..E-posta: Þifre:
ÝzEdebiyat'a Üye Ol
Sýkça Sorulanlar
Þifrenizi mi unuttunuz?..
Bilim þaþkýnlýkla baþlar. -Aristoteles
þiir
öykü
roman
deneme
eleþtiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Yazar Kütüphaneleri

Þu Anda Ne Yazýyorsunuz?
Ýnternet ve Yazarlýk
Yazarlýk Kaynaklarý
Yazma Süreci
Ýlk Roman
Kitap Yayýnlatmak
Yeni Bir Dünya Düþlemek
Niçin Yazýyorum?
Yazarlar Hakkýnda Her Þey
Ben Bir Yazarým!
Þu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm baþlýklar  

Arama Motoru

ÝzEdebiyat > Öykü > Yeraltý > kýlýç vurgun

18 Haziran 2006
Bilirkiþi Raporu...  
kýlýç vurgun
yazdýðým hiç biþeye dönüp tekrar bakmýyorum,imla hatalarý ya da cümle düþüklükleri için okurlardan özür dilerim...ve bunlarýn düzeltilmemesi gerek..tamamen aklýmdan geçenleri yazýyorum,belki bir küçük tehlikeli oyun oynuyorum hayatýmla..sizler bunlarý okurken bir gün devamý olmazsa yazýlarýmýn ,hayatla ilgili ikinci seçeneðimi kullanmýþ olduðumu anlarsýnýz..ve yazýlarda geçen herþey bu oynannan tehlikeli oyunun saçmalamalarý olacaktýr..küçük mutluluklar bulamayacaðýnýz için içlerinde üzgünüm...biliniz ki hayatta kalmak zaten yeterince güçlü ve tehlikeli bir oyundur...

:BBCE:
Bilirkiþi raporu

Biz bilirkiþiler olarak yaptýðýmýz incelemeler sonucunda hastanýn bilincinde vuku bulan olayýn kendinden münferit bir olay olmadýðýna ve yaþanýlan gerçeklik ile yaþanýlmak istenen düþler arasýndaki baðýn oldukça zayýflamýþ olduðuna,bu saikle yola çýkýldýðýnda hastanýn toplum içerisinde iliþki kurmasýnýn hastanýn ruhsal ve bilinçsel saðlýðý bakýmýndan çok da gerekli olmadýðýna ve hatta saðlýksýz olacaðýna…dr. Yabancýlaþmanýn vermiþ olduðu ilaç tedavisine,dr.yanlýzlýðýn uygulamak istediði terapiye,dr.korkunç yalnýzlýðýn uygulamýþ bulunduðu beyin daraltýlmasýna ayný sýklýkla devam edilmesine…bireyin bilinçsel ve yaþamsal özgürlüðünün aynen korunarak,yüce divanýmýz ve salonumuzda bulunan yüce halýnýn takdir ve þayanlýðýyla ve onlarýn düzenlemiþ olduðu kendinden menkul sayýlamayacak kadar içi boþaltýlmýþ anayasamýzýn sýfýrýncý maddesine dayanarak korumanýn sonsuzlaþtýrýlmasýna….hastanýn vermiþ olduðu beyanatlar çerçevesinde ülkemizin isminin ruh bozucular olarak deðiþtirilmesine,yine anayasamýzýn sýfýrbirinci maddesinde yer alan ‘ruh yapýcýlar’ isminin ülkemizdeki öðretim kurumlarýna verilmesine…olayýn vuku bulduðu anda zarar gören akýl damarlarýnýn mistik çayýrlýk isimli hastanemizde dr.komodin tarafýndan yapýlacak týbbi bir operasyonla yenilenmesine…toplumsal hijyen kurallarý çerçevesinde çürümüþ kimlik ve kiþilikler bayýrýnda yaþamasýna devam edebilen toplum bireylerinin hastayla herhangi bir þekilde yakýnlýk kurmamasý için güvenlik güçlerimizin herhangi bir durum karþýsýnda müsterih olmadan hastayý korumalarý için talimatname gönderilmesine karar verilmiþtir.
Sonuç olarak:olric isimli hastamýzda: aþýrý yalnýzlýk ve bundan kaynaklý ultra içe kapanma,düþüncelerini kontrol edememe,düþündüðünü yapma isteðindeki fazlalýk,insanlarla safça iliþki kurma teþebbüsü,çift kiþilikli menopoz,yeryüzünde bulunan fakat izine rastlanamayan bir takým ruh hastalýklarý…tanýlarý konulmuþ olup,kendisine ve çevresine karþý nevi þahsýna münhasýrlýk hakký tanýnarak tedavisinin devamýnda ýsrar edilmesine ve bu durumdan dolayý kendisinden özür dilenmesine,topluma kürek cezasý verilmesine karar verilmiþtir.
NOT:Ýmza;bilirkiþiler.

