..E-posta: ifre:
zEdebiyat'a Üye Ol
Ska Sorulanlar
ifrenizi mi unuttunuz?..
"ok sz hamal ykdr." -Yunus Emre
iir
yk
roman
deneme
eletiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
yelik
Yazar Katlm
Yazar Ktphaneleri

u Anda Ne Yazyorsunuz?
nternet ve Yazarlk
Yazarlk Kaynaklar
Yazma Sreci
lk Roman
Kitap Yaynlatmak
Yeni Bir Dnya Dlemek
Niin Yazyorum?
Yazarlar Hakknda Her ey
Ben Bir Yazarm!
u An Ne Okuyorsunuz?
Tm balklar  

Arama Motoru

zEdebiyat > Deneme > Trkiye > ESRA BAYKAL ETNKAYA

11 Aralk 2007
Bizi de haleyle Satsanza  
ESRA BAYKAL ETNKAYA
Bu Trk adnn gururunu yok edenlerden sklmadnz m? Bizi de toplu halde satsnlar da, kime neye hizmet ettiimizi bilerek klelik yapalm bari!

:BCCH:
Bu lkede satlmadk herhalde sadece biz halk kaldk. Ho oumuz marka sahibi olmak derdinde, pek ok uluslar aras irkette klelik yapyoruz ama yine de resmi olarak ihale ile sata karlmadk.

Adm attmz topraklar kendimizin sanyoruz, bir havalarda geziyoruz ya, deil aslnda. Kullandmz telefon hattndan, bindiimiz otobslere, paramz deyen irketlere kadar her yer satlm durumda. imdi kprlerle, otoyollar da zelletireceklermi, buyurun gittiimiz yollar da bizim olmayacak.

Kemal Unaktan zamannda aklama yapmt, “Sat sat bitiremedik amma komnist milletmisiniz!” diye hatrlar msnz? Vatanmzn z sermayesine sahip ktmz iin de sulu olduk. Birileri satyor, sattklar ile bu lkeyi var eden deerleri deitirmek iin kaynak yaratyor, bu lkenin halk, tpk Osmanl zamannda olduu gibi klelik yapmaya, a oturmaya, sahip olduklarnn %40’n devletine vermeye, yemeden imeden devleti, ecnebisi iin almaya devam ediyor. Ve bu lkenin nimeti ne hikmetse gerekten bitmiyor.

Birinci dnya sava zamannda her eyin ecnebinin elinde olmas gibi, imdi de resmi olarak her eye sahipler. Yarn bir gn sava ksa, telefon hatlarmz bizim deil, yollarmz gitti gidiyor, ete kurup direni yapacak yree sahip kimseyi de gremiyorum ortalkta, herhalde zamannda kabul etmediimiz mandalardan birinin iine yava yava girip, smrlmeye devam edeceiz.

Sizin az da olsa umudunuz var m bilmiyorum ama, benim ne bu lkeye, ne vatandana ne de gelecek nesline bir inancm yok. Herkesin tek derdi kendi gn… Elbet aln, yokluun iinde kimseden idealist olmasn beklemiyorum ama, ekmek kavgasn verdiimiz bu lke artk bizim olmadnda sanrm ekmei de dilenmek zorunda kalacaz.
Herkes birlikte beraberlik iinde olmamz sylyor ama ben bandan sonuna bu zincirde birlikte olan kimseyi gremiyorum. Ne halk rgtleyen, ne bilinlendiren ne de ne yaplmas gerektiini anlatan kimseyi gremiyorum.

Futbolundan siyasetine, ticaretinden eitimine herkeste bencillik hakim. Bir de kstahlk balad bu lkede. Paras olan kstaha yanl bile savunur oldu. Halk hala sessiz, ylesine sindik ki elimizdekinden de olacaz korkusuyla susup oturur olduk.

Ate dt yeri yakyor ite len erlerimizin aileleri dnda bu acy hisseden bunun iin abalayan da yok. Sessizlik byk gtr kullanmay bilene, onu bile yapamyoruz. Her kafadan bir ses kyor. Anlamsz grltler.

