..E-posta: Þifre:
ÝzEdebiyat'a Üye Ol
Sýkça Sorulanlar
Þifrenizi mi unuttunuz?..
Herkesin derdi baþka. -Orhan Veli
þiir
öykü
roman
deneme
eleþtiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Yazar Kütüphaneleri

Þu Anda Ne Yazýyorsunuz?
Ýnternet ve Yazarlýk
Yazarlýk Kaynaklarý
Yazma Süreci
Ýlk Roman
Kitap Yayýnlatmak
Yeni Bir Dünya Düþlemek
Niçin Yazýyorum?
Yazarlar Hakkýnda Her Þey
Ben Bir Yazarým!
Þu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm baþlýklar  

Arama Motoru

ÝzEdebiyat > Öykü > Aþk ve Romantizm > Nezihe ALTUÐ

9 Ocak 2010
Saklambaç  
Üþüdüm adlý öykünün devamýdýr. Bayan A anlatmaya devam ediyor.

Nezihe ALTUÐ

Kadýnlarýn üzerindeyken çýkardýklarý sesleri banyo yaparken de, sularý etrafa sýçratýrken de yaparlardý. Bu kadar yýkanmalarýna raðmen hiçbir suyun bunlarý arýndýrmayacaðýný ta o zamanlardan bilirdim. Þimdi önümdeki dosyalarda kadýnlara ve kýzlara yaptýklarýný anlatsam da bir görseniz! Hayatlarýnda en çok memnun olduklarý zaman soyunuk olduklarý, çýrýlçýplak olduklarý zamanlardýr.

