..E-posta: ifre:
zEdebiyat'a Üye Ol
Ska Sorulanlar
ifrenizi mi unuttunuz?..
Sevgi dnyadaki yaam rmadr. -Henry Ward Beecher
iir
yk
roman
deneme
eletiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
yelik
Yazar Katlm
Yazar Ktphaneleri

u Anda Ne Yazyorsunuz?
nternet ve Yazarlk
Yazarlk Kaynaklar
Yazma Sreci
lk Roman
Kitap Yaynlatmak
Yeni Bir Dnya Dlemek
Niin Yazyorum?
Yazarlar Hakknda Her ey
Ben Bir Yazarm!
u An Ne Okuyorsunuz?
Tm balklar  

Arama Motoru

zEdebiyat > Deneme > Yaam > mer Faruk Hsmll

6 Mart 2010
Sevgili lm Dost Muyuz?  
mer Faruk Hsmll
“Niye kaslyor ki,niye kendini bir ey sanyor ki.Doada doum olmasayd o da olamazd.Yani varl douma bal.O sonraki,doum ise ncekidir.Tabii nceki asldr ve de deerlidir.Sonrakinin nceki yannda esamisi bile okunmaz.Hem istedii kadar kymlarna devam etsin;o kydka ha bire douruyor canllar.Baksana en basitinden bir rnek,somon balklar kilometrelerce mesafeleri aarak,rmaklarn ters akntlarna gs gererek ilk doduklar dereyatanda yumurtalarn braktktan sonra lmek iin nasl yaryorlar.Yani bir somon lyor ama binlercesi de hayat buluyor.” diye dnyor ve seni kk dren bir karm ortaya atyordum aklmca. **

:DGFE:

nceleri sana kzyordum,senden nefret ediyordum.nk hereyin msebbibi olarak seni gryordum.
Kendimce “lme lm!” diye bir slogan da ortaya atmtm.Ne demekse!
Anam almtn,babam almtn,sevdiklerimden tandklarmdan birok insan da…Nasl kzmam?Nasl kin duymam?
ok nemli eyler yapyormusun gibi kaslmana da ok bozuluyordum.Kaslmalarn grdke hakaretlerimin ard arkas kesilmiyordu
.Kimi zaman saldry brakyor,yalakal deniyordum.Oysa sen ne ondan ne de bundan anlyordun.Bu umursamazln ise en ok ldrtyordu beni.
“Niye kaslyor ki,niye kendini bir ey sanyor ki.Doada doum olmasayd o da olamazd.Yani varl douma bal.O sonraki,doum ise ncekidir.Tabii nceki asldr ve de deerlidir.Sonrakinin nceki yannda esamisi bile okunmaz.Hem istedii kadar kymlarna devam etsin;o kydka ha bire douruyor canllar.Baksana en basitinden bir rnek,somon balklar kilometrelerce mesafeleri aarak,rmaklarn ters akntlarna gs gererek ilk doduklar dereyatanda yumurtalarn braktktan sonra lmek iin nasl yaryorlar.Yani bir somon lyor ama binlercesi de hayat buluyor.” diye dnyor ve seni kk dren bir karm ortaya atyordum aklmca.
**
Etrafmdaki insanlarn konumalarnda,okuduum yazlarda hep sulanan o idi.Bir lm olaynda feryatlar gzyalarna dnyor,dvnmeler hkrklara…Giden gitmesine gitmiti de kalanlarn acsna yrek mi dayanrd.O yzden baktm ki herkes lm talyor.”Bir ta da ben ataym.” dedim ve yle de yaptm her seferinde…
lk uyanm,fark ediim gerei,bir filozofun “Ey lm,senden korkmuyorum.nk sen varken ben yokum;ben varken de sen yoksun.” mealindeki sz ile balad.Mantken doru bir akl yrtmeydi bu sz.Bu ifadeyi doru kabul ettiime gre, onun bana bir zarar verebilmesi de sz konusu olamazd.yleyse ona kar bu dmanlm nedendi?Hakszlk yapyor olmalydm.
Sonra bir yazarn "her insan lme kar kendini hazrlamal” ifadesi ufkumu biraz daha geniletti.Nasl hazrlamal diye sorgulamaya baladm.Burada kasdedilen neydi?Tevekkl m,kendi kendine telkin mi,kanlmaz sonun kabullenilmesi mi?
Doaya baktm.Bir koyun hemen yan banda bir baka koyun kesilirken biraz sonra o da kesilecek olmasna ramen kamay dnmyor,nndeki samanlar yemesini srdryor.Belgesellerde bir yrtcnn yakalad bir hayvan eer kurtulu midi yoksa adeta “pes” dercesine teslim oluyor,kendini lme brakveriyordu.Tabii kurtulmak iin amansz bir mcadele verenler de yok deildi.Hatta tam “artk ii bitti” denilebilecek bir noktada iken kendini kurtaranlar da vard.
**
Ve sonunda grdm ki bir canlnn yaamn sona erdiren lm deil.lmn dnda saysz neden…lm bunlardan bir veya birkann sonucu.Mesela kii intihar etmeye karar vermi.Diyelim ki boaz kprsnden atlyor ve hayatn kaybediyor.Bunda lmn suu ne?Ya da bir hastala yakalanyor,kurun yaras alyor,yanyor,zehirleniyor,trafik kazas geiriyor…Bunlarn sonucunda yaamn kaybederse neden lm sorumlu olsundu ki?
**
Hatal olan benim.Yanlmdan dnmek istiyorum.
zr dilerim.
Ama ltfen syle: Sevgili lm dost muyuz?

