..E-posta: ifre:
zEdebiyat'a Üye Ol
Ska Sorulanlar
ifrenizi mi unuttunuz?..
Bildiim tek ey, ben bir Marksist deilim. -Karl Marx
iir
yk
roman
deneme
eletiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
yelik
Yazar Katlm
Yazar Ktphaneleri

u Anda Ne Yazyorsunuz?
nternet ve Yazarlk
Yazarlk Kaynaklar
Yazma Sreci
lk Roman
Kitap Yaynlatmak
Yeni Bir Dnya Dlemek
Niin Yazyorum?
Yazarlar Hakknda Her ey
Ben Bir Yazarm!
u An Ne Okuyorsunuz?
Tm balklar  

Arama Motoru

zEdebiyat > nceleme > Sylei > Seval Deniz Karahalilolu

16 Mart 2006
"Beni Ben mi Delirttim?" : Ferhan ensoy  
Hayata kar durular pek salam olmaynca, deli olmak iten bile deildir.

Seval Deniz Karahalilolu

‘Askerlik sama bir eydir. Hibir gen kzn bana gelmez. rnein Leyla’nn hi askerlik sorunu olmamtr. Niin askerde karavanay srekli Kelami tayor? Kelami olmasa Trk Silahl Kuvvetlerinin durumu ne olacak? Leyla sevgilim.’

:GCEE:
‘Beni Ben mi Delirttim?’ : Ferhan ensoy

Seval Deniz Karahalilolu

Baarsz hkmetler, hayat pahall, isizlik, etkisiz ve yetkisiz yneticiler, hortumcular, bunlara gz yumanlar derken bazlarnn bu noktada direnci abuk krlr. Gerekle hayal dnyasn ayran ‘kldan ince baktan keskin’ o ince izgi abuk geilir. Hayata kar durular pek salam olmaynca, deli olmak iten bile deildir. Ferhan ensoy’un psiko-komik oyununun k noktas da buradan kaynaklanyor. Hani, ‘deli olmak, iten bile deil’ deriz ya. Oyun, bir insann krlma noktasndan itibaren yaadklarn, aama aama geri dnlerle anlatyor. ‘Beni Ben mi Delirttim?’ ok katmanl bir oyun ve psikolojik zmlemeleri neredeyse Sigmund Freud’u bile kskandracak kadar kvrak bir incelie sahip. Oyunun yazar Ferhan ensoy ile oyunun k noktasn, en az oyunun kendisi kadar ilgin olan yazlma srecini, izofren Erta ile ayn odada geen sekiz ay, Amsterdam’da bir barda Fransz bir aristokrat tarafndan tasarlanan kostmleri ve Galatasaray Lisesi yllarnda, cebir hocas Msy Cartet’i delirten matematik sorusunu konutuk. Hani derler ya 32 tekmili birden, bu oyun da aynen yle, neredeyse her bir blmnn kendine zel ayr bir hikayesi var.

