..E-posta: Þifre:
ÝzEdebiyat'a Üye Ol
Sýkça Sorulanlar
Þifrenizi mi unuttunuz?..
Ýnsanlýðý tanýmak insanlarý teker teker tanýmaktan kolaydýr. -La Rochefoucauld
þiir
öykü
roman
deneme
eleþtiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Yazar Kütüphaneleri

Þu Anda Ne Yazýyorsunuz?
Ýnternet ve Yazarlýk
Yazarlýk Kaynaklarý
Yazma Süreci
Ýlk Roman
Kitap Yayýnlatmak
Yeni Bir Dünya Düþlemek
Niçin Yazýyorum?
Yazarlar Hakkýnda Her Þey
Ben Bir Yazarým!
Þu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm baþlýklar  

Arama Motoru

ÝzEdebiyat > Deneme > Yaþam > mazlum

28 Temmuz 2008
Ýtiraflarýmýz!  
mazlum
hepimiz sýcak ve bunaltýcý havalarda sýkýlýyoruz ve sýkýldýðýmýzda itiraflarda bulunuyoruz birbirimize

:AFIF:
Birden itiraf etmek istiyorsunuz.
Her þeyin anlamsýz ve boþ geldiði, tüm olacaklarý göze alýp söylemek istediðimiz ama söyleyemediðimiz ne varsa hepsini bir bir anlatýveriyoruz.

Dýþarýda sýcak ve bunaltýcý bir hava var. Aðaçlarýn yapraklarý týpký durgun bir denizde dalgalarýn sahile vurmasý gibi yavaþça sallanýyor.

Güney Afrika’da beyazlar, siyahlarý katlediyordu. Yönetim ve ordu beyazlarýn elindeydi. Siyahlarýn lideri olan Mandela beyazlarýn hapishanelerinde tutsaktý. Ordudaki birçok asker ve polis siyahîlerin ölümüne karýþmýþ onlarý katletmiþlerdi. Ýç savaþtan sonra ülkeye barýþ ve huzur gelmiþ, siyahlarý öldüren katiller kurulan mahkemelere itiraflarda bulunuyorlardý.

Biri:
“onu bir daða çýkardýk. Önce iþkence ettik. Sonra boðazýný kesip çukura gömdük”

Baþka biri:
“çiftliðine baskýn yaptýk. Ellerini çaprazlama baðlayýp kestik, çiftlikteki ahýra gömdük”

Bir diðeri:
“karnýný deþtikten sonra baðýrsaklarýný köpeklere yedirdik” deyiveriyordu.

Mahkeme heyeti söylenenlerin doðru olup olmadýðýný öðrenmek için söylenen yerlerde cesetleri arýyordu. Çukurdaki kemikleri, ahýrda elleri kesilen cesedi ve baðýrsaklarý deþilmiþ gömülmüþ siyahîleri arýyordu.

Katiller tüm itiraflarýnda dürüst davranýyorlardý. Yaptýklarý canilikleri, iþledikleri suçlarý kelimesi kelimesine anlatýyorlardý.

Her þeyin gözümüze boþ göründüðü, artýk bu ip kopuversin dediðimiz zamanlarda çok dürüst oluveriyoruz.

“aslýnda ben o zaman sana bunu demiþtim ama gerçekte þu olmuþtu” deyip olanlarý anlatýyoruz.
“sen ordayken ben onunla birlikteydim” diyoruz.
“geçenlerde onu gördüm ama sana söyleyemedim”
“aslýnda seni sevmediðimi demek istiyordum”
“sýrf sen istiyorsun diye yaptým. Aslýnda ben istemiyordum” diyoruz.

Güney Afrika’da beyazlar kurulan mahkemelere katlettikleri siyahîlerin cesetlerinin nerede olduklarýný itiraf ediyordu, biz bir þeyler gizlediðimiz arkadaþýmýza, dostumuza, sevgilimize itiraflarda bulunuyorduk.

Dýþarýda sýcak ve bunaltýcý bir hava var. Aðaçlarýn yapraklarý, týpký durgun bir denizde dalgalarýn sahile vurmasý gibi, yavaþça sallanýyor.

Siz itiraflarda bulunuyorsunuz.

Bir zamanlar delirmiþçesine sevdiðiniz kiþiye:
“bu iliþki yürümüyor artýk seni eskisi gibi sevmiyorum, nereye kadar devam edebilir ki eninde sonunda ayrýlacaðýz” diyorsunuz.

“baþka biri var ve uzun zamandýr bunu sana söyleyemiyordum” deyiveriyorsunuz.

Dýþarýda oldukça bunaltýcý bir sýcaklýk var. Bu havalarda sýkýlýyor ve itiraflarýnýzý dinliyorum.
Her sýcak havada kulaðýma gelecek samimi itiraflarýnýzý bekliyorum ve bu yüzden sýcak havalarý sevmiyorum.

