..E-posta: Þifre:
ÝzEdebiyat'a Üye Ol
Sýkça Sorulanlar
Þifrenizi mi unuttunuz?..
Ýnsandaki gerçek güzelliði ancak yaþlandýkça görebilirsiniz. -Anouk Aimee
þiir
öykü
roman
deneme
eleþtiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Yazar Kütüphaneleri

Þu Anda Ne Yazýyorsunuz?
Ýnternet ve Yazarlýk
Yazarlýk Kaynaklarý
Yazma Süreci
Ýlk Roman
Kitap Yayýnlatmak
Yeni Bir Dünya Düþlemek
Niçin Yazýyorum?
Yazarlar Hakkýnda Her Þey
Ben Bir Yazarým!
Þu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm baþlýklar  

Arama Motoru

ÝzEdebiyat > Öykü > Fantastik > Barýþ Keten

22 Ocak 2002
Kod  
senaryo (kýsa film)

Barýþ Keten

kýsa film yarýsmasý için yazýlmýþ bir senaryo...

:BADE:
-kod-

SAHNE 1-

Sabaha karþý,bilgisayar atölyesi tarzýnda görünümlü orta büyüklükte bir oda.Sigara dumaný dolu odanýn havasý açýk pencereden giren havaya raðmen halen kasvetli.4 açýk ekranda sürekli deðiþen kodlar ve sýrayla ekranlarý kontrol eden bi çift meraklý göz.Tekerlekli büro sandalyesi sýrayla bütün ekranlarýn önünde tur attýktan sonra birinin önünde demir atar.Uykusuzluðu gözlerinden okunan karakter yanýnda duran fincandan aceleyle bi yudum kahve alýr ve bitmek üzere olan sigarasýný dudaklarýnýn arasýna sýkýþtýrýr.Parmaklarýný çýtýrdatarak arka fondan gelen sert rock müzik eþliðinde klavyenin tuþlarýna ardý ardýna dokunmaya baþlar;

-- hadi olum istediðini almaya az kaldý...!

parmaklar hýzlanmaya baþlar,ekranda sürekli deðiþip sýradan bi insan için pek biþey ifade etmeyen kodlar belirmektedir.Karakter bi yandan kodlarý yazarken diðer gözüyle yanýnda ki ekranlarda beliren koordinatlarý takip etmektedir;

--çok hýzlýsýn adamým belki benden de hýzlýsýn ama unuttuðun biþey var;ben daha zekiyim...!Hem zeki hem yakýþýklý hemde alçakgönüllü!

koordinatlar dünya etrafýnda gezinen sayýsýz uydunun yörünge koordinatlarýdýr ve yörünge dolaþým koordinatlarý sürekli olarak deðiþmektedir.Karakterin dikkati yandaki ekrandan gelen sinyal üzerine panik havasýna döner;

--lanet olsun daha deðil,daha deðil...!!!

koltuðunu hýzla yan masaya dogru iter,masanýn üzerinde bulunan cd lerin içinden aceleyle bir seçim yapar.Masadaki diðer cd ler saða sola daðýlýr.Tekrar uðrastýðý bilgisayarýn önünde duraklar ve kutusundan cýkardýðý cd yi drive'a takar;

--buna karþý hazýrlýksýz olduðumu sandýn ama yanýldýn ahbap,bunu düþünmüþtüm!

ukalaca atýlan kýsa bi kahkaha ve takrar parmaklar iþlemeye baþlar.Karakter biten sigarayý yarýsý dolu olan kahve fincanýna atar ve kulaðýna takýlý olan sigarayý aðzýna tutuþturur ama yakmaya fýrsat bulamaz.Gözünü saðýnda bulunan ekrana odaklar.Uydularý koruma kalkaný tekrar devreye girmiþtir.Gördüðü manzara onu aðzýndaki sigarayý alýp ekrana fýrlatacak kadar hoþnut etmemiþtir;

--kabul ediyorum,bunu düþünmemiþtim...sanýrým biraz yardýma ihtiyacým var!

aceleyle telefona sarýlýr,hýzla çevrilen numara ve beklemeye baþlar.Çok geçmeden telefonun diðer ucundan yorgun bi ses duyulur;

--adamým ne düþündüðünü biliyorum ama bu sefer son...

yorgun sesin sahibi duyduðu cevap karþýsýnda derin bir iç çekerek cevap verir;

--geçen gece ki gibi mi?

