..E-posta: Þifre:
ÝzEdebiyat'a Üye Ol
Sýkça Sorulanlar
Þifrenizi mi unuttunuz?..
Bir ülke baðýmsýz olmadan, baðýmsýzlýk da erdem olmadan ayakta duramaz. -Rousseau
þiir
öykü
roman
deneme
eleþtiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Yazar Kütüphaneleri

Þu Anda Ne Yazýyorsunuz?
Ýnternet ve Yazarlýk
Yazarlýk Kaynaklarý
Yazma Süreci
Ýlk Roman
Kitap Yayýnlatmak
Yeni Bir Dünya Düþlemek
Niçin Yazýyorum?
Yazarlar Hakkýnda Her Þey
Ben Bir Yazarým!
Þu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm baþlýklar  

Arama Motoru

ÝzEdebiyat > Roman > Yazarlar Üzerine > kemal düz

24 Kasým 2015
Aybastýlý Bir Feylesof: Refik Güley  
kemal düz
refik güley... nasýl biridir, düþüncesi, felsefesi, dünyaya, hayata bakýþý nasýldýr, hep ilgimi çekmiþtir. Ýstanbul'da yaþayan köy enstitülü, emekli öðretmen saygýdeðer mehmet kaya ile aybastý üzerine konuþurken yine adý geçti merhum refik güley'in.. ben, “kendisini aybastý'da, sadece bir defa bir kahvenin önünde ahþap bir sandalyede otururken gördüm.” dedi.

:CGEB:

AYBASTILI BÝR FEYLESOF: REFÝK GÜLEY

Adýný duyardým. Mevzuu Aybastý olunca, Aybastýlýlar olunca, bir þekilde hep bu isim gelir usuma. Refik Güley... Nasýl biridir, düþüncesi, felsefesi, dünyaya, hayata bakýþý nasýldýr, hep ilgimi çekmiþtir. Ýstanbul'da yaþayan köy enstitülü, emekli öðretmen saygýdeðer Mehmet Kaya ile Aybastý üzerine konuþurken yine adý geçti merhum Refik Güley'in.. Ben, “Kendisini Aybastý'da, sadece bir defa bir kahvenin önünde ahþap bir sandalyede otururken gördüm.” dedi.

'Mehmet (Abi), yalan olmasýn anlattýklarým' dedi ve Refik Güley hakkýnda bir kaç cümle aktardý bana. Ayrýca burada belirtmek isterim ki, Refik Güley'le ilgili, söyleyecek sözü, anlatacak bilgisi olanlarý da tanýmak isterim doðrusu. Aybastý'nýn yetiþtirdiði bu güzide insaný tanýmak ve tanýtmak isterim.. Ýnönü ile ters düþmüþ, meslekten ayrýlmýþ veya atýlmýþ. Saçlarý beyaz olduðundan “Kýrbaþ” derlermiþ. Yine bir baþka kaynaktan edindiðim bilgiye göre, güzel þiir yazar ve okurmuþ. Ayrýca bir parti kurulmasýna öncülük etmiþ veya kendisi kurmuþ, Ne yazýk ki, bu konuda bilgilerimiz çok sýnýrlý.

Burada esas durmak istediðim nokta þu: Mehmet Abi, zamanlardan bir gün, Ýstanbul'dan Þile'ye gidiyormuþ. Yanýnda, sýnýf arkadaþý emekli öðretmen Bekir Þimþek varmýþ. Yolda giderlerken laf dönmüþ dolaþmýþ, Refik Güley'e gelmiþ. Bekir Þimþek cebinden not defterini çýkarmýþ: Bir þiir okumuþ, Mehmet Abi bu þiirden çok etkilenmiþ duygulanmýþ. Sormuþ bu þiir kime ait diye, Bekir Bey'de, Aybastýlý Refik Güley'e ait olduðunu söylemiþ. Sonra Mehmet Abi bu þiiri kendi not defterine yazmýþ ve ezberlemiþ. Sohbet esnasýnda Mehmet Abi bu þiiri bana ezberinden okudu. Her ikimizde çok duygulandýk. Ben bu þiiri Mehmet Abi'nin aðzýndan olduðu gibi defterime Defterime kaydettim. Ýstedim ki, bu þiir kaybolmasýn, bu güzel þiiri yazsa yazsa ancak bir felsefeci feylesof yazabilir diyerek þiir üzerinde Mehmet Abi ile söyleþtik. Ýstedim ki, Aybastýlý þair feylesof Refik Güley'in bizi çok etkileyen duygu dolu anlar yaþamamýza yol açan þiiri kamuoyuna duyurulsun. Þiiri olduðu gibi aktarýyorum: Feylesofumuz ýþýklar içinde olsun..

