..E-posta: Þifre:
ÝzEdebiyat'a Üye Ol
Sýkça Sorulanlar
Þifrenizi mi unuttunuz?..
Çocuklarýn eðitimi, zaman kazanmak için nasýl zaman yitireceðimizi bilmemiz gereken bir meslektir. -Rousseau
þiir
öykü
roman
deneme
eleþtiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Yazar Kütüphaneleri

Þu Anda Ne Yazýyorsunuz?
Ýnternet ve Yazarlýk
Yazarlýk Kaynaklarý
Yazma Süreci
Ýlk Roman
Kitap Yayýnlatmak
Yeni Bir Dünya Düþlemek
Niçin Yazýyorum?
Yazarlar Hakkýnda Her Þey
Ben Bir Yazarým!
Þu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm baþlýklar  

Arama Motoru

ÝzEdebiyat > Ýnceleme > Toplumsal Olaylar > mehmet

21 Ocak 2008
Sigara Ýçme Yasaðý  
Sigara toplu alanlarda sigara içmeyi yasaklayan kanunun, olumlu olduðuna dair.

mehmet

Toplumumuzda ki,eskiden otobüslerde yolculuk esnasýnda sigara içilmesine dokunan yazý.

:AIJJ:
Küçüklüðümde yolculuktan nefret ederdim. Hele bir de otobüste,araç tutan birileri varsa çekilmezdi yolculuk.
Yolculuk deðildi , resmen içkenceydi. Adam dýþarýda sigara içmez, nedense otobüse adýmýný atar atmaz, sigarasýný yakardý.
Ýçmeyenlerin hakkýný çiðniyorsun desen, kardeþim sen de yak, iç diye çýkýþýlýrdý. Resmen sigara dumanýyla hemhal olurduk, içmeyenler azap çekerlerdi.
Ýçmelerini önlemek için kasabamýzdan binenlerin içinde sözü dinlenilen var mý diye bakardýk? Varsa sevinirdim. Þükür amca sigara içmelerini önleyecek diye.
—Arkadaþlar sigaralarý söndürelim. Araba tutan analarýmýz var derdi. Ana denince Anadolu’ da baþka söze hacet kalmaz.
O yolculuk hatýrý sayýlýr insanýmýzýn sayesinde ve duyarlýlýðýndan dolayý sigara dumanýndan uzak geçerdi.
Aksi olan hatýrlý kiþi yoksa, yandýk, o zaman arabanýn içinde.
Geçenlerde büyüðümün biri anlatýyor. Ýnsanlar ne kadarda kabaymýþ dedim içimden. Adana’ ya gidiyorum. Üç paket sigara aldým. Yedi saatlik yolda üç paket sigarayý bitirdim dedi.
Ne denir bu insana?
Ýþte anlayýþ, iþte düþünce.
Kendine acýmadýn ya yanýnda ki insana da mý acýmadýn?Yanýnda ki, kiþinin suçu var mýydý? Yoktu , suçu onun gibi birinin yanýnda oturmak zorunda olmasýydý.
Kul hakký bilinci oluþmayan toplumlarda istediði gibi yaþayan insanlarý görürsünüz. Haklý olsanýz dinlemezler. Dinleseler de insanýn ruhunu gererler, sýkarlar…
Yargýtay onursal baþkanýmýz Sayýn Sami Selçuk Bey çok ilginç gelen anýsýný anlatýyordu gazetede köþesinde. Samý bey kitabýný açar okumaya baþlar. Yolculuk iyi baþlamýþtýr.
Lakin sigara dumanýnýn yoðunluðu arttýkça anneyle bebeðin mücadelesinin kat sayýsý da artar. Bebek aðlar, anne utanýr. Ýnsanlarý rahatsýz ettim diye.ama Baba sigara içmektedir. Bebek aðlamaktadýr.
Anne rahatsýz olmasýn yolcular diye tüm gücüyle bebeðini susturmaya çalýþýr ama nafile. Çocuk susmaz.
Otobüsten þoför müdahale eder, kardeþim ,bebek aðlýyor siz hala sigara içiyorsunuz diye ikaz edince, adam sigara içmeyi býrakýr.
Bebekte biraz sonra, uyur. Babalar bile otobüse binince durum buydu.yolculukta nedense eskiden büyüklerimiz otobüste tiryaki olurlardý.
Herkes tiryaki zannedersiniz.
Ýþlerimizin tersliðini buradan anlayýnýz.
Sami beyin satýr arasýnda bahsettiði kitap okuma alýþkanlýðýnýn vurgulanmasýný önemsiyorum. Bizler olsak Yargýtay baþkanýyým kitap okumasam ne olacak deriz.yükseleceðim makama yükselmiþim.
Ýki kanun okurum deriz çoðumuz.Oku diyen de yok. Böyle olmasýna raðmen Sami Bey okuduysa, okuduklarýnýz boþa gitmedi. Konferanslara giderek paylaþýyorsunuz ne güzel,okuduklarýnýzý.
Keþke herkes sizin gibi okusa Sami bey,
Asýl konumuz sigara içmeye yasak getiren kanunlardý. Sigaranýn içilmesini önleme adýna kanunun çýkmasý çok olumlu bence.
Ýçmeyenler olarak içenlerin dumanlarýndan rahatsýz oluyorum-oluyoruz hepimiz.
Özellikle ailemizin yanýnda hiç içmemeliyiz. Çocuklarýmýz içince kýzýyoruz.Çocuklarýmýza kýzmadan önce biz sigara içmeyelim ki, çocuklarýmýzda içmesinler.
Karar sizin. Eþinin isteði üzerine, geçenlerde arkadaþýmý uyarmam gerekti. kendisine sigarayý býrakmasýný önerdim. Þimdi iradesiyle baþ baþa kalarak olumlu karar verdi.Kademeli olarak býraktý.
Býrakamadým, býrakamýyorum katýlmýyorum.
Býrakýlýr diye beynimize yazalým bakalým o zaman býrakýyor muyuz? Beyinde býrakýnca biyolojik olarak býrakmak basittir.
Geçmiþte insanlar ne alýþkanlýklarý terk etmiþ. tarihen sabittir dediklerimiz. Ýçkinin býrakýlmasý örneðinde olduðu gibidir.

