..E-posta: Þifre:
ÝzEdebiyat'a Üye Ol
Sýkça Sorulanlar
Þifrenizi mi unuttunuz?..
Yaþama karþý sýmsýcak bir sevgi besliyorum... -Dostoyevski
þiir
öykü
roman
deneme
eleþtiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Yazar Kütüphaneleri

Þu Anda Ne Yazýyorsunuz?
Ýnternet ve Yazarlýk
Yazarlýk Kaynaklarý
Yazma Süreci
Ýlk Roman
Kitap Yayýnlatmak
Yeni Bir Dünya Düþlemek
Niçin Yazýyorum?
Yazarlar Hakkýnda Her Þey
Ben Bir Yazarým!
Þu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm baþlýklar  

Arama Motoru

ÝzEdebiyat > Öykü > Baþkaldýrý > Oðulcan Kýzýl

13 Haziran 2010
Yelkocan 23'te  
Oðulcan Kýzýl
Saat 20:03 Annem haklý mýydý acaba?Ýnsanýn yapýsý hiç mi deðiþmiycekti?Hep mi o ego hüküm sürecekti bu gezegende?Bilmiyorum.Geleceði gör- me konusunda annem kadar yetenekli deðilim.Ama bir de þöyle düþünelim tamam insan deðiþmedi,egolar hükmüne devam etti,bende öldüm gittim.Düþüncelerimi taþýdým o tarafa.Cehennemde devrim yapabilicek kadar güçlü müyüm?

:AHBA:
0-1-2-3 Baþlaaa !

