..E-posta: Þifre:
ÝzEdebiyat'a Üye Ol
Sýkça Sorulanlar
Þifrenizi mi unuttunuz?..
Herkesin derdi baþka. -Orhan Veli
þiir
öykü
roman
deneme
eleþtiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Yazar Kütüphaneleri

Þu Anda Ne Yazýyorsunuz?
Ýnternet ve Yazarlýk
Yazarlýk Kaynaklarý
Yazma Süreci
Ýlk Roman
Kitap Yayýnlatmak
Yeni Bir Dünya Düþlemek
Niçin Yazýyorum?
Yazarlar Hakkýnda Her Þey
Ben Bir Yazarým!
Þu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm baþlýklar  

Arama Motoru

ÝzEdebiyat > Öykü > Didaktik > selcan aktaþ

18 Mayýs 2009
Ana Baba Hakký (3)  
devam yazýsý

selcan aktaþ

yozlaþmýþ toplumda bir benlik karmaþasý hikayesi

:AHIB:

Eski kanepeye baþýný dayamýþ,dizlerinin üstünde onu yýllar öncesine götüren ilan öylece saatlerce kalakalmýþtý Ahmet.

Ne yazacaðý yazýyý anýmsýyordu ,ne editörün onu iþten kovabileceði ihtimalini.
Yýllarca bir yere ait olmadan yalnýz baþýna geçirdiði yaþamýný düþündü.
Onu buraya getiren sebepleri,köyden kaçýþýný,günlerce aç kalýþýný,karýn tokluðuna çalýþtýðý,evsiz barksýz kalýp sokaklarda yattýðý geceleri hatýrladý.

Halbuki dedi yeniden.
Aniden Ýçi özlemle yandý tutuþtu kendisini ait hissetmediði memleketine ve ailesine.
Gitmeli miydi? Bilmiyordu.

Nasýl karþýlanacaðýndan,hatta onu hatýrlayýp hatýrlamayacaklarýndan bile emin deðildi.
En zoru unuttum derken hatýrlayývermekti içinde en derine gömdüðün acýlarýný.
Ýþte münasebetsiz bir zamanda çalmýþtý anýlarý kapýsýný.
Kendisi farketmedi ama bir damla gözyaþý süzülüverdi kýrýþmaya baþlamýþ yanaðýndan.
Oysa o yanaðýna hiç deðmemiþti babasýnýn koruyucu eli.

Bu nedenle mi hep gittiði psikologlar çocukluðuna döndürmeye çalýþýyorlardý laf birlði etmiþcesine.
Oysa onun en çok gitmek istemediði zamandý çocukluðu.

Ne kadar zaman geçirdiðini bilmiyordu .
Ev telefonunun sesine uyandý sanki derin bir uykudan.
Çoktan akþamýn olduðunu,pencereden beyaz bir ýþýk hüzmesinin sýzdýðýný gördü.

Bu saatte onu kimin arayabileceðini düþünüyor,bir yandan da elektrik düðmesine ulaþmak için uyuþmuþ ayaklarýný sürüyordu halýnýn üstünde.

Efendim dedi telefonu açar açmaz.
Karþýdaki ses yazýnýn henüz maýl kutusuna atýlmadýðýný ,bir terslik olup olmadýðýný ters bir sesle soruyordu Ahmet'e.
Önce sesin kime ait olduðunu bile çýkaramadý.
Beyni uyuþmuþtu sanki geçmiþinin içinde.

Sonra editöre tam ne yapalým atarsan at ,zaten ýsmarlama yazýlar bana göre deðil diyecekti boðazýný temizlemeye çalýþýrken.

Alo sesi geldi yeniden.
Bu sefer biraz yüksek bir tonda.Tehdit ediliyor gibiydi.
Tam yazamadým,olmadý diyecekti ki,gözü yine gazetedeki ilana iliþti.

Of zaten bütün gününü bu saçma ilan yüzünden mahvolmuþ,hatta iþini kaybetmekle karþý karþýya kalmýþ,þu lanet olasý telefonda vereceði cevap ileriki günlerde aç kalýp kalmayacaðýna karar vermek üzere iken bir terslik yok efendim,son düzeltmeleri yapýyorum,yarým saat içerisinde elinizde olur,ilginç bir yazý olacak deyiverdi.

