..E-posta: Þifre:
ÝzEdebiyat'a Üye Ol
Sýkça Sorulanlar
Þifrenizi mi unuttunuz?..
"Bana ev hikayesinden söz açmayýn. Artýk benim oraya gideceðim yok!" Fuzuli, Leyla ile Mecnun
þiir
öykü
roman
deneme
eleþtiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Yazar Kütüphaneleri

Þu Anda Ne Yazýyorsunuz?
Ýnternet ve Yazarlýk
Yazarlýk Kaynaklarý
Yazma Süreci
Ýlk Roman
Kitap Yayýnlatmak
Yeni Bir Dünya Düþlemek
Niçin Yazýyorum?
Yazarlar Hakkýnda Her Þey
Ben Bir Yazarým!
Þu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm baþlýklar  

Arama Motoru

ÝzEdebiyat > Öykü > Aný > Bozoklu

25 Nisan 2006
Çöpten Para Kazanan Amca  
Bozoklu

Bozoklu

Bu gerçek bir hikaye, oðlumla aramda geçen bir diyaloð

:BBDG:
ÇÖPTEN PARA KAZANAN AMCA

Bir Pazar sabahý oðlumun elinden tuttum evimizin önündeki caddeden yürüyerek bakkala doðru giderken üç tekerlekli arabasýyla çöpten malzeme toplayan birini gördük. Oðlum bana “ baba bu amca ne yapýyor ? çöplerimi temizliyor ? neden temizliyor? Çöp arabalarý zaten çöpü alýyor,” sorularýný peþ peþe sýraladý.
Benim bu durumu oðlumun anlayacaðý bir dille anlatmam gerekiyordu. Biraz düþündükten sonra bir baþlangýç yaptým.
-Bak oðlum bu amca senin gibi çocukken babasýnýn parasý olmadýðý için okuyamamýþ, okumadan büyümüþ, okuyamadýðý içinde bir iþe girememiþ, bu arada da evlenmiþ ve çocuklarý olmuþ. Çocuklarýnýn karnýný doyurmak, onlara giyecek almak için mecburen çalýþmasý gerektiði için ve baþka iþ bulamadýðý için çöpleri tek tek dolaþarak insanlarýn iþlerine yaramadýðýndan dolayý çöpe attýklarý malzemeleri toplayarak götürüp satýp para kazanýyor. Sonrada evine para götürüp çocuklarýna ekmek alýyor oðlum dedim. Ama sorular bitermi,
     Ama baba sen para kazanmayý biliyorsun, bende biliyorum o amcaya öðretelim ve çöpleri satmak zorunda kalmasýn, kazandýðý paralarla da çocuklarýna ekmek alsýn, belki lunaparka da götürür dedi, bende oðlum sen nerden biliyorsun para kazanmayý dedim. Aldýðým cevap çok ilginçti ! Baba sen bankamatik makinesine kartý sokup oradan para kazanýyorsun ya, o amcaya da bunu öðretelim çöpleri toplayýp satarak para kazanmak zorunda kalmasýn, babacýðým nolur öðretelim o amcaya dedi. Ben çok duygulandým. Oðlum ben maaþýmý bankamatikten çekerken görüp onu para kazanma olarak algýlamýþ, bende oðlum ben dýþarýda çalýþýyorum. Devlet benim maaþýmý oraya yatýrýyor bende bankamatikten kartýmla paramý alýyorum dedim. Oðlum bu anlattýklarýma bir anlam veremediðini gösterircesine sustu ve arkasýna baka baka caddeyi karþýya geçtik.
Oðlum her Pazar balkona çýkar ve o çöpten para kazanan insaný görünce, baba bak o amca yine geldi, para kazanýyor, diye bana seslenir ve beraber bakarýz.
Kaç insan benim oðlum kadar bu tür insanlarýn ekmek parasýný kazanma yollarýný görüp düþünebiliyor dostlar. Hemen hemen hiç birimiz. Ben bile o insaný görünce sýradan bir olaymýþ gibi geçer giderdim. O çocuk aklý bana o gün çok þey anlattý, Allah kimseyi kimseye muhtaç etmesin.

.Eleþtiriler & Yorumlar

:: Harika çocuk
Gönderen: Nazife yücesan / Ankara/
6 Haziran 2006
Caným çok duygulandým aferin sana çocuðunla bu kadar ilgilenip sorusuna güzel cevap verdiðin için seni kutluyorum baþarýlarýnýn devamýný diliyorum.

Söyleyeceklerim var!

Bu yazýda yazanlara katýlýyor musunuz? Eklemek istediðiniz bir þey var mý? Katýlmadýðýnýz, beðenmediðiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düþündüðünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazýlarý yorumlayabilmek için üye olmalýsýnýz. Neden mi? Ýnanýyoruz ki, yüreklerini ve düþüncelerini çekinmeden okurlarýna açan yazarlarýmýz, yazýlarý hakkýnda fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloða geçebilmeliler.

Daha önceden kayýt olduysanýz, burayý týklayýn.

ÝzEdebiyat yazarý olarak seçeceðiniz yazýlarý kendi kiþisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluþturmak için burayý týklayýn.

Yazarýn öykü ana kümesinde bulunan diðer yazýlarý...
Bir Aþk Üzerine Yeni Aþk Yaþayanýnýz Varmý

Yazarýn diðer ana kümelerde yazmýþ olduðu yazýlar...
Birini Sevmek [Þiir]

Bozoklu kimdir?

Hayat güzel þeyleri erteleyecek kadar uzun deðildir bakýþ açýsý ile yaþayan ve isanlara her zaman deðer veren bir kiþiliðim var. . .

yazardan son gelenler

yazarýn kütüphaneleri

| Þiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleþtiri | Ýnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babýali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratýcý Yazarlýk

| Katýlým | Ýletiþim | Yasallýk | Saklýlýk & Gizlilik | Yayýn Ýlkeleri | ÝzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Giriþi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

ÝzEdebiyat bir Ýzlenim Yapým sitesidir. © Ýzlenim Yapým, 2024 | © Bozoklu, 2024
ÝzEdebiyat'da yayýnlanan bütün yazýlar, telif haklarý yasalarýnca korunmaktadýr. Tümü yazarlarýnýn ya da telif hakký sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadýr. Yazarlarýn ya da telif hakký sahiplerinin izni olmaksýzýn sitede yer alan metinlerin -kýsa alýntý ve tanýtýmlar dýþýnda- herhangi bir biçimde basýlmasý/yayýnlanmasý kesinlikle yasaktýr.
Ayrýntýlý bilgi icin Yasallýk bölümüne bkz.