..E-posta: Þifre:
ÝzEdebiyat'a Üye Ol
Sýkça Sorulanlar
Þifrenizi mi unuttunuz?..
Yedi iklim dört köþeyi dolandým / Meðer dünya her tarafta bir imiþ. -Dadaloðlu
þiir
öykü
roman
deneme
eleþtiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Yazar Kütüphaneleri

Þu Anda Ne Yazýyorsunuz?
Ýnternet ve Yazarlýk
Yazarlýk Kaynaklarý
Yazma Süreci
Ýlk Roman
Kitap Yayýnlatmak
Yeni Bir Dünya Düþlemek
Niçin Yazýyorum?
Yazarlar Hakkýnda Her Þey
Ben Bir Yazarým!
Þu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm baþlýklar  

Arama Motoru

ÝzEdebiyat > Ýnceleme > Ýnternet > Ömer Faruk Hüsmüllü

14 Ekim 2010
Facebook'ta Okuduklarým - 1  
Ömer Faruk Hüsmüllü
Sevgili Dostlar, Facebook'ta çok güzel paylaþýmlar çýkýyor insanýn karþýsýna; ancak bunlar adeta akýp gidiyor geride herhangi bir iz býrakmadan. O nedenle son bir hafta okuduklarýmdan bazýlarýný sizlerle de paylaþmak istedim. Zamanýnýz varsa okumanýzý tavsiye ederim. Bazen bir yazý, bazen bir cümle, hatta bazen de bir tek kelime insana yeni bir pencere, yeni bir kapý belki de yeni bir dünya açar. Saygýlarýmla.

:AEBD:

Sevgili Dostlar,
Facebook'ta çok güzel paylaþýmlar çýkýyor insanýn karþýsýna; ancak bunlar adeta akýp gidiyor geride herhangi bir iz býrakmadan.
O nedenle son bir hafta okuduklarýmdan bazýlarýný sizlerle de paylaþmak istedim.
Zamanýnýz varsa okumanýzý tavsiye ederim.
Bazen bir yazý, bazen bir cümle, hatta bazen de bir tek kelime insana yeni bir pencere, yeni bir kapý belki de yeni bir dünya açar.
Saygýlarýmla.
(ÖFH)

Öðrenci hazýr olduðunda öðretmen ortaya çýkar.

Bu dünya üzerindeki her varlýðýn, her nesnenin bir ruhu vardýr. Tüm ruhlar tek bir ruha akar. Bu evrenin ruhudur. Kendi zihnini ve ruhunu beslediðin zaman, aslýnda evrenin ruhunu beslemiþ olursun.
Kendini daha iyi duruma getirdiðinde, etrafýndaki herkesin yaþamlarýný iyileþtirmiþ olursun.
Çoðu insan ile hayalleri arasýndaki engel baþarýsýzlýk korkusudur.
Baþarýsýzlýk, baþarý için þarttýr. Baþarýsýzlýk geliþmemizi saðlar. Her zaman cesur ve iyi ol, evren cesur olanýn yanýndadýr.

Hedef koyun. Ýrade gücünü açýða çýkardýðýnda, kiþisel dünyanýn efendisi olursun. Böylece, hayatýn seni savuran dönemeçlerinde, üstesinden gelemeyeceðin hiçbir engel kalmaz. Ýrade gücünün yoksunluðu, bir akýl hastalýðýdýr. Ýnsan böyle bir durum içerisindeyse, bundan bir an önce kurtulmalýdýr. Ýrade gücü ve disiplin, güçlü karakterlere ve harika yaþamlara sahip olan kiþilerin ana özellikleridir. Çelikten disiplin ile cesaret ve huzurun zenginleþtirdiði bir karakter yarat.

Hayal ettiðin þey ister maddi, isterse manevi zenginlikler olsun, içinde uyuyan irade gücü kaynaklarýný geliþtirdiðinde, tüm bunlara eriþebilirsin.
Yaþamýna, kendini kontrol etme becerisi ve disiplin katmak sana muazzam bir özgürlük duygusu verecektir. Çok fazla sayýda insan, kendi içgüdülerinin kölesidir. Tepkisel davranýrlar, akýntý onlarý nereye götürürse oraya giderler. Zihninin efendisi olmak, düþüncelerini kontrol edebilme becerisi ile baþlar. Tüm zayýf düþünceleri bir kenara atýp sadece olumlu ve iyi olan düþüncelere odaklanma becerisini geliþtirdiðinde, pozitif ve iyi eylemler onlarýn ardýndan gelecektir. Kýsa süre sonra, olumlu ve iyi olan þeyler yaþamýna girmeye baþlar.

Düþüncelerini kontrol ettiðinde, zihnini kontrol edebilirsin. Zihnini kontrol ettiðinde, yaþamýný kontrol edersin. Yaþamýný kontrol edebildiðinde, kaderinin efendisi olursun. Ayný anda iki ayrý düþünce bir arada bulunamayacaðý için, negatif düþünceler aklýmýza üþüþtüðünde, önceden bir kenara not ettiðimiz keyifli anýlarýmýzý düþünerek, negatif olanýn yerine pozitifi geçirebiliriz.
Zihnini umut sözcükleriyle doldurduðunda, umut dolu, neþe sözcükleriyle doldurduðunda neþeli, nezaket sözcükleriyle
doldurduðunda nazik, cesaret sözcükleriyle doldurduðunda cesur olursun. Kelimeler güçlüdür.

