..E-posta: ifre:
zEdebiyat'a Üye Ol
Ska Sorulanlar
ifrenizi mi unuttunuz?..
Kitabnn bir kopyasn gnderdiin iin saol. Onu okumakla hi zaman yitirmeyeceim. -Moses Hadas
iir
yk
roman
deneme
eletiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
yelik
Yazar Katlm
Yazar Ktphaneleri

u Anda Ne Yazyorsunuz?
nternet ve Yazarlk
Yazarlk Kaynaklar
Yazma Sreci
lk Roman
Kitap Yaynlatmak
Yeni Bir Dnya Dlemek
Niin Yazyorum?
Yazarlar Hakknda Her ey
Ben Bir Yazarm!
u An Ne Okuyorsunuz?
Tm balklar  

Arama Motoru

zEdebiyat > nceleme > stanbul > Hasibe Durmaz

11 Nisan 2018
Hatice Sultan Kimdir?  
Hatice Sultan emesi ve Kitabesi

Hasibe Durmaz

Hatice Sultan Kimdir, Hatice Sultan emesi Kitabe okumas ve gnmz Trkesi, Kitabenin adresi, kitabenin fotorafn ekerken yaadklarm.

:ACDG:
Yaz Ahenk Dergisi 53. saydan alnmtr.

Hatice Sultan Kimdir?
Hatice Sultan 1766 ylnda III. Mustafann elerinden biri olan dilah Kadndan dnyaya geldi. III. Selimle babalar bir, anneleri ayrdr. 1787 ylnda Hotin muhafz Nakb-zde es-Seyyid Ahmed Paayla evlendi.
Hatice Sultan kardei III. Selime ok yaknd. III. Selimin 1789-1807 yllar arasndaki padiahl srasnda stanbulun en nemli kiiliklerinden biri haline geldi. stanbulda yaayan Mimar-Ressam Antoine Ignace Melling ile yaknlk kurdu. Melling 1804 ylnda Hatice Sultana ait Ortaky-Kurueme arasndaki Neetbd Saraynn ksmi onarm ve i dekorasyonunu yapt. 1809 ylnda Arnavutkyde bir arazi satn alarak kz kardei Beyhan Sultan ve amcasnn kz Esma Sultan (1778-1848) gibi adn tayan sahil sarayn Mellinge ina ettirdi. Bu saray stanbul halk ve Avrupallar arasnda ok n kazand. Bir yandan da eletirilere neden oldu. III. Selim sk sk kz kardeinin sarayna uramaktan byk zevk alrd.
Hatice Sultan 1821 ylnda ld ve Eypteki Mihriah Sultan Trbesine gmld.

Hatice Sultan emesindeki Tura

Selim Hn bin Mustafa el-muzaffer dima / Mustafann olu Selim Han daima muzaffer olsun

Hatice Sultan emesi Nerededir?
Hatice Sultan saraylarnn yan sra 1806 ylnda bir eme yaptrmtr. Bu eme stanbulun Fatih lesinde bulunan Eminn Msr ars Rstem Paa Mahallesi Tahmis Caddesi ile Kaln Soka kesiiminde olup suyu akar durumdadr.
Bu gzel emenin kitabe fotorafn grdmde hayran kaldm. emeyi mutlaka bulmalydm ama adn bile bilmiyordum. Kitabesinden adn bulmaya altm. emenin adn bulmutum. Hatice Sultan emesiydi ad. Adresini de bulup fotorafn ekmeye gittim. Meer benim nceden ka kere gittiim Msr arnn dibinde imi eme. emeyi grdmde gzellik ve ihtiam beni ok etkiledi. ok kalabalk bir caddedeydi eme. n hep insan seliydi. Neredeyse hi boalmyordu. Fotoraf makinas elimde ok uzun bir sre deklanre basmak iin bekledim, ben beklerken bu arada nnde durduum peynirci beni oradan ekilmem iin uyard. Bense fotoraf ekeceimi ve gidemeyeceimi ilettim. Sonunda fotoraf ekebildim. ok mutlu olmutum.

