..E-posta: Þifre:
ÝzEdebiyat'a Üye Ol
Sýkça Sorulanlar
Þifrenizi mi unuttunuz?..
"Moda denilen þey o kadar çirkindir ki onu her altý ayda bir deðiþtirirler." -Oscar Wilde
þiir
öykü
roman
deneme
eleþtiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Yazar Kütüphaneleri

Þu Anda Ne Yazýyorsunuz?
Ýnternet ve Yazarlýk
Yazarlýk Kaynaklarý
Yazma Süreci
Ýlk Roman
Kitap Yayýnlatmak
Yeni Bir Dünya Düþlemek
Niçin Yazýyorum?
Yazarlar Hakkýnda Her Þey
Ben Bir Yazarým!
Þu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm baþlýklar  

Arama Motoru

ÝzEdebiyat > Öykü > Beklenmedik > Hýdýr Murat Doðan

16 Aralýk 2012
Ölürsem Beni Herhangi Soðuk Bir Kaldýrýma Gömün.  
Hýdýr Murat Doðan
“Maraþ Katliamý’nýn olduðu gün ne yapýyordun?” Sustun, gözlerini kaçýrýyordun, dinledin, ben devam ettim: “Okuldan gelmiþtim, Annem aðlýyordu anlýyor musun? Ben, ölümle o zaman tanýþtým… Birkaç yýl önce ölen dayýmýn cesedini göstermemiþlerdi çünkü…”

:ADEA:
Bugün 5 Kasým 2007, Pazartesi. Zürih Havalimaný’nýn kýzýl gökyüzünden, yýlýn ilk kar taneleri düþüyordu. Tanrý lanetini üzerime yaðdýrmaya baþlayalý çok zaman olmuþtu ve o günden bugüne her þey siyahtý, kar tanelerinden baþka…

Taksici çok konuþuyordu, ben sustum; tekerleklerin deðdiði çamur birikintilerinin dingin týnýsýný dinledim, kar tanelerinin otomobilin sað arka camýndan aþaðý süzülüþünü ve otobandaki lambalarýn parlaklýðýnda, alacalý ýþýldayýþlarýný izledim.

Geçmiþimle yüzleþmek istediðim, ama beceremediðim bunca yýl boyunca, birkaç yüz defa yaþadýðým bu anlarýn, hatýrlatma niteliði taþýyan aynýlýðýna birkaç küfür savurdum. Taksici anlamadý, karanlýk kabinin içinde, dikiz aynasýnda göz göze geldik.

Otomobilden inip Limmat ýrmaðýnýn kenarýnda birkaç sigara içtim. Kar hýzýný arttýrmýþ, gelip geçen otomobillerin sayýsý yok denecek kadar azalmýþtý. Sis bulutlarýnýn arasýnda, kentin yüksek olmayan ama usta iþçilik gerektiren eski yapýlarý, olanca ihtiþamýyla yerli yerindeydi. Taksi þoförü de yüz metre ileride...

“Gidelim mi bayým?”

Grossmünster kilisesinin önünden geçerken omzuna vurdum. Otomobil yeniden durdu. Çocuklar… Gecenin ayazýna ve bütün karanlýðýna inat, oracýkta beyaza bulanan çocuklar… Camý açtým, temiz ve dingin havayý yine içime çektim.

Tanrý lanetini üzerime yaðdýrmaya baþlayalý çok zaman olmuþtu ve o günden bugüne her þey siyahtý; ben kaçýyordum, herkesten ve her þeyden…

Bu akþam, Grenoble’da uçaða bindiðimde, atmosferin olanca siyahlýðý bütün benliðimle yüzleþmemi saðladý. Usul usul akan gecenin koynunda, o koca makine gökyüzünü yarýyor, yaþanan her þeyi bir çýrpýda orta yerinden yýrtýyordu.

Ümraniye Kapalý Cezaevi’nin kapýsýndan çýktýðým o günden bugüne tam dört yýl geçmiþti. Sana sordum:

“Maraþ Katliamý’nýn olduðu gün ne yapýyordun?”

Sustun, gözlerini kaçýrýyordun, dinledin, ben devam ettim:

“Okuldan gelmiþtim, Annem aðlýyordu anlýyor musun? Ben, ölümle o zaman tanýþtým… Birkaç yýl önce ölen dayýmýn cesedini göstermemiþlerdi çünkü…”

Ýnsanlar ölüyor, gökyüzü kararýyor, uçaklar uzak gökleri yýrtýyordu. Bunlarý unutmuyordum.

Sana son mektubumu dört günde yazdým. Birkaç þehirde, bir kaç baþka otelde…

Ýnsan bazen yazamýyor, unutuyorum her þeyi biliyor musun?… Taksi þoförünün anlattýðý hiçbir hikayeyi anlamýyordum ama dinliyordum, insan bazen dinlemeli…

Otomobilin arka camýnda, akýp giden yol çizgilerini uzun uzun izledim. Arkamýzda kimse yoktu. Ben zaten hiçbir þeyden gidemedim, ama kalamadým da… Bu böyledir, boþ taþýtlarýn içinde kozmosun karanlýk boþluðuna dalýp uzaklara gittim.

Cezaevindeki arkadaþlarým birer birer düþerken, ben kaldým. Ama kaçtým, uzaða… Sade uzaða…

Beni hapishanede ilk kez ziyarete geldiðinde sana sordum:

“Gökyüzü hâla güzel mi?

