anýmsamýyorum. 60'ýn çok üzerinde olduðundan eminim. 1986 yýlýnda Ýsviçre Türkiyeli Ýþçiler Birliði' nin düzenlemüs oldugu (Barýþ Yýlý Snat Yarýþmasý) resim dalýnda ikincilik ödülü, 1996 yýlýnda Sesimiz dergisi ve Köln VHS ortaklaþa düzenlediði þiir zarýþmasýnda Türkce siir dalýnda üçüncülük ödülü aldým. 1993 yýlýndan 2000 yýlýna kadar Hürriyet gazetesinde serbest muhabir olarak çalýþtý. Muhabirliðe üç yýl ara verdikten sonra tekrar bölgesinde serbest muhabir olarak gazeteciliðe baþlayan Yiðit Halen bir fabrikada iþçi olarak çalýþmanýn yaný sýra resim, þiir, yontu çalýþmalarýný da sürdürmektedir. 2003 Kasým ayýnda ikinci kitabý Duy Yunus Emre Yalçýn Yayýnlarý tarafýndan yayýnlandý…

yazardan son gelenler

| Þiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleþtiri | Ýnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babýali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratýcý Yazarlýk

| Katýlým | Ýletiþim | Yasallýk | Saklýlýk & Gizlilik | Yayýn Ýlkeleri | ÝzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Giriþi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

ÝzEdebiyat bir Ýzlenim Yapým sitesidir. © Ýzlenim Yapým, 2024 | © Harun Yigit, 2024
ÝzEdebiyat'da yayýnlanan bütün yazýlar, telif haklarý yasalarýnca korunmaktadýr. Tümü yazarlarýnýn ya da telif hakký sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadýr. Yazarlarýn ya da telif hakký sahiplerinin izni olmaksýzýn sitede yer alan metinlerin -kýsa alýntý ve tanýtýmlar dýþýnda- herhangi bir biçimde basýlmasý/yayýnlanmasý kesinlikle yasaktýr.
Ayrýntýlý bilgi icin Yasallýk bölümüne bkz.