..E-posta: ifre:
zEdebiyat'a Üye Ol
Ska Sorulanlar
ifrenizi mi unuttunuz?..
ocuklarn eitimi, zaman kazanmak iin nasl zaman yitireceimizi bilmemiz gereken bir meslektir. -Rousseau
iir
yk
roman
deneme
eletiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
yelik
Yazar Katlm
Yazar Ktphaneleri

u Anda Ne Yazyorsunuz?
nternet ve Yazarlk
Yazarlk Kaynaklar
Yazma Sreci
lk Roman
Kitap Yaynlatmak
Yeni Bir Dnya Dlemek
Niin Yazyorum?
Yazarlar Hakknda Her ey
Ben Bir Yazarm!
u An Ne Okuyorsunuz?
Tm balklar  

Arama Motoru

zEdebiyat > Deneme > Yaam > Ouz Dzgn

6 Haziran 2008
Dinleniyoruz  
Ouz Dzgn
Artk almak yok. nk; din-le-ni-yo-ruz!

:BHHA:
Trkiye’de demokrasiyi zirvelerin de zirvesine kardk.. Bilim ve teknoloji alannda durmadan altk. Bunun iin sabahlara kadar uyumadk. yle bulular yaptk ki, dnya bizi ayakta alklad. Tam Mars’a kacaktk, aniden yorulduumuzu anladk.

Yumuak yataklarmza yle bir uzandk. Ml ml uyuyoruz geceleri. Ne tefekkrmz, ne yazmz, ne okumamz, ne almamz, ne de projemiz var! Bu kadar gayretin ardndan biraz da miskinliin tadna varalm dedik! Fena m? Artk almak yok. nk; din-le-ni-yo-ruz!

nancmzn gzelliklerini tm dnyaya anlattk. Anlatmakla kalmadk gsterdik de! Komularmz, ahbaplarmz, akrabalarmz, bizim drstlmze, temizliimize zeniyor. Bizim gibi olmak istiyorlar.

Alanya’daki, Konya’daki turistlerin ounluu Mslman oldu. nk onlara her zaman vndmz, ama bir trl ortaya koyamadmz o ok gzel slami yaantmz gsterdik. Hatta Vatikan’da bile ezan sesleri duyuluyormu. sve, Norve, Finlandiya gibi lkeler biz uyurken, tembellik yaparken, birden bire Mslman olacaklarm! Trk - slam dnyas da nasl olacaksa; biz hi kitap okumakszn, ilim renmeksizin; onun bunun dedikodusunu yaparken, siyasetin satran oyunlarna dalmken birden bire birleecekmi? Bu baarlar elde etmek iin hi durmadan, ama durmadan, din-le-ni-yo-ruz!

Din-len-me-nin pek ok tr var. Hitap ettiimiz kitleler haricinde bizi herkes, her ey dinliyor. Yerin kula vardr deriz ve hi kimse dinlemese de topran bizi dinleyeceine inanrz. Ellerimizi aarz, dua ederiz Yaradan bizi dinlesin diye. Biz O’nun dediklerini dinlemesek de O bizi dinler nk! Kendimizle konuuruz; kendi i sesimizi huu iinde dinleriz. Bu sefer de kendimiz tarafndan dinlenmi oluruz.

Mesela bir deprem uzmanyzdr, olas bir deprem hakknda uyarlarda bulunuruz. Birden bire havalara uacak derecede mutlu oluruz. Dediklerimiz hemen uygulamaya sokulmutur. nk biliyoruz ki, toplum tarafndan dikkatle, din-le-ni-yo-ruz..

Ya da Cami imamyzdr. yilik yapmann neminden bahsetmiizdir hutbede. Trkiye’deki btn Camilerde Diyanetin hazrlad bu hutbe okunmutur. Ertesi gn, btn Trkiye’nin tamamen deitiini grrz. nsanlarnn iyilik yapmak iin yart yeni bir Trkiye vardr nmzde.. Anlarz ki, cemaat tarafndan ihlasla, din-le-ni-yo-ruz.

retmenizdir okulda. Ftih’in stanbul’u nasl fethettiini anlatyoruzdur. Bir gn gelir, TV muhabirleri rencilerimize uzatr mikrofonu. stanbul’un fethi hakknda birka soru sorarlar. rencimiz yutkunur nce. Konuamaz. Utanmtr ya da bu ok zor konuyu unutmutur.. Grrz ki, rencilerimiz tarafndan da can kulayla; din-le-ni-yo-ruz..