Dr yabancýlaþmanýn hizbi…

Bilirkiþi komitesinin verdiði kararlardan sonra dr yabancýlaþmanýn varolan sorunla ilgili hissiyatlarý birer kýmýldamazlýk hali þeklinde ve anlamanýn anlayýþsýzlýðý gibi görünüyor…olric in insanlýða verdiði cevap kendi duruþunu ve sezgilerini yok sayan bir umursamazlýkla yeryüzüne sadece acý veriyor,kendini yok ediyordu,bilinç savaþýnda tarafýný anlamamýþ askerler gibi savunmasýz,yelkenlerini indirmiþ bir gemi gibi rüzgara dayanýksýz,usundaki her þeyin hesabýný bireye vermeye çalýþýyorken ayaðýna takýlan bir düþünceyle sendeleyip yaþamýn ortasýna düþen olricin hayata dair düþüneceði tüm olan bitenle ilgili bir eleþtirisini kaleme almaya çalýþýyor,sevgilisiz bir bahar akþamýnda viktor levide þarap içmenin güzelliksizliði nasýlsa olric in hayatla ilgili düþleri de yaklaþýk öyle bir þeydir.haliyle ben yabancýlaþma uzmaný olarak,olricin tüm yaþamý boyunca ve tüm dünyayla kurduðu sosyallik halinin kart bir haykýrýþtan öte bulmuyorum.insanlýðýn ruhsal ve zihinsel açýdan karþýlaþtýðý buhranlarý ve girdaplarý inceledikten sonra toplumsal aklýn tüm bu olan bitene sadece bencil bir duyguyla yaklaþmayý tercih etmesi,insanlýk nezdinde olrici esir almýþ ve acýlarýn önemli kýsmýný yaþatmýþtýr.acýlarýn öðretici olduðu yanýtý,bence,komitemizin tez canlý ve açýklayamadýðý savlardan kaynaklanmaktadýr.olricin zihinsel geliþimini etkileyen,körleþmesine sebep olan nesnel durumun,gerçeklikle düþ arasýndaki baðlarýn zayýflamasý,geçek iliþkilerle olmasý gereken iliþkiler arasýndaki farklarýn kendinden menkul bir deðerlendirme olamayacaðýný düþünmekteyim,keza insanýn duygu dünyasýndaki inþasýnda atladýðý,öngöremediði kendilerinin dýþýndaki bireylere nasýl yaklaþtýklarý ve zaman içerisinde boyutlarý ciddi sýnýrlara dayanmýþ bir yozlaþmayla karþý karþýya kalýnmýþtýr.bu karþý karþýya kalýnma durumu olricin zihninde ve bilincinde derin buhranlara neden olmuþtur.kendisinin asosyallik halinin ise yaþamsal deneyimlerle birlikte düþünülmeli,hassasiyetlerinin ne kadar su yüzüne çýktýðýna bakmak gerekmektedir.sn komodinin ve takdire þayan halýnýn söylemlerinin ve þahitliklerinin gerçeði yansýtmadýðý görüþündeyim.lakin kendileri eþyanýn kiþilik kazanmýþ tabiatýyla duruma yaklaþmaktadýrlar,olricin beyninde oluþan her þeyi anlamalarýný beklemek ruh bilime ters düþmektedir,bu sebeple dr yalnýzlýðýn ve dr korkunç yalnýzlýðýn tedavi yöntemlerini benimsemek istememekle beraber toplantý neticesinde alýnan,topluma verilen cezalar konusundaki kararlara katýlmaktayým,fakat olricin yeniden bir toplumsal sürece ve insanlýðýn sosyallik hallerine kazandýrýlmasý çabasýnýnýn yersiz,gereksiz,anlamsýz olabileceðini,ömür boyu bir dinlence ve düþünce süresi verilmesini arzulamkatayým.uzmanlýk deneyimlerimin sonucunda da kendisi için uygun gördüðüm ilaç tedavisinin dozlara baðlý olarak sürmesini þiddetle arzulamaktayým..
Bilirkiþi komitesi katýlýmcýsý
Dr. Yabancýlaþma

