..E-posta: ifre:
zEdebiyat'a Üye Ol
Ska Sorulanlar
ifrenizi mi unuttunuz?..
Hibir zaman karakterlerimin hznl olduklarn dnmedim. Tersine yaam dolular. Trajediyi semediler, trajedi onlar seti. -Juliette Binoche
iir
yk
roman
deneme
eletiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
yelik
Yazar Katlm
Yazar Ktphaneleri

u Anda Ne Yazyorsunuz?
nternet ve Yazarlk
Yazarlk Kaynaklar
Yazma Sreci
lk Roman
Kitap Yaynlatmak
Yeni Bir Dnya Dlemek
Niin Yazyorum?
Yazarlar Hakknda Her ey
Ben Bir Yazarm!
u An Ne Okuyorsunuz?
Tm balklar  

Arama Motoru

zEdebiyat > Roman > Fantastik Roman > mer Faruk Hsmll

27 Temmuz 2010
Maarann Kamburu  
mer Faruk Hsmll
-Bu alma birka blmlk yk olarak tasarlanm, ancak konunun uygun olmas nedeniyle okuyuculardan da gelen istek ve teviklerle bir romana dntrlmtr. -Bu sitede yk olarak 20 blm halinde yaynlanmtr. -yk iken takip eden okurlarn bu roman tekrar okumalarna gerek yoktur. nk herhangi bir deiiklik yaplmam, sadece gzden geirilip birka dzeltme yaplmtr. -yk olarak bu sitede ve baka sitelerde yaynlandnda yaklak 5-6 bin kere tkland saptanmtr. -Okuma sresi ortalama hza sahip bir okur iin tahmini 3.5-4 saat arasdr. -Tavsiye ve eletirilerinize aktr. -Umarm hounuza giden bir alma olmutur. -Sayglarmla.

:EEID:
ROMAN HAKKINDA AIKLAMA:
-Bu alma birka blmlk yk olarak tasarlanm, ancak konunun uygun olmas nedeniyle okuyuculardan da gelen istek ve teviklerle bir romana dntrlmtr.
-Bu sitede yk olarak 20 blm halinde yaynlanmtr.
-yk iken takip eden okurlarn bu roman tekrar okumalarna gerek yoktur. nk herhangi bir deiiklik yaplmam, sadece gzden geirilip birka dzeltme yaplmtr.
-yk olarak bu sitede ve baka sitelerde yaynlandnda yaklak 5-6 bin kere tkland saptanmtr.
-Okuma sresi ortalama hza sahip bir okur iin tahmini 3.5-4 saat arasdr.
-Tavsiye ve eletirilerinize aktr.
-Umarm hounuza giden bir alma olmutur.
-Sayglarmla.

MAARANIN KAMBURU

mer Faruk Hsmll
letiim: ofh1952@gmail.com

-Ho geldin evlt, otur oraya!
-Nereye oturaym, bu maarann iinde oturacak yer mi var sanki?
-Galiba, yanndaki iskemleyi gremedin!
-Bu mu, bu da nesi?...
-skemle. Ee ne yaparsn, biz de artk modern an gereklerine uyuyoruz. Byc olmasna bycyz, ama an gerisinde de deiliz. Siz ne diyordunuz buna? Ah, buldum: adalamak...
-Ben adan, madan sz etmiyorum. u tek aya krk, arkal kopuk pis eyin zerindekileri soruyorum. Kanla kark tyler yapm zerine. Bir ine ba kadar bile temiz bir yer kalmam.
-O kan ve tyler kestiim yarasalardan kt. Bo ver kibarl da, oturup derdini anlat! Dilersen nce biraz dinlen. Nefes nefese kalmsn. Buraya trmanmak senin iin baya zor olmal.
-Gerekten de yle... buuk, drt saattir bu Allahn bels da trmandm, durdum. Hi olmazsa senden reneceklerim, ektiim bu eziyete dese!
-Bundan hi phen olmasn. Bir an nce bala anlatmaya, o zaman deip demediini de renirsin.
-Nereden ve nasl balayacam da bilemiyorum.
-yleyse, bu konuda ben sana yardmc olaym: nce adn syle!
-Benim adm...
-Senin adn sormadm, Onun adn sordum.
-Ne yapacaksn Onun adn? Diyelim ki Leyla, Yasemin, Sibel, Eda ya da Hlya... Ne fark eder?
-ok ey... Sylesen iyi olur, benim iim de kolaylar bylece.
-Israr etme, Onun adn azma almak istemiyorum.
-Onun adn ben biliyorum ve u koyun derisinin zerine de yazyorum. stedim ki senin azndan duyaym.
-Bana, bildiin bir eyi sorman ok anlamsz geliyor. Boa geldim onca yolu... Sende mantk bile yok. Ey ihtiyar, nedir bu le gibi koku? Oradan, maarann en karanlk yerinden geliyor. ren ve ar...
-Hi de deil! Senin duyduunun aksine, dnyadaki kokularn en nefisi. Senin gibi onlarca insana yaam verdi bu beenmediin koku. Sen de onunla cierlerini doldur! nce kollarn yukarda aarken, havay iine ek, sonra...
-imdi de jimnastik derslerine baladk... attk kan birisine! Phh, yaam veriyormu, kusmak geliyor iimden. ,...
-Brmene bir diyeceim yok, lakin biraz sayg gerek. Kendi evinin de ortasna byle kusup, eder misin? Gene de zarar yok. Sen imdi, syle bakalm onu hl seviyor musun?
-Ne, neee?
-Sinirlenme, ya evet ya da hayr, de.
-Onu sevmek mi ha? Ben ve Onu sevmek, yle mi? Ne sevmesi, nefret ediyorum ondan!
-Ne kadar nefret ediyorsun?
-Senin u iren havandan ettiim kadar, deminki kardm kusmuk kadar...
-yleyse, benden tekrar onu sana balamam istemiyorsun. Ben mi yle sanyorum? Madem sevmiyorsun, yleyse niin geldin? yilik iin mi, ktlk iin mi?
-Tabii ki ktlk iin.Yoksa sende iyilik de mi var?
-Ne yapaym Onu? Dilersen Ona yle bir dert vereyim, yle bir dert vereyim ki mrnn sonuna kadar ac iinde kvransn dursun.
-Yetmez! O kadar Ona az gelir. Daha beterini ver, daha kts olsun bycler kral...
-Az nce pis bycydm, imdi nasl birden senin nazarnda bycler kral oldum? Neyse, bunu bo verelim. Syle bakalm, hangi cinleri armam arzu edersin? Ktlk m, iyilik mi, gzellik mi, irkinlik mi, sevgi mi, nefret mi?
-Daha anlayamadn m hangilerini arman gerektiini? Tabii ki ktlk, irkinlik ve nefret... O da nesi?... Bacann iinden grltler geliyor, birileri mi var orada? Konumalarmz bakasnn duymasn istemiyorum.
-Korkma konutuklarn kimse duymuyor. Cinler sabrszlanyorlar. Grev almak iin birbirleriyle kavgaya tutumu olmallar. Onlar kavga ede dursun, bizim zamanmz bol, t sabaha kadar... Yani dnecek ve fikrini deitirebilecek bol bol vaktin var. Eer Onu affedip Onun iin iyilik dilersen syle! Fikir deitirmek, korkma alaltmaz insan. Niceleri ilk bata senin gibiydi de sabaha kar tam tersi oldu!... Belki de o gzel gnlerin tatl anlarndan bir krnt gizlenmitir, yreinin bir kesine... Ya hl seviyorsan...
-Hayr, hayr, yz bin kere hayr! Bana bak iblis! Az nce sana biraz kanm snmt, aradm adam bu demitim, ama bir kere daha Onu sevdiimi sylersen bilmi ol ki seni ldrrm. Anlyor musun, cehennem zebanisi, senin o buruuk boazn byle skar, gebertirim...
-Dur, sinirlenme! ek ellerini boazmdan! Brak beni! Brak beni dedim sana! Tamam, senin istediin gibi olsun. Btn maharetimi gsterip, kara bynn en iddetlisini yapacam. Bu bynn dnyada bir ei daha yok. Onu yerlerde kvrandracam, boazndan bir yudum su bile geirtmeyeceim, gzlerinden yllarca seller boalttracam...
-Yetmeeez! Dahas var m? Daha beteri, daha kts, daha daha...
-Var, var. Sras gelince hepsini anlatrm. lerinden birisini seersin...
-Senin elindeki ne? Kitap m o?. Demek ki senin kitabn da varm. Sayfalarn neden evirip duruyorsun gizlice? Yapma, sinirlerim bozuluyor!
-Bu kitap,binlerce sene ncesinden kalma, klt bilgilerle dolu. Byk Sahip tarafndan nce bir ta zerine yazlm. Orta Sahip papirs kadna aktarm ve yzlerce kuak nceki dedem, yani Kk Sahip onu u grdn hale getirmi. Geleneklerimize gre bu kitap, aile by tarafndan en ok hak eden oula verilir. Ktlkte ve ktlk yapmada birinci olmak artyla... Bu emaneti verecek olum yok benim, nk geleneklere aykr ama ben evlenmedim. O nedenle yllardr bu kitab verecek birisini aradm.
-Ne yazyor iinde? Her eyden haber verip, her trl byy retiyor mu?
-Ne istersen bulabilirsin.Yalnz aka deil de semboller halindedir buradaki bilgi ve gerekler.Yorumu doru yapabilirsen saysz ihtimal arasndan istediini bulabilirsin.
-Gzlerim yoruldu. Daha aydnlk olamaz m bu maarann ierisi?
-Karanlk da k da insann ruhundadr. Gzlerini kapat ve yle konu. Daha rahat edersin. Hem gremeyeceim diye korkma, eskisinden ok daha iyi greceksin her eyi. Tamam ite yle... imdi gemiinden bahset bana, ocukluunu anlat! Sence o dneme ait nemli bulduun anlarn yok mu hi?
-Var olmasna var da, konumuzla ne ilgisi var bunlarn?
-nsan yaam blnemez bir btndr, her ann hangi zaman aralnda olursa olsun dier anlarn hepsi ile ilikisi vardr. stersen ben senin hatrlamana biraz yardmc olaym: Mesela on yanda iken bir kedinin peinden koarken dp ban yarmtn. Sonra ne oldu?
-Evet hatrlyorum.Bamdan akan scak kanlar yzm krmzya boyamt. Alayarak eve gittim, annem benim bu halimi grnce nce bir lk att, sonra da yaramn ar olmadn anlaynca beni bir gzel dvd. Bir hafta yataktan kalkamadm; fazla kan kaybndan m, dayaktan m, bilemiyorum. Bir hafta sonra okula bamda sarglarla gittiimde arkadalarm beni amma grgra almlard! Ayn kedi iki ay sonra bir baka ocuun neredeyse lmne neden olacakt. ocuun babas elinde tfek, gnlerce kediyi arad; ama bulamad. nk ben, o kediyi evimizin bodrumunda gnlerce gizlice sakladm ve besledim. Kendi yemeimden bile ona gtrdm. Bir gn o nankr kedi kaverdi. ok zlmtm ve onu sulamtm. Hepsi bu kadar...
-Anlattklarnda yanl ya da yalan taraflar yok mu?
-Neden olsun ki! Ben hatrladklarm anlattm. Sylediklerim tutarl deil mi? Bunlarn neresinde yalan var?
-Konunun ba ve sonu doru ; yalnz, byk su ve byk yalan ortada gizli.
-Evet, imdi daha iyi hatrlyorum: Bir hafta kafam sarl yatp kalktktan sonra, ilk iim dmeme sebep olan o kediyi arayp bulmak ve ondan intikam almak oldu. Dorusu beni peinden ok koturdu. Buna ramen sonunda onu bir kede kstrdm, gzlerinde aresizliin yklml vard. Tuttum n bacaklarndan, biraz ilerideki bir kire kuyusuna frlattm ve oradan katm.
-Hayr, kamadn...
-Tamam kamadm. Onun canhra barlarn dinledim, kirecin iine batp kmasn seyrettim. Bu elence tam on ya da on be dakika srd. Dier kurtardm kedi ise baka bir kediydi. rendin ite... Sanyorsun ki kendimi sana iyi gstermek gibi bir gayret ierisine girdim. Ben iyi bir insan deilim, ben kt bir insanm. Ktlk peinde olmasaydm senin yannda ne iim vard?
-Sanmyorum evlt, biliyorum. Ne yazk ki biliyorum! nsanlarn tm iledikleri ktlkleri, hayali bir iyilikle sslemek isterler; ocuu da, by de byledir. Senin yan ka?
-Krk bir.
-Ya Onun?
-Onunkini sorma! Hem kesin olarak ka yanda olduunu bilmiyorum.
-Ben syleyeyim: On sekiz. Onun nesine ak oldun veya hayran kaldn? Bacaklarna, gslerine, bakna, ruhuna, namusuna... O kz sana kar drst m davranmad? Sen herkese kar drst m davranyorsun?
-Elimden geldiince... Ben riyakarl beceremem, bununla da vnrm.
-Gldrme beni. kiyzllk olmadan insanlar kandrlamaz. nsanlar kandrlamazsa ilikiler srdrlemez. Hele bir de aile reisiysen, kocaysan, bunu yapman kanlmazdr.
-Nereye varmak istediini anlamadm.
-ki sene nceye dnelim: Karnla birlikte, bir plajn scack kumlar zerine serdiiniz rafyanzda gneleniyorsunuz. Karn sana bir soru sormu, sen de srtn ona dnk olduu iin ok rahat cevap verebilmitin. O srada baka neler oldu dersin? imdi diyeceksin ki onu memnun eden, mutlu klan bir yalan bu kadar bytmenin ne alemi var? Bu tartlabilir bir grtr, ama unu unutma her yalan, her riyakarlk ya bir pimanla ya da bir zleme alan yeni ve baka bir kapdr.
-Gnein scakl beni serseme evirmiti, tam o srada karm; beni hl ekici buluyor musun? diye o birok kadnn klasik sorusunu sordu. Kat kat gbeine, buruuk kalalarna, gne yan nedeniyle kabuklar kopmu, yars esmer yars beyaz cildine bakmadan Tabii yavrucuum, sen her zaman taze ve gzelsin! dedim.
-Bu iltifatn karna myd?
-ff, sktn amma! Ona deildi, on metre kadar tede bikinili, nefis bir kz vard ve ben bunlar sylerken gzlerim onun zerindeydi. Sen de bama yarg kesilip ktn! Ona myd, kza myd yorumunu sen yap yarg hazretleri...
-Sanyordum ki ikimiz de yorumun deil, gerein peindeyiz! Bana hakaret etmek yerine, gerekleri grmene yardm ettiim iin teekkr etmelisin.
-Hak ettiinde, teekkr de alrsn benden. Tavandaki pstekiyi ne ile baladn oraya?
-Bal deil, tpk yalanlar gibi havada duruyor. Bal olan ise u yanmdaki ar rstr, zincirinin halkalar da olduka kalndr ha...
-Neden ?
-nk gerei simgeliyor, karlmamas gerek...
-Babalk senin burnun bir uzuyor bir ksalyor. Ha,ha,ha... Yoksa karmda ada Pinokyo mu var?
-nsanlarn dilleri de yle deil midir? Dilleri uzunken sesleri gr kar, ksalnca ise st dkm kedi gibidirler. Hatrlasana, sen de gzleri iyi gremedii iin aldn kavuna dediin parann stn be kuru eksik veren ihtiyara kar aslan kesilmitin de gece yolunu kesip silahn gsne dayayan soyguncuya binlerce liray teekkrler ederek avucuna saymam mydn?
-Ama sonra o soyguncudan param geri almtm.
-Doru almtn, hatta elleri kelepeliyken zerine atlam, azn, burnunu o muhteem yumruklarnla datmtn bile... Daha nce onun, imdi ise senin dilin uzundu...
-Bana yaptklarn yanna m braksaydm?
-Onunla nasl tantnz? lk grmenizde neler sylediniz birbirinize?
-Kapsnda Personel Mdr yazan odamda oturmu, o gnk baz ileri yapyordum. Moralim bozuktu, nk o gece pek de ho gememiti. stelik ocuklarmn ve karmn baz sorunlar da vard. Karm o gece, yine her zamanki gibi olaylar abarta abarta anlatyor, her eyden ikayet edip, yaknyordu. Aradn bulamadn, her eyin ok daha iyisine lyk olduu halde bu koullar altnda yaamak zorunda brakldn, elalemin kaknem karlarnn lks iinde yzdklerini filan syleyip duruyordu. Tabii bu konumalarda bana laf dokundurduu iin daha fazla susamazdm. O nedenle ben de patladm ve bir eyler syledim. ocuklarn gz nnde kyasya bir kavgaya baladk. Karm o srada ldrmeyi bile dndm. Sehpann zerindeki meyve tabann iinde bulunan baa gzm takld. Hayalimde karm bu bakla delik deik ettim. Bu da bana yetmedi, televizyonun anteniyle onu bodum. Boazn zevkle skarken yalvarmalar bu zevkimi daha da artryordu. Bir yandan da kahkahalar atyordum, bunu yaparken. ocuklar korkup panik iersinde kamaya balamlard. Az nce de dedim ya, bunlarn hepsi hayaldi.Ya ldracaktm, ya da bu kadn gerekten gebertecektim. Bu dnceler nedeniyle baklarm korkun bir hal alm olmal ki karm nce sesini yavalatt, sonra da sustu.
-O gece, karn ilk ldrmek isteyiin miydi?
-Deildi. Daha nce de ayn eyleri birka kere dnmtm.
-Sonra ne yaptn?
-Kalktm yatama gittim, ama o gece bir saa bir sola dnmekten sabaha kadar gzm bile krpmadm. Karm da uyumam olmal ki birka kere yataktan kalkt, sonunda uyudu. Sabahleyin ie gitmek iin evden karken ne ben onu ptm, ne de o bana gle, gle dedi. te bromda bunlar dnrken balad her ey...
-En sonunda asl konuya gelebildin.
-Bunlar da anlatmam gerekiyordu, nk Ona doru ynelmemde rol oynayan tm etkenleri bilmeni istedim.
-Neyse, fazla uzatmadan konuya gir.
-ok acelecisin deve klkl herif! Senin srtndaki kamburlarn seni kk bir deve gibi gsteriyor. O yzden ok da komiksin... Tek kamburu olan ok insan grdm ama senin gibi ift hrgl deveye benzeyen iki kamburlusuna ilk defa tank oluyorum.
-Benim kamburlarm senin ilgini ektiyse ileride onlardan da sz ederiz, ama imdi fazla zamanmz kalmad. stersen oyalanmay brak da esas konuyu anlat.
-Tamam. Evet, bromda bunlar dnrken sekreterim telefonla bir bayann beni grmek istediini haber verdi. eri almasn syledim. ok k giyinmi, neeli, 18 yalarnda bir kz vard karmda benden i isteyen. ok da etkileyici konuuyordu. Paraya pek ihtiyac olduunu sanmyorum, nk kendisi de bunu aka sylyordu: Hayat hakknda deneyim sahibi olmak iin size ba vurdum. derken, bir yandan da bacak bacak stne atp bir sigara yakyor, ekinmeden kalkyor, odann ierisinde geziniyor, sonra yerine oturuyor; vcudunu, gzelliini sergilemek iin elinden geleni yapyordu. e alndn sylediim zaman, bu onun iin deil de sanki benim iin bir ltufmucasna beni yukardan aaya szerek elini uzatt, tuttum, ama yreimin atn duyacak diye de korktum. Bu kadar ksa srede bir kadndan bylesine etkileneceimi dnemezdim. Serte elini ekti: Yarn grmek zere, imdilik hoa kaln! deyip gitti. te esaret denilen o eziyet o andan itibaren balad. Bana ok ektirdi ok... Ben de onu mahvetmenin bir yolunu bulmalym, bana yaptklar yanna kalmamal. Onu perian etmenin mutlaka bir yolu olmal. Ne olur, benim iin ne yapabileceini syle ey, ktlklerin bycs!
-Elimden gelen her eyi; yalnz hikayenin sonunu getirmelisin!
-Bu kz ie baladktan sonra ne bir tek satr yaz yazd ne de baka bir i yapt. i gc beni ldrtmak, kendisine hayran brakmakt. Bir hafta gemeden beni evine davet etti, ya gn partisi veriyormu. Kabul ettim. Cumartesi gn sabahleyin erkenden kalktm. Needen, keyiften yerimde duramyordum. Islk alyor, ark sylyor, espriler yapyordum. Karm da ocuklar da benim bu halime arm grnyorlard. Banyomu yaptm, tram oldum, en gzel kokan tra losyonumdan srndm. Sam ayna karsnda defalarca taradm. Aynada kendime gz krptm, glmsedim; hatta karmdaki bu yz olduka da yakkl buldum. Onu etkilemeli, kendime hayran brakmalydm; ksacas Onun zerinde iyi bir hava yaratmalydm. Evden karma ve ocuklarma pckler vererek ktm. Verdii adrese geldiimde kapnn ziline bastm. Heyecanm doruktayd. Evde yalnz bana, beni beklediini, bu ya gn hikayesini de uydurduunu dnyordum. zerinde ince bir elbise, yznde glcklerle kapy aacan ve beni ieriye davet edeceini umuyordum. Kapy kzl, erkekli bir grubun atn grnce ardysam da bozuntuya vermeden ieri girdim....
-Yoruldun mu? Biraz dinlenip devam edersin. Hikayen olduka ilgin! Buna azgnlk dersem, bana kzmazsn deil mi dostum? Krknn zerinde, iki ocuk babas bir erkein, stelik toplumda sekin bir stats olan bir insann bu lgnca davranlarn baka trl deerlendirmek mmkn deil!
-Hemen yarglyorsun, stelik insafszca. Ahlk kahramanl sana yakmyor. Hem ben toplumsal deerlerin mutlak deil, greceli olduuna inanyorum. Ben aile reisi olarak sorumluluklarm en iyi ekilde yapmaya altm. O yama kadar onlar rahat yaatmak iin uratm. Benim de baz eylere hakkm olmalyd, ileride hatrladmda mutluluk duyabileceim anlar bulunmalyd yaantmda. Bu kan, yaammn geri kalann deerlendirme konusunda beni uyard.
-Haklsn, galiba ben ileri gittim. Seni suladm iin zr dilerim. stersen bana ve konumalarma aldrmadan sen devam et...
-Ben Onun ve arkada genlerin arasnda bulunmakla ok ey rendim. Benim yaptklarm bakalarna gre belki lgnlkt, azgnlkt, delilikti, manyaklkt; ancak her eye deerdi. O lgn genlerin arasndayken zamann nasl getiini anlamyor, her frsatta kendimi onlarn yanna atmak istiyordum. Aslnda bunlar bana kaybettiim gvenimi de kazandryordu. Kadn, uyuturucu, iki ve aklna gelebilecek her trl sapklk vard. Genlik iksirinin srrn orada rendim; yznde ergenlik sivilceleri kmaya balam, byklar henz terlemi bir delikanl gibiydim. 20-25 sene geriye dnmenin ne demek olduunu, ne kadar abalasam da sana anlatamam. Yaamadm genliimi yaadm...
-Genliimi yaayacam derken bu gnn ve yarnn kaybettiini fark etmedin mi? Zaman sun bir ekilde uzattn zannedebilirsin, fakat dostum bu maalesef mmkn deildir. Her canlnn dnyadaki yaam sresi ve younluu nceden belirlenmitir. Bir an uzamad gibi, bir an da ksalmaz. Her canl nceden hazrlanan plan gereince o yaam srdrmek zorundadr.
-Sen aka bir fatalistsin... stelik bu fatalist anlay seni elikiye de dryor.
-Nasl?
-Bir yandan her ey planlanmtr, bunun dna klamaz derken, az nce de insan yaamnda saysz ihtimal ve saysz yol olduundan sz ediyordun. Eer bizim iin belli bir yol nceden izilmi ise, senin saysz dediin kadar yol olmayp, sadece bir tane yol var ve de biz bunu yaamak zorundayz demektir. O halde yol says ha bir tane, ha saysz olmu, bunun ne nemi var ki....
-Burada bir eliki var gibi grnyor, ama iyice dnrsen olmadn anlarsn. Dzenleyiciler her insan iin saysz yol ve yaam biimi hazrlamlardr. Bunlardan insann bir tanesini semesi, ya da yle ifade edeyim, bu duygusal kanallardan birisinde titreimde bulunmas kiinin kendisine braklmtr. rade, bilgi, istek ve sezgi sayesinde her insan kendi yolunu semekte zgrdr. Bu konuda kiiye snrsz zgrlk verilmitir. Eer zgrlk olmasayd insanlara sorumluluk da yklenemezdi ve herkes davranlarnn olumsuz sonularn bir eye ykleyiverirdi.. Belki bir msr tarlasna giren inein sorumluluu inekte olmayp sahibinde aranr, lkin kendi zgr iradesiyle yaamn zindana eviren bir insann sorumluluunu yce planlayc stlenemez. O zaman insan deil de kurulmu robotlar yaratrd.
-Tanrdan m sz ediyorsun?
-Evet.
-Senin cinlerini, kt ruhlarn da m Tanr yaratt? Bunlar yaratmadaki ama ne olabilir?
-Ztlklar; evrenin ve dolaysyla yaamn kanlmaz olgulardr. Souk-scak, gzel-irkin, hareket-skunet, strap-nee, iyilik-ktlk... Bunlar dilediince oaltabilirsin. Cennetle cehennem de ztlklarn son duradr... Yaadn akn yannda hemencecik beliren aclar, straplar sylediklerimin doruluunu kantlamyor mu?
-Ben ac ekmek deil, ak olmak istemitim.
-Ak olmak iin ilk art onu istemektir, ho baka da art zaten yok ya! Akn ald kapy amamak iin ok byk ve kat bir yrek ister. Senin reddedemeyiinin nedeni yreindir.
-Ak tam olarak anladm ya da tanmlayabildiimi syleyemem. Bu konuda benim iin bir ok nokta hl mehul...
-Akn tanmn yapabilecek bir dil henz bulunmad, yaptn iddia edenlerinki ise sadece bir yorumdur. stelik bu yorumlarn ou da aptalcadr. nk ak ile ilgili konuanlar ak yaam olan aptallardr.
-Peki akln rol ne bu konuda?
-Akl ak karsnda acizdir; onun iin ak olan kiiden mantkl dnmesini ya da toplumsal kurallara uygun davranmasn bekleme. Eer bunun tersi olduunu savunuyorsan, o zaman ak uruna kendilerini rezil eden, ya da sahip olduklar her eyi kaybetmeyi gze alan insanlarn davranlarn nasl aklayacaksn? Sen de onlardan birisi deil misin? yerinde yaptklarn hangi aklla ya da mantkla aklayacaksn?
-Olanlar umurumda deildi ki!
-Neden umurunda deildi? nk ak krdr; kendisi bakalarn grmedii iin, bakalarnn da onu grmediini sanr.
-ok ac ektirdi bana bu ak, yoksa bu bir hastalk m?
-Ak mutlaka tedavi edilmesi gereken bir hastalktr, ancak bu gne kadar tedavi edilip de iyileen grlmemitir. Ak yaras asla tamamyla iyilemez; sadece kabuk balar.Yoksa yaadklarndan pimanlk m duymaya baladn? Aclar bazen pimanlk da getirir.
-Buna nasl cevap vereceimi bilmiyorum!
-Akndan pimanlk duyan, mrnn geri kalan ksmn utan ierisinde geirmek zorundadr. Istrap ekmeyi, rezil olmay gze alamyorsan ak da olma! Gerek ve byk aklar , imdi takdirle hi olmazsa hogr ile anmamza bakma; ilk anlaldklarnda onlar iin verilen yarglar imdikinden ok farkl ve acmaszd.
-Bu ak sence bitti mi?
-Biten aklar patlam volkanlar gibidir; ate kaybolmutur, ama kller hl durmaktadr. Oysa sendeki yanan atei grmemek iin kr olmak gerek.
-Aklma binlerce soru yld seninle konuurken. Oysa cevapt benim senden beklediim. Ona kar neden bylesine kin doluyum? inde bulunduum yan beni bu ak denen illetten korumas gerekmez miydi?
-Seven bir insann intikamndan kendimizi saknmalyz. nk onun zulm yannda dmannki bir hi saylr. Orta ya da ok yal insanlarn ak olmalarna aarz; sanrz ki ya aka kar bir sigortadr. O sigortann polielerini dzgn bir ekilde desen de ak felaketinden kurtulamazsn! Akla ilgili sradan szlere de aldrma. Ak ktleyenlere inanma, nk kendileri de ilk frsatta ak olmaya hazrdrlar.
-Oldu olacak bir are de deyiver bari...
-Akn glenmesini istiyorsan araya ayrlk sok! Yalnz unu unutma ki ayrlk ak glendirmesinin yan sra bazen sonlandrabilir de. Asl sorun bittikten sonra balar, imdiyi mumla ararsn. Biten aklar dourgandr, ama nedense hep kin ve intikam doururlar.
-Bunu baarmak benim iin ok zor. Ben Onu lgnca severken, Onun da beni sevmesini isterim.
-Sevip de sevilmeyi bekleyenler tccar zihniyetli kiilerdir. Aklarn agzll olmasayd, hi aklar biter miydi? Hem az nce bana sevmekten bahsetme diyen sen deil miydin? Sabah yaklatka dncelerin de deimeye balad galiba.
-Biraz fark olduunu syleyebilirim, ama ona ac ektirme isteim yok olmad.
-Birazdan ortalk aydnlannca, ben kaybolacam. Beni bulmak iin bouna barp durma burada. Barrsan maarann esas sahiplerini rahatsz etmekten baka bir ey yapm olmazsn. Haftaya hava kararnca gene gel! Gitmeden syle bana, Ona ne yapmam istersin?
-Ona yle bir bela ver ki, benim elime dsn,bana muhta olsun!
-Tamam, istediin zaten kendiliinden olmutu bile, gidince grrsn.
-Dur, gitme! Daha konuacaklarm var. Lanet ey, nereye kayboldun? Hangi delie girdiysen abuk k ortaya! Eyyy, pis kambur neredesin?...

