..E-posta: ifre:
zEdebiyat'a Üye Ol
Ska Sorulanlar
ifrenizi mi unuttunuz?..
Her devrim yokolup gidiyor ve peinden yalnzca yeni bir brokrasinin artklarn brakyor. -Kafka
iir
yk
roman
deneme
eletiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
yelik
Yazar Katlm
Yazar Ktphaneleri

u Anda Ne Yazyorsunuz?
nternet ve Yazarlk
Yazarlk Kaynaklar
Yazma Sreci
lk Roman
Kitap Yaynlatmak
Yeni Bir Dnya Dlemek
Niin Yazyorum?
Yazarlar Hakknda Her ey
Ben Bir Yazarm!
u An Ne Okuyorsunuz?
Tm balklar  

Arama Motoru

zEdebiyat > yk > An > Esma Uysal

15 Aralk 2016
Emir Allah'n  
Esma Uysal
Duydu mu Ceylan? Duymad belli ki, duyduysa bile bunu belli edecek bir damlack mecali kalmam. Araba yolun kvrmndan dnp te kayboluncaya kadar salar sulara salnm bir st dal gibi olduu yerde kalakalyor. Kulaklarndaki ses srekli kendini yenileyerek halka halka btn yeryzn kuatyor sanki Emir Allahn.