Ben yoruldum artk sylenmekten, barmaktan, susmaktan. Siz inanyor musunuz bu lkede bir gelecek olduuna? Siz hala dourduunuz ocuklar bu lkeye ehit vermeye niyetli misiniz? Siz hala yediiniz ekmein %40’n bu devlete vermek istiyor musunuz? Siz hala kazanmasnz da vergi demekten sklmadnz m? Siz heceleme yarmalar olan bir lke istiyor musunuz? Siz dourmak istiyor musunuz? Siz emek vermek istiyor musunuz? Siz Trk olmaktan utanmaya balamadnz m? Bu Trk adnn gururunu yok edenlerden sklmadnz m?
Bizi de toplu halde satsnlar da, kime neye hizmet ettiimizi bilerek klelik yapalm bari!

Syleyeceklerim var!

Bu yazda yazanlara katlyor musunuz? Eklemek istediiniz bir ey var m? Katlmadnz, beenmediiniz ya da dzeltilmesi gerekiyor diye dndnz bilgiler mi ieriyor?

Yazlar yorumlayabilmek iin ye olmalsnz. Neden mi? nanyoruz ki, yreklerini ve dncelerini ekinmeden okurlarna aan yazarlarmz, yazlar hakknda fikir yrtenlerle istediklerinde diyaloa geebilmeliler.

Daha nceden kayt olduysanz, buray tklayn.

zEdebiyat yazar olarak seeceiniz yazlar kendi kiisel ktphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi ktphanenizi oluturmak iin buray tklayn.

Yazarn trkiye kmesinde bulunan dier yazlar...
Hatun Kam Sen Hala…
Kendimi Aptal Gibi Hissediyorum
Demokrasi, Uzlama ve Doa Ana
Show Must Go On
Kirlenmek Gzeldir

Yazarn deneme ana kmesinde bulunan dier yazlar...
Size Ak Olabilir Miyim?
Bugn Seni Her Zamankinden ok zledim
Nefesimi keseceksin biliyorum!
Korkak Erkeklerden Skldm
Ak, askerlik, erkekler...
Her Sabah Ayn Adamla Uyanmak...
Kadn Olmann En Gzel Taraf Erkeklerdir
Korkak Erkeklerden Skldm - 2
Red Kid
Bir gn size ahlak-sz bir teklifle geleceim...

Yazarn dier ana kmelerde yazm olduu yazlar...
Gelme Bu Gece [iir]
Nehir, Deniz, Sen vs. [iir]
Ak Kstrdk! [iir]
Bir Islk [iir]
Aktan Korkan Adam [Roman]
Kurtlar Vadisi [Eletiri]
lk Gece Birlikte Olmayacak Hatun Aranyor [Eletiri]
Sevmedende Olur Diyorlar! [Eletiri]
Benim Kocam Ab"ye Kar [Eletiri]
Reklamclar ve Topluma Ettikleri [Eletiri]

ESRA BAYKAL ETNKAYA kimdir?

Arza hallerin da vurumu

Etkilendii Yazarlar:
Ahmet Altan,Murathan Mungan, Sait Faik, Alain De Paton

yazardan son gelenler

yazarn ktphaneleri

| iir | yk | Roman | Deneme | Eletiri | nceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babali Ktphanesi | Yazar Ktphaneleri | Yaratc Yazarlk

| Katlm | letiim | Yasallk | Sakllk & Gizlilik | Yayn lkeleri | zEdebiyat? | SSS | Knye | ye Girii |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

zEdebiyat bir zlenim Yapm sitesidir. zlenim Yapm, 2023 | ESRA BAYKAL ETNKAYA, 2023
zEdebiyat'da yaynlanan btn yazlar, telif haklar yasalarnca korunmaktadr. Tm yazarlarnn ya da telif hakk sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadr. Yazarlarn ya da telif hakk sahiplerinin izni olmakszn sitede yer alan metinlerin -ksa alnt ve tantmlar dnda- herhangi bir biimde baslmas/yaynlanmas kesinlikle yasaktr.
Ayrntl bilgi icin Yasallk blmne bkz.