..E-posta: ifre:
zEdebiyat'a Üye Ol
Ska Sorulanlar
ifrenizi mi unuttunuz?..
Dnya hibir padiaha kalmad, sana da kalmayacaktr. -Nizam
iir
yk
roman
deneme
eletiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
yelik
Yazar Katlm
Yazar Ktphaneleri

u Anda Ne Yazyorsunuz?
nternet ve Yazarlk
Yazarlk Kaynaklar
Yazma Sreci
lk Roman
Kitap Yaynlatmak
Yeni Bir Dnya Dlemek
Niin Yazyorum?
Yazarlar Hakknda Her ey
Ben Bir Yazarm!
u An Ne Okuyorsunuz?
Tm balklar  

Arama Motoru

zEdebiyat > yk > Modern > CENGZ MAOLU

19 Eyll 2007
i Gzlnn Yannda  
Brakmazsa brakmasn yakamz lm, bizim de lkemzie gelecek bahar glm...

CENGZ MAOLU

Karanlk, gnein batmasn nasl evecenlikle beklerse, biz de onun gelmesini ayn sabrszlkla beklerdik. Yalnz o aralar bu denizin kylar, imdiki gibi utanmaz deildi. Bu sahillerde Tanr’y gcendirecek hi bir ey olmazd. Sabah yry iin ktnzda geceden kalma sevimsizlikleriyle kondomlarn denizin yzeyinde ilerine su alarak itiklerine rastlamazdnz. Bunu hatrladmdan mdr ne? Bugn bu insan seline pek bozguncu halimle bakyorum.