-Merhaba, ben geldim. Hava henz kararmad, ama bekleyemedim. Sana anlatacaklarm var. Haydi, k ortaya da konualm! Kambur, sana sesleniyorum gel artk! Tek bama bu korkun maarada bulunmaktan korkuyorum. Buras ylanla yanla, brt bcekle doludur. te, der demez bir tanesi szlerek bana doru geliyor ylann. Saldrya gemek zere melun hayvan! Defol, pis yaratk, souk ey! mdaaat, saldryor! Kurtar beni ne olursun byk byc! Ohhh, krler olsun, hedefi ben deilmiim! Kk bir fare yakalam, onu yutmaya alyor. Sen gelinceye kadar ben de maarann iini biraz dolaaym.Yukardan damlayan sular rahatsz edici, her taraf sarkt ve dikitlerle dolu. Bunlarn olumas kim bilir ne kadar sene srd? Grnt harika, bir de u souk hava ve rktc sessizlik olmasa....
-Orada dur, daha ileriye gitme dostum! Belki daha sonra, ama imdi asla bulunduun noktadan daha ileri gitme! Bir hafta sonra gelecektin, iki hafta oldu. Verilen randevulara sadk kalmalsn, aksi takdirde beni burada bulamayabilirsin.
-En sonunda gelebildin. Grnmen de kaybolman da bir anda gerekleiyor. Ge gelmemin nedeni var. Onu o durumda brakp gelemezdim. Biraz iyilemesini bekledim.
-Hasta m olmu?
-Bilmiyormu gibi sorma, senin sayende tekrar bana dnd. ektii aclar Onu bana balad. Buradan eve gittiimde cep telefonumda saatler ncesi Ondan gelen bir mesaj olduunu grdm. Bir hastanede yattn ve beni grmek istediini yazyordu. Belki de bu son grmemizdir diye de eklemiti. Uzatmadan anlataym; bir trafik kazas geirmi benim burada seninle beraber olduumuz saatlerde. Annesini maalesef ayn kazada kaybetmi. Arabay kullanan O olduu iin annesinin kaybndan kendisini sorumlu tutuyor. Hem annesinin hem de krk ve yaralarnn acsn ekiyordu. Gz yalar gnlerce dinmedi. Bir kolunda, iki bacanda ve kaburgalarnda krklar, baz organlarnda da ezilme ve kanamalar vard. Bana fazla yaamaz gibi geldi.
-zlme, nk bir dnr diyor ki: Bir kedinin dokuz can, bir kadnn da dokuz kedi kadar can vardr.
-Haklsn, geen iki hafta iinde tamamyla olmasa da nemli lde iyileti. Gndzleri yannda fazla kalamadm, ama geceleri sabahlara kadar onu bekledim. Uykusuzluktan imi gzlerle, sersem gibi ilerimi de yapmaya altm.
-Sen bunlar yaparken, evdekiler bir eyden phelenmediler mi?
-Sanyorum her ey anlald, ama nedense karm bana bu konuda bir ey sormuyor, ya da sylemiyor. Susmay tercih etmesi benim de iimi kolaylatryor.
-Sen gene de dikkatli ol, unutma ki durgun sular derin bile olmasalar bir tehlike iaretidirler. Durgun insanlar iin de ayn ey geerlidir. Karnn senin hakknda iyi dnmesini herhalde bekleyemezsin. Uygun bir zamanda bir eyler yapabilir.
-Gemiteki davranlarnn aksine bana kar karm ok iyi. Onun bu deiiklii beni de kukulandrmyor deil. Geen gn hastaneye gitmeden nce eve akam yemei yemek ve elbiselerimi deitirmek iin gelmitim. Karm da mutfakta yemek hazrlyordu. Su imek istedim. Masann zerindeki srahide su vard, ama souk olsun diye dolaptan almak iin mutfaa girdim. Daima yemekleri masada datan karm, o gn mutfak tezgahnn zerinde tabaklara datyordu. Drt tane tabaktan bir tanesi desen olarak farklyd. Benim girdiimi grmedi, farkl tabaa bir poetten bir eyler serpitirdi. Tuz ya da baharat deildi dkt; nk onlar zel kaplarndan kullanrdk. Dolabn kapan anca sesi duydu, bana bakt. En ufak bir tela belirtisi yoktu, aksine hafife glmsyordu. Sofraya oturduumuzda farkl taba srarla nme doru srmesi, iime kurt drd. Bir ey almak iin mutfaa gittiinde onun taba ile benimkini deitirdim. ocuklar bir ey sylemeden beni izliyorlard. Tabii karm taban deitiini hemen anlad ve bir bahane uydurarak bir tek lokma bile o tabaktan almad. Kantlayamam ama galiba karm beni zehirlemeye alyordu. Oysa yllar nce bana lgnca ak olduunu sylyordu.
-Unutma, sen de onu ldrmek istemitin ya... Bazlarna gre, zaman ve evlilik akn en bata gelen katilleridir. Bana gre ise, ak yeyip bitiren kskanlk ve phedir; alkanlk deil.
-Evden aceleyle kp gene Onun yanna gittim. Sabaha kadar ellerini tuttum. O hep alad. Aladka gzelleiyor, belki de insani zellikler kazanyordu.
- Alamak ruhumuzdaki gkkuann ressamdr.
-Sevgimle onu deitirebileceimi dnmeye balamtm. ektiim skntlara ramen yaammdan ok memnundum. Mutlu olduumu herkese haykrmak istiyordum.
- Gerekten mutlu olan kii onu uluorta dillendirmekten utanr; ikide bir mutlu olduklarn ilan edenlere bir bak, yaptklar mutluluk yamas ile acaba neyi kapatmaya alyorlar?
-Bu sznde bana da dokundurma var.
-Evet var. Mutluluu yaamak iin nce onu var etmek; var etmek iinse uzun sre ciddi ve youn bir alma gerekir. Bu konuda sen nasl bir aba sergilediini dnyorsun? ki gnlk hastabakcln kant olarak nme srme sakn!
-Gene insafszca eletirmeye baladn. Yoksa dierleri gibi sen de mi benim mutluluumu kskanyorsun?
-Benimle ilgili deerlendirmelerin iin bir ey sylemem, ama bil ki bakalaryla paylalmayan mutluluun mr de ksadr. Mutluluumuzu kskanan insanlar nnde sonunda onu yok edeceklerdir.
- yerindeki haset baklarn artmasnn nedeni bu mu?
-En tehlikeli insan organ gzdr; en tehlikeli insan davran da baktr. Bunlardan kendini saknan ynla ktlkten de korunmu olur. Ayn zamanda gz en gzel eyleri de anlatmann aracdr. Mesela, duygular szcklerle anlatlamaz, bunu baardn dnenler ise sadece bir ka air bozuntusudur. Sevdiin insanlara kar da dudaklarnla konuamyorsan, bir de gzlerinle dene! Yalnz sevdiin kii de olsa iyilikte fazla cmert olma, yoksa dmanlarn oaltmaktan baka bir ey yapmam olursun.
-Bunu benden isteyemezsin. Ona kar bylesi hesapl bir davran sergileyemem. Ben Onun yannda ruhumun kleletiini hatta kpekletiini anlyorum.
-Kle kleliinin farknda olsa idi hi kle olur muydu? Nitekim fark eden, zaten hemen krmaya balyor zincirlerini. Bu fark edemeyiin gzel bir taraf da var: ounlukla klenin mutluluu efendisinden daha youndur da nedense hep aksi zannederiz. Bu dnyadaki efendiler hi bitmez; kle olmaya gnll bu kadar insan varken...
-Onun iin u son iki haftadr yaptklarm, beni ktler safndan alp iyiler safna koymutur diye dnyorum.
- Dnyann tek sahibi sadece iyiler deildir, onda ktlerin de yaamaya hakk vardr. Ahlkl insanlarn olduu yerde ahlksz insanlarn da olmas ok doaldr. Tm insanlar ahlkl ya da ahlksz olan bir topluma hi rastlanmamtr. htiraslar bizim iin her adan nemlidir.nk ihtiraslarmzn esiri olduumuz andan itibaren ahlkn yanndan uzaklarz.
-Bu gn, buradan erken ayrlmak istiyorum. Onun bana ihtiyac var. imdilik hoa kal!
-Sen bilirsin, gle gle! Son kez hatrlatyorum: Randevularn unutma, hatta yle syleyeyim: Randevularna asla zamannda gitme, mmkn olduu kadar erken git; bundan kazancnn byk olduunu greceksin. Randevusuna gecikene de fazla gvenme; nk ii, dostluu, paray v.s. de geciktirecek demektir.

-Geldin mi? Ne oldu? Yzn olduka ask.
-Sorma, iimi kaybettim. Dorusu iimden kovuldum. Zamanmn ounu hastanede geirmem, ie yorgun ve uykusuz gelmem verimimi drd, hatta altm kurumu zarara uratan ok nemli hatalar yaptm. Paraya en ok ihtiyacm olduu bir srada bunun bama gelmesi hi de ho olmad. Para ve i konusunda dostlarma gvendiysem de hi birisi umduum gibi kmad.
- Karlatn felaketten sonra etrafndakilere bir bak, bakalm ka kii sayabileceksin? Hi kimse yoksa sayabilecein, sakn zlme; belki onlar da daha nce senin yaptn gibi davrandlar... Dostlarnn yararndan vazge, zararlar olmasn da... Dostun kini ve intikam dmannkinden daha byk olur; nk amz ve vuraca yeri herkesten daha iyi bilir.
-Onlara kar bir yanlm olmad, ama olsa bile dostluumuz bitmemeliydi. Dostlarmz neden bizi affetmezler, oysaki dmanlarmz bile bazen affedicidir.
- Dostun bir gn amansz bir dmann olursa, arma; dn: onu eletirdin mi, bor para verdin mi, bir srrn akladn m? imdiki dostlarn seni terk ettilerse yenilerini bulmalsn.
-Nasl?
- Dost kazanmak iin ilk adm atan sen olmalsn, kardan atlmasn beklediin adm hi gelmeyebilir. Karndaki insana konuma frsat verirsen, bil ki o kii yaknda seni dost listesine ekleyebilir. Seninle de dost olmak isteyen ynla insan vardr. Hi olmazsa bundan sonrakileri kaybetmemek iin dikkatli ol. O kiiye anlatmaktan ekindiin en ufak bir ey bile varsa, bil ki o kii senin dostun deildir. Dostun bencillik yapyorsa, onunla dostluunu bitir. nk yaknda sen de bencil olacaksn ve bencilliin nedeniyle zaten o senden vazgeecek. Bir dostunu kaybetmek istiyorsan ya da bir dman kazanmak istiyorsan kiilerin kusurlarn uluorta syle. Eer dertlerini anlatmak iin dost aryorsan, bir tane ses alma cihaz temin et, daha iyi.
-Dorusu ok iyi moral veriyorsun! Umutsuzluumu iyice artrdn.
- Hepimiz arnn kuyruundaki ineyi deil de azndaki bal isteriz. Oysa baz durumlarda arnn inesi balndan daha gereklidir. Umudu olmayan insan potansiyel bir tehlikedir; bakalarnn umutlarn yok etmek iin. Umut bir okyanus iken bir ok kii onun ufack bir gl olduunu dnr. Kavgalarn ou bu ufack gle sahip olma isteinden kar. ini kaybetmek sana umutsuzluk vermesin; inmesini bilmeyen, kmay hi beceremez. yi ans da kt ans da kimi bulacan ok iyi bilir.
-Senin konumalarnda bir bilgelik seziyorum, oysa ilk balarda seni sadece ktlk yapan bir byc olarak alglamtm. Belki de seni anlamakta zorlanyorum.
- mer Hayam diyor ki: Bir elde kadeh, bir elde Kur'an - Bir helaldir iimiz, bir haram - u yarm yamalak dnyada - Ne tam kafiriz, ne tam Mslman. Senin tarafndan hemen anlalmak iin almyorum. Eer beni kolayca anlarsan aramzda hi bir fark kalmaz.
-Ben de senin gibi felsefe yapabilmeyi isterdim. Geri o tip kiiler biraz uuk oluyor, ama...
-Her felsefe yapan insan bakalarna biraz uukmu gibi grnebilir. Bunun nedeni biraz da o insanlarn felsefeye yaklamaktan, hatta dnmekten korkmalarndan kaynaklanr. Felsefe yapmak iin zamann bol olmas gerekir; oluk ocuunu geindirmek iin gece gndz almak zorunda olan birisi iin elbetteki felsefe bir lkstr. Felsefe, dncedeki dnyamz bize gsterir. Dnyann bykl ya da kkl kiilere gre deiir. Kr bir insann dnyas ellerini dokundurabildii kadardr. Ona dnyann ok byk olduunu anlatsanz da kabul ettiremezsiniz. Brakalm insanlar istedikleri byklkteki bir dnyada ya da evrende yaasnlar. O dnyann byklnn veya kklnn fazla bir nemi de yoktur.
-Bu sylediklerine katlyorum. Benim dnyam da Onun etrafnda dndm kadar. Bana yaptklarnn hepsini unuttum ve onu affettim. Her eye yeniden balayabileceimizi dnyorum. Bir an nce onun iyilemesi iin dua ediyorum.
-nce kendini affet, kendisini affetmesini bilmeyen bir kii bakalarn affetmeyi hi bilmez. Sk sk da olsa kendimizi affetmeliyiz.
-Kendimi nasl affedeceimi bilemiyorum. ocuk ya da gen olsaydm belki.. Nedense ocukluk ve genlik dneminde ilenen gnahlar daha kolay affederiz.
- Yalandmzda bir ok eyi farkl dnrz, bir ok gerei grmeye balarz; ama onlar uygulamay bir trl beceremeyiz. Mazeretimiz de hazrdr: Artk zamanm kalmad! Dolaysyla dneriz tekrar gemie, gemiteki yanllara... Oysa ki yanllarmzn dorular aydnlatmaya yeterlidir. Bir bardak deniz suyunun azmzda brakt tuz tadn yok etmek iin bir srahi tatl su imek zorunda kalrz. Tecrbelerden ders almasn bilseydik, yeryzndeki tm olumsuzluklar yok olurdu. Ayn hatalarn yz yllardr yaplyor olmas tecrbelerin bize fazla bir ey kazandrmadn gsteriyor. Yaptn ktlkleri biliyorsan, tvbe etmesini de bilirsin. imdiki yenilgiler gelecekteki zaferlerin ilk admlar olabilir. Biraz da iinden atlmandan bahsedelim mi? Tabii moralin bozulmayacaksa!
-Benim iten atlmama biraz da sebep, benim yerimde gz olan astlarmdr. Bire bin katarak anlatmlardr olumsuzluklar patrona. Vedalarken hemen hepsinin gzlerinin ii glyordu sevinten. Boa sevindiklerini anladklarnda da yzlerini grmek isterdim; nk boalan yer bir kiilik, talip ise bir sr... Hangi birisi geecek acaba benim yerime? Bu davranlar dorusu bana ok koydu, oysa ben onlara kar hep drst ve adil davranmtm.
-Adil olmak, alklanmay gerektirmez. Bakalarndan vg almak iin mi adil davranyorsun? Senin yerine gemek isteyenleri neden suluyorsun? Baka insanlarn aklszlndan bize frsatlar doar, bu frsatlar deerlendiremezsek bizim aklszlmz ortaya kar. stelik yalan da sylyorsun bu konuda. nk yerini alr korkusuyla ef yapmadnn yerine bir aptal getirmitin oraya. Yalan, asla gerein zerini rtemez.Yalanla gerei kapattn sananlar, uyank geinen aptallardr. Vicdan sahibi insan cesurdur, vicdansz ise korkak. Korku ile yalan arasnda bir pozitif korelasyon vardr. Yani biri azalrken teki de azalr, artarken de artar. Yoksa dalkavuk olduu iin mi o adam semitin?
-Dorusu beni vmesi houma gitmiyor deildi.
-Dalkavuklar olmasayd, bazlarnn byk adam(!) olduunu nasl renecektik? Dalkavuklar eletiririz, hatta knarz. Bazen onlarla dalga da geeriz.Ama nedense gene de onlarsz edemeyiz. Dalkavuklar annelerimizin okamad bamz okarlar, aalarda srnen kiiliimizi yukarlara karrlar, olmayan zelliklerimizi bize kabul ettirirler. Celladn kestii gzleri prtlemi bamzn bile Zeustan daha ekici olduuna bizi inandrrlar. ounlukla halkn tutumuyla dalkavuklarn davranlar arasnda bir benzerlik vardr. Nitekim halkn alklar birok lideri sehpaya yollamtr. Alklara bakp da kendimize bir deer biemeyiz.
-Patronlarn bana kar yaptklar da byk bir hakszlk deil mi? Ben o iletmeye onlarca ylm verdim, karl bu mu olmalyd?
-Onlarla ilgili olarak da hkm vermekte acele etme, zamann ne getireceini bilemezsin. Her kap hem kmak hem de girmek iindir. ktn bir kapdan tekrar girmeyeceini sakn dnme. Belki bugn girmezsin, ama ya yarn... Sonra, alan ile altran arasndaki ilikiye biraz dikkat et! likiyi ynlendiren karsa, o ortadan kalknca ilikinin sonlanmas da doaldr. Bunda alacak bir durum yok. likinin tekrar srmesini istiyorsan birinciden daha etkili bir kar bulmalsn. Karnla aran nasl, hl seni ldrmek istediini sanyor musun?
-Sanmak da ne ki, biliyorum. Eminim yle olduundan. Sadece bildiimi belli etmiyorum. Bir ey olmam gibi davranyorum. Hatta en ufak bir davrannda ona vgler dzyorum.
- Haksz vg, kfrden de beterdir. Karn bunu anlamyor mu?
-Sanmam. Bana kalrsa bu szlerime inanyor da. ltifatlarm ise hi esirgemiyorum.
-Erkekler iltifatlarn harcarken paralarn harcadklarndan daha cmerttirler. Gerekleri sylemekten kanan yalanlara ortak olmu demektir. Karnn inanp inanmadn kolayca renebilirsin: nsanlar anlamak ya da tanmak istiyorsan gzlerine bak. yilik de ktlk de, doru da yalan da, sevgi de nefret de dilde saklanabilir; ama gzlerde asla...
-Davranlarmn gerisinde lm korkusu olduunu da dnmyor deilim. Yaammda lm en az isteyeceim gnler bunlar.
- lme kafa tutmak kahramanlk gibi alglanrsa da aslnda uursuzca bir ba kaldrdr. lm dnerek ya da dnmeyerek lmden kurtulamazsn. O seni bulduunda ya onu dnyor ya da dnmyor olacaksn! Yaam deerli klan lmn varl mdr? lm olmasayd yaam nemini yitirir miydi? Sorular kadar sama soru olamaz. nk bunlar birbirinin varln zorunlu klan eylerdir. Biri yoksa tekinden de sz edilemez. Hep iyi yaayp yaamadmz dnrz, iyi lp lmeyeceimiz hi aklmza gelmez. O nedenle yaamn iin deil lmn iin hayrlsn dile...
-Bazen tm cesaretimi toplayp her eyi karma itiraf etmek istiyorum.
-Aptalca bir cesaret, byk bir felaketin ilk habercisidir. Karnn her eyi bilmesi de mmkn. nk, seninle ilgili bir eyi bir kii bile biliyorsa o artk sr olmaktan kmtr. nsanlarn ou tiraf ettiklerimiz hep kk gnahlarmzdr; byklerini daima kendimizde sakl tutarz. dncesine sahiptirler. Olmayan itiraflarn daha dorusu olup da olmadn varsaydmz itiraflarn nasl yapacaksn?
-Olmayp da olan nedir? Ben beni affetmesi iin bylesi bir ey dnmtm. Belki dosta ilikimizi bitirebilirdik.
-Olmayp da olan itiraf karn paralamay dnmen... Karnn seni affetmesine gelince; bir kadn erkei affettiini sylese de inanma; bu yeni bir strateji belirlemek iin zaman kazanmaya ynelik bir artmacadr.
-Peki, imdi ben ne yapacam? Kendimi aresiz hissediyorum.
- Yolun bozuk ya da sarp olmasndan yaknma, hi olmazsa yol var; ya o da olmasayd! Hayal gcmz olumlu dncelerle doldurmalyz. O zaman ktmser dnceler kaacak bir delik arayacaklardr. Olmas gerekeni arzulayp da ulaamama en nemli mutsuzluk nedenidir. Olanla yetinen bir insan mutsuzluun ne olduunu bilmez. nsanlarn en ok mutsuz olduklar anlarda bile mutluluk krntlar vardr; btn mesele onlar fark edebilmektedir. Bir sepet yumurtan krld ise geriye sepetin kald iin sevinebilirsin. Kendimize verdiimiz kadar byk bir ktl, bize baka hi kimse veremez. Kazalarn en bykleri hep otoban gibi dz yollarda meydana gelmitir. Dmdz yolda aheste aheste giderken aniden ak direine toslamann ne gerei vard?
-Sana kzmaya baladm bunak! Durmadan t veriyorsun. t para yerine geseydi senin gibi baz insanlar acaba gene de verirler miydi? Ben aktan, sevgiden sz ediyorum. Sevginin miktar, derecesi, metresi, gram, kar olmaz; olsayd marketlerin en ok satt rnler arasnda hep birinci sray alrd. Ben mi anlatamyorum, yoksa karmdakiler mi anlamyor; ya da ikisi birden mi? ounlukla sonuncusudur ve bu tr konumalar sanki anlam ve anlatm gibi karlkl kafa sallamalarla sonulanr. Seninle aramzdaki diyalog da imdi buna benzedi. Seni anlam gibi kafa sallarsam mesele yok, itiraz edersem balyorsun eletirmeye. Gazete kelerinde ahkm kesen eletirmenlere benzedin. Eletirmenler bir eseri beenirlerse onun hakknda konuacak bir eyleri kalmayacan sanrlar.
- Dz yolda freni kmseyen src, eri yolda ondan medet umar. nyarglar yok etmeye uraacak kadar aptal deilim; nk yok edilebilselerdi zaten nyarg olmazlard. Sana tavsiyem fkene hakim olmandr. fke salkl dnmeyi ldrr, nee ise ona hayat verir. Sylediklerim seni rahatsz edebilir. Zira bilgenin bilge olmayanlar yakar. Oysa bazlarnn atei bile brak yakmay aydnlk dahi vermez. Im kendi yolumu grmek iin tutarm, bu arada bakalar da bu ktan yararlanrlarsa ne l! stelik ben, aptallara kzmam, nk onlar aptaldr.
-i hakarete kadar vardrdn. Ne umdum, ne buldum?
-Git artk! Bu gnlk bu kadar yeter. Bundan sonrasnn sana bir yarar da olmaz zaten.
-Pekl gidiyorum, ama bir daha gelmemek zere...

