..E-posta: Þifre:
ÝzEdebiyat'a Üye Ol
Sýkça Sorulanlar
Þifrenizi mi unuttunuz?..
Güzellik her yerde karþýlaþýlan bir konuktur. -Goethe
þiir
öykü
roman
deneme
eleþtiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
ÝzEdebiyat - Yazar Portresi - Melika
Melika - Turkuaz
Site Ýçi Arama:

deneme
  28.06.2012 01:36:48 deneme 

taþýmakta zorlandýðýn yükü hafifletebilmek yükü tanýmlayabilmek

bir þehrin hikayesini yavaþ yavaþ bitirmek

gece yarýsý deðiþen gökyüzünün rengi yýldýzlarý örtmüþ genede güzel

fotoðraf karalerindeki zaman

tarih düþtüðümüz yazýdaki zaman

armaðan edilmiþ zaman 

unutmak istediðin zaman 

durdurmak istediðin ya da hiç bitmesin istadiðin zaman

üzerimi örten beni koruyan ya da deli eden zaman zaman

kýymeti bilinen ya da boþuna harcanan zaman

ihtiyaç duydukça nazlanan zaman

27.01.2012 21:59:03 deneme 

galiba yazmak biraz zor olacak uzun zamandýr yazmaktan uzak kalmak bayaðý yavaþlamýþým nazan öncelin son klibini izlemek nedense birden yazmak geldi fýrçamý bir süreliðine býrakmak aslýnda zor geldi boyalar birbiriyle yarýþ halinde  bu sene uzun süre karla kaplý çevreyi seyretmek sanki bütün düþüncelerimi yapmak istediklerimi beyaza bürümüþ gibi hissetirdi  keþke herþeyi zamanýn tadýnda tuzunda böylece yaþayabilsek aslýnda belkide bizim deðil de hayatýn yanlýþ hesaplarý bazen görmemizi duymamýzý engelliyor

23.11.2011 20:07:50 deneme 

düþlerim duman içinde

parmak uçlarýmdan akýp giden renkler

tuvalde renk renk

biçim biçim

sonbahar

yine ýhlamur aðacý yaprak döküyor

ben

içime saklanmýþ ilkbahardayým

yavru kuþlarýn sesleri

düþen yapraklar

kýraðý tutmuþ

üþümüþ

güneþ beni kandýrýyor

içimeden gelen üþümeyle

irkiliyorum

boyalara dayýyorum ellerimi

biraz sonra kaybolup gideceðim

tuvalimin açýlan kapýsýndan

þarkýlar beni söylüyor

ben de þarkýlarý

13.08.2011 02:49:06 deneme 

hýzla geçen yaz günlerinden sonra artýk masa baþýna oturmalýyýz herhalde  ve bu gün yaðan yaðmur zamanýn ne kadar çabuk geçtðiini bir kere daha hatýrlattý bana belki yarýn sabah sýcak bir yaz günü olsada sonbaharýn kokusunu duymaya baþladýk

ve ayrýca mayýs da geçirdiðim göz ameliyatýndan sonra görmek yazmak okumak beni daha bir mutlu edicek ve kýymetini bilemediðimiz farkýna varamadýðýmýz bir sürü þeyin olduðunu bir kere daha hatýrlatdým farkýna vardýðýmýz bazý þeylerin az veya çok telafisi olsada bazýlarýnýn ne yazýkki hiç dönüþü olmuyor bu ne kadar acý olsada gerçek hiç acýmadan kendini hissettiriyor

02.05.2011 11:11:15 deneme 

artýk güneþi görmek istiyorum dün baharý tam anlamýyla yaþadýk derken yine hava kapalý neyse yaðmur yaðdý yeþilin en güzel renkleri gözümü kamaþtýrýyor bulutlarýn arkasýna saklanmýþ güneþi görmek istiyor insan günlerdir kapalý havalar dýþarýya çýkma isteðimi kýrýyor bu havalar da uyumak güzel nisan da buralara yaðmayan yaðmur mayýs ayýnda yüzünü gösterdi dallarda açan çiçekler bir dostumu hatýrlattý onun beni canlý çiçeklerle karþýlamasý hemen yakama bir çiçek takardý bütün resimlerimizde muhakkak çiçek vardýr en iyisi hemen onu aramalýym benim uykumu ancak o açabilir bana söylediði sözlerden biri  [ biz ayný çiçeklere konan kelebekleriz] hayatýmýzýn renklerini nerden aldýðýmýz bizim elimizdemi  düþünüyorum galiba kýsmen