Saat 01:23
Sarhoþum.Dýþarý çýktým , açýk büfe arýyorum.Yürüyorum zifiri karanlýk sokaklarda.Yaðmur baþlýyor lanet olsun bir de bu lanet þey eksikti.
30 dakikadýr dýþarda yürüyorum fakat tek bir açýk büfe yok.Cebimdeki son sigaramý çýkardým nefes kapýlarýmýn arasýna sýkýþtýrdým diðer ce-
bimdeki çakmaðýmý çýkarýp akciðerimi aleve verdim.Sigaramdan derin nefes çektikten sonra koþmaya baþladým.Koþuyordum umarsýzca koþuyor-
dum.Aydýnlýk bir sokak gördüm hemen girdim oraya.Ve sonunda bir büfe.Çocuksu bir sevinçle ilerliyorum büfeye doðru.Iþýldayan tabelasý
takýlýyor gözüme."Kader Büfe".Nedendir bilmiyorum o an çok anlamlý geliyor bana o isim.Ýçeri giriyorum 50-60 yaþlarýnda bir amca oturuyor kasa
da kedisini seviyor.Alýcaklarýmý alýyorum tam çýkarken amca sesleniyor bana "delikanlý,bu yüzü unutma" diyor bana.Niye öyle söylediðini düþünü-
yorum yol boyunca ama yok bulamýyorum ve öyleydi böyleydi derken evime varýyorum.
Saat 02:23
Açýyorum 6 milyona aldýðým þarabýmý.Mumlarýmý yakýyorum,küllüðümü sigaramý hazýrlýyorum ve en önemlisi müziðimi açýyorum.Bu ana en çok yaký-
þana parçayý."Portishead-Roads".Tüm sarhoþluðumla içiyorum þarabý,tüm nefesimi adýyorum içtiðim sigaraya.Telefonum çalýyor.Arayan "özel numa-
ra".Ne özelliði var bilmiyorum bu yüzden de açmýyorum.Sarhoþluðum her kadehte daha da artýyor.Ama pes etmek yok adýmý hatýrlamayana kadar
içmeliyim.Ciðerlerim gece mavisine dönene kadar devam etmeliyim o sigaraya.Belki böyle kurtulurum diye umuyorum o karanlýk geçmiþten.Ama ol-
muyor.Sarhoþluðum ilerlemiyor,ciðerlerim sallamýyor artýk o zehri.Onlar bile isteklerime cevap vermiyor.Ýþte tam bu sýra þu kelime çýnlýyor kula-
ðýmda.Yalnýzlýk.
Saat 03:23
Düþünmeye baþlýyorum.Yalnýz mýyým?Yoksa bu sýfatý bile haketmiyecek kadar kirli miyim?Konuþmayý deniyorum kendi kendime.Baþarýsýz.Neden?
Nedeni basit.Çünkü ruhum küs bana.Böyle aciz bir bedende hapsolduðu için kýzgýn bana.Ne yapacaðýmý bilmiyorum.Elimdeki herþey kayýp gitmiyor
bile çünkü onlar çoktan bana bakýp gülmeye baþlamýþlar.Avazým çýktýðý kadar baðýrýyorum.Duyan yok.Neyse ki alýþtým buna.Yadýrgamýyorum.Ama
yinede üzülüyorum.Bir düþünsenize yanýnýzda söylediðin þarkýya,içtiðin þaraba eþlik eden yok.Biliyorum çok kötü.Ama bunlarý duyup sakýn acýmayýn
bana.Saat daha erken ne de olsa.
Saat 04:23
Sýkýldým.Yeni bir eðlence bulmalýyým kendime.Bir de televizyonu deyelim bakalým.Bu saatte ne bulucaksam.Yine de þansýmý deniyor ve açýyorum
televizyonu.Kanallarda 5 saniyeden fazla durmuyorum.Sað el parmaklarýma iþgence yapýyorum.Televizyonda gezerken anlyýyorum ben neden ken-
dimi insanlardan soyutladýðýmý.Ben böyle olamam.Televizyon baþýnda ömür geçiremem.Dizi seyredip eðlenemem.Magazin programlarý izleyip tatmin
edemem egomu.Yapamam ben bunlarý.Sýradan olamam ben herkes gibi deðilim ben.Þimdi bunlarý okuyup içinizden þunu mutlaka diyceksiniz "ukala"
Ne diyim keyfiniz bilir.Ama eðer bunlarý yapmamak,sýradan olmamak,idealleri doðrultusunda yaþamak ukalalýksa eðer evet haklýsýnýz ben az önce
bahsettiðiniz karakterde bir insaným,ukalayým!Neyse kafa açmýyým zaten bir faydasý olucaðýnýda zannetmiyorum.Beni anlamýycaðýnýzdan fazlasýy-
la eminim.Tüm bunlarý býrakýp yatýyým ben siz bana daha fazla küfür etmeden.Ýyi geceler popüler kültür sarayýnýn köleleri.
Saat 05:23
Hemen "haydaa noluyo bu adam az önce yatmadý mý ya" demeyin.Ben bu saatlerde rüya görüyordum.Ee o kadar þey paylaþtým sizinle rüyamýda
paylaþýyým dimi ama.Bakýn þimdi iyi dinleyin.Açýkçasý ben sizin yerinizde olsam bu bölümü okumazdým.Oldukça saçma gelicek anlam veremiyceksi-
