..E-posta: Þifre:
ÝzEdebiyat'a Üye Ol
Sýkça Sorulanlar
Þifrenizi mi unuttunuz?..
Dünya hayal gücünün tuvalinden baþka birþey deðildir. -Henri David Thoreau
þiir
öykü
roman
deneme
eleþtiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Yazar Kütüphaneleri

Þu Anda Ne Yazýyorsunuz?
Ýnternet ve Yazarlýk
Yazarlýk Kaynaklarý
Yazma Süreci
Ýlk Roman
Kitap Yayýnlatmak
Yeni Bir Dünya Düþlemek
Niçin Yazýyorum?
Yazarlar Hakkýnda Her Þey
Ben Bir Yazarým!
Þu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm baþlýklar  

Arama Motoru

ÝzEdebiyat > Deneme > Ýliþkiler > Yûþa Irmak

16 Aralýk 2022
Kurtuluþumsun  
Yûþa Irmak
Aðzýmdan çýkan tüm kelimeler, cümleler ölü gibi… Bir tek anlamým varsa o da yakýþtýrdýðýn dünyanýn en yüce, en soylu yapýtý “en”im artýk ben…

:CIH:
Saat üç. Tam olarak üçe on var… Yazmaya mecalim hiç yok aslýnda! Mide aðrýlarý, antibiyotik ilaçlar; dertler, tasalar, kederler…
Gövdem kaskatý, yüzüm sapsarý, kýsýk gözlerim fal taþý gibi açýk: sanki dünya içimden deðil de dýþýmdan akýp gidiyor… sanki.

Aðzýmdan çýkan tüm kelimeler, cümleler ölü gibi… Bir tek anlamým varsa o da yakýþtýrdýðýn dünyanýn en yüce, en soylu yapýtý “en”im artýk ben… bir keresinde “en, en! en…” demek istemiþtin ya. Ýþte… “En” güzel ölüyüm artýk. Birazdan gavurdaðý üzümünün salkýmý gibi bir akþam sarkacak yakandan; kendimi anladýðým, alamadýðým o yerden…

Artýk üzülerek, seni kýrmýþ olmaklýðýmýn korkusundan söylüyorum! Ne yapsam þiddetli ve bir o kadar da korkunç acýlar duyuyorum. Öylesine sýkýlýyorum, bunalýyorum, daralýyorum ki… Bu dünyayý kötü anladým. Belki de iyi bir dünyadýr. Belki! Her þey iyiydi bilemiyorum… Ama ben kötü anlýyorum, kendimi kýstýrýlmýþ, kuþatýlmýþ hissetmekten alýkoyamýyorum.

Sen de yoksun. Varsýn da azsýn. Çok az. Senle olmadýðým, olamadýðýn zamanlarda yaþamak zulüm gibi geliyor. Çabucak iyileþmen için ne yapabilirim bilmiyorum. Hemen iyileþmen için ne yapabilirim? O yüzünü bana geri dönmezsen tenime çizdiðin bu izler asla çýkmayacak biliyorsun! Dön artýk yüzünü bana… Beni tanýmaktan sen de mi mustaripsin? Kim bilir belki de pýrýl pýrýl dünyana, kapkara bir böcek gibi yapýþan benimdir! Bir dua etmiþtin: “Allah seni benden kurtarsýn.” diye! Çok acý bir dua bu. Ne mantýðým, ne duygum, ne de hislerimle tartamýyorum bunu. Sensiz bir deðerim olmadýðýný ne çok anlattým sana. Yoksan anlaþýlacak bir yaným, deðerim, ederim yok iþte. Gene çeliþmeler… Bu sefer çok açlar! Ýçimi kemiren bu kurt sürüleri delik deþik ediyor zihnimi, dünyamý, gövdemi…

