..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
"Sevgi bilmekten doğar." -Mevlana
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
IzEdebiyat

İzEdebiyat'a Hoşgeldiniz!


Yazarlık kaydınız on-on beş dakikadan uzun sürmeyecektir. Ancak lütfen oraya ilerlemeden önce bu metni dikkatle okuyun.

İzEdebiyat'ın temel işlevi, edebi, bilimsel, felsefi ve sanatsal metinlerin internet ortamında yayınlanması ve geniş bir okur kitlesine ulaşmasını sağlamaktır. Baştan sonra özgürlük ve eşitlik ilkeleri üzerine kurulu yapı ürün veren tüm yazar ve yazar adaylarına açıktır. Bu özelliği sayesinde de dünyada türünün tek örneğidir! İzEdebiyat'ta yayınlanan yazılar, editörlerce elenerek seçilmezler, ancak bu editörlerce okunmuyorlar anlamına gelmez. Editörlerimizin sizden en önemli beklentileri şiir, öykü ve deneme türlerinde gönderdiğiniz metinlerin gerçekten birer şiir, birer öykü, ya da deneme olmalarıdır. Aynı şekilde bilimsel metinlerin gerçekten bilimsel, incelemelerin de gerçekten inceleme olmaları gerekir. Bu konuyla ilgili ayrıntılı bilgiyi aşağıda bulacaksınız. Bunun dışında sitenin birinci amacı yazı yazan herkese bir okur kapısı açmaktır. Bu doğrultuda çok genel bazı yayın ilkeleri dışında, gönderilen tüm metinler siteye kabul edilmektedir.


Başlamadan Önce Editörden Öneriler...


İzEdebiyat editörleri ne iş yapar?
Editörlerimiz aşağıda bulacağınız yayın ilkeleri doğrultusunda siteyi işletmekten sorumludur. Bundan öte de pek bir işlevleri olduğu söylenemez. Bazıları forumlarda gezinir, bazıları daha sessiz kalmayı seçer. Ama onlar her zaman yanınızdadır ve bu heyecanlı serüven boyunca size yardımcı olmak için ellerinden geleni yaparlar. Ancak geleneksel anlamda bir editörden farklı olarak İzEdebiyat editörleri oldukça hoşgörülüdür. Bu tutumları sayesinde İzEdebiyat sitesi onların değil, siz yazarların bir eseri olmuştur bugün. Başka bir deyişle, İzEdebiyat'ın yayın anlayışının bir sonucu olarak sitenin nitelikli eserler barındırması, okurlar ve yazarlar için zevkle gezinebilecekleri bir platform olması herşeyden çok yazarlarına bağlıdır. Denklem basittir... güzel yazılar geldikçe İzEdebiyat da güzelleşir... Editörlerimiz bu konuda şunları söylüyorlar
:

"İzEdebiyat'a bir yazınızı göndermeden önce, metni olası imla hataları ve anlatım bozukluklarını gidermek için tekrar gözden geçirmeye vakit ayırın. Aynı zamanda tüm internet kullanıcılarına açık olan İzEdebiyat'a göndereceğiniz metinlerde sanatsal bir eserde beklenilen nesnelliğin ve evrenselliğin bulunup bulunmadığını kendinize sorun. Sadece sizi ya da yakınınızdakileri (sevgililer, arkadaşlar, vb.) ilgilendiren şiirler ve denemeleri buraya gönderirseniz internete, okurlara ve sitede bulunan diğer yazarlara haksızlık etmiş olursunuz. Aynı zamanda sitenin adındaki "edebiyat" sözcüğüne de haksızlık etmiş olursunuz. Okurlarınız da sizi zaten tanıyan ve belki de yazdıklarınızı nasıl olsa görecek olan birkaç kişiden öteye geçmeyebilir. Sadece kendi derdiyle uğraşan bir yazara okurlar pek ilgi göstermez. Ama tam tersine, karşısında geniş bir okur kitlesinin bulunduğunu dikkate alan yazar, onlara karşı burada bulunarak bir sorumluluk üstlendiğini fark eden ve olanaklı olduğunca açık ve anlaşılır yazılar göndermeye dikkat eden yazar, okurları tarafından da fark edilir.

İzEdebiyat, sanal ve elektronik olduğu kadar da organik bir ortamdır; metinlerini özenle oluşturan ve seçerek siteye gönderen yazarlar her zaman için siteden daha verimli bir şekilde yararlanabilmiş, daha geniş bir okur kitlesine seslenebilmişlerdir. Unutmayın ki metin miktarından çok, gönderilen metnin niteliği önem taşımaktadır. Beş tane seçilerek gönderilmiş metin, yüz tane dikkatsizce gönderilmiş metinden daha çok okunmazını, daha iyi tanınmanızı, daha çok sevilmenizi, hatta bir yayınevinden teklif alabilmenizi sağlayabilir."

Unutmadan söyleyelim, İzEdebiyat, birçok yayınevi tarafından takip edilmektedir ve birçok yazarımızın eserleri İzEdebiyat'a girdikten sonra yayınlanmıştır. Aynı zamanda İzEdebiyat yavaş yavaş kendi yayınevini kurmaya başlamıştır. Bunun ilk meyvesi Eylül 2003'de yayınlanan İzEdebiyat e-debiyat Yıllığı olmuştur.

Gelelim Yayın İlkelerimize...

 

 

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2023 | © , 2023
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.