:BEGCD:
EMR ALLAHIN

Asl Ana ikindi namazn klm, seccade niyetiyle serdii yeleini yastk gibi bann altna alm uzanyordu. Elinde anacndan kalma tespihi bir yandan salvat ekiyor bir yandan da aalarn altnda dklen kirazlar toplayp kendine kirazdan bir tepe yapmaya alan torununu seyrediyordu.
Karncalara benziyordu eli yz topraktan kirlenmi, salar bir birine karm torunu. Annesi ile halas aacn tepesinde kiraz toplarken denleri byk bir i beceriyormu gayretiyle takip ediyor, hemen bir kou alp elleriyle dzelttii yere yyordu. Yetikin bir insann iki avucunu dolduracak kadar bir kirazck tepesi vard imdi kk kzn. Belki aralarnda rk olanlar da vard ama olsundu, babaannesinin aaya sarktlan minik sepetleri boaltt hararlarn yannda onunki pek bir minikti ama kendi yana ve cssesine gre epeyce bir baar saylrd ite.
Asl anann yorgun sesi torununa seslenirken merhametle tayordu; kuzum ne yapacaksn bakaym sen o kirazlar? Torun yarm yamalak harfleriyle cevap veriyor babaannesinden yana hi bakmadan; babama dtrcem, sana vemem. Aman verme diye glmsyor Asl Ana.
Asl Ana, dibinde uzand koca kiraz aac gibi kk salmt bu topraklara. Duyanlara hey maallah dedirtecek kadar evlat sahibi olmutu. Ondan ok daha fazlasnn da doumunda bulunmu, ky artlar altnda doum yapan kadnlara Hzr gibi yetimiti. Artk yle ki kendi dourttuu bebekler bym gen birer hanm olmu, doumlarnda Asl Ana bulunsun diye dua eder olmulard.
Eli hafifti hanmlar arasnda mehur olmu deyimiyle. Dual diliyle hanmlar rahatlatyor, hi incitmeden, kt sz syleyip krp dkmeden dourtuveriyordu. Karlnda hibir ekilde cret kabul etmeyen Asl Ana sadece dua istiyordu yeni ana olmulardan. Bak, imdi cennet serildi senin ayaklarnn altna. Sen bana dua edeceksin o kadar. Bir de u masuma kt sz, kt ahlak retmeyeceksin. Senden sebep bu yavrucak bir ktle bulanr da bir kt i eylerse bilesin ki sen de yandn ben de yandm. te o zaman maherde bile hesaplaamayz seninle bilesin.
Asl Ana kznn sarktt dolu sepetii harara boaltmak zere hareketleniyor. Besmeleyle kalkyor yatt yerden. te yine ba dnyor, bir zamandr tansiyondan mdr nedendir ani kalklarnda bir ba dnmesi elik ediyor ona. Yaknndaki aatan destek alarak bekliyor biraz. Hey gzn sevdiim yallk, bir de genlik ba dndrr derler halt etmiler, bak ite benimkini yallk dndryor diye syleniyor. Kz annesinin sylenmesini duymu olmal ki glerek sesleniyor annesine; anacm, sen her devrin gencisin o yzden senin ba dnmelerin. Hadi oradan zevzek diye syleniyor kzna.
Dolu sepetii harara boaltrken Allahm! Acizlikten, tembellikten, cimrilikten, korkaklktan, ihtiyarln bunaklndan, kabir azabndan Sana snrm duas dolanyor diline. Okumas yazmas yok Asl Anann. Kz ocuklarnn okula gnderilmedii, Kuran retiminin de kara veba derecesinde alglanp yasakland gnlerin evladyd o. Dedesi btn yasaklara ramen ona Kurann birok suresini ezbere retmiti. Tarlaya giderken, inekleri otlatrken, akam olup yataa ekilecekken dedesi okur, ondan da tekrar etmesini isterdi. Byle byle epeyce sure ve hadis ezberlemiti Asl Ana.
Bir lk sesiyle irkildi Asl Ana. Henz boaltt sepetii ekmesi iin ipini ekitirerek kzna bir iaret verdikten sonra sesin kaynan bulabilmek iin pr dikkat doruldu. Ses iki bahe telerindeki yoldan geliyordu. Seri admlarla yola doru yneldi. Yolda be kadn bara ara atlar yakan bir kadn zapt etmeye urayorlard. Dur Allahn seversen, daha kesin bir haber yok diyerek kollarndan tutup sakinletirmeye alyordu birisi. Bir dieri bacm, gardam hele sen bir dur, belki dedikleri gibi deildir, bir yanl anlamadr hele bir dur diyerek sakinletirmenin telandayd.
Bir kk kyamet sahnesi kurulmutu sanki yolun orta yerinde. Mehmedim, yavrum, emanet yetimim diye feryatlarla kendini harap eden kadn daha krknda dul kalm olan Perihandan bakas deildi. Peri, kuzum, all gelinim, hele bir dur yavrum diyerek araya giriyor Asl Ana. Perihan kzgn kumlarn zerinde koarken birden serin sulara ermi gibi diz kyor Asl Anann ayaklar dibine. Anam yreime ate dt, derler ki Mehmetime araba arpm. Hasbinallah, dur be kzm, kim diyor, nerede olmu, hadi olmu da Mehmet ne haldeymi bilmeden ne diye paralyorsun kendini.