--hadi yapma bu kodlarý bi tarafýma sokmuycam,þimdi geç þu bilgisayarýn baþýna...!

--evet adamým bende senin gibi lanet olasý uydu þifrelerini istiyorum ama atlamalarý yakalayamýyoruz...

--formül yanlýþtý...!matematiksel bi hata tamam mý?bir haftadýr üzerinde çalýþýyorum ve hallettim bana bahane bulmaya çalýþma bu son adamým hadi...kamufle etmek zorundasýn duvarý aþamadým ve girersem yakalanmam saniyeler sürer!

--gerçeði söylemek gerekirse þu anda kamufle etmek istediðim tek bi yer var ve müsade edersen onunla ilgilenecek biri beni bekliyo...!

--bi kerecik olsun hayvani duygularýný yen lanet olasý!!!

karakterimizin gözü saate ve kodlara doðru kayar;

--lütfen!!!az vaktimiz kaldý!

--tamam tamam!hazýrým lanet olasý herif!Yalnýz sadece bir dakika geçen seferi unutma!

karakterimiz aceleyle telefonu kapar ve bilgisayarýnda beliren sinyalle tekrar iþe koyulur;

--evet!Bakalým nerde bulusacaðýz seninle...?

saðýnda bulunan ekranda da sürekli deðiþen yörünge koordinatlarý vardýr yalnýz diðer ekrandan tek farký koordinatlar daha hýzlý deðiþmekte ve olasýlýklarý hesaplamaktadýr.Çok geçmeden koordinatlar belli bi nokta üzerinde durur;

--Ýskoçya! 18 saniye...

koltuðundan kalkar arkada duran raflý dolaptan bi harddisk alýr ve açýk olan kasaya aceleci bi þekilde baðlar.Elleri titremektedir,çünkü 18 saniyenin dolmasýna az kalmýþtýr.Harddiski takarken bir yandan da kendi kendine saymaktadýr;

--5,4,3,2,1...

kendini koltuðuna atar,gözleri ekrana kilitlenir ve kýsa süren sessizlik yerini sevinç gösterilerine býrakýr;

--iþte bu,kesinlikle bu...!

ekranda dosya kopyalanmasý baþlamýþtýr,dolum çubuðu yavaþ yavaþ artmaktadýr ama kopyalama hýzý yeteri kadar hýzlý deðildir;

--Allah kahretsin!Çok fazla bilgi var,17 saniye de bu imkansýz!!!

bütün bilgileri almasýna imkan yoktur oda aldýðýyla yetinmek zorundadýr ve öyle yapar uydunun kapsama alanýndan cýkmasýna az kalmýþtýr.Koordinatlarý hesaplayan ekran sinyal vermektedir;

--bu kadar olmamasý gerekirdi...

beklediðinden fazla bilgiyle karþýlaþan karakterimiz olayýn etkisini çabuk atlatýr
ve 1 saniye kala kopyalama iþlemini sona erdirir;

--neler oluyor bi bakalým...

ekrana bakar,ekranda dolum yüzdesi gözükmektedir;

--%7...48 gb...bi yanlýþlýk olmalý...

aceleyle indirdiði bilgileri kontrol etmeye baþlar.Açýlan dosyalarda istediði bilgiler vardýr ama onun ötesinde beklemediði dosyalarda ekranda alt baþlýklar halinde belirmeye baþlar;

--bunlar nerden geldi böyle...?!

tekrar telefona sarýlýr ve gözlerini ekrandan ayýrmayarak redial tuþuna basar.Tekrar karþýsýnda o yorgun ses belirir;

--unutma son þansýndý...

--baþardým...

yorgun ses tonu bir anda yerini meraklý ve hayacanlý bir ses tonuna býrakýr;

--adamým bu bi þakaysa espri anlayýþýn bayaa düþmüþ!

bu sefer karakterimizin ses tonu alçalmýþtýr;

--hayýr,inandýðým bütün deðerler üzerine yemin ederim ki bu bir þaka deðil...ama burda görmen gereken bazý þeyler var...

--hemen gönder o zaman...

--bu emniyetli olmaz...ben gelicem...en kýsa zamanda,bana biraz zaman ver...

telefonu yavaþça yerine koyar,bakýþlarý þaþkýndýr...

