..E-posta: Þifre:
ÝzEdebiyat'a Üye Ol
Sýkça Sorulanlar
Þifrenizi mi unuttunuz?..
Özyaþamöyküsü baþka insanlarla ilgili gerçekleri anlatmak için eþsiz bir araç. -Philip Guedella
þiir
öykü
roman
deneme
eleþtiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Yazar Kütüphaneleri

Þu Anda Ne Yazýyorsunuz?
Ýnternet ve Yazarlýk
Yazarlýk Kaynaklarý
Yazma Süreci
Ýlk Roman
Kitap Yayýnlatmak
Yeni Bir Dünya Düþlemek
Niçin Yazýyorum?
Yazarlar Hakkýnda Her Þey
Ben Bir Yazarým!
Þu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm baþlýklar  

Arama Motoru

ÝzEdebiyat > Ýnceleme > Anadolu Kültürü > H.Deniz Hatipoðlu

17 Nisan 2002
yemek senfonisi  
Yemek toplumuyuz nihayetinde.....

H.Deniz Hatipoðlu

Yemek toplumuyuz nihayetinde..... Bize has bir özellik, yemek içmek... Bunlarý yaparken ki hazzýn hiçbir þeye eþ deðer akýbete ulaþmamasý da doðal tabii

:BGGC:
Yemek toplumuyuz nihayetinde.....

Bize has bir özellik, yemek içmek...
Bunlarý yaparken ki hazzýn hiçbir þeye eþ deðer akýbete ulaþmamasý da doðal tabii....

Geçenlerde dolmuþta arkamda ki; bay ve bayanýn konuþmalarýna ister istemez tanýk oldum...

__ eve gidince ne var, yenecek...
__ balýk et salata vs...
__ tamam çok iyi ayran da var yanýnda, balýklar ayýklanacak dimi, yenince mi yoksa ayýklarýz...
__ oh bir güzel de salata yaparýz...
__ nilüfer de bir güzel yapýyor salatayý......ve devam ediyorlar..
tebessümle...J.

fazla yorum yapmak ta istemeden, aslýnda bunun bizim kültürümüze odaklý olduðunu algýladým.
Yemek gerçekten zevkle yenildiðinde, inanýyorum ki ruhsal ve bedensel insan kendini müthiþ hissedebilir.
Bir kere düþünün karnýnýz aç ve karþýnýzda bir yemek, baþtan o ihtiyacýnýzý gidermek istersiniz deðil mi?
Ya umduðunuzdan güzel deðilse.......o zaman ya aç kalacaksýnýz ya da mecburen o lezzetsiz yemeði yemek zorunda kalacaksýnýz..
Karýn doyurmak ve zevkle yenen bir yemeðin arasýndaki farký böylece algýlarýz..
Çok mühim aslýnda, bilerek yemek ve yemeðin deðerinin zenginliði....

Osmanlýdan günümüze yemeðin yapýlýþ tarzý ve içeriði ister istemez bir aþýnma göstermiþtir.
Ama bu yemek zevkimizin olamayacaðý anlamýnda olmasa gerek ki günümüze bu tezahür etmiþtir.
Nereden nereye geldim..J
Ýnsan düþündüðü sürece mantýk ve idrakini geliþtirmek elinde.
Bu her konuda olabilir.

Düþünmek kadar konuþmak ve paylaþarak, daha lezzetli yemek yapmanýn deðerini bilmek dileðiyle......

Söyleyeceklerim var!

Bu yazýda yazanlara katýlýyor musunuz? Eklemek istediðiniz bir þey var mý? Katýlmadýðýnýz, beðenmediðiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düþündüðünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazýlarý yorumlayabilmek için üye olmalýsýnýz. Neden mi? Ýnanýyoruz ki, yüreklerini ve düþüncelerini çekinmeden okurlarýna açan yazarlarýmýz, yazýlarý hakkýnda fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloða geçebilmeliler.

Daha önceden kayýt olduysanýz, burayý týklayýn.

ÝzEdebiyat yazarý olarak seçeceðiniz yazýlarý kendi kiþisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluþturmak için burayý týklayýn.

Yazarýn Ýnceleme ana kümesinde bulunan diðer yazýlarý...
Ya Maymunlar Ýnsanlardan Geliyorsa
Yunanistan'dan Börek Ýthal Ediyormuþuz. Haberiniz Var mý?
Yüzleþme/ Soma
Kendini Eðitme Potansiyeli
Anne Bana Sarýlsana...
Ýnançta Cemaat/tarikat ve Þirk Oluþumlarý
Çocuk Beslemek mi? Eðitmek mi?
Güzel Kitap
Sevgi Ýsterse Herþeyi Yener... Yeterki Sevelim.
merhaba sevgi insanlarý

Yazarýn diðer ana kümelerde yazmýþ olduðu yazýlar...
Sonsuzluk [Þiir]
Bugün [Þiir]
12 Nisan'a Dair [Þiir]
Aþk Döküldü Dudaklarýndan [Þiir]
Dünyaya Gelme Bedeli [Þiir]
Sessizlik [Þiir]
Her Vuruþta Rüzgârýn Dansýný Hissederdim [Þiir]
Son Bakýþ [Þiir]
Kördüðüm [Þiir]
Kurtaralým Dünyayý [Þiir]

H.Deniz Hatipoðlu kimdir?

. . . . bir varýz bir yokuz gibi. . .

yazardan son gelenler

yazarýn kütüphaneleri

| Þiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleþtiri | Ýnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babýali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratýcý Yazarlýk

| Katýlým | Ýletiþim | Yasallýk | Saklýlýk & Gizlilik | Yayýn Ýlkeleri | ÝzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Giriþi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

ÝzEdebiyat bir Ýzlenim Yapým sitesidir. © Ýzlenim Yapým, 2024 | © H.Deniz Hatipoðlu, 2024
ÝzEdebiyat'da yayýnlanan bütün yazýlar, telif haklarý yasalarýnca korunmaktadýr. Tümü yazarlarýnýn ya da telif hakký sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadýr. Yazarlarýn ya da telif hakký sahiplerinin izni olmaksýzýn sitede yer alan metinlerin -kýsa alýntý ve tanýtýmlar dýþýnda- herhangi bir biçimde basýlmasý/yayýnlanmasý kesinlikle yasaktýr.
Ayrýntýlý bilgi icin Yasallýk bölümüne bkz.