..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
En bilge insanlar bile arasıra bir iki zırvadan hoşlanırlar. -Roald Dahl
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Deneme > Türkiye > ESRA BAYKAL ÇETİNKAYA
11 Aralık 2007
Show Must Go On  
ESRA BAYKAL ÇETİNKAYA
Çünkü…Bu show devam etmeli…Başroldekiler sıkılana kadar, figüranlar rollerini oynamaya devam edecekler. Ve biz, biletler tükendiği, oyundan birileri sıkıldığı güne kadar, aynı şeyleri tekrar ve tekrar ve tekrar yaşamaya devam edeceğiz.


:BAAG:
Bir pembe gözlükle yaşam, hava fişek gerektirir elbet. Bol şatafatlı, bol şarkılı, çalgılı çengili kutlamalara, olmayan, dişimizden tırnağımızdan artırarak ödediğimiz vergilerle 2.25 trilyon yatırmak caizdir zaten.

Pembe gözlüğün arkasında hayat güllük gülistanlıktır. Aman bolluk, bir bolluk sorma gitsin. Bardağın tanesi 350 euro, neden olmasın, koskoca cumhuriyetin başkanı, elbet bizim gibi Paşabahçe bardaktan içecek hali yok, gerekirse kendi bardaklarımızı satar, onlara yenisi alırız. Siz dua edin de sakar bir torun gelip kırmasın setten bir bardağı, yoksa artan elektrik, su, telefon ücretleri dışında nefes aldığımız havanın da vergisini vermek zorunda kalırız.

Zaten gaziler, vatani görevlerini yapıp gelmiş, önemli bir mertebeye ulaşmış insanlar. Ne olur ki maaşları 200 ytl. olsa…Sonuçta onlar öbür dünyada ekmek elden su gölden yaşayacaklar. Emekli maaşları bir aileyi geçtim, tek bireyi besleyemeyecek kadar düşük, olsun, mühim olan ülke başkanımızın yep yeni uçağı ile bu ülkede refah varmış gibi etrafta gezinmesi değil mi?

Amannn ne olacak okullardaki eğitim sistemi berbatsa, zaten bu ülkeye kafası çalışan adam gerekmez. Ne yapacaksınız Türkçe hecelemeyi bilen çocukları, mühim olan hangi markayı giydikleri. Ne kadar harcama yapıp, ailelerini ne kadar sömürdükleri, ne kadar hızla ünlü olacakları yarışmalara katılacakları.

Boş verin siz saatlerce yollarda bu vatan için slogan atmayı. Bizim havai fişeklerimiz var, dandana dan dan şarkılarımız var, şehitlerimiz ölmüş, daha 40’ları çıkmadan kutlama yapmak bize en yakışan şey değil mi? Vatanın bütünlüğü için bir ağızdan gürültü yapalım ki, sessizliği ile doğruları savunanların sesleri iyice kısılsın.

Verin gürültüyü, verin gazı, sabah çaldığımız protest kornalarımız, 21.30’da yakıp söndürdüğümüz ışıklarımız görülmesin.

Pembe gözlüklerinizi sakın çıkarmayın, her şeyin nefisss, misss olduğu bu ülkede sesinizi de çıkarmayın. Aile, dost sohbetlerinde bile ağzınızdan çıkana dikkat edin. Abdülhamit devri yakındır, neme lazım birden yanlış bir laf edersiniz, sağda solda buluruz faili meçhulünüzü.

Çünkü…Bu show devam etmeli…Başroldekiler sıkılana kadar, figüranlar rollerini oynamaya devam edecekler. Ve biz, biletler tükendiği, oyundan birileri sıkıldığı güne kadar, aynı şeyleri tekrar ve tekrar ve tekrar yaşamaya devam edeceğiz. Çünkü show devam etmeli…Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın türkiye kümesinde bulunan diğer yazıları...
Hatun Kaçmış Sen Hala…
Kendimi Aptal Gibi Hissediyorum
Bizi de İhaleyle Satsanıza
Demokrasi, Uzlaşma ve Doğa Ana
Kirlenmek Güzeldir

Yazarın deneme ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Size Aşık Olabilir Miyim?
Nefesimi keseceksin biliyorum!
Bugün Seni Her Zamankinden Çok Özledim
Korkak Erkeklerden Sıkıldım
Aşk, askerlik, erkekler...
Her Sabah Aynı Adamla Uyanmak...
Kadın Olmanın En Güzel Tarafı Erkeklerdir
Korkak Erkeklerden Sıkıldım - 2
Red Kid
Bir gün size ahlak-sız bir teklifle geleceğim...

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Gelme Bu Gece [Şiir]
Nehir, Deniz, Sen vs. [Şiir]
Aşkı Küstürdük! [Şiir]
Bir Islık [Şiir]
Aşktan Korkan Adam [Roman]
Kurtlar Vadisi [Eleştiri]
İlk Gece Birlikte Olmayacak Hatun Aranıyor [Eleştiri]
Sevmedende Olur Diyorlar! [Eleştiri]
Benim Kocam Ab"ye Karşı [Eleştiri]
Reklamcılar ve Topluma Ettikleri [Eleştiri]


ESRA BAYKAL ÇETİNKAYA kimdir?

Arıza hallerin dışa vurumu

Etkilendiği Yazarlar:
Ahmet Altan,Murathan Mungan, Sait Faik, Alain De Paton


yazardan son gelenler

yazarın kütüphaneleri 

 

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2022 | © ESRA BAYKAL ÇETİNKAYA, 2022
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.