27.04.2011 23:15:45 deneme 

bahar.........

dallar da çiçekler............

içimizde açan çiçekler....... ara sýra kýraðý düþsede.. dallarýmýza........tutunduðumuz dallarda açmasa çiçekler insana neye dayanýr.........dönüp arkamý hemen uzanmak istiyorum elimi uzatýp deðsem saçlarýna...........özlemek ve içine düþen bir damla hasret...........zaman   kat kat düþer üzerimize........üzüldüðüm zamanlar dakelimeler aslýnda ne kadar yetersiz...............   konuþmak boþ yazmak nafile.............yapraklarýn üzerine düþen güneþin ýþýklarý  akþamýn karanlýðý.........iki uç ..........uçlarda m ý yaþýyoruz gidip gelmek............yorgunum..........suskunum.........hep baharý yaþabilsek...........anlatabilsek............yorgun......yorgun............yorgunum...............uzaklara düþmek...............

21.04.2011 19:35:27 deneme 

"kaç kere ölürüm sandýn

kimbilir

geçen zamanýn acýmasýzca üzerine düþen

gölgesinden

dün öyleydi

unuttuk derken

bu gün önüme düþen hatýralar

30.12.2010 01:12:16 deneme 

bu ara en iyi arkadaþým shakespeare her akþam ondan bir kaç dize okumak güzel

þiire ara verdiðim dönemlerde bir an gelip hýzla dönüþ yapmak istiyorum   aslýnda kalem ve yazmak dünyanýn en harika þeyleri   yeni yýlýn son günleri hayli koþturmakla geçiyor yorgun uykusuz ama þiirle mutla dakikalar

115

Sana önceden yazdýðým dizeler yalan söylüyordu;
Seni bundan daha çok sevemem diyenler hani;
Ama o zamanlar aklým bir türlü almýyordu,
Ýçimdeki alevin daha da parlak yanabileceðini.
Oysa zaman, krallarýn fermanýný bile deðiþtirir,
Yeminler arasýna girer, milyonlarca oyunuyla,
Kutsal güzelliði karartýr, sivri niyetleri köreltir;
Nice dik baþlarý deðiþimin çarkýna uydurur sonunda;
Heyhat! Ben de zaman denen zorbanýn korkusuyla,
'En çok þimdi seviyorum seni,' diyemez miyim;
Aþkýmdan kuþku duymadýðým, en emin olduðumda,
Geleceði unutup, o güne taç giydiremez miyim.
Aþk bir bebek olduðuna göre,
hayýr, bunu diyemem,
Büyümesini sürdüren þeyi,
büyümüþ gibi göremem.

William Shakespeare

15.12.2010 17:52:36 deneme 

kar ve sis bir kaç günün özeti

bacacalardan çýkan dumanlar

ve

sis baþmýþ dað baþlarýný

içimi üþütüyor  akþam soðuðu

buðulanmýþ camalara

resimler yapýyor çocuklar

bir pencere önüne büzülmüþ bir kedi

akþamýn ayazýna raðmen

semaverde çay demleyen yaþlý amca

arabanýn camýndan izlerken

hayata dair kareleri

bir þarký çalýyor radyo da

aklýma düþen hatýralar

zamaný hiç suçlamadým ki

ben hayatý deðil

hayatýn beni önüne katýp götüdüðüne inananlardaným

04.12.2010 02:34:42 deneme 

ölümü ne kadar konuþsak ya da hastalýklarý kendimizden uzak tutup karþýya konuþmak her zaman daha kolay bu sýralara ölürsem nereye gömülsem diye düþünmeme evdekiler isyan etsede oradan oraya gezen bir insan olarak ben bunu ciddi düþünmeye beþladým

geçen bayramýn birinci günü bir arkadaþýmýzýn aile cenazesine katýldýk bir tepede yolda araçlar kaldýðý için o tepeden uzun uzun etrafý seyrettim ve ilk defa cesaretle uzun hesaplar yaptým cenazelere koþarak giden insanlarý seyrettikçe kendi cenazemi düþündüm evet yarýna çýkmaya bi garantim olmadýðýna göre bazý þeyleri gözden geçirmek lazým diye düþünürken birbirlerine baðýran çaðýran insanlar arabalarý ittirerek yoldan çýkarmaya çalýþanlar hemen günlük itiþmelere insaný sürükleyiverdi

görmeyen duymayan hissetmeyen konuþamayan yazamayan sevmeyen sevmediði için sevilemeyen saymayan deðer vermeyen baharý hissetmeyen sonbaharý görmeyen yaðmurda ýslanmayýp karda üþümeyen vs insanalarýn çarpýþtýðý dünyada kenara çekilip ezilmemeyi baþarmak lazým ki bir farkýmýz olsun