SDK – Dier oyunlarla karlatrldnda sahnede farkl bir Ferhan ensoy var deil mi?
Ferhan ensoy – Oyun, iinde bulunduumuz u anki Trkiye’de ‘artk ben de delirmek zereyim’ diyen bir vatandan durumunu anlatyor. Bu oyunun kkeni ok eskilere dayanyor. ocukluuma kadar uzanan bir birikime. Rus edebiyatna merakl bir ocuk olarak, aramba Lisesi’nde okuyan arkadalarla birlikte Nikolai Gogol’un ‘Bir Delinin Hatra Defteri’ oyununun farkl bir versiyonunu yapmtm. Sonralar, ayn oyunda ad geen hizmeti Mavra Mavrovi’in bak asyla hikayeyi yeniden ele aldm. Oyunun k noktas, eserde yer alan bir satrlk replikti. ‘Mavra botlarm getir’ cmlesinden yola karak oyunu Mavra’nn gznden tekrar anlattm. ‘Gogol Delisi’ bana, Kanada’da verilen ‘en iyi yabanc yazar’ dln getirdi. Oyunda, Mavra’y oynayan Monique Mercure ise en iyi kadn oyuncu dln ald. Bunu, aramba’da balayan ve stanbul, Galata’da intiharla biten izofren bir kadnn hikayesini anlatan ‘Afitap’n Kocas stanbul’ adl kitap takip etti. zellikle bu kitab yazarken Bakrky’de, izofren hastalarn kald kouta bir stajm oldu. Mesela bir adam, ‘Ben Namk Kemal gibi iir yazyorum, okuyum mu aabey diyor. Oku ocuum diyorum. Karnca duas gibi bir yaz. Yazd iiri okuyor bir de adres ve telefon numaras veriyor. skdar’da evimiz var. Bizimkileri ara. Ben artk iyiyim, Namk Kemal gibi iir yazyorum, beni buradan kartsnlar’ diyor. Yani, benim izofreni zerine byle bir hazrlm ve birikimim zaten var. te, btn bu birikimin zerine ‘Beni Ben mi Delirttim’ yazld. Olay, tamamen bir tmarhanede geiyor ama orada ince bir kurgu var ve bu seyirciye oyunun banda belirtilmiyor. Seyirci, Ferhan ensoy, imdi bize puset iinde Ferhangi eylerde olduu gibi benzer bir ey anlatacak diye bekliyor. Hayr, ismim Kelami. Ben Ferhan ensoy deilim. Bunu batan belirtiyorum ama seyirci bir sre bunu anlamakta zorlanyor. Metin, tpk laboratuar gibi. ok farkl bir oyun. Seyircinin bekledii gibi deil. Arada komik skeler var ve onlara alt iin glyor ama bunlar benim ‘ani geri dnlerle’ anmsadm hatrlamalarm ve halsnasyonum. nk subay da, cebirci de, baba da, doktor da ayn adam. Aslnda sadece bir doktor ve bir hemire var fakat Kelami, onlar grerek hep bu olaylar hatrlyor. Ama oyunun sonuna vardnzda, bilmecenin paralar yerine oturuyor. Doktorun zerinde subay elbisesi var. Hemire de Leyla’nn k darda hali. Yani bu oyun, ok incelikleri olan bir olay.

SDK - Peki, oyunun k noktas nasl oldu?
Ferhan ensoy – AKP ezici bir ekilde iktidara geldii dnemde, ben byle bir sonu beklemiyordum. Orada, arap imi saz alarken birden bire ‘Geldim 50 yama, aklm geldi bama’ diye sazla kendiliinden bir ark yaptm. Bu benim, 50 yldr aldatldmn hikayesiydi. te, 27 Mays darbesi, 12 Mart, 12 Eyll, askerler derken arknn nakarat ksm kt. ‘Bak, dikkat smet Paa, imdi karz dze, Bak dikkat Cemal Paa, imdi karz dze, Bak dikkat Kenan Paa, Demesin yal boya’ biiminde, hep dze ktmz varsayan bir ark. Fakat, aslnda dze ktmz filan yok. Yani, son 50 ylda beni aldattnz diyen bir ark. arkda, bir lkenin tarihi grlyor. Son varld noktada da artk beni delirtecek duruma gelinmi. Bu ark, bu oyunun k noktas oldu. Delirmi adam, tmarhanedeyiz. te, bu vatanda delirten eyleri anlatyoruz. Peki neden delirmi bu adam? Okula gitmi dayak yemi, askerde dayak, karakolda falaka, ikence. Annesi deli, baba zr deli, sevgilisi deli, herkes deli zaten adamn etrafnda. Yani adam delirtmiler. Bir adamn hayatnn nasl mahvedildiinin hikayesi bu.

SDK – Bu arada Kelami ve arkadann politik bir tavr da var. Cumhurbakanna ciddi ciddi mektup yazyor. Irak’a gidip olaya derhal mdahale etmesi gerekiyor. Bu arada, George Bush ok gzel ngilizce konuamyor ama olsun.
Ferhan ensoy – Evet, yazar. Ben bunu tmarhanede ok grdm. Cumhurbakanna, babakana, maliye bakanna mektup yazyor. Sonra, p sepetine posta kutusu zannederek mektubu buraya atyor. Ardndan da ‘Yazdm Cumhurbakanna’ deyip bir sigara yakyor. izofren sylemi. ‘Yazdm Maliye Bakanna fakat cevap vermedi’ diyor. Sonra pijamayla oturmu, simit yiyor. Siyasilere filan kk ismiyle hitap eder. Aradm, Tayyip’e syledim ‘unlar dzelt, ben seni yine ararm’ dedim diyen var. Kendini babakan, cumhurbakan zanneden var. Bunlar izofrenin ilerlemi hali. Mesela babamn aramba’da bir dnem belediye bakanl yapt dnemde, aramba’dan giderek, Bakrky’e yatm olan arambal bir hastadan bize mektup gelirdi. Mektubun zerinde resmi grlmtr damgasyla birlikte. Babam, mektuplar amadan yrtar atard. izofren olmadan nce Cemil Bey diye balayan mektuplar zamanla Cemil Aabey’e, dnt. izofren olduktan sonra, ‘Cemil, Eref’e de yazdm. Bunlar hemen dzelt’ diye emreden mektuplar gelmeye balad. Babama emir filan veriyor, artk kim sanyorsa kendisini. Ben daha ocuum. Yazarlk filan dndm yok. Mektubun iinde neler yazl hem ok merak ediyor hem de mthi eleniyorum. Bana ok komik geliyordu.

