..E-posta: ifre:
zEdebiyat'a Üye Ol
Ska Sorulanlar
ifrenizi mi unuttunuz?..
Yz kiinin iinde ak, gkte yldzlar arasnda parldayan ay gibi belli olur. -Mevlana
iir
yk
roman
deneme
eletiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
yelik
Yazar Katlm
Yazar Ktphaneleri

u Anda Ne Yazyorsunuz?
nternet ve Yazarlk
Yazarlk Kaynaklar
Yazma Sreci
lk Roman
Kitap Yaynlatmak
Yeni Bir Dnya Dlemek
Niin Yazyorum?
Yazarlar Hakknda Her ey
Ben Bir Yazarm!
u An Ne Okuyorsunuz?
Tm balklar  

Arama Motoru

zEdebiyat > Roman > zet > Necat Dilaver

31 Mart 2010
Sar Bank - Hayat / zet  
Necat Dilaver
Kader Sokan karsna yerletirilmi sar renkli bir bankn, bana gre romantik hikayesidir. Bankla bir eklide temasa geen baz insanlarn ksa hayat ykleri ve lmleri romann grnen konusudur. Sar bankn yerinden kaldrlmas ile tm dnyann yani alglanabilen hayatn deiebilecei fikri ise romann gizli konusudur. lm ve hayat kitabn hikayesidir. 'Tanr' kavram genelde 'hayat' yerine kullanlmtr. Yer yer ftrist gndermelere bavurulmutur.

:BIDJ:
'Sar Bank - Hayat' adl romannm ksa zeti....

Kitabm, Kader Sokan karsna yerletirilmi sar renkli bir bankn, bana gre romantik hikayesidir.
Bankla bir eklide temasa geen baz insanlarn ksa hayat ykleri ve lmleri romann grnen konusudur.
Sar bankn yerinden kaldrlmas ile tm dnyann yani alglanabilen hayatn deiebilecei fikri ise romann gizli konusudur.
lm ve hayat kitabn hikayesidir.
'Tanr' kavram genelde 'hayat' yerine kullanlmtr.
Yer yer ftrist gndermelere bavurulmutur.

