..E-posta: ifre:
zEdebiyat'a Üye Ol
Ska Sorulanlar
ifrenizi mi unuttunuz?..
Bilmek kadar kuku duymaktan da zevk alyorum. -Dante
iir
yk
roman
deneme
eletiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
yelik
Yazar Katlm
Yazar Ktphaneleri

u Anda Ne Yazyorsunuz?
nternet ve Yazarlk
Yazarlk Kaynaklar
Yazma Sreci
lk Roman
Kitap Yaynlatmak
Yeni Bir Dnya Dlemek
Niin Yazyorum?
Yazarlar Hakknda Her ey
Ben Bir Yazarm!
u An Ne Okuyorsunuz?
Tm balklar  

Arama Motoru

zEdebiyat > yk > Fantastik > Levent

19 Austos 2007
Cennette Bir Sabah  
hemi politik hemi de fantastik

Levent

“Ortadou dnyann enerji kaynadr. Ona hkmeden dnyada ok byk bir gce sahiptir. Hakimiyeti iin son be yldr yrtlen byk plan nlenemez biimde nihayetini buldu. Birinci Hanedann byk gleri bir ekilde pasifize edilmi olmal ve sonrasnda dnya bu son darbeye altrld. kinci Hanedan kendisine suret olarak Rusya ve eski dou blou lkeleri ile Trkiye ve ran’ semi sanrm.

:CABJ:
CENNETTE BR SABAH

Robert John Nothingham dnyaca nl bir yazard. Saysz kitab, dnyann pek ok dilinde yaynlanmt. Gelecee dnk toplumsal ve siyasi, askeri ngrlerinde yllarca byk yanlmazlk gstermi saygn bir ngiliz akademisyendi. Tahlillerinde ve ngrlerindeki bu yanlmazlk onu dnya siyaset sahnesinde danmanlna ska bavurulur bir kii yapmt . Bu hak edilmi bir mevkiydi. Ve bugn iinde bulunduu karanlk durumun sorumlusu da bu mevki idi.

Einden boanal drt yl olmutu. ki ile arkadal daha bir sever olmutu. Eski dostlarndan kimse ile grmyordu. Yllarca ders verdii ve ok sevdii okulundan, rencilerinden gelen btn mesaj ve grme taleplerini gz ard ediyordu. Hatta bunlardan daha da uzaklamak iin son kitabnn ona salad byk parayla, tropik iklimli kk bir Uzakdou adas satn alp oraya yerlemiti. Bir mr yaad hayat biimini deitirmiti. Eski hayatndan saklad yegane ey sevgili kzyd. Biricik Catherine’i. Zaten btn bunlar onun iindi. Kitab kz iin yazm ve ona ithaf etmiti.

Kitabn ad bile daha ilk anda edebiyat ve siyaset evrelerinde kk bir bomba etkisi yapmt. Kresel Bunalm; nsanln Umutsuz kmaz. erik dikkatle zmlendike bombann iddeti de artmt. Hele ki ierik gereklemeye balad vakit edebiyat ve siyaset dnyasndaki alkantlarn yllarca srecei anlalmt. Yine de kitabn dnya apndaki edebi etkisi ieriinin geree dnmeye balamas ile ok nemsiz kalmaya balamt. Dnya siyaset evresinin artk ok daha byk ve nemli sorunlar vard.