SDK - izofren Kelami’nin ilgin bir mantk dizgesi var sanki. Olaylar anlatrken, sebep sonu ilikilerini kurarken ilgin bir dnce dizgesi takip ediyor. Oyun ilerledike, bu giderek daha da renkli bir hal alyor deil mi?
Ferhan ensoy - Oyunda, izofren sylemi var. Bunun Tpta karl ‘laf salatas’ olarak geer. Konuurken bir yerden bir yere zplar, bir konudan baka bir konuya geer ama onun kendi iinde zel bir mant vardr. Genel anlamda, bir mant yoktur aslnda. Beyinde bir sarsnt bu, gidip gelmeler var. Lafta, daldan dala konuyor. Paranoyann tehisi de buradan balyor. yle geiyor daldan dala. ‘Askerlik sama bir eydir. Hibir gen kzn bana gelmez. rnein Leyla’nn hi askerlik sorunu olmamtr. Niin askerde karavanay srekli Kelami tayor? Kelami olmasa Trk Silahl Kuvvetlerinin durumu ne olacak? Leyla sevgilim.’ Aslnda ok da balantsz deil. Daha nce anlatt Leyla’y. Cmle sralarnda bir karklk var. nk beyninde byle gidip gelmeler oluyor. Eer elektro ok yemise daha fena, nk hemen paranoid, paranoya, izofreniye dnyor. Ondan sonra daha kopukluklar balyor. kinci perde daha acayip. Mesela ‘Timbuktu’nun ortasndan akyor rmak’. Ama aynen byle bir sylem. Oyunun ilk prmiyerini Eskiehir’de doktorlara yaptmzda, ok ardlar. Daha sonra, bana ‘siz nasl oluyor da olay bu kadar iyi biliyorsunuz’ diye sordular. Gogol Delisi, Gogol, Afitap derken, benim Bakrky’de izofren hastalar uzun sreli incelemem sonunda edindiim bilgi birikimi bu. Ben izofreni ok iyi tanyorum. Konuyu biliyorum nk. izofrende yledir. Kelami ilk sahnelerde, kzla tantnda o kadar ‘zr’ deil o, daha paranoid. Askerde, giderek paranoyaya dnyor. Dayak yiyor, dman askerlerinden korkuyor. Daha sonra, askerden dnyor, garson olduu yerde atal mterinin eline saplyor ve artk izofren. Orada tbbi bir sralama var. Paranoid, paranoyak ve son safhaya gelindiinde izofren. Mesela, ikinci perdede hatrlad olaylar da giderek daha manyak eyler olmaya balyor. Oyunda, dramatik kurguyu veren de bu tbbi sralama ve incelikli olay rgs.

SDK - Oyunda hikaye edilenler, o kadar canl ve samimi ki, sanki olaylarda bir tanklk etme duygusu var gibi sezinliyorum.
Ferhan ensoy – Evet, nk ben bu sralamay birebir yaadm. Benim, ‘Kazanc Yokuu’ romannda bahsettiim bir sevgilim vard. Romanda, televizyonda reklamlara kan bir ocuk anlatlyor, o benim; bizim eve gidip gelen kz da benim sevgilim. Onun bir izofren erkek kardei vard, Erta diye. 1976 -77’de sekiz ay benim evimde kald. Kazanc Yokuundaki evde kk bir oda vard, orada kalyordu. Sonra bana ‘Bu oda bana kk geliyor. Sen salonda yatyorsun. Ben de salonda kalacam. Burada resim yapacam’ dedi ve salonda kalmaya balad. Ev mbleli, orada eski bir pikap ve Borodin’in ok izilmi bir pla vard. 33 devirli bir long playdi. Erta, en ok da plan taklan yerini seviyordu. Devaml oray alyor. Evim benim yazhanem. Orada alyor, yazlarm orada yazyorum. Tamam dedim olmayacak. Ona ilk tehisi ben koydum. Aldm doktora gtrdm. Doktora, Paranoid deil mi dedim. Doktor nasl anladnz diye sordu. Erta, iki defa akl hasta hanesine yatt. Gittim kardm. nk, ona elektro ok yapmalarn istemedim. Vicdanm el vermedi. Olaya insanca yaklatm. Ne istiyorsun diye sordum. Resim yapmak m? Boyalar aldm, al resim yap dedim. Bu, onun iin bir tr rehabilitasyon. Btn gn evde resim yapyordu. En ok da krmzy kullanyor. Krmz abuk bitti. Bakrky’de de ayn krmz merak vard. Mesela, bizim oyunda her sahnede mutlaka krmz olan bir yer vardr. Arkadan gelen k da krmz. Benim bir nazarlm var kurdelesi krmz. Ben bu oyunda, biraz da Erta’ oynuyorum.