Kitabmdaki karakterler ve ksa hayat hikayeleri ise yledir...
Evsiz adam: Karsn ldrmekle sulanr. Organlar devlet tarafndan alnr.
ki sevgili: Kadn, Mustafa'dan vazgeer. Adam, kadnn sevgisine ulatktan sonra kadna kar sour. Evlenirler. ocuk klonlamaya karar verirler, kadn adam Mustafa'yla aldatr. Adam, kadn ve Mustafa'y zehirler...
Yal adam: Eski polise doktor kars tenazi yapar. Sonrasnda kadn kendini asar...
Elinde kitapla gen: Gemite Kader'e arabasyla arpmtr. Bankta otururken Kader Sokak tabelas yznden anlna yolculuk yapar. Sonra Kader'in kardeini soyguncunun elinden kurtarrken lr...
Topal ve muhtar: Rvet vermek iin ehire giderler...
Modern oyuncakda alan iki kz ve bir erkek: Sar sal kz mavi gzl erkee aktr, mavi gzl erkek krmz sal kz istiyordur, krmz sal kz gzlkle erkei seviyordur. Sar sal kzla mavi gzl erkek evlenir, tane zeka zrl ocuklar olur. Mavi gzl erkek bir gn cinnet getirir ve hepsini ldrr. Krmz sal kz ise yesi olduu ete yeleri tarafndan ldrlr...
Elinde gazeteyle adam: Emekli l ykayc zel bir cenaze evi aar, batar, Allah'a yaklar ve onu anlar, tasavvufa gnl verir. Allaha kavumak iin bir an nce lmek ister ama inancna gre intihar yasaktr. O da yaamaya almaz, yemek yemez ve artk iyice pili bittiinde bir tabuta girer bir daha da kmaz.
Byklar alt dudan bile kapatan hatta yznn neredeyse yars bu byk denen tylerden oluan ksa boylu adam: Grme ve dokunma duyular eksiktir. Seslerden vazgemeye, intihara karar verir. Sonra vazgeer, lsemiye yakalanr, iyileir.
On iki yanda i arayan Mehmet: Hayal dkkan ve camide i bulamam, bir daha sar bankn olduu mahalleye gelmemeye karar vermitir. Sonrasnda zengin olur ama ak bulamaz. Tinerciler tarafndan baklanr ve lr...
Yznn bir taraf kulandan azna kadar bak yaras olan kadn: Bankta otururken yaras szlaynca eve gider. Sonrasnda alt i yerinde bir virs kapar ve izofreniye yakalanr. Hastane penceresinden der ve lr.
ki mhendis: Mahallenin ykm plann hazrlarlar. Sonrasnda biri pankreas kanserinden, dieri de bbrek yetmezliine bal kalp krizinden lr…
Sedat: Tesadfen kapsnda bulduu mektubu takipten vazgeip imha eder. Deniz'le evlenir. Polis tarafndan ldrlr..
Deniz: Huzur evinde eceliyle lr...
Okan: Kznn lmne kendinin sebep olduunu dnr. Deniz'in eski kocas Sedat yerine onu ldrr.
p Mehmet: Emekli olur ve evinde p ynlar oluur. Hastaneye kaldrlr hastane enfeksiyonundan lr.
Balk: Eceliyle memleketinde lr...
Gvenlik grevlisi: Basit yaar, hastalktan lr. Karsna hastalnn tehisini sylemez...
Hayal dkkanda alan kz: Bitkisel hayattaki kardeinin yani Kader'in fiini eker. Annesi alktan lr, babas annesi ld iin lr. Kz, anne ve babasn almaya gelen ambulansn ofryle evlenir. Eceliyle lr...
Broadwayli kadn: Gemite ak olduu adamn olu, alt hastanede lr…
Dilenci anne ve kz: Kz bir dncenin neferi olarak lr. Kadn, iki gen tarafndan sekizinci blgede ldrlr...
Pazarclarn lideri: Siyasete atlr, cinsel anlamda iktidarszdr. Babakan olur. Olunun babas tarafndan ldrlr. Halka gerek aklanmaz. Demokrasi ve halk kahraman ilan edilir.
Topu olan ocuk: Annesi ykmdan sonra caddede top oynamasna artk izin vermez. Gda teknojisti olur, huzur yerlekesindeki odasnda l bulunur...
Boyozcu: Kye ger, tarm yapar, akier enfeksiyonu sonucu kalpten lr...
Kaleleri kuran ocuk: Baarsz bir hayat sonunda intihar eder...
ki polis: Yetmi yedi yanda lrler. Birinin cenazesi kalabalk dierinin ise sakin olur.
p genler: Biri kan donduran virs yznden, biri p arabas yznden lr...
Bankn altndan geen bcek: Boyozcu ezer, mazgala iter...
Modern oyuncakdaki gzlkl erkek: Dier semte gider ve sar banka oturur, lr…
Sar Bank: Yeni semtinde, denize srt dnk vaziyette uzun yllar kalr. Kresel snma sonucu, yz yirmi dokuz sene sonra, deniz ykselince suyun altnda kalr...

Romanmn fikri altyaps ve benim iin nemi...

Romann fikri alt yapsn Nietzcshe'nin oluturduunu syleyebilirim. Gerek Nietzsche'nin hayatnn gerekse fikirlerinin bu romanda olduka etkili olduunu dnyorum. Ayrca Nietzcshe'nin ounluka ve oka yanl anlaldn da dnyorum...
Sonrasz dn ve st insan kavramlar, biraz gizli de olsa romann zeminini oluturuyor. Ayrca varoluu sorunlar olan: lm, intihar ve nemli olann o 'an' olduu fikri, zeminin bir st katn oluturuyor. En stte ise gndelik hayatn uyuturuculuu ve devamll var...

Romann benim iin nemi ise yazarken harcadm enerji ve okurken duyulmasn umut ettiim zevktir... Okunmak ve beenilmenin sadece iyi yazmakla ilgili olmadn biliyorum. Tabi bu farkndaln benim iyi yazdm anlamna gelmediini de biliyorum...

slubum...