-Gelmeyeceini sylemitin giderken, ama gene buradasn. Son grmemizden bu yana iki aydan fazla bir zaman geti. Neler yaptn bilmek isterim.
-Gelmemek iin ok direndim, ancak senden baka bana yardm edebilecek birisini bulamadm. Yani anlayacan gene sana muhta oldum. Benim ilerim hep ktye gidiyor. Bana ihtiyac varken beni sevdiini syleyen O kadn, iyileince deiiverdi. Kadnlar anlayamaz oldum.
- Bir atasznde der ki:kadn glge gibidir, kendisini takip edenden kaar, nnden gidenin arkasndan koar.
-Doru, ona olan dknlm gsterdike, benden kaar oldu. Bazen bu aka da, her eye de lanet ediyorum.
-Ak kap almaz; ona tm kaplar aktr. Ak hem kendisini hem de a yer bitirir. Ak bir kalbin bir baka kalpte gnll hapis yatmasdr; mahkmun mahkmiyetinde hem eza hem de ceza vardr. Mahkmiyet sresi ise bir andan onlarca yla kadar deiebilir. Yaknmay brakp Onu kendine balamann yollarn aramalsn.
-Kendimi aresiz ve yalnz hissediyorum.
-Yalnzlktan kurtulmak iin ak oluruz, ak olduktan sonra ise yalnzlmzn arttn grerek arrz. Rzgarn sesini dinle, onun konumasn kendi diline tercme et. Dalarn vefaszlndan, denizin ihanetinden, aalarn cilvesinden bahsettiini greceksin. Sndrmesini bilmiyorsan, atei hi yakma.
-O da karm gibi bu ara ok konuur oldu. Baz laflar sinirimi bozuyor. Geen gn o kadar ileri gitti ki ancak suratna bir tokat atarak susturabildim.
-Kadnn drdra balamas kopacak frtnann ilk belirtisidir, erkein de susmas ayn tehlikeye iarettir. Erkekler kadnlar nce kravat gibi boyunlarna takyorlar ya da apka gibi balarna koyuyorlar; sonra ise ayakkab gibi ayaklarna giymeye alyorlar. Sevdiin insanda kusur grmeye baladn anda, sevgini de sorgulamaya balamsn demektir.
-Onun isteklerini yapabilmem mmkn deil; zaten ekonomik ynden zorluklar ierisindeyim.
-Her kadnn erkeinden maddi baz taleplerinin olmas ok doal. Ekonomi ve ekonomik mallar zerinde kadnn etkisi olduka nemlidir. Mesela kadnlar olmasayd, ayna diye bir nesne de icat edilemezdi. Birok buluun gerisinde bir kadnn ihtiyalar vardr. Bu ihtiyalar karlamaya almalsn. Nasl olursa olsun, bir i bulup almaya balamalsn.
-Aryorum, ama bana uygun bir i bulamyorum. Kendime olan gvenimi de kaybetmek zereyim.
-Baarsz kimse zorlukla karlanca brakan kiidir. Baarl kimse ise onun vazgetii noktada abalarn srarla srdren kiidir. Tekrar dene, tekrar dene Asla vazgeme!
-Endieliyim, baaramayacamdan korkuyorum.. imi kaybetmeme neden olanlara da lanetler yadryorum.
-Endie baarnn frenidir, ama bozuk bir fren... Baarszlklarmz bizimdir. Bakalarn sulayarak, bahaneler bularak bunlardan kurtulamayz. Baaramam deyip de baaran hi grmedim, ama baaracam deyip de baaran ok grdm.
-Basmakalp gzel szlerle gerek yaam ayn ey deil. Sen burada oturduun yerden her eye ne gzel areler neriyorsun. Benim yerimde sen olsaydn da seni de grseydik.
- uvallar dolusu paray ve d bir yere dkp, insanlara istediinizi alabilirsiniz denseydi, plerin t sprmekten canlar kard. Denemekten korkmak, bir ey yapmak istememenin mazeretidir. Korkular renmeye dayanr. renmeler yaantlarmzdr.Yani olumsuz yaantlarn izlerinden baka bir ey deildir korkularmz. Gereklerden korkanlar, bir gn mutlaka kafalarn onun tatan kapsna vuracaklardr. Ayrca her gerilemede bir ilerleme umudu da vardr.
-Aslnda bir i teklifi aldm. Beyaz eya ticareti yapan bir firmann muhasebe ii. Eski iimden daha dk bir mevki, ama galiba kabul etmek zorundaym.
-Yksek makamlara kmak deil, orada kalabilmek meseledir. Mutlu bir yaam sren nice insan bir makam kabul edince mutluluklarn da ldrmlerdir. Ykseklerde olmann nimetleri yan sra zorluklar da vardr. En nde giden sen olursan arkandakilerin de tm yk senin srtna biner. Ge hzla ykselen fze, yere de hzla iner.
-Bir ie girersem ondan ayr kalmam gerekecek, hi deilse gnn belli saatlerinde. Ona ylesine akm ki bir an bile ayr kalmay gze alamyorum. Bu galiba benim ilk ve gerek akm!
-lk ak narkoz gibidir, nk bedenimizin yava yava uyutuunu hissederiz. Her ak iin kendi ak en byktr. nanlar en kuvvetli insanlar aklardr; nk sevdiklerine kaytsz artsz inanrlar.
-Geen gece karanlkta balkonda saatlerce el ele oturduk. Hep onu seyrettim, onun harikulade gzellii beni kendimden geiriyor.
-Gecenin gzel gstermedii ne var ki!... Sevilen kadn m gzeldir, yoksa gzel kadn m sevilir? Sorusunu bazen kendine sor. Ak olan kadndan daha gzel bir kadn yoktur. Ak olan erkek ise, en gl erkektir. Akta sadakat da nemlidir, her iki taraf iin.
-Benim azm arayacana dorudan sorabilir veya syleyebilirsin. Evet, O iyileir iyilemez beni aldatt. aramak iin birka saatliine evden ayrlmtm. Dndmde dakikalarca zili almama ramen kap bana almad. Bir kede yarm saat kadar evi gzetledim. Apartmandan kan bir gen adama camdan el salladn grnce her eyi anladm. Nasl, sevindin mi renince?
-Her eyi fkelenmeden de anlatabilirsin. fkenin getirisi vardr, ama gtrsnn yannda bir hitir. Olanlar seni incitmi, gururuna dokunmu. fke gururdan, gurur da fkeden beslenir. Baz yazarlar o kadar yalancdr ki, kendi yzleri deil, ama yazlar kzarr. imdi senin de kzarm szlerin baz ifadelerini yalanlyor. Ondan gene intikam almak ister gibisin.
-ntikam peinde deilim, nk oturup meseleyi tarttk. Bana bir daha olmayaca konusunda sz verdi ve ben de Onu affettim.
- Sulularn affn isteyenler genellikle kendileri de su ileme eiliminde olanlardr. Bir suluyu affetmek ilenecek bin suu imdiden kabul etmektir.
-Olanlar unuttum desem belki daha uygun olurdu.
-Keke unutabilsen! Baz kiiler unutmaktan yaknrlar, ama unutmaktan ikayet etmemeli! Ya baz eyler hi unutulmasayd, o zaman halimiz nice olurdu?
-Benim imdiki halim gibi olurdu.
- Kendisini aldatmay beceremeyen, bakalarn nasl aldatacak? Onun iin sahtekarlar bu iin provasn kendi zerlerinde yaparlar. Kendin ol, kendin olamadysan kendini ara; bakasnn maskesini takmak tefeciden faizle para almak gibidir.
-Sana yaranmak ya da kendimi iyi birisi gibi gstermek iin byle konumuyorum. elikili de olsa tm sylediklerim bana aittir.
-Hibir insan tek kii deildir. Ne kadar maskesi varsa o kadar kiidir. Senden ayrlmamas iin her eye raz grnyorsun, hi olmazsa imdilik. Bu gn boyun eenler, yarn ona boynunu edirenlerin, boynunu kesmeye adaydrlar.
-Benim ona yaptklarmn karl bu mu olmalyd?
-Yaptn iyiliin karl olarak ktlk grdysen hayflanma; nk nankr nankrln yapmtr.
-Bazen kt kaderin bana bu oyunu hazrladn da dnyorum. Mutlu ya da mutsuz akp giden yaamm alt st eden bu frtnann baka bir nedeni olamaz ki...
-Beceriksizlii, tembellii, aklszl ve ahmakl kader olarak yorumlamak, sorumluluklarmz ykleyecek yeni bir srt bulduumuza iarettir. Akl; hep iyi, gzel, doru ve yararl olan bulmaz, bunlarn tersi de akln rndr.
-Yaam anlamay ok isterdim. Yaam sorgulamaya altm, bula bula ktlk, mutsuzluk ve irkinlik buldum.
-Yaam anladysan belki ok byk bir adam olamazsn, ama en mutlu kii olursun. Yaamn her an ayr bir noktadr. Ayrldmz noktaya hibir zaman geri dnemeyeceiz. Bir sonrakine belki gidebiliriz, ama bir nceki noktaya dn yapmak ne mmkn? Belki de budur yaam nemli klan. nceye dnebilseydik yap-bozlarmzla yaamn da suyunu karrdk. Gene de yaam anlatmay deneyebilirsin.
-Yaam nasl anlatabilirim? Gerek anlamda hi yaamadm ki... Zamanla beraber, yaam da akp gitti.
-Zamann ufack bir krnts yaamla ilgilidir, oysa biz onun hepsini yaam olarak alglama yanllna deriz. Yaam; tekrar olmayan, bir defa sahnelenen komik bir tiyatro eseridir. Seyrettin, bitti. Glmediysen kabahat kimin? Baksana gelecek atn krbalayarak hzla geliyor, gemi de atn krbalayarak hzla gidiyor. Yaamay bilmeyen lmeyi de bilemez. Yaamn her an haz doludur; lmn de yle...
-Bunlar senin uydurduun birka felsefi zrvadan baka bir ey deil. Yaam dnceden ibaret deildir, yle olsayd en iyi dnenler en rahat yaayanlar olurdu.
-Dndn kadar varsn, dndn kadar yaarsn; dncelerin kadar zenginsin ve dncelerin kadar mutlu olabilirsin. Dncelerin szlerinin; szlerin de eylemlerinin kaynadr. Her derdin dermann nce dncende ara, dncen sana derman olamyorsa baka eylerden boa medet umma! Dnmek ok yorucu bir itir; o nedenle de bylesi bir ii yapmay isteyen az kar.
-Biraz da benden bahsetsek! Onun ihaneti hi aklmdan kmyor.
-Hani Onu affetmitin?
-yle dedim ama, dediime ben de inanmadm.
-Bir gnle binlerce yoldan gidilebilirken, sadece bir yoldan klr: hanet. hanet eden bir dostun bile aff ok zordur. Yreimizi dalayan aldatlmlk atei bize hi snmeyecekmi gibi gelir. ntikamn kendisi deil, dncesidir bizi etkileyen. Sen de intikam almak ister gibisin!
-Bir yanda sevgi, dier yanda aldatlmlk ve te yanda da intikam arzusu. Bunlarn arasnda gidip geliyorum. Yorulduumun farkndaym, ama iimi actan ey, asl beni etkileyendir. Ne olur Ona da bu acy tattrmam sala.
-Dnp dolap ayn yere geldik. lk gnk gibi nefret dolusun, ktlk istiyorsun. Onun yaadklar sence yetmedi mi? ok ciddi bir kaza geirdi, annesini kaybetti. Daha kts ne olabilir ki?
-Senin de hangi tarafta durduun belli deil. Bir gn etrafa ktlkler sayorsun, bir baka gn ise iyilik melei gibi tler veriyorsun.
-Hi kimse herkesi memnun ya da mutlu edebileceini dnmesin! Tabii lgn ya da aptal deilse... yinin en iyi tanmn yapan en iyi insan demek deildir. u anda ok fkelisin, byle olman gayet doal. Kendinin dna karak olaylara bakmaya alsan. Mesela fkelenirken kendini bir aynada seyret, sonra da fken geince aynadaki grntn hatrla. ok gleceksin!
-Her eyi, herkesi affedebilirim, mutluluumu alan hari... Beni bir ahmak yerine koydu, belki de gerekten yleyim.
-elmelere ramen gidebiliyorsan, yryorsun demektir. Sorunsuz bir mutluluk da mutsuzluktur. Ahmaklar olmasayd, hata yapnca neye ya da kime bakp teselli bulacaktk! Ahmaklar hatalarmzn silgisidir...
-Ne gzel teselli veriyorsun! Ahmaklm da onayladn!
-Hep kendimizi arar dururuz, bulduumuzda ise hayal krklna urarz. nk hayalimizde yarattmz kendimiz ile bulunan arasnda dalar kadar fark vardr. Kusurlarn syleyenlere kzacan yerde onlar dinle! Saydklar kusurlar arasnda iftira varsa, konumasnn sonunda onlar yzne vurursun. Eletirilmekten korkanlar, eletirmeyi de bilmezler. zlme, her problem bir tanedir; ama o problemin birok zm vardr.
-Beni bana anlatma, nk beni en iyi ben bilirim. Bakas ise sadece bildiini sanr. Ben sevgi ve ak istiyorum, onlar elde edemezsem ktlk ve intikam peine dyorum. Tanrya ok yalvardm, artk o da beni umursamyor.
-Eer bir eyin gerekten olmasn Tanrdan dilersen, o ey mutlaka gerekleir. Diledin ve olmadysa, ya zaman ya da kalbini kontrol et! Sevilmeyi isteyenler en ok sevilmeme ihtimali olanlardr. Mutsuz insanlar bir mknats gibi birbirlerini ekerler. kinizin de birbirinizi bulmanzn nedeni mutsuzluklarnz olsa gerek.
-Sylediklerine katlmyorum, nk ben onun yannda iken ounlukla mutluyum. Hatta bazen ne kadar mutlu olduumu tm insanlara haykrmak istiyorum
-Mutlu olduklarn anlatanlara inanmam, nk gerek mutluluk anlatlmaz, sadece yaanr. Mutluluk bir fren deil, gazdr. O nedenle mutlu olunca durulmaz, yeni mutluluklar aranmaya balanr. Ne kadar ok mutlu olursan, o kadar da ok onu almak iin etrafnda hrsz toplar.
-Uzun yllar ocuk esirgeme kurumlarnda yaamak zorunda kaldm. efkat ve korunma duygularndan yoksundum. O yurttan teki yurda defalarca yer deitirdim. Orada yaplan hakszlklar, atlan dayaklar, zorla uygulanmak istenen disiplin kurallarn hatrladka ldracak gibi oluyorum. Sanyorum ki gene birileri beni yakalayacak ve o hapishane gibi yere kapatacak.
-Anlalan oralarla ilgili ok olumsuz ann var. Bazlarn anlatmak ister misin?
-Hangisi anlataym ki...
-Mesela bir hrszlk olay vard yaadn.
-Bir arkadan para ve eyalar alnmt da suu bana atmlard. Onu mu?
-Evet, ama dorusunu... nk olay, senin sylediin gibi olmamt. Yalan sylemekten bir trl vazgeemiyorsun.
-Tamam, dorusunu anlataym. Yurttaki baz arkadalarn kendilerini ziyarete gelen yaknlar olduu iin durumlar benden iyiydi. Akrabalar ufak tefek hediyeler getirdikleri gibi -be harlk da verirlerdi onlara. Beni ne arayan ne de soran vard. Onlardan bir tanesinin bir miktar parasn ve kalemlerini aldm. ocuk bu yzden ortal ayaa kaldrd. Yakalanacam anlaynca kalemleri bir baka arkadan dolabnn iine attm. Paralar bende kald, nk onlar saklamak daha kolayd. Nbeti retmen, hepimizi aadaki salona dizdi, kendisi yukar kp dolaplarmz arad. alnan kalemleri bulunca o arkadamza hepimizin gz nnde bir meydan daya ekti.
-Bakasna iftira etmek, seni etkilemedi mi, vicdanen rahatszlk duymadn m?
-Hayr, kendimi kurtarabildiim iin sevindim bile.
-Yetitirme yurdunda ne iin var, oraya neden gittin?
-On bir yandaydm. Bir gece cama vuran yamurun kard sesle uyandm. Bir kam gibi arpyordu cama. Gk, yarlrcasna gmbrdyordu. Rzgarn uultusu da korkuntu. Yatamda dorulup oturdum, tir tir titriyordum. Anneme seslenmek istedim, ama kzacandan ekindim. Biraz ses karmadan ylece bekledim. Derken annemin ln iittim. Onun da gk grltsnden korktuunu dndm. l barmalar izledi. Yataktan aceleyle aa indim, odann ii karanlk olduundan bir ey gremiyordum. Karanlkta ayam bir cisme arptm, ok actt; ama gene de odamn kapsna yneldim. El yordamyla kapnn kolunu buldum, dar ktm. Yatak odasndan k ve sesler geliyordu.Yatak odasnn kapsn amaya altm, beceremedim. Galiba kilitliydi. Annemin Yapma, yapma! Sana her eyi anlatacam! dediini duydum. Bunlar ayn zamanda onun son szleriydi. Bir tabanca sesi ile kendimi yere attm. Tabanca bir daha patlad, bir daha... Barmak istiyordum, ama sesim kmyordu. Aslnda ne olduunun da tam bilincinde deildim o sra. Derken kap ald, babam hmla dar kt. Baba! diyebildim ancak. O ise beni eliyle itip hzla oradan uzaklat. Annem yatan zerinde kmldamadan yatyordu. Bir damla bile kan grmedim. Uyuyor gibiydi. Yanna yaklatm. ld dncesi aklma gelince duraladm. Biraz sonra da evin ii insan doldu. Sonuta ben de kendimi bir yetitirme yurdunda buldum.
-Yaadklarnn seni etkilememesi mmkn deil.
-lk defa bir insan ls grmtm ve o da annemdi. O gne kadar babamla aralarnda ciddi bir tartmaya bile tank olmamtm. Zaten birbirleriyle pek fazla konumazlard. Babam iten gelince yemekten sonra ya gazete okur ya da televizyon izlerdi. Annem ise mutfakta veya baka bir odada kendisine yapacak bir i bulurdu, adeta babamla birlikte bulunmaktan kanr gibiydi. Olayn nedeni olarak ihanet gsterildi, ancak bunun doru olup olmadn bilemiyorum.
-Senin de ihanete kar gsterdiin ar tepkinin altnda bu olay yatmasn?
-Olabilir. Yaadm o kt gece, hep benimle beraber. Dnmediim, hatrlamadm gn yok.
-Aclar kolay unutulur; kii canlandrmasa...
-lm bana korku vermiyor, onu istemiyorum da. Artk ona kar kaytsz kalabiliyorum.
-Her an evrende milyarlarca doum ve lm oluyor. Bunlarn hangisinin farkndayz, ya da bunlardan hangisi bizi ilgilendiriyor? Dnn byk adamlar, gzel hatunlar, bu gnn sadece bir avu topra ve kaldysa birka tane de kemiidir. Bu dnyaya gelirken getirdiklerine ve bu dnyadan giderken gtrdklerine bir bak!
-lm sorgulamak istemiyorum, sorgulasam da anlayabileceimi sanmyorum. Tek endiem Onsuz lmek.
-Bize ac veren lmn kendisi deil de tek bamza lecek olmamzdr. Bir insann yaamdan bekledikleri ne kadar oksa mr de o kadar uzun olur. Yapaca ii olann lmeye zaman yoktur. Ama bir gn, o ann iinde buluveririz kendimizi: Meyve olgunlatna sevinsin mi zlsn m? Artk daldan ve aatan ayrlmak zaman gelmitir. Bu gnlk de bu kadar. Sana gle gle...

-Kambur merhaba .Gene ben geldim. Bakalm beni tanyabilecek misin ? yle ya, aradan alt aydan fazla bir sre geti
-Tanmasna tandm da, ok deimisin tabii ki. Kyafetin, sa eklin, sakaln eskisinden olduka farkl. Sreyi niin bu kadar uzattn?
-Anlatacam hepsini. Neden gelemediimi aklayacam. O zaman sen de bana hak vereceksin.
-stersen fazla vakit geirmeden anlatmaya bala! Biliyorsun sremiz ortalk aarncaya kadardr.
-u sre snrlamasna da bozuluyorum! Ortalk aard m szm bile tamamlamama izin vermeden sonlandrveriyorsun grmeyi. Acelen ne? Yoksa buradaki ilerin bittikten sonra, baka bir yere daha almaya m gidiyorsun? Yani ek i falan
-Bo laflar geelim En son, yanl hatrlamyorsam Onun sana ihanetinden sz etmitin. Olanlar unuttun mu, Onu affettin mi?
-Evet, nk ya affedecektim ya da
-Evet ya da?
-O ihtimali syleyerek yaadm gzellikleri glgelemek istemiyorum. Brakalm byle kalsn. lk grdm gnden beri bana, Onun bir bak yetiyor .
-Byk-kk her yangn balatan ufack bir atetir; her ak balatan da masum bir baktr.
-Aynen yle!
-Sen bilirsin, ama kendini aldatyor olmayasn! Bak, bir dnr en kolay eyin bir insann kendini aldatmas olduunu sylyor; oysa ben aksi kanaatteyim. nk kii kendini aldatm gibi grnse bile aldatamadnn farkndadr.
-Orasn kartrma kambur! Benim de sabrm tarma! Gelir gelmez bir klk attn gene
-Tamam, zr dilerim. Ben hatalym. Sen konu.
-Yeni bir ie girmek zere olduumu sylemitim. Girdim. Gece gndz demeden alyorum ve de eski iimden ok fazla da para kazanyorum. Beyaz eya zerine faaliyet gsteren bir irket. Babayii durumunda. Muhasebe ilerinde onlarca eleman alyor. Avantas da bol.
-Yolsuzluk yani.
-Nasl kabul edersen. Bizim broda olanlarn hepsi bu avantadan payn alyor. lk girdiimde hibir eyin farknda deildim, ama bir ay sonra durumu kavradm. Avantalardan bana da pay vermek zorunda kaldlar. Bir araba ve bir ev aldm bile. Geri biraz bor var, ama nemli deil.
-Yeni evinize tandnz m? Karn sevinmitir.
-Evi Ona aldm, karma deil. Karmla da karlkl oturduk ve boanma konusunda onu ikna etmek iin saatlerce konutum. Hayrdan baka sz kmyor azndan.
-Karndan boanp Onunla m evleneceksin?
-Evet. nk O da hakl olarak benimle evlenip, geleceini garanti altna almak istiyor. u anda karm buna raz olacak gibi grnmyor. Hele arada baka bir kadnn olduunu bilmesi bu kararlln daha da artryor. Ben de bu yzden zaman zaman umutsuzlua kaplyorum.
-Umutsuzluk rk bir meyvedir. Sakn yeme, pe at gitsin.
-Bu tavsiyeni tutacam. O nedenle de karmdan kurtulmak iin dnce safhasnda olan bir planm uygulamaya koyacam.
-Neymi bu plan?
-Karm ortadan kaldrmak Btn ayrntlarn dndm. ldrme iini evde yapacam. Darya gre daha az riskli nk.
-ldrmekten ne kadar da rahat sz ediyorsun!
-Domak ne kadar doalsa lmek de o kadar doal. Her canl sonunda bir ekilde lecek. Binlerce lm eidi var ve karmnki de benim dndm gibi olacak.
-Nasl olacak?
-Uyurken kafasna sert bir cisimle vurup bayltacam. Ellerini ve ayaklarn balayp, azn bantlayacam. Banyoya gtrp ldreceim, cesedini paralara ayrp kimsenin bulamayaca bir yere gmeceim.
-Sanrm son gnlerdeki paralamal cinayet haberleri sana bu ilham verdi.
-lgisi yok. Akllca, hatasz bir plan olmal diye bu yntemi dndm. Kararl ve cesur davranmalym.
-Gerekten byle bir ey yapar msn, karna hi acmaz msn? Unutma, cesaret aklla birlikte deilse, her an felakete dnebilme ihtimali vardr.
-Anlattma gre, yapacam demektir. Acmaya gelince, tam tersine onu gebertirken zevk bile alacam.
-Demek ki; her insan gzellikleri ykma, var olanlar yok etme potansiyeline sahiptir sz bouna sylenmemi!
-Karmdan nefret ediyorum.
-Nefret kiinin metabolizmasn allak bullak eder; ruhunu ise ldrr. Nefret eden insandan da her ey beklenir.
-Kambur susadm, bana bir bardak su ver!
-Bende bardak yok. Ama her taraf su dolu. Biraz ileriye git ve avularnla bu derecikten aldn suyu i.
-Baka da are yok, galiba yle yapacam. Burada iki tane merdiven var: Biri aaya, dieri yukarya doru. Ne var merdivenlerle klan ve inilen yerlerde?
-nilen tarafda daha buras gibi drt kat var. klan taraf ise sormam ol.
-Bu maara be katl m?
-Daha da fazla olabilir, ama kullanlabilir durumda olanlar be kat.
-Aaya inebilir miyim? Ne olduunu merak ediyorum. zin verir misin?
-Veririm de, korkabilirsin. Benimle birlikte inmeni tavsiye ederim.
-Ben mi korkacam? te tek bama iniyorum. Sadece biraz karanlk. Sesler duyuyorum. ndike sesler artyor. Burada birka tane oda var ve her odada bir insan. niltiler, lklar, barmalar, kfrler
-Bir an nce yukar gelmelisin.
-Szn dinleyip geliyorum. Buras korkun bir yer.
-Uyarmtm seni.
-Aadakiler kim? O insanlar hapise mi attn, onlar senin esirin mi, yoksa onlara ikence mi yapyorsun? Bu inde baka insanlar da var m?
-Bu maarada u anda sen ve benden baka insan olarak hi kimse yok.
-Yalanc. Sana m inanaym, grdklerime ve duyduklarma m? Aas insan dolu, insan
-Zaman gelince doru sylediimi anlarsn. Zamanmz azalyor. Anlatacaklarn bitmemitir. Tamamla istersen.
-Anlataym. Karm ldrp paraladktan sonra cesedi bulunamayacak bir yere gmp, kayboldu diye polise haber verecektim. Geen gn iten ktktan sonra cesedi gmebileceim en uygun yeri bulmak iin bir aratrma yaptm.
-Sen bu konuda kararl grnyorsun. En ince detay bile dnmsn.
-Kararlym tabii. Arabamla ehir dna ktm. Hava hafif yamurluydu. Issz bir yer aradm. Saatlerce dolatktan sonra hava karardnda bir orman kenarna geldim. n cin top oynuyordu. Asfalt yoldan bir toprak yola saptm. 30-40 metre ilerde durdum, torpido gzndeki el fenerini alp arabadan indim. Yamur iddetini artrd iin yerler amur iindeydi. Fenerin karanl delmeye yetmiyordu. Feneri sndrp etraf dinledim. Yamur damlalarnn sesinden baka bir ey duyulmuyordu. Gkyzndeki koyu yamur bulutlar ortal simsiyah yapmt. Burann en uygun yer olduunu dnyordum ki birden korkun bir ey oldu. Sanki binlerce fla ortal aydnlatt. atala benzeyen yzlerce k vard gkyznde. Bu klar biraz sonra yeryznde grntsne hi rastlamadm kocaman yaratklara dnt. Bu yaratklarn bazlar benim etrafm kuatrken bazlar da zerime doru hcum ediyordu. Bir lk attm, lm korkun bir gk grlts izledi. Arka arkaya drt-be patlama sesi duydum. Kulaklarm sar olmutu adeta. Derken ortalk derin bir sessizlie brnd, ama imdi de gzlerim grmyordu. Tir tir titremeye baladm. Dilerim birbirine vuruyordu.
-Biraz ara ver istersen. nk u anda da iyi grnmyorsun. Olay yaar gibisin. Git su i, gel.
-Tamam.
-Nasl oldun? Anlatabilecek misin?
-Evet, nk en kt tarafn geride braktk. Gzlerimin ak olup olmadn kontrol iin elimle gzkapaklarm kaldrdm, akt ama gremiyordum. Neden sonra feneri yakmak aklma geldiyse de elimde fener yoktu. Drmm. Eilip amurlu suyun iinde ellerimle bir sre aradm. Bu aray fazla srmedi, yani ansm varm hemencecik buldum. Feneri yakp arabann yanna gittim, iine oturup kendime gelmek iin bir mddet bekledim. Arabada oturma srem ne kadar, dorusu bilmiyorum. Ormanlk arazideki sar amur ayakkab ve pantolonumun paalarn kirletmiti. Buna hi aldr etmeden eve gittim. Karm ve ocuklar uyuyordu. Yani ne halde olduumu kimse grmemiti.
-Bitti sanrm.
-Bitmedi daha var, hem de ok var anlatacaklarm.
-Ama imdi anlatamayacaksn dostum. Kusura bakma, birazdan gne doacak. Sana gle gle.
-Kambur, yani kibarca beni kovuyorsun! yle olsun. Hoa kal

-Gene mi sen?
-Noldu kambur, beni grdne pek memnun olmam gibisin!
-Bu kadar abuk geleceini ummamtm. Sen buradan gideli sadece iki gn oldu da
-le ilgili bir prz kmasayd dn bile gelebilirdim.
-Acelen ne? Merak ettim dorusu.
-Birincisi anlatacaklarm bitmedi, ikincisi ise aadaki grdklerim beni merak iinde brakt.
-Bala yleyse anlatmaya.
-Ormandaki korkun geceden bahsetmitim. Hayatmda en ok korktuum iki olaydan birisi oydu.
-Dieri?
-Dieri de annemin babam tarafndan ldrld gece. kisinde de karanlk, gk grlts ve aresizliim vard.
-Korkularn fazla dnme. nk korku, ondan korktuunu anlarsa, korkutmaya devam eder.
-Doru. Defalarca yaadm o geceleri dncelerimde ve gerekmiler gibi de korktum. Neyse, bunlar bir kenara brakaym da bilmediin olaylar anlataym: O geceki baarsz yer kefimden sonra, birka gnlk dnme sresi koydum araya. Karmla son bir kez daha konumay denedim. Kararnda bir deiiklik olmadn anlaynca, onun cesedini gmebileceim yeni bir yer aramaya baladm. Bu sefer gece deil de gndz arama iine koyuldum. ehirden olduka uzak bir yerde kk bir kyn yanndan geerken dikkatimi yklm baz evler ekti. Zaten topu topu 15-20 ev vard ve bunlardan ou yklmt. Salam kalan 2-3 tane kadard. Belki de buras ky de deil, mezra gibi bir yerdi.
-Bu yerleim yeri ile, plann arasnda bir iliki kuramadm.
-Hem de esasl bir iliki var. Burada yaayanlarn llerini gmdkleri bir yer olmalyd. Nitekim ksa bir aratrmadan sonra mezarl buldum. Bir tepenin yamacnda, gzden rak bir yerdeydi. Tam istediim gibi. Pek sk ziyaret edilmeyen, terkedilmi bir mezarla benziyordu. Az sayda mezar vard ve hemen hemen hepsi de ok eskiydi. Hatta iki- tanesi hari dierlerinde mezar ta bile yoktu. Dahasn da syleyeyim, biraz eelenip braklm bo bir mezar yeri bile buldum. ansl olduumu dndm. Hemen geri dnp bir nalburdan bir kazma ve bir de krek alp geldim. Toprak hafif slakt, ama bu tr ilere pek alk olmadm iin gene de kazarken olduka zorlandm. Yorulunca braktm, krek ve kazmay arabann bagajna yerletirip eve gittim. Daha sonra kaz iine devam edebilirdim. Nasl olsa zamanm vard. nk karm ldreceim gn, evde ocuklarn bulunmamas gerekirdi ve byle bir ortamn da ne zaman gerekleebileceini o srada kestiremiyordum.
-Kararl grnyorsun, yoksa onca zahmete neden katlanasn.
-Tabii kararlym. Ancak anlatmaya daha sonra devam ederim, aasn grmek istiyorum. Gidebilir miyiz? Beraber gitsek diyorum.
-Grdklerin seni olumsuz etkilemeyecekse gidebiliriz.
-Nasl etkiler bilemem, merak daha ar basyor da.
-yleyse beni takip et. Gaz lambalarnn klar yetersiz olabilir, bastn yere dikkat et.
-Tamam, seni izliyorum.
-Son basamak biraz kaygandr, zeminde ise tehlike yaratacak bir durum sz konusu deildir.
-Bu sesler ok rahatsz edici. Burada olup da barmayan insan yok gibi.
-Olmaz m? Azlarndan tek kelime bile kmayanlar da var.
-Bu adam ne yapyor yle? Bir ylana sarlm, hngr hngr alyor.
-Senin gibi bir mecnun. Hayatn bir kadn uruna heba etmi, belki de pimanln bu ekilde ifade ediyor.
-Yan odadaki sa gibi arma ivilenmi sanki
-O tam bir mazoist.Yani kendisine ac ektirilmesinden zevk alan birisi. stelik bunu yaptrd kiilere para da veriyor.
-Bu feryatlara yrek dayanmaz. Sen bu duyduklarndan ve grdklerinden etkilenmiyor musun kambur? Sende acma duygusu yok mu?
-Bunu bana syleyene bak hele! Az nce anlattklarn bir dnsene.
-Burada bir kadn var. rl plak bir buz kalbnn zerinde yatyor. Att kahkaha m, lk m belli deil.
-Seks manya bir kadn. Sevgilisiyle bir olup, beraberliklerine engel olduunu dnd yandaki olunu vahice ldrm.
-Salar bembeyaz bu delikanlnn, ellerini am, sanki dua eder gibi.
-Bir tavuk bile kesemeyecek birisi, ancak bir miras kavgas srasnda akrabalarndan drt kiiyi ldrm.
-Bu adam niin boynuna ucu yerde olan bir ilmek geirmi? Biraz da kfrbaz galiba.
-O mu? Onun gerekde iledii hi bir su yok, fakat kendisini ok byk bir gnahkar olarak gryor ve asarak cezalandryor. Onun yanndaki odada grdn ocuk, buraya geldiinde henz 15 yandayd. imdi yirmiyi gemitir. Daha o yata bile ok iyi bir hrszd. Girilemez denilen yerlere giriyor, alamaz denilen kaplar ayordu. Bu gn kim bilir ne oldu?
-Kambur sen su ilediinin farknda deil misin? Hadi onca insan buraya neden kapattn aklayacak mazeretlerin var diyelim. Peki bu ufack ocua ektirdiklerini nasl izah edeceksin? Cezan ok ar olacak,ook..
-Yargl brak da iimizi tamamlayalm. urada sa ba dank, feryat eden kadn bir anne. ocuu leli aylar olmu, fakat o buna inanmyor ve srarla bir gn ocuunun geleceini sylyor. nkarclndan onu vaz geirmek mmkn olmad. Yan odadaki bir polis memuru. Yllarca drstlne halel getirmemi, sonunda o da eytana uyup rvet yemi. ok piman. u iki kadn lezbiyen. Birlikte geldiler. Aralarnda byk bir ak var. Toplumsal bask ve az da olsa duyduklar sululuk duygusu onlar buraya getirmi.
-En son odadaki u adam ne yapyor yle? El kol haraketleriyle bir eyler anlatyor, arada srada da nndeki masa gibi eyi yumrukluyor. Barmaktan sesi kslm.
-O, sradan bir insan grnmnde, ancak tam anlamyla negativist bir kiilie sahip. Yani her eye kar kan, itiraz eden bir tip. evresindeki insanlar tarafndan sevilmedii, dland dncesinde.
-Bak kambur, bu insanlar derhal serbest brakmalsn. Yoksa ban belaya girer.
-Ben hi kimseyi zorla tutmuyorum ki. Dikkat ettiysen her odann kaps da, penceresi de ak. Zorla alkonmu olsalar her taraf kilitlenirdi.
-Bu kadar ok insana kim bakyor? Yemeleri, imeleri ve dier ihtiyalar vardr? Nasl karlanyor? Tek bana bu kadar ile uraamyacana gre, burada baka alanlar da olmal. Hani maarada senden baka insan yoktu?
-Evet yok!
-Yalanc, pis yalanc
-Onlarn bakm iin insan gerekmiyor, nk grdklerinin hepsi sadece bir grnt.
-Nasl yani?
-ok basit. Sorunlar iin buraya gelenler giderken cisimlerini gtryorlar, grntlerini ise brakyorlar. Sylediklerimin doru olduunu hemen kantlayabilirim. Odalarn birine camdan ya da kapdan gir bakalm ne olacak?
-Girmeye ekinirim. Bana bir zarar verebilirler.
-Hi biri zarar veremez. Mesela, u hrsz delikanlnn yanna gitmeyi bir dene. Herhalde ondan da korkacak deilsin.
-Tamam, giriyorum odaya.
-Ne oldu?
-Admm atar atmaz sert bir cisime arptm ayam.
-Yani duvara. nandn m?
-Evet. O zaman, bu grdklerim bir hallsinasyon mu?
-Evet, yle saylabilir.
-Bunun altndaki kata ve dierlerine de inecek miyiz?
-Bilemem. Belki diyeyim. Bu gnlk de bu kadar. imdi gitme zaman.
-Hayr gitmek istemiyorum. Daha konumamz gerekiyor.
-stersen sen kal, ben gidiyorum. Yalnz bana burada kalmaya cesaretin varsa tabii.
-Bekle, ben de geliyorum. Burada brakma beni.
-Tamam bekliyorum. Unutmadan syleyeyim: Bir sonraki bulumamz ancak bir ay sonra yapabiliriz.
-O kadar uzun mu?
-Evet.