niz.Çünkü iþin arka plana bakmýycaksýnýz.Bunun bir rüya olduðunu düþünmiyceksiniz.Neyse ben bunu yazmakla mükellefim.Hadi baþlayalým o za-
man.Bir maðaradayým.Peþimde olanlardan kaçýyorum.Bir ülkenin hükümadarý beni öldürmek istiyor.Tüm ordusunu bu iþe harcýyor.Yaklaþýk bir ay
saklanmayý baþardým.Maðarama o kadar alýþmýþým ki içeride nasýl büyüdüðünü anlamadýðým bir çiçek en yakýn arkadaþým olmuþ.Onunla herþeyimi-
paylaþýyorum.Þarký bile söylüyorum ki baþýma ne geldiyse bu yüzden geldi.Ben ona þarký söylerken sanýrým saklandýðýmý,öldürülmek istendiðimi,
arandýðýmý unutmuþum bununla da kalmayýp kendimi öyle kaptýrmýþým ki baðýra baðýra söylüyorum þarkýmý.Oralarda gezen bir adam beni duyuyor.
Hemen koþup o mükemmel,o eþsiz hükumdarýna yetiþtiriyor.E tabii haliyle buluyorlar beni.Karga tulumba toplayýp hooop saraya "hükumadrýmýzýn"
karþýsýna.Soruyor bana "Neden ey aciz köle neden ?".Cevaplýyorum "Öldür beni!"."Hayýr" diyor "Açýkla"."Bir kral bir köleden açýklama bekliyor
ha ve bu da yetmeþmiz bir de köleye aciz diyor yazýk."Hükumdar sinirleniyor,ayaða kalkýyor ve kendine yakýþaný yapýyor daraðacýana gönderiyor
beni.Aradan 3 saat geçiyor.Hazýrlýklar yapýlýyor,meydana daraðacý kuruluyor,halk toplanýyor.Getiriyorlar beni.Akýllarý sýra gövde gösteri yapý-
caklar "yüce kral ve emrindekiler".Her þey hazýrlanýyor,beni tabureye çýkarýyorlar,halata boynuma takýyorlar.Kral geliyor yanýma."Sana son bir
þans" diyor."Söyle "Neden ?"."Bak aciz kral" diyorum."Bu gördüðün insanlar bir gün gelicek senin o lahým kokan tahtýný senden alýcak,nedeni ben
olucam.Yaptýðýn zulüm karþýlýksýz kalmýycak.Sen bu mutlu halký böldün.Birbirlerinden ayýrdýn.Zengin-fakir dedin.Ama en önemlisi dizlerinin üstü
ne çöktürdün onlarý.Gün gelicek senin onlar önünde çökücek dizlerin kalmýycak.".Kral buna daha fazla katlanamýyor cellata "Vur !" diyor tabure-
ye.Cellat tam vururken bir ses yükseliyor halkýn arasýndan "Özgürlük !" diye baðýrýyor biri.Halkta katýlýyor ona.Cellat duraksýyor vuramýyor ta-
bureye.Ama baþladýðýn iþi yarým býrakmýycaksýn.Ben vuruyorum o diktatör tabureye.Öldürüyorum kendimi.Çünkü biliyorum.Artýk yaþamanýn bir
anlamý kalmadý.Ölümüm ise bir halkýn dirilmesine sebep oldu.Þimdi siz söyleyin."Hangisi daha deðerliydi yaþamam mý,ölmem mi ?"
Saat 06:23
Artýk uyanma vakti.Güzel rüyaydý.Umarým bu rüyayla bir þeyler anlatabilmiþimdir size kendimle ilgili.Neyse etkisinde kalmýyalým sadece bir
rüya ne de olsa.Karanlýk,soðuk ve öfkeli hayatýma geri dönelim.Genelde normal insanlar uyandýktan sonra kahvaltý yapar.Ama bu sayfalarýn ardýn-
daki insan müsfettesi ne yapar kahvaltýyý sade bir kahve ve sigarasýyla geçirir.Þanssýzlýk bu olsa gerek.Sigaram bitmiþ.Yine düþelim bakalým yol-
lara.Yürüyorum.Tam karþýmda bir büfe.Adýný okuyorum ve kalýyorum."Kader Büfe".Nasýl olurdu o büfe evimden çok çok uzakta karanlýk bir sokak-
taydý.Bir ihtimal isim benzerliðidir diyip büfeden içeri dalýyorum.Ayný amca ayný kedi.Delirmek üzereydim.O gün sarhoþtum evet ama ne yaptýðýmý-
da hatýrlýyordum.Amcadan sigaramý istedim o bana sigrayý uzatýrken yüzünde ilginç ve bir o kadar anlamlý bir gülümseme belirdi.Afallamýþ bir þe-
kilde büfeden çýkarken amca tekrar seslendi bana "delikanlý,tanrý seni seviyor.".Buda ne demekti þimdi.Koþa koþa evime geldim.Koltuðuma otur-
dum,sigaramý yaktým ve düþünmeye baþladým.Tanrý seni seviyor ne anlama geliyordu.Konuþtuðum bir melek miydi ?Yoksa kafam hala mý güzel ?
O aný unutmak için kahvemi hazýrladým,sigaramý alýp balkona çýktým.Yine güzel bir þarký eþlik edicekti bana."Soft Cell-Tainted Love".Güneþle ilk