SAHNE 2-

Mekan son derece profesyonel atmosfere sahip büyük bir bürodur.Kasvetli ahavayý biraz olsun dýþarýdan içeri süzülen güneþ ýþýðý daðýtmaktadýr,geliþmiþ bilgisayarlar ve elektronik aletler tam kapasitede çalýþmaktadýr.Hummalý bir çalýþma yaþandýðý belli olmaktadýr.Bürodakiler iyi giyimli ve profesyonel görünümlü kiþilerdir.Bilgisayarýn baþýnda oturan karakterlerden biri ekrandaki haritada beliren sinyalin merkezini arkasýnda ayakta duran patron görünümlü,olan biteni sakin sakin seyreden orta yaþlý kiþiye bildirir;

--efendim istanbul,moda...

yanýnda yanýnda bulunan kiþide ekranda beliren silüeti ve kimlik bilgilerini haber verir;

--nüfus ve þahsi bilgileri.Ayrýca ikinci bir þahýs daha var...

--diðerleride yerini belirlemiþ olmalý...

ayakta bekleyen þef görünümlü karakter ekranlarý kýsa bir süre istifini bozmadan süzer.Sonra elleriyle gözlerini ovuþturarak devam eder;

--en yakýnda bulunan birime haber verin.Diðerinin de tam olarak yerini ve kimliðini bulun...

--tamam efendim...

--ve mümkün olduðunca çabuk buraya getirin...

SAHNE 3-

Lüks denilebilecek arabanýn içinde bodyguard benzeri elemanlar beklemektedir.Þöfor koltuðu yanýnda oturanýnýn kulaklýðýna talimat gelir,içtiði sigarayý açýk camdan atar.Gelen emiri baþýyla teyit ettikten sonra direksiyonda oturana döner;

--gidelim...

park halindeki arabada bulunan kiþiler park yerinden uzaklaþýr.

SAHNE 4-

Karakterimizi kapýda boxer iççamasýrýndan baþka üstünde biþey olmayan bitkin görünüþlü,boþ bakýþlý ve pis sakallý biri karþýlar.Bu kiþi telefonun diðer tarafýnda ki kiþidir.Konuþmamaktadýr,ilk ses karakterimizden gelir;

--na ber coki?Yine çok formdasýn...

Karakterimiz kapýyý iterek içeri dalar,telaþlýdýr.Ama boxerlý simanýn hareketleri ayný orantýda zýttýr.Cevap vermeden aðýr aðýr kapýyý kapar.Daðýnýk bi yataðýn bulunduðu bi odaya girerler odada yatak gibi daðýnýk bi görünüm sergilemektedir,eski bi masa üstünde bilgisayar önünde büro tipi bir sandalye bulunmaktadýr.Odada ki aðýr havayý açýk olan vantilatör daðýtmaya çalýþmaktadýr.Karakterimiz çantasýndan çýkardýðý harddiski yerdeki bilgisayar kasasýna takmaya çalýþmaktadýr;

--sen çiftleþmekten baþka bi þey yapmazmýsýn?

üzerine t-shirt giyen eleman bilgisayarýn karþýsýna oturur;

--konuya gel ve dün þaka yapmadýðýný ispatla...

verdiði cevapta hareketleri gibi yavaþtýr.Karakterimiz harddiski yerine takar ve bilgisayarý çalýþtýrýr;

--bundan sonra hayatýný kazanmak için program yazmana gerek yok adamým! Zevk için yazacaksýn sadece zevk için...

bilgisayar çalýþýr ve tembel görüntüsü çizen eleman harddiskteki dosyalardan birine girer;

--Uydu þifreleri...

yüzünde hafif bir tebessüm belirir ama diðer dosyalar onun gülümsemesinin yerini meraka býrakýr;

--bunlar ne?

--neden kendin bakmýyosun?

--kimden çaldýn bunlarý?

--bende bilmiyorum...

ekranda beliren dosyalardan birine girer;

--ben doktor deðilim ama sanýrým bu AIDS in panzehiri...yani onun formülü...

--aksini iddia eden olmadý...

baþka bir dosyaya daha girerler;

--dünya dýþý varlýklarla ilk temas,yýl 1952...CIA

tembel adamýn yüzü güler,karakterimizinde yüzü gülmeye baþlar ama onun ki arkadaþýný tasdik eden bi gülüþtür...