Çoðu kimse gerçekten neyi istediðini ve bunu nasýl elde edebileceðini anladýðýnda artýk çok geç olmuþtur. "Gençler bilebilse, yaþlýlar yapabilse" deyiþi bunu çok güzel özetler.

Zaman, senin en deðerli varlýðýndýr. Zamaný erken yaþlardan itibaren akýllýca kullananlar zengin, üretken ve tatmin edici bir yaþamla ödüllendirilirler. Zamaný kontrol etmek, yaþamý kontrol etmektir. Teksas'ta da, Tokyo'da da yaþasak, hepimize sadece 24 saatlik günler verilmiþtir. Kazananlarý kaybedenleri ayýran, zamaný kullanma þekilleridir.
Gününü ve haftaný programlamak, yaþamýnýn anlamlý ve huzurlu olmasýný garantiler. Hayatta þu ana kadar sahip olduðumuz baþarýlarý zamanýmýzýn yüzde yirmisini kullanarak elde etmiþizdir. Zamaný daha verimli kullandýðýmýzda, elde ettiðimiz baþarýlarý kat be kat arttýrabiliriz. Zamanýmýz söz konusu ise, acýmasýz olabilmeli, "hayýr" demeyi öðrenmeliyiz. Yaþamýný önemsiz þeylerden arýndýrýrsan, görkemli mucizelerden keyif almak için daha fazla zamanýn olacaktýr.

Bazý insanlar baþkalarýnýn hatalarýndan da birþeyler öðrenebilirler. Onlar akýllý kiþilerdir. Bazýlarý da derslerin sadece kiþisel deneyimlerden elde edileceðine inanýrlar. Böylece gereksiz acý ve ýstýrap çekerler.
Yaþayacak daha 500 yýlýn varmýþ gibi davranmayý býrak. Bir fidanýn tohumunu ekmek için en iyi zaman 40 yýl öncesiydi; en iyi ikinci zaman ise bugündür. Hergün son günmüþ gibi dolu dolu yaþa.
Evin ne kadar büyük, araban ne kadar gösteriþli olursa olsun, yaþamýnýn sonunda yanýnda götüreceðin sadece vicdanýn ve elde ettiðin tekamüldür. Vicdanýnýn sesini dinlemeye alýþ; o sana neyin doðru olduðunu söyleyecektir.

Nazik ol. Hergün karþýlýksýz bir iyilik yapmaya çalýþ. Yaþam kaliteni, yaþama yaptýðýn katkýlar belirleyecektir. "Sana gül veren elde hep biraz koku kalýr." Baþkalarýnýn yaþamlarýný iyileþtirmek için çalýþýrsan, dolaylý olarak kendi yaþamýný da iyileþtirirsin. Hergün iyilik yapma alýþkanlýðýný edinirsen, yaþamýn çok daha zengin ve anlamlý hale gelir, her gününe kutsallýk ve yücelik katmýþ olursun.

Ýyimser ol. Bardaðýn dolu kýsmýný gör. Mutluluðu dýþarýda deðil, kendi içinde ara. Çevremiz bizi mutlu edebilecek þeylerle dolu olduðu halde, onlarýn farkýna varamayabiliriz, onlarýn varlýðý bize mutluluk vermeyebilir. Mutluluðu içimizde aramak, bir bardak çayýn bize keyif vermesi gibi bir þeydir.
Yaþamýnýn anlamýný bulmaya çalýþ. Her insan dünyaya kendine has özel bir yetenekle gelmiþtir. Yapabileceðin en soylu davranýþ, baþkalarýna birþeyler vermektir. Bu, ruhunu zincirlerinden kurtarma sürecidir. Bu, bencilliðinden uzaklaþmak ve daha üstün bir amaca odaklanmaktýr.

Gerçek anlamda mutlu ve doyurucu bir yaþam, ancak "aný yaþamak" adý verilen süreçle mümkündür. Her günün sana sunduðu özel anlarýn tadýný çýkar. Çünkü sahip olduðun tek þey "bugün ve þu an"dýr.

Kaynak: Ferrarisini Satan Bilge -

Xxx
Bir kiþiyi aklý baþýnda ya da eli açýk olmak için harcadýðý güçten ötürü övmeye kalkýþýrsanýz onu pek az sevindirmiþ olursunuz. Tanrý vergisi yetileri için yaptýnýz mý bunu güller gibi açýlýr; bunlarýn tam tersi, bir suçluya kusurunun yaradýlýþýyla bir ilgisi olmadýðýný, bunun nedeninin mutsuz bir takým rastlantýlardan doðduðunu söylerseniz en yüce duygular besler size. Aslýnda doðuþtan namuslu, kafasý iþleyen biri olmanýn bir deðeri yoktur. Ýçinden geldiði için birini öldürenle; bir rastlantýyla birini öldürmek arasýnda sorumluluk yönünde hiç bir ayrým olmadýðý gibi. Ama bu düzenbazlar baðýþlanmayý isterler, sorumsuzluðu.. Aslýnda suçsuz olmalýlar, yaradýlýþýn bir nimeti olan erdemlerinden kuþkulanmamak gerekir, geçici bir mutsuzluktan doðan kusurlarý da sürekli olmamalý. Yargýlamayla kesmek gerek iliþiði..