:CJHH:
GZLNN YANINDA
Deniz, Afrodit’i yaratan beyaz kpkler altnda alngan maviliiyle, biraz temizdeki kumsal ile didiip duruyordu. Bu yzden fkesi varmasna son dalgasn azck aaronca brakverdi. Bu mzie benzer uultuyu, mays aynn ilk gnlerinde benimle sahil gezmesine kmas iin olmadk diller dktm kzn, ayrlara l l i yayan gzleriyle bulutuumda duydum. Kimseler de duymad. Oysa sahilde bir kalabalk, bir kalabalk grmeyiverin. Her ey, duru, bir bahar gnnn gzel renklerini giyinmiti. Bu insan kalabal bile trl renklerdeki gllerin, camgbei rengi gkyznn mavisiyle oynamas giriimine engel olamyordu. Hatta bitmemi inaat molozlar ve donuk krmz tulalar bile… Denizden gelen ar, kesif p kokular da havann enfesliini bozamyordu. Ben bu kokuya ramen, kollarm iki yana ap, gzlerimi yumup, bir gece vakti bu denizin en brd anlarda karanla inat en sevdiim arky mrldanmak isterdim. Birka yl nce arkadalarla rhtma inip inip, marlar sylerdik. Kaykhane civarndaki dalgakranlardan taa denizin ilerine doru ilerlerdik. Sonra hep bir azdan “1 Mays’” sylerdik. Koca dalgalaryla simsiyah bir deniz dinlerdi bizi, bir de yldzlar. Siyasi ube polisinin yalnzca, bu elencemizden haberi olmazd. Hangi arkadamn aklna yalnzlk dmse kendini atverirdi rhtmlara. Sarholar, bir bize laf atmazlard. Sarholar geerken hep arabesk arklar mrldanrdk da ondan. Sarholardan te tren yolu, oradan tesi rhtm. Oraya ulatmz an, arabeskin de bizdeki kredisi biterdi. Karanlk, gnein batmasn nasl evecenlikle beklerse, biz de onun gelmesini ayn sabrszlkla beklerdik. Yalnz o aralar bu denizin kylar, imdiki gibi utanmaz deildi. Bu sahillerde Tanr’y gcendirecek hi bir ey olmazd. Sabah yry iin ktnzda geceden kalma sevimsizlikleriyle kondomlarn denizin yzeyinde ilerine su alarak itiklerine rastlamazdnz. Bunu hatrladmdan mdr ne? Bugn bu insan seline pek bozguncu halimle bakyorum. Birka adm nde yryen kzl erkekli grubun geceyi bu kyda geireceklerini dndke lanetler yadryorum iimden. Mays’n ikinci pazar gnnde, annelerinin o yeryzne ekil veren ellerine bir demet ssen tututuran ocuklar grmek istiyordum. Samsun’un dikii kzlarn ya da amarc kadnlarn aryordum Ttn iilerini az ilerdeki ay bahelerinde ince belli bardaklardan ay yudumlarlarken izlemek sanrm beni mutlu edecekti. Ne mmkn! Sahil yolu boyunca, otomobillerin birilerini slkladn grrsnz. Islk maduru kzlar, onlar byk bir tiksintiyle aaladklar halde onlar, yine de azlar kulaklarna varncaya kadar srtrlard.”Ah u zppeler! u evrende bouna yer igal ederler, ne diye yaarlar ki…”Bunlar sylenirken Tanr duymasn diye kalbimden gizlice geirdim. Bugn, honutluumu grnce sanki herkesin can skld. Adeta oradakilerin hepsi, bir efsanenin en ackl yerindeki gibi ta kesilmilerdi gzme. Yryen bir benim, gkyznde beyaz bir bulut kmesine taklp arklar syleyen benim, yanmda i okayc yzyle tutkularm depretiren kza bir tek ben seviyle bakyorum. Yanmdakinin, insan bakmaya zorlayan gllerini anlatmayacam. u kadarn syleyeyim. “Tanr bir onu, bir de yine onu bo zamannda kalemle izip yle gndermi u lml dnyaya desem abartm saylmam.”Bense otuzuna varm, yal biri saylrm, stelik hi de yakkl deilim. Giyinmeyi bile bilmiyorum. Hani yle pek pahal gmlekler giysem de u burnumun yzme yayd kabal gizlesem... te, gelin grn ki; fakirce yaamak da benim iyi yanm. Szn ksas ona tutuldum kardeler. Deliye dndm, son gnlerde “Saman Sars”n ska okumaya baladm, her uyumak istediimde ona yeni bir ad bulasm geliyor. Kalkyorum yataktan klar yakmaya, aklmdaki her ey uup gidiyor. Onu karanlkta dlemek sanrm daha ho. Donuklaan geceme, karanln ortasndan bir alev lekesi gibi grnyor, yaknlatka da daldn izliyorum. Gnlmde bir frtna, bir frtna, Tanr sizinkinden saknsn...
Oysa gece yzkoyun yattmdan olacak, her yanm krlacak gibi oluyordu. Herhalde gnn bu saatinde bedenime ken tatl sz, sabahki acsn kaybederek kalbime dmt.
Bir anda her eyi bir kenara brakp, yanmdakine dndm ve glkle iitilebilecek bir sesle:
—Bsbtn sizin etkiniz altndaym.
Gzlerimi yznden ayramyordum. Ama bu yz, yle canlyd ki, bakmaya cesaret edemiyordum. Bir yla yakn bir sredir isizdim, yirmili yalarda bir kzn gzlerini Tanryla aramzda i ifresi yapm gibi baknyordum.
Yanmdaki:
—Ah! Konumayn byle, sizin yanzdakiler iin, bu laflar hafif olmal. Sizi tanmyorum daha, ncekilere ayn eyleri sylemediinizden emin misiniz?
—Bana sadece kk bir sre verin, greceksiniz u andaki dncelerinizden syrlacaksnz.
Yanmdakinin kalbi arpmaya balamt. Narin bir salnmayla salarn, yuf yuvarlak alnnn zerine yayd. Ayn anda iki yere bakt. Denizin sonu grnmez geniliine baknca, fotoraf karesinde grnmek isteyen bir portre gibi karsna kuruldum. Kalarm kaldraraktan, hnzrca glmsedim. Ama sanki sylediklerimde lzumsuzluk bulmu gibi az duralad “Basit, basbaya biri, ben gereinden fazla nemsemi olmalym. Bugne kadar sevinci yakalayamam adamn bundan sonras iin, ne gibi planlar olabilir ki? Hayatta her eyi tatmak da lazm yani, bazlar sonrasnda buluyorlar kvamn.” Bu duraksamada, iinden byle eylerin getiini tahmin ediyordum. Ask bir suratla beni izlemeye balad. Bulutlu havada parlakln yitirmi bir nehrin donukluuna benzer bir yz ifadesiyle bana baknd. Tatsz bir szn geleceini sezdim. Keyfim kat, kayglanyordum. Yzn buruturarak:
—Bir yerde oturup ay ielim. Belki birbirimizi daha rahat anlarz. Bana biraz sre veriniz. Hem hakknzda fazlasn bilmem gerekir.
Az sonra bir ay bahesine oturduk. Ben, henz sahildeki herkese nefret doluydum. Tam olarak herkese deil. Yanlarnda sevgili diye ss kpei gezdirenlere… Szgelimi, girite karlatm iftin koltuunda birer dergi vard. Anlalan ktphaneye uramlard. Yine, sa tarafmzdaki ocuklu aileyi bu nefretin dnda tutuyordum. Akasya aacnn glgesinde birikmi olanlar da… arklar, trkler ryorlard gelip geen her insana. Kalarm bir iki oynatarak:
—Bu kalabalk, bizim duyduumuz kvanc duyuyor mu acaba? unlar gryor musun? Bak, tam u denizle bitiik olanlardan sz ediyorum. Gn ortas, orta yerde arszca pyorlar. Utanga kz bu defa bir eit sabrszlk gstererek:
— Siz, dedi. Neden evrenizdekileri bu derece kmsyorsunuz ki? Birka gn nce farkl eyler sylemitiniz. Sizi daha sevecen ve alakgnll bekliyordum. Hem konuulacak ey mi bunlar? Baknz! Oysa bunca insan arasnda kendimi yalnz hissediyorum. nk kendimle mutluyum. Sizin beni arnz bu mutluluumu pekitirdi.
Kollarn iki yana aarak bu serzenite bulundu. Gerekten mutluydu. Sanki yeni evlenmi bir kadnn, yuvasna alan ilk kapy aralamasna benzer bir sevin vard. i gzleri o kadar parldad ki alp uracma basasm geldi. Hemen anayola doru evlerin bahelerindeki renk renk goncalar alp koklamak gibi bir eydi bu duygum. Benim yanllarm dzeltmek iin almaya yakn bir gonca… yle oralarda bir yerde karlatm, kimseler grememi, ilk ben grdm sarho halimle. Sonraki gnlerde erkeklere bir yn kfrler savurdum. Nasl fark etmediniz evrenizdeki bu sar goncay diye. imdilerde ise alp odalara kapatasm geliyor. Zincirlere vurasm geliyor. Hani benim gnlmle bakan biri kar diye. ki ay sylemitik oralarda biri ekersiz. Zaten bu ay szcn ne ok severdim ben. En sahici baba var ya… Can baba… te o!”…ayna ka eker alrsn diye sormal biri”Rastlantlara baknz ki; ilk tantmda kendisine bu dizeyi okumutum. Aslnda ncesini de yarm az syleyebildim. Ama bu iiri yarm haliyle bile sevmiti. Bana da eer bu iiri tamamn bulursan sahil turu iin sz veririm demiti. Aradan yirmi gn geti. Elbette! O iir, meer o gn okuduum gazetelerin birinde aklmda kalmt. Ayn gn, gazeteden koparp getirdim, u yanmdaki kzcaza verdim. ok ssl insanlar arasndan o, denizler stnde yryen bahar mevsimi gibiydi bana. Onunla bir lokantaya ya da bir kafeye gitsem benim iin oralarn ad yok. Szgelimi; okuduu niversitenin adn sylemiyorum kimseye. Bahsi getiinde Asya’nn okuduu okul diyorum, yetiyor. Son gnlerde cebimde, bir paket sigara, bir de onun resimleri var...