Bu lkede, z sz bir ke yazarlarmzn, siyasilerimizin, aydnlarmzn dinlendii kadar hi kimsenin dinlenmedii gereini de dile getirelim yazmzda. nsanz ve ister istemez din-le-ni-yo-ruz. Yoruluyoruz, din-le-ni-yo-ruz.. Konuuyoruz, din-le-ni-yo-ruz. Hakaret ediyoruz, din-le-ni-yo-ruz. Gzel sz sylyoruz, din-le-ni-yo-ruz. zgrlk ve demokrasi istiyoruz, din-le-ni-yo-ruz. Dinlenmekten ka yok. Klu beladan beri her an, her lahza tam da dncelerimizin yreinden din-le-ni-yo-ruz.

Ben de din-le-ni-yo-rum.. Bundan eminim. Tam da dncelerimden, duygularmdan din-le-ni-yo-rum. Mthi bir teknoloji bu! Aslnda beni dinleyeni de biliyorum. Akas, bu yazmda seslerimi kaydeden cihaz deifre etmeyi de dnyorum. Bu gece de, her gece olduu gibi gnlk konumalarmn, dncelerimin bant kaydna ulatm. Sanki, benden ieri bir ben… Sanki, beni benden iyi duyuyor… Beni benden iyi biliyor…

Sk durun! Beni dinleyen cihaz deifre edeceim. Yetkilileri de greve armak istiyorum: Siz de bir yolunu bulup, beni din-le-ye-ni hemen din-le-yin! O’nu bulun, O’na ulan! Ltfen! Bir gece vakti, uyumadan nce fark ettim. Bunlar benim konumalarm ve dncelerimdi. Ben farknda deilken kaydedilmilerdi. Sonunda anlamtm. Benliime yerletirilen dinleme cihaz VCDANDI! Duygularm, dncelerimi adm adm, milim milim takip ediyordu. Daha sonra, bu cihazn btn insanlara yerletirildiini anladm. Yalnz deildim. Btn insanlar, isteseler de istemeseler de din-le-ni-yor-du.

Bizi dinleyen asl tele kulak vicdand. Kimsenin olmad en izbe yerlerde, en yalnz zamanlarmzda, dncelerimizi, duygularmz bile dinleyen asl tele kulak oydu. Asl ona kar drst olmamz gerekiyordu. Gzel dnceler ve iler kaydettirmeliydik bu cihaza. nk bir gn yaptklarmz, sylediklerimiz aleyhimizde delil olarak kullanlabilir. Sonsuz bir aleme gittiimizde, vicdanmzn kameralarna kaydedilen iren grntleri ve sesleri izlemek, dinlemek zorunda kalabiliriz.

Bu arada bu cihaz benliimize yerletirenin kim olduunu da tahmin etmisinizdir herhalde. Bilmiyorsanz, O’nu bulmann zaman artk geldi. O’nu bulun ve sizi dinledii gibi siz de O’nu dinleyin. En yaknnzdaki kitapdan bir Kur’an- Kerim meali alarak O’nu dinleme almalarna balayabilirsiniz.

u anda da hissettiniz mi bilmiyorum? Ben hissettim. Evet evet hi phem kalmad. Tam da vicdanmzdan din-le-ni-yo-ruz!

.Eletiriler & Yorumlar

:: Vicdan herkeste var da..
Gnderen: asuman soydan atasayar / , Trkiye
28 Austos 2008
Vicdan denilen duygu cihaz herkese adil olarak verilmitir ama bu cihaz herkes ayn ekilde kullanmyor bence.Kimisi kullanmay bilmiyor kimisi de kullanmak istemiyor.Btn sorunlar ve kmazlar buradan kaynaklanyor.Yazlarnz beeniyle okuyorum tebrikler..

