..E-posta: Þifre:
ÝzEdebiyat'a Üye Ol
Sýkça Sorulanlar
Þifrenizi mi unuttunuz?..
Sanatçý, toplumda uzun çalýþma ve çabalardan sonra alnýnda ýþýðý ilk duyan insandýr. -Atatürk
þiir
öykü
roman
deneme
eleþtiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Yazar Kütüphaneleri

Þu Anda Ne Yazýyorsunuz?
Ýnternet ve Yazarlýk
Yazarlýk Kaynaklarý
Yazma Süreci
Ýlk Roman
Kitap Yayýnlatmak
Yeni Bir Dünya Düþlemek
Niçin Yazýyorum?
Yazarlar Hakkýnda Her Þey
Ben Bir Yazarým!
Þu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm baþlýklar  

Arama Motoru

ÝzEdebiyat > Deneme > Sevgi ve Aþk > Orhan TURAN

13 Mart 2006
Ýþte Gidiyorum Çeþmi Siyahým  
Orhan TURAN
Düþlerimden topladým tüm silahlarýmý ve bir gece yarýsý vurdum beni. Ýþte gidiyorum çeþmi siyahým! Bu sazýn kopmayan son teliyle çalýyorum türkümüzü! Kentin sýnýrlarýný kanatýyor, pýr pýr atan yüreðim ayrýlýðýn ilk sancýsýyla!

:BICJ:

Zorunlu bakýþlardan birindeyim. Terk etmek bu olsa gerek, ýrgatlýðý düþümde…
Sor! Hangi mevsime denk getirip de yazmýþým bu yazýyý?
Yaz mý?
Yaz denizde, kumsalda, kýrda ve bayýrdadýr. Yaz, aðacýn yataðýnda, kelebeðin en týrtýl durduðu daldadýr. Kozasýnda saklýdýr.
Yaz, zengin sofrasýnýn, ele avuca en yakýn saflarýnda, bir adamýn büyük ve salyalý aðzýnda.
Yine de unutmayacaðým onu…
Aklýmdasýn…
Seni açýk mavi ve yer yer beyaz bulutlu bir hayalde, ama hiç parçalý olmayan bir düþte sevdim.
Bir belde otobüsü arkasýna býraktým gözlerimi. Maviydi rengi ve kutu gibi bir þeydi. 19.30’du saat ve ana haberler çoktan baþlamýþtý.
Islak bir tutkuydu bu ve ben hiç kurutamadým bu tutkuyu. Hep kanadý bir yerinden yaramýn.
Yaramýn adý hayat; kanayan tutku neydi, bir türlü çözemedim.

Çocuk ellerini çamurlu suya soktu. Küçük elleri bir saða bir sola bir sola kirli suda gidip geliyordu. Çocuðun arkasýnda Karahisar kalesi, en heybetli duruþuyla bakýyordu gözlerime. Ezildi çocuk. Çocuk gitgide küçülüyor. Karahisar devleþiyordu. Aðzý yüzü çamurdu, elleri kirliydi çocuðum. Koca tarih, altýnda eziliyor, kale surlarýndan Rum ateþi dökülüyordu gözlerime sonra ben ölüyordum. Kratoryumlarda yakýlýyordu bedenim. Kimbilir, belki de bu yakýlýþ ne ilkti ne de son olacaktý. Her "an"ýn bir "Rum ateþi" bir de Karahisar'ý olacaktý. Çocuk hep kirli suda...
Gitmeliyim, akþam güneþi tortusunu býrakmadan enseme. Gecenin nefesi üflemeden; sessiz sedasýz bir de parasýz...
Gitmeliyim bir acý türkü daha yakmalýyým Temmuz'a...
Uykunun kucaðýna yatmalý ve sonra da unutmayalým bu mevsimi.. Hangi mevsime denk getirip de yazmýþým bu yazýyý? Yaz mý?
Yaz ölülerin mevsimidir. Yaðmur yemez bedenleri, tipi vurmaz, soðuk deðildir toprak, kýþ kadar. Bayramlarý vardýr, dualarý eksik edilmez.
Yaz rüyamda gördüðüm peri... Hep aradým hiç bulamadým. Zaman zaman uðradý ve görünüp kaçtý. O bir kokuydu; Açlýðýn son duraðýnda beni doyuracak cennet yemeðinin kokusu... Tam hissettiðimde çekti kaþýðýný aðzýmdan ve ben hep kaç kaldým. Yaz "18'lik tutkunun" analiz bekçisi. Çiçeðimdi koklayacaðýmý sandýðým ve yanýna vardýðýmda yanýldýðým. Yaz bir seraptý ömür boyu gördüðüm ve yanýlsadýðýmý hiç anlayamadýðým derin bir büyü...
Gözlerimin önündeki dünya perdesinde tek oyuncu oldu güneþ ve açýk mavi gök!