-Ho geldin.
-Ho bulduk da, ben sana kzgnm.
-Neden?
-Drt gn nce buraya geldim, sana seslendim, fakat cevap alamadm. Bir saat kadar bekledim gelirsin diye, gelmeyince de geri dndm.
-Bunda benim suum yok. Sana ne zaman gelmen gerektiini sylemitim. Erken gelmemeliydin.
-Geldiim gn, maarada olduuna eminim. nadndan benimle grmedin. Sen her zaman prensiplerine byle sk skya bal msn?
-Seninle en uygun grme zamanmz imdiki zamand. Bir aydr neler yaptn? Gnlerin nasl geti?
-Bazen iyi, bazen kt. Gzellikler de oldu yaammda irkinlikler de.
-Nasl eyler onlar?
-Mesela geen gn alma ortamnn verdii skntdan ok bunaldm. Bedenimi darya attm. Gelii gzel yrdm. Biraz sonra bir parkn iinde buldum kendimi. Orada neeli, gleryzl hatta mutlu grnen ok sayda insan vard ve de ocuklarn olmas daha da canl bir ortam yaratyordu. Biraz sonra elindeki sopasyla saa sola dokunarak ilerleyen kr bir adam grdm. Bu kr adam, dier eliyle de satt kat mendil kutusunu tutuyordu ve de hayatndan memnun grnyordu.
-Bilimsel olarak kantlayamam, ama ben krlerin grdklerine inanyorum. leride bilim bu konuda mutlaka bir aklama getirecektir. nk ilevini yerine getiremeyen bir duyu organnn grevini bir baka duyu organ stlenir ve kendine zg bir alglama yaratr.
-Sama bir gr.
-O zaman sana bu konuda daha da sama bulacan bir ey syleyeyim: I duyduun, sesi grdn zaman bir aama kaydettiinin farkna varacaksn.
-Aklm kartrma. Zaten o parkta yaadklarm bana yeterince ztrap verdi. Mesela, bir bankn zerinde oturmu iki sevgili grdm. Birbirlerine adeta bakmaya kyamyorlard. Konuurken kelimeleri sanki uuuyordu. Ellerini tutmular birbirlerinin, ama incitmekten ekinir gibiydiler. imi kaplayan kskanlk, oradan hemen ayrlmama neden oldu. Mutlu insan grmeye tahammlm yoktu.
-nsanlarn ou senin gibidir. Dier insanlarn mutluluklarn ekemezler, mutsuzluklarndan ise haz duyarlar. O yzden bakalarnn mutlu olmasn istemiyorsan, sakn kendi mutsuzluundan bahsetme!
-Skntm atarm diye o parka kadar srklenmitim, aksi oldu. Dndm ie. Bu arada ide de nemli deiikler oldu. Patron beni Muhasebe Mdr yapt. Btn muhasebeciler bana bal alyor. Ykselmemi kskananlar oldu; tabii bu kiiler birka gn iinde ilerini kaybettiler.
-Yani onlar iten kovdun ya da patrona kovdurdun.
-Evet aynen yle oldu. Yalnz ilerinden bir tanesi ayrlrken bunu bana dettirecei tehdidini savurdu. Maddi ynden ok zor duruma dtn biliyorum, ancak ona bana kar daha saygl davransaydn da iinden olmasaydn dedim.
-O kiinin tehdidini ciddiye almalsn. nk, ahlkly ahlksz, susuzu sulu, dostu dman yapmak istiyorsan o kiiyi a brakman yeterlidir!
-Bunda haklsn, ben de, beni tehdit eden o adam, gn sonra tekrar ie almak zorunda kaldm. nk elinde irkette yaplan yolsuzluklarn delillerini ieren kaln bir dosya ile odama geldi. Kendisini, arkadalarn ve tabii bu arada beni de yakabileceini syledi. Uzatmayaym, onunla uzlamay daha akllca buldum.
-Neyse, i hayatnn sorunlar bitmez. O nedenle sen asl konudan bahset biraz.
-Ha, o konu mu?
-Ne o, sanki hi nmsemiyormu gibi bir hava iindesin. ok rahat grnyorsun bu konuda.
-nemsemediim dncesi yanl, ama ok rahat olduum doru. nk olay tarafmdan ayrntl bir ekilde planland, aksilikler kmyor deil, ama aksilikleri de bir ekilde amann yolunu bulacam.
-Mezar kazma iini oktan tamamlam olman lazm.
-Tam drt gn uratm o ile. Geri ok derin bir mezar olmad, fakat gene de idare eder. Kazma ii bittikten sonra, sra geldi ocuklar bir ekilde evden gndermeye.
-ocuklar evden nasl savmay dnyorsun?
-On gn sonra okullar tatile girecek. Kaynpederler her yaz tatilinde ocuklar yazlklarna gtrrler birka haftalna. Bu sene de ayns olaca umudundaym. O nedenle ben imdiden en son hazrlm da yaptm.
-En son hazrlk m?
-Evet. Bunun iin i srasnda kullanacam dier malzemeleri temin ettim. Hepsi ok gerekli eyler.
-Ne gerekecek ki
-Bir kk balta, iki tane keskin bak, amar ipi, birka tane koli band ve oka kaln siyah poet aldm. Hepsi arabann bagajnda hazr, duruyor. i ansa ya da tesadflere brakamam.
-Planndan baka kimseye bahsettin mi? Sevgilinin, neydi ad? Yani Onun haberi var m bunlardan?
-Ad batsn! Sylemeyeceim, syletemiyeceksin bana onun adn! Detayl deil, ama ksaca anlattm.
-Gene kzmsn Ona. Aranz bozuldu mu?
-Biraz. nk bir ie girdi. Bu yzden kavga ettik. Ben onun her ihtiyacn karlarken ie girmesi beni ileden kard. stelik alt yer erkek dolu.
-Yapaca her eyden nce senden izin mi almas gerekiyor? O, zgr bir insan, almak istiyorsa kimseye sormadan gider i bulur ve alr. nsanlarn bazlar kle olmak istemiyor, ama klesi olmasn istiyor.
-Bu laflar bana m?
-Evet sana! Onu kskanyor musun?
-Sorduun soruya da bak! Evet. Hem de nasl Bu kskanlk nedeniyle Onu ldrebilirim. Bazen diyorum ki, karmdan sonra Onu da Ha bir ha bilmem ka, ne fark eder?
-Anlattklarn beni hayretler iinde brakyor. Byle biriyle ilk defa karlayorum.
- Byle biriyle ilk defa karlayorum diyerek yalan syleme. Buraya kim bilir neler geldi? Aadakilerin iinde neler vardr neler? Byle yalanlar syleyerek kzdrma beni, yoksa listeye seni de eklerim.
-Senden beklenir.
-Kt m olur, memleket senin gibi bir pislikten temizlenmi olur.
-Bu halinle ekilmez oluyorsun dostum. stersen bu gnlk grmemizi de burada keselim.
-Bakyorum da korkudan dostum demeye baladn bunak. Korkma benim seninle bir meselem yok; tabii imdilik. Bir dahaki grmemiz ne zaman?
-On be gn sonra. nk ancak o zamana kadar baz konularda gelimeler olacan tahmin ediyorum. Gle gle.

-Merhaba. ok beklettim mi?
-Fazla deil.
-Kusura bakma, aada biraz iim vard, geciktim.
-nemli deil. Aslnda bu gn gelmem iin bir neden de yoktu, nk durumda deien bir ey olmad. Buna ramen biraz rahatlamak ve maarann alt katlarn gezmek iin geldim. Tabii gelmemde senin bu gne randevu vermi olmann da etkisi var.
-Burada kendini rahat hissetmene sevindim. Plann yrrle koyamadn m?
-Evet, maalesef beklediim gibi cereyan etmedi olaylar. Kaynpederler henz geldiler ve daha birka gn kalacaa benzerler. Ne zaman gideceklerini bilmiyorum, soramam da Tesadfen bir gelime olur belki diye umutlanyorum.
-Tesadflere fazla bel balama. Tesadf dediini de bir etmen ortaya karyor. Kurallar ve sistemler iinde bir yaam srdryoruz. Kurallarn olduu bir yerde de tesadften bahsedilemez. Evrende tek bir toz taneciinin bile tesadfen havalandn gsteremezsin.
-Buraya ilk geldiim gn, ktlkde en baarl olduunu sylemitin, buna karlk zaman zaman iyilikle ilgili aklamalar da duydum senden.
-Senin istediin ktlkd. Ben de bu ynm gsterdim. Aslnda bizim retimiz iyilik ve ktlkde taraf deildir. yilik ve ktlk ayn terazide bulunurlar. Sadece kefeleri farkldr. Ziyaretilerin eilimlerine gre ikisinden de dnceler sunarz. yi olanlar vp yceltmediimiz gibi ktleri de yarglamayz. Kiiler adna karar vermeyiz, seenekleri gsteririz. Seim de sorumluluk da kiinin kendisine aittir.
-Bir retiden bahsetmitin ve bunun oklt bir ilim olduunu da sylemitin. Gizli baz bilgiler varm galiba. Bunu bana da aklar msn, daha dorusu retir misin?
-Aklamaya evet, ancak retmeye hayr. Sadece oklt bilgi ile ilgili ansiklopedik aklamalar yapabilirim. zn ise retemem.
-Neden? Baz srlar varsa bunlar insanlarla paylaman gerekmez mi?
-Oklt bilgi; saklanm, gizlenmi olan bilgidir. Ona herkes eriemez, sahip olamaz. Bu bilgi kiiye ancak bir stat tarafndan retilebilir. Her nne gelene aklanrsa o zaman gizliliinden bahsedemeyiz. stelik sr dolu olduu iin de her insan tarafndan kolayca hazmedilemez.
-Bu bilginin zne sahip olmak iin ne yapmalym?
-Senin karakterindeki bir insan ne yaparsa yapsn, bu bilginin zne sahip olamaz. Bunu sana aktarabilecek bir stat da bulamazsn.
-ok ak szlsn. Ne varm benim karakterimde? Bana hakaret ettiinin farknda deilsin galiba. Biraz ileri gitmedin mi kambur felek?
-Etik adan ciddi sorunlar gryorum sende. Bu bilgi iin kiiler nceden seilir. Seilmi kiileri bir nder, stat ya da mrit yani yol gsterici snar, denetler ve yetitirir. Ciddi bir eitimden, terbiyeden geirilen kiilere bu bilgiler aktarlabilir. Buna st rtl bilgi de diyebilirsin. Alnan terbiye sonucu o rty kaldrabilme becerisi kazanlr. Bu beceri kazanlmadan bilgi aktarma ilemi yaplmaz, yaplamaz.
-Bu gizli dediin bilgilere her insan erise bunun ne zarar olacak ki?
-Gizli bilgilere ehil olmayan, o bilgileri kaldracak kapasitesi bulunmayan kiiler sahip olurlarsa kt amal kullanabilirler; kendilerine ve dier insanlara hatta doaya bile zarar verebilirler. O nedenle bu silaha dnebilecek bilgilerin titizlikle saklanmas gerekir.
-Bunlar bana uydurma gibi geliyor. Astrologlar yani falclar gibi palavra skyorsun.
-Astrolojide de gizli bilgiler vardr. Astroloji gksel cisimlerin insann kaderini ve karakterini nasl etkilediini aratrr. Gnmzde falclk olarak anlalmakta ise de, falclkla ilgisi yoktur.
-Akl banda adamlar bu gibi ilerle uramaz.
-yle deme, nice yazar, sanat, filozof hatta bilim adam bu konu ile uramtr. Mesela Pythagoras(Pisagor) bu retiye sahip bilgelerden birisiydi. Pisagor gibi byk bir felsefeci, matematiki akl banda bir adam deil miydi?
-Simyaclar da bu gruba girer mi? Altn yapan km m ilerinde?
-Altn yapan oldu mu bilemem, sadece bu iin binlerce yldr insanlarn ilgisini fazlasyla ektiini ve itahn kabarttn biliyorum. Simyaclk deeri olmayan metalleri altna dntrmeye alma olarak bilinse de, bundan baka tm hastalklara are bulma, lmszlk iksirini kefetme de faaliyet alan iindedir.
-lmszlk iksiri kulaa ok ho geliyor. Keke bulunabilse!
-lmsz olma, o kadar iyi bir ey mi? Bazen insan lm de arar, lme de raz olur. lmszlk straba dnrse ne yapacaksn?
-lm dedin de aklma geldi. Gene ilk geldiim gn kestiin yarasalardan sz etmitin. ldrmek sana zevk veriyor mu? Ben tanmlayamayacam bir haz duyuyorum ldrmekten.
-O benim holanarak yaptm bir i deil. Bazen kan akmasn diye kan aktmak gerekebiliyor. Bu maaradaki dengeleri korumak iin yapmak zorundaym. Yoksa burada yaayan mahlukat arasnda bir sava kmas kanlmaz olabilir.
-Aadaki dier katlar da gezelim. Bu gn btn katlar dolaalm.
-Katlarn hepsi olmaz, ama geen gn grdnn altndaki kat sana gezdiririm. Elini uzat ve yanndaki duvara asl lambay bana ver.
-Tamam. Aydnln biraz artrmak iin fitilini yukarya karaym m?
-Olur. Aada daha fazla a gereksinim duyabiliriz. Beni takip et. Basamaklara dikkat ediyorsun. Kaygan olabilir.
-Hatrlyorum uyarlarn: Son basamak krktr. Zemin ise iyi. Bu kat hzla geelim. Rahatsz edici nk. Feryatlar gene var.
-Bu kattaki basamaklar indikten sonra bir tnel iinde on be metre kadar ilerleyeceiz. Kafan eerek yrmelisin.
-Dikkat ederim. Tnelin sonuna geldik galiba. Tnel bitiyor olduka geni bir salon kyor karmza.
-Bu salona alan tane oda var. En soldaki odann iine girelim birlikte.
-Kemik dolu buras. Bunlar insanlara m ait? Yoksa gelenleri ldrp ldrp buraya m attn?
-nsan deil, hayvan kemikleri. Benden iki nceki stat biriktirmi onlar. Onlarca hayvana ait. nceleri dzgn iskeletler eklindeydiler, ama buraya gelen bir kak hepsini karman orman etti. Bunu yapmaktaki amac neydi, hl zebilmi deilim.
-Yandaki odaya girebilir miyim?
-Tabii. Buras inzivaya ekilmek isteyen ziyaretilerimiz iin ayrlmtr. En son oda da ayn amala kullanlyordu.
-ilehane mi?
-Benzeri, ama ilehaneye gre olduka lks saylr. Bir kere ok geni, yatmak ve dinlenmek iin bir sedir bile var.
-Kapnn arkasndaki bu yuvarlak kocaman ta ne ie yaryor?
-erideki kii tarafndan o ta itelenerek kap kapatlyor. Kapandktan sonra dardan almas imkanszdr. erideki diledii zaman ta tekrar iteleyerek aar ve dar kar.
-Kapadokyadaki maaralarda grmtm benzerini. Dmanlarndan korunmak iin yapmlar. Tehlike sezerlerse hemen oraya snrlarm. Yukarda el kadar ve pencereye benzer bir ey var.
-Evet oras bir pencere. Odann havalanmas iin gerekli. Dikkatli bakarsan sadece gkyznden kck bir para grrsn ve oradan gnde birka dakika gne de girer ieriye.
-Tuvalet ihtiyac filan.
-Kede, yerde kk bir yark var. Oradan dklar maarann derinliklerine doru atlr.
-Buradaki kii ne yer ne ier?
-Kiinin tahmini kalaca bir sre vardr. Onun iin sadece yetecek kadar su ve biraz da ekmek alr yanna.
-Burada kalmann kiiye ne yarar var?
-Rahatladklarn, baz sorunlarna zmler bulduklarn, bak alarnn deitiini syleyen ksacas ok memnun ayrlan insanlar oldu. stersen sen de deneyebilirsin.
-stemem eksik kalsn. En sondaki odaya da bakalm da gidelim buradan.
-Bakamayz.
-Neden, orann da buras gibi olduunu sylemitin. Yoksa orada bir eyler mi gizliyorsun?
-Hayr. O odann kapsn amamz mmkn deil de ondan. erideki kii dokuz senedir darya kmad.
-Yani ld, deil mi? Bir para ekmek ve bir yudum su ile bu kadar sene yaamas mmkn deil.
-lp lmediini bilmiyorum. Eer ldyse orada daha yzlerce belki de binlerce sene kalacak demektir. Yava yava yukarya kalm artk. Seni yolcu etmenin zaman geldi. Gitmeden oklt bilgilere ve maaraya kar duyduun bu ilginin sebebini renebilir miyim?
-Belki bir gn benim de byle bir maaram olur. Onun alt yapsn imdiden oluturuyorum. yi planlama yaptm fark etmisindir.
-Maaran olsa bile oklt bilgilerin olmayacak. Sana onlar kimse vermez.
-Sen ne gne duruyorsun? Neden telelandn? Maaran elinden alrm diye mi korkuyorsun? Korkma, senin pis maarana kalmadm. Gerek yaamda beni bekleyen baar ve zevkler dolu. Ben de gitmeden bir ey syleyeyim: Bir mteahhitle tantm. ok tannm bir firmas var. Biraz sallantda kriz nedeniyle. Bana i, daha dorusu ortaklk teklif etti. Ayrntlar nmzdeki gnlerde konuacaz.
-Hayrl olsun. Geldiimiz yoldan geri dnelim. Unutma tnelde kafana, basamaklarda da bastn yere dikkat ediyorsun.
-Anladk, ayn eyleri tekrar edip durma!

-Merhaba.
-Merhaba da, araya o kadar ok zaman girdi ki neredeyse seni tanyamayacaktm. Alt aydan bile fazla oldu grmeyeli.
-Byle gerekti. Baz problemlerimi halletmeden gelemedim.
-Karn ldrme planlarn vard. Uygulayabildin mi?
-Hepsini anlatacam. nce geen defaki konumamzda szn ettiin oklt bilgilerle ilgili cevabn almak istediim sorular var. Bu konuda biraz alma da yaptm. Konumamz gereken ok konu var. O nedenle bu gne mahsus burada kalma sremi uzatabilir misin?
-Hayr, olmaz. Sre belli, ortalk aarana kadar. Ben anlatrken oklt bilgileri kmsyor gibiydin, imdi ise bu konuda baz eyler renmek niyetindesin. Yoksa kendi maaran kurma fikri mi seni bu yola sevk etti? Sor bakalm!
- nat bunak! Biraz fazla zaman ayracaksn diye dn kopuyor.
-Hakareti brak ve konuya gel.
-Peki, soruyorum: Hipnoz, psikokinezi, parapsikoloji (psikoloji tesi) gibi kavramlar da bu konu ile mi ilgili?
-yle saylabilir. nk onlar da baz gizli bilgiler iermektedir. Ayrca bunlara duyum tesi algy, Taoculuku, yogay da ekleyebilirsin.
-Peki, btn mritler ayn gizli bilgilere mi sahiptirler. Mritlerine aktardklar birbirinin benzeri bilgiler midir?
-Bir tane reti yok ki, aktarlan sabit, belli bir bilgi olsun. ok sayda reti var; bu gemite de byle idi bu gn de Mritlere aktarlan bilgi, dier insanlardan gizlenen bilgi ya da ezoterizm dediimiz zaman daha kapsaml bir konunun iinde buluruz kendimizi. O takdirde mesela bir Yahudi gizemcilii olaral kabul edilen Kabbalay , Eski Trklerdeki amanizm inancn hatta Masonluku bile bu kapsamda dnebiliriz.
-Ya by?
- Evet, by veya sihir; dier deyile maji de oklt bilgidir. Kahinler, medyumlar bu bilgileri kullanmlardr.
-Hangi amala kullanyorlar ve uyguladklar yntem nedir?
-Sorunu sondan balayarak cevaplayaym: Anlalmas kolay, ama uygulanmas ok zor; daha dorusu baz koullara bal bir yntem var burada: Birtakm aralar kullanarak deil, dnce yolu ile evrendeki olaylara mdahale edebilme amalanyor.
-Yani esas ama evrendeki olaylara mdahale edebilmek mi?
-Evet.
-Bu mmkn m? Hani her ey bir dzen iinde ve kurallara uygun olarak gerekleiyordu? O zaman bir baldr plak byc, kahin ya da mrit nasl oluyor da evrendeki olaylara mdahale edebiliyor?
-O insanlar kmseme, bir gn bu yaptndan pimanlk duyabilirsin. Buradaki mdahale mesela, yaydan km olan bir okun varaca yer, hedefin tam ortas ise; oku hedefin dna ynlendirme eklinde anlalmamal. Bu gereklememi, balamam eylemlerle ilgili bir ynlendirme. lahi dzenin baz gereklerini grebilme yetisi.
-Anlamadm, ama dediin gibi olsun.
-O zaman doa ile konumay bir dene. Bakalm sana neler anlatacak? Gerek dost doadr; bize her eyi karlk beklemeden verir. Bilgi de bunlardan bir tanesidir.
-Doay inceleyecek zamanm m var? Senin gibi bu maaraya kurulup, ahkm kesmiyorum; iim gcm var benim.
-yleyse zaman bulduunda otur bilgisayarn bana Mistisizm, Panteizm, Metafizik, Spritualizm, Teofizi, Antropozofi, Ufoloji konularn bir incele. Oklt bilgiyi kavramak, anlamak istiyorsan tabii. nk bunlar da ezoterizm ile benzeen yanlar olan ama ayn olmayan kavramlardr. stersen bu konuyu burada kapatalm ve gndelik yaam olaylarna dnelim.
-Evet, kaynpederlerin bizde olduunu sylemitim son grmemizde. Misafirlikleri biraz uzun srd. Gitmeden nceki gece yemekte, her sene yaptklar gibi ocuklar gtrmeyi teklif ettiler. Her defasnda olumlu gr bildiren karm bu sefer kar kt. Ben ne olumlu ne de olumsuz bir gr beyan etmedim. Bu konuda en akllca davrani susmakt. yle de yaptm. ocuklar da gitme konusunda srarc davrannca karm, sonunda kabul etmek zorunda kald.
-Beklediin ortam gerekleti demek ki.
-yle oldu. Ertesi gn kaynpederleri ve ocuklar araba ile otobs terminaline gtrp yolcu ettim. Sevin iindeydim. teki arkadalarn bile bu sevinli halim dikkatlerini ekmiti. Hatta espri olsun diye bir arkada Kaynanasnn gitmesine bu kadar sevinen bir damada da ilk defa rastlyorum. dedi. Ben ite iken planm bir kez daha gzden geirdim: Karm uyuduunda arabadaki malzemeleri eve karacaktm. Odasna girecek, bana balta ile vurup baylttktan sonra ellerini ve ayaklarn balayp, azn sk skya bantlayacaktm. Bu ilem bittikten sonra bedenini srkleyerek banyo kvetinin iine tayacak, bakla kafasn kesecek ve bedenini paralayp siyah, kaln, byk p poetlerinin iine dolduracaktm. Geriye bu poetleri aaya arabaya tayp gmmek kalyordu. Tam burada, daha nce kazdm mezar aklma geldi. Oraya birisi gmlm veya baka bir nedenle mezar kapanm olabilirdi. Bu dnce ile hemen iten kp mezar yerine gidip kontrolm yaptm. Herhangi bir deiiklik yoktu.
-Her iinde byle salamc msndr?
-Her iimde olmayabilirim, ancak bunda en ufak bir yanllk yapma ansna sahip olmadm biliyordum. Eve geldim. Karm bana kar son derece iyi davrand.Yemek yedik. Ben de ona krc bir davranda bulunmadm. Televizyon izledik. Derken onun yatma saati geldi, iyi geceler dileyip odasna gitti. yice uykuya dalmasn bekledim. ki saat sonra kapsna gidip ierdeki sesleri dinledim. Horlamasn duyunca, hemen aaya inip arabadaki malzemeleri getirdim. Baltay alp kapsnn koluna abandm.
-stersen teferruat anlatma. nk eylemin olu eklini az nce de senden dinlemitim. Hem bylece zamandan da kazanm oluruz.
-Sen ne diyorsun aptal bunak! Bir ey olduu filan yok ki sana teferruat anlataym! nk kap kilitliydi. Bamdan aaya kaynar sular dkld, sinirden kpkrmz kesildi yzm, elim ayam titremeye balad. ok, ok, ok te budur ok! Bu aknlm ne kadar srd bilemiyorum. Kendi kendime olumlu telkinler vermeye altm. Bir yandan da iimden bir ses kr kapy, gir ieri ve gebert mendebur kary! diyordu. Zor tuttum kendimi. yi ki yle yapmm; yoksa her ey mahvolabilirdi. Kendimi toparladktan sonra ilk iim malzemeleri tekrar arabaya gtrmek oldu.
-Gemii defalarca yaamak zorunda deilsin. Biraz sakin ol. Sesin ok rahatsz edici.
-Ksa ve iyi bir yol semitim. Olmad.
-Hedefe gtrmeyen yol, ksa olsa ne yazar?
-Zekama gvenir, kendimi ok zeki bulurdum.
-ok zeki olman btn problemleri zecein, btn sorunlarn stesinden gelecein garantisini vermez.
-Nerede yanl yaptm dnmeliydim. Bu yzden kendime fkeleniyordum.
-zlme, her insann yanllarnn says, dorularnn saysnn karesi kadardr. Planda deiiklikler yaparak gene istediin sonuca ulaabilirsin.
-Ben de zaten yle yaptm. Bundan sonra da odasn kilitleyerek yataca ihtimalinden hareketle, baka yollar aramaya baladm. Bunun iin ok dnmem gerekmedi; buluverdim: Karm ldrtacaktm.
-Bu da nceki planna benzemesin!
-Frsat bu frsat, vur sen de kambur! Laflarn krba gibi.
-Uyarmakt amacm.
-Bu olaydan -drt gn sonra karm mutfakta i yaparken odasna girip yorgannn altna bir kertenkele koydum. Uzatmayaym, yatmaya gittikten be dakika sonra falta gibi alm gzlerle dar frlad. Bu srada barmak istemesine ramen, sesi hi kmyordu, yani baramyordu. Birka dakika sonra att lkla zaten bunu telafi etmiti. Sesini apartmanda duymayan kalmad, herkes camlara kaplara frlad. Sakinletikten bir saat kadar sonra yatmak iin odama giderken o, salondaki kanepede oturmu, akn akn baknyordu. Sabahleyin kalktmda da ayn yerdeydi. Demek ki btn gece uyumayp orada pineklemiti. Bu olaydan on gn sonra araba ile birlikte alveriten dnerken onun bulunduu taraftan bir sokak lambasna bindirdim.
-Kaza oldu yani. Dalgnlktan m?
-Hayr, bilerek arptm. Fazla hzl olmadm iin bu arpmadan bana bir zarar gelmeyeceini tahmin ediyordum. Gene bast l Tabii titremeler, alamalar v.s.. Kaza nedeniyle alnnda da kk bir yara olutu. n cama kafasn vurmu olmal. O gnden beri benimle birlikte arabaya binmiyor. ansa bak ki, daha sonra da kendiliinden bir olay meydana geldi. Bunda benim herhangi bir katkm olmad. Evin sokanda bir gasp antasn almak iin saldrm. Karm antay vermemek iin direnmi, gasp da almak iin btn gcyle ekelemi. Sonuta metrelerce srklenmi, anta da gaspda kalm. Vucudu yara bere iindeydi.
-zetlersen iyi olur.
-Ksa kes mi demek istiyorsun? Tamam zetliyorum, u anda bir psikiyatristin tedavisi altnda. Bir torba sinir ilac var. Robot gibi dolayor evde. Konumuyor bile. Bu arada nemli bir noktay unutmadan syleyeyim: Tedavisini yapan doktor, benimle de ayrca konutu ve bana ok dikkatli olmalsnz. nk einiz ok ar bir hastalk geiriyor. Tpta psikoz olarak tanmladmz bir ruhsal bozukluk. Bu tip hastalar hem kendilerine hem de etraflarndaki insanlara zarar verebilirler. Akas intihar edebilirler ya da birisini ldrebilirler. Tehlike sezdiinizde ltfen, derhal bizi haberdar edin. dedi.
-Bir cmle ile ortaklk iinden de bahset de grmeyi bununla noktalayalm.
-O i tamam. Yeni iimde almaya baladm bile. imdiden byk paralar kazanyorum. Bu iin kymetini bileceim. Nereden nereye geldim? Gemite yaadm maddi skntlar dnerek inaat iine drt elle sarlyorum.
-iviyi diinle sktysen kerpetenin deerini daha iyi anlarsn.
-Doru. Arada srada senden de gzel bir sz duymak ne gzel! Yarn gelebilir miyim?
-Yarn olmaz. br gn gel. Gle gle.
-Hoa kal.

-Naslsn?
-yi saylmam. Geceleri rahat uyuyamyorum. Birka gecedir ayn ryay gryorum. Yksek bir yerdeyim, aas derin bir uurum. Aniden bir frtna kyor, beni uuruma doru iteliyor. Bir eye tutunuyorum; aa m kaya m bilmem. Frtna bir cadya dnyor, bu cad tutunduum nesneden koparabilmek iin aya ile ellerimi tekmeliyor. Direniyorum. Sonunda brakmak zorunda kalyorum. Uurumdan aaya doru srkleniyorum, yuvarlanyorum; yuvarlanma az sonra umaya dnyor. im bitti artk diye dndm, hzla dibe aklacam sandm srada azn am beni bekleyen bir ejderha gryorum. Ejderha da papaz klkl -drt metre boyunda bir adam oluveriyor ve bu adam gl elleriyle beni yakalyor.
-Kbuslar olduka rahatsz edici grntlerdir. Fizyolojik ya da psikolojik bir olumsuz durum buna neden olabilr. Bitti mi?
-Bitmedi. ri, papaz klkl adam beni kucanda biraz tayor ve tarihi bir yapnn kapsnn nndeki bir tan zerine yatryor. Burasnn neresi olduunu sorduumda; tek bir kelime kyor azndan: sunak.
-Yani tanrlara adak sunulan yer.
-yle olmal. Gzlerimi, ellerimi, ayaklarm balyor. Gremiyorum, fakat karlan grltden etrafmda bir kalabaln olduunu anlyorum. Derken ortal bir sessizlik kaplyor. t kmyor. ldm, teki dnyaya gittiimi dnyorum. Nasl olduunu bilmiyorum, ama kurban durumunda iken seyirci durumuna getiimi fark ediyorum. Bu sefer sunak yerindeki tan zerinde 17-18 yalarnda olduka gzel bir kz var. Ellerinde bak olan adam, kzn elbiselerini karyorlar, bunu yaparken ok nazikler. Kz barmyor, debelenmiyor, sessizce olacaklar bekliyor. Derken renkler, seslere; sesler grntlere karyor. Sunaktaki kz kayboluyor, onun yatt yerde tek bana bir kalp duruyor. Bu kalp alyor, sunakn altndaki oyuktan incecik bir kan derecii akyor. Uyanyorum. Tabii kan-ter iinde kalmm.
-Aylardr kesme-bime ilerini dnen bir insandan baka trl rya grmesi de beklenemezdi.
-Sa ol be bunak! Tehisi de koydun hemencecik. Tedaviyi de syle bari.
-Tedavi iine ben deil, bir ruh hekimi bakmal. Yeni iinden bahsediyorduk iki gn nce
-Bir inaat firmas olduunu syledim sanrm. irkete nemli oranda ortak oldum. Proje zerinden konut satyoruz, bir taraftan da daha nce satlan dairelerin inaatn bitirmeye alyoruz. Ortamla kafa kafaya verirsek ok byk iler yapabiliriz.
-Ate tek bana olursa sadece dt yeri; rzgardan yardm alrsa her taraf yakar. Anladm kadaryla biriniz ate, dieriniz de rzgar gibisiniz. O irkette ilerin biraz bozuk olduunu sylemitin.
-Kriz dolaysyla biraz sknt var, ama aacaz. Bir bankadan ykl miktarda kredi almak zereyiz. lemler sonulandktan sonra nemli lde rahatlayacamz sanyorum. Geri imdi de iyi kazanyoruz. Mesela arabam deitirdim. Biraz eskimiti ve kazadan sonra saa doru da ekiyordu. Bir drt eker aldm. Malm devir ye krkm ye devri. En ksa zamanda bir villaya tanmay da dnyorum. Grmeleri, partileri, toplantlar lks yerde yapmak kiiye ve firmaya prestij kazandrr. ok alyorum ve daha da ok alacam; nk o kadar fazla eye ihtiyacm var ki.
-Tebrikler. Bu kadar ksa srede bylesi bir sonuca ulamak herkesin baarabilecei bir i deil.Yalnz unu da unutma: htiyalarn azaltrsan ancak o zaman esaretten kurtulup, zgrle kavuursun. Yoksa sen kendini efendi zannedip avuturken, kleliliin bir mr boyu srer gider. Para her ey demek deildir. Bu husutaki son szm de u: Daa trmanrken, ineceini de dnmelisin.
-nce tebrik iin teekkrler. Sen de unu bil ki; evet para her ey deildir; her eyin her eyidir. Konu dalmadan anlatmaya alaym , nk bu gn sana sylemek istediklerim asl Onunla ilgili eyler.
-Yani sevgilinle. Sahi ok ender bahseder oldun Ondan.
-Acele etme, anlatyorum ite. Az kalsn o llk beni ldrecekti. Belki fark etmisindir boynumu hep sol tarafa doru eik tutuyorum.
-Geen geldiinde dikkatimi ekti, ancak sormadm. Nasl olsa kendi anlatr diye dndm. Gemi olsun, boynuna sert bir darbe mi aldn?
-Tahminime gre yaklak iki ay olmutur. Eski iyerimdeydim. O, oraya kageldi. Tam O geldii srada odamda sekreterime bir mektup yazdryordum. O, odaya girer girmez kzn zerine saldrd. Araya girip kz kurtardm ve dar kmasn syledim. Kz gitti. Meerse bizimki kz kskanm. ok gzel bir kzm da, ben odada onunla ne yapyormuum da, beni daha nce uyarm da Buras doru, yani uyarmt, hatrlyorum: Karn dahil, bir bakasyla yattn renirsem yemin ederim ki seni ldrrm., demiti. Barp duruyor, benim sylediklerimi dinlemiyordu. Kz sekreter olarak benim almadm, daha nce burada alan bir memur olduunu ve ben Muhasebe Mdr olduktan sonra patronun onu benim sekreterim olarak grevlendirdiini anlattm.
-Kii kendini nasl bilirse bakalarn da yle sanrm. O senin sekreterindi ve sevgilin oldu. imdiki sekreter niye yeni sevgilin olmasnd ki
-Evet, O da yle dnm olabilir. Koltua oturtup elini yzn kolonya ile ovdum. yiletiini dnrken, bir alama krizine girdi. Sustaramyordum. Alayabildii kadar alasn diye dnerek braktm. Sustuunda yanna gidip, salarn okayp gzel szler syledim. yi grnyordu. antasn at, parfme benzeyen bir ey kard. Daha dorusu ben yle zannettim. kard parfm deil biber gazym. Gzlerime doru elindeki eyi skt. Hi bir ey gremiyordum. Gzlerim yanyordu, ovuturdum; ancak fayda etmedi. Ben gzlerimle urarken karnmdan ve boazmn sol tarafndan beni baklad. Sesim kt kadar barmaya baladm. Daha dorusu acdan brdm. Grlt brodakilerin dikkatini ekmi olmal ki gvenlik elemanlar ieriye dolutu. Geri ben, o srada gvenlik elemanlarn grmedim, ama kapnn hzla almasndan onlarn geldiklerini anladm. ncelikle gzlerimi ykamalarn istedim. Gzlerim ykannca, biraz daha iyiydim eskiye oranla. Bu sefer de boynumun ve karnmn acs dayanlmaz bir hal almt.
-Gemi olsun. Bir anlk fke ile yaplm bir davrana benzemiyor.
-Bilemem. Gvenlik elemanlar Onu yakalamlar, biber gazna ve sustal bana da el koymular tabii. Onu ne yapacaklarn sordular. Bir odaya hapsetmelerini, odann iine ve dna nbetiler koyup ben gelene kadar beklemelerini, bu arada odadaki kanlar derhal temizletmelerini ve beni de zel bir hastaneye gtrmelerini syledim. Hastane tedaviye hemen balad, fakat bu arada bakla yaralanma olduu iin polise haber vermeyi de ihmal etmemiler. Tedavi bittikten sonra polis gelip ifademi ald. Onu polise teslim etmedim. Kyamadm. nk aylarca karakollarda, mahkemelerde srnecekti. Belki de hapse bile girecekti.
-yleyse polise yanl ifade verdin.
-Evet, iyerinden biraz uzak bir sokakta bir gasp tarafndan saldrya uradm ve cebimdeki bir miktar parann da alndn syledim. Saldran kii ile ilgili bir ekl de uydurdum. Polis tahkikat benim verdiim bilgiler dorultusunda srdryordur sanrm. Boynum ve karnm bantl bir ekilde iyerine dndm. alanlar bu olaydan kimseye bahsetmemeleri konusunda uyarp, Onun gzetim altnda tutulduu odaya girdim. nce yzme hi bakmad, hastane ve polisle ilgili yaadm olaylar anlatnca boynuma sarlp zr diledi ve gene alad. Sevgim bakalarnn Ona zarar vermesini engellememi salamt.
-Bakalarnn zarar vermesini engelliyor da senin zarar vermeni engelleyemiyor.
-Bunlar farkl eyler. Sen anlayamazsn.
-yle olsun. Seni o halde gren karna ve ocuklarna durumu nasl anlattn?
-Karm pek ilgilenmedi. ocuklara da polise anlattklarm syledim; ama inanma benzemiyorlard. O nedenle ocuklarmn yzne utancmdan uzunca bir sre, daha dorusu gnlerce bakamadm.
-Karnn durumu nasl? Senin yaadn olay bile tam olarak algyamadna gre, durumu ar olmal.
-ok kt. ldrmak zere. Yaad olaylara bir ay nce bir ekleme daha oldu. Bu da kendiliinden. Erkek kardeini kaybetti. 30-35 yalarnda idi, kalp krizi ald, gtrd.
-Aksilikler st ste geliyor.
-Bir profesr demi ya aksilikler belediye otobsleri gibidir. Gelmez gelmez, sonra hepsi ard arda geliverir diye.
-Doru. Karna bu zor gnlerinde destek oluyor musun? Ne de olsa yllardr srm olan bir bereberliiniz var ve de ocuklarnn annesi. Vefal insan bu gibi durumlarda yardmlarn esirgememeli.
-Kambur, sen beni dinlemiyor da dinliyor gibi mi yapyorsun? Defalarca syledim. Ben ondan kurtulmak istiyorum. O benim ayama bulam bir amur. amuru bir ekilde temizlemek istiyorum. Kararm oktan verdim ve sen de bunu bir kez daha duy: Onu ldrtarak hayatmdan karacam.
-Karna yaptn psikolojik bir ikence. Bence bedene yaplan ikence ruha yaplann yannda ok hafif kalr.
-Bu gece ahlk budalalln zerinde. yisi mi, seninle kavga etmeden ve de kovulmadan kendim gideyim. Haydi, hoa kal iyilik timsali bilge kambur!
-Gle,gle.