kez tanýþmýþ gibiydim.O kadar parlaktý ki gözlerimi açamýyordum bir yandan da o kadar karanlýktý ki ruhumu yansýtýyordu.Kahvaltýmý yaptým.
Odama çekildim.Aklýmda hala o amcanýn söylediði vardý.Tanrý beni seviyor muydu?Sevmese dünyaya yollar mýydý?O kadar soru çýkýyor ki bundan.
Bundan kurtulmam lazýmdý ve en etkili yolu seçtim.Film.Hatta bununla da kalmadým en etkili filmimi seçtim."Léon."
Saat 07:23
Dvd'mi elime aldým,açtým ve açar açmaz bir kaðýt düþtü yere.Kaðýdý buruþukluðundan kurtardým ve açtým.Kaðýtta "Bir gün Tanrý gelicek,seni
alýp götürücek,cennet mi cehennem mi diyecek,sense beni dünyaya geri yolla diyeceksin"yazýyordu.Aklým iyice karýþmýþtý.O dvd'nin içine nasýl
girmiþti o kaðýt.Hiç bir þey düþünmemeye çalýþarak filmi baþlattým.Film devam ediyor Léon adam öldürmede ki yeteneðimi sergiliyor ama ben
bir türlü dikkatimi toplayamýyorum.Ooof ooof hayattaki en büyük paradoksum olan tanrý her yerde karþýma çýkmak zorunda mý ?Bu saatte bun-
larý düþünmiycem hayýr.En iyisi çýkýp biraz dolaþmak.
Saat 08:23
Aylar sonra herhangi bir büfeye gitmek dýþýnda dýþarý çýkýyorum.Ýlk kez sahneye çýkýcakmýþ gibi hissediyorum kendimi.Gömleðimi giyiyorum,
altýna bir pantalon uyduruyorum,ayakkabýlarýmý baðlýyorum ve apartmanýn kapýsýný açmak üzereyim.Sanki biri beni sahneye davet etmek üzere
gibi.Ve kapý açýlýr.Dýþardayým.Hava 20-25 derece.Yürüyorum yavaþ yavaþ.Ýnsanlarý analiz ediyorum ki bence sizde yapýn yalnýzken yapabilecek
en eðlenceli þeydir.Yürümeye devam ederken bir kadýn bana çarpýyorum.Tam 4 ay sonra bir kadýn bedeni deðiyordu tenime.Affedersiniz dedi ama ben
önemli deðil diyemedim.Dilim tutulmuþtu ya da baþka bir bakýþ açýsýyla yaðmur ormanlarýndaki yerliler gibi bakakaldým.Sonra silkelendim.Biraz
nefes alýp yoluma devam ettim.Bir süpermarkete girdim akþam için alýþveriþimi yaptým.Ve yine her zamanki gibi istikamet ev.
Saat 09:23
Anahtarý kilide soktum anahatara 2 tur attýrdým içeri girdim.Elimdekileri býrakýp attým kendimi bir koltuða.Hemen sigarama sarýldým.Sigaramý-
içerken düþündüm de son 9 saat içinde ne de çok þey geldi baþýma.Oysaki benim hayatým renksiz,tatsýz,tutsuzdu.Þimdi melek olduðuna inandýðým
insanlar görüyorum,evimde ilginç notlar buluyorum ve en önemlisi ben artýk sarhoþ olabiliyorum.Bugünü nasýl geçiceðini düþünürken bir yandan da
evdeki tüm perdeleri çekiyorum.Madem tüm gün evde olucam kendimce eðlenicem bu aydýnlýkta olmamalý.Çünkü içtiði her kadehte ben daha aydýn-
lýk görücem bu evi yani güneþe falan ihtiyacým yok.Tüm nevaleyi dolabýma kaldýrýyorum masamý falan hazýrlýyorum zamanýn geçmesini bekliyorum.
Saat 10:23
Zamanýn geçmesi için en iyi yolu biliyorum sanýrým.Müzik.Hemen gidiyorum plaklarýmýn baþýna.Ýhtiyacým olan þeyi buluyorum hemen.Bob Dylan.
Pick-up'ýma uzanýyorum.Plaðýmý takýyorum,iðneyi plaða dokunduruyorum.Þarkýnýn baþlamýsýyla beraber kendi hayatýmda sýnýf atlýyordum.Artýk
aciz deðildim bu evde kraldým.Kendi kendime dans etmeye baþladým.Eðleniyordum biliyor musunuz öyle bir haldeydim ki ufacýk bir kadýn gülümse-
mesine aþýk olabilirdim.Gerisini siz düþünün.Ama tabii ki kýsa sürüyor bu krallýk.Þarký bitiyor.Hayat yeniden baþlýyor ve bu adam yine aðlýyor.Bur-
numdan sümüðüm akýyor,aðzýmdan hýçýkýrýk sesleri yükseliyor.Bir yandan da gülüyorum.Çünkü her gülümsememde ruhumdan bir parça cehenneme
yavaþ yavaþ yol alýyor.
Saat 11:23
Ölü bir bedenin arkasýna gizlenmiþ gibiyim.Kafamý çýkardýðýmda vurulucak gibi hissediyorum.Tanrým paranoyada uzatmalarý oynuyorum saný-
rým.Bir melek gönder bana tanrým bir melek yeniden yaþamayý öðretsin bana yeniden nefes almayý yeniden zevk almayý yaptýklarýndan.Çok mu þey