Bizden daha iyi kiþilere daha az iç döktüðümüz çok doðrudur. Daha doðrusu onlarýn topluluklarýndan kaçarýz. Çokluk bize benzeyenlerle, bizim güçsüzlüklerimizi paylaþanlara dökeriz içimizi. Demek ne düzeltilmek ne de yola getirilmek dileðimiz var. Ýlkin gücümüzün yetmediðinden yargýlanmamýz gerekir. Yalnýzca acýnmakla yürekledirilmek isteriz. Kýsacasý artýk suçsuz olmak isteriz, ama bunun için parmaðýmýzý bile kýmýldatmak gelmez içimizden. Ne yeterince hayâsýzlýk, ne de yeterince erdem. Ne kötülüðün gücü var bizde ne de iyiliðinki. Bilmem okudunuz mu Dante’yi? Gerçek mi? Öyleyse onun Tanrý’yla þeytan arasýndaki savaþta iki yaný da tutmayan melekleri olduðunu bilirsiniz. Araf’a yerleþmiþtir onlarý, bir çeþit avlu, cehennem avlusu.
Albert Camus / Düþüþ

xxx
ASLA KEÞKELERÝM OLMADI...

Ne hesabýný veremeyeceðim bir günüm oldu ne de vicdanýmý lekeleyen bir geçmiþim
Ne hissettiysem onu söyledim, onu yaþadým
Yaþadýðým bir tek andan bile piþmanlýk duymadým
Asla keþkelerim olmadý
Hiçbir zaman kendimle vicdan mahkemesi yapmak zorunda kalmadým
Karþýma bazen gerçek yüzler, bazen sahteler çýktý ama olsun ben yine sadece hislerimle yaþadým
Asla sevmediðim birine seni seviyorum demedim, ya da asla birini severken karþýlýðýný beklemedim
Dostluðuma deðer biçmedim, sevgime ise hiçbir zaman sýnýr çizmedim
Sevdiysem sonuna kadar gittim, bitirdiysem öldürse de hasreti geriye dönmedim
Bazen çok kýrýldým, bazen belkide kýrdým. Ama hata insana mahsustur dedim. Affettim, af diledim
Kimileri birden fazla kýrdýlar kalbimi ama ben onlarý yinede affettim
Onlar belki beni saflýkla yargýladýlar.
Belkide içten içe sinsice güldüler. Ama asýl unuttuklarý þuydu
Ben aldanmadým. Aldanan her zaman kendileri oldular ama bunu anlayamadýlar
Bir insan kaybýnýn ne olduðu bilemedikleri için
Kaybetmek onlar için bir alýþkanlýk haline geldiði için
Oysa ben hiç insan kaybetmedim
Sadece zamaný geldiðinde vazgeçmeyi bildim o kadar
Ýþte bu yüzden
Fahiþe gönüllerin kahpeliðii asla koymadý bana...

Can YÜCEL

Sarý Öküzün Hikayesi

Eski zamanlarýn birinde bir otlakta öküz sürüsü yaþarmýþ.
Ama civardaki aslanlar bir türlü rahat býrakmazlarmýþ onlarý.
Hemen her gün saldýrýrlarmýþ bu sürüye.
Öküz dediðin öyle yabana atýlýr bir hayvan deðil ki,
Bir araya toplandýlar mý kolayca defetmesini bilirlermiþ o koca aslanlarý.
Gün geçtikçe aslanlarý almýþ bir kaygý.
"Herhalde bize bu otlaðý terk etmek düþüyor" demiþ aslanlardan birisi.
"Nereye gideriz" diye düþünürlerken.
"Bir dakika" diye bir ses duymuþlar
Sürünün en çelimsiz, ama kurnaz mý kurnaz bir ferdi olan topal aslanmýþ söze atýlan.
"Hayýr" demiþ, "Hiçbir yere gitmiyoruz.
Siz bana býrakýn, ben hallederim bu iþi."
Topal aslan elinde beyaz bayrak gitmiþ öküzlerin yanýna.
Topal aslan "Saygýdeðer öküz efendiler" diye baþlamýþ lafa:
"Bugün buraya sizden özür dilemek için geldik. Evet size defalarca saldýrdýk, ama niye biliyor musunuz? Hep o sizin aranýzdaki sarý öküz yüzünden. Verin onu bize, siz de kurtulun biz de barýþ içinde yaþayalým!.."
Boz öküz, diðer önde gelenlerle görüþmek üzere geri çekilmiþ.
Hepsi de sýcak bakmýþlar bu teklife.
Bir tek yaþlý benekli öküz "Olmaz" demiþ ama kimseye dinletememiþ sözünü.
Zavallý sarý öküz teslim edilmiþ aslanlara.
Bütün sürünün selameti için bir öküz.
Gerçekten de günlerce sürüye saldýran olmamýþ.
Ama aslan milleti bu, ne kadar sabreder ki? Hele öküz etinin tadýný aldýktan sonra.
"Acýktýk" demiþler
Topal aslan boz öküzün yanýna giderek "Selam" diye girmiþ söze:
"Gördünüz ya biz aslanlar ne denli uysal milletiz. Ama büyük bir problemimiz var!.."
"Nedir?" demiþ boz öküz…
"Þu sizin uzun kuyruklu öküz" demiþ topal aslan ve devam etmiþ:
"Gelin verin onu bize bu mevzuyu burada kapatalým. Eskisi gibi barýþ ve huzur içinde iki taraf da hayatýný sürdürsün."
Boz öküz yine istiþare yapmýþ sürünün ulularýyla.
Yine sadece benekli öküz olmuþ karþý çýkan.
Hepsi de "Verelim gitsin" demiþler.
Tekrar tekrar yinelenmiþ bu olanlar.
Her geçen gün aslanlar daha da güçlenmiþler.
Öküzlerse her geçen gün daha da zayýflamýþlar
Aslanlar küstahlaþtýkça küstahlaþýyorlarmýþ.
Artýk bir sebep bile söyleme gereði duymuyorlarmýþ.
"Verin bize þu öküzü sonra karýþmayýz" derlermiþ sadece.
Zavallý öküzlerin "Hayýr" diyebilecek güçleri kalmamýþ.
Boz öküz de aralarýnda olmak üzere birkaçý kalmýþ en sona.
"Ne oldu bize, ne zaman kaybettik bu savaþý aslanlara karþý, oysa ne kadarda güçlüydük?" diye sormuþ biri boz öküze.
"Biz" demiþ boz öküz, gözleri nemli ve sesi piþmanlýkla titreyerek,
"Sarý Öküz'ü verdiðimiz gün kaybettik bu savaþý!.."