-Noldu evlat? Nefes nefese kalmsn, yzn de bembeyaz. Bir eyden mi korktun? Otur, dinlen istersen. Daha sonra da anlatabilirsin.
-Bana evlat ya da dostum diye hitap etme. Gck kapyorum bu tarz konumalarndan. Sanki benimle dalga geiyormusun gibi geliyor. Hem de ne olduunu bilmiyormu gibi davranma. Burada korkulacak o kadar ok ey var ki.
-Ne varm?
-Daha ne olsun? Maarann giriinde onlarca ku ls, yerde krlm yzlerce ku yumurtas. yle ki yumurtalar zemini sanki cilalanm gibi yapm. Ayam kayar da derim diye olduka dikkatli davranmak zorunda kaldm.
-Maarann giriinde, kularn ok sayda yuvas vard. Oradaki kularn yumurtalar yere dm olmal.
-Hadi orasn anladk diyelim. Peki giriten be-alt metre ilerideki boz bir ay lei de neyin nesi? O ay hep burada m yayordu? Neden ld, ya da kim ldrd o hayvan? Ay olduunu bilseydim bu lanet yere admm bile atmazdm. Yoksa burada ondan baka da ay var m?
-Burada baka ay yok. lsn grdn ay da olduka zararsz bir hayvand. Buraya gelip giden insanlarn hi birisine bir zarar dokunmamtr. Zaten ininden pek dar kmazd. Ara sra karsa da sessizce tekrar yuvasna dnerdi.
-Neden ld?
-Bilmiyorum.
-Ay leinin az tesinde l ylanlar da grdm. Yol boyunca kertenkele, smklbcek, rmcek, kurbaa, yarasa lleri doluydu. Hatta kk kk l balklar bile vard. Ya o yzlerce l fare, ne kadar irenti!... Ne oldu burada? Bana anlat! Yoksa bu hayvan katliamn sen mi yaptn, zalim bunak?
-Bana zalim diyene de bak! Benim bu ite herhangi bir rolm yok.
-Laf eveleyip gevelemeden anlat yleyse. Ne olduunu renmek istiyorum.
-Geen gn maarann iinde her ey normal gibi grnyordu. lk iaret rzgarla geldi, nk esinti azald ve az sonra da tamamen kesildi. Derken karanlk daha da koyulat. Nefes almakta zorlandm hissettim. Demek ki ierinin nem orannda deime olmutu. Derken yzlerce kurbaa birden barmaya baladlar, sanrsn ki diri diri etlerini koparyorlar. Kurbaa lklarnn arkasndan binlece sinek ortaya kt, sinekleri ok sayda lgn gibi uuan, bazen de duvarlara arparak yere den bir yarasa srs izledi. Nereden ktn gremediim solucanlarla ve smklbceklerle doldu yerler. Onlara hcum eden bir sr de fare Hayvanlarn bazlar kayor, bazlar kovalyor, bazlar savayor, bazlar bir yere saklanmaya alyordu. Ksacas tam bir kaos hakimdi maaraya. Gelirken leini grdn ay bir ara yanma geldi. bir metre kadar yaklat ve gitti. Aradan fazla bir zaman gemeden gene geldi. Bu sefer iyice yanma sokuldu. Aramzda birka santimetre mesafe ya var ya da yoktu. Gzleri kanl ve yalyd. Ac ektiini anladm baklarndan, ama onun iin bir ey yapmak gelmedi elimden. Demek ki hayvancaz, bir veda ziyareti iin gelmiti
-Btn bunlar olurken sen ne yapyordun? Korkmadn m? Hayvanlar saldrgan haldeyken sana da zarar verebilirlerdi.
-imdiki durduum yerde oturmu olanlar izliyordum. Korkmadm.Yllardr bu maaradaki hi bir canl bana zarar vermedi ki korkaym. Ben de onlara zarar vermekten hep kandm. A kalsam bile bir kuu kesip yemeyi ya da bir bal yakalayp kzartmay dnmedim. Bu maarann gerek sahibi olan hayvanlarn bazlar ile aramzda sayg ve sevgi, bazlar ile ise sadece sayg vardr. Yani baz hayvanlar beni hem sayarlar hem de severler. Tabii ben de onlar. Bazlar ise sevmeseler de sayg duyduklar iin bana zarar vermezler. Mesela ylanlarla olan ilikimiz sadece saygya dayanr ve birbirimizi sevmesek de zarar vermekten kanrz.
-Hadi canm sen de! Hayvan saygdan ne anlar?
-Sen yle zannet.
-Sonra ne oldu?
-Evet korkmadm, ancak ardm. Halbuki biraz farkl olmasna ramen benzeri durumla daha nce de karlamtm. Bu kargaa hali ne kadar srd tam olarak bilemem. Belki yarm saat, belki de bir saat Bitmesi de balamas gibi birden oldu. Ortal aniden bir sessizlik sard, sanki zaman durdu. Bu tahmininde glk ektiim zaman srecinde birbirinin tam ztt iki ortama tank oldum. nce grlt, patrt ve olabildiince kargaa; sonra ise suskunluk, durgunluk Ve en nihayet yava yava normale dnme iaretleri. Birka saat sonra ise ortaya srpriz bir olay kt.
-Srpriz olan nedir?
-Tamam bu i bitti, derken her taraf sallanmaya balad. Yani deprem oldu. Bu deprem maarada, biraz ykntya yol at. Grdn balk lleri deprem nedeniyle dereciin dna frlayanlardr. Bazlar tekrar suya dnd, dnemeyenler ise tabii ki ld.
-Deprem olal gn oldu. Demek ki yoldaki molozlar deprem srasnda dm.
-Benim anlattklarm da zaten gn nceki olaylar. Daha nce de benzeri bir olay olduunu, bunun biraz farkl olduunu sylemitim. te fark bu depremdi
-Baz bilim adamlar hayvanlarn depremi nceden sezdiklerini ve bu nedenle de anormal davranlar yapabildiklerini iddia ediyorlar. Bu sence de doru mu?
-Bilemem. Belki yledir.
-Hani sen her eyi bilirdin Kambur? Sorduklarma bilmem, bilemem, belki, olabilir deyip duruyorsun.
-Ben her eyi bildiim iddiasnda deilim. Zaten her eyi bilmek de istemem. Hele olacaklar nceden bilmeyi asla istemem. Buna ramen baz olacaklar nceden bildiimde ise ok rahatszlk duyarm. Ben, sadece bilmem gereken kadarn bilirim. Bilmem gereken kadarn da bana reten stadlarmdr. Daha fazlasn bilmem gerekseydi stadlarm bunu yaparlard. Onlar, ne takdir ettilerse o. Daha fazlas peinde komam, koamam.
-Buna ramen olanlarla ilgili bir aklaman olmal.
-Tabii var. Buras, bu kocaman dnyann iinde kck bir dnyadr. Bu ekilde insan ve hayvanlara ait yeryznde ok sayda kck dnyalar var. Bu kck dnyalarda zaman zaman insan ve hayvanlarn; bireysel ve toplumsal yaplarndan ya da doa olaylarndan kaynaklanan kaoslar meydana gelir. Kaos bir sre devam eder, sonra biter ve yerini bir dengelenmeye brakr. Hibir kaos srekli deildir, eer srekli olursa bu kyamet demektir. Ayn durumu btn halindeki dnya iin hatta evren iin de syleyebiliriz.
-Dengelenmeden kastn eski halin salanmas mdr?
-Hayr, hi bir dengelenme eskinin ayns deildir. Her dengelenme yeni bir oluumdur. Eski ile benzeen durumlar olabilir, ancak kesinlikle tpatp aynlk sz konusu deildir.
-Ortalk le dolu ve iren bir koku var. Rahat nefes almak neredeyse imkansz. Bu iren koku beni ok rahatsz ediyor. Buralar neden temizlemedin?
-Kokuya zamanla alrsn. yle ki alnca koku var m yok mu, farkna bile varmazsn. Buralar temizleme iine gelince, benim buna niyetim olmad gibi; hakkm ve yetkim de yok. Her ey doal ortamnda kalmaldr. Yani ben burada olmasaydm, nasl kalacaksa yle. Neyse bu konuyu artk kapatalm. nk bu konuya daldk, senin sorunlarn unuttuk. Sende ne var ne yok? Anlat bakalm. Aylardr gremedik. nemli gelimeler olmal.
-Var tabii. Mesela karmn durumu.
-Karn iyi mi?
-Hayr. Tam tersi. imdi bir tmarhanede yatyor.
-stersen oraya akl hastanesi diyelim de bir ok hasta insan gcendirmeyelim. Durumu arlat iin mi hastaneye yatrd doktorlar?
-yle olsun, hadi hatrn iin hastane diyelim. Acayip hareketler yapmaya balamt. Durmadan yerleri spryor, eyalarn tozlarn alyor, cam siliyor ve srekli ellerini ykyordu. Bizler onun yznden lavaboya giremez olduk. Toplu ulam aralarna binerken mevsim isterse yaz olsun, mutlaka ellerine eldiven takyordu. Eve gelince de ellerini defalarca ykad gibi ayn ilemi eldivenlerine de uyguluyordu. Anormallikleri sadece bunlarla snrl deildi. Sk sk oturduu yerden kalkyor, eline bir terlik alyor, kapnn arkasna kere vuruyor ve yerine oturuyordu. Birka dakika sonra gene ayn hareketi yapyordu. kide bir de yatak odasndan dev rmcekler, ylanlar ya da bcekler grdn haykrarak, lk la frlyordu. Anlayacan evde ne rahat ne de huzur kalmt.
-lgin. Kapnn arkasna terlikle neden vurduunu sormadnz m?
-Sorduk. Eer o hareketi yapmazsa kendisinin ve ocuklarnn bana byk bir felaket gelebilirmi.
-Anlalan, ocuklarn ok sevdii iin, onlarn kt bir eyle karlamalarna tedbir olmak zere yapyor .
-yi de ocuklarn ok sevdiini dndmz bu anne, sebepsiz yere onlar hastanelik edinceye kadar neden dvd dersin? Neredeyse ldrecekmi. Zaten bu olaydan sonra doktorlar mutlaka hastanede gzetim altnda tutulmasna karar verdiler. Dilerim oradan ls kar
-Baka neler oldu?
-Maddi ynden durumum ok iyileti. Karm hastaneye yatrdktan bir ay kadar sonra bir villaya tandm. imdilik kiralk, yakn bir zamanda satn da alabilirim. Bu arada Onu da iten ayrlmaya ikna edebildim. kna ii olduka zor oldu ama.
-Zor da olsa baarmsn.
-Spor bir araba hediye etmeseydim baaramazdm.
-Bu deirmenin suyu nereden geliyor?
-Beklediimiz ykl krediyi aldk. Hemen arsa alp yapmay planladmz site eklindeki konutlarn temellerini attk. Be ayr yerde sat ofisi atk. Maket zerinden konutlarn satna baladk. Satlar umduumuzdan da iyi gidiyor. Yartmz firmalarn bazlarn geride braktk, ama henz geemediklerimiz de var.
-Bakalaryla kendini kyaslarsan, onlar gibi olmaya alrsan mutsuz olabilirsin; kendin ol ve kendini gr. Her eye ramen bu kriz ortamnda byk bir baar elde etmisiniz.
-Evet, yle. Birka kere yurt dna seyahat ettim. Tabii yanmda O da vard. Hep drt-be yldzl otellerde kaldk. En lks lokantalarda yemek yiyoruz. Biraz bktrc bile olmaya balad bu lks yaant. Mesela tannm birok lokantann yemeklerinin bana fakirlik gnlerimde yediim bir ekmek aras dnerin lezzetini vermemeye baladn fark ettim.
-Her eyin fazlas bkknlk yaratr, daha da arya gidilerse tiksinti bile dourabilir.
-Bunda haklsn. ektiim onca skntdan ve acdan sonra imdi ekonomik ynden olduka iyi hissediyorum kendimi.
-Ac insann ruhsal baklk sistemini glendiren bir ilatr.
-Bu arada evrem de ok deiti tabii ki. Son derece kaliteli ve zengin insanlarla tantm. Bambaka bir arkada-dost evresi olutu kendiliinden. ok gzel bayanlar da var aralarnda. Hele yeni tantm bir bayan var ki, nasl anlatsam! Mkemmel bir yaratk. Otuziki yanda, kocas leli iki sene olmu. Adam lnce kadna ykl bir miras kalm, ama o gene de alyor. Bir bankada mdre. Bizim kredide ok faydas oldu. Bana kar ilgisi de var. Tabii benim de ona kar
-Boynundan ve karnndan baklandn abuk unutmua benziyorsun. Ortada hi bir ey yokken bunu yapan birisi byle bir durum karsnda ne yapmaz! Bu sefer hayatn sonlandrc bir silah kullanacandan emin olabilirsin. Yanlmyorsam bu gereklere ramen sen, Kovandan bal almak isteyen arlarn sokmas ihtimalini gze almaldr. diye dnyorsun.
- O kt olay hatrlatma. Korksam byle bir ilikiye giremezdim.
-Ona ihanet mi edeceksin?
-Evet. O bana ihanet ediyor ya! Hem ncekini affetmi olmama ramen
-Bir eylerden mi phelendin?
-phe olsayd keke.Elimde somut deliller var. Bunun bedelini ona dettireceim. Detayn anlatmyorum olayn, nk ok uzun srebilir.
-Bir dahaki grmeye brakalm yleyse. Aray fazla uzatma.
-Uzatmak zorundaym, zira yurtdnda baz ilerim var. Burada da toplantlar, grmeler, tapu ve belediye ileri v.s gibi bir sr zaman harcamam gereken i beni bekliyor.
-O zaman sana kolay gelsin diyeyim..
-Hoa kal.
-Gle gle.

-Merhaba.
-Merhaba ho geldin. Geen zaman seni olduka deitirmi. Zayflamsn, genlemisin. Bir ara kestirmitin, ama imdi tekrar sakal braktn gryorum.
-Evet, nk artk biraz entel taklyorum. Deimem normal, zira grmeyeli neredeyse on-ondrt ay oldu.
-Evet hatrlyorum. Depremden birka gn sonra idi.
-Buray hayvan leleri ile doldurmutun, kabahati de depreme atmtn.
-Kabahat filan atmadm, sadece hayvanlarn neden ldklerini bilmediimi sylemitim. Zaman uzaynca artk buraya gelmekten vaz getiini bile dndm.
-Seni brakacam sanyorsan yanlyorsun Kambur. unu sakn unutma: Sana, benden kurtulu yok.
-Karn iyileti mi? En son hastanede olduunu hatrlyorum.
-Ne gezeeer! Ne iyilemesi? Ha,ha,ha
-Neden gldn?
-Gldm nk ok neeliyim bu gnlerde. Neden neeli olduumu sormayacak msn? stersen sorma! Ama ben, syleyeyim: Karm sizlere mr
-Ne? Yani ld m?
-Sizlere mrn ne anlama geldiini bilmiyor musun? Bu inde yaamak sana baz eyleri unutturdu mu?
-Olduka keyiflisin. Yoksa karn sen mi ldrdn?
-Maalesef ben ldremedim. O zevki ben deil de bir tren tatt. Bir baka ekilde sylersem: ntihar etti.
-Olay dzgn bir ekilde anlatr msn? Karn hastanede gzetim altndayd. Nasl olur da trenin altnda kalarak intihar eder? Hastaneden mi kam?
-Hayr kamad. Hastaneye yatrdktan sonra ben onu ziyarete hi gitmedim. Aradan on ay geti sanyorum, beni uygulanan tedavi hakknda bilgi vermek amacyla hastane yetkilileri ardlar. Gittim. Tbbi kavramlarla dolu bir konuma yaptlar. Dorusu konumalarndan pek bir ey anlamadm; buna ramen bir eyler sylemek iin onlara gvendiimi ifade ettim.
-Oraya kadar gitmiken karn ziyaret de etmisindir.
-Benim byle bir niyetim yoktu, fakat doktorlardan birisi beni grmesinin iyi olacan anlatarak, karmn yanna gtrd. Sonra da, bizi babaa brakp odadan ayrld. Karmn olduka iyilemi olduunu fark ettim. Naslsn? diye sorunca, artk iyiletiini ve eve dnmek istediini syledi. Hatta bir ara onu hastaneden karmam iin elime ayama sarlp yalvarmaya balad. Doktorlarn buna izin vermeyeceklerini belirtip grmeyi ksa tuttum ve oradan ayrldm.
-Bu konuyu doktorlarla grebilirdin.
-O srada onu eve gtrmek gibi bir niyetim olmad iin, bu konuyu doktorlarla grmedim. Ancak, eve gelince dndm ki, karmn hastanede geirdii her gn onu biraz daha iyiletirecekti. Halbuki bu benim arzu ettiim bir sonu deildi. Kararm verdim: Karm eve getirecektim. Bir hafta sonra tekrar doktorlarn karsndaydm. nce itiraz ettiler. Israr edince gnlsz bir ekilde kabul ettiler. Karm aldm ve eve dndm.
-Annelerinin dnmesine ocuklar nasl bir tepki verdi?
-ocuklar, zerinden neredeyse birbuuk sene gemi olan o kt any unutamam gibiydiler. Annelerine korkarak yaklatlar. Oysa karmn o sradaki hareketleri, konumalar normal gibiydi. Eve geldii iin de olduka mutluydu.
-Ailece oturup uzun uzadya konuabiliyor muydunuz?
-ocuklar suskun kalyorlard. Ben de havadan sudan baz eylerden bahsediyordum; o kadar. Esas karmla konumay ocuklar evde yokken yapyordum. Bir keresinde karm bana, hastaneye yatmadan nce gzlerinden kan, azndan da salyalar aktan bir hortlan kendisini devaml rahatsz ettiini, imdi ise artk grnmediini syledi. Nedir bu hortlak denen ey Kambur? Bu konular en iyi sen bilirsin.
-Hortlak, bir lnn dirilmiidir.
-Yani l mezardan kp, hortlak m oluyor?
-Evet. Hortlaklar sa iken kt olan insanlardr. Kzdklar kiiye musallat olurlar ve onu rahatsz ederler. Kefenle dolatklar iin de olduka korkutucu bir grntleri vardr. ounlukla ssz, tenha, izbe yerlerde ya da mezarlklarda grlrler. Nadiren de olsa karna olduu gibi evlerde de grnebilirler.
-Hayalet gibi bir ey mi?
-Her hortlak ayn zamanda bir hayalettir, fakat her hayalet hortlak deildir. Bunlar paranormal hadiselerdir.
-Parapisikoloji denilen bir daldan bahsedildiini duymutum. Bu konularla urarm. ok sama bir i olarak gelmiti bana. Hayalet ya da hortlaklar herkese grnmyorlar da baz kiilere neden grnyorlar?
-Grndkleri kiilerle bir sorunlar, bir ilikileri olabilir. Tabii bunda kiinin hastalkl ruh halinin roln de unutmamak gerekir.
-Her taraf kapal bir odada bulunan kiinin yanna nasl gelebiliyor hayaletler?
-Hayaletler kapal kaplardan, duvarlardan ksacas her yerden geebilirler. Maddi eyler onlarn geiini engelleyemez. Hayalet kiiyi glge gibi izleyen tinsel bir varlktr.
-Ben bu tr eylere pek inanmam; aslnda senin cinlerine de inanmamtm. nanmam da elenceli bulurum. O nedenle baz sorular soruyorum. Peki bu hayaletler llere mi aittir?
-llerin hayaletleri olduu gibi diri insanlarn da olabilir. Mesela baz insanlar sa iken astral seyahatler yaparlar. Yani bulunduklar yerden bir baka yere annda gidiverirler ve o gittikleri yerde olanlar grebilirler ya da dier insanlara grnebilirler. in esas hayalet bir enerjidir. Ruhun bedenden ayrlmasyla ortaya kan bir enerji.
-Cinlerin bunlardan fark ne?
-Cinlerin varl kutsal kitaplarda da kabul edilmitir. Onlar ateten yaratlm ruhani yaratklardr. Grnmezler, ama insan gibi ruhlar olan fiziksel varlklardr. nsandan daha ok yaamalarna ramen, fanidirler. Her fani gibi beslenirler, evlenirler, oalrlar ve tabii ki lrler. Cinler bir ok eyi bilmelerine ramen gelecei ve gayb bilmezler. yileri de vardr, ktleri de.
-Sen galiba son zamanlarda iyi cinlerle daha fazla grmeye baladn.
-Bu kanaate nasl vardn?
-lk grmemizde ktlkler kral olmaktan bahsederken, imdilerde iyilik melei kesildin de
-Hi bir insan ne tamamen iyidir ne de tamamen kt. Cennetle cehennem bile yan yanadr. Dedem Kk Sahib, bana iyi cinlerle de irtibat halinde olmam tlemiti.
-Bir yerde okumutum: Bycler hayalete dnebiliyorlarm. Bu doru mu? Doru ise sen nasl hayalete dntn bana gstersene!
-Buraya byc gsterisi izlemeye gelmedin herhalde! stersen kaldn yerden devam et.
-Tamam. Karm hortlaklardan bahsedince ben de bu konuyu onu daha da ok korkutacak bir ekilde iyice iledim. Kt ruhlardan sz ettim. Onlarn baz insanlar devaml izlediklerini, yanl iler yaptrdklarn ve yaamlarn zindan ettiklerini anlattm.
-Maksadn anlar gibi oldum!..
-Gnaydn! Ben onu iyilesin diye eve getirecek kadar aptal mym? Onu ynlendirmeye altm tabii ki.
-Nasl bir ynlendirme veya neye ynlendirme?
-ntihar. Kt ruhlardan kurtulmann bir yolu olup olmadn bana sordu. Kt ruhlar insan ldkten sonra bile rahat brakmazlar. Kt ruhlardan kurtulmann tek yolu, onlardan daha kt olduunu kantlamaktr. Ancak o zaman seni rahat brakrlar., dedim. Bu yolu bana anlatr msn?, diye sordu. Anlattm: En byk ktlk, kiinin kendine yaptdr. Kii intihar ederse kt ruhlar, bu kii bizim ktlklerimizden daha fazlasn yapt diye dnerek bir daha onu asla rahatsz etmezler.
-Bir de karm ben ldrmedim diyorsun. Bu yaptn ne?
-Ben ona sadece baz telkinlerde bulundum. O da benim sylediklerime kanp intihar etmeseydi.
-ntihar ettiini duyduunda neler hissettin?
-Beni cep telefonumdan aradlar. Sanrm karmn telefonundan numarama ulamlar. Karmn bir kaza geirdiini ve durumunun ciddi olduunu sylediler. Gtrdkleri hastanenin adresini verdiler. Benim iyerime ok yaknd. nce gidip gitmeme konusunda tereddt ettim. Sonra her eyi kendi gzlerimle grmek iin gitmeye karar verdim. Hastanenin acil servisindeydi, henz ameliyata almamlard. Durumu ard, fakat uuru yerindeydi. Beni tand ve ancak ok ksk bir sesle Artk rahatsz etmezler, deil mi? diyebildi. Zaten sonra da ameliyata aldlar ve ameliyatdan sa kamad. Yetkililerden rendiime gre istasyona girmekte olan bir banliy treni tarafndan inenmiti. Yetkililer aya kayd iin mi trenin nne dtn, yoksa intihar m ettiini bilemediklerini de sylediler.
-Karnn lm seni memnun etmie benziyor. Gerekten hi zlmedin mi?
-zldm, ama daha nce de sylediim gibi lmnn benim elimden olmayna
-Bu olay yaantnda ok deiiklie yol am olmal.
-Evet ocuklarmla babaa kaldm. Bir-iki ay sonra kaynpederler geldiler, ocuklarla benim yeterince ilgilenemeyeceimi syleyip onlar srekli yanlarnda kalmak zere alp gtrdler. ocuklar gidince beraber oturmak iin Onu ardm. l kan bir evde oturamayacan ve o kadnn eyalarn kullanmak istemediini syledii iin zaten kira olan yerden kp yeni bir villa satn aldm. Eyalar yeniledim. O da kendisine daha nce aldm evin kapsn kilitleyip yanma geldi.
-Onun ihanet ettiini dnyor, hatta elinde somut deliller olduunu sylyordun.
-Evet, dncem deimi deil. Bir kere karm lmeden nce kendisiyle evlenmem iin beni durmadan sktran bu kadn, imdi evlilikten hi bahsetmez oldu. Bu dikkat ekici deil mi? Sonra, seninle en son grmemizden bir hafta nce yamurlu bir gnde Onu bir adamla bir alveri merkezinin otoparknda grdm. O da beni grd, tannmamak iin emsiyesini yzne doru indirdi. Ben ne o gn, ne de daha sonra Onu bir bakasyla grdmden Ona bahsetmedim. Bahsetsem bundan sonra daha tedbirli davranrd.
-Doru.
-zel bir dedektiflik brosu ile Onu takip ettirmek iin anlatm. Takip iin fotoraflarn, adn soyadn, benimle oturduu evin ve kendi evinin adresini broya verdim. Uzun bir sredir devam eden almann sonucunda baz bilgiler elde edildi.
-Ne gibi bilgiler?
-liki kurduu adam, otuzbe yalarnda; evli ve bir ocuu var. Oto kiralama firmas sahibi. Kaldklar oteller tesbit edildii gibi, arada srada Onun evinde de buluuyorlarm. Son gnlerde kendi evine toz alma ve kontrol bahanesiyle ok sk gitmesinin nedenini de bylece anlam oldum.
-ok sayda delil elde etmisin. Daha ne bulmaya alyorsun? Dedektiflik brosunun almas hl devam ediyor mu?
-Evet ediyor. Bro ok nemli bir delil peinde. Yani grntlerle de bu iliki kantlanacak. Onun evinin anahtar bende de olduu iin bronun talimatlar dorultusunda evinin yatak odasna gizli bir kamera yerletirdim. Sanrm sonucu yaknda alrz.
-Banka mdresi ile olan ilikiden ne haber?
-Ara uzaynca, tabii anlatacak konu da oalyor ve her eyi konuamyoruz. O iliki tam bir aka dnt. Gerek ak, ite bu Kanbur. ok seviyorum ve ok seviliyorum. iirlerdeki, romanlardaki gibi bir ak
-iirlerdeki, yklerdeki, romanlardaki ak bulup da yaayan gerekten var m? Sanmyorum. Hem, brak bu laflar. nk Onunla olan ilikinde de ayn eyleri sylemitin. unu da unutma dostum: Ban ne ge desin, ne de topran altna girsin.