04.12.2010 02:18:29 deneme 

bana bir þarký çal

senden

benden

ne farkeder

sýcak bir selam

belki günaydýn

belki iyi akþamlar

ne farkeder

farkeden avuçlarýmýzdan

kayýp giden zaman

02.12.2010 19:38:32 deneme 

sonbaharýn melankolik havasýndan yavaþ yavaþ çýkýyoruz galiba aðaçlarýn sararan yapraklarýnda kaybolup gittim nerdeyse bu gün farkettim aslýnda aðaçlarýn içinde göremediðim yerler çokmuþ yani aslýnda her deðiþim baþka bir olayýn baþlangýcý gibi  çýplak kalan aðaçlarýn kuru dallarýn baharda açacaðý çiçekleri hayal etmekte zorlanýyor insan

" melankoli hüzünlü olma mutluluðudur" demiþ Victor Hugo

30.11.2010 23:04:32 deneme 

"

Bütün Mesele Hazýr Olmakta

Serçenin ölmesinde bile bir bildiði vardýr kaderin.Þimdi olacaksa bir þey yarýna kalmaz, yarýna kalacaksa bugün olmaz.Bütün mesele hazýr olmakta.Madem hiçbir insan býrakýp gideceði þeyin gerçekten sahibi olmamýþ, erken býrakmýþ ne çýkar, ne olacaksa olsun!

Hamlet'ten

William Shakespeare

30.11.2010 22:55:45 deneme 

"

Yýldýzlarý süpürürsün, farkýnda olmadan, Güneþ kucaðýndadýr, bilemezsin.
Bir çocuk gözlerine bakar, arkan dönüktür, Ciðerinde kuruludur orkestra, duymazsýn. Koca bir sevdadýr yaþamakta olduðun, anlamazsýn.
Uçar gider, koþsan da tutamazsýn…

Shakespeare

Ýyi ol fakat çok iyi olma. birazcik huysuz ol fakat çok degil. içinden
geliyorsa dua et. eger sana rahatlik veriyorsa arada bir küfür de et.
etrafindakilere mümkün oldugunca dostça davran

28.11.2010 13:01:18 deneme 

hayat  noktalarý takip ederek oluþan bir doðru gibi geçtiðin noktaya gelmek mümkün olmuyor ya da geri döndüðünde gaçmiþ zamanýn yaþadðýn anlarý seninle beraber sürükleniyor anlýk yaþaadýðýmýz þu hayatta aný deðerli kýlan zamanýn boþa geçmemesi en büyük kazanç mý içimizde büyüttüklerimiz ve yaþadýklarýmýzýn deðeri onlara katýlan anlamlarla duygu kenginliklerimize baðlý galiba buda onlarý besleyecek kaynaklarýmýz doðru renkli estetik saðlam duygusal sanat mantýk vs bulardan birisi eksik olurda farkedemezsek yavanlaþan zamanýn esiri oluyoruz en önemli besin kaynaklarýnýn baþýda okumak okumak

23.11.2010 01:33:27 deneme 

mutfak camýndaki ýhlamur aðacýnýn sonbahar da bu kadar güzel olabileceðini tahmin bile edemezdim birer ikiþer yapraklar dökülürken kýsa bir süre aðaçlar ýn tamamen dallarý çýplak kalýcak  mevsimler ömrümüzn tamamlanan zaman diliminde bizi bütünleyen çeþitlilik  renk  ruh hallerimize yansýyan zaman dilimi  hassasiyet  zor  

bana en güzel  ödüllerden biri yorgunluðun üzerine güzel bir flim seyretmek  sonuç hayatta bizi bekleyen süprizlerden habersiz yaþamak   yaþamak 

yarýn ne olabileceðini kim bilebilir 

22.11.2010 00:54:18 deneme 

adýn ne deseler

sonbahar diyesim geliyor"

sarýnýn en güzel hali hangi rengin yanýna gitse ona yakýþýyor penceremdeki ýhlamur aðacýný seyrediyorum  o büyük yapraklarýn sarýsý ve birer ikiþer yere dökülmesi beni sarýveriyor. sonbahar belkide aslýnda kuruyan dallarýn bunun öncesinde bir renk cümbüþüne dönmesi insaný þairane bir ruh haline döndürüyor.