.Eletiriler & Yorumlar

:: lm yalnz yaplan tek olaydr yaamda
Gnderen: sedat / , Trkiye
31 Ekim 2010
Domak ve lmek hayatn yalnz yaplan geleridir. nsanlarn yalnzlktan korkmalarnn nedeni belki de budur.Nedense lmden korktuumuz kadar doumdan korkmayz. Aslnda her ikisi de birer karanlktan ibarettir. lmdem korkmamzn neden M. Kundera'nn dedii gibi gelecein kayb deil, gemiin kaybolaca, yitirilecei korkusudur.nk tm kazanmlarn hepsi gemie dayanr. Yani sahip olunanlarn kaybdr asl korkutan bizi.Sahip olduklarmzn hibirini gtremiyeceimize gre lmden neden korkuyoruz ki ? Ebeveynlerin ocuklarna model olacaklar balca konu onlara lmle yzleme konusunda model olmalardr.Sizin deyiminizle, lmle dost olmak, onunla yzlemeden ekinmemek, ona sarslmadan bakabilme cesaretini gsterebilmektir yaam huzurlu klan.

:: tebrikler
Gnderen: aye kaya / , Trkiye
3 Ekim 2010
balk o kadar ho ki; oku beni diye ekiyor kendine.lm ve doum hep iie lm uan ki hayatmz iin son olurken, yeni hayatmzn balangc olacak yani yeni bir hayatnda doumu aslnda. anne karnndaki bebek memnundur yerinden dnyay bilmedii iin skca tutunur anneye, belkide bu yzden alayarak gelir dnyaya. ama dnya hayat daha cazip gelir sonralar bu defada dnyadan ayrlmak istemez bu yzden de lme dman olur bu kezde. lmden sonra balayacak hayat bilmediinden hi lmek istemez. ama insann iini kemiren asl ey; sevgili lm DOSTMUYUZ ahh bunun cevabn bilsek keke... sayglarmla.

:: Son dman !
Gnderen: Hulki Can Duru / , Trkiye
31 Temmuz 2010
Yaamla dost olamazken, lmle nasl dost olabiliriz? lme boyun ememek gerekir diye dnyorum. Bu dnyada yaadka her zaman ve durup dinlenmeden ktlk, adaletsizlik, smr, fakirlik, alk, lm, hastalk ve benzerleriyle durmadan mcadele etmeliyiz. Yaamn ve insanln en byk dman olarak gryorum lm... Belki bilim bir gn bu dman alt edecektir. Esenlik.

:: Bahanesi yok
Gnderen: Mehmet Ali zler / ,
30 Nisan 2010
Hi lam cimi yok. Elimizde olsa lm istediimiz kadar ertelerdik. stediimiz kadar diyorum nk eninde, sonunda yaamak ta bir gn gna getirir insana. Sayglar.