Güney Afrika’da siyahîleri katleden beyaz katiller, kurulan mahkemelere dürüst davranýyorlardý.

Siz, her þeyi göze alýp itiraflarýnýzý söylüyorsunuz.

Ben, bunaltýcý sýcak havalarda sizlerin itiraflarýyla þarký dinliyorum. Her þarkýda sizin bir itirafýnýzý görüyorum. En hareketli parçada bile sizin olan hüzünlü kelimeleri arýyorum.

Siz itiraflarýnýzla kaç kiþiye iþkence ettiniz?
Boðazýný kesip baðýrsaklarýný deþtiðiniz ve çukurlara attýðýnýz insanlarý geriye dönüp hatýrlýyor musunuz?
Kaç kiþinin yüreðini yerinden söküp aldýnýz?
Samimi itiraflarýnýzla kaç kiþinin canýný yaktýnýz?

Güney Afrika’da kurulan mahkemeler huzur ve barýþý getiriyordu, sizin itiraflarýnýzsa mutsuzluk ve keder taþýyor.
Mahkemeler uzlaþmanýn yollarýný arýyordu sizin itiraflarýnýzsa kopmayý, ayrýlmayý ve uzaklaþmayý taþýyor.

Sizin dürüstçe yaptýðýnýz itiraflarýnýz ve benim bunaltýcý sýcak havalarda en hareketlisinde bile hüzünlendiðim þarkýlarým…

Sizin acýlarýnýz ve Güney Afrika’daki mahkemeler…

Her þeyin gözünüze boþ göründüðü, zamanýn anlamýný yitirdiði, iplerin kopmasýný istediðiniz sýcak ve bunaltýcý günlerde, hepiniz dürüst davranýp birbirinize itiraflarda bulunuyorsunuz.

Ve ben bir þarký dinliyorum…

.Eleþtiriler & Yorumlar

:: Bu,muhteþem...
Gönderen: perikizi nurperi / , Türkiye
9 Aðustos 2008
Öyle güzel anlamýþ ve anlatmýþsýnýz ki bizleri,insanlarý... Bazen "bir þey" söylerken,"aslýnda" neler söylediðimizi,öyle güzel anlatmýþsýnýz ki.Bu yazdýklarýnýz tercüman oldu hissettiklerimize.Tebrik ediyorum.

Söyleyeceklerim var!

Bu yazýda yazanlara katýlýyor musunuz? Eklemek istediðiniz bir þey var mý? Katýlmadýðýnýz, beðenmediðiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düþündüðünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazýlarý yorumlayabilmek için üye olmalýsýnýz. Neden mi? Ýnanýyoruz ki, yüreklerini ve düþüncelerini çekinmeden okurlarýna açan yazarlarýmýz, yazýlarý hakkýnda fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloða geçebilmeliler.

Daha önceden kayýt olduysanýz, burayý týklayýn.

ÝzEdebiyat yazarý olarak seçeceðiniz yazýlarý kendi kiþisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluþturmak için burayý týklayýn.

Yazarýn yaþam kümesinde bulunan diðer yazýlarý...
Soðuk Bir Þey Ýçmek Ýster Miydiniz?

Yazarýn deneme ana kümesinde bulunan diðer yazýlarý...
Bizim Þerefli Yenilgilerimiz!..

mazlum kimdir?

hissettiklerimi, yaþadýklarýmý samimiyetimle ortaya koymaya çalýþýyorum. tabiki týpký sizin gibi yeterince samimi olamýyorum. sanýrým bir gün bunu baþaracaðým.

Etkilendiði Yazarlar:
dostoyevski, yýlmaz odabaþý, ahmet altan, elif þafak

yazardan son gelenler

| Þiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleþtiri | Ýnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babýali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratýcý Yazarlýk

| Katýlým | Ýletiþim | Yasallýk | Saklýlýk & Gizlilik | Yayýn Ýlkeleri | ÝzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Giriþi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

ÝzEdebiyat bir Ýzlenim Yapým sitesidir. © Ýzlenim Yapým, 2024 | © mazlum, 2024
ÝzEdebiyat'da yayýnlanan bütün yazýlar, telif haklarý yasalarýnca korunmaktadýr. Tümü yazarlarýnýn ya da telif hakký sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadýr. Yazarlarýn ya da telif hakký sahiplerinin izni olmaksýzýn sitede yer alan metinlerin -kýsa alýntý ve tanýtýmlar dýþýnda- herhangi bir biçimde basýlmasý/yayýnlanmasý kesinlikle yasaktýr.
Ayrýntýlý bilgi icin Yasallýk bölümüne bkz.