-Gene bir eyler samalyorsun. Seni ikna etmek olduka zor, inat ihtiyar bunak!
-Barmadan konu! Sesini ykseltmen seni hakl karyor zannetme. Hadi sana gle gle.
-Hoa kal.

-Merhaba.
-Merhaba ho geldin. Neden suratn bozuk ?
-Az nce bu pis yerin tavanndan yine enseme buz gibi sular damlad. rkildim. Belki de suratmdaki bozukluun nedeni budur.
-Bu gn seni grmediin katlardan bir tanesine daha gtreceim. Sen yanndaki lambay al, ben de uradakini alaym.
-nce biraz konusak. Buna tahmin edemeyecein kadar ihtiyacm var. Hem iki lambaya ne gerek var? Bir tanesi yeterdi.
-Konumak iin de zamanmzn kalacan umuyorum. Aa katlar grmeyi isteyen sendin. Lamba meselesine gelince, senin aada verecein karara gre iki tanesinin gerekip gerekmeyecei belli olacak.
-Hi bir ey anlamadm, ama yle olsun; alaym.
-Gidiyoruz. Her zamanki gibi merdivenle
-Kesss! Her defasnda ayn eyleri tekrarlayp duruyorsun. Biliyorum.
-Gene de fazla acele etmeden, dikkatli olman tavsiye edeceim.
-Bu grntlerin olduu kat abuk geelim. Ne zaman buraya gelsek rahatsz oluyorum.
-abuk geemeyeceiz; biraz oyalanmamz gerekecek. Grmeni istediim iki tane yeni grnt var. Birisi bu. Sylemeden edemeyeceim: Fazla yaklarsan grnt bozulur, iyice yaklatnda ise kaybolur ve o zaman sadece grdn bir duvardr. O nedenle biraz uzakla.
-Anladm. Bakyorum. Yere diz km bir gen kz var, yannda da elinde silah olan 15-16 yalarnda bir ocuk. Biraz ileride ise ayanda alvar ve banda barts bulunan bir kadn gryorum. Kz ocua bir eyler anlatyor, ocuk kafasn sallayarak itiraz ediyor, kadn ise konumalar kaytsz bir ekilde dinliyor. Ne olduunu tam anlam deilim. O nedenle bu grntde olanlar sen anlatsana bana!
-O gen kz, trelerin etkisinin yasalarn da zerinde olduu bir yerde yayordu. Bir sevgilisi vard. Aralarnda evlenmeye karar vermilerdi. Bu arada ilikileri fazla ileriye gitmi ve kz hamile kalm. Bu durumdan nceleri, ne kz ne de sevgilisi haberdar. Bir aksilik olmu: Kzn sevgilisi bir trafik kazas geirmi ve lm. Neden sonra kz hamile olduunu fark etmi. Ailesine durumu anlatamam, ama sonunda her ey anlalm. Aile meclisi toplanm, ama aslnda toplant eklen yaplyor. nk bu yrede bu gibi durumlarda alnacak karar bellidir: Namusu temizlemek Nasl? Tabii ki ldrerek. Toplantda bu ii kimin yapacann karar alnyor ve ya kk olduu iin daha az ceza yiyecei dnlen kardeine bu grev veriliyor.
-Anladm. Demek ki kz ldrmemesi iin kardeine yalvaryor.
-Evet yalvaryor ve Beni de kendini de yakma kardeim; kyma bana! Hani sen beni ok severdin? diyor, ocuk da Gene seviyorum abla, ama bu namus meselesi ve treye gre de bunu benim temizlemem gerekir., diye cevap veriyor. Sonra da elindeki tabancadaki mermileri ablasnn zerine boaltyor. ok yakn mesafeden ate etmesine ramen eli titredii iin, mermilerin 3-4 tanesi kza isabet etmiyor, fakat isabet edenlerin etkisiyle kanlar iinde yere ylyor. Hemen lmyor, bir saatten fazla can ekiiyor. Belki ilk vurulduu srada bir hastaneye gtrlse kurtulabilirdi de, ama tabii ki kimsenin byle bir ey yapmaya cesareti de niyeti de yok. Derken kzcaz kan kaybndan lyor. Ailenin dier yelerinin, bahenin bir kesinde kazdklar mezara ceset gmlyor, hatta zerine beton dklyor. Beton da toprakla kapatlyor ve oraya bir eyler ekiliyor. Birka gn sonra da karakola kzn kaybolduu ihbar yaplyor.
-Gren, duyan, bilen yok muymu?
-Varm ki, olay ortaya karlm ve failleri yarglanm. Bu ocuk buraya geldiinde yirmiyedi yandayd. Cinayeti iledii srada yann kk olmas, iyi hal, af v.sden dolay hapishaneden km; ancak azmettirenler hl ierideymi. ok pimand, vicdan azab ekiyordu. Cezasn ekmi olmasna ramen, bir trl vicdann rahatlatamyordu. Buraya her geldiinde konumaya alayarak balad, alayarak da bitirdi. Olduka uzun bir hikayesi var aslnda, ama istersen detaya girmeyelim.
-Peki, yle olsun da; aklma taklan bir soru var: Bu adamn hikayesi nasl son buldu? Grnt katnda izlediimize gre bu hikaye sonlanm olmal.
-Evet sonland. O adam labirentde kayboldu gitti.
-Ne demek labirentde kayboldu gitti ?
-Acele etme biraz sonra her eyi anlayacaksn. Hzla ilerleyebilirsin; nk bu grntleri daha nce izlemitin. En sondakine kadar yrmeye devam et. Tamam, orada dur ve bak!
-Bana bunu da m yapacaktn, mendebur bunak? Oradaki benim karm. Demek ki lmemi ve sen de onu alp buraya getirmisin. Bu yaptn affetmeyeceim. Boazn skp geberteceim imdi seni!
-Kendine gel, sakin ol ve boazm da brak! Brak diyorum sana, brak! Hem elindeki lambaya da dikkat et, dreceksin. kimizi de yakmak m istiyorsun? Buradakilerin gerek olmadn, sadece grnt olduunu unuttun mu?
-Evet, evet grntyd Gerek olamaz; nk o kadn lmt. yleyse sen bana psikolojik ikence yapmak iin bu grntleri gsteriyor olmalsn. Bu da byk bir alaklktr.
-yle bir amacm yok. Bunlar yaanm anlarn yansmalardr. Neyin ne zaman ve ne kadar yansyacana karar veren de ben deilim. Bak, len karn eline kalemi alm bir eyler yazyor, bu bir gnlk olabilir. Neler yazdn merak etmiyor musun?
-Etmiyorum. Ne yazarsa yazsn; ona ait btn anlar unutmak istiyorum. Gidelim buradan.
-yle olsun. Belki bir gn yazlanlar okumak istersin. O zaman tekrar geliriz. imdi aaya inelim.
-Bu kat inzivaya ekilenlere aitti ve bolca da kemik vard. uradaki iskeleti tandm.
-Evet, deprem gn len aynn iskeleti. Ondan bir hatra olur dncesiyle buraya getirip koydum. Bir kat daha iniyoruz aaya.
-Tamam inelim. Ne var orada?
-te geldik. Sorma, bak ve kendi gzlerinle gr.
-Gryorum. ki tane tnel az var. Hepsi bu. Akla ki ne olduunu anlayabileyim!..
-Orada bir labirent var. Tnel azlarndan sadaki labirente giritir, soldaki ise labirentden ktr. Labirente her giren mutlaka kacak diye bir ey sz konusu deil. Yani girip de kamamak da var.
-kamayanlara ne oluyor? Labirentde kayboluyorlar m, bir ukura m dyorlar? Yoksa alktan, susuzluktan lyorlar m?
-nan ki kamayanlara ne olduunu ben de bilmiyorum. Belki lyorlar, belki bilinmeyen bir yere kyorlar, belki de bir ekilde labirentin iinde yaamlarn srdryorlar Bilemem. Kesin olarak bir ey sylemem mmkn deil.
-Ne olduunu bilmiyorsun da, niin insanlar lme gnderiyorsun?
-Ben kimseyi zorla labirente sokmuyorum. Dileyen giriyor. Buraya giren kiinin iyi taraflar kt taraflarndan fazla ise k buluyor; tersi ise bulamyor.
-Sen labirente girdin mi? Ne var ieride?
-yinin bende fazla olduuna inanmadmdan girmedim. O nedenle ieriye ait bir bilgim de yok. Buraya gelenlere bana stadlarn syledii kadarn anlatyorum, girmeyi isterse de eline bir lamba veriyorum. En st kattan iki lamba almamzn nedeni ite bu. Lambann birisi labirente giren iin, dieri de geri dnerken benim iin.
-Ablasn ldren burada m kaybolup gitti?
-Evet.
-Neden girmesine izin verdin?
-Girmemesi iin ben onu uyardm, ancak girmekte srar etti. Sadece onu deil, buraya her geleni uyaryorum. Hele yleleri var ki, kma ihtimali sfr. nk batan aa ktlk dolu, fakat kendisini iyilik timsali olarak gryor ve elinde lamba dalyor ieriye. Bir mddet bekliyorum gelen olursa birlikte yukarya kyoruz, olmazsa tek bama Sen de girmek ister misin? Yanl anlama, sormak benim grevim. Uyaraym da: Sende iyinin arlkl olduuna inanmyorsan sakn girmeyi deneme. Ne dersin?
-Benim alnmda salak m yazyor? Ge bunlar bunak, ge! ok istiyorsan kendin gir ve geber ieride.
-Anlald. O zaman gel uraya oturup bu gnk konumamz tamamlayalm. Onu izlemek iin dedektif tutmutun, hatta evine kamera yerletirmitin.
-Evet, yle idi. Dedektifler srekli evi gzetlemiler. Ama nedense O, uzunca bir sre sevgilisiyle eve uramam. Bir eylerden mi phelendi nedir? Nihayet bir gn geldikleri haberi bana ulat. Adamlar uzaktan kumanda ile kamera sistemini hemen altrmlar. Evi terk ettiklerinde beni aradlar. Ben de gidip kemeradan band aldm.
-Band izledin mi?
-Evet, hem de defalarca. Bilhassa sevgilisine ok dikkat ettim. Grntsn hafzama iyice yerletirdim. Nerede grsem artk tanrm.
-Kasedi defalarca izleyebildiine gre, demek ki iinde seni rahatsz edecek grntler yok. Belki de bir tand, ya da arkadadr.
-Hadi canm sen de! Ne tand, ne arkada Rahatsz edecek grnt olmaz m? Batan sona rezalet. Bu grntler porno filmlere ta kartr.
-Eve gidince Ona kasetten bahsettin mi?
-Eve akam her zamanki saatde gittim.Villann nne arabay park ederken camdan bana glerek el salladn grdm. Ben de el salladm. O gn, bana kar olduka mltefitti. Akam yemeini yedikten sonra banyoya girdi. O banyoda iken sehpa zerinde unuttuu cep telefonunu kartrdm. Halbuki cep telefonunu pek ortalk yerlerde brakmazd. Konutuktan sonra hemen antasna koyard. Telefonun mesajlar ksmnda ieriinden sevgilisinden geldii belli olan onlarca mesaj vard. Birka tanesini okuyup, telefonu aldm yere braktm. Olduka sakin grnmeye alyordum. Ona bir eyler belli etmemek iin ok dikkatli davranyordum. Salarn da kurttuktan sonra geldi kanepede yanma oturdu. Sa elini omuzuma atp sevgi dolu szler fsldad. Ben de ayn ekilde mukabelede bulundum ve Sevgilim, bu gn ok gzel, zevkli bir gece geireceiz. lnceye kadar unutamayacan bir gece olacak inan! Bir arkadatan olduka gzel bir film aldm. nce istersen filmi izleyelim. Senin de beeneceini umuyorum., dedim.
-Kaseti Ona izletmeyi mi planlamtn?
-Evet. Bu konumamdan sonra yz gld ve bana biraz daha yaklat. Ben kumanda ile filmi oynatmaya baladm. Filmin balang ksmnda yatak odasnda soyunan bir erkek ile bir kadn grnts vard ve arkalar dnkt. lk sevime sahnelerinde de kim olduklar pek seilemiyordu. Ancak biraz sonra filmin kahramanlarnn kim olduu aka anlalmaya balanmt. Kendi grntsn fark edince hiddetle ayaa kalkt ve Bana tuzak m kurdun? Utanmadan film montaj m yaptrdn? diyerek bard. fkeyle yerimden frladm ve yzne iddetli bir tokat attm. ok sert vurmu olmalym ki azndan burnundan kan gelmeye balad. Alayarak lavaboya kotu. Sinirden tir tir titriyordum. O srada, Ona bir eyler yapabileceimden korktum ve biraz sakinlemek iin yatak odasna getim. Galiba Onu hl ok seviyordum, yoksa vurduum iin sevgim azalm m demektir?
--Sevginin az, ou olur mu? Olursa sevgiyi tartan kantar nerede?
-Sen de hibir soruya doru drst bir cevap vermezsin. nadna yapyorsun galiba!
-Beni bo ver de anlatmana devam et!
-Yarm saat kadar oturup sakinletiime kanaat getirdikten sonra salona girdim. Girdim de O, salonda yoktu. Tabii evin dier blmlerinde de
-Kam m?
-Evet, evi terk etmi. Kaarken telefonu almay bile ihmal etmemi. Onu kardm iin kendime ok kzdm. Bu aptall nasl yaptma hl ayorum.
-Aramadn m?
-Aradm, hem de aramaya o gece hemen baladm. Evine gittim, arkadalarna telefon edip sordum. Hatta gitme ihtimali olan baz yerleri dolatm. Yok, yok, yok Tam on gndr kayp. Bir trl bulamyorum. Nasl bulacam da bilmiyorum.
-Akln kullan, nk bal yakalayan oltadr , ama yakalatan da yemdir.
-Bu nerini beendim. Uygulayacam.
-Umarm; ancak sanmam. Zira zahmetsiz elde edilen bilgi, emanet alnm bir elbise gibidir.
-Attn ta kafam yard! Seninle uramayacam, benim derdim bana yetiyor. Onsuzluk ok zor geliyor.
-Hani bir bakas daha vard ve onu da seviyordun?
-Zihinsel bir kargaa ve atma hali yayorum. Ona kar olan akma mantksal bir zm retemiyorum. Bu durum ok ac veriyor bana, ok
-Akl, ak acsna are bulmakta yetersizdir. zm aryorsan Onu brak gitsin! Hazr bylesi bir frsat da kmken
-Brakr mym? Bana yaptklarnn hesabn versin nce.
-Hem sevgiden, aktan hem de hesap vermekten bahsediyorsun. Yoksa onu da m ldrmeyi dnyorsun?
-Baka kimi ldrdm de bana onu da m diye soruyorsun, pis bunak!
-Hemen sinirlenme. Bu konumann tad kat gene. Zaten sabah da olmak zere, haydi sana gle gle.
-Sen gene sinirlendirdin beni; o nedenle hoa kal demeyeceim.

-Kambur merhaba, kambur neredesin? k ortaya. Benimle oyun oynama! Zaten kafam bozuk. Bir an nce gelmezsen fkemi senden kartrm. Kambuuur!
-Geldim ite; barmay kes artk.
-Benimle dalga m geiyorsun, niin hemen gelmiyorsun?
-Dalga gemek gibi bir huyum yoktur. Bunu bu gne kadar renmi olmalydn! Asl sen, neden bu kadar agressif davranyorsun?
-Sorma! Perian bir vaziyetteyim. Beni teselli edecek bir dosta ihtiyacm var.
-htiyacn var fakat, ben kendimi senin bir dostun olarak grmyorum.
-Ben gerek bir dost bulamayacak mym?
-Bana tek bir tane gerek dostluk rnei gstereni, dnyann en saf insan olarak ilan edeceim ve heykelini dikeceim.
-Tamam, dostum deilsin; ama herhalde dmanm da deilsin!
-Doru.
-Bu kadar yeter bana. Dmanm olmayan bir kiinin beni dinlemesine bile razym.
-Olanlar anlat, yleyse.
-Olanlar anlatamam; nk ayn eyleri, dncede bile olsa, tekrar tekrar yaayabilecek gc kendimde grmyorum.
-Seni anlamakta gene zorluk ekmeye baladm. Perian bir vaziyette olduunu, yardma ihtiyacn bulunduunu sylyorsun; fakat herhangi bir ey anlatmaya yanamyorsun! Sabaha kadar birbirimizin yzne bakarak oturmaya m geldin?
-Tabii ki hayr. Eskiye, ok eskilere dnmek istiyorum. Beni gemie gtrebilir misin?
-Byle bir yeteneim yok. Ama gene de syle: Ne kadar eskiye dnmek istiyorsun?
-Babamn annemi ldrd gecenin birka gn ncesine
-O zaman dilimine dnp, yaamn tekrar ama baka bir biimde balatmay m dnyorsun?
-Evet.
-Hep kendinden memnun grnrdn. imdi ise deilsin gibi.
-Bazen kendimden nefret ediyorum, kendimden ireniyorum.
-Kendini sevmeye ve sayg duymaya almalsn. Sen kendine kar sayg duymuyorsan, bakalar sana kar neden sayg duysunlar? Sen kendini sevmiyorsan, bakalar niye seni sevsinler? Yoksa, bu gne kadar yaadklarndan pimanlk m duyuyorsun?
-Hem de ok. Bana bu ans verirsen, bambaka bir insan olarak karna kabilirim.
-Keke bu konuda elimden bir ey gelseydi! zgnm.
-O gece, imdiki beni ben yapan lanet gece Hi yaanmasayd ne olurdu sanki! Babam olacak o adam, annemi ldrmeseydi
-Olanlarn tm suunu babana ykmak ister gibisin.
-Ykarm elbet, nk her eyin msebibi o adam. O adam hi affetmedim, affetmeyeceim. Bir de utanmadan bana grmek iin haber gndermi.
-Hapisten kt demek ki.
-Evet km. Aslnda daha nce kard dar ama hapishanede bir ayaklanmaya elebalk etmekten ve birka adam yaralamadan yedii cezalar yznden tahliyesi gecikmi. Beni ne yapp edip bulmu. Kendi yz olmad iin araya adamlar koyup benimle grmek istediini belirtmi. ok hasta olduunu, hatta bir-iki gnlk mr kaldn da eklemi.
-Gittin mi ziyaretine?
-nce arac olarak gnderdii kiiye Onun yzn eytan grsn. nallah en ksa zamanda geberir. Benim, annemin ve kendinin hayatn mahveden bu pislikle grmem! dedim ve o adam kovdum. Sonra, kararm deitirdim. Gidecektim. imdeki nefreti haykrmak iin, yzne tkrmek iin gidecektim.
- Kusurlar, gnahlar ne kadar byk olursa olsun insanlar, affetmeyi denemeli. Hi olmazsa affetmek iin aba sarfetmeli. Kestirip atmak, acaba doru mu?
-Bana gre doru. Hele ektiklerim o insan yzndense, asla affedemem.
-Babanla konutun mu?
-Sadece birka cmle.
-Grr grmez baban tandn m?
-Oradaki insanlar, Bu adam senin baban! demeseydiler tanyamazdm. ok yal grnyordu.
-Kim yal kim gen? nsanlar da dahil, evrende var olan her ey ayn yatadr. Dede torunuyla ayn yata, sen de Sokratla
-Baladn felsefeye
-Kesiyorum. Sen devam et!
-Hastanede drt kiilik bir odada kalyordu. Bitikti. Adeta kemik yn. Gzleri ufack kalmt. Beni tanmad tabii ki. Oradakiler olun geldi, olun geldi, bak! dediler. Bu uyar zerine gzlerini iyice amaya, kafasn kaldrmaya, hatta ellerini oynatmaya alt, ama pek baaramad. Olum, ben kt bir adamm, kt bir babaym; ama sen bir byklk gster ve ne olur beni affet. Ne olur olum affet! dedi ok clz bir sesle. Kendisinden beklenmeyecek bir eviklikle elini uzatt elimi tutmak iin. Ben bunu fark edince ni bir reflekse geriye doru ekildim. Eli birka saniye havada kaldktan sonra yataa dt serte. Biraz sonra da son nefesini verdi. Tabii ben de, gelirken aklmdan geirdiklerimin hi birisini syleyecek zaman bulamadm.
-Babann lm seni etkiledi mi? Neler hissettin?
-Bir kii, gazetede tanmad bir insann lm ilann okuduunda ne hissederse, ben de onu hissettim.
-yleyse, bu geceki sinirli halinin nedeni baka bir ey.
-Evet, baka. Bu olayla uzaktan yakndan ilgisi yok. Ancak, daha nce de syledim, anlatabilecek durumda deilim. Zorlama.
-Seni zorla konuturmak gibi bir niyetim olamaz. stersen anlatrsn.
-Belki daha sonra Bu ara bir de hortlam karmla urayorum. Hortlak hikayelerine hi inanmazdm. Gene inanmayacam da kendi gzlerimle grdm.
-Bu hortlak sana ne yapyor?
-Ne yapmyor ki Bir kere srekli takip ediyor, yani hep peimde. Kafam nereye evirsem bu hortla gryorum. Pis pis glyor, kulamn dibinde lklar atyor. Barlaryla irkiliyorum sk sk. Bazen kafama ya da kulama dokunduunu hissediyorum. Bu dokunu bir elin dokunuu gibi deil, sert bir rzgara benziyor. Sinir bozucu bir ey.
-Baz ruhlar bu tr davranlarda bulunabilirler. Karn da benzeri durumlar yaamt. Sanrm onun intihar ediini imdi daha iyi anlamndr.
-Karmla ilgili bir ey anlama peinde deilim. Ben, bu beladan kurtulma peindeyim. Bana yardm et. Kurtar bu beladan beni. Emrin altndaki cinlere emir ver, onlarla irtibata ge.
-Baz yanllar nce dzelteyim: Birincisi cinler, her istenileni yapan emir kullar deildir. stenilenlerin bazlarn yaparlar, ancak yapmadklar yaptklarndan daha fazladr. Onlarla irtibata gemeye gelince. Bu i o kadar kolay deil; yani bunu, iki insann karlkl konumas gibi zannetme. Cinlerle iliki kurabilmek iin maddi alemden syrlp madde tesi aleme gemek gerekiyor. Bunu yaparken de vcut belli oranda bir g kaybna uruyor. Ben artk yalandm iin bu irtibat kurmay gerekletirirken olduka zorlanyorum, bitkin dyorum. Ancak gene de sana sz veriyorum, seni bu skntdan kurtaracam. Yalnz biraz daha sabretmen gerekiyor.
-imdiden teekkr ederim. Ben, cinlerin, olan eyleri kendiliklerinden sana bildirdiklerini sanyordum.
-Kendiliklerinden bildirdikleri de oluyor, fakat ok nadiren Mesela, az nce grnt salonunda baz deiiklikler olduu mesajn verdikleri gibi.
-Ne deiiklii imi bu?
-Gidince birlikte grrz. Lambalar alp aaya inelim istersen.
-nelim, ama orada fazla oyalanmayalm.
-Tamam. Beni takip et.
-Geliyorum.
-Bunlar eski grntler. u yeni sanrm. Grebiliyor musun?
-Evet. Galiba bir trafik kazas. ller var. Birisi direksiyon banda lm. Baz cesetler etrafa savrulmu. Binek arac bir tankere kafadan bindirmi. Sradan bir kaza ite
-Sradan bir kaza gibi grnse de deil. Direksiyondaki adam, ocuk sahibi olduka varlkl bir kii. Otuzbe yanda. Yanndaki kars. Yirmibe yanda. Bir, ve be yalarnda tane ocuklar var. Etrafa savrulan cesetler ocuklara ait olmal.
-Sen bunlar nasl biliyorsun?
-Buraya birka kere geldi. Karsnn kendisini aldattn dnyordu. Bu dnce, ileri derecede bir ruhsal bozuklua neden olmutu. Aslnda karsnn onu aldatt filan da yoktu; ancak o buna inanmt. Karsn ve kendisini ldrmeyi planlyordu, lakin ocuklarn ok sevdii iin bunu yapamadn sylyordu. nk onlar lrse ocuklar perian olacakt. Demek ki onlardan sonra zorda kalmasnlar diye ocuklar da lme gtrmt. Bu adamn durumu basit bir phe ya da basit bir psikolojik rahatszlk deil; delilik derecesinde ok ar bir ruhsal bozukluktu.
-Sen bunlar biliyordun da neden engel olmadn? Yoksa insanlarn zayf taraflarndan kendine malzeme mi karyorsun? Ne biim insansn sen?
-Benim bu olay engelleyebilecek gcm yoktu. leriye doru gidelim. En sona
-Oraya gitmeyelim. Orada o lanet kadnn olduunu biliyoruz. Onu grmek istemiyorum.
-Gitmemiz gerek. Orada da nemli bir deiiklik olmu. Zaten geldik saylr. Bak bakalm, ne var orada?
-Karm masada oturmu bir eyler yazyor.
-Baka? Baka bir ey grmyor musun? Bir kii daha yok mu ayn odada?
-Evet var. Srt karma dnk olan baka bir kadn daha gryorum ve o da bir eyler yazyor.
-O odadaki iki bayan, ayn olayn kahramanlar. Birbirlerinin varlklarndan haberdarlar, fakat tanmyorlar. Birbirlerini tanmadklar iin de srtlar dnk oturuyorlar. Yeni gelen bayana dikkatlice bak! Tandn m?
-Alak, pis rezil, kalle Buraya her gelide yeni bir numaranla karlayorum. Onu nasl buraya getirebildin?
-Onu yani sevgilini nihayet tanyabildin. Onun grntsnn burada olmasnda benim herhangi bir katkmn olmadn biliyorsun, fakat su bastrmak iin bana saldryor ve hakaret ediyorsun. Sevgilin de gnlk yazyor. Karnn gnln okumak istememitin, sevgilininkini okumak ister misin?
-Hayr, ne okumak isterim ne de bu konuda konumak isterim. Bana bu bayat numaralarla baz eyleri anlattramazsn.
-Sen anlatmasan da ben zaten korkun gerein ne olduunu bu grntden sonra anladm. Git artk buradan! Sre doldu. Bir an nce git.
-Tamam, barma! Gidiyorum. nin bana yklr inallah, pis kambur