Gzel bir tropik sabahyd. Seksen be yandaki Robert sabah kousunu adasnn kumsalnda, daha gnein ilk klaryla yapmt. Seksen be yan gstermeyen Robert bunun yllarca yaad dzenli ve dikkatli hayata borluydu. Son be yldr bu zeni byk lde brakm olsa da hala formdayd. Sabah kahvaltsn tropik meyvelerle yaptktan sonra uydu balants ile bilgisayarna indirdii gazetelerini okuyordu. Purosundan derin bir nefes ekip halka yapp fledi. Kumsaldaki koca emsiyenin altna yerletirdii masasnda, puro ve viski keyfiyle, gazeteleri okumak hayatnn bu dnemindeki sayl zevklerinden biriydi.
“Erkencisin yine,” diyerek glmsedi Tanita’nn cvl cvl sesi.. Arkasndan Robert’a sarlp yanana bir pck kondurdu gen kadn. Tanita kumral, atletik ve hayat dolu bir gen kadnd. Genti. Hatta Robert’in yirmi dokuz yandaki Cath’inden bile daha genti. Daha on dokuzundayd.
Tanita ile tanal daha ok olmamt. Robert hem kendinden kamak hem de kendini cezalandrmak iin setii bu yeni yaam biiminde kendini bayr aaya yuvarlanmaya brakmt. Tanita ile ilikisi de zaten byle balamt. Boanana kadar karsn bir kez olsun aldatmamt. Kk flrtleri olmutu ama bunlar sadece ok gezen, nl bir yazar olmann skntlarn hafifleten akalar olmaktan teye gitmemiti. Bu denli ya fark olan bir ilikiyi nceden olsa ilk nce kendisi onaylamazd. Ama artk bunu nemsemiyordu. Hibir eyi nemsemiyordu. Bu kadar gen bir kadnla beraber olmak, yal bir erkein hayatna, bir lye flenen bir nefes taze can gibi geliyordu. te tek gerek buydu. Tanita yllardr yakndaki byk adada ailesiyle yaayan bir Amerikalyd. Bir sabah alverii esnasnda ayakst akalama ve flrt ile balamt beraberlikleri. Bu ay nceydi.
Robert yanandaki pck ve sarlmadaki scakl hissettiinde glmsedi. Gzlerini kapatp gen kadnn taptaze kokusunu iine ekti. Bahar iekleri gibi kokuyordu gzel kumral.
“Erken kalkmay seviyorum, seni grecek daha ok zamanm oluyor” diye glmserken bir yandan da yanandaki yanaa bir pck kondurdu Robert.
“Sersem” diye gld Tanita. Cvl cvl glerek dalgalara doru koarken. “Orda oturup izleyeceine gel bana katl!”diye davet etti. Dalgalarn arksna adann kularnn mzii elik ediyordu. Kumlarn zerinde bir ceylan gibi oradan oraya rayp dans ederken rlplakt.
“Ben yal bir adamm biriciim. Ac bana” diye gld Robert.
Tanita iveli dansn srdrrken ona apknca glmsyordu. “Dn gece yal bir adam gibi deildin ama”
Robert ona gld. “Sen benim iin de yz eker. Ben burada iyiyim.”
“Oyunbozan! Borlusun,” diye itham etti gen kadn.
“deyeceim” dedi Robert glmseyerek.
Tanita ona batan karc tatllkta bir glmseme ile gld.
“Samalama, elbette deyeceksin. Nereye kaabilirsin ki.”
Kahkahalarla dalgalara doru kotu gen kadn. Az sonra ilerideki mercan kayalklarnda dolaan yunus arkadalaryla yzyordu.

Robert ikisinden koca bir yudumla azndaki kuruluu ald. Derin bir nefes ekti purosundan. Aklnda gzel kadnn grnts ile bu ann tadn kard. Kendisine kestii ceza iinde Tanita pek ceza saylmazd ama bunu umursamyordu artk. Artk ok az eyi umursuyordu. Bunu dnd. Dnrken telefonu ald.
Bu eve bir servet harcamt. Tek bana yaad sper lks villasnn btn iletiimini uydudan salyordu. Telefon numaras sadece yayncsnda ve kznda vard.
“Merhaba Catherine” dedi glmseyen Robert.
“Merhaba baba, naslsn?”
“yiyim hayatm. Kumsalda gazeteleri okuyorum. Sen naslsn.”
“Kanalda iler ok youn. Hepimiz ok yorgunuz…”
Robert araya girip sordu farkna varmadan, “Annen nasl?”
Catherine anne ve babasnn ayrlna ok zlm, ok kzm olmasna ramen bununla yaamay bilmiti. Babasnn son kitabndaki nglerinin gereklemesinin onu ykmasn en yakndan o grmt. Babasnn iinde duyduu fke ve aresizlii ona sarlp gzyalarna dkt an hatrlad yeniden. Bu ikisi arasnda kutsal bir srd. Babasnn ne kadar derinden sarsldn o an anlamt. Annesi ve ona yaatt boanma ncesi o zor dnemde babasnn yaadklarnn daha derin ve karanlk duygular olduunu biliyordu. Babasnn srlar vard.
“yi, aslnda ok iyi. Bu aralar birisi ile gryor. Eski okulundan bir arkada. Geen ay kulpte karlamlar. Henry Blake. Armatr”
“Bunu duyduuma sevindim” diye geveledi Robert. Linda mutluluu hak ediyordu. O hep iyi bir anne, iyi bir e, iyi bir arkada olmutu. Aklar yllar iinde kllenmeye gitse de aralarnda sevgi hep vard.
“Tanita nasl” diye nezaketten te merakla sordu Catherine. Son ziyaretinde babasnn sevgilisi ile tanmt. lk bata biraz yadrgasa da gen kadnn samimi neesi, sihri ondan holanmasna neden olmutu. Hem babasnn yz be yldr ilk kez glyordu. Bu gzeldi.
“Sanrm yine yunuslarla yzyor”
“Sanrm yine plak?” diye imal konutu Catherine
“Gzel bir vcudu var, onu seyretmeyi seviyorum, o da bundan holanyor” diye glmsedi Robert.
“yle osun” dedi Catherine. Sonra asl arama nedenine balad konuyu, “televizyonun en son ne zaman atn baba?”
Robert’n tad bir anda ekimiti. Kz dnyaca nl CBN haber kanalnda ykselen bir muhabir ve analistti. Bu sorusu anlamlyd.
Babasnn suskunluu zerine steledi Catherine, “Son on be gndr olanlar biliyor musun? Senin ngrdn senaryolara yakn geni apl iddet ve terr dalgas ykselie geti. Dnya yanyor baba!”
“Dnya son iki senedir yanyor Catherine. Brak yansn. Kllerinden doacaktr umarm.”
“Baba, Amerika yurtdnda kalan son askerlerini de i karmaa ve ayaklanmalar ile daha etkin mcadele iin jet hzyla lkeye geri ekiyor. ngiltere on gndr biyolojik terr dalgasyla bouuyor, Ada karantinada. talya’daki kilise kart terr dalgas yznden lke skynetime gitti. Vatikana bomba ykl bir C-10 akld. Papa ans eseri kurtuldu. Almanya’nn bir numaral petrol irketinin denizar tankerlerine ve ileme tesislerine ezamanl saldr yapld. Kresel Direni rgt’nn Avrupa hcreleri son yetmi iki saatte, nceden hedef olarak ilan edilmi otuz noktaya saldrd. Artk Eiffel kulesi yok baba. Avrupa lkelerinin bilgisayar sistemleri ve enerji ebeleri on gndr youn korsan saldrsyla bouuyor. Trkiye yurtiinde artan terr dalgasna kar mttefiklerinden destek gremediini, kendi bann aresine bakacan ilan etti. Terr bitirmek ve Kuzey Irak’taki Trkmen kymn durdurmak iin Kerkk ve Musul’a girdi. Rusya srpriz biimde bu hareketi desteklediini aklad. ran elinden gelen destei Trkiye’ye salayacan resmen ilan etti. Avrupa okta. Son krk sekiz saatte dnya genelinde on binlerce terr nedenli lm haberi geildi. Baba,.. Neler oluyor” derken sesi alamakl titremiti Catherine’in.

