..E-posta: ifre:
zEdebiyat'a Üye Ol
Ska Sorulanlar
ifrenizi mi unuttunuz?..
Gzel bireyin fazlas harika olabilir -Mae West
iir
yk
roman
deneme
eletiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
yelik
Yazar Katlm
Yazar Ktphaneleri

u Anda Ne Yazyorsunuz?
nternet ve Yazarlk
Yazarlk Kaynaklar
Yazma Sreci
lk Roman
Kitap Yaynlatmak
Yeni Bir Dnya Dlemek
Niin Yazyorum?
Yazarlar Hakknda Her ey
Ben Bir Yazarm!
u An Ne Okuyorsunuz?
Tm balklar  

Arama Motoru

zEdebiyat > yk > yileme > meltem odaba

22 Haziran 2014
Yaam retir lm  
meltem odaba
Genlik ve Spor Bakanl'nn dzenledii "Gen Kalemler" adl yk yarmas iin yazdm ykm

:AFGD:
- Sen daha uyumadn m? Bak kzacam ama. Hadi, doru yatana gidiyorsun kk hanm.

- Tamam gzel annem. Gel iyi geceler pcm kondur yanama da uykularn en gzeli benim olsun. Ben seni zer miyim hi? Bak, uyuyorum. Hatta uyudum bile.

Sanki gerekten de uykularn en gzeli benim olacakm gibi sevinle yumdum gzlerimi. Sol yanmda annem, sa yanmda kardeim. Uyuyamadm bir sre, sama soluma dndm durdum. Sokak lambasnn aydnlatt duvarda hayallerimi canlandrmaya baladm. Ama annem uyumadm anlarsa kzard, korktum. Gz ucuyla anneme baktm, uyumutu. Benim gibi iri gzleri vard onun da. Sinirlendiinde al al olan yanaklar. Gldnde ise dnyann en gzel kadn olurdu gzmde. Bydmde ona benzeyeceimi dndke heyecanlanr, daha abuk bymek iin stlere sarlrdm. O halimi grdke mutlu olur, belirli belirsiz bir tebessm yerleirdi dudaklarna. Onu yle grdke ise daha ok heveslenirdim bymek iin. Gnler byle geip giderdi.

Sonra usulca dnp kardeime baktm bir an. Sekiz yandayd henz. Kk ela gzleri, kck elleri ama kocaman bir yrei vard. Bir ey istediinde yaplmyorsa, btn evi ayaa kaldrr yine de istediini yaptrrd. Nasl da gzel uyuyordu imdi. Dnp ufack bir pck kondurdum yanana ve sokak lambasnn aydnlatt duvarda hayallerimi canlandrmaya devam ettim. Bu kez yllar sonrasnn hayalini kurdum. Kendi bebeim, annem, kardeim, aabeyim ve yengem Mutlu bir aile tablosu izdim son perdede ve yzmde kocaman bir tebessmle kendimi uykunun kollarna braktm.

O gece ryamda, iki yl nce kaybettiim babam gryorum. kinci kattaki evimizin penceresinden el sallarken ben, o da denizin yanndaki kocaman nar aacnn altndan bana el sallyor. Denizin uultusundan babamn sesini duyamyorum ama gel diye el salladn grebiliyorum. Sonra kollarn iki yana ap beklemeye balyor babam. Koup sarlabilsem, sarlacak o da smsk. Tpk Cuma gnleri beni okuldan almaya geldii zamanki gibi. yle mutlu, yle heyecanl, yle sabrsz Evde annemi aramaya balyorum. Bulabilsem babama gtreceim onu da. Btn odalar geziyorum ama evde kimseleri bulamyorum. Komaya balyorum

bu sefer. Heyecandan ayakkablarm bile giyemeden, er beer iniyorum merdivenlerden. Kalbimin sesi yanklanyor duvarlarda. Uzadka yol, artyoru korkularm. Babama sarlamamaktan korkuyorum. Doya doya pememekten. nce smsk sarlmak istiyorum ona, sonra da kzmak. Hayr hayr. nce kzp, sonra smsk sarlmak. Kk kzn neden brakp gitmi? Annemi neden bu kadar alatm? Her eyi renmek istiyorum.

