..E-posta: Þifre:
ÝzEdebiyat'a Üye Ol
Sýkça Sorulanlar
Þifrenizi mi unuttunuz?..
Tüm mutsuzluklar yokluktan deðil, çokluktan gelir. -Tolstoy
þiir
öykü
roman
deneme
eleþtiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Yazar Kütüphaneleri

Þu Anda Ne Yazýyorsunuz?
Ýnternet ve Yazarlýk
Yazarlýk Kaynaklarý
Yazma Süreci
Ýlk Roman
Kitap Yayýnlatmak
Yeni Bir Dünya Düþlemek
Niçin Yazýyorum?
Yazarlar Hakkýnda Her Þey
Ben Bir Yazarým!
Þu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm baþlýklar  

Arama Motoru

ÝzEdebiyat > Öykü > Beklenmedik > Esin

7 Temmuz 2007
Hedef: Bulutlar  
Esin
Bizim doðrularýmýzý sevmedi, hatta onlardan nefret etti. Kendi doðrularýna inandý ama o hep yanýldý.

:BBDE:
‘Bana doðru olanýn ne olduðunu söylemeyin. Biliyorsunuz asla doðru olaný yapmam. Doðru ve yanlýþ izafi kavramlar. Ýþte ben insanlarýn tüm doðrularýna karþý dev bir duvar ördüm. Ýstemiyorum onlarý hayatýmda. Bu yüzden gidiyorum.’

Bize býraktýðý not. Diðer bir deyiþle son sözleriydi. Ondan bir daha hiç haber alabileceðimi düþünmemiþtim. Bugüne kadar…

On sekiz yaþýndaydý gittiðinde. Aslýnda pek umulmadýk bir þey deðildi yaptýðý bana göre. Çünkü o hep uzaklarýn hayalini kurardý. Takma adý bile ‘kaçak’ tý...Artýk siz düþünün. Hep küçük kaçýþlarý olmuþtu ama iþte bilirsiniz, minik fantezilerin hayata geçiþi gibiydi hepsi. Er ya da geç dönüþü oluyordu. Fakat bu nottan sonra uzun bir süre geri dönmedi. Bugüne kadar…

Baþýný belaya sokup duruyordu ve her seferinde beladan kimseden yardým almadan kurtuluyordu. Fakat ben biliyordum bir gün baþý ciddi bir belaya girecekti eðer böyle devam ederse. Gitmeden önce baþýna aldýðý son bela; Mafyaydý. Daha doðrusu mafya babasý olan bir adamýn metresi olma iþine bulaþmýþ, bununla kalmayýp bu kiþiyi tabii ki aldatmýþ ve tabii ki bunu adama söylemiþ, buna ek olarak da ‘ayrýlmak istiyorum, gidiyorum’ demiþti. Buyrunuz size bir adet bela. O kadar kolay deðildi tabii ayrýlmak. Hele hele bir ay içinde, aldatarak ayrýlmak. Ama tüm bunlara kendisi bilerek bulaþmýþtý. Bilerek böyle bir adama takýlmayý istemiþ, bilerek aldatmýþ, bilerek söylemiþti. Kýsacasý her þey bilinçli bir þekilde hatta muhtemelen planlý bir þekilde olmuþtu. Kulaða ne kadar da saçma geliyor deðil mi? Bir de insanlar ona ‘deli, garip, tuhaf, saçma, uzaylý’ dediklerinde kýzardý. Haklýydý herkes ama dediðim gibi o hiçbir zaman baþkalarýnýn doðrularýna inanmaz, güvenmez ve onlarýn doðrularýný umursamaz, onlardan nefret ederdi. Bugüne kadar…

Þimdi arkamda oturuyor o. ‘O’ kim mi? Benim kardeþim. Ne mi yapýyor? Hiç durmadan aðlýyor blues eþliðinde. Neden yanýna gidip, ona teselli vermiyorum ha? Lütfen ama, dedim ya o bunu istiyor. O acý çekmeyi istiyor. Onun mutlu olma fobisi var. Evet teþhisini ben ve onu tanýyan insanlar koydu. O mutlu olma fobisi olan bu yüzden mutlu olacaðý alanlardan kaçan, ona mutluluk veren insanlardan uzaklaþan ve devamlý olarak bela ve sorun arayan, melankoliye aþýk bir kýz. Kendini hiç iþlemediði bir suç için devamlý cezalandýrmak istiyor sanki. Peki neden evden kaçtý? Bunca sene boyunca (sekiz sene) nerede, ne yaptý? Dediðine göre evden kaçmýþ çünkü ona rahat batmýþ. Burada her þeyi tüketmiþ ve dünyayý, yollarý gözüne koymuþ ve gitmiþ iþte. Bu kadar basit olay onun için. Zaten belliydi hep. Benimle konuþurken bile gözleri hep baþka yerlerde, yollardaydý. Esas beni korkutan þey, gözleri þimdi hep bulutlarda. Sekiz sene boyunca minik bir hobo olarak yaþamýþ, ‘güzel belalar’a bulaþmýþ ve evi özleyince dönmüþ. Bunca sene boyunca evsiz ve yurtsuz yaþamýþ. Hala yaþýyor olmasý bence bir mucize. Ama iþte o burada ve sapasaðlam.

