..E-posta: Þifre:
ÝzEdebiyat'a Üye Ol
Sýkça Sorulanlar
Þifrenizi mi unuttunuz?..
Herþeye imgelem karar verir. -Pascal
þiir
öykü
roman
deneme
eleþtiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Yazar Kütüphaneleri

Þu Anda Ne Yazýyorsunuz?
Ýnternet ve Yazarlýk
Yazarlýk Kaynaklarý
Yazma Süreci
Ýlk Roman
Kitap Yayýnlatmak
Yeni Bir Dünya Düþlemek
Niçin Yazýyorum?
Yazarlar Hakkýnda Her Þey
Ben Bir Yazarým!
Þu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm baþlýklar  

Arama Motoru

ÝzEdebiyat > Öykü > Kent > Nur Debre

23 Mayýs 2010
Öðle Vakti  
Nur Debre
Öðle vakti bu ufak þehirde bana, zamanýn durduðu hissini veren, þu anda karþýsýnda durduðum eski okulumun bahçe duvarlarý, duvar kenarlarinda birikmiþ tozlar, rüzgarýn sürüklediði kaðýt parçalarý, boyasý dökülmüþ bahçe kapýsý, beyaz direkte rüzgarla hafifçe sallanan bayrak, uzaktan gelen ezan sesi, toz ve at dýþkýsý kokulu sarý güneþ sýcaðý.

:AECC:
Öðle vakti bu ufak þehirde bana, zamanýn durduðu hissini veren, þu anda karþýsýnda durduðum eski okulumun bahçe duvarlarý, duvar kenarlarinda birikmiþ tozlar, rüzgarýn sürüklediði kaðýt parçalarý, boyasý dökülmüþ bahçe kapýsý, beyaz direkte rüzgarla hafifçe sallanan bayrak, uzaktan gelen ezan sesi, toz ve at dýþkýsý kokulu sarý güneþ sýcaðý.

Okul giriþindeki beyaz mermer merdivenler sanki daha yüksekti eskiden.

Ama gri renkli sýnýf kapýsýný, kapýnýn oturmayan kilit dilini, kara tahta önündeki yarým tebeþirleri, sýnýfýn nefes kokan havasýný çok net hatýrlýyorum.

Sabahlarý Kamer öðretmen hantal vücudu,çiçek bozuðu yüzü, uçlarý çatallaþmýþ kýsa saclari ve zor taþýdýðý kocaman çantasýyla kapýdan girer, aðýr aðýr sallanarak öðretmen masasýna giderdi.

Biz büyük kare yakalarýmýz, kimimiz yeni rugan ayakkabýlarýmýz, kimimiz eski lastik keslerimiz, kimimiz beyaz fiyonklarýmýz, kimimiz kirli týrnaklarýmýzla hazýrola kalkardýk.

Sýnýfýn bir duvarý kocaman pencerelerle kaplýydý.

Pencerelerden giren güneþ ýþýðý, gözümün takýldýðý tebeþir ve yer tozlarýný dans ettirir, öðretmen masasýnýn yanýndaki pencerenin soluk renkli perdesi kapalý olduðundan, Kamer öðretmen, çantasý, cantanýn içinden görünen örgü þiþleri ve yoklama defteri gölgede kalýrdý.

Ben birgün önceden anlatacaðým yeni konuyu ezberlemiþ ,gece rüyasýný görmüþ, rüyamda okulun mermer merdivenlerinden pijamamla düþmüþ ve utanarak uyanmýþ olurdum.Üzerinde baþarý armaðaný yazan kýrmýzý plastik madalyalarýmýzla biz üç çalýþkan öðrenci yeni konularý anlatma görevini bir gurur iþareti ve bela olarak taþýr ve acý veren býr þevkle yerine getirirdik.

Mandolin kurslarý, önlüklerimizle yaptýðýmýz beden hareketleri, bodrum katýndaký yemekhanede içtiðimiz Amerikan yardýmý süttozundan yapýlma sütler, kütüphane dediðimiz camlý dolabýn kaybettiðim anahtarý, bahçede kolkola dolaþýrken Sýtkiye'ye gösteriþ olsun diye üstüne bastýðým böceðin çýtýrdama sesi hatýrýmda.

Çalan okul zili ile bahçede bir hareketlenme oluyor.

Ayrýlýp sokaðý kesen ana caddeye doðru yürüyorum.

Bir akrabamýn cenazesine katýlmak için geldiðim memleketimden ayrýlma zamaný.

Caddeden bir minibüse binip otogara gitmem gerekiyor.

Söyleyeceklerim var!

Bu yazýda yazanlara katýlýyor musunuz? Eklemek istediðiniz bir þey var mý? Katýlmadýðýnýz, beðenmediðiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düþündüðünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazýlarý yorumlayabilmek için üye olmalýsýnýz. Neden mi? Ýnanýyoruz ki, yüreklerini ve düþüncelerini çekinmeden okurlarýna açan yazarlarýmýz, yazýlarý hakkýnda fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloða geçebilmeliler.

Daha önceden kayýt olduysanýz, burayý týklayýn.

ÝzEdebiyat yazarý olarak seçeceðiniz yazýlarý kendi kiþisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluþturmak için burayý týklayýn.

Nur Debre kimdir?

Etkilendiði Yazarlar:
orhan pamuk,zehra tiril,panait istrati

yazardan son gelenler

| Þiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleþtiri | Ýnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babýali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratýcý Yazarlýk

| Katýlým | Ýletiþim | Yasallýk | Saklýlýk & Gizlilik | Yayýn Ýlkeleri | ÝzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Giriþi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

ÝzEdebiyat bir Ýzlenim Yapým sitesidir. © Ýzlenim Yapým, 2024 | © Nur Debre, 2024
ÝzEdebiyat'da yayýnlanan bütün yazýlar, telif haklarý yasalarýnca korunmaktadýr. Tümü yazarlarýnýn ya da telif hakký sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadýr. Yazarlarýn ya da telif hakký sahiplerinin izni olmaksýzýn sitede yer alan metinlerin -kýsa alýntý ve tanýtýmlar dýþýnda- herhangi bir biçimde basýlmasý/yayýnlanmasý kesinlikle yasaktýr.
Ayrýntýlý bilgi icin Yasallýk bölümüne bkz.