..E-posta: Þifre:
ÝzEdebiyat'a Üye Ol
Sýkça Sorulanlar
Þifrenizi mi unuttunuz?..
"Ýnsanlarýn bazen neye güldüklerini anlamak güçtür." -Dostoyevski
þiir
öykü
roman
deneme
eleþtiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Yazar Kütüphaneleri

Þu Anda Ne Yazýyorsunuz?
Ýnternet ve Yazarlýk
Yazarlýk Kaynaklarý
Yazma Süreci
Ýlk Roman
Kitap Yayýnlatmak
Yeni Bir Dünya Düþlemek
Niçin Yazýyorum?
Yazarlar Hakkýnda Her Þey
Ben Bir Yazarým!
Þu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm baþlýklar  

Arama Motoru

ÝzEdebiyat > Deneme > Sevgi ve Aþk > Oðuz Tokdemir

17 Þubat 2011
Ýlkbahar Geldi Gönlüme Þubat'ta  
Oðuz Tokdemir
Deneme türünde yazmýþ olduðum bir yazý...

:AHHE:
Bahar gelmiþti gönlüme adeta.Ýçimde cývýldayan kuþlar,renk renk açan çiçekler...Gözümde siyahtan yeþile,beyaza dönüþen renkler...Güneþ insaný yakmazmýþ meðer;gönüllere neþe saçarmýþ,insanýn gözlerindeki kepengi açarmýþ!Ýlk defa o gün anladým.Çay bahçesinde bir elimde simit diðer elimde çayla O'nun gözlerindeki Akdeniz mavisinde kendimi kaybetmiþken;güneþ,sultanlýðýnda kol kanat geriyordu bana....Sevecendi bana karþý Güneþ.Umudu ve yaþama sevincini gönlüme doldurmuþtu...Her þey gözüme "o günün öncesinden" çok farklýydý.Ya ben deðiþmiþtim ya da dünya...
Düþündüm kendimce...Çekim ekleri gibiydi öncekiler:ben deðiþmemiþtim,daha doðrusu deðiþtirilmemiþtim.Fikrim ayný,hayallerim ayný...Duraklarda bekliyorum da hep gelen "sabitler" treni, "deðiþim" treni yoktu ta ki o güne dek...Yol almayan trenlerde vaktimi boþ yere harcamýþým.Aþk "deðiþim"dir bence:bir aðacý budayacaksýn ki meyveler olgunlaþaktýr kendince...Ben budanmamýþtým,budamamýþlardý;bende var olanlarý da götürmüþlerdi budamak yerine...Ýþte ben "deðiþim" istiyordum.O gün gönlümün yapým ekini buldum.Buldum ki gönlüme "ek"lenmesiyle oeðiþmeye baþladým.Baþlangýçta sýradan bir "baþ" iken,olgun bir "baþak" oldum.O'nunla "ak"landým sýð düþüncelerden...Anladým ki:öncekiler gönlüme gelmiþlerdi,deðiþtirmemiþlerdi beni...Üstelik yeni "çekim ekleri" gelmeye gelmeye müsait,ama "yapým eki" gelmeye kapalý bir duruma gelmiþtim.Neye yarardý ki "gelen" de onlar gibi sadece görünüþte...
Ve þimdi "öteki"lerle geçen günlerime yanmakla beraber ben gönlümde "ilkbahar"ý yaþýyorum.Ötekilerle Sibirya olan gönlüm Ak...'la Ýrem baðlarý...Ak.... da o baðýn,olmazsa olmaz,üzümü..Gönlümün baþkenti oldu artýk O'dur özüm...Gözümde nokta oldu Toros daðlarý.Hayat güzel,benim Hayatým "Güzelin de güzeli"...Ýþte o gün görünüþte dilimden; aslen gönlümün dilinden þu dizeler döküldü:
"14 Þubat olsun bu aþkýn evveli,
Sen H,ben O;yanalým birlikte gönlümün periyodik cetveli..."

Söyleyeceklerim var!

Bu yazýda yazanlara katýlýyor musunuz? Eklemek istediðiniz bir þey var mý? Katýlmadýðýnýz, beðenmediðiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düþündüðünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazýlarý yorumlayabilmek için üye olmalýsýnýz. Neden mi? Ýnanýyoruz ki, yüreklerini ve düþüncelerini çekinmeden okurlarýna açan yazarlarýmýz, yazýlarý hakkýnda fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloða geçebilmeliler.

Daha önceden kayýt olduysanýz, burayý týklayýn.

ÝzEdebiyat yazarý olarak seçeceðiniz yazýlarý kendi kiþisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluþturmak için burayý týklayýn.

Yazarýn sevgi ve aþk kümesinde bulunan diðer yazýlarý...
Aþk Sözleri
Güzel Sözler

Yazarýn deneme ana kümesinde bulunan diðer yazýlarý...
Çanakkale'den Esintiler
Adanalý Gözüyle Konya
Ýskender Pala 1
Divan da Pala
Yanýlsamalar

Yazarýn diðer ana kümelerde yazmýþ olduðu yazýlar...
Þems'imi Kaybettim [Þiir]
Sen Her Daimsin [Þiir]
Seni Telefonundan Kýskanýyorum [Þiir]
Ayrýlýk A Dair Sevgiliye Mektup [Þiir]
Yüreðim Gelgitlerde Aklým Çaresiz [Þiir]
Yasaklarda Sevdim [Þiir]
Hayatý Anlamlý Yaþamak [Þiir]
Aþk Üzerine Sözler [Þiir]
Kayýp Aranýyor [Þiir]
Öðretmen [Þiir]

Oðuz Tokdemir kimdir?

Ben,þiiri ve kitap okumayý çok severim. ÖRNEK ALDIÐIM YAZAR ÝSKENDER PALA DIR.

Etkilendiði Yazarlar:
iskender pala

yazardan son gelenler

| Þiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleþtiri | Ýnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babýali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratýcý Yazarlýk

| Katýlým | Ýletiþim | Yasallýk | Saklýlýk & Gizlilik | Yayýn Ýlkeleri | ÝzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Giriþi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

ÝzEdebiyat bir Ýzlenim Yapým sitesidir. © Ýzlenim Yapým, 2024 | © Oðuz Tokdemir, 2024
ÝzEdebiyat'da yayýnlanan bütün yazýlar, telif haklarý yasalarýnca korunmaktadýr. Tümü yazarlarýnýn ya da telif hakký sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadýr. Yazarlarýn ya da telif hakký sahiplerinin izni olmaksýzýn sitede yer alan metinlerin -kýsa alýntý ve tanýtýmlar dýþýnda- herhangi bir biçimde basýlmasý/yayýnlanmasý kesinlikle yasaktýr.
Ayrýntýlý bilgi icin Yasallýk bölümüne bkz.