Nefes nefese varyorum babamn yanna. Ayaklarnn dibine geldiimde duruyorum bir an. Batan aa szyorum. Ayakkablar, pantolonu, gmlei Tpk son grdmdeki gibi, hi deimemi. Kk kzna sarlabilmek iin eiliyor hafiften. Ve o an. Dnya duruyor benim iin. Ne dalga sesi geliyor kulama ne kularn cvlts. Kocaman nar aacnn dallar stmzde, denizin uultusu arkamzda ve ben babamn kucanda, hi olmadm kadar mutluyum. Unutuyorum her eyi. Kokusunu yle ok zlemiim ki. enesinin altna gmp burnumu, biraz heyecan, biraz da merakla soruyorum:

-Artk gitmeyeceksin deil mi baba?

-

-Cuma gnleri beni okuldan almaya da gelmiyorsun. Kstn m yoksa?

-

-Yaknda karne alacam, bari ona gel olur mu baba? Hem hediye de istemem. Geleceksin deil mi?

-

Babam usulca ayryor kollarn kk bedenimden. Gideceini anlyorum. Bu kez ayaklarna kapanyorum. Donup kalyor olduu yerde. Hi kprtsz, gzleri gzlerimde.

-Gitme baba. Gitme, ne olur! Brakma bizi. Baba, gitme!

Annemin geldiini gryorum uzaktan. Kalkp ona doru komaya balyorum. Tam nnde duruyorum. Yal gzlerimi dikip gzlerine, avaz avaz haykryorum.

-Gnderme babam anne. Ne olur gitmesin. Sz veriyorum, zmeyeceim artk sizi. Gitme baba!

Btn sahil boyu yanklanyor lklarm. Herkes, btn tabiat duyuyor da sesimi, bir annem duymuyor. Cevap vermiyor bana. Neden benimle konumuyorlar anlam veremiyorum. Koca nar aac beni teselli etmek ister gibi savuruyor dallarn rzgrda. Denizin uultusu kesiliyor sonra. Her ey, herkes susuyor. Btn tabiat bizi dinliyor gibi. Ve ben son bir gayretle yapyorum annemin eteklerine.

-Brakma babam anne, ne olur gitmesin babam. Hem bak yorum ben. Hadi evimize gidelim artk. Hadi baba! Hadi artk.

Annem beni duymuyor. Usulca tutuyor babamn ellerinden. Yanama bir pck kondurup, uzaklamaya balyorlar beraber. Kouyorum arkalarndan ama yetiemiyorum. Ayaklarma batan akl talarna inat daha hzl kouyorum ama nafile. Gzlerimde kocaman yalarla bakakalyorum arkalarndan. Bir adm daha atacakken, taa taklp dyorum

-Uyan! Uyansana! Anneme bir ey oldu! Ne olur uyan artk!

Yataktan nasl kalktm hatrlamyorum bile. Bu ses yengemin sesi. Demek ki ryaym, babam gelmemi diye dnyorum. Odadan koridora kana kadar geen srede bunlar geiyor zihnimden. Annemi o halde grdmde beynimden vurulmua dnyorum. Decek gibi oluyorum bir an. Sokak kaps ak, tam nne dm annem. Gzleri yar ak, benzi solgun. Kollar iki yana alm. Bir eyler anlatmaya alyor ama yapamyor gibi. Gzlerine bakyorum. Ayaklarnn yanna dm iki tane ekmee bakyor ylece. Frna gitmiti diye sze giriyor yengem. Bize ekmek almak iin. Kapdan girer girmez yld kald anlamadm. Konuamyor bile yengem, korkudan ve aknlktan iki kelimeyi bir araya getiremiyor. Kardeime iliiyor gzm. Annemin sa elini minik avularnn arasna alm, bir eyler mrldanyor. Anneme bir ey olmasn diye dua ediyor gibi

Gece babam grmek iin koarak indiim merdivenlerden, bu kez annem iin koarak iniyorum. Yamurlu bir gn. Kimin olduuna bile bakmadan giydiim, bu yzden yrmekte zorlandm boyumdan byk terliklerle kouyorum nereye gideceimi bilmeden. Btn akrabalar topluyorum annemin bana, komular

