..E-posta: Þifre:
ÝzEdebiyat'a Üye Ol
Sýkça Sorulanlar
Þifrenizi mi unuttunuz?..
"Hemen yüzüne gül suyu seperek Leyla'yý ayýlttýlar." -Fuzuli, Leyla ile Mecnun
þiir
öykü
roman
deneme
eleþtiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Yazar Kütüphaneleri

Þu Anda Ne Yazýyorsunuz?
Ýnternet ve Yazarlýk
Yazarlýk Kaynaklarý
Yazma Süreci
Ýlk Roman
Kitap Yayýnlatmak
Yeni Bir Dünya Düþlemek
Niçin Yazýyorum?
Yazarlar Hakkýnda Her Þey
Ben Bir Yazarým!
Þu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm baþlýklar  

Arama Motoru

ÝzEdebiyat > Þiir > Aný > Hünkar Taha KARAER

13 Aðustos 2007
Titreyen Elleriyle Dua Ediyordu  
Hünkar Taha KARAER

:AIAG:
Titreyen ellerini açarak dua ediyordu. Baþýndaki renkli baþörtüsü, mavi ve siyah renkli kazaðý, çiçeklerle iþlenmiþ yeþil önüceði, kare þeklinde kahverengi eteði ile sanki renk cümbüþü hâkimdi üzerinde yaþlý ve güleç yüzlü ninenin.
70 - 80 yaþlarýnda olduðu halinden belli idi. Yorgun görülüyordu. Göz kapaklarý aðýrlaþmýþ gibiydi. Arada göz kapaklarý yorgunluktan dolayý kapanýyor, bir irkilme hareketi ile tekrar açýyordu göz kapaklarýný.
Kýnalý saçlarý baþörtüsünün yanýndan görülüyordu. Parmaklarýna da kýna yakmýþtý. Elleri de yorgundu sanki göz kapaklarý gibi. Elindeki pet þiþe ile bir yudum su içti. Elleri birazcýk titriyordu.
Yanýnda bulunan astým hastasý olduðu anlaþýlan yaþlý adama su uzatarak "bir yudum al" dedi.
Yaþlý adam nefes almakta zorlanýyordu. Konuþacak takati yoktu. Hiç bir þey diyemedi. Eliyle hayýr iþaret edebildi ancak.
Bir müddet geçtikten sonra yaþlý nine, adama dönerek tekrar su almasýný istedi. Bu sefer kabul etti yaþlý adam.
Bir yudum su içti. Ve eline döktü ilk önce suyu. Sonra baþýna doðru su sepeledi. Biraz rahatlamýþtý sanki.
Konuþmaya baþlamýþtý yanýndaki yaþlý nine ile. Belli ki bir þeylerden muzdarip idi. Sýkýntýsýný dile getiren yaþlý adam dertli mi dertli idi. Ne sýkýntýsý vardý bilmiyorum ama belliki yaþ kemale ermiþ 'artýk ben görevimi tamamladým bu dünyada' der gibi hali vardý yaþlý adamýn ve ninenin.
Nine konuþmaya baþladý ilk defa. Güleç yüzüyle bir þeyler mýrýldandý. Kulak kabartsamda pek anlayamadým ama 'Le ilehe illallah Muhammeden Resulallah' diye kelimeler döküldü aðzýndan. Diðer konuþtuklarýný anlayamadým yaþlý ve güleç yüzlü ninenin.
Cuma hutbesi boyunca ellerini açarak dua eden nine Hutbe boyunca ellerini indirmedi. Çarþý Camii müezzini kamet getirdiði an yaþlý nine ellerini yüzüne sývazladý.
Cuma kalabalýðý olduðu için arkamda baðýra baðýra konuþan adamlarda saygý denen güzel hasletleri unutmuþlar galiba.
Bu yaþlý nineden çok öðrenecekleri var sanýrým insanlarýmýzýn.
Emirdað’da 23 Haziran günü Cuma Namazýný Çarþý Camii bahçesinde kýldýðým için böyle bir olaya þahit oldum.
Camide kalabalýk, Cami bahçesinde de kalabalýk hâkimdi.
Bunun yaný sýra sokaklar da kalabalýktý. Esnaflarýmýzýn çoðu dükkânlarýný kapatmamýþtý. Cuma boyunca bacak bacak üstüne atýp dükkân önünde oturan esnafýmýzýn halini varýn siz düþünün dostlar.
Hiç yakýþmayan bu görüntü karþýsýnda üzülmemek elde deðil.

Söyleyeceklerim var!

Bu yazýda yazanlara katýlýyor musunuz? Eklemek istediðiniz bir þey var mý? Katýlmadýðýnýz, beðenmediðiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düþündüðünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazýlarý yorumlayabilmek için üye olmalýsýnýz. Neden mi? Ýnanýyoruz ki, yüreklerini ve düþüncelerini çekinmeden okurlarýna açan yazarlarýmýz, yazýlarý hakkýnda fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloða geçebilmeliler.

Daha önceden kayýt olduysanýz, burayý týklayýn.

ÝzEdebiyat yazarý olarak seçeceðiniz yazýlarý kendi kiþisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluþturmak için burayý týklayýn.

Yazarýn þiir ana kümesinde bulunan diðer yazýlarý...
Doðu Rüzgarý / Sýla
O Adam

Hünkar Taha KARAER kimdir?

3 Nisan 1979'da Afyonkarahisar'ýn Bolvadin ilçesinde doðdu. Ýlk, orta ve lise tahsilini Bolvadin'de tamamladý. Fýrat Üniversitesi Keban MYO'yu bitirdi. Vatani görevini Erzurum'da tamamladý. 4 yýl bazý yerel gazetelerde muhabir, editör, genel yayýn koordinatörü ve grafiker olarak çalýþtý. 2007 yýlýnda Bolvadin'de haftalýk "Karanlýða Iþýk" gazetesini kurdu. Evli ve 1 çocuk babasý.

Etkilendiði Yazarlar:

yazardan son gelenler

yazarýn kütüphaneleri

| Þiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleþtiri | Ýnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babýali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratýcý Yazarlýk

| Katýlým | Ýletiþim | Yasallýk | Saklýlýk & Gizlilik | Yayýn Ýlkeleri | ÝzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Giriþi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

ÝzEdebiyat bir Ýzlenim Yapým sitesidir. © Ýzlenim Yapým, 2024 | © Hünkar Taha KARAER, 2024
ÝzEdebiyat'da yayýnlanan bütün yazýlar, telif haklarý yasalarýnca korunmaktadýr. Tümü yazarlarýnýn ya da telif hakký sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadýr. Yazarlarýn ya da telif hakký sahiplerinin izni olmaksýzýn sitede yer alan metinlerin -kýsa alýntý ve tanýtýmlar dýþýnda- herhangi bir biçimde basýlmasý/yayýnlanmasý kesinlikle yasaktýr.
Ayrýntýlý bilgi icin Yasallýk bölümüne bkz.