Yaðmursuzdu, tertemizdi, sakin ve kuþ çýðlýklarý vardý. Ninni gibi bir þeydi iþte beni kandýran...
Seni açýk mavi ve yer yer beyaz bulutlu bir hayalde, ama bir parçalý hiç parçalý olmayan bir düþte sevdim. Bir belde otobüsünün arkasýna býraktým gözlerimi. Maviydi rengi ve kutu gibi bir þeydi 19.30'du saat ve ana haberler çoktan baþlamýþtý.
Islak bir tutkuydu bu ve ben hiç kurutamadým bu tutkuyu. Hep kanadý bir yerinden yaramýn. Yaramýn adý haya; kanayan tutku neydi, bir türlü çözemedim!
Senden sonra hep yalandý, senden sonrasý ihanet vardý. Senden sonra sadakatsizlik hakimdi ve senden sonrasý utanmaz bir duyarsýzlýktý. Buruktu içim, halsizdi bedenim sordum gelmeyecektim!
Senden sonra derin bir hezeyandý. Seni gördüðüm körfezde sular çoktan çekilivermiþti.
Kuraktý mevsim ve yazdý! Ar ve namus geldiðim yerde kalmýþtý...
Düþlerimden topladým tüm silahlarýmý ve bir gece yarýsý vurdum beni.
Ýþte gidiyorum çeþmi siyahým!
Bu sazýn kopmayan son teliyle çalýyorum türkümüzü! Kentin sýnýrlarýný kanatýyor, pýr pýr atan yüreðim ayrýlýðýn ilk sancýsýyla!
Ýlk adýmý attým. Kapý önünden bakýyorum yýldýzlara! Belki bir rüzgar, belki bir aralýk görünür de, o çok sevdiðim terennüm çarpar diye göðsüme, belki gelirsin diye...
Bu türküyü unutma! Duyarsan çýðlýðýmý feryadý ahýmla, gelmeni bekleyen tek bir yürek ve bir akþam dolmuþuna sefer cümlelerimle, seni beklemek hep seni beklemek!
Ýþte gidiyorum çeþmi siyahým!
Yeni de unutmayacaðým onu...
Aklýmdasýn...
Seni açýk mavi ve yer yer beyaz bulutlu bir hayalde, ama hiç parçalý olmayan bir düþte sevdim. Bir belde otobüsü arkasýna býraktým gözlerimi, Maviydi rengi ve kutu gibi bir þeydi. 19.30'du saat ve ana haberler çoktan baþlamýþtý.
Ne o otobüsün gelmesini istedim, ne de senin binip gitmeni, hep o yerde, sana saltanat sunduðum o anda olsaydým keþke!
Geriye kalan kapalý bir kapý ve ben; ama sen yoksun...

Söyleyeceklerim var!

Bu yazýda yazanlara katýlýyor musunuz? Eklemek istediðiniz bir þey var mý? Katýlmadýðýnýz, beðenmediðiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düþündüðünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazýlarý yorumlayabilmek için üye olmalýsýnýz. Neden mi? Ýnanýyoruz ki, yüreklerini ve düþüncelerini çekinmeden okurlarýna açan yazarlarýmýz, yazýlarý hakkýnda fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloða geçebilmeliler.

Daha önceden kayýt olduysanýz, burayý týklayýn.

ÝzEdebiyat yazarý olarak seçeceðiniz yazýlarý kendi kiþisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluþturmak için burayý týklayýn.

Yazarýn sevgi ve aþk kümesinde bulunan diðer yazýlarý...
Kahpe Kadýn Mona Lisa…
Tarla Kuþuydu... Juliet!
Alýþamadým Bu Kente
Sen Ýçimde Kal Ey Sevdiðim!
Ayýp Yalnýzlýklar...
Eðil Kadýn; Alnýndan Öpeyim!
Ne Zaman Çok Ýstesem Gelme!
Yaþadýðýmýz "Hayalse", "Gerçeklerine" Lanet!
Tahta Kaþýk
Duman

Yazarýn deneme ana kümesinde bulunan diðer yazýlarý...
Aþk mý Alýþkanlýk mý?
Lâl...
Allah"ýn Arama Motoru!
Eylüle Teslim Bir Adam; Alpay…
Geçmiþi Yad Edip, Þimdiye Sitem Etmektense, Þimdi Ýman Dileyip, Geleceði Güzelleþtirmek Zamanýdýr
Bacaðýmý Kaybettiðim An!
Sevgi Sonunda Yanmayý Getirir!..
Kime Aitsin?
Bir Garip Seyyahlýk; Kendine Göçen...
Kýrýk

Yazarýn diðer ana kümelerde yazmýþ olduðu yazýlar...
Özledim [Þiir]
Yanacaðým [Þiir]
Öncesi Yok [Þiir]
Seni Kendime Sakladým, Hepsini Bana Sapladým. [Þiir]
Bana Her Þey Seni Hatýrlatýyor! [Þiir]
Benim Adým Mabure; [Þiir]
Su ve Ateþ [Þiir]
Tüm Ayrýlýklara Dair [Þiir]
Dua… [Þiir]
Utandým Filistin [Þiir]

Orhan TURAN kimdir?

Yazarken çarptýðým kayalar, ruhumun akýþýný kemirince görüntü farklýlaþtý. Her otuzuna geldiðinde mi, muahasebe yapma gereði duyar insan. . . Cevaplanmasý gereken çok soru var þimdi. . . Allah'a af dileyerek, hayata ikinci defa baþlamak. . . Ýkinci þans da bu olsa gerek!

Etkilendiði Yazarlar:
...

yazardan son gelenler

bu yazýnýn yer aldýðý
kütüphaneler

| Þiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleþtiri | Ýnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babýali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratýcý Yazarlýk

| Katýlým | Ýletiþim | Yasallýk | Saklýlýk & Gizlilik | Yayýn Ýlkeleri | ÝzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Giriþi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

ÝzEdebiyat bir Ýzlenim Yapým sitesidir. © Ýzlenim Yapým, 2024 | © Orhan TURAN, 2024
ÝzEdebiyat'da yayýnlanan bütün yazýlar, telif haklarý yasalarýnca korunmaktadýr. Tümü yazarlarýnýn ya da telif hakký sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadýr. Yazarlarýn ya da telif hakký sahiplerinin izni olmaksýzýn sitede yer alan metinlerin -kýsa alýntý ve tanýtýmlar dýþýnda- herhangi bir biçimde basýlmasý/yayýnlanmasý kesinlikle yasaktýr.
Ayrýntýlý bilgi icin Yasallýk bölümüne bkz.