Ben eve dnene kadar annemi gtryorlar hastaneye. Ambulans sesi yanklanyor bombo sokaklarda. Canm annem, daha hastaneye varamadan melek oluyor. Ve ben bunu, mutfaktaki kirli birka barda ykarken reniyorum. Boyum yetimedii iin ayaklarmn altna aldm tabureden izliyorum olanlar. Dnya siliniyor bir anda gzmden. Alayamyorum. Beyazlar iinde geliyor annem eve. Ve ben bu sahneyi biliyorum. Yaamtm daha nce. O kefen denilen beyaz elbiseyi giyen bir daha glemiyor biliyorum. Konuamyor. Yine uyumadn m sen diye sylenemiyor. Sarlamyor bir daha kimseye. Babamdan biliyorum. Kardeimi aryor o kalabalkta gzlerim. Henz sekiz yanda kardeim, lmek ne demek bilmiyor ki! Oyun oynuyoruz sanyor. Evet, aslnda onlar bizimle saklamba oynuyorlar. nce babam, imdi de annem sakland. Zaman geldiinde biz de onlarla ayn yere saklanacaz ve bu oyun bitecek. Bir daha ayrlmayacaz. Buna inanyor kardeim, yle inandryorum onu.

O gece, odamzda son kez kalyor annem. Kk bir oda. Ama bu gece kalabalk. Girite solda annem ve kardeimle beraber uyuduumuz,kenarlar dantel ilemeli pikeyle kapl yatak. Yerde annemin eyizinden kalma bordo renkli bir hal ve babamn kendi elleriyle ceviz aacndan yapt gardrop. Yatan sol yannda denize alan bir pencere ve tam karsnda sokak lambasnn aydnlatt duvarm. Her gece beraber uyuduumuz yatakta bu gece annem tek bana. Bu kez beyazlar iinde. Sabah olduunda yeni yatana gtrecekler onu. Babamn yan banda uyuyacak yine.

Aabeyime bakyorum. Dnceli. Tam ayak ucuna oturmu annemin. Uykusuzluktan km koyu kahve rengi gzleri bordo renki halda takl kalm. Dar, kk omuzlar km. Bir ak daha drm hayat salarna. Babam ldnde dmt ilk ak,hayalini kurduu retmenlii de babamla beraber koyarken o souk topran altna. O gn hayatn acmasz yzn grmt. retmenlik hayallerini kendi ocuklarna saklayp, alma hayatna atlmt. Bir kadn sevmiti sonra. Simsiyah gzleri, pamuk gibi elleri olan. Evlendiler, yengem oldu o pamuk elli kadn. Hep beraber ayn evi paylaan, mutlu bir aile olmutuk. Sonra ailemize yeni bir bireyin katlacan renip, isim koyma yarnda yarrken kardeimle, son noktay annem koymutu. Onun ad Kerim olacak. Ama hayat buna izin vermedi. Doumuna birka ay kalan, daha domadan ismini koyduu torununu kucana bir

defa alamadan, babamn yanna gitti. Evliliinin belki de en gzel dneminde ikinci ak byle drd aabeyimin salarna hayat. tiraz hakk yoktu, hi olmad

-Bize sen mi bakacaksn bundan sonra?

Birden irkiliyor aabeyim. Anlayamyor ne olduunu. Soruyu soran kardeim. Tekrarlyor.

-Bize sen mi bakacaksn bundan sonra?

Glkle doruluyor aabeyim oturduu yerden. Kardeimin yanna gidip kucana alyor onu. Bir eli salarn okarken, dier eliye elini tutuyor. Gzleri gzlerinde, tane tane konuuyor ses tonuna dikkat ederek.

-stemez misin? Yeni bir ev tutarz. Daha gzel bir yerde. Beraber seeriz hatta. Beraber tarz eyalarmz. Evimizi beraber boyarz. Bundan sonra hep beraberiz. Daha yolumuz ok uzun.

-

Oturduum yerden izliyorum olanlar. Sahiden byle mi olacak, yoksa zlmeyelim diye yalan m sylyor anlayamyorum.