“Bu bir Hanedanlar Sava Catherine. Bu nc Dnya Sava.”
Ortada rahatsz edici bir sessizlik asl kald. Bu szleri syleyen Robert John Nothingham olunca bunun etkisi dehet vericiydi. Nkleer bir ada nc Dnya Sava sz kyametle edeerdi.
“Nasl bu kadar eminsin baba?”
“Artk nemi yok. stediklerini aldlar,” derken bir srr aka kzyla paylayordu imdi, “Senin hayatna karlk bir kitap yazmam istendi Catherine. Kendilerine kinci Hanedan diyen hayal edemeyecein karanlk tipler tarafndan seme ansm olmadan bu i iin tutuldum. Konu, balklar, fikirler, slup, belli baz cmleler ve paragraflar bile bana verildi. Bana bir malzeme verdiler ve bunu kitap olarak yazp altna imza atmam istediler.”
“imdi ne olacak baba?” diyen soran gazeteci Catherine Nothingham deildi, bir babann ortadaki durumun korkunluunu kavram kk kzyd.
“Ortadou dnyann enerji kaynadr. Ona hkmeden dnyada ok byk bir gce sahiptir. Hakimiyeti iin son be yldr yrtlen byk plan nlenemez biimde nihayetini buldu. Birinci Hanedann byk gleri bir ekilde pasifize edilmi olmal ve sonrasnda dnya bu son darbeye altrld. kinci Hanedan kendisine suret olarak Rusya ve eski dou blou lkeleri ile Trkiye ve ran’ semi sanrm. Bundan sonra Orta Dou’ya Avrupa ve Amerika’dan bir ekilde askeri bir mdahale olabilir ya da son be yldr yaanana benzer rtl bir sava devam ettirilebilir. imdi olacak olan her yeni gn yeniden olan ey. Uyandmz her yeni gnn sonuna canl kmaya alacaz” kzn gzlerinin nne getirirken sevgiyle syledi yal adam “Seni seviyorum hayatm.”
Derin bir nefes puro ekti Robert. Zihni kararrken koca bir yudum ikiyi boazndan aaya yuvarlad. Catherine duyduklarna inanamaz haldeydi. Yar uyumu bir halde ocuka kt sesi, “seni seviyorum baba” ve telefonu sakarca kapatt. Hzl admlarla bayanlar tuvaletine giderken hkrmaya balamt bile. Hi bu kadar aciz ve kk hissetmemiti kendisini.
Dalgalarn arasndan glerek kendisine koturan Tanita’y grnce ister istemez glmsedi Robert. Btn dnyay aklnda geriye itti. Sava, lmleri, akan kanlar, iren kar planlarn, cesetlerle beslenen iktidarlar, kan kzlna kzarm petrol aklndan def etti. Cennet gibi bir adadayd. Karsnda ona glmseyen rlplak, gzeller gzeli gen bir kadn vard. Tanrdan aresizlii iin af diledi ve btn dnyaya bir lanet savurdu. Ayaa kalkp Tanita’ya doru yrrken zerindekileri de karyordu
“Bakn burada kim varm” diye glmseyip sevgilisinin dudaklarna sarld gen kadn. Tutkulu bir pme ancak zoraki bir nefeslenme iin durduunda Robert ah eden bir tonla mrldand,“Cennette bir sabah..” iindeki duygularn alkants gzlerine vuruyordu. Gzya dkyordu. Tanita sevgilisinin dklen gzyalarn perken sevgiyle sarld ona.