12.11.2010 19:03:05 deneme 

Hayatýmýzda baþýmýza gelen olaylarla çoðu þeyin aslýnda ne kadar anlýk olduðunu hatýrlatýyor anlýk sevinç anlýk kararlar ömür boyu sizi etkileyecek bir olaya dönüþebiliyor

Kendimizi þanslý hissettiðimiz anlarda birçok þeyi çabuk irdelemeyip akýl süzgecinden geçiriveriyoruz. Günlerce düþünüp karar verebileceðimiz birçok þeye anýnda yanýt verebiliyoruz. Güzel bir gündü aðaçlardan dökülen yapraklarýn renklerinin üzerindeki güneþ ýþýklarý insanýn içini ýsýtýyordu,

Fýstýk ilk günlerde ki annelik heyecanýný biraz býraktý dört yavrusuna sahip çýkmaya devam ediyor.

Bu gün kasýmpatýlarý seyrettim. Üzerine konan kelebeklerle sanki bahardan bir gündü. Aslýnda çok yoðun bir günün ardýndan biraz dinlenmek için biraz yazmak biraz müzik ve biraz okuma

20.10.2010 06:26:02 deneme 

bazen zamaný durdurmak istiyorsun ama mümkün deðil hani bir düðmeye bassam o arada biraz kafamý dinlesem biraz düþünsem yok senin daha bunlar kafandan geçerken çoðu þey zaman aþýmýna uðruyor.

zaman içinde yaþadýðýmýz bizi çepeçevre saran bir yumak kolumu uzatsam o ayaðýmý uzatsam o

sonbahar yapraklarýn sararmasý ve yavaþ yavaþ dökülmesi sarý ve yaþilin en güzel ahangi seyretmeeye doyamadýðým renkler  güneþin de vurmasýyla gözünüzü açamadýðýnýz bir ýþýða dönüþüyor  bir þiir okumak istiyorum bakalým ne çýkacak þansýma

YAÐMUR GÜZELÝ    

Yaðmurlar yaðmýyor mu inceden ince

Rüzgarlar esmiyor mu serince

Bir sigara yakýyorum efkarlanarak

Çýkýp karþýma sen geliyorsun

Saçlarýn ýslanmýþ oluyor

“Gel” diyorum duymuyorsun beni bir türlü

Seni böyle hayal meyal yaþamak çok zor

Uzanýp tutsam diyorum incecik ellerinden

Ellerim boþlukta kalýyor.

Bir gün çýkýp gideceksin

Sonra arkandan yine ince bir yaðmur yaðacak

Cadde cadde,sokak sokak

Sayýklar gibi dolaþýp seni arayacaðým

Beni bir köþe baþýnda aðlýyor bulacaklar.

Saklamak zor olacak,çaresiz kalacaðým

Seni sevdiðimi anlayacaklar.

Üstüme yaðmurlar yaðacak

Ýnce bir dal gibi birden kopup kýrýlacaðým

Kaldýrým taþlarýnda sýcaklýðým kalacak

Kahrolacaðým.

Bu þiiri yaðmur yaðarken yazdým

Ezanlar okunuyordu minarelerden

Seni düþünmeseydim yaðmurlu havalarda

Sokaklara çýkmayý göze almazdým.

Yaðmurlar yaðmýyor mu inceden ince

Rüzgarlar esmiyor mu serince

Bir sigara yakýyorum efkarlanarak

Çýkýp karþýma sen geliyorsun

Saçlarýn ýslanmýþ oluyor

“Gel” diyorum duymuyorsun beni bir türlü

Seni böyle hayal meyal yaþamak çok zor

Uzanýp tutsam diyorum incecik ellerinden

Ellerim boþlukta kalýyor.