SDK – Hakikaten kadnn kpkrmz bir kostm vard ve yine krmz ok abartl bir apka. Gerekten kostmler ok ilgin.
Ferhan ensoy – Hikayesi de yle. Bu oyunu yazarken, Ferhangi eyleri oynamak iin turneye Hollanda’ya Amsterdam’a gitmitim. Baz oyunlar yazarken ben ilk nce deftere yazarm daha sonra oradan tekrar temize ekerim. Bu oyunun da ilk perdesini zaten yazmtm. Bir yandan kafelerde oturup bu oyunu yazyorum bir yandan da Hollanda’nn eitli ehirlerinde Ferhangi eyleri sahneliyorum. Orada 15 gn kadar kaldm. Ferhangi eylerden frsat bulduka tiyatroya filan gidiyordum. Mesela bir oyun seyrettim, ok beendim. Kostmleri ok arpcyd. Orada, tiyatro sanatlarnn devam ettii ve benim de Amsterdam’a gittiimde devaml uradm bir bar var. Oyun knda btn tiyatro sanatlar, dekoratrler, kostm tasarmclar oraya gider. Orada bir gen kzla tantm. Sohbet ederken, oyunun kostmlerini onun yaptn rendim. Franszca konuan, atolardan gelen aristokrat bir ailenin kz. Solange den Vondel. Kostmleri ok beendiimi syledim. Sonra arkada olduk. Bir oyun yazdmdan bahsettim, benim oyunun kostmlerini hazrlar msn dedim. ‘Oyunun kostmlerini ben hazrlarm, telif creti de istemem yalnz program dergisinde adm geir, yeter’ dedi. ‘Seni bir dkkana gtreceim. Oradan istediimiz btn kostmleri alacaz. Dier kullanlacak olan kostmleri de izerim sen stanbul’a gittiinde yaptrrsn’ dedi. Leyla’nn k darda kyafetini filan izdi. Amsterdam’da palyaolardan Shakespeare kostmlerine kadar btn oyunlarn kostmlerinin satld byk bir maaza var. Adamlar ii sanayi haline getirmiler. Orada, bizim giydiimiz deli kostmnden sadece iki tane vard. Birinin paas geni, dierinin dar. Solange, ‘Bak, aradmz deli kostm. Bunlar alacaksn’ dedi. Daha ben o sahneleri yazmamtm. Kostmleri aldktan sonra, oturdum paann birisi geni, dierinin dar durumu ile nasl ienecek meselesini yazdm. Yani bu oyunun baz blmleri kostmler alndktan sonra, yazld. Kadnn kpkrmz elbisesini, Leyla’nn takt siyah beyaz peruu hep oradan bulduk. Ben Amsterdam’dan iki bavul dolusu kostm ve aksesuar ile dndm. Kostmlerin de byle ho bir hikayesi var.