Sustun, dinledin… Boynundaki fular bir göçmen kuþun kanadý gibi süzülüyordu. Ve sen susarken boyun kývrýmlarýn, bir kuþun inceliðinde anlatýyordu zaten, her göðün hâla güzel olduðunu…

Oraya dönemeyeli çok zaman geçti. Arkadaþlarým birer birer unuttular her þeyi… Ben unutmadým. Tanrý lanetini üzerime yaðdýrmaya baþlayalý çok zaman olmuþtu ve o günden bugüne her þey siyahtý…

Az önce; Taksici odama kadar getirdi. Kapýyý kapattým… Böyle yapmazdýn. Telefonuma bir kez daha baktým. Ekranda hiçbir þey yoktu. Sandalyemin tekerlerini ellerimle ittim, dizlerimi düzeltip camdan aþaðý baktým…

Onca zamanýn, ve savaþýn üzerine; artýk beni beklememen gerektiðini düþündüm. Yaban kuþlarýn bazen göçmen kuþlar gibi olamadýðýný, dönemediðini, Tanrýnýn lanetini üzerine yaðdýrmaya baþlayalý çok zaman olduðunu ve o günden bugüne her þeyin siyah kaldýðýný anladým.

Browning þakaðýma soðuk metal tadý býraktý, arkamdan baðýrdýn:

“Býrak elindekini, çünkü ben geldim…”

Söyleyeceklerim var!

Bu yazýda yazanlara katýlýyor musunuz? Eklemek istediðiniz bir þey var mý? Katýlmadýðýnýz, beðenmediðiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düþündüðünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazýlarý yorumlayabilmek için üye olmalýsýnýz. Neden mi? Ýnanýyoruz ki, yüreklerini ve düþüncelerini çekinmeden okurlarýna açan yazarlarýmýz, yazýlarý hakkýnda fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloða geçebilmeliler.

Daha önceden kayýt olduysanýz, burayý týklayýn.

ÝzEdebiyat yazarý olarak seçeceðiniz yazýlarý kendi kiþisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluþturmak için burayý týklayýn.

Yazarýn beklenmedik kümesinde bulunan diðer yazýlarý...
Sophie Döndüðünde...
Evveliyatýný Bilmediðim Tuhaf Acýlardan Geçtim.
Gidenler ve Kalanlarýn Ayný Yöne Bakmasý Sorunsalý.
Süreyya Bey Ölürken, Hýrýltý Deðil Ama Sabun Baloncuklarý Çýkarýyordu Aðzýndan.
Ýçinden Çocukluk Yaralarýnýn Geçtiði Birkaç Otobüs Duraðý Tanýyorum.
Büyüsün Ýçimizdeki Aidiyet / ve Halk Otobüslerinde Ýnleyen / Mihriban Türküsü.

Yazarýn öykü ana kümesinde bulunan diðer yazýlarý...
Freud, Beethoven ve Haydar
Umut...
Ölü Evi Fotoðrafçýsý
Bu Rüya Feyk Ulan!
Hiç Bir Aþk Manipule Kabul Etmez
Ekinoks
Naçizane Fikrim, Kalmandý Ama
Tertele
Biraz Uzak, Biraz Çýplak
Doðduðu Ev Ýki Yüz Yýl Sonra Müze Olsun Ýsteði

Yazarýn diðer ana kümelerde yazmýþ olduðu yazýlar...
Ýçimdeki Çocuðun Enteresan Þekilde Býngýldaðýnýn Kapanmayýþý [Deneme]
Kimliði Kaybetmek, Kiþiliði Kaybetmekten Zordur Vesselam. [Deneme]
Çocukluðumun Sonsuz Sayýlý Günleri veya Geç Kalýnmýþ Zamanlara Soneler. [Deneme]
Che Süper Bir Ýnsandý, Ben O Kadar Deðilim. [Deneme]
Bir Nazi'nin Notlarý [Deneme]
Ya da Sen Sevdayý Bir de Yerküreye Sor. [Deneme]
Yitik Sefer Sayýsý [Deneme]
Tanrým; Çok Saçma Ama, Bir Mucize Bölmeli Geceyi [Deneme]
Dandik Düþler Zamaný [Deneme]
Düþ Evreninde Travma Tespiti [Deneme]

Hýdýr Murat Doðan kimdir?

Yazýn-Çizin iþlerine meraklý bir yazýcý / ama yazar deðil.

Etkilendiði Yazarlar:
Beckett.

yazardan son gelenler

| Þiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleþtiri | Ýnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babýali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratýcý Yazarlýk

| Katýlým | Ýletiþim | Yasallýk | Saklýlýk & Gizlilik | Yayýn Ýlkeleri | ÝzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Giriþi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

ÝzEdebiyat bir Ýzlenim Yapým sitesidir. © Ýzlenim Yapým, 2024 | © Hýdýr Murat Doðan, 2024
ÝzEdebiyat'da yayýnlanan bütün yazýlar, telif haklarý yasalarýnca korunmaktadýr. Tümü yazarlarýnýn ya da telif hakký sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadýr. Yazarlarýn ya da telif hakký sahiplerinin izni olmaksýzýn sitede yer alan metinlerin -kýsa alýntý ve tanýtýmlar dýþýnda- herhangi bir biçimde basýlmasý/yayýnlanmasý kesinlikle yasaktýr.
Ayrýntýlý bilgi icin Yasallýk bölümüne bkz.