YAVUZ BÜLENT BAKÝLER

yaðmur þimdilik durdu çimenler ýslak hava hünüz aðarmadý ama kuþlar baþladý köpeðim fýstýk doðum yapmak üzere bakalým tomi ve þanslý yavrulara nasýl davranacak üç köpeðe kaç tane eklenecek

11.11.2009 00:37:44 deneme 

"  ne çok geri döndüm

seni aradýðým adreslerden

hissetmeseydim omzumda nefesini

kurtulduðum sandýðým

hayalin

boðarmý beni birgün

geçip giden mevsimler

ayrý düþtüðüm zaman dilimleri

ve kabul olmayan dualarým

geçmiþ ve gelecek

kaydý dengesi

zamanýn

yaðan mevsim yaðmurlarýndan

düþen taneleri

topraða

müjdesi mi

filizlenen tohumlarýn

28.08.2009 07:01:13 deneme 

sabahýn bu erken saatlerini ne kadar özlemiþim. Aðaçlarýn arasýndan yavaþ yavaþ belirmeye baþlayan havanýn rengi ve hafiften yüzüme vuran serinlik .N e zamandýr içime çekemediðim havanýn güzel kokusu.Boðucu sýcaklarýn ardýndan sabahýn ya da zamanýn yaþanasý en güzel vakitleri.japon gülleri güzelce kapanan yapraklarýný açmak için zamanlarýný yani günaþin doðuþunu bekliyorlar.Beni uzun zamandan beri camda görmeyen köpeklerim görünce çök heyecanlandýlarGüvercinler geldi yan bahçeme bahçeye nasýlda yakýþýyorlar.boyumca uzamýþ sardunyalarýmýn yapraklarýný kokluyorum derin derin içime çekerek en sevdiðim kokulardan biri.

sardunyalarý koklarken parfüm alrken nasýl durmadan fikir deðiþtirdiðim ve beðenmediðim geliyor aklýma tabii bu kadar doðal kokularý seven biri olarak beðenmek  zor o kokularý

' güneþi bekliyoruz japon gülleri uyanmak bense uyumak için'

ve günün seyri baþlýyor yavaþ yavaþ

20.08.2009 23:35:11 deneme 

ne kadar uzun zamandýr yazmamýþým içimden devamlý tekrar ettþðim cümlelrden artýk sýkýlýp yazmak istiyorum ama geri gelen sýcaklar beni hiç geçmeyen baþ aðrýlarýyla oyalýyor okuduðum kitabý bitirmek için tekrar kitabýma dönmek istiyorum

13.11.2008 13:46:53 deneme 

gözlerim kapanýrken aðýr aðýr

eski bir þarký çalýyor uzaktan

uzak çok uzaklardan

dalýp giderken

derin düþüncelerin

gölgesi düþüyor geceye

geceler

yabancý þehirlerin

ortak dostlarý

bir telaþ içimde bir ürperti

kaybetmekten direndiðim duygularým

yok  sanki

ne zamandýr anmadýk mý

yok sa

hýmm  yoksa

sorular hiç sevmediðim

þarkýlar ve geceler

ne güzel yolculuk

29.09.2008 02:11:15 deneme 

bayram telaþlar heyecanlar ve bayram sabahý

sevinçleri ve de sevindirmeyi yaþamak

kapýya gelen çocuklara verilen þekerler

bayram heycanýyla ellerinde delik poþetlerle þeker toplayan çocuklarýn o tatlý elleriyle çalýnmayan kapýlar bence çok þeyden mahrum kalýr

bayramlar , ev temizlikleri , yeni kýyafetler ve baklavalar

zamanýn boþvermiþliklerine kurban gitmemesi ile nice bayramlara

''        zamanýn geçen zincirleme saatlerine iþlenen vakitlerin tartacak deðeri , hatýrlanacak kýymeti , alýnacak dersi ve damaðýmda kalacak   tadý olmasý dileðiyle  ''