istiyorum söyle.Ne olur ya ne olur bende insan olsam herkes gibi yaþasam.Ýçinde bulunduðum boþluða hayat diyebilsem ne olur.Beni yaratýrken
sevgi sözcüðünü unuttun galiba.Yok o bende ama teþekkür ederim çok daha güçlü bir duygu aþýlamýþsýn bana.Ýsmini merak etme ya biliyorsun
ne de olsa."Nefret."Ne yapýyým bununla.Gidip adam mý öldüriyim ? Yoksa gidip sevenlerden mi alýyým rövanþý ? Ne istiyorum biliyor musun ? Sade-
ce seninle karþý karþýya geldiðimiz ana bir an önce gelmek istiyorum.Tüm öfkemi kusucam sana.Bana verdiðin tüm nefreti.Aaa pardon sen bunu
zaten biliyorsun dimi ? Çünkü kader diye bir þey yaratmýþsýn.Ne yapýcaðýmýzý önceden biliyosun sen.Boþversene ya.Eðer sen yolladýðýn kitaplarda
yazdýðý kadar güçlü olsaydýn dünyayý yaratmazdýn.Niye biliyor musun?Dünya senin oyuncak sepetin bizlerde senin oyuncaklarýnýz.Sýkýldýðýn za-
manlarda savaþtýrýyosun bizi.Bazen bizi dýþkýlarýnla ödüllendiriyosun.Sonra aþký gönderiyosun dünyaya.Ýþte senin en büyük oyuncaðýn bu."Aþk"
ne güzel kelime deðil mi ne anlamlý gözüküyor ?Ama öyle olmuyor iþte.Bu oyun bahçesinin en tehlikeli ve en yaygýn oyuncaðý.Çünkü karþýlýðýnda bir
bedel ödemiyorsun.Aslýnda bizzat kendini feda ediyorsun ama farkýnda bile deðilsin.Þimdi söyle bana aþký gönderen tanrý.Eþitlik ve özgürlüðü
niye aldýn elimizden ?Onlar yok dimi sakýncalý onlar.Komiksin ya ne diyim.Ýyi eðlenceler sana ama merak etme az kaldý yanýna gelmeme geldiðimde
beraber oynýycaz.
Saat 12:23
Az önce ki siteme çok takýlmayýn tamam mý?Bu yazýyý okuyan ve tanrý yanlýsý insanlar varsa kusura bakmasýn.Görüþler benim nasýl olsa cehen-
nemde yanýcak olanda benim.Korkmayýn yani tek gidicem oraya sizinle iþim olmaz.Bu arada günüde yarýlamýþýz ya helal olsun bize.Tam 12 saattir
bir þeylerden bahsediyorum size kendimle ilgili umarým beyninizde ufacýkta olsa bir iz býrakmýþýmdýr iyi ve ya kötü farketmez.Þimdi devam edelim
boþluðumdaki serüvene.Öðle saatleri genelde sýcak olur ama evi içi oldukça soðuk.Hangi aydayýz acaba,neyse.Þu anda farkettimde tarih kavramý-
ný yitirmiþim ben.Doðum günümü bile hatýrlamýyorum.büyük ihtimalle dünyada o gün bir felaket falan olmuþtur.Bende tam o sýra dünyaya gelmiþim-
dir.Ya da tanrý beni dünyaya fýrlatmýþtýr.Beliki de neden olmasýn.Sadece saati biliyorum zaman olarak.O da bana yetiyor zaten.Nasýl olsa son saat-
lerimiz öyle deðil mi gri küllerinin altýnda tertemiz kýzýllýk yatan sigaram?Cevap yok.Olmýycakta zaten o bana cevabýný söylediðinde tanrý benim
fýrýnýmý ýsýtmaya baþlamýþ olacak.Of salla kim takar ölümüde ölümü bana layýk görenide.Ben bu güzel öðle saatimi bir kadeh vodkayla þefeflendi-
riyim.
Saat 13:23
Vodkamý güzelce bardaðýma koydum.2 tanede buz attým mý tamamdýr.Sek duble buzlu vodka hiç bir þeye deðiþilmez.Ýlk yudum aldým.Karaci-
ðerim mutluluktan uçuyor.2. yudumu aldým üstüne bir de sigaramý kökledim.Ýçerisi panayýr gibi þimdi tüm organlarýmýn yüzü gülüyor.Ben bunlarý
böyle anlatýyorum ama kimsenin siroz olmasýna sebep olmak istemem.O yüzden benim zevklerime takýlmayýn fazla.Tanrýya haykýran,sigarasýyla
konuþan adamdan ne beklersin ki zaten. Bak gördün mü?Muhabbete dalmýþýz vodkam bitmiþ hiç söylemiyosunuz da.Biraz bekle lütfen sevgili ve
bir o kadar sefil okuyucum.Geldim yeni dublemle.Sakýn beni bu içki düþkünlüðüme kafanýz takýlmasýn.Sadece kafam güzel olunca yaþadýðýmý his-
sediyorum ben buna da yaþamak denirse tabii.Muhabbetin sardý ya ne kadar konuþmasanda sessizce dinledin beni sabýrlý,aciz okuyucum.Teþekkür-
ler.
Saat 14:23