o mutlu gün

son beyaz entarimi giydirecekler

ve ben bir faber cetveli gibi

kaskatý upuzun uzanmýþ olacaðým.

ne karnýmda açlýk

ne mahut uzvumda arzu

ne de taþ kesilen yüreðimde

körük olan kýskançlýk.

üzerimde gezinirken sinekler

kirpiklerim artýk tiremeyecekler

istersen saçlarýmý okþa

istersen gözlerimi oy

isterseen daha dön

zilletle uzanan

buz kesilmiþ ellerime

milyonlar koy

kalmadý bunlarýn hiçbirinde tat

ezel ebed karanlýklarda mutad

son karanlýk sarayýmda

verilen ziyafetime

üþüþürken yýlanlar çýyanlar böcekler

düþmanlarým keyifli keyifli gülerek

ne kendi etti rahat

ne halka verdi huzur

yýkýlýp gitti cihandan

dayansýn ehli kubur

derlerken...

dostlarýmdan birkaç nemli göz, bükük dudak adýmý anarak,

“ufuli oldu pek erken

inna lillahi ve inna

ileyhi raciun” diyecekler

Söyleyeceklerim var!

Bu yazýda yazanlara katýlýyor musunuz? Eklemek istediðiniz bir þey var mý? Katýlmadýðýnýz, beðenmediðiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düþündüðünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazýlarý yorumlayabilmek için üye olmalýsýnýz. Neden mi? Ýnanýyoruz ki, yüreklerini ve düþüncelerini çekinmeden okurlarýna açan yazarlarýmýz, yazýlarý hakkýnda fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloða geçebilmeliler.

Daha önceden kayýt olduysanýz, burayý týklayýn.

ÝzEdebiyat yazarý olarak seçeceðiniz yazýlarý kendi kiþisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluþturmak için burayý týklayýn.

Yazarýn diðer ana kümelerde yazmýþ olduðu yazýlar...
Nevruz Uður [Þiir]
Aybastýlý Þair Ýzzet Haznedar [Þiir]
Münzevi Bir Osmanlý [Þiir]
Çukurova'nýn Ýki Yiðit Sesi: [Þiir]
[Þiir]
Þiirin Hatayý [Þiir]
Düþüyorum Tut Elimden - Selma Sayar [Öykü]
Bir Öykücümüzden Bir Öykümüz Var [Öykü]
Anýlarda Ýskenderun: Cem Erman ve Hikayet-i Zeki Müren [Deneme]
Genç Bir Yazar ile Söyleþi: Murat Kömür [Deneme]

kemal düz kimdir?

edebiyat sanat, tarih, kültür ve folklora karþý ilgim var. yerel bir gazetede kültür sanat yazýlarý yazýyorum.

Etkilendiði Yazarlar:
engin geçtan, edip cansever, tevfik fikret v.b.

yazardan son gelenler

| Þiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleþtiri | Ýnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babýali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratýcý Yazarlýk

| Katýlým | Ýletiþim | Yasallýk | Saklýlýk & Gizlilik | Yayýn Ýlkeleri | ÝzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Giriþi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

ÝzEdebiyat bir Ýzlenim Yapým sitesidir. © Ýzlenim Yapým, 2024 | © kemal düz, 2024
ÝzEdebiyat'da yayýnlanan bütün yazýlar, telif haklarý yasalarýnca korunmaktadýr. Tümü yazarlarýnýn ya da telif hakký sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadýr. Yazarlarýn ya da telif hakký sahiplerinin izni olmaksýzýn sitede yer alan metinlerin -kýsa alýntý ve tanýtýmlar dýþýnda- herhangi bir biçimde basýlmasý/yayýnlanmasý kesinlikle yasaktýr.
Ayrýntýlý bilgi icin Yasallýk bölümüne bkz.