..E-posta: ifre:
zEdebiyat'a Üye Ol
Ska Sorulanlar
ifrenizi mi unuttunuz?..
kzn rengini dnda, insann rengini iinde ara. -Mevln
iir
yk
roman
deneme
eletiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
yelik
Yazar Katlm
Yazar Ktphaneleri

u Anda Ne Yazyorsunuz?
nternet ve Yazarlk
Yazarlk Kaynaklar
Yazma Sreci
lk Roman
Kitap Yaynlatmak
Yeni Bir Dnya Dlemek
Niin Yazyorum?
Yazarlar Hakknda Her ey
Ben Bir Yazarm!
u An Ne Okuyorsunuz?
Tm balklar  

Arama Motoru

zEdebiyat > Eletiri > Toplum ve Birey > Ya Irmak

29 Ekim 2022
No Comment  
Ya Irmak
Artk yorum almyor, onaylamyorum dediim bir okuyucu. Yorumlarn onaylamadm iin: Siz edebiyatlar bir trl sevemedim diye giri yapm ve gzel bir mail demi

:DDF:
Artk yorum almyor, onaylamyorum dediim bir okuyucu. Yorumlarn onaylamadm iin: Siz edebiyatlar bir trl sevemedim diye giri yapm ve gzel bir mail demi

Hanmefendi: Siz edebiyatlar fazla kendinizi beenmi oluyorsunuz. Kafanzda bir dnya kurmu, sonra onun etrafnda dolanp duruyorsunuz. Asl yok, astar yok eyleri kurgulayp yazyorsunuz Aktan, sevgiden sz ayorsunuz ama biz sizin anlattnz gibi, zlediiniz, sevdiiniz ve deer verdiiniz gibi insanlar neden evremizde hi gremiyoruz, anlattklarnzn hepsi hayal rn ite diye dert yanm.

Mektubunun sonunda: Siz de bir zaman sonra bir taraf kalkan yazarlara benzeyeceksiniz diye sopa ile srtmzdaki tozu silkelemeye alm. Bu okurum beni kendini beenmi edebiyat takmna herhalde dahil etmiyor sadece kayg tayor olmal; ama edebiyatlara, yazarlara ynelik bu eletiriden ben de payma deni alyorum kukusuz. Ve dorusu kendi adma bu duruma ok fazla da sevinemiyorum

Okurun gznde, asl astar olmayan bir dnyann etrafnda dnp duran ve stelik kendini beenmi biri olarak biliniyor, tannyor ve grlyorsam vay halime! Demek ki hanmefendi yazdmz eylerde bir itenlik ya da samimiyet bulamyor! Onlarn indinde biz: gvenilir, szne sadk, yaamadklarn anlatan, hayali ile yaayan ve dediim dediki insanlarz

Aslnda istesem, Bu bir tek okurun gr, o kendine gre byle bir yargya varm bu kelam beni niye balasn canm deyip geebilirim. Kolaydr bu. Ama yabana atlacak bir ey deil benim iin okurun gr, yorumu Hatta rastgele sylenmi, uydurulmu szler de deildir bu eletiri, mutlaka bir temele dayandrlmtr diye dnrm. Belki de artk tahamml snrn am bir rahatszln eseridir bu szleri Yine yle diyor o hanmefendi: (Edebiyat) Kendi iindeki skntlar dile getirip sorgulamaktan baka bir ey yapmyor. Sonra da belli bir yere gelince, insanlar beni anlamyor, anlatamyorum, anlamadlar deyip birounun dt fikre kaplyor. Ve azndaki baklay nihayet karyor: Artk bende gven kalmad edebiyatlara kar. Gerek dnya ve gereklerden ok uzaklar. Vay onlarn hallerine!

nann benim gzmde ha bir kii, ha bin kii olmu fark etmez. te bu okurun gznde resmen kaybetmiiz deerimizi.. Gveni zedelenmi. Okur; ey yazarlar, edebiyat adamlar, fildii kulenize ekilmi, orada kendi beenilerinizin, kendi bencil tutkularnzn esiri olmusunuz diyor ak ak.