Dr. Yalnýzlýðýn duruma iliþkin özeleþtirisi veye cevabý…

Yüzyýllardýr insanlýða yaþattýðým bu kutsal duygunun soruþturma konusu olmasý ve insanlýðýn son durumunun tüm suçlusunun benimle iliþkilendirilmesi oldukça rahatsýz edici bir durumdur.insanlarýn kendileri ve doðayla kurduklarý iliþki biçiminin kendisi oldukça kaotik ve yabancýlaþtýrýcý bir kült oluþturuyor,doðallýðýyla yabancýlaþmanýn hissettirdiði öncelikli duygu biçemi yalnýzlýða eþ düþmektedir,ben bireylerin oluþturduðu bir gerçeðim.hatta o kadar gerçeðim ki bir çok yaþama alanýnda insan denilen yaratýðýn özüne dönmesini,yaþamý algýlayýþ tazýnýn deðiþimini,düþünsel doðrularýn ya da yanlýþlarýn öncüsü sayýlmaktayým.bu kýsa özeleþtirimde hastamýzdan daha az bahsetmek onu daha az yaralayan bir iliþki biçimidir.dolayýsý ile sn olricin zihninde ve yaþamýnda oluþabilecek tüm arýzalarýn yalnýzlýða hükmedilmesine karþý olduðumu belirtmek istiyorum.karþýyým çünkü yalnýzlýk iyi deðerlendirildiðinde yaþamsal bir tazeliði ve dönüþümü temsi,l etmektedir,ha insanlýðýn bunu bu þekilde algýlamamasý yalnýzlýðýn gerçek haliyle anlaþýlmasýný reddediyorum,insanlýðýn tercihidir diye düþünüyorum yaþamlarýnda genellikle benden feyz almalarý…doz aþýmýnýn yarattýðý düþünsel ve kimyasal etkiler olricin nezdinde tüm insanlýðý olumsuz etkileyen bilinçsel kötücülüklere dönüþtürmeye baþlamýþtýr.bunun direkt sorumlusunun dr korkunç yalnýzlýðýn olduðunu düþünmekteyim.fikirlerimin olricin durumuna iliþikin deðerlendirmesi budur.takdire þayan halýnýn ve sn komodinin þahitliðinin yanlýþ anlaþýlmasý beni kat i derecede üzmüþtür,bu yanlýþ anlamanýn bir an evvel ortadan kaldýrýlmasýný komitemizden arz ederim…
Bol yalnýz yaþamlar dilerim.
Dr. Yalnýzlýk..

Olricin bilirkiþi komitesi raporu ve dr larýn cevaplarý ve savunularýna iliþkin cevabý….