--bu dosyalar yani burda çince,fransýzca ve almanca onlarca dosya var lanet olsun elimizdeki nin ne olduðunu biliyomusun?

--düþünmek dahi istemiyorum...

--lanet olasý piç kurusu,iyi iþ baþarmýþsýn hatta daha iyisi olamazdý...

--daha deðil...

--neden?

--bu dosyalarýn sadece bir kýsmý yani bunun gibi onlarca dosya daha var.

--yeni bi kalkan kurulmuþ olmalý ama bu dosyalarýn hepsine kim sahip olabilir ki?Yani geri kalan dosyalarý ele geçirmen bu kadar kolay olmaz,olamaz sende bunun farkýndasýndýr...

--kim bilmiyorum ama bir kere yaptýk neden bir kere daha olmasýn?Bu imkansýz deðil.Kabul zor ama imkansýz deðil bunu sende gördün...

Bu fikir tembel adamýnda hoþuna gitmiþtir;

--tamam sonuna kadar varým ama telefonun öbür ucundan olmaz...

--tesisatý topla ve hemen benim eve taþý...

cebinden çýkardýðý anahtarý ona uzatýr.Bilgisayarý kapar ve harddiski yerinden çýkarýp tekrar çantasýna koyar.Tembel olan þaþkýnlýkla onu izlemektedir;

--nereye gidiyosun?

--bunu saklamam lazým yani her ihtimale karþý yanýmýzda olmamasý lazým.

--tamam,beni haberdar et ve geç kalma...

--merak etme,içecek biþeylerde al gece uzun...

karakterimiz evden çýkar...

SAHNE 5-

Karakterimiz arkadaþýnýn kaldýðý apartmanýn kapýsýnda belirir.Onu park halinde beklerken tanýþtýðýmýz bodyguard tipli 4 eleman karþýlar.Karakterimiz tek kelime söylenmeden arabanýn açýk kapýsýndan içeri girmesi gerektiðini anlar.Bu sýrada karakterlerden biri apartmana girerek üst kata doðru yönelir.

--bizde sizi bekliyorduk,lütfen buyurun...

SAHNE 6-

Karakterimiz profesyonel görünümlü büroya getirilir.Boþ sandalyeye pek de nazik olmayan bir þekilde oturtulur.Baþýnda 2 kiþi beklemektedir.Biri onu bu mekana arabayla getiren kiþilerdendir.Karakterimiz þaþkýn þaþkýn etrafa göz atmaktadýr.Elemanýn biri bilgisayar baþýnda bir þeyler yazmaktadýr.Ve karakterimizin karþýsýnda þef görünümlü orta yaþlý kiþi belirir;

--hoþ geldin...

elinde tuttuðu dosyayý tezgahýn üzerine býrakýr.Bilgisayar baþýnda birþeyler yazan elemanda iþini býrakýp tezgahýn üzerindeki sýcak kahveyi yudumlamaya baþlar.Karakterimiz tedirgindir;

--ne istiyorsunuz?

Þef görünümlü karakter çantayý iþaret eder;

--çantadakini...

iþaretiyle birlikte arabada onu getiren ve basýnda bekleyen kiþi karakterimize çantayý almak için elini uzatýr.Karakterimiz elini uzatan adama ve þef görünümlü olana birkaç kez þuursuzca baktýktan sonra çantayý uzatýr.Çantayý alan kiþi aldýðýný þef görünümlü kiþiye uzatýr.Þef görünümlü kiþi çantanýn içinden harddiski alarak kahvesini yudumlayan karaktere verir.Harddiski alan karakter onu itinayla bilgisayara baðlar.Karakterimiz durumdan hiçde memnun deðildir ama þimdilik sesini çýkaramamasý gerektiðinin farkýndadýr.Þef görünümlü kiþi sakin bi þekilde karakterimizle konuþmaya baþlar;

--umarým elindekilerinin deðerini biliyosundur...

--sadece tahmin ediyorum...

--bunlarý nasýl ele geçirdin?

--kiþisel beceri diyelim...