Peki yazar kendi beenilerini ortaya sermeyecek mi ablam, tutkularnn peine dmeyecek mi gzel kardeim? E decek yani. Dmeli ve beenilerini de dertlerini de, skntlarn da dile getirmeli. Zaten yaz serveni bir tutkunun peinden komak deil miydi? Tutkular da beenileri de kendi dorular da olmayacak m bir yazarn? Bunlardan vazgeerse kendini inkr etmi olmaz m!? Yani istiyorsunuz ki okura da bir alan brakp onu da yok saymayalm Hele kalkp Beni anlamyorlar! diye hi mi hi ikyet etmemeli.. Ortada bir anlalmama varsa, yazar kendine de pay vermeyi bilmeli.

imdi bizim bu alanda snavdan geeli ok zaman oldu desem ayp olacak Edebiyat adamnn ii adm ba snavdan gemek olsun, siz krlmayn yeter ki desem yanl anlalacak. Peki ne diyebilirim?

Ben, bir gazete kesinde ya da bir dergide, yazlar yazp, binlerce, on binlerce okura ulamyorum ki. Kendi bloumda duygularmla yaadm arklar, kalben kabullendiim fikirleri paylayorum. Sizlere de bu duygular okuma frsat sunuyorum hepsi bu. Belki baz bloglar gibi bir makale de milyonlarca okura ulaan biri olsam sylediiniz szde haklsnz derdim. Daha dikkatli olmam gerektiine ikna olurdum. nk ben rnek bir insanm milyonlarca insan buray takip edip okuyor, kelimeleri de zenle semeli, hayali de gereki kurmal, insanlar doruya kanalize etmeliyim diyebilirdim. Ama yle bir durumum yok ki! 12 sene olmu bu blogu aal ve yzlerce yaznn olduu blou 12 ylda ancak 1 milyon insan gelip okuma zahmetine girmi. 12 sene de! Ayrca siz okursunuz. Ne olursa olsun hibir zaman hibir konu hakknda homojen olamazsnz ki. Ben de srf sizleri mutlu etmek iin sipari zerine nasl yaz yazabilirim acaba? Her dzeyde okur, kendi alglama penceresinden bakyor ite yazya. Buna bizim bir itirazmz olabilir mi? Yani kalkp kendi deer ltlerinize gre iyi ya da be para etmez diye hkmleri bir rpda verebiliyorsunuz Ve bunu ne kadar da kolay yapyorsunuz. Acaba o yaz ortaya kana kadar ne aclar ekiyoruz, neler hissediyoruz hi soruyor musunuz? Sonu itibariyle, bir yaznn dnyaya gelmesi iin yzlerce notu, bulak teline dnm duygu dnyamzn szgecinden geirip ortaya kartyoruz. Buna kp birileri aferin sana diyor mu? Demiyor! Ama olmad, olmuyor deyip bizi hemen snfta brakyor. Buna bile bir itirazmz yok ki bizim. Fakat bilmenizi isterim ki hibir okuyucudan geer not almak iin yazmyoruz stelik byle bir derdimiz de yok bizim. Kendime, kendim iin notlar alp blogumda, sosyal medya hesaplarmda paylayorum. Yine de genel ortalama okuyucudan geer not almak adna azami lde okunabilir eyleri ortaya kartmaya alyoruz.

Hibir okura bugne kadar bizi eletirmeyin diyemeyiz, demiyoruz. Bizim iin okurun eletirisi, yazara kendini dinleme frsat verdii iin yararl da buluyoruz. Hatta bu eletiriler olmazsa, kendi kendine sorular sorma imkn bile bulamayabilir bir yazar diye dnyoruz. Sizler karmza bu tr yorumlarla dikildiiniz de bizler de ister istemez Ben neredeyim? sorusunu daha farkl soruyoruz. Sonra acaba okurun nnde mi gidiyoruz, arkasnda m kalyoruz; yoksa ondan tamamen uzaklatk m diye dertleniyoruz.