Ertesi gn, babamn cenazesinden yarm yamalak hatrladm kalabalk omuzlar zerinde, babamn yanna gtryorlar annemi. Karlkl aalarn sraland kvrml yollardan ilerlerken, smsk tutuyorum kardeimin ellerinden. Gzgze gelmemeye dikkat ederek yryorum. nk biliyorum ki grrsem dayanamam. Boulurum ela gzlerinin denizlerinde. zlr, dayanamam.

Ne gzel de yamur yayor. Annemi koymak iin ukur kazmlar babamn yanna. ine doluyor yamur damlalar. Tabiat da alyor annemin gidiine. Herkes gibi

Ve dualardan sonra usulca koyuyorlar yeni yatana annemi. te o an kardeimin lklar yanklanyor mezarlk boyunca.

-Durun! Toprak atmayn. Annem nefes alamaz orda!

Neye uradn aryor kalabalk. te bu sefer tutamyorum kendimi. Yaan yamurlara karyor gzyalarm. Yine aabeyim tutuyor ellerimizden. Smsk sarlyor nce, sonra kardeimi sakinletiriyoruz beraber. Sonra da dua ediyoruz annem ve babam iin.

En son biz kyoruz mezarlktan. Bu veda an hi de kolay deil. ki gn nce nefesinin scakln salarmda hissettiim annem, souk topran altnda artk. Sal sollu aalarn dizildii kvrml yoldan evimize dnerken, arkama bakyorum adm banda. Annem belki bizimle geliyordur diye. Gremedike daha bir inatla bakyorum. Yine yok. Eve geldiimizde, tam yolun banda duruyorum bir an. Sonra var gcmle, koarak kyorum merdivenlerden. Her gece beraber uyuduumuz odann penceresine kouyorum. Ryamda babamn annemi alp gtrd o nar aacnn dibine bakyorum ylece. Yoklar. O ok sevdiim sahil kenarndan nefret ediyorum o an. Yzyllk nar aac irkinleiyor gittike. Bu oday da sevmiyorum artk annemle beraber uyumayacaz ki. Annem yok artk. Kardeim var, aabeyim var, yengem var. Annem, babam yok. Onlar beraberler Ama bizden uzakta

Yeni bir hayata balyoruz aabeyimle. Kk, irin bir ileye Ayvacka yerleiyoruz. Mavisi ve yeili bol burann. Skldka sahili geziyorum boydan boya. Kk balk tekneleri var. Kk ama irin. Okula balyorum orda. retmenlerim ok seviyor beni. Baarl olduumu sylyorlar. Her trl aktiviteye katlyorum okulda. Ama en sevdiim yaz yazmak. Yazyorum srekli Kardeim de okula balad bu arada. Asi bir yaps olduunu sylyor retmenleri. Ama umurumda bile deil kimin ne dedii. O benim her eyim.

Annemin babamn yanna gidiyorum frsat bulduka. Dertleiyorum onlarla. Biliyorum duyuyorlar beni.yine onlarn yanndaym bugn.

-Annem. Bak ben geldim. Alamyorum artk. kretmeyi, vefay, hogry reniyorum bydke. Bir aabeyin nasl babalk yapabileceini, bir yengenin nasl anne sevgisi verebileceini. O dar, kvrml yollardan eve dnerken, kapy aan birinin scakln. z anne babalarn evlatlarna srtn dnd bir zamanda, bana sizi aratmayan o vefal yreklere ok ey borluyum anne. Bydm bak koca kz oldum. Hala ok zlyorum sizi. Biliyorum ordan izliyorsunuz bizi. Dua edin bize olur mu anne? ok zledim sizi

Bir el hissediyorum omzumda. rkiliyorum. Kafam evirdiimde aabeyimin o koyu kahverengi gzlerini gryorum. Tebessm ediyor bana. Ben de glmsyorum gzlerimde yalarla. Usulca uzatp ellerini gzyalarm siliyor. Hayranlkla izliyorum onu. stem d bir hareketli sarlyorum boynuna. Alamyorum bu defa. Mutluyum. Biliyorum benim durumumda olan herkes benim kadar ansl deil.

-Hadi aabey. Gidelim artk. Yengemler merak eder bizi.