Söyleyeceklerim var!

Bu yazýda yazanlara katýlýyor musunuz? Eklemek istediðiniz bir þey var mý? Katýlmadýðýnýz, beðenmediðiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düþündüðünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazýlarý yorumlayabilmek için üye olmalýsýnýz. Neden mi? Ýnanýyoruz ki, yüreklerini ve düþüncelerini çekinmeden okurlarýna açan yazarlarýmýz, yazýlarý hakkýnda fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloða geçebilmeliler.

Daha önceden kayýt olduysanýz, burayý týklayýn.

ÝzEdebiyat yazarý olarak seçeceðiniz yazýlarý kendi kiþisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluþturmak için burayý týklayýn.

mehmet kimdir?

Çeþitli sitelerde yazýyorum. Kendiminde daima öðreneceðimin olduðunu düþünerek tecrübelerimi paylaþmak istiyorum.

Etkilendiði Yazarlar:
halit ertuðrul, ali bulaç, a.erkan kavaklý, hekimoðlu ismail

yazardan son gelenler

| Þiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleþtiri | Ýnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babýali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratýcý Yazarlýk

| Katýlým | Ýletiþim | Yasallýk | Saklýlýk & Gizlilik | Yayýn Ýlkeleri | ÝzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Giriþi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

ÝzEdebiyat bir Ýzlenim Yapým sitesidir. © Ýzlenim Yapým, 2024 | © mehmet, 2024
ÝzEdebiyat'da yayýnlanan bütün yazýlar, telif haklarý yasalarýnca korunmaktadýr. Tümü yazarlarýnýn ya da telif hakký sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadýr. Yazarlarýn ya da telif hakký sahiplerinin izni olmaksýzýn sitede yer alan metinlerin -kýsa alýntý ve tanýtýmlar dýþýnda- herhangi bir biçimde basýlmasý/yayýnlanmasý kesinlikle yasaktýr.
Ayrýntýlý bilgi icin Yasallýk bölümüne bkz.