..E-posta: Þifre:
ÝzEdebiyat'a Üye Ol
Sýkça Sorulanlar
Þifrenizi mi unuttunuz?..
Yaþamak için topu toplam altý haftam kalsaydý ne mi yapardým? Tuþlara daha hýzlý basmaya bakardým. -Isaac Asimov
þiir
öykü
roman
deneme
eleþtiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Yazar Kütüphaneleri

Þu Anda Ne Yazýyorsunuz?
Ýnternet ve Yazarlýk
Yazarlýk Kaynaklarý
Yazma Süreci
Ýlk Roman
Kitap Yayýnlatmak
Yeni Bir Dünya Düþlemek
Niçin Yazýyorum?
Yazarlar Hakkýnda Her Þey
Ben Bir Yazarým!
Þu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm baþlýklar  

Arama Motoru

ÝzEdebiyat > Deneme > Düþler > Merve Çelik

28 Mart 2006
Gece...  
...Ve söylesene katilim;neyimiz kaldý paylaþacak k'andan baþka...?

Merve Çelik

Katili olmalýydým gecenin,ellerimde suçüstü kanamalarýn parmak izleriyle saðaltýlmamýþ bir yaranýn býçaðý,ama baþaramadým...Kapsülü çýkarýlmýþ tamlamalarýn yalýnayak buluþmalarý iþgal ettiði terkedilmiþ bir duraða yaklaþtým sonra,karþýlaþtýðým kendi yansýmamdý,'yak'dedi 'bütün gemileri yak...!'Yakmayacaðým iþte.'Bu þehir býçak,bu þehirdeki yokuþlar yokoluþlarýmýza çýkýyor artýk.Bizim çölümüz bir çift tabanca edinmeyi gerektiriyor,sen söylemiþtin,eninde sonunda sökülecek bu þehrin þafaklarý;biliyorsun...'

:CCDJ:
Yürüyordum,duvar duvar geceye inat gözlerimi arýyordum kýrlangýç ölüsü çýðlýklarýnda kaldýrýmlarýn,saðanak halinde çizerek þehrin kuþbakýþý yalnýzlýðýný,asfalt kumullar biriktiriyordum maviden çalýnma bir göðe düþlerden bozma anlamlar yükleyerek...Ayýrdýndaydým sabah olmayacaðýnýn,sabaha varamayacaðým derinlikteydi gece,akasya tazeliði ve titrek þehir sahteliðiyle kaldýðým yeri arýyordum bir kitapta,sayfalarý kendinden karanlýk...Sokak köpekleri vardý gözlerinde binlerce yýldýz ve insanlar neon lambalarýna tutsak,ayaðýma takýlan gölgelerde buldum yalnýzlýðýn çýkmazýný...Dar sokaklara saptým sonra,saat geceyi çoktan aþmýþtý,sabahý kayýp,gündüzü yitikti karanlýðýn,yürüdüm...Ekme'karasý yetimliðin bölündüðü örümcek baðlamýþ köprüaltý çýðlýklarýna rastladým sonra,nüfussuz kimliklere büründüm,son kullanma tarihi dolmuþ bütün duygularýmla birlikte üzerimden geçti miladý çalýnmýþ çocuklarýn kiralýk düþleri...Aðýr geliyordum artýk kendime,yürüyen ben deðildim,derinlerden bir uðultu geliyordu,daðbaþý yalnýzlýklarýnýn kuytulara çekilmiþ çobanyýldýzý sessizliðiydi kulaklarýmdaki...Katili olmalýydým gecenin,ellerimde suçüstü kanamalarýn parmak izleriyle saðaltýlmamýþ bir yaranýn býçaðý,ama baþaramadým...Kapsülü çýkarýlmýþ tamlamalarýn yalýnayak buluþmalarý iþgal ettiði terkedilmiþ bir duraða yaklaþtým sonra,karþýlaþtýðým kendi yansýmamdý,'yak'dedi 'bütün gemileri yak...!'Yakmayacaðým iþte.'Bu þehir býçak,bu þehirdeki yokuþlar yokoluþlarýmýza çýkýyor artýk.Bizim çölümüz bir çift tabanca edinmeyi gerektiriyor,sen söylemiþtin,eninde sonunda sökülecek bu þehrin þafaklarý;biliyorsun...'

Bekledim,gergefine iþleyene kadar karanlýðý,yapraklarý dalýnda ölü,yaka paça bir bahar sancýsýndaydý belki gece.Güneþ damlalarý düþtüðünden beri saçlarýna,bir boy atýmý daha büyüyordu mevsimin geceye donuk rüzgarlarla dargýnlýðý...Dirseklerine kadar sývayýp masallýðýný,dibinde yatan bir kayanýn yosun tutmaz sabrýyla gülümsedi deniz,ve mevsimin kendine yakamoz baþkaldýrýsýna uzaktan bakýp,kuytusuna çekildi yine...Bekledim,aðaç diplerinde kanayan hecelerin mürekkep tutmaz uðultusunu dinledim...Aðlarken yaðmurun gözlerine düþürdüðü hüzne kanadý kopuk bir kelebek,paslý ayazlara vurdum kendimi...

