..E-posta: Þifre:
ÝzEdebiyat'a Üye Ol
Sýkça Sorulanlar
Þifrenizi mi unuttunuz?..
Zamaný gelen bir düþüncenin gücüne hiçbir ordu karþý koyamaz. -Victor Hugo
þiir
öykü
roman
deneme
eleþtiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Yazar Kütüphaneleri

Þu Anda Ne Yazýyorsunuz?
Ýnternet ve Yazarlýk
Yazarlýk Kaynaklarý
Yazma Süreci
Ýlk Roman
Kitap Yayýnlatmak
Yeni Bir Dünya Düþlemek
Niçin Yazýyorum?
Yazarlar Hakkýnda Her Þey
Ben Bir Yazarým!
Þu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm baþlýklar  

Arama Motoru

ÝzEdebiyat > Deneme > Yaþam > Elvan Çolakoðlu

10 Haziran 2010
13 Ajans  
Elvan Çolakoðlu
Sekiz aylýk hamile Urfalý Gülistan kocasýnýn buyurduðu iþi yapmadýðý için yemiþ sopayý, bir iki gün içinde vücudunda darp izleriyle ölmüþ. Olsun. Senin haddine mi koca lafý dinlememek

:AIJC:
Sekiz aylýk hamile Urfalý Gülistan kocasýnýn buyurduðu iþi yapmadýðý için yemiþ sopayý, bir iki gün içinde vücudunda darp izleriyle ölmüþ. Olsun. Senin haddine mi koca lafý dinlememek?
Yalova'da gece çalýþanlarý iþlerine götüren minibüs çift yönlü yapýlan yola uyarý konulmadýðý için hýzla dalmýþ yola. Beþ tane can fýrlamýþ gitmiþ camdan. Olsun. Orda burada daðda bayýrda birileri ölmüþ yine... Tamam, burdaki kan bitti mi? Geç baþka kanala, acýyý görmeliyim, hissetmeliyim . Kaným yavaþ akýyor daha damarlarýmda.
Sena düþmüþ kafasýnýn üstüne, kusmaya baþlamýþ hastanede. Ondan sonra bi zahmet çekmiþler beyninin filmini. Oraya buraya koþturmuþ anasý, doktora gitmiþ beyinci ne zaman gelecek diye. Hoca bana ne demiþ. Olsun. Düþmeseymiþ..
Isýtýp ýsýtýp yine yumurta savaþý. Dua et yumurta atmýþlar. Onlar ki kendinden olmayaný diri diri yakarlar unutmadýk. Olsun. Devam et, Mersin'de ilköðretim Okulu'nda öðretmen iki kýz çocuðunu taciz etmiþ. Artýk hatim indirsen yetmez, ucuz kurtulmuþ yavrular . Ama olmadý ,yine kanýmý oynatamadýn yerinden, fýþkýrtamadýn uzaða, patlatamadýn damarlarýmý. Acýya alýþmýþ bedenim daha fazlasýný istiyor senden. Bu günkü zayiatla sermayeyi kediye yükledik desene
Bu hýzla yitip gitmeye devam edersek, karta kaçmýþlar bile deðil 3 ,7 bebe çýkarsak engel olamaz haritadan silinmemize.
Allahým bizi denediðin yetmemiþ midir acep? Sýradakine geçsen artýk. Bu kadar kedere, acýya, vahþete dayanabilirliðimiz notumuzu yükseltmedi mi hala nezdinde?
Ananem rahmetli pek muhterem kadýndý. 14 yaþýnda evlenip Ankara'ya gelmiþti. Okuma yazmayý kendisi öðrenmiþti. Yemeklerin nasýl saðlýklý piþirileceðini, sebzenin besin deðerini kaybetmemesi için nasýl doðranacaðýný kendi kendine keþfetmiþti. Karþý binada karýsýný döven adamý yakasýndan tutup havaya kaldýrmýþ, duvara çarpmýþtý. Kapýyý tekmeyle vurup açmýþ, yeni evli kýzý tutup arkasýna almýþ,bu kýza bi daha dokunursan seni gebertirim diyerek tehdit etmiþti. Kiracýlardan biri kirasýný ödemese dedeme yalvarýrdý. "Bak dede (O'da saygýdan mýdýr nedir dede derdi dedeme) Ali Bey'i bu ay da idare et, yazýk bebe beliðe". Dedem de her seferinde isyan eder burasý Vakýf Haný mý be derdi. Ama ikna olurdu hep. Evet, bizim Emek apartmaný Vakýf Haný gibi iþlerdi. Kazanlarca leziz yemek piþer, fakire fukaraya yedirilirdi. Bilumum yeðenlerini bu evde büyütüp, evlendirip, iþ güç sahibi yapmýþtý. Çocuklarýn kýlýna zarar gelsin istemezdi. Sokakta düþünce önce onun zilini çalardým hep, yýrtýlmýþ külotlu çorabýma artýk tahammül edemeyen annemi ikna için beni arkasýna alýp giderdi bizim eve. Bak Kamran gene düþmüþ çocuk, kýzmayýn emi ölem? derdi. 