'Kark' yani bence modern bir slubumun olduunu dnyorum.
Deien dnyayla beraber 'hz'n her eyde olduu gibi romanda da artk nemli bir argman haline geleceini n gryorum.
Hzl yaanan hayatlar ancak hzl romanlarla anlatlr. 'Sar Bank - Hayat' isimli kitabmn da bu 'bence yeni' 'iirsel ve yksel roman ekolne' bir rnek oluturabileceini sanyorum...

Romanm benzerlerinden ayran zellikler...

Bu kitabn dierlerinden fark...

ncelikle 'Sar Bank - Hayat' adl dosyam, yalnzca bir roman veya yalnzca bir yk kitab olarak grmediimi belirtmeliyim. Sar Bank - Hayat, roman ve yknn iftlemesiyle olumu, rastlantsal felsefe ieren, ykms bir romandr.
Kitabn iinde, sar bir bankn evresinde, onunla eitli sebep ve yollarla iliki kuran kahramanlarn subjektif hayat hikayeleri vardr...
Sar bank, bu hayattaki her ey gibi hatta bazen hayatn kendisi gibi sadece bir aratr...
Ftrist bir tarzla yazmaya altm bu kitabn, en nemli zelliinin pratik ve hzl bir okuma vaat etmesi olduunu dnyorum...
Bu kitapta; lm annda gemi hayatmza dair ne hatrlayabiliyorsak, hangi 'an'lar gzmzn nne geliyorsa onlar yazlmaya allmtr...
Bu kitapta; bana gre sayfa doldurmaktan baka bir ie yaramayan ve insan doadan dlayan uzun manzara tasvirlerine, 'adam azn at, kanepeye oturdu' gibi gereksiz cmlelere, bazen okuyucunun bazen de dzenin nabzna ve inanlarna gre yazlan satrlara yer yoktur...
nemli olann 'dnmek' ve 'dndrmek' olduunu dnyorum...
Felsefe iermeyen bir edebi eseri ise dnemiyorum...

Syleyeceklerim var!

Bu yazda yazanlara katlyor musunuz? Eklemek istediiniz bir ey var m? Katlmadnz, beenmediiniz ya da dzeltilmesi gerekiyor diye dndnz bilgiler mi ieriyor?

Yazlar yorumlayabilmek iin ye olmalsnz. Neden mi? nanyoruz ki, yreklerini ve dncelerini ekinmeden okurlarna aan yazarlarmz, yazlar hakknda fikir yrtenlerle istediklerinde diyaloa geebilmeliler.

Daha nceden kayt olduysanz, buray tklayn.

zEdebiyat yazar olarak seeceiniz yazlar kendi kiisel ktphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi ktphanenizi oluturmak iin buray tklayn.

Yazarn roman ana kmesinde bulunan dier yazlar...
Sar Bank - Hayat

Yazarn dier ana kmelerde yazm olduu yazlar...
A Ak... [iir]
Ya ve Ak... [iir]
Hzn [iir]
Melanin [iir]
2022, Prozac [iir]
Yal... [iir]
Gl... [iir]
Sev Olum... [iir]
Akn spat Hzn [iir]
D' ve Anlam [iir]

Necat Dilaver kimdir?

Ara-y. . . iirde, ykde ve yaamda; 'ara' da kalma ederi: Aray. . .

Etkilendii Yazarlar:
Umut, ekmek, smr, tanr, insan, hayat, hzn...

yazardan son gelenler

yazarn ktphaneleri

| iir | yk | Roman | Deneme | Eletiri | nceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babali Ktphanesi | Yazar Ktphaneleri | Yaratc Yazarlk

| Katlm | letiim | Yasallk | Sakllk & Gizlilik | Yayn lkeleri | zEdebiyat? | SSS | Knye | ye Girii |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

zEdebiyat bir zlenim Yapm sitesidir. zlenim Yapm, 2024 | Necat Dilaver, 2024
zEdebiyat'da yaynlanan btn yazlar, telif haklar yasalarnca korunmaktadr. Tm yazarlarnn ya da telif hakk sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadr. Yazarlarn ya da telif hakk sahiplerinin izni olmakszn sitede yer alan metinlerin -ksa alnt ve tantmlar dnda- herhangi bir biimde baslmas/yaynlanmas kesinlikle yasaktr.
Ayrntl bilgi icin Yasallk blmne bkz.