Cevabý alan ses tonu çok inanmýþ gibi gelmese de tamam deyip kapattý telefonu.
Ne yazacaðýný bilmiyordu ama yazacaðý her ne olursa olsun þu kahrolasý ilanla ilgili olacak ve yarým saat içinde dizgiye gitmek için editörün bilgisayar ekranýnda görüntü olarak belirecek ve hatta onu þaþýrtacaktý.

Bir kez daha göz attý ilana.

ACÝL !!!
YIKILMAK ÜZERE OLAN HUZUREVÝNDE BULUNAN 25 YAÞLI ÝNSANIMIZ ÝÇÝN KORUYUCU AÝLELER ARIYORUZ.
BAKIMA MUHTAÇ BU ÝNSANLARA YARDIM ELÝNÝZÝ UZATIN.

Ýlanýn altýnda adres,bir sabit telefon hattý numarasý bir de internet adresi verilmiþ ilginenlerin acilen ulaþmasý gerektiði belirtilmiþti.

Önce telefonla arayýp bir haber vermek istedi huzurevi yetkilisine.
Ne de olsa resmi bir kurumun hakkýnda yazý yazacaksa haberleri olmalý diye düþündü.
Gazeteciliðe baþladý baþlayalý düstur edinmiþti kendine muhatabýný haberdar etmeyi.

Numarayý çevirdi.
Gecenin bu saatinde cevap alabilir miyim diye düþünürken açýldý karþýdaki telefon buyrun diyen tiz bir bayan sesiyle.

Söyleyeceklerim var!

Bu yazýda yazanlara katýlýyor musunuz? Eklemek istediðiniz bir þey var mý? Katýlmadýðýnýz, beðenmediðiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düþündüðünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazýlarý yorumlayabilmek için üye olmalýsýnýz. Neden mi? Ýnanýyoruz ki, yüreklerini ve düþüncelerini çekinmeden okurlarýna açan yazarlarýmýz, yazýlarý hakkýnda fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloða geçebilmeliler.

Daha önceden kayýt olduysanýz, burayý týklayýn.

ÝzEdebiyat yazarý olarak seçeceðiniz yazýlarý kendi kiþisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluþturmak için burayý týklayýn.

Yazarýn didaktik kümesinde bulunan diðer yazýlarý...
Ana Baba Hakký (2)
Ana Baba Hakký (6)
Ana Baba Hakký (5)
Ana Baba Hakký (1)

Yazarýn öykü ana kümesinde bulunan diðer yazýlarý...
Deli Kýzýn Günlüðü (1)

Yazarýn diðer ana kümelerde yazmýþ olduðu yazýlar...
Aþkýn Gözyaþlarý /kitap Eleþtirileri [Eleþtiri]
Kitap Eleþtirileri (1) [Eleþtiri]

selcan aktaþ kimdir?

KÝMÝ SEVECEN. KÝMÝ MELANKOLÝ DALIP GÝDÝYORUM HAYATIN ÝÇÝNE. . . YAZI OLMASAYDI VE SUSSAYDI KELÝMELER NE YAPARDIM BÝLMÝYORUM YAÞAM DENEN ÇUKURDA. . .

Etkilendiði Yazarlar:
Öykücüler...

yazardan son gelenler

| Þiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleþtiri | Ýnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babýali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratýcý Yazarlýk

| Katýlým | Ýletiþim | Yasallýk | Saklýlýk & Gizlilik | Yayýn Ýlkeleri | ÝzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Giriþi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

ÝzEdebiyat bir Ýzlenim Yapým sitesidir. © Ýzlenim Yapým, 2024 | © selcan aktaþ, 2024
ÝzEdebiyat'da yayýnlanan bütün yazýlar, telif haklarý yasalarýnca korunmaktadýr. Tümü yazarlarýnýn ya da telif hakký sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadýr. Yazarlarýn ya da telif hakký sahiplerinin izni olmaksýzýn sitede yer alan metinlerin -kýsa alýntý ve tanýtýmlar dýþýnda- herhangi bir biçimde basýlmasý/yayýnlanmasý kesinlikle yasaktýr.
Ayrýntýlý bilgi icin Yasallýk bölümüne bkz.