Kiþiliðimin ahrazlarýný anlatmaya cüret edebildiðim an özgürleþme kendiliðinden gelecek diye düþünüyorum,insan ahrazlarýný anlatabildiði ölçüde zenginleþebilen bir varlýk,deðil mi albayým?hakkýmda anlatýla gelen ve söylene gelen her þeyi anlamaya çalýþýyorum,eðer bu anlatýlanlar ya da yazýlanlar doðru ise-ki yazýlan her zaman anlatýlan olamayabiliyor-yaþamýmý kendi ellerimle bir sonsuz hiçloiðe teslim etmiþim ve ben olric bunu dillendirmeye o kadar korkuyorum ki…geçmiþle baþlamak gerektir belki,bu yüzden biraz tarihten baþlamak lazým,yok insanlýðýn ilkleri kadar yorucu bir hayatým olmadý hiç,sadece o an inandýðým þeyler baðladý beni hayata ve baþka ve þeylere…þeyin anlamýný insanoðlu henüz tam olarak çözemedi…büyüdüðüm kentte yaþýyor olmam bir avantaj belki,üen azýndan hala soluk alýyor olmamda önemli bir etken…olric gençliðinde baþladý hayatla ayrý b-noktalarda kendine yaþama alanlarý belirlemeye,o din hocasýna dikkat etmeliydi lakin din hocasý kafasýndaki her þeyin inanýlasý ve biat edilesi olduðunu düþünüyordu,yokoluþ insanlarýn hayatlarýnda kendilerini deðersizleþtiren bir dizi inanýþlarýn iþgal ettiði yer o kadar büyük oluyor ki,tanýmlamasý ve kavramasý gerçekten zor.din hocasýnýn inanýþlarýný hayata uygulama çabasý umarým bu hikaye içinde kendisi içinde olumlu olmuþtur,aksi halde her þeye baþtan baþlamak gerekecek ve bu hayatý baþtan yaþamaya enerjim olmadýðý gibi yeni baþtan hayatada baþlamaya inanýn ki hiç mesela,i hiç enerjim yok.öðrenim denilenin ezberletilmiþ ve öðretilmiþ bir takým manasýz kalýplar olduðunu anlamka uzun sürmedi aslýnda…birileri var ve o birileri size þöyle yaþayacaksýnýz diyor,þunu þöyle bnu böyle yapacaksýn ve þikayet etmeyeceksin,mümkün görünmüyor bence….bilirkiþininde þikayet etmeye hakký olmadýðýný düþünüyorum niyeyse,soranlþar oldu ilk,ben böyle yaþýyordum herkesten ve her þeyden uzakta,toplumsal akla kazandýrýlmam konusunda bu kadar ýsrar etmeselerdi ne ruh toparlayýcýsý olacaktý ne de isimlerini telaffuzda bile zorlandýðým bir takým baþka doktorlar,madem ýsrar var o halde…þu an geldiðim yaþamsal durum uçurumlarýn dibine doðru bakýyor,doðup büyüdüðüm ve ilk hissettiðim yeþil tepeler artýk yok ve ben hayata saldýrmaya baþlýyorum belki,anlayýþ beklemiyorum ne de tedavi,burada tedavi edilmesi gereken toplumsal aklýn kendisi,karar veremiyorlar çünkü kendilerine dair,nasýl yaþamak gerektiðini bende bilmiyorum ama onblar çoklar,binlerce akla sahipler ben bir tanesine sahip olamazken…menopozik ve terkedilmiþ yalnýzlýðýmla mutlu olduðumu sötyleyemem ama toplum bunu istedi,ne diyebilirim ki…o karþýdan karþýya geçmeye çalýþanýn üzerine sürdüler araçlarýný….aþýk olanlara kötü davrandýlar zina diye…haklarý yenildi ve kýllarýný kýpýrdatmadýlar…bunalýmlarý oldu ve önemsemediler…çocukalr öldürüldü..sahip çýkmadýlar…evleri yok oldu,hayýr demediler…yalnýz kaldýlar birbirlerine saldýrdýlar…ve olric hiç olmadýðý kadar yalnýz kaldý bunlarýn sonunda sadece biraz insanlýk…kendilerine yine insanlarýn benimle ilgisi yok,deðil mi albayým….ahrazlarým ah ahrazlarým aðrýyor aðrýsý baþýma vurdu,bunca yabanilik her þeyi temizler mi acaba…okul bitmiþti çabucak,yazma öðrenildi ve ötesi gereklilik sayýldý galiba….beynim akýyor o sekreterin önlüðüne,engel olamýyorum…düþünemiyorum artýk…

Söyleyeceklerim var!

Bu yazýda yazanlara katýlýyor musunuz? Eklemek istediðiniz bir þey var mý? Katýlmadýðýnýz, beðenmediðiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düþündüðünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazýlarý yorumlayabilmek için üye olmalýsýnýz. Neden mi? Ýnanýyoruz ki, yüreklerini ve düþüncelerini çekinmeden okurlarýna açan yazarlarýmýz, yazýlarý hakkýnda fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloða geçebilmeliler.

Daha önceden kayýt olduysanýz, burayý týklayýn.

ÝzEdebiyat yazarý olarak seçeceðiniz yazýlarý kendi kiþisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluþturmak için burayý týklayýn.

Yazarýn yeraltý kümesinde bulunan diðer yazýlarý...
Ruh Toparlayýcý
Ruh Toparlayýcý

kýlýç vurgun kimdir?

hiçlik halinin doruklarýnda gezinirken insana rastlýyorum,kendine dönen sorular soruyorlar,çýkýþsýzlýklarýný süslüyorlar ve artýk oyun oynamýyorlar. . ne acý. .

Etkilendiði Yazarlar:
oðuz atay,tezer özlü,nilgün marmara..

yazardan son gelenler

bu yazýnýn yer aldýðý
kütüphaneler

| Þiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleþtiri | Ýnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babýali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratýcý Yazarlýk

| Katýlým | Ýletiþim | Yasallýk | Saklýlýk & Gizlilik | Yayýn Ýlkeleri | ÝzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Giriþi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

ÝzEdebiyat bir Ýzlenim Yapým sitesidir. © Ýzlenim Yapým, 2024 | © kýlýç vurgun, 2024
ÝzEdebiyat'da yayýnlanan bütün yazýlar, telif haklarý yasalarýnca korunmaktadýr. Tümü yazarlarýnýn ya da telif hakký sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadýr. Yazarlarýn ya da telif hakký sahiplerinin izni olmaksýzýn sitede yer alan metinlerin -kýsa alýntý ve tanýtýmlar dýþýnda- herhangi bir biçimde basýlmasý/yayýnlanmasý kesinlikle yasaktýr.
Ayrýntýlý bilgi icin Yasallýk bölümüne bkz.