Xx

Aklýnýzý baþýnýza getirecek öneriler
* Beyin, açýk havada ve ayaktayken daha iyi çalýþýr. Önemli kararlarýnýzý alýrken dýþarýda ‘volta’ atmayý deneyebilirsiniz.
* Beyin, örneklerle akýl yürütür. Kararsýz kaldýðýnýzda “Atatürk benim yerimde olsaydý ne yapardý?” diye düþünün.
* Yabancý bir dil öðrenme ve ezber, beyni güçlendirir. Her gün birkaç yeni kelime öðrenin, sözlük okuyun, alýþveriþ listesi ve telefon numaralarýný ezberleyin.
* Zihinsel jimnastik yapýn. Bunun için baþta sudoku olmak üzere bulmaca ve satranç gibi oyunlarý kullanabilirsiniz.
* Zihinsel rutinlerinizi kýrýn. Bazen telefonu sol elinizde tutun, çantanýzý diðer elinizde taþýyýn, evinize baþka bir yoldan gidin. * Zihinsel zevklerinizi zenginleþtirmek için her gün mutlaka iyi bir özdeyiþ kitabýndan, birkaç cümle okuyun.
* Güzel bir resme bakýn. Estetik algýnýz, gördüðünüz estetik þeylerle geliþir. Beyninizi ‘güzel’ þeylerle besleyin. Sevdiðiniz bir müziði gözleri kapalý dinleyin.
* Ýyi bir uyku, kaliteli bir beynin temelidir. 24 saati geçen uykusuzluk beyin fonksiyonlarýný etkilemektedir.
* Bol ve temiz oksijen beyin için çok önemlidir. Odanýzýn penceresini açýp kendinize bol bol ‘birinci el’ oksijen ýsmarlayýn.
* Farklý düþünme tarzlarý beyni geliþtirir. Çocuklar ve hayvanlarla daha fazla vakit geçirin.
* Kullanýlmayan organ körelir. Sürekli TV seyrederek beyninizi düþük viteste çalýþtýrmayýn. Beyninizin sýnýrlarýný zorlamayan etkinlikler, beyninizi geliþtirmez.
* Beyin diyeti yapýn. Beyninize çöp girerse, beyninizden çöp çýkar. Beyninizi neyle beslediðinize, midenizi neyle beslediðiniz kadar dikkat edin.
* Hayatýnýzýn en büyük kararlarýný alýrken ‘kafadan’ deðil, kâðýt üzerine ne yapacaðýnýzý yazarak hesaplayýn
Ekleyen::Filozoflar Dünyasý
Xx
Raký içersen
Bunu içersen;
Tekel fabrikasý kazanýr,
Tekel Bayiileri kazanýr,
meyhaneler kazanýr,
peynirciler kazanýr,
mezeciler kazanýr,
balýkçýlar kazanýr,
anason üreticisi çiftçiler kazanýr,
þiþe üreticisi kazanýr,
nakliyeci kazanýr,
taksiciler kazanýr,

*Ýçtikten sonra kaza yaparsan;
kaportacý kazanýr,
tamirci kazanýr,
hastaneler kazanýr,
doktorlar kazanýr,

*Kaza yapýp ölürsen;
mezarcýlar kazanýr,
tabutçular kazanýr,
imamlar kazanýr,
çiçekçiler kazanýr,
lokmacýlar kazanýr,

*Velhasýl Tüm Türkiye Kazanýr…
Bir Tek Sen Kaybedersin.... Ekonomi kazanýr :)
Ekleyen: PrisciLLa

Xx
"Bu dünya renkli bir gölge gibidir, onun peþine düþersen kaçar; sen kaçarsan o seni kovalar."

"Elini uzatarak gökteki yýldýzlarý tutsan ve baþýn göðe deðse bile, sonunda sen yine yerdesin."

"Ey asil insan! insanlýðý elinden býrakma; insanlýða karþý daima insanlýkla muamele et. "

"Ýnsaný dil kýymetlendirir ve insan onunla saadet bulur. Ýnsaný dil kýymetten düþürür ve insanýn dili yüzünden baþý gider."

"Anlayýþ nerede olursa orasý ululuk bulur,
Bilgi kimde olursa o büyüklük kazanýr."

__Yusuf Has Hacip
Xxx
DOST...Bir gece habersiz bize gel merdivenler gýcýrdamasýn ,Öyle yorgunum ki hiç sorma,Sen halimden anlarsýn.Sabahlara kadar oturup konuþalým kimse duymasýn. Mavi bir gökyüzümüz olsun kanatlarýmýz dokunarak uçalým.insanlardan buz gibi soðudum,iþte yalnýz sen varsýn Öyle halsizim ki hiç sorma halimden sen anlarsýn.
CAHÝT KÜLEBÝ

Xxx
Zenginlik;
Merdivenleri yardýmsýz çýkabilmektir.
Pencereden bakýp, yoldan geçenleri görebilmektir.
Her akþam kendi kapýný kapatabilmektir.
Saçýnýn okþanmasýdýr.
Kolundaki saatin geleceði göstermesidir.
Bir sonraki hafta için plan yapabilmektir.
Güzel günleri bekleyebilmektir.
Bazen bir tabak makarnadýr.
Bazen iki tane domates ve bir taze ekmektir.
Kendine inanabilmektir.
Zenginlik varlýðýndan mutluluk duyabildiðin herþeydir.
Fakirlikse...
Bir kez tanýyýp,
Sonra yokluðunu öðrenmektir.