SDK- Oyunda, kostm kadar ok iyi dnlm bir dekor var deil mi? Dekor yokmu gibi duruyor ama orada ok ince dnlm bir tasarm var sanki
Ferhan ensoy – Evet, aslnda orada ok ince bir dekor var. Fakat yeterince sahne derinlii olmad iin k ve glgelerle ekranda yapmak istediimiz eyleri turnelerde maalesef gerekletiremiyoruz.. Ama bunu, stanbul’da Ses Tiyatrosu’nun sahnesinde, yapyoruz. Ekrana yansyan o glgelerle yapmak istediimiz baka eyler var. Arkadan klar aynalar veriyoruz. Aynalar yerletirdiimiz alarla ekranda karagz perdesi gibi, aydnger kadnda olduu gibi zel grntler yakalyoruz. Bunu yapmak iin de 10 metrelik sahne derinliine ihtiya var. Ayrca, oyunda kullanlan bebek arabas zel bir anlam tayor. Kelami’yi daha ocukken dvmeye balamlar. ‘Dandini Kelami dandini’ diye. Oradan balyor hikaye. Ben sahneye girdiimde puset iinde giriyorum. Zaten bandan beri tmarhanedeyim. Doktor, hemire, ine, tam tmarhane atmosferi. Ama ben bunu sylemek istemiyorum ki. Bunu siz zeceksiniz. Tmarhane olmayan sahnelerde, lokal klarda da, puset ortada yok. Bebek arabasn ereveden karyorum, sahne kenarna alyorum. Orada, yle ince bir ayar var. Olay, ocukluundan bebek arabasndan itibaren balyor. Neden, Kelami hasta domuyor ki, kimse izofren olarak domaz. izofren olduysa daha sonra edindii bir hastalk bu. Daha ocukluundan itibaren dayak yemesi, annesi ve babas ile olan ilikisi. Annesinin bulduu kz. Hepsi bir olup delirtiyorlar adam. Her ey okulda yava yava balyor.

SDK- Okul dediniz de, snf sahnesinde kara tahta nnde ispatladnz cebir teoremi ile sadece matematikiyi deil izleyiciyi de deli ediyorsunuz.
Ferhan ensoy – te, bu benim bulduum Ferhan ensoy teoremi. (Kahkahalar). Buna herkes ldryor. 4’ 2’ye eitliyorum. Bu, bizim Galatasaray Lisesinde yaptmz eski bir numaradr. Cebir hocamz Msy Cartet, iki gn delirdi. Olmaz byle ey, diyerek tebeirleri paralayp dersi yarda kesip, bir sigara yakp snftan ekti gitti. Sonra, tekrar geldi, bakt, zemedi, deli oldu ve gitti. Ertesi gn, olay zm, ‘ne diyorsun sen be’ diyerek geldi ama ilk anda numaray o da yemiti. Sonra zd tabii. Ama bir gn ve gece adam hi uyumad. Cebirciyi deli etmitik. Burada, a ve b deerleri 2’ye eit. (a-b) dediimiz zaman zaten sfr oluyor. Ama denklemleri, hzl bir biimde batan sona doru bir rpda zp deerleri sonunda yerletirdiinizde 4 eittir 2 sonucunu buluyorsunuz. Tahtada zdm denklem batan sona kadar kesinlikle doru. Orada bir yanllk yok. Sadece deerleri, denklemin sonunda koyarsanz, 4=2 kyor ama; deerleri iin banda koyarsanz sonu sfr. Oyunda, seyirci de ciddi ciddi geyik durumlar oluyor.

SDK – Sonra, oyunun mzikleri de ok ilgin.
Ferhan ensoy – Mzikler Vanina Michel’e ait. Benim Strasbourg’dan okul arkadam, sonra sevgilim. ‘Ke Dnc’ filminde beraber oynadmz Fransz mzisyen, arkc ve oyuncu. Bana deiik filmlere mzikler yapt. Onun bana yapt ve kullanmadm mzikleri vard bende. Buraya, bir mzik lazmd. Ona telefon ettim. Mziklerini kullanacam dedim. Kullan dedi. Bana 25 mzik yapmt. Bunlardan 15’ini kullandm.

SDK – ‘Beni Ben mi Yarattm’ deien gndemle birlikte tazelenen bir oyun bu nedenle gncelliini hi yitirmiyor deil mi?
Ferehan ensoy – Oyunda, Elif Durdu ve Ali atalba ile birlikte oynuyoruz. ok iyi oyuncular. Bu oyun ok farkl olduu iin balangta, ‘Bu ok farkl bir metin, seyirci ne diyecek’ diyerek ie ok rkerek baktlar. ‘Durun bakalm, laboratuara gidiyoruz’ dedim. Trkiye’nin deien gndemiyle birlikte oyun srekli yenileniyor. Baladm gnden beri oyunda tamirat yapyorum. Zor bir metin. O an gndemde hangi konu varsa onunla ilgili gndermelerde yer alyor. Mesela, Abdullah Gl ok iyi reaksiyon alyor deyip, metin zerinde dzeltmelere gidiyorum. Tabii, oyunun yazar olmamn da bir avantaj var.

Syleyeceklerim var!

Bu yazda yazanlara katlyor musunuz? Eklemek istediiniz bir ey var m? Katlmadnz, beenmediiniz ya da dzeltilmesi gerekiyor diye dndnz bilgiler mi ieriyor?