Bir otomobil hrltlarla yaklayor yanlarna. Arabadan Perihann abisi Murat iniyor. Muratn gzlerinde yamur ykl bulutlar gryor Asl Ana, iindeki kukular daha da pekiiyor Allahm hayrla imtihan eyle kullarn diyor sessizce. Perihandan yana bakmamaya imtina eden Muratn sesi titriyor. Bacm seni almaya geldim. Tele mahal yoktur, merak etmeyesin, ufak bir kaza oldu. Haydi gidelim. Bu sefer abisinin ayaklarna kapanyor Perihan; kurban olduum, Mehmetimden bir haber ver. Ne olmu benim yavruma?. Yamur ykl bulutlarn daha fazla engellenmeye rzas yok, her damlas yakc bir kor, yamurlar boalyor Muratn gzlerinden. Skca sarlyor kz kardeine Murat. Emir Allahn bacm, emir Allahn.
Dizlerinin ba zlyor Perihann, einin vefatyla birlikte evlatlarndan ald gle hayata tutunan Perihan pelte gibi ylyor abisinin kollarna.
Asl Ana torununu fark ediyor yan banda. len iin yemek hazrlayp getiren torunu ne zaman gelmiti yanlarna? Ela gzlerinden doludizgin yuvarlanan yalar, rengi atm yz, neredeyse yerlere deecekmi gibi sarkm omuzlarndan olan biteni anlayacak kadar burada olduu besbelli. Asl ana gzelliini ve zarafetini bir ceylana benzettiinden ad ile deil de her daim ceylanm diye seslendii torununu omuzlarndan sarsyor. Hadi kzm sen baheye var. Ben Perihan ablann yanndaym, haber ver ananlara.
Duydu mu Ceylan? Duymad belli ki, duyduysa bile bunu belli edecek bir damlack mecali kalmam. Araba yolun kvrmndan dnp te kayboluncaya kadar salar sulara salnm bir st dal gibi olduu yerde kalakalyor. Kulaklarndaki ses srekli kendini yenileyerek halka halka btn yeryzn kuatyor sanki Emir Allahn.
Baygn Perihan arabann arka koltuuna uzatyorlar. Asl ana arka koltua oturup Perihann ban dizlerine alyor. efkatle okuyor yzn, gzn, darmadank salarn dzeltip beyaz yemenisinin altna topluyor. Vah benim perim, vah benim kederli kuzum. Allah sana sabrlar yadrsn abrul yamurlarndan gani. u dallardaki yapraklar adedince gnlne ferahlk versin Rabbim. Arabann torpido gzndeki kolonyayla ovuyor Perihann bileklerini. Murat, ofrn yanndaki koltukta oturuyor. Direksiyondaki Muratn olu, Mehmetle yat. Sr olum, direk hastanenin nne ek sen. Halana bir ila bir ey yaptrtalm.
Asl ana, minibs arza yapm ilenin yolunda. Hasan kendisi direksiyondaym. Mehmete demi in bir bakver diye. Mehmet arabann nnden dolanrken boalvermi frenler. Saniyelik i ite anacm. Hasan arabay toplayana kadar Mehmetimin zerinden gemi tekerlek. Gerisini anlatamyor artk. Gzyalarna bouluyor Murat. Direksiyondaki Mahmut nn gremiyor artk alamaktan. Bouna altryor silecekleri, gzyalarn bertaraf edecek bir merhametli elden baka ne var ki bu dnyada?
Asl Anann yine ba dnyor. Kulaklar uulduyor. Hasan ile Mehmet Perihann ikizleri. Doumlarnda hazr bulunmu, Kz Peri gryor musun u bebeklerin gzelliini, Rabbim ne gzel de yaratm bunlar byle pamuk pamuk diye barna basmt her ikisini de.
Perihan hastane odasnda kendine geliyor. Kolunda bal bir serum var. Baucunda kz kardeleri, rahmetli einin yaknlar ve Asl Ana. Kendi anac leli yllar olmu. O zamandan beri daha ok anas Asl Ana. Belki de o yzden onca insan iinden onun gzlerine demirliyor kendi gzlerini. Anam, sen yalan demezsin ben bilirim, ald m Rabbim Mehmetimi benden?.
Zor sorularn kolay cevab olabilir mi? Sorann neredeyse ad gibi bildii cevab yine de syleyememek neyle izah edilebilir? Abisi emir Allahn dediinden beridir biliyor oysaki. Ama bilmek kabullenmeyi getiremiyor bir trl, bir umut Asl Anadan soruyor ite. Asl Anadan bir cevap gelmeyince Hasan geliyor aklna, Hasanm bulun bana o bilir kardeini. kiz benim kuzularm cannn yarsndan haber versin bana Hasanm diye gzya dkyor Perihan. Diller lal olmu, kimseler diyemiyor Hasan iki jandarmann kolunda ileye gtrld.