________ÝCLAL AYDIN

Xxx
Beklemeyin
Nazik olmak için bir gülümseme beklemeyin.
Sevmek için sevilmeyi beklemeyin.
Bir arkadaþýn deðerini anlamak için, yalnýz kalmayý beklemeyin.
Çalýþmaya baþlamak için en iyi iþi beklemeyin.
Biraz paylaþmak için çok olmasýný beklemeyin.
Öðütleri hatýrlamak için, düþmeyi beklemeyin.
Duaya inanmak için acýlarý beklemeyin.
Yardým edebilmek için zamanýnýz olmasýný beklemeyin.
Özür dilemek için diðerinin acý çekmesini beklemeyin.
Ve de barýþmak için ayrýlýðý beklemeyin.

(Kaynak Bilinmiyor)
Edebiyat Atölyesi tarafýndan eklenmiþ

Xxx
Birini sevmeye koyulmak baþlý baþýna bir iþ, bir giriþimdir. Güç ister,yürek ister, körlük ister... Hatta baþlangýçta öyle bir an vardýr ki uçurumun üstünden sýçramak ister; düþünmeye kalkarsan aþamazsýn onu...

_Jean Paul Sartre_
Edebiyat Atölyesi tarafýndan eklenmiþ
Xxx
Düþünsene
Bir zamanlar Afrika'daki bir ülkede hüküm süren bir kral vardý. Kral, daha çocukluðundan iitbaren arkadaþ olduðu, birlikte büyüdüðü bir dostunu hiç yanýndan ayýrmazdý. Nereye gitse onu da beraberinde götürürdü.
Kralýn bu arkadaþýnýn ise deðiþik bir huyu vardý. Ýster kendi baþýna gelsin ister baþkasýnýn, ister iyi olsun ister kötü, her olay karþýsýnda hep ayný þeyi söylerdi:
-Bunda da bir hayýr var!
Bir gün kralla arkadaþý birlikte ava çýktýlar. Kralýn arkadaþý tüfekleri dolduruyor, krala veriyor, kral da ateþ ediyordu. Arkadaþý muhtemelen tüfeklerden birini doldururken bir yanlýþlýk yaptý ve kral ateþ ederken tüfeði geriye doðru patladý ve kralýn baþ parmaðý koptu.
Durumu gören arkadaþý her zamanki her zamanki sözünü söyledi:
-Bunda da bir hayýr var!
Kral acý ve öfkeyle baðýrdý:
-Bunda hayýr filan yok! Görmüyor musun, parmaðým koptu?' Ve sonra da kýzgýnlýðý geçmediði için arkadaþýný zindana attýrdý.

Bir yýl kadar sonra, kral insan yiyen kabilelerin yaþadýðý ve aslýnda uzak durmasý gereken bir bölgede birkaç adamýyla birlikte avlanýyordu. Yamyamlar onlarý ele geçirdiler ve köylerine götürdüler. Ellerini, ayaklarýný baðladýlar ve köyünz meydanýna odun yýðdýlar. Sonra da odunlarýn ortasýna diktikleri direklere baðladýlar.
Tam odunlarý tutuþturmaya geliyorlardý ki, kralýn baþparmaðýnýn olmadýðýný farkettiler. Bu kabile, batýl inançlarý nedeniyle uzuvlarýndan biri eksik olan insanlarý yemiyordu. Böyle bir insaný yedikleri takdirde baþlarýna kötü olaylar geleceðine inanýyorlardý.

Bu korkuyla, kralý çözdüler ve salýverdiler. Diðer adamlarý ise piþirip yediler.
Sarayýna döndüðünde, kurtuluþunun kopuk parmaðý sayesinde gerçekleþtiðini anlayan kral, onca yýllýk arkadaþýna reva gördüðü muameleden dolayý piþman oldu. Hemen zindana koþtu ve zindandan çýkardýðý arkadaþýna baþýndan geçenleri bir bir anlattý.
-Haklýymýþsýn!' dedi. Parmaðýmýn kopmasýnda gerçekten de bir hayýr varmýþ. Ýþte bu yüzden, seni bu kadar uzun süre zindanda tuttuðum için özür diliyorum.Yaptýðým çok haksýz ve kötü birþeydi.
-Hayýr, diye karþýlýk verdi arkadaþý. Bunda da bir hayýr var.
-Ne diyorsun Allah aþkýna?diye hayretle baðýrdý kral. Bir arkadaþýmý bir yýl boyunca zindanda tutmanýn neresinde hayýr olabilir?