Kafam aabeyim omzunda, kolkola kyoruz mezarlktan. Ve ikimiz de ayn iiri mrldanyoruz.

lm, yaam retir bize; dverek sevmeyi reten hoyrat bir anne gibi Sevgi dourur ecelinden

.Eletiriler & Yorumlar

:: :)
Gnderen: meltem odaba / , Trkiye
8 Temmuz 2014
merhaba, yaptnz yorum iin teekkr ederim. bu kadar acemi bir yazar adaynn bu kadar kk hatalarnn olmas gayet normal bir durumdur tabiki. ykm yeniden gzden geireceim, tekrar teekkr ediyorum size...

:: Merhaba
Gnderen: Veysel Baer / , Trkiye
7 Temmuz 2014
Merhaba, Yazm hatanz yok denecek kadar az. Anlatmnz gayet gzel. Baz yerlerde su gibi akc. ykde, yazm teknii ynnden baz hatalar var. Ayrca, d ve annenin kap nne dmesi arasnda anlalmazlk var. Bir de, finali yeniden dnn. Ayvack ilesini iyi bilirim. Yayan olarak klp gezilecek sahili yoktur. Buradan mezara gidite de bir kopukluk var. nerim: Hatalarnz giderdiiniz bu ykyle stanbul/mraniye belediyesinin aaca hikaye yarmasna katln. Henz almad. Takip edin. Baarlar diliyorum.

:: :)
Gnderen: meltem odaba / , Trkiye
25 Haziran 2014
maalesef enol Bey, bu ykm dle layk grlmedi ama durmak yok yola devam tabiki :) Ayrca gzel yorumunuz iin teekkr ediyorum, umarm daha iyi ykler yazabilirim :)

:: Aferin.
Gnderen: enol Durmu / , Trkiye
25 Haziran 2014
Aferin ufaklk tek kelimeyle harika bir yk. Anlatm tarzn bir yana tasvirler ile cap canl bir yk. Sende iyi bir yetenek var, bunu sezdim. Deil bu yarmay byle gidersen eer eminim ileride Orhan Kemal yk yarmasn bile kazanrsn. Yalnz seni uyaraym sakn ben kazanmadan evvel karma kma senin iin hite iyi olmaz :)

Syleyeceklerim var!

Bu yazda yazanlara katlyor musunuz? Eklemek istediiniz bir ey var m? Katlmadnz, beenmediiniz ya da dzeltilmesi gerekiyor diye dndnz bilgiler mi ieriyor?

Yazlar yorumlayabilmek iin ye olmalsnz. Neden mi? nanyoruz ki, yreklerini ve dncelerini ekinmeden okurlarna aan yazarlarmz, yazlar hakknda fikir yrtenlerle istediklerinde diyaloa geebilmeliler.

Daha nceden kayt olduysanz, buray tklayn.

zEdebiyat yazar olarak seeceiniz yazlar kendi kiisel ktphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi ktphanenizi oluturmak iin buray tklayn.

Yazarn dier ana kmelerde yazm olduu yazlar...
Bilmiyorum [iir]

meltem odaba kimdir?

niversite rencisiyim. hatta edebiyata en uzak blmlerden birini okuyorum ancak edebiyat benim dnyam :)

yazardan son gelenler

| iir | yk | Roman | Deneme | Eletiri | nceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babali Ktphanesi | Yazar Ktphaneleri | Yaratc Yazarlk

| Katlm | letiim | Yasallk | Sakllk & Gizlilik | Yayn lkeleri | zEdebiyat? | SSS | Knye | ye Girii |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

zEdebiyat bir zlenim Yapm sitesidir. zlenim Yapm, 2024 | meltem odaba, 2024
zEdebiyat'da yaynlanan btn yazlar, telif haklar yasalarnca korunmaktadr. Tm yazarlarnn ya da telif hakk sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadr. Yazarlarn ya da telif hakk sahiplerinin izni olmakszn sitede yer alan metinlerin -ksa alnt ve tantmlar dnda- herhangi bir biimde baslmas/yaynlanmas kesinlikle yasaktr.
Ayrntl bilgi icin Yasallk blmne bkz.