..E-posta: Þifre:
ÝzEdebiyat'a Üye Ol
Sýkça Sorulanlar
Þifrenizi mi unuttunuz?..
"Bilmezlik ile ne hoþtum; hayalimde ne güzellik, ne de aþk vardý." -Fuzuli, Leyla ile Mecnun
þiir
öykü
roman
deneme
eleþtiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Yazar Kütüphaneleri

Þu Anda Ne Yazýyorsunuz?
Ýnternet ve Yazarlýk
Yazarlýk Kaynaklarý
Yazma Süreci
Ýlk Roman
Kitap Yayýnlatmak
Yeni Bir Dünya Düþlemek
Niçin Yazýyorum?
Yazarlar Hakkýnda Her Þey
Ben Bir Yazarým!
Þu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm baþlýklar  

Arama Motoru

ÝzEdebiyat > Deneme > Meslekler & Ýþ Yaþamý > kemal düz

18 Nisan 2009
Hayatýn Eski Tadý Yok  
kemal düz
o günü hiç unutmam.1974’ün kasým ayýnýn ilk günlerinden biriydi. eylül ayýnda, ladik akpýnar öðretmen okuluna kayýt olmuþ, aþaðý yukarý da iki ayý aþkýn da okuldaydým. aðabeyim bafra’dan yanýma gelmiþti. bana sarý bir zarf uzatarak, çankýrý astsubay okulu sýnavlarýný kazanmýþ olduðumu söyledi

:BECI:
HAYATIN ESKÝ TADI YOK

O günü hiç unutmam.1974’ün Kasým ayýnýn ilk günlerinden biriydi. Eylül ayýnda, Ladik Akpýnar Öðretmen Okuluna kayýt olmuþ, aþaðý yukarý da iki ayý aþkýn da okuldaydým. Aðabeyim Bafra’dan yanýma gelmiþti. Bana sarý bir zarf uzatarak, Çankýrý Astsubay Okulu sýnavlarýný kazanmýþ olduðumu söyledi. Ben de bana gelen bu belgeyi aldým, hýzlýca birkaç defa okudum. Yoðun ve karýþýk duygular içindeydim. Çünkü belgenin tarihi, yaklaþýk iki ay öncesini gösteriyordu. Astsubay okuluna gitsem okula kayýt yapýlýp yapýlmayacaðýný bilemiyordum. Okuduðum öðretmen okulunda iyi bir eðitim/öðretim veriliyordu, buradan da kopmak istemiyordum, bitirirsem öðretmen olacaktým. Hocalarý da öðrencileri de çok iyiydi. Eski Köy Enstitülerinin devamý olan bir okuldu burasý, diðer taraftan, Astsubay okuluna gitsem orada beni devlet okutacaktý, hatta bunun ötesinde bir miktarda harçlýk alacaktým. Ailemin ekonomik durumu hiç de iyi deðildi. Altmýþý aþkýn yaþlarýyla; çeltik, ayçiçeði, mýsýr, ekin tarlalarýnda ‘yevmiyecelik’ yapar, oradan kazandýklarý üç beþ kuruþu bana ve okuyan diðer kardeþime göndermeye çalýþýrlardý. Kapýlarýnda bulunan saðýlan bir inekten artýrdýklarý süt, yoðurt, yað ve birkaç tavuðun yumurtasýný pazara götürür, satarlar ve bir þekilde de onunla da kendi ihtiyaçlarýný karþýlarlardý. Hiçbir sosyal güvenceleri, bunlarýn dýþýnda hiçbir gelirleri de yoktu. Köyde bu iþler de yaz mevsiminde birkaç ayda olur biterdi. Köylüler bunun dýþýnda kýþýn ve bahar aylarýnda sadece varsa ellerinde ki hazýrý yerlerdi. Baþka zaman ne iþ ne güç ne de para kazanýlýrdý. Kimileri de gurbete özellikle de Ýstanbul’a gider inþaat iþlerinde çalýþýrlardý. Bende bütün bu köy hayatýnýn içinde hayvanlara bakar, bað bahçe ile uðraþýr, aðalarýn beylerin iþleri çýktýkça oralarda çalýþýrdým...
Kemal Düz
18.04.2009 Ýskenderun

Söyleyeceklerim var!

Bu yazýda yazanlara katýlýyor musunuz? Eklemek istediðiniz bir þey var mý? Katýlmadýðýnýz, beðenmediðiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düþündüðünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazýlarý yorumlayabilmek için üye olmalýsýnýz. Neden mi? Ýnanýyoruz ki, yüreklerini ve düþüncelerini çekinmeden okurlarýna açan yazarlarýmýz, yazýlarý hakkýnda fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloða geçebilmeliler.

Daha önceden kayýt olduysanýz, burayý týklayýn.

ÝzEdebiyat yazarý olarak seçeceðiniz yazýlarý kendi kiþisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluþturmak için burayý týklayýn.

Yazarýn deneme ana kümesinde bulunan diðer yazýlarý...
Anýlarda Ýskenderun: Cem Erman ve Hikayet-i Zeki Müren
Genç Bir Yazar ile Söyleþi: Murat Kömür
Bir Dönem Soðukoluk ve Hatay
Koranavirüsle Nasýl Mücadele Ettik
Bir Paçavra Hastalýðý: Koronavirüs
Krishnamurti ile Kendini Tanýma Sanatý
Trene Özlem: Ýskenderun'dan"dan Adana'ya" Yolculuk
Payas'ta Tarih Tarihte Payas
Divan Edebiyatýnýn En Güzel Þairi
Sinemanýn En Figüraný

Yazarýn diðer ana kümelerde yazmýþ olduðu yazýlar...
Nevruz Uður [Þiir]
Aybastýlý Þair Ýzzet Haznedar [Þiir]
Münzevi Bir Osmanlý [Þiir]
Çukurova'nýn Ýki Yiðit Sesi: [Þiir]
[Þiir]
Þiirin Hatayý [Þiir]
Düþüyorum Tut Elimden - Selma Sayar [Öykü]
Bir Öykücümüzden Bir Öykümüz Var [Öykü]
Aybastýlý Bir Feylesof: Refik Güley [Roman]
Ýskenderun'da Kitapçý Olmak [Eleþtiri]

kemal düz kimdir?

edebiyat sanat, tarih, kültür ve folklora karþý ilgim var. yerel bir gazetede kültür sanat yazýlarý yazýyorum.

Etkilendiði Yazarlar:
engin geçtan, edip cansever, tevfik fikret v.b.

yazardan son gelenler

| Þiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleþtiri | Ýnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babýali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratýcý Yazarlýk

| Katýlým | Ýletiþim | Yasallýk | Saklýlýk & Gizlilik | Yayýn Ýlkeleri | ÝzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Giriþi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

ÝzEdebiyat bir Ýzlenim Yapým sitesidir. © Ýzlenim Yapým, 2024 | © kemal düz, 2024
ÝzEdebiyat'da yayýnlanan bütün yazýlar, telif haklarý yasalarýnca korunmaktadýr. Tümü yazarlarýnýn ya da telif hakký sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadýr. Yazarlarýn ya da telif hakký sahiplerinin izni olmaksýzýn sitede yer alan metinlerin -kýsa alýntý ve tanýtýmlar dýþýnda- herhangi bir biçimde basýlmasý/yayýnlanmasý kesinlikle yasaktýr.
Ayrýntýlý bilgi icin Yasallýk bölümüne bkz.