.Eletiriler & Yorumlar

:: NAZANE YORUM
Gnderen: EMEL Z / Sinop/Trkiye
6 Ocak 2008
KELME KULLANIMLARIN BENZETMELERN HARKA AMA SANK BTN BLDKLERN BRARAYA TOPLAMI GBSN YAZDIKLARINDA. O DA B KARMAAYA NEDEN OLMU.BU DA AKII ENGELLEM TIKANIKLIK VAR YAZILARINDA.AMA KALEMNE SALIK..DEVAMINI GETRMEN VE YAZMA AKININ SNMEMES DLEYLE...

:: imkansz hi bir ey yoktur
Gnderen: sosyal 1 bela / stanbul/Trkiye
7 Ekim 2007
sevgili dostum yazlarn byk bir zevkle okudum.nsann yaadklarnn,dndklerinin,hayal etiklerinin en iyi bir ekilde okuyucuya sunulduu ok deerli almalar olarak gryorum.daha sonra yazlarn haknda farkl bir yorum yapacam.almalarnda baarlar diliyorum

:: hereyden braz var
Gnderen: duygu / Ankara/Trkiye
1 Ekim 2007
sank hereyden brer para koymak stemisn kendne ait.k baarlda olmusun mutlu br hkayebence .sevmenen enguzel hallern anlatmisn yolun ak olsun

:: Yaz yazabildiince
Gnderen: meltem ylmaz / stanbul/Trkiye
29 Eyll 2007
i dm bir yaprak m dedim nce; yeil gzl m,sonra belki de slak gzl diye dndm.''i gzl''nn yorumu,hayal gcne braklm sanrm...Vitrininde bir ak var bu yknn fakat vitrinin arkasnda;almak isteyene,fke, isyan ve bakaldr bile var.Bir ak yksne gzel yedirilmi mesajlar var,yoksa aslolan mesajlar da biz mi ak yks diye yedik:)... Yaz yazabildiince,''yazar''sn.Fakat okuyucuyu bu kadar yormaya hakknz var m:)? Cmleleriniz daha ksa olabilirdi...