:BJFA:
Üþüdüm adlý öykünün devamýdýr. Bayan A anlatmaya devam ediyor.
Caným sýkýlýyor anneciðim deyince annem çocuklarý bahçeye toplamak için ‘Saklambaç oynayan kaleye mum diksin der ve benim için aðaca elini koyar benim aþaðý inmemi bekler gibi yapardý ama hiç beklemezdi. Baþka çocuklar oynamaya baþlarlardý oyunu. Bense dolaptaki caðýn içinde beni bulmalarýný beklerdim. Sonra uyuya kalýrdým bazen yemekler bile yenmiþ olurdu. Varlýðým ve yokluðum hiç fark edilmezdi. Böylesine büyük ahþap evlerde her birimiz kaybolurduk. Artýk büyüdüm. Caným sýkýlýyor diyemiyorum. Ama daha büyük bir laf edip þöyle diyorum. Biz kadýnlar erkeklerin can sýkýntýsý için yaratýlmýþýz! Biz yaratýlýnca da can sýkýntýsýnýn sonu gelmiþtir. Tanrý bizi yaratýnca da en büyük hatasýnýn biz olduðunu anlamýþtýr. Þeytana rakip yaratmýþtýr bizi. Bizden sonra cehennem korkusu sarar artýk insanlýðý. Tüm iç çekmelerim, ürpermelerim bundandýr. Artýk iç çekmelerimi bastýrmayacaðým! Öyle günler vardýr ki en kara sevdadan daha kara bir duygu gelir baþýma dikilir, hor görüldüðümü anlarým. Hor görürüm artýk bende! Ýnsan hor görüsüdür bu! Neyi hor gördüðüm kimi hor gördüðüm konusunda hiçbir kuþkuya yer býrakmamak için bu günün hangi insanýdýr bu diye araþtýrýrým. Benim yazgým sonucu zaman dýþý olmak zorunda kaldýðým insanlardan bu günün erkek insanýnýn beni boðduðunu hisseder onlarýn pis kokan kokularýný alýrým. Kýzmayýn! Geçmiþ karþýsýnda da bütün bilge adamlar gibi büyük bir hoþgörü taþýrým. Binlerce yýlýn týmarhane dünyalarýna girerimde hüzünlü bir dikkatle dinleyen bir erkek insana rastlamam! Ýnsanlýðý bunlarýn ruh hastalýklarýndan dolayý sorumlu tutuyorum. Ruh hastasý olanlar asýl hasta deðilim! Ahlaklýyým diyenlerdir. Rastlantýnýn suçsuzluðunun katledilmesi, mutsuzluðun ‘günah’ kavramýyla kirletilmesi, kendini iyi hissetmenin tehlike, kendini fizyolojik olarak kötü hissetmenin de vicdan kurdunca zehirlenmesidir onlar için. Çocukluðumdan beri peþimi býrakmamýþtýr onlarýn yaptýklarý. Üþüdüðüm için kendimi kapadýðým o caðlý dolaplardaki odalarda biz kadýnlara yaptýklarý hala gözlerimin önündedir. Çocuk gibidir onlar! Nasýl ki çocuðun arzusu annesi ile bütünleþmek, onda eksik olan þeyin yerini almak onun arzusunun nesnesi olmak ve böylelikle de dolayýmsýz tatmin durumuna eriþirmektir ya! Çünkü çocuk kendisinde cinsel arzular uyaran ebeveyne yaklaþýr. Anneleri hiç büyütemez onlarý! Kürek kemiklerinin arasýndan büklüm, büklüm adaleler fýþkýran koca sýrtlarý öylesine geniþtir ki, üzerine kapandýklarý kadýnlara ne yaptýklarýný göremezsiniz? Belleri oldukça güçlü görünmelerine raðmen, kýllý kalçalarýnýn ve kuyruk sokumu gamzesinin üzerinde huni gibi daralýr. Kadýnlarýn üzerindeyken çýkardýklarý sesleri banyo yaparken de, sularý etrafa sýçratýrken de yaparlardý. Bu kadar yýkanmalarýna raðmen hiçbir suyun bunlarý arýndýrmayacaðýný ta o zamanlardan bilirdim. Þimdi önümdeki dosyalarda kadýnlara ve kýzlara yaptýklarýný anlatsam da bir görseniz! Hayatlarýnda en çok memnun olduklarý zaman soyunuk olduklarý, çýrýlçýplak olduklarý zamanlardýr. Kadýnlarýn onlarý bu haliyle seyretmelerinden de çok haz alýrlar. Erkekliklerinin hissedilmesi için en masum olan kadýnlara bile fahiþeler gibi davranmasýný, pantolonlarýnýn önünün edepsizce ovalanmasýný isterler. Karþýlarýnda yaptýklarýný yüzüne vuracak, yaptýrdýklarý karþýsýnda dehþete düþecek hiç kimse olsun istemezlerdi. Sadece derin bir iç çekiþle kasýlýp kalýrlardý. Ses çýkarmamalarý için kadýnlarýn diþlerinin arasýna sýkýþtýrdýklarý çarþaflarýn ýsýrýlýþýndan bile haz alarak, kadýnlarýn onlarý içlerine almasý içinde etlerini aralayarak içlerinde dalgalanan sertliklerinden arzu ve mutluluk duymalarýný, ‘siz zaten bunun için doðdunuz ‘ diyerek inlerler, hareketlerini daha da serleþtirerek, kýsa süren bir gidip gelmenin sonunda rahatlarlardý. Arkasýndan da ‘banyomu hazýrla’ komutu ile giyinmeden odanýn içinde dolaþýr, caðýn içine girince de hiç hareket etmeden çocuk gibi kollarýný uzatýr, kadýnlarýn onlarý yýkama hareketleriyle de mest olurlar, temizlenirlerdi. Saklambaç oynadýðým bu yerde erkeklerden kendimi saklamaya yemin etmiþtim. Korkuyordum! Öyle bir meslek seçmeliydim ki hem kadýnlarý korumalý hem de erkelerin yaptýklarý karþýsýnda kendilerini nasýl savunacaklarýný görmeliydim! Avukatlýðý bunun için seçtim. Piskanalizle düzeltilemeyen evliliklerde kadýnlarýn yanýnda yer alacak onlarýn boþanma davalarýný ücretsiz yapacaktým! Nazýn hikayesi bunlara en iyi örnekti. Kýzý savunmasýna þöyle bir þiirle baþlamýþtý. Annesine yazmýþtý bu þiiri.’ Olamam sevgili kýzýn. Bana deme bebeðim. Ben artýk senin kuman. Babamýn metresiyim! Onun öyküsünde buluþmak dileðiyle. Sevgilerimle
Nezihe ALTUÐ 07.01.2010