Cenaze ertesi gn otopsi ve resmi ilemlerden sonra geliyor kasabaya. Arabalarn ald kornalar kar dalardan yanklanp tekrar tekrar dyor yreklere. Hani her msrasyla yrek ikliminden seslenen Yunus der ya g ekini bimi gibi ite yle bir ey gen cenazeleri. Mehmet gibi civanmert bir delikanl musalla tana yatrlnca btn kasaba aacyla tayla, u aldayarak akp giden deresiyle saf tutuyor sanki.
Mehmetin neredeyse her akam anasnn piirdiinden ayrp yemek gtrd Hoyrat, kasabann delisi, safn en arkasnda tek bana duruyor. Namaz sresince hoca her tekbir getirdiinde Hoyrat da baryor olanca sesiyle Allahu Ekber. Hlbuki dzgn konuamazd Hoyrat. Aznn iinde geveliyormuasna dklrd kelimeler o konutuunda. Kasabal artk iite iite onun lisann skm, Hoyrat ne derse anlar olmulard. Ama imdi Allahu Ekber diye haykrdka Hoyrat, btn cemaat hkrklara bouluyor. Bir i var bu Hoyratta, ya da Allahn delisini dile getiren u yiit Mehmette diye konuuyorlar namazdan sonra.
Hoyrat, Perihana yaklayor, boynundaki kirden rengi karm havlusunu gz yal uzatyor. ana, ana, ana diye tekrarlyor srekli, bakaca bir kelam yok Hoyratn. Perihan Havluyu alp barna basyor. Bu havlu bir zaman nce Mehmetle Hasann minibsne bir dn gn balanmt. Mehmet akam vakti dn dnnde havluyu zdnde anne be u yemek tasn havluya saralm da yle gtreyim, etli bu yemek soursa gzel olmaz, scak scak yesin Hoyrat demiti.
Ayn anda Perihann yan banda glkle ayakta durmaya alan ela gzl bir ceylan dizleri zerine kyor, bin bir glkle tutmaya alt gzyalar btn setlerini ykyor bir bir. O tele iinde bir tek grm geirmi koca nar Asl Ana gryor torununun bu halini. 'Vah benim knal kuzularm diye inliyor belli belirsiz.
Akam olduunda kasaballar Perihann evine toplanyor usul usul, bir yandan Kuran okunuyor bir yandan gelenlere ikramda bulunuyor. Adet olduu zere hemen hemen her gelen hanm bir dolu tepsi ile geliyor, evin byk odasnda ve bahesinde kurulan sofralarda insanlara ikram ediliyor.
Perihan akam namazn klm bir trl kalkamad seccadesinin zerinde ba omuzlar arasnda gml, elleri her zaman ki gibi Rabbine dnk dua ediyor. Eksile eksile bu gne gelmiti Perihan, bir zemheri gn eksilmiti babadan yana. Kendisi ana olmann acemisiyken anasz kalmt. kizleri ile krk karmt rahmetli anasnn. Her eksildiinde kendini budanm aalar gibi kolsuz kanatsz hissetmiti Perihan. Her birinin yokluuyla iyiden iyiye bu dnyann misafiri, gurbetisi gibi hissetmiti kendini. imdi ise ite u gurbeti olan dnya tamamen yklmt da altnda bir tek Perihan kalmt sanki.
Asl ana hemen arkasnda duasn bitirinceye kadar ayakta bekliyor, sonra hafife omuzlarna dokunuyor. Emirallahn. Gel benim peri kzm, Allahn alverite bulunduu kuzum, diyerek ayaa kalkan Perihana sk sk sarlyor. yle ya anam, Allah ikisini bir verdiydi bana, imdi ikisini bir ald.
Derin bir ah ekiyor Asl ana; ulu sz syleme kzm, acn u dalardan ulu olsa bile Hakkn huzuruna vardnda seni utandracak ulu sz syleme. Bak Allahn izniyle Hasan bir iki gne kadar kar gelir, ne demi savc bu bir kazadr. Mehmetimiz de Rabbine kavutu. Buna kim engel olabilir, hangimizin haddinedir emr-i hak vaki olunca dur demek. Bir zaman nce hi yoktan verdiini vakti gelince alana yok, vermem demek hangi yiitliin kardr?
Ban kederle ne eiyor Perihan. Biliyor ki her gelenin ilk cmlesi olan Emir Allahn hep bu kadim gerei bir daha bir daha hatrlatmak iin ona. Bundan sebep basalna gelenler emirallahna gelenlerdir onlarn kltrnde. Taziye cmleleri emirallahnla balar her daim. Zira Perihan da biliyor ki sevdiini kaybetmi olmann yreklerdeki ykn sadece ve sadece Allahn takdiri dncesi hafifletebilir. Bunu rahmetli eini kaybettiinde hissetmiti en derininde. imdi bir baka szy yolda ediyor eski szlarna ve boyun bkyor bir daha takdir olunana emirallahn anacm, amenna ve saddekna