þef karakterimizin verdiði cevabý pekte inandýrýcý bulmaz.Bakýþlarý daha fazlasýný istemektedir.Çok geçmeden cevap gelir;

--olasýlýk,fonksiyon,bi kaç mantýk hesaplamasý lanet olsun...kýsacasý matematik hepsi bu sadece matematik...

verilen cevap þefi tatmin etmiþtir.Karakterimizin baþýnda dikilen ve onu binaya getiren eleman bürodan çýkar.Þef konuþmasýna devam eder;

--öncelikle seni tebrik etmek isterim,güzel bi iþ baþardýn.Gerçi çalýnmasý gereken daha çok dosya var ama sana sunduðumuz olanaklarla bu senin için pek problem olmaz...

--bu bir iþ teklifimi?

--öylede kabul edebilirsin...

--peki karþýlýðýnda ne alacaðým?

--teklifimizi kabul ettin sanýrým?Karþýlýðýný iþ bittikten sonra konuþuruz...Peki bu dosyalarý kimden aldýðýn hakkýnda bi fikrin varmý?

--hayýr ama çok zeki birisi olduðu belli...

--evet zeki ve ayný zamanda sanal bir kiþi...

--demek sizde kimliðini bilmiyorsunuz?

--kimliði olmadýðý için bilmemize imkan yok...

--bu ne demek oluyo?

--internet teki sanal bi kiþilik olduðunu söyleyebilirim...Ýnternet ilk çýktýðý yýllarda bildiðin gibi tüm dünyada bilgi paylaþýmý için kullanýlmaktaydý,tüm dünya bir çatý altýnda.Aslýnda amaç farklýydý,Amerika internet teknolojisini tüm dünyada ki bilgileri kendi çýkarlarý amacýnda kullanmak için kurdu.Sonsuz iletiþim,insanlarýn kulaðýna çok hoþ geldi,toplumdaki koyun diye tabir edilen kesimde Pamela Anderson la oyalanýyodu zaten.Kýsacasý herkesin memnun olduðu sanal bi dünya.Bir yýl kadar önce devletlerin gizli dosyalarý,bilgileri,formülleri hiç bir iz býrakmadan kaybolmaya baþladý.Amerika önce kendi içinde bir köstebekten þüphelendiler.Diðer devletler birbirlerinden ve hackerlardan þüphelenmekteydi doðal olarak ama gerçek bu kadar basit deðildi.Çalýnan dosyalarýn önemi anlaþýldýðýnda yapýlan incelemeler ve anlaþmalar sonucunda gerçek bulundu...

--gerçek neydi peki?

--gerçek mi...?Ýnsanlýðýn üzerinde bilgisayarlarýn keþfinden beri düþündükleri ama bir türlü gerçekleþtiremedikleri bir fantazi.Yapay bi zeka...kendi kendine düþünen kendi kendini yönlendiren,telefon hatlarý ve þebekelerde istediðini yapabilen yapay bi zeka...

--bu imkansýz...

--hayýr sadece tesadüf týpký suyun kaldýrma kuvvetinin veya teflon maddesinin keþfi gibi...Sence eve giren bir hýrsýzýn bakacaðý yerler nereleridir?Evin tabii ki en çok korunan yerleri...Yapay zekada bunu yaptý ve en çok korunan dosyalarý çaldý.Ardýnda hiçbir iz býrakmadan,bilgi kopyalarýný imha ederek.Yazýlý dökümanlarda yapýlan araþtýrmalarý geliþtirmeye yetmeyecek ölçüdeydi.Bu nereye kadar gidecek veya sonunda ne olacak gibi sorular bizi ilgilendirmiyor.Biz olayýn farkýnda olan diðerleri gibi dosyalarýn peþindeyiz ve sayende küçükte olsa bir kýsmýný ele geçirdik...

--peki ne yapacaksýnýz?

--soðuk füzyonun deðeri sence ne kadardýr?Kaç milyar dolar?Veya ýþýk hýzýný kat be kat aþmanýn deðeri?Bu bilgiler bir devletin bütçesinden bile daha çok para hacmine eþdeðer,yanýlýyor muyum?Eminim þimdi ne kadar büyük bir iþin altýna imza attýðýnýzýn farkýndasýndýr...

farkýndadýr ama o daha çok kaybetmek üzere olduðu bilgilerin peþindedir.

--az çok farkýndayým ve bunu sizle paylaþacak kadar da aptal deðilim...