-Ho geldin. Olduka iyi grnyorsun.
-Teekkr ederim. Tatil dn ayamn tozu ile hemen buraya geldim. Onbe gn ok iyi bir tesiste yorgunluk attm. Demek ki bu, grntme de yansm.
-Tatillerde dolatna gre, iler iyi olmal.
-Tam aksi desem! Umulmadk srprizlerle karlatk. Piyasa olduka oynak ve durgun; stne stlk ekonomik kriz de iin tuzu biberi oldu. Anlayacan iler olduka kt. Batmamak iin rpnyoruz. Protesto olan eklerimizin says giderek artyor.
-Bir k yolu bulacana eminim. nk daha nceleri de birka ekonomik badire atlatmtn.
-Bu seferki biraz farkl. imiz zor. Bu konuda konuacak ok ey var da
-Neyse, onlar sonraya brakalm. nce hortlaktan ne haber, onu soraym.
-Sayende peimi brakt. ok sk deil, ama arada srada rahatszlk veren baz eyler de olmuyor deil. ey diyorum, nk bunlarn ne olduunu tam olarak bilemiyorum. Sanki kafamn iinde benden baka birka kii daha var gibi.
-Onu da geelim. Asl renmek istediim konu: Onun, yani sevgilinin lm. Bu konuda konuabilecek durumda msn? Daha nce konumak istememitin de
-Evet, konuabiliriz. Benim de ihtiyacm var birisiyle dertlemeye. ok doluyum, o yzden zaman yeter mi bilmiyorum. Grme sresini uzun tutmaya yanamayacandan da eminim. Halbuki bu maaraya geldiim ilk gn olduka uzun konumutuk.
-Evet yle olmutu. nk, o geldiinde yln gecesi en uzun olan gnyd.
-Demek ki Aralk aynda gelmiim.
-Evet. Syler misin bana sevgilin nasl ld? ntihar m etti; sen mi ldrdn?
-yle ya da byle olmas Onun ld gereini deitirecek mi ki soruyorsun? Diyelim ki ben ldrdm
-Kamt ve sen Onu aryordun.
-Aramaya devam ettim. Bu yolla bulamayacam sonunda anladm ve sakin bir kafa ile dndm. Dnrken senin Akln kullan, nk bal yakalayan oltadr, ama yakalatan da yemdir. szn hatrladm.
-Evet, Bu nerini beendim. Uygulayacam. demitin.
-dn tuttum ve ortaya bir yem attm.
-Nasl bir yem?
-Onun kargo irketinde alan ok samimi bir kz arkada vard. Bu kz Onun yerini mutlaka biliyordu, fakat ne yapsam bana sylemezdi. Gidip o kzla konuacaktm. Yem olarak bir senaryo hazrladm. Saat 18 civarnda kzn iyerine gittim. Kapdan girdiimi grnce panikledi. Grmemezlikten gelmeye alt. Heyecandan titrediini fark ettim. Yanna iyice yaklanca kafasn kaldrp yzme bakmak zorunda kald. yi gnler. Sizi rahatsz ettiim iin zr dilerim, ama ok nemli bir konu var. Birka dakikanz alabilir miyim? dedim. Estafurullah, buyurun. diye cevap verdi. Onun evden katn, gnlerdir aramama ramen bulamadm, biraz nce bir umutla evine gittiimi, ancak ieri girince salonu darmadank grdm, balkon kapsnn ak bulunduunu, muhtemelen bir hrsz girmi olabileceini , fakat benim polise haber vermeye zamanmn bulunmadn, nk Fransaya bir i seyahati yapacam, o nedenle iki saat sonra uamn kalkacan, Onun aramas durumunda konu hakknda bilgi vermesini rica ettiimi, syledim ve kant olarak da, eski tarihli bir uak biletini iini amadan gsterip, oradan ayrldm.
-yi bir plana benziyor. Balk yeme atlad m?
-Elbette. Doru Onun evine gittim. lk iim telefonumu kapatmak oldu. Bilinmeyen bir numaradan arayp gidip gitmediimi kontrol edebilirdi. Telefon kapalyken arar da ulalamyor uyarsn alrsa, uakta olduumu dnp olduka rahat davranabilirdi. kinci i olarak, salondaki ve yatak odasndaki eyalar gelii gzel datp balkon kapsn atm, eve hrsz girmi ss verdim. Sonra da oturup beklemeye devam ettim. Saat 20.00yi biraz geince hava yava yava kararmaya balad. Bir ara lambalar yakmak iin ayaa kalktm, son anda yaptm yanln farkna varp tekrar yerime oturdum.
-Dardan evde k yand grlebiliyor mu?
-Hem de ok kolay bir ekilde grlyor. Bunu niin nceden dnemediim iin kendime kzdm. Karanlkta beklerken sklmadm deil, ama baka arem de yoktu. Bir saatten fazla bir sre daha beklemek zorunda kaldm. Derken kapnn dnda bir topuklu ayakkab sesi duydum. Bunu anahtarn evirdii kilit sesi takip etti. Alan kap, arplarak kapatld, koridorun klar yand. Kk odaya ekildim ve oradan Onun nerede olduunu izlemeye en azndan tahmin etmeye altm. Salondaki klar yakt, balkon kapsn da arparak kapatt. Salonda en az onbe dakika oyaland. Dalan eyalar toplam olmal.
-Kt bir srprizle karlamas an meselesi.
-Evet yle. Adeta fark edilmemek iin nefes bile almyordum. Yatak odas tarafna doru giden ayak sesleri kulama geldi. Burada da biraz oyaland. Sonrasnda birka kap daha alp kapand. Muhtemelen banyo ve mutfak kaplaryd. En sonunda benim bulunduum odaya doru yaklamaya balad. Kapy at. Elektrik dmesine dokundu. In yanmasyla birlikte karsnda beni grd.
-Seni grnce heyecenland m?
-Sanrm daha dorusu bilmiyorum. nk bir heykel gibi, bir put gibi hareketsiz bir ekilde karmda duruyordu. Sanki bulunduu yere ivilenmiti. Yzne baktm, fakat hangi duygular iinde olduunu karamadm. Baklar bo ve anlamszd. Yanna yaklatm, hi kprdamad. Elini tuttum, souk ve hissizdi.
-Konumay deneseydin.
-Denedim. Konuarak her eyi halledebileceimizi, onu ok sevdiimi, bana dnd takdirde olanlar unutabileceimi syledim. Elini ekti ve k kapsna doru kamaya balad. Bu ihtimali daha nceden dndm iin tetikteydim ve fazla uzaa gidemeden yakaladm. Salona gelmesini syledim; direnince de srkleyerek gtrdm.
-Barmad m, ya da bir eyler sylemedi mi?
-Hayr. Belli bir sre hi sesi kmad. Salonda da ayn eyleri tekrarladm. Beni dinlemiyor gibiydi. Yzme bakmamak iin kafasn yana eviriyordu. Tekrar kamak iin bir hamle yapt, bu sefer ancak mutfakta yakalayabildim; ama elinde bir bak vard ve konumaya balad: stme gelme, yoksa seni ldrrm. Biliyorsun bunu daha nce de denemitim. Brak benim peimi. Seni istemiyorum. D yakamdan. Ben bakasn seviyorum, ekil aradan! dedi. zerine doru yryp bakl elini yakaladm ve bktm. Bak ondan tarafa dnmt. Bir kere daha denememiz gerektiini, bana bir ans daha vermesini syledim. Bu szlerim Onu ileden kard.
-Demek ki, Onu ikna etmeyi baaramamsn.
-Maalesef. At azn, yumdu gzn. Ne magandalm kald, ne adiliim kald, ne de serseriliim Bu hakaretlere ramen Ona kar kaba davranmaktan kandm. Ama Senin gibi cinsel ynden yetersiz birisiyle benim iim olmaz. Ben erkek istiyorum, erkek gibi erkek! deyince bir anlk fke ile, bktm bileini biraz ileriye doru iteledim. Bu itelememin sonucunda elindeki bak boazna saplanm olmal ki bo bir uval gibi yere dt. Ne bir lk att, ne de debelendi. Ylp ylece kald. nce numara yapyor sandm, eilip baktm. Hareketsizdi ve yerler kan iindeydi. Nabzn kontrol ettim. lmt.
-Yazk! Pisi pisine bir lm.
-Evet yle. nan ki Kambur, Onu ldrmek niyetim yoktu.
-Nasl yoktu? Ka defa Ona yaptklarn dettireceini, bunlarn hesabn soracan syleyen sen deil misin?
-Benim. Doru sylyorsun, ancak yapamazdm. Kzgnlkla o szler azmdan km olabilir, fakat Onu ldremezdim.
-ldrdn ite
-Her ey birka saniye iinde oldu bitti. Nasl hemencecik ld, anlayamadm. Bana meldim ve alamaya baladm. ok zgndm ve ok ac ekiyordum. Yreimden, iimden bir eyler koparlmt sanki. Hayatmda bu kadar aladm hatrlamyorum. Yarm saat srd sanrm alamam.
-Bu bir cinayet ve polis de katilin yani senin peindedir.
-Benim peimde polis filan yok. nk katil yakaland.
-Hani sen ldrmtn, bir de katil yakaland diyorsun!
-Senin bunak kafan bu tr eyleri anlamada yetersiz. Anlataym da ren!
-yi olur.
-ocukluumdan beri zor bir durumla karlatmda bir kurtulu yolu bulmada olduka becerikliyimdir. Alamam bitince areler dnmeye baladm ve gene bir senaryo hazrladm. Bu senaryo gerei nce Onun antasndan telefonunu aldm, sevgilisine Akm, yarm saate kadar gel. Seni bekliyorum. Kapy anahtarnla a. Sana srprizim var. aracaksn! diye bir mesaj yazp gnderdim. Telefonu, kap kollarn ve evde dokunma ihtimalim olan yerleri bir bez ile sildim. Tabii telefonu tekrar Onun antasna koydum. Son bir defa daha Onu seyrettim, diz kp af diledim. Duydu mu duymad m bilemem. Sonra evin klarn yank brakp oradan ayrldm.
-Ne yapmak istediini anlar gibiyim.
-En nihayet anladn Evin bulunduu caddenin karsnda bir kafeye oturdum. Buradan evin etrafnda olup bitenleri rahatlkla izleyebilecektim. Dedektiflik brosu, sevgilisi ile ilgili her trl bilgiyi bana vermiti. Fotoraflarna, arabasnn rengine varncaya kadar. Nitekim yarm saat bile dolmadan ngiliz yeili bir araba evin nnde durdu. O adamn arabasyd bu. Elinde ieklerle arabadan kan adam apartmana girince biraz ilerideki ankesrl telefona gittim ve nce acil servisi arayp bir hasta olduunu, acele ambulans gndermelerini istedim ve adresi verdim. Birka dakika oyalandktan sonra, polisi de arayp bir cinayet ihbarnda bulunacam syledim. Onlara da adresi yazdrp kafeye dndm.
-Polisi arman anladm, fakat ambulans neden istedin?
-Ambulansn daha nce geleceini ve adamn ambulans nedeniyle polis gelene kadar oyalanacan dndm. Nitekim yle de oldu. nce ambulansn siren sesi duyuldu, apartmann nne yanat. Ambulansn geldiini gren merakl birka kii oraya t. Derken polis arabas da geldi. Apartmann nndeki kalabalk daha da oald. Krkbe dakika sonra resmi plakal bir ara daha yanat evin nne. Kravatl iki adam indi, birisinin elinde daktiloya benzer bir ey vard.
-Hakim olmal. Olayla ilgili zabt tutmak iin gelmitir.
-Kafeye hzl admlarla, sylene sylene bir adam girdi, yan masadaki iki kiinin yanna oturdu. Konumasndan kalabaln arasndan geldii anlalyordu. Gencecik kadn ldrmler. Katil polis tarafndan sust yakalanm. Yazk olmu, yazk diyordu. Daha ne kadar zaman geti tam hatrlamyorum. nce ambulans grevlileri bir ceset torbasyla evden ktlar. Sonra polislerin arasnda elleri kelepeli o adam grnd. En sonunda da resmi plakal araba getirdii yolcularn alarak oradan ayrld. Tabii seyredecek bir ey kalmaynca, birikmi kalabalk da dald. Her ey eski haline dnd.
-Bylece sen de bu iten kendini syrm oldun.
-Tam deil. nk polis benim de ifademe bavurdu. Hatta iki kere sorguya alndm. Ancak, ellerinde beni sulayabilecekleri bir delil olmadndan, serbest brakmak zorunda kaldlar. Buna ramen bunda sonra hareketlerime dikkat etmeli, yani temkinli davranmalym. En ufak bir ak bile vermek, benim sonum olur.
-Bir cinayet iledin. Sen bir katilsin. Anlattklarna baklrsa ok da soukkanlsn. Neler hissettiini renebilir miyim?
-Ne o bunak, byclk myclk derken imdi bir de psikologlua m soyunuyorsun? El atmadn bir tek o alan kalmt. Ne hissettiimden sana ne? Ruhsal analiz mi yapacaksn? Hem ben sana olayla ilgili bilmen gerekenleri anlattm.
-Benim bu soruyu sormaktan maksadm, konuman srasnda sanki piman olmu gibi bir izlenim edinmi olmamdr.
-zlenimin doru. Hayatmda hi duymadm bir pimanlk yayorum. Onun yokluu beni kahrediyor. Ona kydm iin kendimi lanetliyorum. nan ki byle olmasn asla istemedim. Bir anlk fke, basit bir refleks ve ac bir son Onu geri getirebilsem, bu yaadklarm bir rya olsa Bunun iin neler vermezdim! Onu geri getirmenin bir yolu yok mu Kambur? Yardm et nolur!
-Samalama! Byle bir ey mmkn olabilir mi? Bak sana ksaca bu konuda bir hikaye anlataym: Adamn birinin ok sevdii olu lr. Acs her geen gn katlanarak artar. Her konuda bilgi sahibi bir bilgeye gidip, olunu geri getirmesini ister. Bilge ona bo bir tas verir ve der ki : Bu tasa iinden l kmam bir haneden su doldur getir, ben de seni oluna kavuturaym. Adamcaz sevinle oradan ayrlr. Aradan gnler, haftalar geer ve baba bir gn boynu bkk bir ekilde bilgenin yanna gelir, elindeki bo tas utanarak iade eder. Yani lm her zaman, her yerde ve herkes iin var..
-Haklsn. Ne desek, ne yapsak bo
-ok yoruldun ve de zldn. Bu olay bir kez daha yaamann senin iin hi de kolay olmadn gryorum. stersen grmeyi burada sonlandralm.
-yi olur. Hoa kal!
-Gle gle.
-Merhaba Kambur.
-Merhaba. Naslsn?
-yi olmaya alyorum. Onu kaybedeli alt ay akn bir sre oldu. Geen zaman acm azaltmad, aksine artrd. Her yerde Onu grr oldum. Alak lm, Onu benden kopard. Bu aralar, lm zerine ok dndm. Galiba lm her eyin sonu ve ben ondan korkmaya baladm.
-lmn biti olduunu dndmz srece ona kar olan korkumuz katlanarak artacaktr. Gel, lm ksa bir sre unutup daha rahat konulardan bahsedelim.
-Ne gibi?
-Mesela, iliki kurduun bankac bir hanm vard. Uzun bir sredir ondan sz etmedin. Unuttun mu, ilikiniz mi bitti?
-kisi de deil. Bu ara olaylar ylesine hzl geliti ki o konuya sra gelmedi. Bu bayan gerekten drt drtlk. ok iyi anlayoruz. O bana olduka scak davranyor, yaadklarmn etkisi ile ben ona kar biraz mesafeli duruyorum. Daha dorusu bu ilikinin ona ya da bana zarar vermesinden ekiniyorum.
-Gl istiyorsun, ama koparrken eline dikenlerin batacandan korkuyorsun. Bir kere daha dn! nk, galiba sen o gl gerekten istemiyorsun.
-Hayr, hayr.Yanlyorsun. Ben onu gerekten istiyorum. Bylesine mkemmel, ekici bir kadn istenmez mi?
-nsanlar vmekte arya gitme. nk gerek zannedip hemen benimserler ve de seni beenmemeye balarlar. Bugnn yaclarnn, yarnn aalk adamlar olarak grlmesinin nedeni budur.
-O, her trl vgy hak ediyor. Yz gzel, konumas gzel
-Her yz gzel olan ya da azndan gzel szler dklen gzel insan deildir; gzel insan, akl ve eylemleri gzel olandr.
-Bu gn gene, senin aksiliin zerinde. Her sylediime muhalefet ediyorsun. Hani rahat rahat konuacaktk? Gereksiz yere gerginlik yaratyorsun.
-Bazen kendimi tutamayp ho olmayan davranlarda bulunabilirim veya hoa gitmeyen szler syleyebilirim. stelik bu davran ve szlerim yanl da olabilir. nk sonuta ben de bir insanm.
-Kambur, bu tr konutuuna gre, galiba bulunduumuz statleri deitirdik. Yoksa kendi yerine beni mi hazrlamaya karar verdin.
-Ne mnasebet. Sadece benim de yanl yapabilme hakkm bulunduunu anlatmak istedim. Yerimi sana vermek gibi bir niyetim olmad, olamaz da. nk henz ldrmadm!
-Hakaret ediyorsun. Hem ne demiler, byk lokma ye, ama byk konuma. Zamann ne getirecei belli olmaz.
-Konumay bu artlarda srdrmemiz ok zor olacak. O nedenle gel, alttaki grnt katna gidelim.
-Ne yapacaz orada?
-Onun ve karnn gnlklerinden baz paralar okuman istiyorum. Ayrca bir kiinin grnts daha eklenmi. Seni ilgilendiren bir kiinin
-Tamam, gidelim. Lambay alaym m?
-Evet al!
-Grnt nereye eklenmi?
-En son odaya.
-Kimin grnts acaba?
-Geldik ite. Kendi gzlerinle gr.
-Bu Onun sevgilisi. Demek ki en sonunda cezasn buldu alak. Bir de utanmadan Onun yanna oturmu. Kaldr oradan onu Kanbur!
-Bunu yapamayacam biliyorsun.
-yleyse dur da una bir tekme ataym!
-Sakn yapma! Bir faydas olmaz. Ayan duvara vurmakla kalrsn.
-Ahhh, ayam!
-Sana sylemitim.
-Ne oldu, Onun sevgilisinin grnts neden buraya geldi?
-nk adam olanlar bir trl hazmedememi. Onunla olan ilikisini herkes rendii gibi bir de cinayetle sulanmas nedeniyle ailesinin, akrabalarnn, hatta dostlarnn yzne bakamaz olmu. Davada onu savunmak iin arkadalarnn avukat tutma teebbslerini bile reddetmi. Sonunda da hapishanedeki kouta kendini asarak intihar etmi.
-yi olmu. Cezasn bulmu.
-Bu ceza biraz fazla olmad m?
-Az bile.
-Tabii bylece mahkemedeki cinayet ile ilgili dosya da kapanm oldu. Artk rahat olabilirsin. ans bir kere daha sana gld.
-Greceimizi grdk. Artk gidelim buradan.
-Gnlklerden paralar okuyacaktk.
-Buradan benim yazlanlar okumam imkansz.
-yle ise ben okuyaym, sen de dinle.
-Olur.
-Balyorum okumaya. Karn ilk tanmanzda gnlne u notu dm: Bu gn vereceim karar hayatmn tamamn u veya bu ekilde etkileyebilir. O nedenle nce zihnimin biraz dinlenmeye ihtiyac var. yi dnmeliyim. Kolay deil, bir mr geirmek zorundasn seecein kii ile. Bir gen ile tantrdlar beni. Uzun uzadya sohbet ettik. saat konumuuz, ancak bana dakika gibi geldi. Gleryzl, zeki, kibar birisine benziyor. Biraz iddiac, fakat bu zellii art hanesine yazlabilir; nk iddiac tipler daha baarl olabiliyorlar. Ondan etkilendim mi? tiraf ediyorum: Evet. Bu nedenle byk bir ihtimalle de kararm olumlu olacaktr. Ya sevgi, ya ak? Onlardan bahsetmek iin ok erken. Belki ileride
-Karmla ilk tanmamz hatrlyorum. Ona dakika gibi gelen grme sresi, benim iin ok uzundu.. Hem o syledii ak ve sevgi de hi olmad ki
-Evliliinizin ilk zamanlar: Evleneli iki aydan fazla olmu. Zaman akp gitmi. Bulumalarmz, istemeye gelme, nian, dn derken sonunda evimin kadn oldum. Mutluyum, kocam ok seviyorum; hislerim yanltmyorsa, o da beni. Evet demekle ne kadar isabetli bir karar verdiimi imdi anlyorum. Dilerim bundan dolay mrmn sonuna kadar hi pimanlk duymam. Her ey bir rya gibi. Allahm ne olur bu rya hi bitmesin!
-Karmn grd o gzel ryay nedense ben hi grmedim.
-Birka yl sonra: Dn olumun birinci ya gnn kutladk. Anlayacanz tela vard. ok istememe ramen zaman bulup da bu nemli gnde sana bir eyler yazamadm sevgili gnlm. Azck bir gecikme oldu ite Olum daha ok kk, ama gene de yz babasna ok benziyor. ocuumu ar denebilecek bir tutku ile sevmemin nedeni acaba bu benzerlik mi? Olumla ilgili hayallerim ve hedeflerim var. Yatp kalkp olum iin neler yapabileceimi dnyorum. Bunlar dnmek bana zevk veriyor. Yapacaklarmn hayallerine dalp gittiim ok oluyor. O yzden kocam bir ey sylediinde bazen duymayabiliyorum. nk ben o srada baka bir dnyada yayorum.
-Benim yaadm dnya da onunkinden baka bir dnya idi.
-Yllar yllar sonra: Bu adama verdiklerim iin ok pimanm. Yllardr bana ektiriyor. ektirmek ne kelime ikence ediyor. Yaptklar yetmezmi gibi bir de sevgili bulmu. Ne evle, ne benimle, ne ocuklarla ilgileniyor. Sulu olduu iin kendisine bir ey yapacamdan pheleniyor. Yaptm yemekleri bile yerken dikkatli. Ben ve ocuklar yemee balamadan tek bir lokma bile azna koymuyor. Oysa benim bir ktlk yapma niyetim asla yok. Asl korkmas gereken benim; artk ondan her eyi bekleyebilirim. Aklm ok kark. Uyuyamyorum, salkl dnemiyorum, garip garip eyler gryorum. Tanrm ok zordaym ve aresizim!
-Bahsettii olaylar, onu ldrmeyi planladm gnlerle ilgili.
-Akl hastanesinden dndkten sonra: Beni hastaneden kard iin kocama minnettarm. stelik bana kar eskisinden ok daha iyi davranyor ve sorunlarmla da ilgileniyor. ocuklarm benden uzaklatlar; bu yzden ok zlyorum. Onlar tekrar kazanmak iin ne yapmam gerektiini ise bilmiyorum. yiyim diyorum ama ok ciddi ruhsal sorunlar yaadmn farkndaym. Hortlaklar, kt ruhlar hep peimdeler. Biliyorum, ok kt eyler olacak. Olmasn bekliyorum. Bu kt eyleri engellemenin arelerini dnyorum. Ya ocuklarma bir ey olursa? ocuklarm yaralanr, sakat kalr ya da lrlerse Bu ktlklere ben neden olduysam! Offf Tanrm
-ocuklar annelerinin deli olmasn bir trl kabullenememilerdi.
-ntihar etmeden ksa bir sre nce: Aylardr bende bir deiiklik yok. Belki de her ey eskisinden daha kt. Istrap ekiyorum. Aptal gibi dolayorum. Kt ruhlar ii iyice aztt. zerime zerime geliyorlar bazen. Bu dnyam zehir ettiler. yle ki bunlar insann peini teki dnyada bile brakmazlarm. Onlardan hi olmazsa teki dnyada kurtulmann yolunu kocam bana anlatt. Deneyebileceim tek yolu gsterdi. Bu iyilii bana neden yapt anlayamadm, ama belki de acm, merhamete gelmitir. Evet ben bu yolu denemeye karar verdim. Beni affedin sevdiklerim! Elveda
-Hayatna son vererek ac ve korkularn da sonlandrm oldu.
-Karnn gnlnden ok az bir ksmn sana okudum. Detayn da renmek istersen, baka bir gn okuyabilirim.
-Aman detay eksik kalsn.
-Sen bilirsin. imdi de Onun gnlnden biraz okuyalm.
-Olur.
-Seninle tanmadan nce yazdklarndan bir blm: artk karanlklar sever oldum; halbuki nceleri nefret ederdim. Saklamak istediklerimi gmebileceim ve grmek istemediklerimden kaabileceim en gvenli yer Sessiz, dinlendirici, sorgusuz Ben, baharn kzydm, bahar gibi canlydm imdi ise karanlklarn kzym. Halimden yaknmyorum, pimanlk ise hi duymuyorum. Umutsuzluumu fkeye dntrmesini becerdim. Baharm karanlk yapanlarla alay ediyorum, onlarla adeta oynuyorum. Onbe yamda iken bana felaketi yaatan erkein hemcinslerinden hesap soruyorum. Uzaktan akrabamzd. Ondokuz yandayd, yani benden bykt. O nedenle abi derdim ona. Zaman zaman arabasyla beni gezdirirdi. Gene bir gn birlikte gezmeye ktk. Bir piknik alan gibi yerde arabay park etti. ndik ve imenlerin zerine oturduk. Bizden baka etrafta hi kimse grnmyordu. El akas yapyorduk birbirimize. Elimi tuttu, beni kendisine ekip kucana oturttu. Dakikalarca byle durduk. Bu durum houma gitmedi deil, ama ya sonra ben istemediim halde bana sahip olmas?... Baramadm bile, her ey ksa bir srede olup bitti. Benimle yam tuttuunda mutlaka evleneceini syledi. Bir sene sonra askere gitti. Askerden dndnde ben onsekizime girmitim. Babas ona bir market at. Buray iletmeye balad. Defalarca bana evlenme teklif etti; kabul etmedim. O yapt ey dolaysyla kendimi devaml aalanm hissediyordum ve bunu bana yapan bir insanla artk beraber olamazdm.
-Bu olaydan benim haberim yok. nk bana bu konuda hibir ey anlatmad.
-Sana i iin geldii gnden sonra yazlanlardan bir blm: Bir ie girdim. grmesi iin gittiim yerdeki mdr beni grnce adeta arpld. Hayran hayran beni seyretti durdu. Bu erkekler ne kadar da aptal eyler
-Demek ki ona olan hayranlm daha ilk gnden fark etmi. Tabii sonra da benim aptallmdan faydalanm.
-likiniz devam ederken: Mdrle ii ilerlettik. Birka kere birlikte olduk. Beni sevdiine eminim. Ben mi? Ben ona kar ayn duygular iinde deilim. ok kskan bir adam. Sanki ben onun tapulu malymm gibi davranyor. Bazen ok da skc olabiliyor.
-Evet, onun da fark ettii gibi sevmitim, hem de ok. Hl da seviyorum
-En son sevgilisi ile tantktan sonra: Sevemem diyordum, erkeklerden nefret ettiimi dnyordum, onlar bir oyuncak gibi gryordum; ancak yanlmm. Bu adam gerekten sevdim. Evli olmas bile benim iin sorun tekil etmiyor. Bir otomobil kiralama irketi var, ekonomik durumu iyi saylr. Geri kt de olsa ona kar hissettiklerim deimezdi. O lanet herif ise, imdilerde para iinde yzyor, ne istersem yapmaya hazr; fakat ben ondan tiksiniyorum. Ondan bir kurtulabilsem
-Lanet herif dedii herhalde ben oluyorum!
-Sanrm. Son olarak bir de lmeden bir gn nce yazdklarndan okuyaym: Kayorum, kayorum, kayorum Nereye kadar, ne zamana kadar kaacam bilmiyorum. Kurtulmak istiyorum o adi adamdan! Gzmle grmedim, fakat peimde olduunu hissediyorum. Birden bire karmda dikiliverecek sanyorum. Katil ruhlu bir alak o. Ondan korkuyorum, hem de ok! ldracam. Son gnlerimi yayormuum gibi bir his var iimde. Dilerim hislerim beni yanltm olsun. lmm onun elinden olmaz inallah
-Yeter artk, yeter, yeter!.. izmeyi ayorsun pis bunak. Beni aalayan cmleleri okurken zevkten drt ke oluyordun. Sen eytann ta kendisisin alak Kambur!...
-Benim iin sylediklerin doru olabilir. Ya sen? Sen de benden bir gmlek stnsn! Bu gnlk de bu kadar. Git artk!
-Sen demesen de zaten gidecektim.

-Merhaba.
-Merhaba Kambur.
-Gene ok zaman oldu grmeyeli.
-Birka ay olmutur.
-Birka ay dediin, nereden baksan alt aydan fazla bir sredir.
-Galiba yle
-Keyifsizsin bu gn. Panik halindeki bir insan grnts veriyorsun. Yzn zayflam, gzlerin kanana gibi. Ne oldu sana?
-Sorma! Gnlerdir uykusuzum. Ne zaman gzlerimi kapatsam korkuyla frlyorum yataktan.
-Neler olduunu anlatsana.
-Neler olmad ki Battk. Alacakllar ve mahkemeler peimde. Ben de son are olarak buraya sndm.
-lerindede baz olumsuzluklar olduundan bahsetmitin; ama sylediin nedenler, byle bir sonu douracak eyler deildi.
-Krizi iyi ynetemedik. Mterilerimize verdiimiz szleri tutamadk. Bizim alacamz borcumuzdan oktu, fakat alacaklarmz tahsil edemedik. Para gelmeyince konutlar bitiremedik. Hatta temel attmz iki arsada iki tulay bile st ste koyamadk. Yanmzda alanlarn maalarn deyemedik. Gn dolduunda evlerini teslim almak iin gelenler svas bile yaplmam kaba inaatlar grnce nce hayal krklna uradlar; sonra da szl ve fiili saldrya getiler. Tabii bu durum ksa srede duyuldu ve biraz da dedikodu eklenerek etrafa yayld. Duyan mteri demelerini durdurdu. Kasaya para girmeyince de ne malzeme alabildik, ne de giderleri karlayabildik. Senetler ve eklerin geri dnmesi ile de yasal sre balad ve mahkemeler peimize dt.
-Ortan vard, o ne oldu?
-Ne olacak, kyda kede ve yurt dndaki bankalarda biraz paramz vard, onlar alp kayplara kart.
-Sana bir ey kalmad yani!
-Bana da biraz kald. Hatta uzun yllar yeter bana kalan para, ama alacakllar ve mahkemeler bu paray bana rahat yedirmezler. Yanmda nakit olarak olduka ok para var. Harcayamadktan sonra ok olsa ne olur, az olsa ne olur?
-Bundan sonra ne yapmay dnyorsun?
-lk aklma gelen yurtdna kamakt. Sonra bundan vazgetim. Ka srasnda yakalanma ihtimali ok yksekti. Ben de o nedenle buraya geldim ite.
-Zor bir durumda daima kendini kurtarabilmekle vnrdn.
-Bu sefer kurtulmak galiba zor, hatta imkansz. Ne yapacam, nasl yapacam konusunda bir karar alamyorum. Dahas, dnemiyorum bile. Aklm durdu. Dncelerimi ynetemiyorum. Bir are dnmeye balasam, aklma fkeli alacakllar ve ask suratl hakimler geliveriyor.
-Banka mdiresi bir bayan vard. O, sana yardm etmedi mi?
-O, artk beni tanmyor bile. Bankadan kredi alrken bize yardmc olmutu. Tabii bu yardmlarnn karl olarak biz de ona ykl bir komisyon vermitik. Sonra, aramzda duygusal bir iliki balamt ve gzel de gidiyordu. T ki iler bozuluna kadar ler bozulunca ne iliki kald, ne dostluk, ne arkadalk. Telefonlarma bile cevap vermez oldu.
-Halbuki sen onun hakknda ok farkl eyler dnyordun.
-Evet. Onu ok baka birisi olarak grm ve deer vermitim. Hatta sen bana nsanlar vmekte arya gitme. dediinde iin iin sana kzmtm.
-Ne iin iin kzmas! Bana olan fkeni aka belli etmitin.
-Peki, yle olsun. Tamam sen hakl ktn. Sevindin mi?
-Benim sevinmem veya sevinmemem neyi deitirecek ki
-Onu bir sevgili, hatta bir dost zannetmitim. O da dierlerinden farkl deilmi.
-Felaket zamanlarnda dost aramak, lde su aramak gibidir. O nedenle bunlar brak ve asl zamana bak.
-Neden?
-nk, dostluuna gerekten ihtiya duyabileceim tek ey zamandr.
-ok da tatl dilliydi. Bu zellii etkilemi olmasn beni?
-Tatl dil ounlukla vlr, ama sahtekarlarn da tatl dilli olduklarn unutmayalm.
-Hep iyiden, iyilikten sz ederdi. Ancak yaptklar iyi bir insan olmadn kantlad.
-yinin ne olduunu bilmek iyi insan olmann gstergesi deildir.
-Sonuta her eyimi kaybettim ite.
-Kaybettiklerin iin szlanmay brak da tekrardan kazanabileceklerinin hesabn yap.
-Tekrardan kazanabileceim ne kald da hesabn yapaym? Kazandklarm ve baarlarm bir anda yok olup gitti.
-Uurtmay yapan sen olabilirsin, ama uuran sen deilsin, rzgardr. Rzgar kesilince uurtman tepetaklak yere aklnca uuruyorum diye bbrlenmemen gerektiini anlarsn.
-Tekrar dnyaya gelseydim
-Tekrar dnyaya gelme ihtimalin olsayd, nasl balardn, ne yapardn? yle balardm, unu yapardm m diyorsun. yleyse tekrar dnyaya geldiini varsayp dediklerini uygula.
-Benimki laf olsun diye sylenmi bir sz. Gerekte dnyaya tekrar gelseydim, inan ki ne yapardm bilemiyorum.
-Feneri cebinde olan, karanla kafa tutar. Fener cesarettir. Kayglanmay da brak. Adeta bitip tkenmisin. nk en fazla enerji tketen aygtlarn banda kayg gelir.
-Balamak ve baarya ulamak mmkn m?
-Evet mmkn. Her baarnn balangcnda mutlaka bir adm atlr. Bu adm byktr ya da kktr Bunun fazla bir nemi yoktur; nemli olan o ilk adm atmaktr. Bir de baarnn nndeki o engeli amalsn.
-Baary engelleyen nedir?
-Baarnn en byk engeli dier etmenler deil; kiinin kendisidir.
-Hayatta hep kazanacam umuyordum, kaybedene kadar.
-Maddi kazan ve kayptan daha nemli olan, zamandan kayp ve kazantr. Bu gne kadar geen mrnde boa giden zamanlarn bir topla; yararl ilerde harcadn zamanlarn da topla. Fazla olandan az olan kar. Krda msn, zararda m?
-Kambur, ahkm kesmeyi brak da benim sorunuma somut bir zm syle!
-Somut zmden kasdn maddi skntlarn ortadan kaldrmaksa, bu konuda benim yapabileceim bir ey yok maalesef. Bir zm varsa onu bulacak olan sensin.
-Desene senden bana bir fayda yok.
-yle.
-Senin gene de benim iin yapabilecein bir eylerin hl var olduunu dnyorum.
-Ne gibi.
-Mesela, bir sre burada saklanmam salayabilirsin.
-Bu isteini kabul edemem.
-Burada kalmamn senin andan ne gibi bir sakncas olabilir ki? Hem sadece birka gn
-Olmaz.
-Sana bir zararm dokunmaz. Maarann bir kesinde yatar kalkarm. Ortalk sakinleince de eker giderim.
-Olmaz dedim, srar etme.
-Bu iyiliini karlksz da brakmam. Bedelini hemen derim. Sylemitim, yanmda olduka ok para var. Ne kadar istersen veririm.
-Para dediin ey benim ne iime yarayacak? Hayatm boyunca ben o nesneyi elime bile almadm. O nedenle paran sende kalsn. Ortalk aardnda ltfen buray terket.
-Ocana dtm Kambur. Ltfen beni yzst brakma, yardm et. u inad brak, birka gn burada kalmaktan ne kar ki.
-Dediin olmaz, ancak iine yarayacak baka bir yol bulabiliriz.
-Nasl?
-Daha nce beraber gezmitik,aada ilehaneye benzeyen bir oda vard. Hatrladn m?
-Evet de, konu ile ilgisini anlayamadm.
-O odada birka gn kalabilirsin. Bylelikle hem saklanm olursun hem de vicdan muhasebesi yapp bol bol dnrsn. Hatalarn grme, baarya ulama, pln yapma asndan senin iin bir frsat ite.
-O odada gnlerce tek bama kalabileceimi sanmyorum. Korkarm. Ya tekrar darya kamazsam, ieride kalrsam? Oras karanlk ve rutubetli bir yer. Gn geer mi yle yerde?
-Kabul etmekten baka aren yok.
-Haklsn. Ne zaman odaya gitmem gerekiyor?
-Hemen imdi. Ka gn kalmay dnyorsun?
-Neden sordun?
-Ona gre yanna ekmek ve su vereceim.
-Sanrm drt-be gn.
-Sen lambay al ve aaya inip odann nnde beni bekle. Ben ekmek ve su alp yanna geleceim. Sendeki lambay aada sndrp darda brakacam, ktnda yakp kullanasn diye. Yuvarlak ta iyice iteleyip kapy tam olarak kapatmalsn.Bylece dardan girebilecek davetsiz misafirleri engellemi olursun.
-Anladm. Ben gidiyorum.

