..E-posta: Þifre:
ÝzEdebiyat'a Üye Ol
Sýkça Sorulanlar
Þifrenizi mi unuttunuz?..
Her gün yeniden doðmalý. -Yunus Emre
þiir
öykü
roman
deneme
eleþtiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Yazar Kütüphaneleri

Þu Anda Ne Yazýyorsunuz?
Ýnternet ve Yazarlýk
Yazarlýk Kaynaklarý
Yazma Süreci
Ýlk Roman
Kitap Yayýnlatmak
Yeni Bir Dünya Düþlemek
Niçin Yazýyorum?
Yazarlar Hakkýnda Her Þey
Ben Bir Yazarým!
Þu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm baþlýklar  

Arama Motoru

ÝzEdebiyat > Eleþtiri > Savaþ ve Afetler > Semra Arslan

30 Haziran 2013
Ekmek Arasý Çið Balýk, Üstü Dumaný Tüten Dünya!..  
Semra Arslan
..bazýlarý dýþ güçler diyor, kimisi iktidar muhalefet çatýþmasý diyor. Bende diyorum ki; bu bir karmaþa ve yapýlanlarýn yapan tarafýnda dahi farkýndalýðý yok. Birilerinin kýþkýrtmalarý yüzünden cahil insanlar kendi hanelerine taþ atýyor..

:ADAA:
EKMEK ARASI ÇÝÐ BALIK, DUMANI TÜTEN DÜNYA!..
Son zamanlarda Dünya'da ve ülkemizdeki olaylardan dolayý hiçbir þey yazmak gelmedi içimden. Kan akarken yaný baþýnda kalemin de kanýný akýtmak istemiyorsun. Ancak bizim görevimiz tabloyu çizmek ya durum açýsýndan. Ben demek, sen demek oluyor ya bazen. Malum sýkýntýlar da paylaþýldýkça azalýr ya, belki birkaç kiþiye satýr olur yol üzeri diye!
Evet neyin kavgasý yapýlýyor, kim kimi dövmek istiyor, hükmü ele geçirmek istiyor çözebilmiþ deðiliz sivil yaþayan bizler güzelim hanelerimizde!.. Bazýlarý dýþ güçler diyor, kimisi iktidar muhalefet çatýþmasý diyor. Bende diyorum ki; bu bir karmaþa ve yapýlanlarýn yapan tarafýnda dahi farkýndalýðý yok. Birilerinin kýþkýrtmalarý yüzünden cahil insanlar kendi hanelerine taþ atýyor. Para, çýkar, özgürlük yüzünden kendi kendimizi yiyoruz. Yakýnda çið çiðde yersek þaþýrmayýn az kaldý. Evet oda yapýlýyor, çünkü her köþe baþýnda insanlar birbirini çekiþtiriyor. Ben size onu yapmayacaðým, baþka bir açýdan bakacaðýz etrafýmýza. Çatýþmalarýn taraflarý deðil, nedenleri deðil sonuçlarý üzerinde duracaðýz. Sonuç sizin de tahmin ettiðiniz gibi üzüntü ve zarar. Halk olarak bizler zaten haddimiz aþmýþ durumdayýz. Kusura bakmayýnýz ama savunulan davalarýn kaçý kendi aile yapýmýza uygun. Hangimizin babasý Che Guevara yada hangimizin anneannesi buda heykeline tapýyor. Ýnsan öncelikle kendi yakýn etrafýna kendi hanesine bakmalý bir þeylere inanýyor ise! Hiç mi babannelerinizden tarih dinlemediniz de bu hikayelere inanýyorsunuz diyesi geliyor insanýn. Yapýlan þýmarýklýktýr. Hastalýklý düþüncelerin bu güne kadar gelmiþ sonuçlarýdýr. Birde iþin diðer tarafý var ki; onlarda bir o kadar cahil durumda!. Ses çýkaranýn sesini keseriz kimseye hesap vermeyiz. Ben ödediðim verginin de nereye gittiðini bilmek isterim, yapýlan hizmetinde ne olduðunu. Elbette toplum huzuru için ve saðlýðý için önlemler alýnmalý, geleceði için çabalamalý ancak bir toplumu kendi gayelerinize göre yönetemezsiniz. Belki bu kadarýný kaldýramýyor bu ülke. Belki halký kendi patatesini kendi piþirdiðini yemek istiyor. Avrupa’ya Japonya’ya açýlacaðýz diye Çin malý yemekler mi yemeli otellerde benim Müslüman halkým.siz kendisini bilen büyüklerin suratý buruþuyor ise onlara güvenin, akil tiyo!.. Þayet küçük bir ülke iseniz ve deðerleriniz var ise maddi manevi . para da maneviyat da çok ortalýða çýkmayý sevmez. Ne kadar büyümek isterseniz o derece zarar alýrsýnýz. Fakir deðilsek neden dünya ülkelerine çerez olmak istiyoruz ki anlamýyorum. Yapýlmasý gereken þeyler olabilir ancak dozaj beyler dozaj, sýnýrlar sorumluluklar. Diðer ülkelerde de durum benzer. Dünya da bir kaðos içerisinde. Ciddi meseledir insanlardan sorumlu olmak ve yaþamak. Günü birlik çözümler ve düþünceler ancak orada kalýr. Körü körüne ve hesapsýz yaþanmaz bu dünyada. Hep muhasebe ve istiþare!. Öyle böyle derken üzüldüðüm o ki insanlar ezberini bozamýyor gördüðüm. þeytanýn bacaðýný kýramýyor. Önü kesilmiþ ve enkazlar altýnda kalmýþ tarihÝ, topraklarý kimsenin aklýna gelmiyor. Geçenlerde yolum Anadolu ya düþtü ve sustum, ayýp dedim konuþmak sus ey beþer. Ýnsanlar kendisine verilen nimetlerin farkýnda olmalý, býrakýn sanatçýlar hayal üretsin belki bir iþe yarar, muhalefet olur uçmadan. Sizde yere inin artýk ta þu Dünya rahat uyku uyusun! Her gün yeni bir kavga ile uyanmaktan bitkiye sukut eder olduk edep diye!. Bakalým bu Dünya bize hakkýný helal edecek mi uyuyun diye!.. Vesselam!..

