..E-posta: Þifre:
ÝzEdebiyat'a Üye Ol
Sýkça Sorulanlar
Þifrenizi mi unuttunuz?..
Bana arkadaþýný söyle, sana kim olduðunu söyleyeyim. -Cervantes
þiir
öykü
roman
deneme
eleþtiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Yazar Kütüphaneleri

Þu Anda Ne Yazýyorsunuz?
Ýnternet ve Yazarlýk
Yazarlýk Kaynaklarý
Yazma Süreci
Ýlk Roman
Kitap Yayýnlatmak
Yeni Bir Dünya Düþlemek
Niçin Yazýyorum?
Yazarlar Hakkýnda Her Þey
Ben Bir Yazarým!
Þu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm baþlýklar  

Arama Motoru

ÝzEdebiyat > Öykü > Sürrealizm > Hüsrev Özel

28 Haziran 2005
Ademin Akýbeti  
Hikayenin Hakayesi

Hüsrev Özel

Bir gün Adem, Havva ile elma mevzuu yüzünden küsmüþ, ayrý kulvarda takýlýrken üzgündü. Beni dert ortaðý yapmak istercesine:

:BIAE:
HÝKAYENÝN HÝKAYESÝ

Bir gün Adem, Havva ile elma mevzuu yüzünden küsmüþ, ayrý kulvarda takýlýrken üzgündü. Beni dert ortaðý yapmak istercesine:
-Bir gün, asli cennetlerden Firdevsin has bahçelerinde gezerken, diye devam ediyordu; Bir aðacýn dalýnda duran kýzýl elmaya uzandýðým sýrada duyduðum sesle irkilmiþ, saða baktýðýmda Allahý görmüþtüm.
Bana gülerek;
-     Ey Adem, bakýyorum da, tombul elmalara hiç dayanamýyorsun, ne olacak senin bu halin, biraz sonra cennete veda edebileceðini hiç düþündün mü?
-     Ey Tanrým, beni bundan alýr ötekine taþýr, lakin cennetsiz býrakmazsýn. Sen bilirsin ötesini de.
-     Akýllý bir cevap gerçi bu, amma seni burda tutar mý bilinmez.
-     Nasýl yani?
-     Bence, bir süre sonra buradan gitmek için yakaracak, Tanrým, beni buradan al da, nere atarsan at. Diyeceksin.
-     Deme ya, Niye ki?
-     Çünkü etrafýna saçtýðýn bazý kokular olacak, ki kesafetine dayanamayacak, karnýna sancýlar girip, kývranacaksýn…
-     Ýyi ama, neden bu?
-     Çünkü sana yasak olan Elmayý, kadýn aðzýna baktýðýn için yedin ve o içerde çok durmaz, kýsmen olsun, muhakkak dýþarý çýkar.
-     Sonuç olarak, buradan gitmeðe hazýr deðilsen, hemen hazýrlan…
-     ………………..!
Derken o an geldi ve Adem ile Havva yedikleri haltýn ne olduðunu iyice anlayýnca, duramayýp, yüce yaratana yakardýlar ve Allah yardýmla cevap verdi:
-     Ey Adem, hata ettim diye çok gam yemene artýk lüzum yok. Çünkü elma, seni göndereceðim yerde çok olup, hem yemesi de serbest olacak.
-     Allahým, sen ne büyük, ne yüce ve þefkatlisin, þükürler olsun sana…

Ve böylece baþlamýþtý Adem Babamýzýn yeni dünya hayatý. Hali hazýrda
olan her þey ona yabaniydi. Aradýðý ölçüler ve tadý bulamýyordu. Elmalar dahi yabani ve türlü yapýlarda kimi ekþi, kimi saðýr, kimi mayhoþ ve tatlýydýlar. Aradýðý her þeyi kendisi kurmak zorundaydý. Ve nice Yýllar geçip aradan, her þeyin kurulu bir cennetten farksýz olduðu bir dünyaya ulaþtý insan. Havva’dan ötürü kendine öncene kýzsa da, hep onu severek yaþadý…

Hüsrev Özel

.Eleþtiriler & Yorumlar

:: Merhaba Hüsrev,
Gönderen: Mehmet Ali Özler / ,
2 Ocak 2009
Eleþtirmek istediðim tek nokta "karý aðzý" demen. Bilirsin ki cennet annelerin ayaðýnýn altýndadýr. Saygýlar, Kütüphaneden Mehmet Ali Özler. Not: Battal'dan hiç bir haberin var mý?

Söyleyeceklerim var!

Bu yazýda yazanlara katýlýyor musunuz? Eklemek istediðiniz bir þey var mý? Katýlmadýðýnýz, beðenmediðiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düþündüðünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazýlarý yorumlayabilmek için üye olmalýsýnýz. Neden mi? Ýnanýyoruz ki, yüreklerini ve düþüncelerini çekinmeden okurlarýna açan yazarlarýmýz, yazýlarý hakkýnda fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloða geçebilmeliler.

Daha önceden kayýt olduysanýz, burayý týklayýn.

ÝzEdebiyat yazarý olarak seçeceðiniz yazýlarý kendi kiþisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluþturmak için burayý týklayýn.

Yazarýn öykü ana kümesinde bulunan diðer yazýlarý...
Savaþçýnýn Ýntikamý
Askerlik Macerasý...
Açý ve Usta
1.Bölüm: Çatal Yürek

Yazarýn diðer ana kümelerde yazmýþ olduðu yazýlar...
Tanrý Daðlý Akkartal 1. Bölüm [Roman]
Tanrý Daðlý Akkartal 2. Bölüm [Roman]
Tanrý Daðlý Akkartal 3. Bölüm [Roman]
Tanrý Daðlý Akkartal 4. Bölüm [Roman]
[Eleþtiri]

Hüsrev Özel kimdir?

Yazma tutkusu olan herkes gibi, bu yolda bir çok cefayý bedel olarak ödemiþ biriyim.

Etkilendiði Yazarlar:
Bir çok iyi yazar var, lakin H.N.Atsýz ve P.Safa'nýn yeri baþkadýr nezdimde.

yazardan son gelenler

yazarýn kütüphaneleri

| Þiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleþtiri | Ýnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babýali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratýcý Yazarlýk

| Katýlým | Ýletiþim | Yasallýk | Saklýlýk & Gizlilik | Yayýn Ýlkeleri | ÝzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Giriþi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

ÝzEdebiyat bir Ýzlenim Yapým sitesidir. © Ýzlenim Yapým, 2024 | © Hüsrev Özel, 2024
ÝzEdebiyat'da yayýnlanan bütün yazýlar, telif haklarý yasalarýnca korunmaktadýr. Tümü yazarlarýnýn ya da telif hakký sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadýr. Yazarlarýn ya da telif hakký sahiplerinin izni olmaksýzýn sitede yer alan metinlerin -kýsa alýntý ve tanýtýmlar dýþýnda- herhangi bir biçimde basýlmasý/yayýnlanmasý kesinlikle yasaktýr.
Ayrýntýlý bilgi icin Yasallýk bölümüne bkz.