-Kambur ben geliyorum. Yukarda msn?
-Evet buradaym. Gel.
-Merhaba. Lambay ve su kabn nereye brakaym?
-Merhaba, ho geldin. Lambay ver bana, su kabn da yan tarafa koyabilirsin.
-O izbe yerden sonra buralar gzme aydnlk ve sevimli grnd.
-Ama beenmediin o yerde, tam sekiz gn kaldn. Drt-be gn demitin girmeden nce. Yiyeceini ve suyunu idareli kullanm olmalsn.
-Son gnde ekmek tkenmi, suyum ise sadece bir yudum kalmt. Ekmek ve su olsayd daha ok da kalabilirdim. O odada gemez zannettiim zaman aksine su gibi akp gitti.
-Kendini nasl hissediyorsun?
-Bedenen biraz bitkin, ruhen ise olduka iyi. Azck mutlu, olduka da umutlu.
-Nefes alabiliyorsan, uyuyabiliyorsan, yemek yiyebiliyorsan, hissedebiliyorsan, dnebiliyorsan ne mutlu sana!

-Haklsn.

-u yiyeceklerle karnn doyurup, derecikten de suyunu iebilirsin. Bir yandan da konumamz srdrrz.
-Sa ol. ok ackmtm.
-eride neler dndn, ne kararlar aldn?
-ine dtm kt durumdan beni kurtaracak baz planlar yaptm, zmler rettim. Yani bir kez daha kendimi bu zor durumdan kurtaracam. Sfrdan balayacam ve baaracam. Gnn birinde byk bir servetin de sahibi olacam.
-Buna sevindim. Bozulan moralin dzelmi. Ancak unu unutma, salam bir kiilik sahip olabilecein en byk servettir.
-Kiilii kurcalama. Hem buna senin sevinmen gerekmez; belki de zlmelisin!
-Sylediklerinden pek bir ey anlamadm. Daha ak konu benimle.
-Zaman gelince anlarsn. Acele etme, ok da merakl olma sevgili kamburum!
-Lubalilikten holanmyorum.
-Tamam, tamam kzma, biliyorum. zr dilerim. Gelecei dndm ve grdm ki ileride kazanacam zaferler beni bekliyor.
-Bunun iin gemii iyi incele.
-Neden?
-nk gelecekteki zaferlerimizi, gemiten kardmz derslere borluyuz.
-Gemiten en iyi ders karabilecek kiilerden birisiyim.
-yleyse, ieride kendini de sorgulam olmalsn.
-Evet, sorguladm. Ameliyata hazrlanan bir operatr titizlii ile kendimi masaya yatrdm. Btn zelliklerimi tek tek inceledim. Bu gne kadar fark etmediim baz eksikliklerimin ve baz stn taraflarmn bulunduunu grdm. Mesela ben ok korkak bir insanm.
-Bunu ititraf etmen de bir aama saylr.
-Evet korkuyorum, hem de birok eyden. Yaptklarmn altnda yatan temel duygu bu. Korkaklm bir kusur olarak dndm zannetme. Korku, ounlukla benim can simidim olmutur. Yllar nce iledii bir cinayetten sonra uzunca bir sre hapis yatp kan bir katille konumutum. Bana bakma byle hava atp dolatma, aslnda ok korkuyorum. O adam da korktuum iin ldrdm. demiti. O koullarda ne demek istediini tam anlamamtm, fakat imdi anladm fark ettim.
-Baka?
-Kimi insanlarn deerlendirmelerine gre ben bir nankrm. Doru olabilir. nk, bana yaplan iyilikleri hibir zaman iyilik olarak grmedim. Hep karmdakilerin bir devi olarak dndm.
-Nankr insann en temel gdas ktlktr.

-Aynen yle. Ben de bana iyilik yapanlara ktlkle karlk vermekten ekinmedim. in dorusu, iyi de kt de bana greydi.

-Bu deerler tabii ki grecelidir, ama bir toplumda ounluun kabul ettii bir tanmlar da mutlaka vardr. Hatta evrensel olarak bu deerleri ifade etmeye alan dnrler de olmutur.

-Buras beni enterese etmiyor. Ben kendi amdan bakyorum iyi ve ktye.

-yi, ahlki adan yaplmas zorunlu olan eylemlerdir. nsanln mayas da ahlktr. Bu mayaya sahip olmayanlar insan sayamayz.

-Bakalar tarafndan insan saylp saylmamak da benim umurumda deil. Ben kendi iime bakarm. Bir ey bana yarar salyorsa iyidir, salamyorsa ktdr. Ya da bana haz veren iyidir, ac veren ise ktdr.

-Seninki de bir gr; tartmal da olsa sonuta bir iddiadr. eride vicdan muhasebesi yaptn m?

-Vicdan dediin hani insann iinden gelen bir ses varm, kiiyi uyarrm; o mu?

-Evet.

-yleyse bende vicdan yok. yle bir uyar almyorum. Zaten alsam da o sesi hemen boarm.

-lgin bir insan, incelenmesi gereken bir varlksn.

-Varlk diyerek bana hakaret etme!

-Barma! Szlerimde hakaret yok. Var olan her ey varlktr.

-Var olanlar varlk ise, var olmayanlar nedir?

-Sama bir soru? Varolmayan deyip onun ne olduunu nasl sorgulayacaksn. Bu mmkn m? Var olmayan hitir.

-Varlk olacama, keke hi olsaydm.

-in iinden kamayacamz bir tartmaya girdik. Bu konuyu burada kapatalm ve ben sana grmediin en alt kat gezdireyim. Bunun iin en uygun gecelerden birindeyiz.

-En uygun gece ne demek?

-Ayn n en ok gsterdii gecelerden birisi.

-Maarada, szn ettiin bu kattan sonra, grmediim yer kalacak m?

-Hayr kalmayacak. Unutmu olmalsn, daha nce sylemitim. Maarada bildiklerimizden daha ok kat var, ama bunlarn bir ksm kullanlamyor.

-Gidelim yleyse.

-kimiz de birer lamba alalm. Sen gene beni takip ediyorsun.

-Grntlerin bulunduu katta duruyor muyuz.

-Hayr, yrmeye devam et.

-Kemikler, labirent ve derken en alt kata geldik galiba.

-Evet geldik. Acele etme. nk bu katn bir duvar tamamen ykktr ve aas da uurumdur. Bana doru yavaa yakla. Ayn ne kadar byk ve parlak olduunu gryor musun?

-Evet. Ortal adeta gndze evirmi. Aada harika bir manzara var. Su sesleri duyuyorum.

-Duyduun su sesleri kardaki elalelerden geliyor. Dikkatli bak sa tarafna doru, biraz daha dn

-Tamam grdm. Ayn hizada elale var. Dan orta yerinden fkrmlar. Hava da serinledi gibi.

-Bunda elalelerin etkisi byktr.

-Biraz daha yaklap bakmak istiyorum. Aas sivri kayalarla, iek ve aalarla dolu. iek kokularndan bir kokteyl hazrlanm gibi. Burnumun duyduu en gzel koku bu. Vahi doa dedikleri bu mu? Cennet byle bir yer olmal.

-Sanrm. Burada sadece doal gzellik yok. Ayn zamanda doann bakaldrs da var. Bu bakaldr , zgrlk abidesini de kendi talar ile dikmi. Ne kadar grkemli bir abide, deil mi?

-Buraya hi insan eli dememi ve insan aya basmam olmal.

-Bence de yle . Yoksa bu gzellikler de oktan irkinlie dnm olurdu.

-Maarann i taraflarndan geldiini zannettiim bir baka koku daha alglyorum. Bu iek kokusu deil. Mest edici bir ey.

-O kokuyu cierlerine iyice ek ve sonra karndaki manzaraya bir kere daha bak.

-ekiyorum. Nedir bu? Nereden yaylyor?

-Orasn bo ver, an yaamaya bak. Houna gitti mi?

-Sarho gibi oldum. Kendimi bir ku gibi hafif hissediyorum. Her ey bakalat.

-ncekinden farkl m grdklerin?

-Evet, hem de ok. Baksana, elaleler gkkua oluturmular, aadaki kayalklarn zerine sanki altn yaldz srlm, aalarn yeili ise bir baka yeil olmuByle bir gzellik olabilir mi? Buna yol aan nedir?

-Gzel, gzel olduu iin gzeldir. Baka bir neden arama!

-Her ey ok etkileyici.

-Seni bile etkilediine gre
-Seni bile ne demek?Azmn tadn bozmada ok ustasn!

-Benimle dalaacana gzellii yaasan!..

-Evet harika, harika bir ey Buradan atlayp bir ku gibi umak istiyorum. Bu gzelliklere doru umak istiyorum.

-stersen deneyebilirsin.

-Denerim de, ya Evet ya

-Ya, ya demeyi brak. stiyorsan dene, istemiyorsan deneme.

-Ne yapyorsun Kambur? Neden beni elinle uuruma doru itiyorsun?

-Benim bir ey yaptm yok. Bak, ben senden ne kadar uzaktaym? Benim metrelerce kolum mu var da seni bu kadar uzaktan iteleyebileceim?

-Yalanc, alak Kambur! imdi de inkar ediyorsun. Her eyi anlar gibi oluyorum. Maarann iinden gelen kokunun uyuturucu zellii vard demek ki. Beni kendimden geirip ya kendi isteimle aaya atlamam salayacaktn, ya da zorla. Ksacas beni ldrmeyi amalyordun. Benden nce de baka insanlar bu uurumdan lme gnderdin mi?

-Neden bunu yapaym ki?

-Byclk myclk derken imdi de Hasan Sabbah olmaya m karar verdin? nsanlar uurumlardan atp, ya da atlatp seyrediyor musun? Seni pis cani, seni alak sadist

-Yanlyorsun. Neden bir insann hayatn kaybetmesini isteyeyim?

-Cevabn sen ver, ben deil. Neden?

-Yanndaki kayann zerine otur da sakin sakin konualm. Elindeki ta da brak.

-Bak Kambur, ieride dndm ve ikimizi de ilgilendiren bir karar aldm.

-Nasl bir karar?

-Bu maarada ikimizden biri fazla.

-Fazla olan belli, yani sensin. Ben yllarm burada geirdim.

-O senin grn. Ben farkl dnyorum. Daha dorusu iyilikle bu maaradan ekip gitmeni istiyorum.

-Buras senin iine yaramaz. Ksa srede bkarsn.

-Oras belli olmaz. Buras bir sre saklanmam iin bana gerekli. imdi sen bana syle bakaym: Kendi rzanla buradan ayrlacak msn, yoksa

-Yoksa ne?

-Yoksa seni ldrmek zorunda kalabilirim. Mesela u tala kafan ezebilirim.

-Bana doru gelme. Otur yerine!

-Syle, gidiyor musun?

-Hayr gitmiyorum. lrm de gitmem

-Zaten sonu sylediin gibi olacak.

-Bunu yaparak, alaklna, kalleliine, egoistliine ve nankrlne canilii de mi ekleyeceksin?

-Bo laflarla oyalama beni. Son defa soruyorum: Gidiyor musun?

-Hayr, hayr, hayr!

-Al yleyse pis eytan!...

-Ahhh, kafam, ahhh!..

-Al sana, al sanaNe kadar da kaln kafan varm! Al, al

-Vurma, yeter,yeter! Ahhh!..

-ldreceim seni, lm karsnda titremeye baladn bilge klkl bunak! Haydi, o palavralarn, ahkmlarn imdi kurtarsn seni.

-Evet, beni gerekten ldreceini anladm. Ahhh, offf! Aslnda bu benim amdan byk bir srpriz de olmad. Ahhh, dur vurma, szm bitireyim.

-Daha konuuyor musun sen?

-Her canl gibi ben de bir gn lecektim. O gn gelmi. Ahhh! Evet, ben hi olmazsa senin gibi yaants lmden beter birisi olmayacam. Ahhhhh!

-Gebertinceye kadar vuracam, gebertinceye kadar Bir daha, bir daha Al, al Sesin kmaz oldu solucan klkl herif. ldn m? Her taraf kan iinde kalm. Bu pislik herif hareketsiz bir ekilde yatyor. Gebermi olmal, nefes almyor, nabz da atmyor. Ama gene de ii garantiye almal. Al sana adi kambur, al sana,al sana

-Kamburun ziyaretilerle grrken oturduu yer burasyd. ki byk tan zerine konulmu geni bir tahtadan ibaret. Pislik iinde, ama oturup biraz prova yapaym. Konuurken sayfalarn evirdii kitab da burada. Bakaym! Bir ey anlamam mmkn deil. Sembol dolu. Bunlarn ne anlama geldiini ben nereden bileceim. Ama gene de bir ziyareti geldiinde kitaptan bir eyler gryormu gibi yapmalym. Acaba Kambura benzemeyi becerebilecek miyim? Artk buralar benden sorulur. Eyy! Eyy! Maara mahlkat duyun sesimi: Bundan sonra artk sizin efendiniz benim. Kurallar koyan da uygulayan da benim. Ben ne dersem o olacak! Her ey suskun bu gn. Szlerime tepki veren tek bir canl bile yok. Gne domu olmal. yisi mi, nce, o mendeburun benden srarla gizledii u yeri, yan taraftaki basamaklardan kp kendi gzlerimle greyim.. Basamaklar bitti ve karma tahta bir kap kt. Ar bir ey Zorla da olsa alyor. Bakalm arkasnda ne var? Ooo, bir oda! eride bir yatak, bir soba, birka kap-kacak, biraz ekmek ve sebze Penceresi bile var. Bakaym! Yeillikler iinde bir bahe. imdi her eyi daha iyi anlayabiliyorum. Demek ki Kamburun btn hayat maarada gemiyormu. Sabah olduunda grmeyi mutlaka bitirmek istemesi de bouna deilmi. Gece maarada, gndz odasnda ve bahede devam eden bir hayat Neyse, daha detayl incelemeyi sonra da yapabilirim. Biraz uyusam iyi olacak. Kamburun u kir iindeki yatana uzanvereyim.
-Ohhh be, kendime geldim. Bu birka saatlik uyku her eye dedi dorusu. Dar kp etraf kolaan edeyim. Maaraya alandan baka bir de baheye alan kap var. Ama bu kap almyor, nasl kacam? Buldum, buldum. Arkadan srgs taklym. ekeyim. Ald. Bahe sebze dolu. Yan tarafta bir de kmes var. Tavuk sesleri geliyor. Galiba kmesin birka metre solundaki kk yap da tuvalettir. leride okca ev gryorum. Bir kye benziyor. Buraya uzakl 2-3 kilometre olabilir. Bahenin alt tarafndan bir adam geiyor. Bana doru bakyor. Tanyamad. O yzden tereddt ediyor. Galiba selam verecek.
-Selamnaleykm.
-Aleykmselam. Buyurun.
-Dedeye baktm. Bir ihtiyac var m diye soracaktm. Ama artk sormama gerek kalmad herhalde. nk siz varsnz ve bir ihtiyac olursa karlarsnz. Dede ieride mi?
-Hayr yok. O gitti.
-Nereye gitti? Siz onun akrabas m oluyorsunuz?
-Evet yeeniyim. Memlekete gitti. Yalandm, artk yapamyorum. Gel burada sen otur. diye bana haber gnderdi. Ben de hemen yola kp geldim. Ben gelince de buradan ayrld.
-Daha dn grmtk. Byle bir niyeti olduundan bahsetmemiti.
-Unutmu olmal. Yallk ite.
-Vedalamadan gitmesine zldm. Ona ok almtm. Yllardr hemen hemen her gn onu grrdm. Selamlardk, konuurduk, bana gzel eyler anlatrd, bazen de ihtiyalarn karlardm. lene kadar evinden kmazd. leden sonra ise akam gn batncaya kadar bahe ve tavuklaryla urard.
-Bu tr ileri yapmaktan holanrd.
-yi bir insand. Tek bir dal krmam ya da kesmemitir. Souk havalarda, yerdeki aa paralarn, aly rpy toplayp yakard. Tavuklarla, sebzelerle, aalarla, kularla konuurdu. Onlar da sanki sylediklerini anlyormu gibi sakin sakin durup dinlerdi.
-yleydi, yle. Amcam iyi bir insand. Ona yardm ettiin iin teekkr ederim.
-nemli deil. Bahesinden kard sebzeleri ve biriktirdii yumurtalar bana verirdi. Ben de onlar kasabadaki pazarda satp ya, un, sabun, gaz, tuz gibi ihtiya duyduu eyleri alp getirirdim. Bazen -be kuru para st artard. Kalan paray ona vermek istediimde katiyen almazd. O ey benim iime yaramaz! derdi biraz kzgnca.
-Benim de ihtiyalarm karlamama yardm eder misin?
-Tabii ederim. Siz sebze ve yumurtalar hazrlayn. Beni beklemenize de gerek yok. Baheye brakn, ben oradan alp kasabaya gtrrm.
-yle deil! Ben sebze ve yumurta ii ile uraamam. Yeterince param var. Parayla alrsn. Tabii ben de sana emeinin karln derim.
-Karlk beklemem. Allah rzas iin yaparm.
-Olmaz. Kabul edemem. nce u yz liray al. Bu senin.
-Hayr , para almam.
-Alacaksn, yoksa sana bir ey smarlayamam. u yz liray da al.
-Peki. Ne getirmemi istiyorsunuz?
-Yiyecek, iecek ve bir evde ihtiya duyulacak eylerden al ite. Kendi evine ne alyorsan, onlar.
-Tamam.
-Bir ara da u kmesteki tavuklarn hepsini al gtr, senin olsun.
-Hepsini mi? Orada en az onbe tane tavuk var. Dursunlar. Taze taze yumurta yersiniz.
-Ben tavuk bakamam. Canm yumurta isterse parayla alrm.
-Siz bilirsiniz
-Aldklarn getirdiinde ben bahede olmazsam, kapnn yanna brakr msn?
-Olur. Ben kaaym. Hoa kaln.
-Gle, gle.

-Maarann katlarn dolamam iyi oldu. Artk her yeri ezbere biliyorum. leride bu bilgiler iime ok yarayabilir. Mesela, gelen ziyaretiler arasnda zenginler olursa onlar labirentde kaybedebilirim ya da uurumdan atabilirim. Uurum deyince aklma geldi: En son kata da bir bakaym ve inmiken o Kamburun leini de aaya ataym.. te geldim bile en alt kata. Neredeydi ceset? Biraz daha ilerideydi galiba. Ama burada da yok. urada? Yok. Uurumun hemen banda m? Yok, yok Ceset yok! Yerlerde kan izi de yok. Ne oldu? Bu mendeburun ls buharlap umad ya? Yoksa lmedi mi? lmedi de numara m yapt ve ben gittikten sonra da kat m? Yok canm, beyni bile darya frlamt. Yaamas imkansz ldne yzde yz eminim. yleyse ceset nerede? Yabani hayvanlar gtrp yemi olmasn? Ama buraya ylan ve kartaln dnda hangi yabani hayvan kabilir ki? Neyse, bo ver!.. Ne olduysa oldu. Gelmiken u cennet gibi yerden biraz manzara seyredeyim. Cennet mi, cennet mi? Ne cenneti? Darda tam bir felaket grnts var. Gndz olmasna ramen ortalk gece karanlnda. Mavi, siyah, kirli beyaz karm kaln bulutlar ortal zindan gibi yapmlar. ri yamur taneleri bazen bilye byklnde doluya dnyor. Frtna ortal kasp kavuruyor. Aalar atrdyor, bazs da kkleri sklm olarak metrelerce uzaa frlyor. Kayalar gmbrdeyerek uurumun dibine doru yuvarlanyor; yuvarlanrken de altlarndan kan toz ve paracklar yamurla birleerek koyu amur gibi bir eye dnyor. Bu amur gibi ey de o gzelim ieklerin zerini rtyor. Korkun bir grnt. Dizlerimin ba zld. Nedir bu? Yoksa Kamburun lmne duyulan bir fke mi? En iyisi buradan uzaklamak. Aksi takdirde frtna beni maarann iinden bile alp kayalara arpabilir. Belki de niyeti bu!...
-Bu gece Kamburun ziyaretilerinden gelen olabilir. Oturup beklemeliyim. Gelen kiiye kar ak vermemek de gerekiyor tabii. Yoksa her ey tersine dnverir birdenbire. Soukkanl ve dikkatli olmalym. Heyecan yok, kzmak yok Bir ses duyar gibiyim. Birisi geliyor.
-Hayrl akamlar byk bilge
-Hayrl akamlar, ho geldin.
-Ho bulduk, ancak sen bilge deilsin. nk sesin farkl.
-Otur oraya evlat. Kambur buradan gitti. Yerine de beni brakt.
-imdi seni iyice gryorum. Evet sen o deilsin.
-Heyecanlanma evlat. Otur, otur oraya da konualm.
-Bana evlat diyorsun, oysa senin yan benden byk deil. Ben o deerli bilge kii iin geldim. Ona Kambur denmesi de houma gitmedi.
-Ben ona hep yle hitap ettim. Kendisi bundan hi ikayeti deildi.
-Onun gibi tevazu sahibi bir insan kolay kolay ikayette bulunmaz. Yllardr buraya gelir giderim, ancak onun srtndaki kambur pek dikkatimi ekmezdi. T ki u ana kadar Evet dnyorum da onun srtnda kambur vard, hem de iki tane. Ben onun kamburlarna deil, azndan kan hikmet dolu szlere bakardm.
-Evet, konutu mu gzel konuurdu.
-Bana ok byk yardmlar oldu.
-Problem ne? Anlatrsan ben de yardmc olurum.
-Sanmam. Baz eylerin sonu daha banda bellidir. stelik artk benim sorunum da kalmad.
-yleyse burada iin ne?
-O bilge kiiye teekkr etmek ve sohbetinden feyz almak iin geldim. O iyilik timsali insann tek bir cmlesi iin neresi olursa olsun, giderim. Nerede olduunu bana syler misin? Oraya gidip, grmek istiyorum onu.
-Nerede olduunu bilmiyorum. Sylemedi. ekti gitti. Burasn da bana emanet etti. Kamburun iyilik timsali olduunu sylyorsun, ama bana ktlkde stn olduu iin stadlar tarafndan bu greve seildiini sylemiti.
-Bana anlatt ise tam tersiydi. Nedenini de galiba biliyorum. Sanrm o, kt bir insan karsnda iyi bir insan grnts verirse, karsndakini incitmi olabileceini dndnden byle sylemitir. O gerekten de tevazu sahibi bir kiiydi. Kendisini kt olarak tantmas onun deerinden bir ey kaybettirmezdi. Altn amura da dse gene altndr.
-Vay uyank vay Demek ki nabza gre erbet veriyormu!
-Ne dediini anlamadm. Yksek sesle konuur musun?
-Onunla ilgili bir an aklma geldi de Sama sapan bir ey canm. Duymadn daha iyi.
-Ne zaman dnecek?
-Dnmemek zere gitti. Eer gerekten bir sorununuz var da sylemekten ekiniyorsanz
-Vard. Bilge kii sayesinde bitti. Bana verdii telkin ve tlere borluyum bu gnm. hayatmla, eimle, etrafmdaki baz insanlarla, hatta cinsel konularla ilgili ciddi sorunlar yaadm. Ekonomik sknt iinde, kk bir memurdum. Kompleksli, insanlarla salkl diyaloglar kuramayan, bazen bir zavall grnmnde bir insandm. Hepsi bitti, hepsi bitti imdi param da var, kendime gvenim de. Kk memurluk dnemi geride kald, st dzeyde bir brokratm artk. nsanlarla aram iyi, eimle adeta ikinci daha dorusu gerek balayn yayoruz.
-Bu sana pahalya mal olmutur.
-Benden para ya da baka bir ey mi talep ettiini dnyorsun?
-Evet. Bu devirde hayrna kim kime yardm eder ki?
-Onu tanmadnz u szlerinizden de anlalyor. Senin gibi bir insana buray emanet etmi olmasna bir trl inanamyorum. Brak paray, bir keresinde bu maarada ne yer ne ier? diye dndmden ufak tefek bir eyler alp gelmitim. te o gn onun en fkeli anna da tank olmutum. Yaptmdan ylesine utandm ki Defalarca zr diledim.
-Senin gibi bir insan ifadesinde bana bir hakaret sezinledim. izmeyi amasan iyi edersin.
-Onun hatrmda kalan son szlerinden birisi yleydi: nsan olarak domak bir ayrcalktr; ama insan olarak kalmak en byk meziyettir ve olduka da zordur.
-Yeter, yeter! Kapat eneni!
-Aha, aha
-Ne glyorsun?
-Kambura glyorum.
-Hani nerede? Kambur mu geldi? Olamaz
-Hayr, senin anladn kambur deil bu. Srtnda kmaya balayan kambura glyorum. Hayret, o bilge kiinin kamburu yllarca hi dikkatimi ekmemiti, ama seninkini annda, hem de karken grdm. Hatta bir deil iki taneymi kan kamburlar! Aha, aha
-Kes u pis pis glmeyi. Defol buradan!
-Gidiyorum ift hrgl deve klkl herif. Gidiyorum ve sana da kamburlarn hayrl olsun diyorum....

---BTT---

Syleyeceklerim var!

Bu yazda yazanlara katlyor musunuz? Eklemek istediiniz bir ey var m? Katlmadnz, beenmediiniz ya da dzeltilmesi gerekiyor diye dndnz bilgiler mi ieriyor?

Yazlar yorumlayabilmek iin ye olmalsnz. Neden mi? nanyoruz ki, yreklerini ve dncelerini ekinmeden okurlarna aan yazarlarmz, yazlar hakknda fikir yrtenlerle istediklerinde diyaloa geebilmeliler.

Daha nceden kayt olduysanz, buray tklayn.

zEdebiyat yazar olarak seeceiniz yazlar kendi kiisel ktphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi ktphanenizi oluturmak iin buray tklayn.

Yazarn fantastik roman kmesinde bulunan dier yazlar...
Bir Edebiyat Gzyle Maarann Kamburu - Yorum: 4
Bir Felsefecinin Kaleminden Maarann Kamburu Yorum: 6
Maarann Kamburu Romanna Ynelik Okuyucu Yorum ve Eletirileri - 2
Maarann Kamburu Romanna Ynelik Okuyucu Yorum ve Eletirileri
Maarann Kamburu Romanna Ynelik Okuyucu Yorum ve Eletirileri - 3
Maarann Kamburu P - Kitap Yaynlarndan kt
Usta Bir Kalemden Maarann Kamburu Eletirisi

Yazarn roman ana kmesinde bulunan dier yazlar...
cretsiz Kitap Databileceim stanbulda Bir Mekan Aryorum
Dnemeyen Bir Dnme Dolap - 35 Son Blm
Memleketimin Delileri - 2
Memleketimin Delileri - 1
Bir Romann Anatomisi: Maarann Kamburu
Dnemeyen Bir Dnme Dolap - 33
Dnemeyen Bir Dnme Dolap - 34
Bir An Defteri Buldum - Roman
Kpein Ad Badi - 80 (Son Blm)
Demokratik Deliler Devleti - 37 (Son Blm)

Yazarn dier ana kmelerde yazm olduu yazlar...
Siyasi Talama: Neezde - 2 [iir]
Siyasi Talama: Karamsarzde [iir]
Kusur"den Trtklama [iir]
Zam Zam Zam... [iir]
Trtklama (Kazak Abdal'dan) [iir]
Yoklar ve Varlar [iir]
stanbul,sana k Bu Kul [iir]
k Dertli"den Trtklama [iir]
Namuslu Karaborsac [iir]
Dostlarm [iir]

mer Faruk Hsmll kimdir?

Uzun sre Oru Yldrm adn kullanarak eitli forumlara yaz yazdm. ddiasz iki romanm var. ok sayda siyasi ierikli yazya ve biraz da denemelere sahibim. Emekli bir felsefe retmeniyim. Yazmaya alan her kiiye byk bir saygm var. nk yazlan her satr mrden verilen bir paradr.

Etkilendii Yazarlar:
Az veya ok okuduum tm yazarlardan etkilenirim.

yazardan son gelenler

bu yaznn yer ald
ktphaneler

| iir | yk | Roman | Deneme | Eletiri | nceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babali Ktphanesi | Yazar Ktphaneleri | Yaratc Yazarlk

| Katlm | letiim | Yasallk | Sakllk & Gizlilik | Yayn lkeleri | zEdebiyat? | SSS | Knye | ye Girii |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

zEdebiyat bir zlenim Yapm sitesidir. zlenim Yapm, 2023 | mer Faruk Hsmll, 2023
zEdebiyat'da yaynlanan btn yazlar, telif haklar yasalarnca korunmaktadr. Tm yazarlarnn ya da telif hakk sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadr. Yazarlarn ya da telif hakk sahiplerinin izni olmakszn sitede yer alan metinlerin -ksa alnt ve tantmlar dnda- herhangi bir biimde baslmas/yaynlanmas kesinlikle yasaktr.
Ayrntl bilgi icin Yasallk blmne bkz.