Semra Arslan.

Söyleyeceklerim var!

Bu yazýda yazanlara katýlýyor musunuz? Eklemek istediðiniz bir þey var mý? Katýlmadýðýnýz, beðenmediðiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düþündüðünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazýlarý yorumlayabilmek için üye olmalýsýnýz. Neden mi? Ýnanýyoruz ki, yüreklerini ve düþüncelerini çekinmeden okurlarýna açan yazarlarýmýz, yazýlarý hakkýnda fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloða geçebilmeliler.

Daha önceden kayýt olduysanýz, burayý týklayýn.

ÝzEdebiyat yazarý olarak seçeceðiniz yazýlarý kendi kiþisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluþturmak için burayý týklayýn.

Yazarýn savaþ ve afetler kümesinde bulunan diðer yazýlarý...
Duy - Arlý - Ýnsan!..

Yazarýn eleþtiri ana kümesinde bulunan diðer yazýlarý...
Kelebeðin Ömrü Birgün Ýmiþ!..
Vefa Ýstanbul da Bir Semt Adýn Kaldý!..
Dünya Aþk Üzere Ýmiþ!..
Bir Kuþun Ýki Kanadýndadýr Yaþamak Dediðin!..
Yaratan Yaþlýlar Kitaplar ve Çocuklar!..
Bir Aðacýn Gölgesinde!..
Ey Leyl Býrakma Bizi!..
Bir Derdin mi Var!..
301 Can - In Hesabý!.
Sence!..

Yazarýn diðer ana kümelerde yazmýþ olduðu yazýlar...
Gurbetlik Meseleler!.. [Deneme]
Ýnsan Muhakeme Demektir Nerdesin Ey Muhakeme? [Deneme]
Ýstanbul'da Kar!.. [Deneme]
Dinime Küfreden Müslüman Olsa!.. [Ýnceleme]
Bir Sanatçýnýn Aklýnda Dolaþalým Haydi Birazda Hep Merak Edilir!.. [Ýnceleme]

Semra Arslan kimdir?

Ýçten birkaç kelime!. .

yazardan son gelenler

| Þiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleþtiri | Ýnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babýali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratýcý Yazarlýk

| Katýlým | Ýletiþim | Yasallýk | Saklýlýk & Gizlilik | Yayýn Ýlkeleri | ÝzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Giriþi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

ÝzEdebiyat bir Ýzlenim Yapým sitesidir. © Ýzlenim Yapým, 2024 | © Semra Arslan, 2024
ÝzEdebiyat'da yayýnlanan bütün yazýlar, telif haklarý yasalarýnca korunmaktadýr. Tümü yazarlarýnýn ya da telif hakký sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadýr. Yazarlarýn ya da telif hakký sahiplerinin izni olmaksýzýn sitede yer alan metinlerin -kýsa alýntý ve tanýtýmlar dýþýnda- herhangi bir biçimde basýlmasý/yayýnlanmasý kesinlikle yasaktýr.
Ayrýntýlý bilgi icin Yasallýk bölümüne bkz.