Syleyeceklerim var!

Bu yazda yazanlara katlyor musunuz? Eklemek istediiniz bir ey var m? Katlmadnz, beenmediiniz ya da dzeltilmesi gerekiyor diye dndnz bilgiler mi ieriyor?

Yazlar yorumlayabilmek iin ye olmalsnz. Neden mi? nanyoruz ki, yreklerini ve dncelerini ekinmeden okurlarna aan yazarlarmz, yazlar hakknda fikir yrtenlerle istediklerinde diyaloa geebilmeliler.

Daha nceden kayt olduysanz, buray tklayn.

zEdebiyat yazar olarak seeceiniz yazlar kendi kiisel ktphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi ktphanenizi oluturmak iin buray tklayn.

Yazarn fantastik kmesinde bulunan dier yazlar...
2012: llerin ntikam
Althar'n Aknclar: Altngl ve Ejderha (9. Blm - Son - )
2012: llerin ntikam (3)
Yeilgzl eytan'n Gecesi
Gne ve lm (Giri)
Yaam Hasatlayan Smir
Gne ve lm (3. Blm)
Althar'n Aknclar: Altngl ve Ejderha (6. Blm)
Yaam Hasatlayan Smir (2)
2012: llerin ntikam (2)

Yazarn yk ana kmesinde bulunan dier yazlar...
Tatl Sert
Zeytin Karas
1996 Yl
Ufuklar: Krmz Blge - 18
Kovan Savalar (1. Blm)
Kovan Savalar (2. Blm)
Yaz 2011
Ufuklar: Diversity Antalya
Ufuklar: Bronz'un Mesaj

Yazarn dier ana kmelerde yazm olduu yazlar...
Barbar Conan'n lm arks [iir]
Her nsan ldrr Sevdiini [iir]
Kovan Savalar ykleri [Roman]
Uzun Yol (1. - 100. Sayfalar) [Roman]
Sevgi, Mutluluk, zgrlk ve Hayat zerine Felsefe [Deneme]
Tanklamak Ne Demek? [Deneme]
Ya stiklal Ya lm [Deneme]
lm / Kalm [Deneme]
Uyanklk [Deneme]
Uzayda Hayat Var m? [Deneme]

Levent kimdir?

Fantazyada by, teknoloji ve aksiyon ldar'da buluuyor. 07/10/2017 tarihinde imdi diyebilirim ki neredeyse 2 senedir tek kelime yazmadm. . . 2 senedir yazar tarafm l. oysa oldugum eyler iinde olmay en sevdiim ey yazar olmakt :) Topra bol olsun.

Etkilendii Yazarlar:
Spermen, Robert E. Howard, Tolkien, Salvatore, Jules Verne, Battalgazi, David Eddings, Michael Moorcock.

yazardan son gelenler

| iir | yk | Roman | Deneme | Eletiri | nceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babali Ktphanesi | Yazar Ktphaneleri | Yaratc Yazarlk

| Katlm | letiim | Yasallk | Sakllk & Gizlilik | Yayn lkeleri | zEdebiyat? | SSS | Knye | ye Girii |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

zEdebiyat bir zlenim Yapm sitesidir. zlenim Yapm, 2024 | Levent, 2024
zEdebiyat'da yaynlanan btn yazlar, telif haklar yasalarnca korunmaktadr. Tm yazarlarnn ya da telif hakk sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadr. Yazarlarn ya da telif hakk sahiplerinin izni olmakszn sitede yer alan metinlerin -ksa alnt ve tantmlar dnda- herhangi bir biimde baslmas/yaynlanmas kesinlikle yasaktr.
Ayrntl bilgi icin Yasallk blmne bkz.