Bir hafta sonra

Gitti. Ýntihar etti. Geldikten iki gün sonra intihar etti. Anlamýþtým ben onu. Dedim ya gözleri bu sefer bulutlardaydý onun. Gitti!

O: Fazla detayýna inmeden yaþamak gerek. Zor gerçi ama yapmak gerek iþte.
Ben: Ama hayatýný da bir uçuruma býrakmýþ bir þekilde yaþayamazsýn.
O: Yaþayabilirsin. Esas o zaman yaþarsýn. Kaybedecek bir þeyin olmadýðý an yaþamaya baþlarsýn. Yani uçurumun kenarýndaysan veya uçurumdan aþaðý doðru düþmekteysen. Ama bazen çok sert bir rüzgar esebilir, kaldýramayacaðýn sertlikte, beklemediðin bir rüzgar, fýrtýna gibi bir þey….Ýþte uçurumun kenarýnda yaþýyorsan þayet, o fýrtýnayla birlikte sen de uçar gidersin. Ama yere doðru deðil, bulutlara doðru. Uçarsýn…uçarsýn…uçarsýn. Eðer zaten uçurumdaysan o zaman bile kaybedecek bir þeyin yoktur. Sadece yere çakýlýrsýn. Kimse de üzülmez.

Yanýldýn iþte yine. Ben üzülüyorum kardeþim. Caným kardeþim, bu son kaçýþ çok uzaða oldu.

.Eleþtiriler & Yorumlar

:: yüreðinize saðlýk
Gönderen: ilknur arslan / Ankara/Türkiye
12 Temmuz 2007
öykünün en çok beðendiðim kýsmý ne oldu biliyor musunuz... gözü yollardaydý gitti, gözünü bulutlara dikti, intihar etti... bu iki cümle sanki öykünün kýsack bir özeti, yüreðinize saðlýk...

Söyleyeceklerim var!

Bu yazýda yazanlara katýlýyor musunuz? Eklemek istediðiniz bir þey var mý? Katýlmadýðýnýz, beðenmediðiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düþündüðünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazýlarý yorumlayabilmek için üye olmalýsýnýz. Neden mi? Ýnanýyoruz ki, yüreklerini ve düþüncelerini çekinmeden okurlarýna açan yazarlarýmýz, yazýlarý hakkýnda fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloða geçebilmeliler.

Daha önceden kayýt olduysanýz, burayý týklayýn.

ÝzEdebiyat yazarý olarak seçeceðiniz yazýlarý kendi kiþisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluþturmak için burayý týklayýn.

Yazarýn öykü ana kümesinde bulunan diðer yazýlarý...
Mutlu Olmak Ýçin Kendini Kandýr

Yazarýn diðer ana kümelerde yazmýþ olduðu yazýlar...
Anti Kahraman [Þiir]
Son Mektup ve Gerçek Ben [Deneme]
Olasý Geçmiþler [Deneme]
Bir Baþka Dünyanýn Aþký [Deneme]
Nesli Tükenen Uyumsuzlar [Deneme]
Yaz Geldi, Pkk da Geldi! [Eleþtiri]
Benim Hala Umudum Var [Eleþtiri]
Saçmalýk [Eleþtiri]
Arap Saçý [Eleþtiri]
Sanatseverler Ýþ Baþýnda [Ýnceleme]

Esin kimdir?

Yazar!? Ben!? ahaha. . .

yazardan son gelenler

| Þiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleþtiri | Ýnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babýali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratýcý Yazarlýk

| Katýlým | Ýletiþim | Yasallýk | Saklýlýk & Gizlilik | Yayýn Ýlkeleri | ÝzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Giriþi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

ÝzEdebiyat bir Ýzlenim Yapým sitesidir. © Ýzlenim Yapým, 2024 | © Esin, 2024
ÝzEdebiyat'da yayýnlanan bütün yazýlar, telif haklarý yasalarýnca korunmaktadýr. Tümü yazarlarýnýn ya da telif hakký sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadýr. Yazarlarýn ya da telif hakký sahiplerinin izni olmaksýzýn sitede yer alan metinlerin -kýsa alýntý ve tanýtýmlar dýþýnda- herhangi bir biçimde basýlmasý/yayýnlanmasý kesinlikle yasaktýr.
Ayrýntýlý bilgi icin Yasallýk bölümüne bkz.