Yalnýzlýðýn doruklarýndayým.Özgürlüðün olunabilicek en uzak noktasýndayým.Hayatýn tamamiyle dýþýndayým.Ýnsan olduðumdan,konuþabildiðim-
den,nefes alabildðimden,iletiþim kurabildiðimden,sarhoþ olduðumdan,aðladýðýmdan,acýyý hissettiðimden öylesine þüpheliym ki.Kim bilr belki de bu
taraf bana göre deðildir.Bu curcunada yaþamaya layýk deðilimdir belki.Aslýnda herkes ne güzel ayak uydurmuþ ya bu düzene.Kimse bozuntuya ver-
miyor.Öyle usul usul devam ediyor hayata.Þikayet etmiyor kimse.Niye çünkü korkuyor.Ona öðretilmiþ.Sesini çýkarma,sürüye uy denmiþ.Ne acý ya
kimse farkýnda deðil çevresinde neler olduðunun.Ama naparsýn adeletsiz dünya diye boþuna demiyorlar.Herkes kendi hayatýnýn peþinde.Ne olup
bittiði umurunda bile deðil insanlarýn ya da ýsrarla kendine böyle hitap edenlerin. Bence en doðru terim biolojide.Ýnsan falan yok hepimiz hayvanýz.
Aksini iddaa eden varsa bu yazýyý okumasýn mümkünse.Yýrtýp atsýn eminim dýþarýda daha eðlenceli þeyler bulabilir.Ama kabul etmeliyiz hayvan oldu-
muzu.Tanrýnýn verdiði aklý yalnýzca kendiniz için kullanýyorsanýz eðer bir köpekten farkýnýz ne ?Aynýsýný o da yapýyor. Neyse siz bana daha fazla
küfür etmeden kapatýyorum konuyu.Umarým bunlarý kulak arkasý etmeyen birkaç kiþi bulabilirm.
Saat 15:23
Bugün ne zaman biticek ya of.Hala öðlen.Hava bir türlü kararmýyor.Güneþten nefret ediyorum.Iþýktan nefret ediyorum.Sýcaklýktan nefret e-
diyorum.Ben ayý seviyor,soðuða tapýyor,karanlýkta yaþýyorum.Kýsacasý bu gündüz vakitleri benim çin hiçbir anlam ifade etmiyor.O zaman ne yapma-
lý bu zamanda biliyor musunuz?Gecenin geliþini beklerken yaþadýðým sabýrsýzlýða biraz alkol katmalý.Yýllardýr rafta bekleyen viskime kýymalýyým ar-
týk.Bildiðim kadarýyla diðer tarafa böyle þeyler götürülmüyor.Viskiyi tozlarýnda arýndýrýp bardaða boþaltýyorum.Tadýna bakýyorum.Gayet hoþ.Saat-
e uygun hiç deðilse.Biraz olsun keyif veriyor bana.Buna bir de balkon ekliyelim bakalým nasýl olucak.Balkonda her zamanki yerime oturuyorum ve
baþlýyorum insan analizine.Caddede bir koþuþturmaca var.Markete giren insanlar,takým elbiseli ve ensesi kalýn adamlar var.Bunun yanýnda ufak bir
çocuk mendil satma peþinde.Kimse dönüp bakmýyor bile.Bir an çocuðu sadece benim gördüðümü zannetmeye baþlamýþtým ki bir adam çocuða yak-
laþtý.Bir þeyler söyledi çocuða.Ne söylediðini bilmiyorum ama çocuðun bunlardan memnun olduðu söylenemez.Tam konuþtu bitti sandým ki adamdan
bir tokat çocuðun suratýna.Bakakaldým o çocuk daha 7 yaþýnda bile yoktu.Yanýndan geçenler bir þey yapar diye bekledim.Ama yok.Ýnanbiliyor mu-
sunuz ya kimse ama hiç kimse dönüp bir kelime etmedi.Bu kadar ucuz olmuþtu demek ufacýk bir çocuðun sokak ortasýnda tokar yemesi.O zaman
tekrar anladým benim bu dünyaya ait olmadýðýmý.Yüzümde ki þaþkýnlýk ifadesini geçer geçmez doðruca evime girdim kuarllarýný benim koyduðum
özgür ülkeme.
Saat 16:23
Kurallarýný ben koydum demiþken öðrenmek ister misiniz?Elbette isterseniz.Baþlayalým o zaman;
1)Tanrý yok.
2)Günah yok.
3)Yalan yok.
4)Sevgi yok.
5)Aþk yok.
6)Güven yok.
7)Ve en önemlisi dýþarýda ki kokuþmuþ hayata dahil olmak yok.
Bu kurallardan taviz vermedim hiç.Ne tanrýyý kabul ettim,ne günahý.Ne yalan söyledim,ne sevdim ne de aþýk oldum.Kimseye güvenmedim ve o ucuz
boþluða girmedim hiç.Þu sayýlý saatlerimde de fire vericeðimi sanmýyorum zaten.Kendimle tek gurur duyduðum þey bu.Ben söylediðim ve istediðim
her þeyi baþardým.Ne kadar iyi þeyler söyledim ne kadar güzel þeyler istedim bilemem ama sonuçta hepsini yaptým.Benden size bir tavsiye kesin-
likle ama kesinlikle ne pahasýna olursa olsun kiþiliðinizden taviz vermeyin.Emin olun faydasýný görüceksinizdir.