27.09.2008 00:19:06 deneme 

geride býraktýðým þehirlerim

hatýrladýðým

bir kaç ayýrntý

kaldýrýmlarýnda kalmýþ ayak izlerim

ve bende kalan içime sinen kokularý

keskin bir rüzgar

deniz kokusu

baþýmýn üstünde uçuþan martýlar

sýcak bir dost sesi

ya da iki satýr

yaðan yaðmurun içimi ürperten serinliði

uçuþan perdenin altýndan gözüken

yapraklardan damlayan yaðmur taneleri

telefonda büyükannemin sesi

gözlerimi kapatýyorum, tahta merdivenlerin sesi

hatýralar hatýralar

Eylül yaðmurlarý yaðýyor

toprak ýslanýyor yayýlan toprak kokusu bastýrýyor sanki

içimdeki deniz kokusunu

hatýralar hatýralar

büyük annem lafý uzatýyor

bilse ki ben þu anda onun evinin her tarafýný dolaþýyorum

yeþil basmadan örtüsü olan ayakbýlýðýný açýyorum

74 senesinin gazetesi

o hep orada duracak

o önünden geçen kimlere þahit oldu

hatýralar hatýralar

25.09.2008 08:23:28 deneme 

nihayet sýcak günlerin ardýndan serin akþamlar ve sabah

aylardan eylül

düþen sarý yapraklar

yaðmura hasret toprak

bahçede açan japon gülleri ve kartoplarý ve köpeðim þaslý

televizyonda dinlediðim güzel þarkýlar internette yapmak istediðim bütün iþlerden vazgeçip bir þeyler yazmanýn sýrasý derken çýkan bir þarkýyla herþey deðiþti    "hoþgeldin yüreðime elalem ne derse desin hadi hadiiii"

hadiii   hadiiii    

içimi bir neþe kapladý, kalkýp camý açtým aðaçlarýn yapraklarý dökülmüþ dibine , zamaný gelince terketmek bazý þeyleri ,denge denge

16.01.2008 23:40:08 deneme 

Þimdi

Sen, düþünme zamanlarý

Bu saatler

Senin yasýný tutma zamanlarý

Yasýný tutmaktan vazgeçmeyen

Bir tarafým

Seni anmaktan yorulmuþ

Diðer yaným

Yine senin hayaline yaslanmýþ gönlüm

Yokluðunda

Elimde deðil

Yine senin düþüncene sarýlmak

Sýcaklýðýný aramak

Ve

Ölmek yokluðunda

Bilseydin

Bilseydin

Alabora olmuþ, senli düþünceler

Boðarken beni

Ömrümün çalýnmýþ saatleri

Kýrparken zaman

Seni özlüyorum

Bilseydin

bilseydin

14.01.2008 23:44:22 deneme 

Tutunamadým kalbine

Avucumdan kayýp giden

Hislerim

Sende kalan hisselerim

Alýp giden

Vurdumduymaz zamanlarýn

Acý çýðlýklarý kulaklarýmý

Yýrtarken

Beyaz köpüklü denizim ve

Martýlarým

Payýma düþen

Gidenim….

Gidenim…….

BABAMA

10.01.2008 23:07:00 deneme 

SAYIKLAMALAR

“Yalnýz yaþayýp yalnýz ölenler, ya da ne kadar etrafý kalabalýk olsa da yine yalnýz baþýna yaþamak. Karþýmýzdakinin yerine ne kadar koyabiliriz kendimizi, ne kadar anlayabiliriz”

“Yalnýzdý demiþim evet, Van Gogh ile ilgili yazý yazarken onun bunalýmlarýndan etkilenip yazmýþtým.”

“ Günlük hayatýn koþturmalarýna ölümün soðuk gölgesi düþüveriyor çoðu zaman. Ölüm gerçeði ne kadar yakýnýnda ise belki o kadar hayata bakýþýn yumuþuyor bir zaman.Sonra yine hayat katýyor seni önüne..”

“Ýnsan kendini neyle beslerse onla büyür. Sevgi, nefret, belki þiirler yaþar görür belki resimle vs. vs.”

“Sanat, niye vardýr, hayatýn inceliklerini görmek için mi, ya da onu her þeyiyle sevmek için olabilir mi. Yoksa hayatýn çizgilerini yakalamak yok, beklide keþfetmek için. Ýnsanýn iç dünyasýný meydana çýkarmak için mi. Güzellikleri ayakta tutmak için mi..”

Gölgesi düþtü üzerime ölümün

o soðuk

ben korkak

içinden çýkamadýðým bir soru

geri gelmeyen sevdiklerim

28.10.2007 19:27:18 deneme 

Yalnýzdý…….

Kýzýl akþamýn bir vakti

Yalnýzým..

Yorgunum

Tek baþýma bu yolda

Ne umutlar beslerim yarýna

Neler.. neler..