Artýk (k)öleyim sokak lambasýnýn ýssýz morluðunda...Gölgemi görüyorum yine,günýþýðýna can katan bir su serpintisinin yankýsýnda bana hiç benzemeyen ama herþeye raðmen içimde büyüttüðüm gölgemi...'Sana kýzgýnlýðým aslýnda kendime küskünlüðümün çarpýk yansýmasý,izdüþümü renksizliðin...Karýþtýrýyorum geceyi tutkularýma,avcuma samanyolu bulaþýyor...'Sana kýrgýnlýðým aslýnda kendime yalaným...'Çirkin sesler giyince üþümek kime has söylesene,ben donmuþ kentlerden geldim bu kavruk yangýn yerlerine...'

Bir an belki korktum,geri dönüþün yorgunluðundan,zehirli harflerin kurþun geçirmez karanlýðýndan,rafine bunalýmlarýn paylaþýlmaz ýssýzlýðýndan,nefret kokan seslerin arka bahçesine gizlenmiþ ayýþýðýnýn öfkesinden, ve s'öze indirgenmiþ ismin 'yalan' halinin vurgunundan korktum...

Yürüdüm yine de,kentin uçurum renkli çatýlarýna sýrt çevirmiþ ölü bir serçe yavrusuydu artýk yüreðim,ve "sen" 'gördüðün gibi bundan öte hiçbir uzaklýk yok,bu þehrin yýldýzlarý kum saatlerine gömülmüþ anla artýk,bizimse elimizde yalnýzca yeraltýnda yeþerttiðimiz baharýn soluk rengi var,bu þehre çið düþüyor (y)hüzünde piþmiþ yaðmurun kýzýl damlalarý anla...

Gecenin boþluðunda gölgem bambaþka kimliklere bürünüp,yüzüne maskeler takýyor yine,gitgide eriyen buz parçasýnýn üzerinde okyanusa gidiyor bana en yakýn ve en uzak kuzeylerden bakarak,
yönünü yitirmemeye yeminli...Ellerinde cam kesikleri,ecel sancýlarý ve kýraç iklimlere gizlenmiþ bir kalbin yüzölçümüne sýðdýrýlmaya çalýþýlan güz kýrýklarý...

Bu kent tüketiyor beni,soðuk,karanlýk kulaklarýmda uðulduyor.Kimsesizliklerin avuntusu,sessizliðin geçmiþi neye nasýl inanmalý,kime neden inanmalý içimi karmaþa bürüyor.Kendimi (g)izliyorum paramparça göðün isyanýndan,yerçekimi deðil,gökitimi bu...!

'Gitme,çok uzaktýr' demiþler,dinlememiþim.Yorgunum,geç kalmýþým,ýssýz bir karaltýyým alacakaranlýðýn içinde,dizlerimdeki dermansýzlýða anlam veremeden hiçbir yere varamayacakmýþým korkusuyla...Kabus yeþili kavak aðaçlarýnýn yanýndan ve kapkara kupkuru zamanýn içinden geçiyorum...Kalýnlaþtýrýlmýþ bir hayatýn tineri gibi,ruhlardan uzak bir dinin ayininde...

'Ýþte gidiyorum,düþlerimden sökebilirsin günýþýðýný artýk anne...!'Hangi göðe sýðar artýk buluttan özlemlerin geride kalanlara düþürdüðü yaðmur damlalarýnýn sancýsý...?'Baðýþla anne,ölümden geleni yaptým...'

Tükendi sokaklar,ýslak bir veda mektubunun gölgesine sýðýnan bu kent düþtü gözlerimden ve dondu yýldýzlar...Deniz minarelerini yaðmalýyor yine hayatýn sedef kabuklarý ve buzul çaðýndayým artýk...

Kalbime y'oklar batýyor,ay sokaðý'nda býçaklanmýþým bir buluð vakti...Ateþle mýhlanmýþým korkunç yazgýnýn rahmine,her yaným pýhtý küllerle tanýmlý...

...Ve söylesene katilim;neyimiz kaldý paylaþacak k'andan baþka...?

.Eleþtiriler & Yorumlar

:: negüzel bir yazý
Gönderen: alpay þahin / Ankara/Türkiye
15 Nisan 2006
çok harika tanýþalým tartýþalým...