Keþke iyi olsan, iyileþmiþ olsan, ve kar yaðsa. Evet, bembeyaz gülüþün gibi karlar yaðsýn Ýstanbul’a… Sen olmazsan kurtulamayacaðým yoksa için için kemirilmekten… Bir hafta sonu yine geldi, yoksun. Yok bile deðil; sanki seni tanýdýðým halde tanýmýyormuþum gibi, anlatýlmaz bir yokluk içindeyim. Neden böyleyim? Niye hiç mi hiç kaybedemiyorum seni? Tam kaybolduðun an, dayanýlmaz bir biçimde gene baþlýyorsun büyümeye… Bu hayattaki yaþantým bile sana benziyor farkýndaysan… Yolculuklarýmýzda, seni dinlerken, gözlerine bakarken, düþünürken, yaþamanýn özü budur dedim hala da diyorum. Gurbetin, hasretin ve tüm imkansýzlýklarýn son bulup, harekete dönüþtüðü yeri sadece senin yanýnda görebiliyorum. Acaba seni daha iyi görmek için ne yapmalýyým? Yaþadýðým nefes alýp verdiðim bu akýþta seni düþünmeden geçirdiðim bir an bile yok! Tüm akýþýmý senle dolduruyorum. Ve bunu o kadar güzel yapýyorum ki yaþamadýðým anlarda, yaþadýklarýmýzdan bir fire bile vermiyorum. Hastalýk, aðrýlar, iþtahsýzlýk, ilgisizlik, oyun, ders, sinema, iþ, aþk ve uykusuzluk… Tam, þimdi, o kýzaran yanaðýný öpmek için dayanýlmaz bir istekle doluyum… Sýcacýk vücudunu, soðumaktan ve duygusuzluktan katýlaþmýþ vücuduma yapýþtýrýp bir et ve soluk sarhoþluðunda erimek istiyorum… “Hepsi bu kadar mý?” dersin kesin! Deðil tabi! Aðzýný, burnunu, dilini, diþlerini de istiyorum! Ayrýca görünen aðrýlarýndan, tatsýzlýklarýndan, yaþadýðýn acýlarýndan almak, onu benim yapmak ve sana hiçbir þey býrakmamak istiyorum! Üstelik korkunç bir þehvetle istiyorum! Çýldýrasýya, öldüresiye… Ve bütün bu düþüncelerimden uzaklaþmak için beynimi kör bir býçakla boðazlýyorum! Sensizlikten böyle oldum. Sen delisiyim. Ayrýlýkla, küsmeyle, özlemle, anlatýlacak gibi deðil… Ama önce iyi et kendini… Ýyisin zaten. Çok çok iyisin. Muhteþemsin.

Saðlýcakla kal…

Söyleyeceklerim var!

Bu yazýda yazanlara katýlýyor musunuz? Eklemek istediðiniz bir þey var mý? Katýlmadýðýnýz, beðenmediðiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düþündüðünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazýlarý yorumlayabilmek için üye olmalýsýnýz. Neden mi? Ýnanýyoruz ki, yüreklerini ve düþüncelerini çekinmeden okurlarýna açan yazarlarýmýz, yazýlarý hakkýnda fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloða geçebilmeliler.

Daha önceden kayýt olduysanýz, burayý týklayýn.

ÝzEdebiyat yazarý olarak seçeceðiniz yazýlarý kendi kiþisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluþturmak için burayý týklayýn.

Yazarýn Ýliþkiler kümesinde bulunan diðer yazýlarý...
Yalnýzýz
Tükenmek
Caz Müziði ve Hüzün
Ýliþkilerde Ekonomik Boyut
Güz Yapraklarý

Yazarýn deneme ana kümesinde bulunan diðer yazýlarý...
"Bu Dünya Ýþi Oyundur Oyun"
Benjamin Button'un Tuhaf Hikayesi'nin Düþündürdükleri
Üç Elma, Üç Yýldýrým
Ýki Burçlu Bir Kale: Zaman!
Sözcükler Ýçindeki Evren
Bir Çýðlýk
Kendini Anlatma Þekli
Çýlbýr (Yoðurtlu Yumurta)
"Güzel"in Anadilini Konuþursak Ne Olur?
High – Rise (Gökdelen)

Yazarýn diðer ana kümelerde yazmýþ olduðu yazýlar...
Sakin Bir Acý [Þiir]
Geldim [Þiir]
Sözün Çiçeði [Þiir]
Gözbebeði Turþusu [Þiir]
Bir Hicran Naðmesi [Þiir]
Sevgiliye Hasretle [Þiir]
Geceye Kâside [Þiir]
Benimle Ölür Müsün? [Þiir]
Beste-i Nigar [Þiir]
Bilemezsiniz [Þiir]

Yûþa Irmak kimdir?

Felsefe ve edebiyat aþýðý! Yayýncý, gazeteci ve kitapsever. . .

yazardan son gelenler

| Þiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleþtiri | Ýnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babýali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratýcý Yazarlýk

| Katýlým | Ýletiþim | Yasallýk | Saklýlýk & Gizlilik | Yayýn Ýlkeleri | ÝzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Giriþi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

ÝzEdebiyat bir Ýzlenim Yapým sitesidir. © Ýzlenim Yapým, 2024 | © Yûþa Irmak, 2024
ÝzEdebiyat'da yayýnlanan bütün yazýlar, telif haklarý yasalarýnca korunmaktadýr. Tümü yazarlarýnýn ya da telif hakký sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadýr. Yazarlarýn ya da telif hakký sahiplerinin izni olmaksýzýn sitede yer alan metinlerin -kýsa alýntý ve tanýtýmlar dýþýnda- herhangi bir biçimde basýlmasý/yayýnlanmasý kesinlikle yasaktýr.
Ayrýntýlý bilgi icin Yasallýk bölümüne bkz.