Karakterimiz olayýn þokunu üzerinden atar.Bilgisayarýn baþýndaki eleman baðlantýyý saðlamýþ ve dosyalara girmeye baþlamýþtýr.Karakterimiz kendince zamanýn geldiðine inanýr ve oturtulduðu yerden kalkarak arkasýnda bekleyen kiþiye dirseðiyle vurur.Duvara çarpan kiþi bayýlarak yere düþer.Karakterimiz tezgahýn üzerinde duran sýcak kahveyi bilgisayarý baþýnda dosyalara giren elemanýn yüzüne bocalar.Yüzüne sýcak kahve dökülen eleman haykýrarak oturduðu yerden yere düþer ve yüzünü tutarak kývranmaya baþlar,acý çektiði bellidir.Sýrada þef görünümlü kiþi vardýr.Karakterimiz ona doðru elindeki fincanla vuracak gibi hareket yapar ama vurmaz durur ve kahve fincanýný yere atar.Þef görünümlü kiþi son derece sakindir;

--bu yaptýðýn sana biþey kazandýrmaz...

--ama biþeyde kaybettirmez...

Karakterimiz aceleyle harddiskin baðlantýsýný çekerek odadan çýkar.En yakýndaki asansörün açýk kapýsýndan içeri dalar ve binadan çýkmak için aþaðý inmeye baþlar.Nefes nefesedir ve kendi kendine konuþmaktadýr;

--orospu çocuklarý...

Asansör zemin kata gelince kapý açýlýr ve karakterimiz hiç ummadýðý bir manzara ile karþý karþýya kalýr.Onu arabayla binaya getiren ve çantasýný ondan alan kiþi tam karþýsýndadýr.Elinde silah vardýr.Karakterimiz birþey diyemeden kafasýna yediði kurþunla yere yýkýlýr.Bedeni bi kaç refleks hareketinden sonra hareketsiz kalýr.Odadan çýkarken aldýðý harddisk hala elindedir.Onu vuran eleman bir sigara yakarak derin bir nefes alýr,son derece sakindir.Þef görünümlü karakter yanýnda bir kaç kiþiyle yan asansörün açýlan kapýsýndan çýkar.Yerde yatan cansýz bedene kýsa bir süre bakar.Asansörün kapýsý bir kapanýp bir açýlmakta ve cansýz bedene çarpmaktadýr.Eðilerek sýký sýkýya tuttuðu harddiski alýr.Yerde yatan cansýz bedene son kez bakar.Yine sakindir;

--bunun olmasýna sen sebep oldun...

--- SON ---

Söyleyeceklerim var!

Bu yazýda yazanlara katýlýyor musunuz? Eklemek istediðiniz bir þey var mý? Katýlmadýðýnýz, beðenmediðiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düþündüðünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazýlarý yorumlayabilmek için üye olmalýsýnýz. Neden mi? Ýnanýyoruz ki, yüreklerini ve düþüncelerini çekinmeden okurlarýna açan yazarlarýmýz, yazýlarý hakkýnda fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloða geçebilmeliler.

Daha önceden kayýt olduysanýz, burayý týklayýn.

ÝzEdebiyat yazarý olarak seçeceðiniz yazýlarý kendi kiþisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluþturmak için burayý týklayýn.

Barýþ Keten kimdir?

amatör senaryo yazarý. . .

Etkilendiði Yazarlar:
Hayal Gücüme Yaklaþan Herkes

yazardan son gelenler

| Þiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleþtiri | Ýnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babýali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratýcý Yazarlýk

| Katýlým | Ýletiþim | Yasallýk | Saklýlýk & Gizlilik | Yayýn Ýlkeleri | ÝzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Giriþi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

ÝzEdebiyat bir Ýzlenim Yapým sitesidir. © Ýzlenim Yapým, 2024 | © Barýþ Keten, 2024
ÝzEdebiyat'da yayýnlanan bütün yazýlar, telif haklarý yasalarýnca korunmaktadýr. Tümü yazarlarýnýn ya da telif hakký sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadýr. Yazarlarýn ya da telif hakký sahiplerinin izni olmaksýzýn sitede yer alan metinlerin -kýsa alýntý ve tanýtýmlar dýþýnda- herhangi bir biçimde basýlmasý/yayýnlanmasý kesinlikle yasaktýr.
Ayrýntýlý bilgi icin Yasallýk bölümüne bkz.