:: G(h)ecelemek yalnýzlýkta
Gönderen: Çaðrý Küçükyýldýz / Bursa/Türkiye
6 Nisan 2006
Merhaba Merve, Yazýný az önce okudum. Öncelikle bir bütün olarak deðerlendirirsek, cümle kuruluþlarýndaki saðlamlýk göze çarpýyor. Karanlýk edebiyat pek hoþlanmadýðým bir tarz aslýnda. Olaylar yapýþkan bir yalnýzlýk ve çaresizlikte geliþiyor. Sonunda varýlan yer yine ayný kanserli bir hayat. Tabi edebi açýdan bakmalýyým çünkü ben de nevrozlu yazýlar yazdým zamanýnda. Sonra bir gün geldi ve bir daha asla Cezmi Ersöz okumayacaðým dedim kendime. Çünkü beni bir yer götürmedi laf ebeliðinin dýþýnda hayatýmý da zenginleþtirmedi. Her neyse gelelim biraz daha yazýnýn ayrýntýlarýna: 1) Harfler arasý iliþkileri çok yakýndan sezdiðin belli. Bazen ortaklýklar kurar kelimeler bir parantez içi dolusu benzerlikler çok ayrý anlamlara gelebilir. Ayný insanlar gibi. 2) Cümlelerdeki tamlamalarý uzattýkça okuyucudaki takip zorluðu hissedilir derecede artýyor. Yani þunun þöylesinin böylesi tarzýndaki tamlamalardan bence biraz daha az kullanmalýsýn. 3) Okuyucuya kendini bulmasý için býrakýlan alan öylesine geniþ ki, okuyucu kayboluyor burada. Yani yazar özgürlüðünü okuyucu pek hissedemiyor. Birbirleriyle ilintisiz faktörleri kullanýrýz edebiyatta ama bunlar bir sonuca varýrlar. Kendimce bir sonuca vardýramadýðým bir çok ayrýntý var. Yani þöyle düþünelim bir gün batýmý tasviri yapacaksýn, gün batýmýný hiç andýrmayan ve bir bütünlük oluþturmayan bir sürü ayrýntýyla gün batýmýnýn sadeliði kaçýyor damaklardan. 4) Dilini biraz daha sadeleþtirmelisin bence, sanki onu da söylemeliyim, bunu da söylemeliyim dercesine birçok þeyi bir araya getirdiðinde bunlar bir aþure ya da çorba gibi bir bütünlük arz etmezse, problem olabilir. Son olarak zengin mücevherlerle dolu bir sandýðýn var ve bizi bunlardan faydalandýrdýðýn için teþekkürler. Karacabey'den sevgiler...

:: Düþ Evreni...
Gönderen: aliþah er / Ýstanbul/Türkiye
6 Nisan 2006
Ýmgelemleriniz çok tesirli...Yazýnýz tam bir metafor yaðmuru...Metaforlar oldukça güzel...Ama okudukça uzaklaþtým...Kayboldum...Anlatmak istediklerinizen uzaklaþtým... Ve bence harf kesmeler biraz fazla olmuþ...Örneðin ; k'andan , (y)hüzün gibi... Diðer yazýlarýnýzýda burada okumaktan mutlu olacaðým...Teþekkürler ve tebrikler...

Söyleyeceklerim var!

Bu yazýda yazanlara katýlýyor musunuz? Eklemek istediðiniz bir þey var mý? Katýlmadýðýnýz, beðenmediðiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düþündüðünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazýlarý yorumlayabilmek için üye olmalýsýnýz. Neden mi? Ýnanýyoruz ki, yüreklerini ve düþüncelerini çekinmeden okurlarýna açan yazarlarýmýz, yazýlarý hakkýnda fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloða geçebilmeliler.

Daha önceden kayýt olduysanýz, burayý týklayýn.

ÝzEdebiyat yazarý olarak seçeceðiniz yazýlarý kendi kiþisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluþturmak için burayý týklayýn.

Yazarýn düþler kümesinde bulunan diðer yazýlarý...
Karayazý'n
G'izdüþüm
Ölüm - Ce...

Merve Çelik kimdir?

Kelimeler Kafi. . .

Etkilendiði Yazarlar:
Küçük Ýskender,Murathan Mungan,Elif Þafak,Albert Camus,Friedrich Nietsche,Yýlmaz Odabaþý,Sunay Akýn,Umay Umay,Ayþe Kulin,Buket Uzuner,Yýlmaz Erdoðan,Aragon,Edger Allan Poe,Halil Cibran,Nihat Behram,...vs...

yazardan son gelenler

bu yazýnýn yer aldýðý
kütüphaneler

yazarýn kütüphaneleri

| Þiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleþtiri | Ýnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babýali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratýcý Yazarlýk

| Katýlým | Ýletiþim | Yasallýk | Saklýlýk & Gizlilik | Yayýn Ýlkeleri | ÝzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Giriþi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

ÝzEdebiyat bir Ýzlenim Yapým sitesidir. © Ýzlenim Yapým, 2024 | © Merve Çelik, 2024
ÝzEdebiyat'da yayýnlanan bütün yazýlar, telif haklarý yasalarýnca korunmaktadýr. Tümü yazarlarýnýn ya da telif hakký sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadýr. Yazarlarýn ya da telif hakký sahiplerinin izni olmaksýzýn sitede yer alan metinlerin -kýsa alýntý ve tanýtýmlar dýþýnda- herhangi bir biçimde basýlmasý/yayýnlanmasý kesinlikle yasaktýr.
Ayrýntýlý bilgi icin Yasallýk bölümüne bkz.