.Eletiriler & Yorumlar

:: Motivasyon
Gnderen: Hacer AKTA / , Trkiye
6 ubat 2019
Merhaba; yorumlarm daha ok kar taraf motive etmek iin yazarm. Fakat bu kez biraz olumsuzluklara da deinmek istiyorum. Yaz hayli uzun ve okuru yoruyor. Bu da okuma hevesini karyor sahiden. Oysaki konu gzel, anlatmn da yle... Keke dili biraz daha akc kullanmanz ve ok gerekli deilse cmlelere kiyabilseniz. (Bir hocam 'ne kadar atabilirsek ne kadar az ile o kadar ok anlatabilirsek o kadar iyi' der.) Naizane tavsiyem bunlar olabilir ancak. Sevgiler...

:: Format
Gnderen: Nida / , Trkiye
19 Mart 2018
Yazya deil de satrlarn uzunluu ve hi arann olmay okuma hevesimi kard.

Syleyeceklerim var!

Bu yazda yazanlara katlyor musunuz? Eklemek istediiniz bir ey var m? Katlmadnz, beenmediiniz ya da dzeltilmesi gerekiyor diye dndnz bilgiler mi ieriyor?

Yazlar yorumlayabilmek iin ye olmalsnz. Neden mi? nanyoruz ki, yreklerini ve dncelerini ekinmeden okurlarna aan yazarlarmz, yazlar hakknda fikir yrtenlerle istediklerinde diyaloa geebilmeliler.

Daha nceden kayt olduysanz, buray tklayn.

zEdebiyat yazar olarak seeceiniz yazlar kendi kiisel ktphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi ktphanenizi oluturmak iin buray tklayn.

Yazarn an kmesinde bulunan dier yazlar...
Mihriban
Gmz Var
Yol Yahut Nasip
kr Aac
Hayat
Sergzet-i Hoyrat
Gzlerimdeki Emanet

Yazarn yk ana kmesinde bulunan dier yazlar...
Dilek Aac
Sariek
Vuslat Ya da Veda
ne Oyal Tlbent
Vuslat Ya da Veda

Esma Uysal kimdir?

yazardan son gelenler

| iir | yk | Roman | Deneme | Eletiri | nceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babali Ktphanesi | Yazar Ktphaneleri | Yaratc Yazarlk

| Katlm | letiim | Yasallk | Sakllk & Gizlilik | Yayn lkeleri | zEdebiyat? | SSS | Knye | ye Girii |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

zEdebiyat bir zlenim Yapm sitesidir. zlenim Yapm, 2023 | Esma Uysal, 2023
zEdebiyat'da yaynlanan btn yazlar, telif haklar yasalarnca korunmaktadr. Tm yazarlarnn ya da telif hakk sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadr. Yazarlarn ya da telif hakk sahiplerinin izni olmakszn sitede yer alan metinlerin -ksa alnt ve tantmlar dnda- herhangi bir biimde baslmas/yaynlanmas kesinlikle yasaktr.
Ayrntl bilgi icin Yasallk blmne bkz.