Sanyorum bir yazarn ateten gmlei de kendi tutkular ve beenileriyle okurun zlemlerini buluturmak olmal. Ama benim buradaki dnyamda, yazlarm da sadece bir kiinin beenisini kazanma var. Ben onunla ayn zaman tnelinde yryebilmek iin buraya kan, ter, gzya ile yazlar asyorum. Sizin iin deil yani. Elinize aldnz teraziyle her yazy alp lmeyi hakknz olarak grebilir, bunlardan anlamlar kartp hakkmzda kt eyler dnmenize de bir szmz olamaz bizim. Sadece biri hakknda verdiiniz hkmn ok aceleye getirmemelisiniz diye dnyorum. nk beni tanmyorsunuz bile. Bir kere benle oturup konumamsnz, bir kere benimle yz yze gelmemisiniz, bir kere benimle soframda oturup tuz ekmek yememisiniz, yolculuk yapmamz! Ama sizin o en hafif eletiriniz var ya hani; Sevmiyorum, beenmiyorum bu bile bizim iimizde ne yangnlara sebep oluyor bunu da asla bilemeyecekseniz.

Ama bir saniye! Baka bir konudan iinizi birileri yakm ve siz buraya onun acsn kartmaya gelmiseniz o konu baka! Evet o zaman beenmeme, ac konumaya hakknz olduunu dnyorum. Ama o kiinin ben olmadm da bilmenizi istiyorum.

Kaln salcakla

Syleyeceklerim var!

Bu yazda yazanlara katlyor musunuz? Eklemek istediiniz bir ey var m? Katlmadnz, beenmediiniz ya da dzeltilmesi gerekiyor diye dndnz bilgiler mi ieriyor?

Yazlar yorumlayabilmek iin ye olmalsnz. Neden mi? nanyoruz ki, yreklerini ve dncelerini ekinmeden okurlarna aan yazarlarmz, yazlar hakknda fikir yrtenlerle istediklerinde diyaloa geebilmeliler.

Daha nceden kayt olduysanz, buray tklayn.

zEdebiyat yazar olarak seeceiniz yazlar kendi kiisel ktphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi ktphanenizi oluturmak iin buray tklayn.

Yazarn toplum ve birey kmesinde bulunan dier yazlar...
Neyimizi Kaybettik
Sempati ve Antipati
Penis Bilgelii
Her te Bir Hayr Vardr
Memelerin Srprizi
Ar ve Hafif Erkekler! Biraz da Adalet
Teknik Yaklam Kullanamayan Erkeklere thafen
Affeder Misiniz?
Trafik Bir Aynadr
Hayde Hep Birlikte Arayalm Sulular

Yazarn eletiri ana kmesinde bulunan dier yazlar...
Seviye
Sinema Kltrel Meselemiz Haline Ne Zaman Gelecek?
Bir atma Zemini Olarak Kltr
Dikkat Bu Bir Siyasi Yazdr!
Hizipi Memur Partisi Chp
Katilleri Tanyoruz
Trk Sinemasnn Ezberini Bozan Ynetmen
Arzu Yeterli Deil
Yarn Bekleyebilir iir Kitab zerine
Sorumlulua Davet

Yazarn dier ana kmelerde yazm olduu yazlar...
Szn iei [iir]
Sakin Bir Ac [iir]
Bilemezsiniz [iir]
Gzbebei Turusu [iir]
Sevgiliye Hasretle [iir]
Geceye Kside [iir]
Benimle lr Msn? [iir]
Beste-i Nigar [iir]
Tesirsiz iir [iir]
Kehribar Gzlm [iir]

Ya Irmak kimdir?

Felsefe ve edebiyat a! Yaync, gazeteci ve kitapsever. . .

yazardan son gelenler

| iir | yk | Roman | Deneme | Eletiri | nceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babali Ktphanesi | Yazar Ktphaneleri | Yaratc Yazarlk

| Katlm | letiim | Yasallk | Sakllk & Gizlilik | Yayn lkeleri | zEdebiyat? | SSS | Knye | ye Girii |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

zEdebiyat bir zlenim Yapm sitesidir. zlenim Yapm, 2023 | Ya Irmak, 2023
zEdebiyat'da yaynlanan btn yazlar, telif haklar yasalarnca korunmaktadr. Tm yazarlarnn ya da telif hakk sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadr. Yazarlarn ya da telif hakk sahiplerinin izni olmakszn sitede yer alan metinlerin -ksa alnt ve tantmlar dnda- herhangi bir biimde baslmas/yaynlanmas kesinlikle yasaktr.
Ayrntl bilgi icin Yasallk blmne bkz.