:: Vicdan
Gnderen: Haydar Bibinolu / , Trkiye
9 Haziran 2008
Bu gzel yazda nemli bir yanllk ve eksiklik var. Sz edilen cihazn (vicdan) herkese yerletirildii yanl. Yerletirilen bu cihazn herkeste ayn biimde almad belirtilmemi. Bu da eksik... Vicdann sesi herkeste ayr kar. Ve herkes de vicdannn sesini dinleme gerei duymaz. Byle olunca da vicdann sahibini dinlemesinin anlam kalmaz. ou insan vicdan ile uyumlu olarak srdrr yaamn. Ama her vicdan ayr bir biimde programland iin kimileri "doru" ve "drst" olarak tanmlanr; kimileri ise "sahtekr", "dzenbaz", "soyguncu", "yalanc" vb adlarla... Yazar kutluyorum.

Syleyeceklerim var!

Bu yazda yazanlara katlyor musunuz? Eklemek istediiniz bir ey var m? Katlmadnz, beenmediiniz ya da dzeltilmesi gerekiyor diye dndnz bilgiler mi ieriyor?

Yazlar yorumlayabilmek iin ye olmalsnz. Neden mi? nanyoruz ki, yreklerini ve dncelerini ekinmeden okurlarna aan yazarlarmz, yazlar hakknda fikir yrtenlerle istediklerinde diyaloa geebilmeliler.

Daha nceden kayt olduysanz, buray tklayn.

zEdebiyat yazar olarak seeceiniz yazlar kendi kiisel ktphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi ktphanenizi oluturmak iin buray tklayn.

Yazarn yaam kmesinde bulunan dier yazlar...
Amerika Osmanl Tarafndan Kefedilseydi?
Ge Bakanlar mtihan Olurlar Daim
"Su"dan Bir Yaz
Mutluyum, Mutlusun...

Yazarn deneme ana kmesinde bulunan dier yazlar...
Ftih stanbul'u Ka Yanda Fethetti?
Mevlid Kardelii
Kfiyelerin Birlii
Kemene Kimin?
Baklava'nn Kkeni
Kurn'n Kkeni Smerde mi?
iir Dnceleri
Medeniyet Bestemizin Notalar
Evliya Menkbelerinden Trk Fantastik Edebiyatna
Omoto Dini ve slamiyet

Yazarn dier ana kmelerde yazm olduu yazlar...
Sen Var Ya Sen! [iir]
akkd akkd [iir]
Blibilen Dilinde iir [iir]
Boyutlu iir [iir]
Miraciye [iir]
Saanak Sen Yayor [iir]
Blbller ehri stanbul [iir]
Trke Hamile Beyanlara [iir]
Buras Sessiz Biraz [iir]
New Orleans'l Siyahi Kirpiklerin [iir]

Ouz Dzgn kimdir?

Yazar edebiyatn her alannda almalar yapyor.

Etkilendii Yazarlar:
Btn yazarlardan az ok etkilendi. Zaten insanolunun zellii deil midir iletiimde bulunduu varlklardan etkilenmek?

yazardan son gelenler

| iir | yk | Roman | Deneme | Eletiri | nceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babali Ktphanesi | Yazar Ktphaneleri | Yaratc Yazarlk

| Katlm | letiim | Yasallk | Sakllk & Gizlilik | Yayn lkeleri | zEdebiyat? | SSS | Knye | ye Girii |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

zEdebiyat bir zlenim Yapm sitesidir. zlenim Yapm, 2024 | Ouz Dzgn, 2024
zEdebiyat'da yaynlanan btn yazlar, telif haklar yasalarnca korunmaktadr. Tm yazarlarnn ya da telif hakk sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadr. Yazarlarn ya da telif hakk sahiplerinin izni olmakszn sitede yer alan metinlerin -ksa alnt ve tantmlar dnda- herhangi bir biimde baslmas/yaynlanmas kesinlikle yasaktr.
Ayrntl bilgi icin Yasallk blmne bkz.