-Düþünsene, ben zindanda olmasaydým, seninle birlikte avda olurdum, deðil mi? Ve sonrasýný düþünsene.
Felsefe kulübü eklemiþ

Xxx
‎"Birþeyi ezberlemektense, her türlü cezayý çekmeyi tercih ederdim"

"Benim tipimde bir adamýn geliþme sürecinde, bütün çabayý varlýk hakkýndaki entelektüel kaygýya teksif etmek için sadece þahsi ve anlýk konularla ilgilenmek, yavaþ yavaþ býrakýldýðýnda bir dönüm noktasý meydana gelir. Benim gibi bir adamýn varoluþunda esas olan þey "ne" düþündüðü ve "nasýl" düþündüðüdür"

"Ýnsanlar dinlenmeli mi? Evet ama dinlenme nedir? Yattýklarý zaman dinlenen insanlar vardýr ve bunlar uyurlar, diðer bir kýsým insanlar uyanýk iken dinlenirler; bazýlarýnýn ise dinlenmek için çalýþmalarý veya yazmalarý ya da eðlenmeleri gerekir. Herkese, nasýl dinlenilmesi gerektiðini göstermek için bir kanun çýkarýrsanýz, bu sizin herkesi ayný kabul ettiðiniz anlamýna gelir. Ayný olan iki insan bile yoktur"

"Belli bir hisle, saf düþüncenin, eskilerin rüyasýný gördükleri, gerçeði yakalama istidadýna sahip olduðunu düþünüyorum".

"Benim barýþseverliðim bende insiyaki bir duygudur. Çünkü insanýn öldürülmesi, bende tiksinti doðurmaktadýr. Benim teorim, entelektüel bir teoriden doðmuyor, bilakis her türlü kan dökücülük, vahþet ve kine karþý duyduðum derin antipatiden ileri geliyor. Bu reaksiyonumu akýlcýlaþtýrmaya yönelebilirdim, ama bu gerçekte "a posteriori" (olaydan sonra, ondan ibret alarak geliþtirilecek bir tepki) bir düþünce olacaktý."

"Ýnsanlarý barýþçýlýða kazandýrmak, sosyalizme kazandýrmaktan daha kolaydýr. Ekonomik ve sosyal meseleler bugün çok daha zordur, fakat erkeklerin ve kadýnlarýn barýþçý çözümlere inandýklarý bir noktaya ulaþmalarý gerekmektedir. Siyasi ve iktisadi problemlere bir iþbirliði anlayýþý içinde yaklaþýlmasý ümit edilir. Her þeyden önce sosyalizm için deðil ama pasifizm (barýþçýlýk) için çalýþmamýz gerektiði kanaatindeyim"

’Müzik için bir tutku olduðu gibi, anlamak için de bir tutku vardýr. Bu tutku daha ziyade çocuklarda görülür, fakat yaþýn ilerlemesiyle çoðunda kaybolur. Bu olmaksýzýn, ne matematik ne de bilimler olurdu. Bende her zaman mevcut olan bu tutku asla azalmadý." "Konfor ve mutluluk, benim için asla ulaþýlmasý gereken amaçlar olmadý. Mal sahibi olma, aldatýcý vitrin baþarýlarý ve lüks hayat, ilk gençlik döneminden bu yana bana küçümsenmeye ve hor görülmeye lâyýk þeyler gibi geldi. Hatta ahlâkýn bu en alt derecesini zevk düþkünü sefihlerin ideali olarak adlandýrýyorum."

"Hayat her zaman bir birþey olmaktýr, asla mevcut olmak deðil."
Albert Einstein
Felsefe kulübü eklemiþ

Xxx
Mustafa Güzelgöz ve eþeðinin hikâyesi...

Yýl 1943 Genç Mustafa’nýn tayini kütüphaneci olarak Ürgüp Tahsin Aða Kütüphanesi’ne çýkar. Devlet memurluðu o dönemde süper bir þey, çünkü özel sektör falan yok. Bizimki kütüphanede heyecanla okurlarý bekler; bir gün olur, beþ gün olur, gelen giden yok.

Etraftakilerle konuþur, herkese anlatýr: “Bakýn kütüphane bomboþ duruyor, gelin kitap okuyun.” Gelen giden olmaz. Amirlerine durumu bildirir.

– Kardeþim otur oturduðun yerde, maaþýný düzenli alýyor musun, almýyor musun?

– Alýyorum.

– Eee, o zaman ne karýþtýrýyorsun ortalýðý, gelen giden olsa maaþýn mý artacak? Baþýna dahafazla bela alacaksýn, o kütüphaneye yýllardýr kimse gelmez zaten.

23 yaþýndaki genç memur “Ne yapayým, ne yapayým?” diye düþünür durur. Sonundaaklýna bir fikir gelir, eþine söyler. Eþi önce “Deli misin bey?” der, ama kocasýnýn bir þeyler üretme, iþe yarama çabasýný yakýndan görünce fikri kabullenir. Kitaplarý eþeðe yükler ve köy köy gezmeye baþlar.

Kütüphaneye de bir yazý asar: “Sadece Pazartesi ve Cuma günleri açýyoruz.” Köydeki çocuklar þaþýrýr. Eþeðe bir sürü kitap yüklemiþ bir amca, o gariban çocuklarýn küçücük ellerine kitaplarý verir. Düþünün, Noel Baba gibi Noel Baba yalan, Mustafa Amca ise gerçek Geyikler yerine eþeði var. Eþek de daha gerçek, Mustafa Amca da…

“Çocuklar bunlarý okuyun, aranýzda da deðiþin. On beþ gün sonra ayný gün gelip alacaðým.Aman yýpratmayýn, diðer köylerdeki arkadaþlarýnýz da okuyacak.” der.