.Eleþtiriler & Yorumlar

:: Teþekkürler
Gönderen: Çilsem Su / , Türkiye
9 Ocak 2010
Yazýnýzý çok çok beðendim, emeðinize saðlýk. Gözlerim satýrlarýnýz arasýnda nefesimi tutmuþçasýna hýzlýca akýp gitti. O kadar gerçekçi, o kadar yalýn ve acý ki...Teþekkürler

Söyleyeceklerim var!

Bu yazýda yazanlara katýlýyor musunuz? Eklemek istediðiniz bir þey var mý? Katýlmadýðýnýz, beðenmediðiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düþündüðünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazýlarý yorumlayabilmek için üye olmalýsýnýz. Neden mi? Ýnanýyoruz ki, yüreklerini ve düþüncelerini çekinmeden okurlarýna açan yazarlarýmýz, yazýlarý hakkýnda fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloða geçebilmeliler.

Daha önceden kayýt olduysanýz, burayý týklayýn.

ÝzEdebiyat yazarý olarak seçeceðiniz yazýlarý kendi kiþisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluþturmak için burayý týklayýn.

Yazarýn aþk ve romantizm kümesinde bulunan diðer yazýlarý...
Bu Ben Miyim!
Motifler
Ben Güzel Miyim?
Rehgüzar
Acý...
Üþüdüm
Kül Kaldý
Ýþte Bu!
Amazon
Haykýrýþ!..

Yazarýn öykü ana kümesinde bulunan diðer yazýlarý...
Ben Kimim Ki!
Ben Ýstanbul"luyum!
Hiçin Kýsýr Çölündeki Savaþ
Adamýn Adasý
Ýstanbul'a Çaðrý!
Ýstanbul (Olmak Þehrinde Þey Olmak)
Sihirli Kutular, Sihirli Deðnekler
Kaybedenler
Þimdiki Zamanda Çok Özel
Dirim Damla

Nezihe ALTUÐ kimdir?

Yýllarca okumayý kendimi hobi, hatta dost edindim. Artýk bu dosta bir dost daha katmak istiyorum ve kendi öykülerimi yazýyorum.

Etkilendiði Yazarlar:
Orhan Pamuk, Oðuz Atay, Dante, Ahmet Hamdi Tanpýnar, Alev Alatlý, Milan Kundera, Kafka, Dostoyevski, Nazým Hikmet, Akþit Göktürk, Mevlana, Çehov, Halid Ziya Uþaklýgül, Yaþar Kemal, Bertol Brecht, Shakespeare, Kemal Tahir, Orhan Kemal, Turgenyev, Gorki, Ba

yazardan son gelenler

| Þiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleþtiri | Ýnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babýali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratýcý Yazarlýk

| Katýlým | Ýletiþim | Yasallýk | Saklýlýk & Gizlilik | Yayýn Ýlkeleri | ÝzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Giriþi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

ÝzEdebiyat bir Ýzlenim Yapým sitesidir. © Ýzlenim Yapým, 2024 | © Nezihe ALTUÐ, 2024
ÝzEdebiyat'da yayýnlanan bütün yazýlar, telif haklarý yasalarýnca korunmaktadýr. Tümü yazarlarýnýn ya da telif hakký sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadýr. Yazarlarýn ya da telif hakký sahiplerinin izni olmaksýzýn sitede yer alan metinlerin -kýsa alýntý ve tanýtýmlar dýþýnda- herhangi bir biçimde basýlmasý/yayýnlanmasý kesinlikle yasaktýr.
Ayrýntýlý bilgi icin Yasallýk bölümüne bkz.