..E-posta: Þifre:
ÝzEdebiyat'a Üye Ol
Sýkça Sorulanlar
Þifrenizi mi unuttunuz?..
Herþeye imgelem karar verir. -Pascal
þiir
öykü
roman
deneme
eleþtiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Yazar Kütüphaneleri

Þu Anda Ne Yazýyorsunuz?
Ýnternet ve Yazarlýk
Yazarlýk Kaynaklarý
Yazma Süreci
Ýlk Roman
Kitap Yayýnlatmak
Yeni Bir Dünya Düþlemek
Niçin Yazýyorum?
Yazarlar Hakkýnda Her Þey
Ben Bir Yazarým!
Þu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm baþlýklar  

Arama Motoru

ÝzEdebiyat > Bilimsel > Felsefe > Naime Erlaçin

26 Mart 2005
Fotosentez, Sorular ve Yaþam Ustalarý  
Hayata dair bir sorgulama...

Naime Erlaçin

“Doðada rastlanan her taþýn altýna bakmalýdýr. Çünkü gerçeðe bazen caddelerde deðil, patika yollarda rastlanýr” - Bacon

:CEJI:
“Doðada rastlanan her taþýn altýna bakmalýdýr. Çünkü gerçeðe bazen caddelerde deðil, patika yollarda rastlanýr” - Bacon

Kapalý bir kavanoza kapatýlmýþ fare soluk alýp verdiðinde açýða çýkan karbondioksit gazý yüzünden bir süre sonra ölür. Kavanoza ilave edilen nane ise fotosentez sayesinde onun yaþamasýný saðlar. Bu gerçeðin keþfi Joseph Priestley’in bilim dünyasýna bir katkýsýdýr (1771) *. Basit bir nane bitkisi her iki süreci de tersine çevirmiþtir. Karbondioksit bitki dokusuna dönüþürken, açýða çýkan oksijen farenin ölümünü durdurur ve onun yaþamasýný saðlar…

Büyük þeyler hakkýnda hepimiz sýk sýk, geliþigüzel ve çoðu zaman da bilir bilmez konuþuruz. Aslýnda hayati önem taþýyan küçük þeylere ise genellikle pek deðer vermeyiz. Oysa doða ve evren kendi içlerinde minik sýrlar saklarlar. Sýradan gizlerin yer aldýðý, eskilerin “LOGOS” (söz, düþünce,kavram, us, anlam, evren yasasý) diye adlandýrdýðý basit bir düzendir bu. Felsefe tarihinde logosun muhtelif ve bazen de çeliþkili gibi görünen tanýmlarý yapýlmýþtýr. (Sýnýrsýz) aperion tarifine de baðlý olarak ateþ, hava, ruh, soluk vs., ile de iliþkilendirilmiþtir logos. Acaba hakikat logos’u; gerçek düzeni ve onun iþleyiþini görmekte mi gizlidir? Buradan hareketle bilginin deðil de, bilgeliðin her þeyi DOÐASINA GÖRE incelemekten geçtiði söylenebilir mi?
Bunu söyleyen birileri oldu**…

“Hiç batmayandan nasýl saklý kalýnýr? ” diye soruyordu Heraklit. “Hiç batmayan daima doðan (DOÐA) demektir”. Anahtar doðada, doðadaki ýþýkta, evrenin düzeninde ve düzensizliðinde; diðer bir deyiþle zýtlarýn mücadelesi ve uyumunda gizli olmalý o halde. Böyle bir düzen karþýsýnda ise, insan ister istemez kendi yerini sorgulamaya baþlýyor. Ben kimim? Boyum ve boyutum, 14 milyar yýllýk geçmiþte bir zerre olmaktan öte nedir ve ne gibi bir anlam taþýr bu evrende? Gerçeði bulmak kolay olmadýðýna göre – ki mümkün olsaydý, büyük olasýlýkla benden öncekiler bulmuþ olurlardý – benim görevim elimden geldiðince “hakikat”e yaklaþmak mýdýr? Bir yolu olmalý mutlaka. Muhtemelen düþünerek, araþtýrarak (merak unsuru) , öðrenerek, deðiþerek, deðiþtirerek ve evrenle birlikte kendimi de tanýyarak. Fare ile nane iliþkisindeki sýrrý anlamaya baþlayarak belki de! ...