150 kiloydu. Ýsmet Paþa'yý severdi. Ankara'nýn meþhur terzilerinde diktirirdi kýyafetlerini.14 yaþýnda köyünden çýkýp gelmiþ yazlarý camiye giden ya da medrese havasý solumuþlar neslinden de olmadýðý için dua falan da bilmezdi pek. Ama bugün sosyal sorumluluk projesi zýrvalýklarýný, kývýrcýðýn vitamini gitmesin diye elle parçalamak gerek diye anlatan kokonalarý gördükçe,"çocuklarýn kýlýna zarar gelmesin onlarýn içleri ezilmesin " diyen sesini, kurban bayramlarýnda kesilen 4-5 koçun etini dirhemine varana kadar elaleme göndermesini , mazlumun yanýnda duruþunu özlüyorum hep..Ne bilge kadýnmýþ diyorum ,ne büyük..Son zamanlarýnda bu karþýlýksýzlýklardan doðan kýrgýnlýktan mý nedir,"Her gelen anamý soruyor ben ne edeyim ki"derdi.Hala bembeyaz tülbendiyle geniþ yemyeþil bahçeler içinde ki evinin penceresinden el sallaken düþer insanlarýn rüyalarýna..Anane gerçekten burada olsaydýn sormak isterdim sana .Bu anayasanýn en babasý gelse cebimdeki kartlarýn asgarisini ödeyebilir mi? Bizim garip düldülün mazotu neredeyse koklayarak yaþayan deposunu fulleyip, mazot deryasýnda yüzdürebilir mi? Sena'yý iplemeyen doktorun yüzüne tükürebilir mi, çocuðunu elleyen muallimin tepesine çökebilir mi? Sen olsaydýn anane komþun alevi dedesi Hüseyin Efendiye kimse elleyemezdi. Gülistan'ý kocasý dövüp öldüremezdi. Köydeki evinde dostlarýn Kürt Þefika'yla itiþirdin hep. Ama onlarýn torunlarýyla oynardýk biz tatillerde. Küçük kýrgýnlýklarýn ötesinde severdin onlarý hep. Ýliçli'ydin, Sanahsi'liydin. Ermeni köyleriydi buralar, duvarlarýnda gidip de dönebilme umutlarý olanlarýn hazineleri gizliydi. Küp küp altýn bulurdu millet, sen dokundurmazdýn "Bir gün gelecekler" derdin,gelecekler elbet. Issýz kalmýþ sessiz karanlýk kiliselerde gezdirirdin bizi. Bilmediðin, hiç öðrenemediðin duanýn Allahý'na þükrederdin. Hep bildiðin dilde. Askerine küfrettirmezdin ama. Ýsmet Paþa'nýn altýna parmak bastýðýn 6 okuna hýyanet ettirmezdin, hýçkýrýðý tutana "Ümük otundan" merhem yapýp baðlardýn, ümüðünü sýkmak yerine. Sobada telli ýzgarada yaptýðýn köftelerin kokusu geliyor burnuma. Ulus'taki Ali UZUN' dan aldýðýn baston çukulatalarýn tadý damaðýmda. Kaným düþük, dut pekmezi içmem lazým biliyorum, ama senin gibi pekmez yapan yok ki anane. Keþke olsaydýn da hakkýmýzý hukukumuzu yetirtmeseydin birilerine. Direnemeyenin direnci, dilini yutmuþlarýn dili, kör gözün ýþýðý olsaydýn.
Ananemin adý Hâkime'ydi. Hâkime FINDIK. Fýndýk Hakime. Ne ilahi bir isim üflemiþler kulaðýna. Ne komik, ne ironik, ne senfonik. Iþýklar içinde kal anane, ama hiç uyuma n'olur. Bir gün sana ihtiyacýmýz olur. Bütün taþlar altýnda nefessiz kalmýþ ezikler için belki. Kim bilir?