:: Teekkr ederim
Gnderen: lal-i handan / , Trkiye
16 Nisan 2010
"lmden ne korkarsn, korkma ebedi varsn" demitir Yunus Emre.Hayatn farknda olamayanlar iin bir son olan lm; sonsuza giden yolda atlan ilk admdr aslnda. Yanlsz bir hayat yaamamz temennisiyle. Saygyla, iten...

:: Teekkrler
Gnderen: Rya Bayram / , Trkiye
31 Mart 2010
mer bey bu yaznz lmle dostluk ba kurmaya yetiyor da artyor. ok haklsnz lm saysz nedenin sonuncusu. Sayglarmla

Syleyeceklerim var!

Bu yazda yazanlara katlyor musunuz? Eklemek istediiniz bir ey var m? Katlmadnz, beenmediiniz ya da dzeltilmesi gerekiyor diye dndnz bilgiler mi ieriyor?

Yazlar yorumlayabilmek iin ye olmalsnz. Neden mi? nanyoruz ki, yreklerini ve dncelerini ekinmeden okurlarna aan yazarlarmz, yazlar hakknda fikir yrtenlerle istediklerinde diyaloa geebilmeliler.

Daha nceden kayt olduysanz, buray tklayn.

zEdebiyat yazar olarak seeceiniz yazlar kendi kiisel ktphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi ktphanenizi oluturmak iin buray tklayn.

Yazarn yaam kmesinde bulunan dier yazlar...
Bu Dnyaya Veysel Olarak Geldi k Veysel Olarak da Gitti
Varolu ve lm
Bunalm Kapy alnca
Bitirilemeyen Bir Mektup
Yaam Sevinci...
Biraz da yimserlik!
Gerein Aynas
Doum ve lm zerine Bir Soru
Kyameti Beklerken
Kkekmece"de Bir Sabah...

Yazarn deneme ana kmesinde bulunan dier yazlar...
Bir Meczup Yakar
Nasreddin Hoca Fkralarna Gler Misiniz?
Daire inde Bir Nokta Msnz,yoksa Sadece Bir Nokta Msnz?
Gidenlerden Son Kareler
Glerken Gbek atlatan ok Komik Temel Fkralar
Ak zerine Kkr Kkr Fkralar
Bekri Mustafa'dan Fkralar
Yrein lc: Sevgi
Dnen Kafalardan Dndrc Cevaplar
Oru Baba le Bir Damla Sohbetleri - 2

Yazarn dier ana kmelerde yazm olduu yazlar...
Siyasi Talama: Neezde - 2 [iir]
Siyasi Talama: Karamsarzde [iir]
Kusur"den Trtklama [iir]
Zam Zam Zam... [iir]
Trtklama (Kazak Abdal'dan) [iir]
Yoklar ve Varlar [iir]
stanbul,sana k Bu Kul [iir]
k Dertli"den Trtklama [iir]
Namuslu Karaborsac [iir]
Dostlarm [iir]

mer Faruk Hsmll kimdir?

Uzun sre Oru Yldrm adn kullanarak eitli forumlara yaz yazdm. ddiasz iki romanm var. ok sayda siyasi ierikli yazya ve biraz da denemelere sahibim. Emekli bir felsefe retmeniyim. Yazmaya alan her kiiye byk bir saygm var. nk yazlan her satr mrden verilen bir paradr.

Etkilendii Yazarlar:
Az veya ok okuduum tm yazarlardan etkilenirim.

yazardan son gelenler

bu yaznn yer ald
ktphaneler

| iir | yk | Roman | Deneme | Eletiri | nceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babali Ktphanesi | Yazar Ktphaneleri | Yaratc Yazarlk

| Katlm | letiim | Yasallk | Sakllk & Gizlilik | Yayn lkeleri | zEdebiyat? | SSS | Knye | ye Girii |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

zEdebiyat bir zlenim Yapm sitesidir. zlenim Yapm, 2023 | mer Faruk Hsmll, 2023
zEdebiyat'da yaynlanan btn yazlar, telif haklar yasalarnca korunmaktadr. Tm yazarlarnn ya da telif hakk sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadr. Yazarlarn ya da telif hakk sahiplerinin izni olmakszn sitede yer alan metinlerin -ksa alnt ve tantmlar dnda- herhangi bir biimde baslmas/yaynlanmas kesinlikle yasaktr.
Ayrntl bilgi icin Yasallk blmne bkz.