“Hep doðan, daima doðan” yani “doða” anahtarsa eðer, sanayi devriminden bu yana karbondioksitin %30 artmasýyla, yeryüzü sýcaklýðý ortalama 14 C’den yukarý doðru yükselmeye baþladýðýna göre, bilindiði gibi sera gazlarýyla baþýmýz iyice dertte demektir. Isý, ayný zamanda büyüme, genleþme ve patlama çanlarýnýn çalmakta olduðunun da bir iþaretidir. Düþünme alanýný evrene doðru yaydýðýmýzý varsayalým. Patlamadan sonra gelecek olan soðumanýn yaratacaðý kýrýlma ve karanlýk enerjisi ile nasýl baþ edeceðiz. Bu durumda doðadan doðru verileri nasýl alacaðýz? Bir süre sonra düþünce iklimimiz de kirlenecek mi? Beyinlerimizin içi, bilgi depolarý yakýlmýþ kentlere mi dönüþecek bir gün? Ne tuhaf bir iliþkilendirme, deðil mi? Üstelik ben bunu hep yapýyorum! ... Aniha’larýn*** kafamdaki sorularla bir baðlantýsý olabilir mi? Çeþitli nedenlerle kendi yerleþim alanlarýndan uzaklaþýp daðlara sýðýnanlar (Kýzýlderili ve Ýnkalar gibi..) doðanýn bir tür ilaç olacaðýný mý düþünüyorlardý? Mitoloji ve destanlarda, tanrýlar ve kahramanlar yaþamak için neden genellikle daðlarý tercih ederdi? Zirvede olmanýn yaný sýra doðaya yakýn olmanýn özel bir anlamý var mýydý? Mantar bile aðaç ve yaprak gölgesini seçtiðine göre, insan ve tanrýlar da pekala seçmiþ olabilirdi….

Felsefe, insan ve doða aslýnda o kadar birbirlerine yakýndýrlar ki. Bilimin de yardýmýyla “hakikat”in minicik parçalarýna dair önemli ipuçlarý verirler. Fare ile nanenin iliþkisi gibi bir þey yani! ...

“Karmaþýk” ve “basit” kavramlarý arasýndaki çizgi nereden geçer? Basit gibi görünen þeyler aslýnda çok da basit deðiller midir? Ya küçük þeyler, “büyük patlama” ve kaos? Onlar hangi sýnýfa dahil? ...

Son iki günümü bir lobide müzik dinleyerek, özellikle Chopin ezgileri eþliðinde felsefe**** ve daha pek çok þey okuyarak geçirdim. Ve sonra yazdým, yazdým, yazdým…Ne yazýk ki, hava koþullarý doðayý kucaklayacak kadar güzel deðildi. Yine de çok faydasý oldu inanýn, çünkü beynimdeki “aniha”lar halen dipdiri duruyordu. Yaþýyor ve yaþatýyorlardý! ...

Bir dostum hemen her mektubunun sonunu “derin ve duru kalýn” diye noktalar. Bir baþkasý ise “güzel arayýþ” diyerek baþlar. Yaþam ustalarýnýn sözlerini öðüt olarak alýrým ben. Bu yüzden, dinledim o öðütleri. Þimdi eskisinden daha derin ve duru olarak arayýþlarýmý sürdürüyorum…

Saðlýcakla ve sevgiyle kalýn dostlar.

Ve hayatýnýza bir gürgen dikin! ...*****

………………..

(*) National Geographic – Þubat 2004
(**) Bilimin Binbir Yüzü – Ahmet Ýnam, Vadi Yayýnlarý 1999
(***) Atlas – Mart 2004
Aniha – Abazalarca kutsal sayýlan ve üzerinde hiçbir yapý bulunmayan bir tür koru. Abhazya’da böyle 7 Aniha var…
(****) Felsefe Tarihi – William S. Sahakian, Ýdea Yay. 1990
(*****) Abhazya’da inanýþ: Gök gürültüsü ve yýldýrým tanrýsý AFI, Hetsiya (gürgen) soyundan gelen annesinin himayesindeki gürgen aðacýný hiçbir zaman yýldýrýmla vurmaz. Bu yüzden Abazalar evlerinin etrafýna gürgen aðacý dikerler ve yapýlarda kullanýrlar.

