..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Anlamak beğenmenin başlangıcıdır. -Spinoza
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Deneme > İlişkiler > Aysel AKSÜMER
26 Mart 2011
Hayatın Yapraklarını Çeviriyorum  
Aysel AKSÜMER
Bu öğrencilik hayatı hiç bitmeyecek! Neyin mi? "Hayatı öğrenmenin" Düşen her yaprakta , hayat defterimden bir yaprak daha çeviyorum.


:AHAD:
Bu öğrencilik hayatı hiç bitmeyecek! Neyin mi? "Hayatı öğrenmenin" Düşen her yaprakta , hayat defterimden bir yaprak daha çeviyorum.

Kâğıt üzerinde not almayalı yıllar oldu. Kanaat notunu artık yüreğim veriyor. Havamın zeminini karartmadan, açık maviye dönüştürmenin yolunu çoktan buldu rüzgârım. Kara bulutların birikmesine mani olmanın mümkün olmadığını bilsem de dağıtmak gerektiğini yaşayarak öğrendim.

Hangi iklimde yaşıyorsak az çok doğasını da kabullenmişiz demektir. Denize paralel mi dağlarımız, oksijeni çok mu havamızın, gözümüzün uzandığı yerlerin yeşili çok mu? Huzur mu veriyor yoksa azar azar boğuyor mu? Renkleri aslında yürek sesi çizermiş. İsterse sıcak renkleri soğuğa dönüştürürmüş, istemezse her rengi soğuğa terkedermiş.

Fen dersi öğretmenlerimiz, maddenin özelliklerini tüm detayıyla nasıl da işlerdi. Ama bizler her şeyi nasıl da değiştirmeye çalıştık. Betonsa kalp, kadife kumaş mı elde edeceğiz? Tahta gibiyse kafalar şimşek mi çaktıracağız? Önce yakıp sonra küllerinin başında ağıt mı yakacağız?

Başkalarını değiştiremiyorsak kendi malzememize bir kez daha el atmakta fayda var. Hayatı yaşanır kılmak biraz da ruh dünyamıza bağlı.

Gerektiğinden fazla değer vermenin, sonradan hayal kırıklığı yaratabileceğine inanmazdım. Kendi ayaklarımın üzerinde durmaya çalıştığım günlerde bir büyüğüm söylemişti "Hiç kimse olağanüstü değildir. Gözünde bir masal kahramanı yaratma! Bir gram üstü bile büyük görme gözünde.. Herkes hata yapabilir." Evet sonradan çok üzülmemek için her olay için olası bir üzülme payı bırakmamız gerek hayatın paçalarına. Sonradan paçalarımız tutuşmasın diye..

Yastığa başımla beraber vicdanımı da koymayı öğrendim. Yastık, kuş tüyünden de olsa, vicdan rahatsızsa rahat bir uyku uyuyamıyor insan. Küçücük bir kusurumuz da varsa sandık içinde yıllarca kalmış eşyaları havalandırır gibi gün yüzüne çıkarıp gerektiğinde olayları masaya yatırmalı ve kusurluysak özür dilemeliyiz.

Hayat bir alışveriş gibi aslında ne kadar verirsek o kadar çok alırız. Sevgi vermeden sevgi almak, saygı göstermeden saygı beklemek imkansız gibi bir şey. Karşılık gözetmeden yapılan her güzel davranış er veya geç bize dönecektir.

Sabır, tuğla tuğla bir bina inşa etmek gibidir bence.. Bomboş arsaların üzerine göklere yükselen binalar çıkıyor. Başta elimiz avucumuz boşken, sabrı temel edinirsek; ne umutlar, ne hayaller yükseltiriz kendi çatılarımıza.

Küçücük puntolarla yazılmış o kadar çok özlü sözler gördük ama yıllar sonra yaşayarak dersler alabildik. Hayat ezberleyerek öğrenilseydi herkes kitabını alır ve değil okumak belki yutardı bile.

Hayatın sayfaları belki üçüncü hamur kağıtta olabilir ama ruhumuz isterse o yapraklar parlak birinci sınıf kuşe kağıdına da dönüşebilir. Yeter ki sağlığımız, sevgimiz ve umutlarımız olsun.

Aysel AKSÜMERSöyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın İlişkiler kümesinde bulunan diğer yazıları...
İçimizdeki Yangın Merdiveni
Pişmanlık Demlendikçe Koyulaşır
Sorgulanan Hayat
Sevgi
Duygu Komşuluğu
Tül ve Gül
Sönmeyen Işık
Ruhumuzun Buzlu Camı
Engeller
Yaşamak Hünerdir

Yazarın deneme ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Hayal Fidanları
Gel Tezkere Gel
Yürek Kaşığı
Sevgililer Günü
Ruh Tembelliği
İlk Beyaz ve Sonrası
Yok Artık
İlk Yaş Günü
Öğretmenler Günü
İç Dünyamız

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Gelişi Güzel [Şiir]
Global Yalnızlık [Şiir]
Deliksiz Suskunluk [Şiir]
Kırık Bir Aşk [Şiir]
Yürekten Dökülen Dostluk Tanesi [Şiir]
Doğaya Karışmak İstiyorum [Şiir]
İstanbul Düşü [Şiir]
Erik Ağaçları [Şiir]
Bohçadaki Sözler [Şiir]
Geceler [Şiir]


Aysel AKSÜMER kimdir?

Halkla İlişkiler mezunuyum. Devlet memuru emeklisiyim. 2 evlat sahibiyim. Ankara'da yasiyorum. Bir Oyku Kadar Kisa Bir Roman Kadar Derin Hayatlar isimli oyku kitabinin yazariyim.

Etkilendiği Yazarlar:
Orhan Veli KANIK, Reşat Nuri GÜLTEKİN, Anton Çehov


yazardan son gelenler

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2022 | © Aysel AKSÜMER , 2022
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.