Mustafa artýk Ürgüp’teki kütüphanede bir iki gün durmakta, diðer günler eþeði Yüksel’leköy köy gezmektedir. Köylerdeki çocuklar Eþekli Kütüphaneciyi her seferinde alkýþlarlakarþýlarlar. Kalpleri küt küt atar heyecandan, sevinç içinde yeni kitaplarý beklerler. MustafaAmca‘nýn ünü etrafa yayýlýr. Diðer devlet memurlarý makam odalarýnda sýcak sýcak oturup iþ yapmazken, Mustafa’nýn eþeði Yüksel yediði otu hepsinden fazla hak etmektedir.

Zamanla insanlar kütüphaneye de gelmeye baþlar Mustafa bakar ki kütüphaneye kadýnlar hiç gelmiyor. Zenith ve Singer’e mektup yazar: “Bana dikiþ makinesi yollayýn,firmanýzýn adýný kütüphanenin giriþine kocaman yazayým.“ der. Zenith dokuz tane, Singerbir tane dikiþ makinesi yollar (ilk sponsorluk faaliyeti). Salý günlerini kadýnlar günü yapar.

Kumaþý alan kadýn kütüphaneye koþar. On makine yetmediði için sýra oluþur. Sýrada bekleyen kadýnlarýn eline birer kitap verir, beklerken okusunlar diye. Okuma-yazma oranýnýn düþüklüðünü görünce halkevlerine okuma yazma kurslarý vermeye gider. Halýcýlýk kurslarý baþlatýr, bölgede halýcýlýðý canlandýrýr. Bu arada valilik Mustafa hakkýnda dava açar, “kendi görev tanýmý dýþýnda davranýyor” diye 50 yaþýna gelen Mustafa Amca baskýyla emekli edilir.

Mustafa Amca köylüler arasýnda efsane olur, yýllar geçtikçe köylerdeki çocuklarda okuma aþký yerleþir 2005 yýlýnda Mustafa Amca vefat eder. Tüm Kapadokya çok üzülür, aralarýnda toplanýrlar. Ürgüp’e Eþekli Kütüphaneci Mustafa Güzelgöz ve eþeðinin heykelini dikerler.

Giriþimcilik ne biliyor musun?

Bulunduðun yere yenilik katmalýsýn.

Mutlaka adým atmalýsýn.

Yaptýðýn iþ olduðu yerde durup duruyorsa, sende bir uyuzluk vardýr arkadaþ!

Ýnsan var, dokunduðu yere deðer katar; insan var, dokunduðu yere deðer kaybettirir

Bakýn Nevþehir’den ve bu ülkeden nice müdür, amir, vali, bürokrat, milletvekili, politikacý geçti; binlercesinin adýný kimse hatýrlamaz ama Mustafa Güzelgöz ve eþeðinin heykeli var.

(Alýntýdýr.)
Ve gerçek bir giriþimcilik örneðidir.
Arþivlere geçmiþtir...

Xxx
Yalnýzlýða çekilmek mi istersin kardeþim?
Kendine varan yolu aramak mý istersin? Biraz dur da beni dinle.
“Arayan, kolay yiter. Her türlü yalnýzlýk suçtur.” Böyle der sürü.
Ve sen sürüdendin uzun bir süre.
Sürünün sesi daha sende çýnlayacak.
Ve sen desen: “ Artýk sizinle ortak vicdaným yok benim” yakýnma ve aðrý olacak bu.
Derdinin yolunu, yani kendine varan yolu yürümek mi istersin?
Öyleyse hakkýný ve bu iþi becerecek gücünü göster bana!
Sen yeni bir güç ve yeni bir hak mýsýn? Bir ilk devinme misin?
Bir kendi kendine dönen tekerlek misin?
Yýldýzlarý kendi çevrende dönmeye zorlayabilir misin?
Yazýk, yüksekliðe tutkunluk öyle çok ki!
Gözü doymaz kiþilerin çýrpýnmalarý öyle çok ki!
Tutkun ve gözü doymaz bir kiþi olmadýðýný göster bana!
Özgür mü diyorsun kendine?
Egemen düþünceni iþitmek isterim ben senin, boyunduruktan kurtulduðunu deðil.
Kendi kötün ile kendi iyini kendine saðlayabilir misin,
kendi istemini bir yasa olarak kendi üstüne asabilir misin?
Kendi kendinin yargýcý olabilir misin?
Bugün kalabalýðýn acýsýný çekersin daha, ey tek kiþi:
Bugün yürekliliðin tam daha ve umutlarýn.
Ama bir gün yalnýzlýk yoracak seni,
bir gün eðilecek gururun ve yürekliliðin yýlacak. Bir gün haykýracaksýn:
“Yalnýzým ben!”
Yalnýzý öldürmek isteyen duygular avardýr; baþaramazlarsa, kendileri ölürler sonra!
Ama sen buna yeterli misin, katil olmaya?
Kardeþim, ‘horgörme’ sözcüðünü tanýdýn mý?
Peki doðruluðunun, seni horgörenlere karþý doðru olmanýn aðrýsýný?
Onlar haksýzlýk ve çamur atarlar yalnýzca; ama böyledir diye, kardeþim,
yýldýz olmak istersen, daha az ýþýk saçmamalýsýn onlara!
Ve iyilerle doðrulara karþý tetikte ol!
Onlar, kendi erdemini yaratanlarý çarmýha germeye can atarlar,
onlar yalnýzlardan nefret ederler.
Kendi sevginin baskýnlarýna karþý dahi tetikte ol!
Her önüne gelene elini uzatmaya pek hazýrdýr yalnýz kiþi.
Elini deðil, yalnýz pençeni uzatmalýsýn nice kimselere;
hani pençenin týrnaklarý da olursa, yok mu…
Ama karþýna çýkabilecek en çetin düþman kendin olmalýsýn hep;
sen maðaralarda ve ormanlarda kendine pusu kurarsýn.
Kendi yalýmýnla yakmaya hazýr olmalýsýn kendini;
önce kül olmadan nasýl yeni olabilirsin ki!
Sevginle git yalnýzlýðýna, kardeþim,
yaratmanla git, doðruluk ancak daha sonra topallar ardýn sýra senin.
Benim gözyaþlarýmla git yalnýzlýðýna, kardeþim.
Kendinden öte yaratmak isteyeni severim ben,
ve böylece yok olaný.