.Eleþtiriler & Yorumlar

:: Hakikat nedir
Gönderen: Murat M. UÐURLU / Ýstanbul/Türkiye
31 Mart 2005
Sayýn Erlaçin, Yazýnýz okurken,bir yandan yazýnýzdan notlar alýp,bir yandan da yazdýklarýnýza iliþkin aklýmda doðan görüþleri kaydettim. -Hakikat nedir? -Hakikatý aramak mý, günlük yaþamda önümüze çýkan olaylarý mý irdelemek? -"hayati önem taþýyan küçük þeyler" hayatý kuran, sürdüren þeyler midirler ve hakikat bunlarý deþifre ederek onlarý yaþamýn engelleri olmaktan bertaraf ederek özgürleþmek midir? Saygýyla,saðlýkla, saðlýklý yazýlarla...M.M.UÐURLU

:: Týkladý fare !
Gönderen: Ayþe Keskin / Trabzon/Türkiye
31 Mart 2005
Ýlk okuduðumdan daha farklý bir tad aldým dingin ve kökleriyle tutunmuþ . Nereden nereye yapraklarý gövermiþ Her zamanýn içinde ...

Söyleyeceklerim var!

Bu yazýda yazanlara katýlýyor musunuz? Eklemek istediðiniz bir þey var mý? Katýlmadýðýnýz, beðenmediðiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düþündüðünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazýlarý yorumlayabilmek için üye olmalýsýnýz. Neden mi? Ýnanýyoruz ki, yüreklerini ve düþüncelerini çekinmeden okurlarýna açan yazarlarýmýz, yazýlarý hakkýnda fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloða geçebilmeliler.

Daha önceden kayýt olduysanýz, burayý týklayýn.

ÝzEdebiyat yazarý olarak seçeceðiniz yazýlarý kendi kiþisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluþturmak için burayý týklayýn.

Yazarýn diðer ana kümelerde yazmýþ olduðu yazýlar...
Yedi'ler Masalý [Þiir]
Yaralý Güvercinim [Þiir]
Üçüncü Yýl 3 / Ma!.. [Þiir]
Kehribar [Þiir]
Þikayetname 12 / Taþ Ocaklarý ve Kuþlar* [Þiir]
Dipçik!.. [Þiir]
Ölümcül!.. [Þiir]
Yara, Tuz Ve... [Þiir]
Salamander ve Anka [Þiir]
Kafasý Karýþýk Adam [Deneme]

Naime Erlaçin kimdir?

Kýrk yýlý aþkýn bir süredir düþündüðü, duyumsadýðý ve beynine kazýdýðý her fotoðrafýn yansýmasýný; gölgede kalmayý ve hayatý kýyýsýndan izlemeyi yeðleyerek yazýyor. Düþüncenin zirve; düþünceyi belgelemekteki en vazgeçilmez aracýn yazmak ve buna ilaveten yaþam boyu bizlere verilen en deðerli armaðanýn ise “dil” olduðuna inanýyor. Doðru bir lisanýmýz yoksa eðer, geleceðe aktaracak bir hazinemiz de kalmamýþ demektir! . . .

Etkilendiði Yazarlar:

yazardan son gelenler

bu yazýnýn yer aldýðý
kütüphaneler

yazarýn kütüphaneleri

| Þiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleþtiri | Ýnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babýali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratýcý Yazarlýk

| Katýlým | Ýletiþim | Yasallýk | Saklýlýk & Gizlilik | Yayýn Ýlkeleri | ÝzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Giriþi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

ÝzEdebiyat bir Ýzlenim Yapým sitesidir. © Ýzlenim Yapým, 2024 | © Naime Erlaçin, 2024
ÝzEdebiyat'da yayýnlanan bütün yazýlar, telif haklarý yasalarýnca korunmaktadýr. Tümü yazarlarýnýn ya da telif hakký sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadýr. Yazarlarýn ya da telif hakký sahiplerinin izni olmaksýzýn sitede yer alan metinlerin -kýsa alýntý ve tanýtýmlar dýþýnda- herhangi bir biçimde basýlmasý/yayýnlanmasý kesinlikle yasaktýr.
Ayrýntýlý bilgi icin Yasallýk bölümüne bkz.