..E-posta: Þifre:
ÝzEdebiyat'a Üye Ol
Sýkça Sorulanlar
Þifrenizi mi unuttunuz?..
Aþk eski bir masaldýr ama her zaman yepyenidir. -Heine
þiir
öykü
roman
deneme
eleþtiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Yazar Kütüphaneleri

Þu Anda Ne Yazýyorsunuz?
Ýnternet ve Yazarlýk
Yazarlýk Kaynaklarý
Yazma Süreci
Ýlk Roman
Kitap Yayýnlatmak
Yeni Bir Dünya Düþlemek
Niçin Yazýyorum?
Yazarlar Hakkýnda Her Þey
Ben Bir Yazarým!
Þu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm baþlýklar  

Arama Motoru

ÝzEdebiyat > Deneme > Yaþam > E. Asým Öztürk

31 Aralýk 2010
Güneþin Çocuklarý  
Ayný Güneþ altýnda ayrý dünyalar…

E. Asým Öztürk

Ne bulutlar, ne de kuytular engelleyemiyor, “gün baþlýyor” diyerek doðudan yükselip, aydýnlatmasýný.

:AIDE:

Bir görünüp bir kayboluyor; gündüzleri akþamlar, geceler izleyip gün olurken. Günler hafta, ay, yýl olup, bir döngü daha tamamlanýyor. Sürüp gidiyor yýldýzýyla gezegeninin bir yakýnlaþýp bir uzaklaþmasý; gün, ay, yýl, çað, milenyum ölçeðinde.

Görevini sürdürüyor yalnýzca, yaþam nedeni olduklarýna aldýrmadan.

Ne adlar takýyor, ne de ölçüyor yaþamlarý; yaþamlarýn efendisi insan her anýný ölçüp, ne olduðunu anlamaya çalýþýrken.

Bazen uzaktan yan bakarken dünyaya, üþüyor insanlar. Sonra ýlýk, insanlar hoþnut. Dikilirken tepemize koþturuyoruz dað, ýrmak ve denizlere.

Aramýza giriyor bulutlar ara-sýra, bazen art arda. Sular seller yýkarken yeryüzünü; iki hidrojen bir oksijen yapýþýp ekleniyor insanlýðýn daðarcýðýna. Olmazsa olmaz sýralamasýnýn doruklarýna týrmanýyor, akýp giderken.

Mevsimlerin efendiliðini kimselere býrakmýyor, galakside yolunu izlerken.

Ne bulutlar, ne de kuytular engelleyemiyor, “gün baþlýyor” diyerek doðudan yükselip, aydýnlatmasýný.

Sekiz bir yanda bir koþturmadýr baþlatýrken; iyi-kötü, huzurlu-huzursuz, gerekli-gereksiz, mutlu-mutsuz-, belli-belirsiz, aydýnlýk-karanlýkla benzerleri birbirine karýþýyor, gün boyu. Siyahla beyaz grileþip, bir gün daha akþama ulaþýrken uzaklaþýyor, batý yönünde.

Küçük arkadaþý görünüyor hilal, yarým ay, dolunay olup, insanlýðýn daðarcýðýna eklenip, O nöbetini sürdürürken.

Yeni bir günü baþlatýyor güneþin çocuklarýnýn ilk safaðýndan milyarlarca yýl sonra, yaþamýn kadim dostu; en kýsa gününü geride býrakýp, yavaþ yavaþ uzatýrken günlerini.

Kýsasý uzunuyla günlerini serpiþtirdiði mevsimlerle iç içe, bir yýlýnýn daha son günü artýk.

Yarýn yeni bir Güneþ yýlý, iki bin on bir baþlýyor.

Yeni yýlýnýz kutlu, aydýnlýk, umutlu ve mutlu olsun.

31 Aralýk 2010, Ýstanbul
Ertuðrul Asým Öztürk

Söyleyeceklerim var!

Bu yazýda yazanlara katýlýyor musunuz? Eklemek istediðiniz bir þey var mý? Katýlmadýðýnýz, beðenmediðiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düþündüðünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazýlarý yorumlayabilmek için üye olmalýsýnýz. Neden mi? Ýnanýyoruz ki, yüreklerini ve düþüncelerini çekinmeden okurlarýna açan yazarlarýmýz, yazýlarý hakkýnda fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloða geçebilmeliler.

Daha önceden kayýt olduysanýz, burayý týklayýn.

ÝzEdebiyat yazarý olarak seçeceðiniz yazýlarý kendi kiþisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluþturmak için burayý týklayýn.

Yazarýn deneme ana kümesinde bulunan diðer yazýlarý...
Ayný Kalmak…
Toplum Ya da Toplam…
Farkýnda Olmak…

Yazarýn diðer ana kümelerde yazmýþ olduðu yazýlar...
Gezgin Nean [Öykü]
Yaratýcýlarýn Ýzinde (2) [Öykü]
Bir Ýnsanlýk Masalý… [Eleþtiri]
Tüketirken Tükenmek… [Eleþtiri]
Ýnsan Seçmek… [Eleþtiri]
Tek Damla Okyanus… [Eleþtiri]
Sözün Bitmediði Yer… [Eleþtiri]
Küçülen Yalnýz Dünya Deðil… [Eleþtiri]
Vah Ýnsan Vah… [Eleþtiri]
Ben - Ýzm… [Eleþtiri]

E. Asým Öztürk kimdir?

Dünya benim için dönmüyor. Güneþ benim için doðmuyor. Dünya, dönmesi gerektiði için dönüyor. Güneþ, doðmasý gerektiði için doðuyor.

Etkilendiði Yazarlar:
Edebiyattan müziðe, resimden karikatüre, sayýlarý çok fazla.

yazardan son gelenler

| Þiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleþtiri | Ýnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babýali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratýcý Yazarlýk

| Katýlým | Ýletiþim | Yasallýk | Saklýlýk & Gizlilik | Yayýn Ýlkeleri | ÝzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Giriþi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

ÝzEdebiyat bir Ýzlenim Yapým sitesidir. © Ýzlenim Yapým, 2024 | © E. Asým Öztürk, 2024
ÝzEdebiyat'da yayýnlanan bütün yazýlar, telif haklarý yasalarýnca korunmaktadýr. Tümü yazarlarýnýn ya da telif hakký sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadýr. Yazarlarýn ya da telif hakký sahiplerinin izni olmaksýzýn sitede yer alan metinlerin -kýsa alýntý ve tanýtýmlar dýþýnda- herhangi bir biçimde basýlmasý/yayýnlanmasý kesinlikle yasaktýr.
Ayrýntýlý bilgi icin Yasallýk bölümüne bkz.