Böyle buyurdu Zerdüþt
(Felsefe Kulübü)

.Eleþtiriler & Yorumlar

:: Teþekkürler
Gönderen: Hilâl Erboyacý / , Türkiye
19 Ekim 2010
Çok güzel seçimlerdi. Teþekkürler Ömer Faruk HÜSMÜLLÜ.Saygým selamlarýmla..

:: Teþekkürler...
Gönderen: lal-i handan / , Türkiye
17 Ekim 2010
Çok güzel alýntýlardý. Okuduklarýmý tekrar hatýrlama fýrsatý buldum. Farkýndalýðýnýzýn daim olmasý dileðimle...

Söyleyeceklerim var!

Bu yazýda yazanlara katýlýyor musunuz? Eklemek istediðiniz bir þey var mý? Katýlmadýðýnýz, beðenmediðiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düþündüðünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazýlarý yorumlayabilmek için üye olmalýsýnýz. Neden mi? Ýnanýyoruz ki, yüreklerini ve düþüncelerini çekinmeden okurlarýna açan yazarlarýmýz, yazýlarý hakkýnda fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloða geçebilmeliler.

Daha önceden kayýt olduysanýz, burayý týklayýn.

ÝzEdebiyat yazarý olarak seçeceðiniz yazýlarý kendi kiþisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluþturmak için burayý týklayýn.

Yazarýn Ýnternet kümesinde bulunan diðer yazýlarý...
Facebook'ta Okuduklarým - 11
Facebook'ta Okuduklarým - 17
Facebook'ta Okuduklarým - 10
Facebook'ta Okuduklarým - 22
Facebook'ta Okuduklarým - 23
Facebook'ta Okuduklarým - 21
Ýzedebiyat Sitesindeki Bir Yýlým
Facebook'ta Okuduklarým - 19
Facebook'ta Okuduklarým - 20
Facebook'ta Okuduklarým - 15

Yazarýn Ýnceleme ana kümesinde bulunan diðer yazýlarý...
Kim,ne Demiþ? (Ýsimler Alfabetik Sýraya Göredir... )
Sevgi - Gönül - Umut ve Mutluluk Üzerine Aforizmalar
A'dan Z'ye Güzel Sözler
Baþöðretmen Atatürk Öðretmenler Hakkýnda Ne Söyledi?
Barýþ ve Özgürlük Üzerine Özlü Sözler
Dostluk Üzerine Aforizmalar
Erkek ve Kadýn Üzerine Aforizmalar
Acý - Haz - Elem - Üzüntü Üzerine Aforizmalar
Dünya Atatürk'ü Konuþuyor
Atatürk’ün Özgürlük ve Baðýmsýzlýk Konularýndaki Sözleri

Yazarýn diðer ana kümelerde yazmýþ olduðu yazýlar...
Siyasi Taþlama: Neþezâde - 2 [Þiir]
Siyasi Taþlama: Karamsarzâde [Þiir]
Kusurî"den Týrtýklama [Þiir]
Zam Zam Zam... [Þiir]
Týrtýklama (Kazak Abdal'dan) [Þiir]
Yoklar ve Varlar [Þiir]
Ýstanbul,sana Âþýk Bu Kul [Þiir]
Âþýk Dertli"den Týrtýklama [Þiir]
Namuslu Karaborsacý [Þiir]
Dostlarým [Þiir]

Ömer Faruk Hüsmüllü kimdir?

Uzun süre Oruç Yýldýrým adýný kullanarak çeþitli forumlara yazý yazdým. Ýddiasýz iki romaným var. Çok sayýda siyasi içerikli yazýya ve biraz da denemelere sahibim. Emekli bir felsefe öðretmeniyim. Yazmaya çalýþan her kiþiye büyük bir saygým var. Çünkü yazýlan her satýr ömürden verilen bir parçadýr.

Etkilendiði Yazarlar:
Az veya çok okuduðum tüm yazarlardan etkilenirim.

yazardan son gelenler

bu yazýnýn yer aldýðý
kütüphaneler

| Þiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleþtiri | Ýnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babýali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratýcý Yazarlýk

| Katýlým | Ýletiþim | Yasallýk | Saklýlýk & Gizlilik | Yayýn Ýlkeleri | ÝzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Giriþi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

ÝzEdebiyat bir Ýzlenim Yapým sitesidir. © Ýzlenim Yapým, 2024 | © Ömer Faruk Hüsmüllü, 2024
ÝzEdebiyat'da yayýnlanan bütün yazýlar, telif haklarý yasalarýnca korunmaktadýr. Tümü yazarlarýnýn ya da telif hakký sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadýr. Yazarlarýn ya da telif hakký sahiplerinin izni olmaksýzýn sitede yer alan metinlerin -kýsa alýntý ve tanýtýmlar dýþýnda- herhangi bir biçimde basýlmasý/yayýnlanmasý kesinlikle yasaktýr.
Ayrýntýlý bilgi icin Yasallýk bölümüne bkz.