:: TEBRK EDERM
Gnderen: NUR NUR / stanbul/Trkiye
29 Eyll 2007
Evet ilk nce unu sylemek gerekirse yky okurken kendimi sokaklarda dolarken buldum yani yazarn anlatt ekilde ve hatta ellerim ceplerimde dolatm. Serbest bir dnceyle yazlm bir yk tabiri caizse kf kokan raflardan inmi szler gibi yani eskiye zlem gibi..umarm anlatmak istediimi anlatabilmiimdir. Evet emek verilip yazlm bir yk yreine salk..ok hzl bir ekilde okudum taklmadan kimbilir belkide dnceler ayn olduundan... Dilerim umduu baary elde edersin...

:: merhaba
Gnderen: bil_ge / stanbul/Beyaz Rusya
26 Eyll 2007
beklediimden daha iyi arttn beni.. takip edicem.. detayl yorumlarm daha sonra eklerim..

Syleyeceklerim var!

Bu yazda yazanlara katlyor musunuz? Eklemek istediiniz bir ey var m? Katlmadnz, beenmediiniz ya da dzeltilmesi gerekiyor diye dndnz bilgiler mi ieriyor?

Yazlar yorumlayabilmek iin ye olmalsnz. Neden mi? nanyoruz ki, yreklerini ve dncelerini ekinmeden okurlarna aan yazarlarmz, yazlar hakknda fikir yrtenlerle istediklerinde diyaloa geebilmeliler.

Daha nceden kayt olduysanz, buray tklayn.

zEdebiyat yazar olarak seeceiniz yazlar kendi kiisel ktphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi ktphanenizi oluturmak iin buray tklayn.

Yazarn modern kmesinde bulunan dier yazlar...
Samatya'da Ay I Cinayeti
Tanrnn Huzurunda
Gebze'de Bedava Bir Gn
Aj (L) Ann Karmaas

Yazarn yk ana kmesinde bulunan dier yazlar...
Kertenkele ve Ben

Yazarn dier ana kmelerde yazm olduu yazlar...
Sosyal likilerde Akl Tutulmas ve "Jeanne" Eyre... [Roman]
2 Yaz [Deneme]
Dostoyevski'nin Sosyal Gerekilii [Eletiri]
Zayf Tel Kompleksi ve Fatih Altayl Gazetecilii [Eletiri]
Bir Seim Masal ve Mzkac Hafiflii; Dtp"nin flas Ettirdii Gazetecilik ve Siyasetilik [Eletiri]
Diyarbakr Mzkaclar [Bilimsel]

CENGZ MAOLU kimdir?

Bir yaynevinde eitim yaynlar editrl ve ocuk edebiyat yaynlar danman editrl yapyorum.

Etkilendii Yazarlar:
ehov, gogol, nazm hikmet, nevzat elik, emma goldman, bakunin, orhan veli kank, cemal sreya ve daha niceleri...

yazardan son gelenler

| iir | yk | Roman | Deneme | Eletiri | nceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babali Ktphanesi | Yazar Ktphaneleri | Yaratc Yazarlk

| Katlm | letiim | Yasallk | Sakllk & Gizlilik | Yayn lkeleri | zEdebiyat? | SSS | Knye | ye Girii |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

zEdebiyat bir zlenim Yapm sitesidir. zlenim Yapm, 2023 | CENGZ MAOLU, 2023
zEdebiyat'da yaynlanan btn yazlar, telif haklar yasalarnca korunmaktadr. Tm yazarlarnn ya da telif hakk sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadr. Yazarlarn ya da telif hakk sahiplerinin izni olmakszn sitede yer alan metinlerin -ksa alnt ve tantmlar dnda- herhangi bir biimde baslmas/yaynlanmas kesinlikle yasaktr.
Ayrntl bilgi icin Yasallk blmne bkz.