Saat 17:23
Ýþte sonunda oluyor.O lanetli enerji kaynaðý bir kez daha tarih oluyor.Karanlýk bu savaþý tekrar kazanýyor.Az da olsa mutlu hissettiriyor bu
durum bana kendimi.Perdelerimi açýyorum.Kendi ülkeme uyguladýðým ambargoyu kaldýrýyorum bir bakýma.Þu anda tek istediðim tek þey son bir kez
daha uyumak.Bir sigara yakýyorum güzellik uykuma yatmadan önce.Sigarayý bir þevkle bitiriyorum kafamý yastýða koyuyorum ve baþlýyor nacizane
rüyalarýmdan biri.
Saat 18:23
Evet tekrar bir rüyada beraberiz.Lafý fazla uzatamadan anlatamaya baþlýyým ben.Denizin tam ortasýnda bir teknenin içinde yalnýzým.Dümeni
özgür býrakmýþým onun caný nereye isterse oraya gidiyoruz.Bir ada görüyorum uzakta.Dümenin baþýna geçip yöneliyorum o adaya doðru.Yaklaþtýk-
ça bir çýðlýk yükseliyor adadan.Ben yaklaþtýkça çýðlýk daha da güçleniyor.Sanki gelmemi istemiyor ada.Varýyorum adaya.Çýðlýk katlanýlmýycak bo-
yutta ve aralýksýz devam ediyor.Koþuyorum adanýn içinde sese doðru ama bulamýyorum.Biri benimle oyun oynuyor sanki.Sese tam yaklaþtým diyo-
rum bir anda ses benden uzaklaþýyor.Delirmek üzereyim ama iþin peþinide býrakmýyorum.Ses ne kadar inatçýysa bende o kadar inatçýyým.Sonunda
birini görüyorum sesten oldukça uzak bir yerde.Yanýna gidiyorum.Üstü baþý kan içinde kýyafetleri parçalanmýþ bir kadýn.Adýný soruyorum cevap
yok.Silkeliyorum onu tepki yok.Sinirlerim alt üst.En sonunda pes ediyorum.Arkamý dönüp giderken sesleniyor bana "sen gel yanýma" diyor.Dönüyo-
rum."Ben senin vicdanýným" diyor.Þaþýrýyorum insanýn vicdanýyla karþýlaþmasý pekte alýþýldýk bir þey deðil sonuçta."Bak ne haldeyim,parçalanadým,
hýrpalandým senin yüzünden." "Peki ya baðýran kim" diyorum. "Ruhun" diyor. "Ne halde olduðunu dinle belki yaþamýn boyunca yaptýklarýný biraz ol-
sun anlarsýn."diyor.Ben bu kadar mý kötüyüm ya bu kadar mý acýmasýzým ?Ruhum ve vicdaným bana sýrt dönmüþse eðer terkedildiysem maneviya-
tým tarafýndan yapýcak bir þey kalmamýþ demek.Ýnsan kendi hayatýnda bile figüran olabiliyorsa yapýlacak tek þey var.Taþýnmalý artýk buralardan.
Saat 19:23
Uf ne korkunç rüyaydý ya! Vicdanýmla kavga ettim,ruhuma hesap verdim ve henüz ölmedim.Neyse ya hiç takýlamýycam böyle þeylere.
Gidip biraz daha içiyim ben.Güzelde bir müzik eþlik etsin bana.Benden mutlusu yok iþte o zaman.Rakýmý çýkarýyorum,mezelerimi hazýrlý-
yorum.Arkadanda Müzeyyen ablam eþlik ediyor bana,of! Benim gözümde yaþamak budur iþte.Birde aþýk olsam eksik yanlarým tamamlaný-
cak.Ama ona yer yok bu bedende.Onun oluþturduðu açýðý nikotin ve anason bastýrýyor.Baþlýyoruz yine içmeye.Kendime aþýk oluyorum.Ken-
dime övgüler yaðdýrýyorum.Kýsaca kendimi benliðimin tanrýsý ilan ediyorum.Sarhoþ olarak ibadet ediyorum.(Sanýrým çok dindarým.)Dualarý-
ma yanýt veremiyorum ama.Kim bilir belkide çok uç þeyler hissediyorum.Belki insanlar benim dualarýmýn kabul olmasýna hazýr deðil.Biraz
daha zaman tanýyýcam onlara.Yaklaþýk bir 100 yýl kadar.Annem zamanýn birinde bu söylediklerime þöyle karþý çýkmýþtý."Ýnsan bundan
1000 yýl sonrada insan olarak kalýcak.Düþüncelerin bu dünyada gerçekleþmiycek.Ama eðer içindekileri diðer tarafa taþýyabilirsen,tanrý-
ya teslim olmazsan kim bilir belki cehennemde devrim yapabilirsin."
Saat 20:03
Annem haklý mýydý acaba?Ýnsanýn yapýsý hiç mi deðiþmiycekti?Hep mi o ego hüküm sürecekti bu gezegende?Bilmiyorum.Geleceði gör-
me konusunda annem kadar yetenekli deðilim.Ama bir de þöyle düþünelim tamam insan deðiþmedi,egolar hükmüne devam etti,bende öldüm
gittim.Düþüncelerimi taþýdým o tarafa.Devrimi yapabilicek kadar güçlü müyüm?