Kapalý yüreðim açmada

Bahar dalý gibi

Kuru daldan fýþkýran çiçekler gibi

Güneþ ýsýtacak beni biliyorum

Saracak umutlar belki

Mutluluklar çalacak kapýmý

Beni anlayacak,

Anlayacak birisi

Renklerimdeki beni görecek

Sonsuzluðu aradýðým tepelerde

Bulacak beni

Yarýn korkutsa da beni

Hissedebiliyorum

Baþka yüzlerde yaþamý

Görebiliyorum

Bana da yakýn biliyorum

Yaþama ait mutluluklar

Siyaha katýyorum bütün renkleri

Umut serpiyorum sarýdan, maviden

Umutlar açacak yüreðimde biliyorum

Bastýðým kuru toprak

Uçan kargalar ve bulutlar

Boðmadan beni bu tepelerde

Beni anlayacak, anlayacak birisi

Ya da bir gece mavisinde

Bir mum ýþýðýnda beklerken beni

Bulacak

Tutacak ellerimden

Sarý renk de sýcaklýðýmda ýsýnacak

Mavi gökyüzü kadar sonsuzlukta

Yýldýzlý gecelerde þapkama konacak

Birisi bulacak beni birisi

Biliyorum

01.10.2007 01:14:17 deneme 

Kapanýr kapýlar

Sýkýca çekilen perdeler

Çoktan çýkýp gitmiþ içinden

Sýcak nefesler.

Boþ kalmýþ kanepenin köþesi

Çiçekler kurumuþ

Balkonda devrilen bir sandalye.

Cansýz resimler

Gerçekti, diye

Tanýklýk etseler de

Giden gitmiþ

Yok çaresi

Öyle çaresizsin ve

Suskun

Yaþanmýþlýklara

Ve hatýralarýn üzerine

Çekilir perdeler

Kilitlenir kapýlar

Hüzünlü bakýþlarda

Ve buruk tebessümlü dudaklarýndan

Dökülüverir

“yalan dünya, yalan dünya”

"

23.09.2007 02:45:29 deneme 

Serin, bir eylül akþamý

Yüzüme çarpan rüzgârýn

Sesinde saklanmýþ

Geçmiþ zamanlarýn fýsýltýsýdýr, bu

Kulaðýmda kalan sesler

Bir þeyler anlatmak istercesine

Hâlbuki

Susmuþ

Ýçimdeki sesler

Nasýl bir bekleyiþtir bu

Serin bir eylül akþamý

Sanki saðýr olmuþum, zamana

Bana inat

Ayaklarýmýn dibinde

Yemek arayan bir kedi

Ve düþen bir kuru yaprak

Dürter gibi

Hâlbuki

Susmuþ içimdeki sesler

Bütün varsayýmlar

Beni boðar gibi

"Boþluksuz Bir Yazý."

Sararan takvim yapraklarýna
Takýlý kalmýþ bizden ne varsa..
Gün ortasý
Bir duvar dibinde dalýp giderken uzaklara
Ya ayaðýnýn dibindeki taþta
Ya gökyüzünde uçan kuþta
Bir þeyler vardýr sanki
alamazsýn gözlerini
Arkasýndan
Dökülüverir dudaklarýndan sözcükler
"Ne çabuk geçti zaman"
Hep ayný...
Tanýdýk þarký..

| Þiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleþtiri | Ýnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babýali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratýcý Yazarlýk

| Katýlým | Ýletiþim | Yasallýk | Saklýlýk & Gizlilik | Yayýn Ýlkeleri | ÝzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Giriþi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

ÝzEdebiyat bir Ýzlenim Yapým sitesidir. © Ýzlenim Yapým, 2024 | © Melika, 2024
ÝzEdebiyat'da yayýnlanan bütün yazýlar, telif haklarý yasalarýnca korunmaktadýr. Tümü yazarlarýnýn ya da telif hakký sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadýr. Yazarlarýn ya da telif hakký sahiplerinin izni olmaksýzýn sitede yer alan metinlerin -kýsa alýntý ve tanýtýmlar dýþýnda- herhangi bir biçimde basýlmasý/yayýnlanmasý kesinlikle yasaktýr.
Ayrýntýlý bilgi icin Yasallýk bölümüne bkz.

Bu dosyanýn son güncelleme tarihi: 05.05.2024 23:53:54