Söyleyeceklerim var!

Bu yazýda yazanlara katýlýyor musunuz? Eklemek istediðiniz bir þey var mý? Katýlmadýðýnýz, beðenmediðiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düþündüðünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazýlarý yorumlayabilmek için üye olmalýsýnýz. Neden mi? Ýnanýyoruz ki, yüreklerini ve düþüncelerini çekinmeden okurlarýna açan yazarlarýmýz, yazýlarý hakkýnda fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloða geçebilmeliler.

Daha önceden kayýt olduysanýz, burayý týklayýn.

ÝzEdebiyat yazarý olarak seçeceðiniz yazýlarý kendi kiþisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluþturmak için burayý týklayýn.

Yazarýn yaþam kümesinde bulunan diðer yazýlarý...
Koftiden Ýþler Gereksiz Meseleler

Yazarýn deneme ana kümesinde bulunan diðer yazýlarý...
Bre Çocuk Sana Ne Yargýtaydan?
Keçi Gribi ve Özel Cleveland Saðlýk Ocaðý
Ak Sakallý Dede
Acý...
Bodytox Detox

Yazarýn diðer ana kümelerde yazmýþ olduðu yazýlar...
Kardan [Þiir]
Hiç Biþey Yokmuþ Gibi... [Þiir]
Ez de Hezdýkýme [Þiir]
El Cevap [Eleþtiri]
Si - Bi - Si [Eleþtiri]
Et Yemezsek Ölmeyiz [Eleþtiri]
Bir Yanlýþlýk Olmalý [Eleþtiri]

Elvan Çolakoðlu kimdir?

Ýçimde hep birþeyler var,kýpýrdayan. Dýþarý çýkarmam gerek. Huzursuzum sanki paylaþmam gerek. . .

Etkilendiði Yazarlar:
Hemingway,Asturias,Russell,Murathan Mungan ,Alev ALATLI

yazardan son gelenler

| Þiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleþtiri | Ýnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babýali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratýcý Yazarlýk

| Katýlým | Ýletiþim | Yasallýk | Saklýlýk & Gizlilik | Yayýn Ýlkeleri | ÝzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Giriþi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

ÝzEdebiyat bir Ýzlenim Yapým sitesidir. © Ýzlenim Yapým, 2024 | © Elvan Çolakoðlu, 2024
ÝzEdebiyat'da yayýnlanan bütün yazýlar, telif haklarý yasalarýnca korunmaktadýr. Tümü yazarlarýnýn ya da telif hakký sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadýr. Yazarlarýn ya da telif hakký sahiplerinin izni olmaksýzýn sitede yer alan metinlerin -kýsa alýntý ve tanýtýmlar dýþýnda- herhangi bir biçimde basýlmasý/yayýnlanmasý kesinlikle yasaktýr.
Ayrýntýlý bilgi icin Yasallýk bölümüne bkz.