.Eleþtiriler & Yorumlar

:: .....
Gönderen: Ömer Faruk Hüsmüllü / , Türkiye
13 Haziran 2010
Öykü kendisini okutturuyor,ama imla kurallarýna biraz dikkat edilse ve þekil bozukluðu giderilse daha güzel olabilirdi.Teþekkürler.Saygýlarýmla...

Söyleyeceklerim var!

Bu yazýda yazanlara katýlýyor musunuz? Eklemek istediðiniz bir þey var mý? Katýlmadýðýnýz, beðenmediðiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düþündüðünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazýlarý yorumlayabilmek için üye olmalýsýnýz. Neden mi? Ýnanýyoruz ki, yüreklerini ve düþüncelerini çekinmeden okurlarýna açan yazarlarýmýz, yazýlarý hakkýnda fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloða geçebilmeliler.

Daha önceden kayýt olduysanýz, burayý týklayýn.

ÝzEdebiyat yazarý olarak seçeceðiniz yazýlarý kendi kiþisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluþturmak için burayý týklayýn.

Yazarýn diðer ana kümelerde yazmýþ olduðu yazýlar...
Bazen [Þiir]
Kýsýr Döngü [Þiir]
Yalnýzlýk Sohbeti [Þiir]
Hayaller Ülkesi [Þiir]

Oðulcan Kýzýl kimdir?

Çok farklý þeylerdir fikirler. Onlarýn kudretine bizzat þahit oldum ben. Fikirleri adýna öldürülen fikirlerini savunurken ölen pek çok insan tanýdým. Ancak bir fikri öpemez ona dokunamaz ve ya sarýlamazsýnýz. Fikirler hissetmez,aðlamaz ve sevmezler.

Etkilendiði Yazarlar:
Pek çok isim yazabilirim fakat buraya sýðdýramam. Bu nedenle her birine ayrý ayrý teþekkürlerimi sunuyorum.

yazardan son gelenler

| Þiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleþtiri | Ýnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babýali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratýcý Yazarlýk

| Katýlým | Ýletiþim | Yasallýk | Saklýlýk & Gizlilik | Yayýn Ýlkeleri | ÝzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Giriþi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

ÝzEdebiyat bir Ýzlenim Yapým sitesidir. © Ýzlenim Yapým, 2024 | © Oðulcan Kýzýl, 2024
ÝzEdebiyat'da yayýnlanan bütün yazýlar, telif haklarý yasalarýnca korunmaktadýr. Tümü yazarlarýnýn ya da telif hakký sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadýr. Yazarlarýn ya da telif hakký sahiplerinin izni olmaksýzýn sitede yer alan metinlerin -kýsa alýntý ve tanýtýmlar dýþýnda- herhangi bir biçimde basýlmasý/yayýnlanmasý kesinlikle yasaktýr.
Ayrýntýlý bilgi icin Yasallýk bölümüne bkz.