Hatice Sultan eme Kitabesi

Allah rzs in hemre-i Selim Hn
tdi bu h-rha icr-y cy- ihsn

Oldu bu gne hayra say-i kermesinden
Sultn Mustafnn rh- erfi dn

nkim rz-y Hakdr dil-hh- bu eserden
Nezd-i Hdda olsun hsn-i kable yan

Ol hayr-pe zt mr sedet ile
tsn heme dim Rabb-i Kerm Mennn

Vehb su gibi dil-c trhin itdi ind
b- zlli cr kld Hadce Sultn

Kitabenin Gnmz Trkesine Yaklak Olarak Dil i evirisi

Allah rzas iin Selim Hann kz kardei
Bu ana yola iyilik rman aktt

Kznn gayretinden oldu bu eit bir hayr
Sultan Mustafann erefli ruhu oldu bahtiyar

nk Allah rzasdr gnln arzulad bu eserde
Allah nazarnda layk olsun gzel bir kabule

O iyilik yapmay huy edinmi kiinin mr saadetle gesin
Hayrlarn ihsan bol, ikram sahibi Allah her zaman daim etsin

Vehbi su gibi gnln arad u tarihi syledi
Hatice Sultan tatl suyu aktt
H.1221- M.(1805-1806)

Kelimeler
cy: Nehir, akarsu, rmak,
daim: Devaml srekli, her zaman.
dil-hah: Gnl talebi, gnl arzusu, gnl istei, gnl dilei.
heme: Daima, her vakit, her zaman.
hd: Hud, Allah.
nezd: Yan, kat, huzur. Gre, nazaran, fikrince.
pe: Sanat, i. Huy, tabiat. Alm, huy edinmi.
say: alma, alp abalama. Gayret sarf etme.
dn: Keyifli, neeli, sevinli, bahtiyar.
h-rh: Byk, ilek yol, ana yol, cadde.

Syleyeceklerim var!

Bu yazda yazanlara katlyor musunuz? Eklemek istediiniz bir ey var m? Katlmadnz, beenmediiniz ya da dzeltilmesi gerekiyor diye dndnz bilgiler mi ieriyor?

Yazlar yorumlayabilmek iin ye olmalsnz. Neden mi? nanyoruz ki, yreklerini ve dncelerini ekinmeden okurlarna aan yazarlarmz, yazlar hakknda fikir yrtenlerle istediklerinde diyaloa geebilmeliler.

Daha nceden kayt olduysanz, buray tklayn.

zEdebiyat yazar olarak seeceiniz yazlar kendi kiisel ktphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi ktphanenizi oluturmak iin buray tklayn.

Hasibe Durmaz kimdir?

8 yldr Osmanl Trkesi ile ilgileniyorum. Kitap almalar yapmaya baladm. Osmanl Trkesinde en ok beendiim yaz tr kitabeler. Burada da kitabe almas yapmak istiyorum.

Etkilendii Yazarlar:
Mehmet Sait Karaorlu, emseddin Sivasi, Mehmet Akif Ersoy, Necip Fazl Ksakrek, Fuzuli

yazardan son gelenler

| iir | yk | Roman | Deneme | Eletiri | nceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babali Ktphanesi | Yazar Ktphaneleri | Yaratc Yazarlk

| Katlm | letiim | Yasallk | Sakllk & Gizlilik | Yayn lkeleri | zEdebiyat? | SSS | Knye | ye Girii |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

zEdebiyat bir zlenim Yapm sitesidir. zlenim Yapm, 2024 | Hasibe Durmaz, 2024
zEdebiyat'da yaynlanan btn yazlar, telif haklar yasalarnca korunmaktadr. Tm yazarlarnn ya da telif hakk sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadr. Yazarlarn ya da telif hakk sahiplerinin izni olmakszn sitede yer alan metinlerin -ksa alnt ve tantmlar dnda- herhangi bir biimde baslmas/yaynlanmas kesinlikle yasaktr.
Ayrntl bilgi icin Yasallk blmne bkz.