Yazlar yorumlayabilmek iin ye olmalsnz. Neden mi? nanyoruz ki, yreklerini ve dncelerini ekinmeden okurlarna aan yazarlarmz, yazlar hakknda fikir yrtenlerle istediklerinde diyaloa geebilmeliler.

Daha nceden kayt olduysanz, buray tklayn.

zEdebiyat yazar olarak seeceiniz yazlar kendi kiisel ktphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi ktphanenizi oluturmak iin buray tklayn.

Yazarn sylei kmesinde bulunan dier yazlar...
Bir Varm Hi Yokmu
Sineklida"n Efsanesi : Keanl Ali"nin bretlik yks
Tek Kiilik Oyunlarn Efsane smi : Mfik Kenter
Yamur Yayor, Seller Akyor, Kral b Camdan Bakyor
Rzgara Braklan iirler: "pek Yaras" ve Ahmet Gnba
Yazyla, Resimle ve Fotorafla Geen 60 Yl: Fikret Otyam
Caz Fotoraflarna Ak Bir Usta : Aykut Uslutekin
Mustafa Kemal'in Latif'i
Ruhi Su le Birlikte 40 Yl : Sdka Su
Dekor Tasarmcs "Bezemeci" Deildir : Tayfun ebi

Yazarn nceleme ana kmesinde bulunan dier yazlar...
'Kafkas Tebeir Dairesi'nin Sebeb-i Hikmeti... ''
Ermiler Ya da Gnahkarlar, yilik Ya da Ktln Dayanlmaz Lezzeti…
Uluslarararas zmir Festivali 20. Yan Kutluyor.
Anton ehov'dan Arthur Miller'a, Modern Zamanlarda Dlerin
Ahmet Adnan Saygun"un Mirasn Tayan Onurlu Bir Sanat : Rengim Gkmen
Sahibinden Az Kullanlm "kinci El" Stratejiler
lhan Berk"in iirleri ve Sait Faik"in yklerini Gravrde Eriten Adam: Fatih Mika
Efes'li Herostratus ve 'Hukukun stnl lkesi'
Tanrlarn Taklar
Ruhi Su"nun zinde : Ky Enstitleri

Yazarn dier ana kmelerde yazm olduu yazlar...
bneler ve ocuk Cesetleri [iir]
Komu ocuu [iir]
htiyatan [iir]
Bir Bardak Souk Suyun Hatrna… [iir]
Deli mi Ne? [iir]
Bir Nefes Alp Verme Uzunluunda… [iir]
Sakz Reeli Seven Yare Mektuplar [iir]
Lord'umun Suskunluunun Sebeb-i Hikmeti... [iir]
Pimpirikli Hanmn, Pimpiriklenmesinin Nedeni… [iir]
Yere Ge Samyorum… [iir]

Seval Deniz Karahalilolu kimdir?

Baz insanlar iin yazmak, yemek yemek, su imek kadar doal bir ihtiyatr. Yani benimki ihtiyatan. Bir vakit, hayatmla, ne yapmak istiyorum diye sordum kendime? Cevap : Yazmak. te bu kadar basit.

Etkilendii Yazarlar:
Etkilenmek ne derecede doru bilemem ama beyinsel olarak beslendiim isimler, Roland Barthes, Jorge Luis Borges, Braudel, Anais Nin, Oscar Wilde, Bernard Shaw, Umberto Eco, Atilla lhan, lber Ortayl, nsal Oskay, Murathan Mungan,..

yazardan son gelenler

bu yaznn yer ald
ktphaneler

| iir | yk | Roman | Deneme | Eletiri | nceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babali Ktphanesi | Yazar Ktphaneleri | Yaratc Yazarlk

| Katlm | letiim | Yasallk | Sakllk & Gizlilik | Yayn lkeleri | zEdebiyat? | SSS | Knye | ye Girii |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

zEdebiyat bir zlenim Yapm sitesidir. zlenim Yapm, 2023 | Seval Deniz Karahalilolu, 2023
zEdebiyat'da yaynlanan btn yazlar, telif haklar yasalarnca korunmaktadr. Tm yazarlarnn ya da telif hakk sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadr. Yazarlarn ya da telif hakk sahiplerinin izni olmakszn sitede yer alan metinlerin -ksa alnt ve tantmlar dnda- herhangi bir biimde baslmas/yaynlanmas kesinlikle yasaktr.
Ayrntl bilgi icin Yasallk blmne bkz.