..E-posta: Þifre:
ÝzEdebiyat'a Üye Ol
Sýkça Sorulanlar
Þifrenizi mi unuttunuz?..
Ben bir kuþum; uçtum yuvadan... Artýk ben nerede, eve dönme isteði nerede?.. -Leyla ve Mecnun, Fuzuli
þiir
öykü
roman
deneme
eleþtiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Yazar Kütüphaneleri

Þu Anda Ne Yazýyorsunuz?
Ýnternet ve Yazarlýk
Yazarlýk Kaynaklarý
Yazma Süreci
Ýlk Roman
Kitap Yayýnlatmak
Yeni Bir Dünya Düþlemek
Niçin Yazýyorum?
Yazarlar Hakkýnda Her Þey
Ben Bir Yazarým!
Þu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm baþlýklar  

Arama Motoru

ÝzEdebiyat > Deneme > Unutulamayan Dönemler > Aysun Güven

3 Mart 2021
Iðdýr Harward Arasý Kaç Km?  
Aysun Güven
Bir reel video kadar kýsa anlatýlan, romanlar kadar uzun çabalarýn sonucu oluþan kýsacýk bir hayat, kocaman bir hayal....

:HFH:
Çalýþ ya da çalýþma ..
Bu kiþisel bir tercih aslýnda, ama nereye kadar ?
Ýþte tam da bu sýrada televizyonda Iðdýr’da doðmuþ ve imkansýzlýklar sebebiyle ailesiyle Ýstanbul’a taþýnmýþ bir çocuk geliyor ekrana.
Bu çocuk yine imkansýzlýklar yüzünden 13 yaþýnda ilkokula baþlamak durumunda kalýyor.
Okula baþlamasýnýn bile imkansýz olduðu, ailesiyle beraber bir tekstil fabrikasýnda çalýþmaya baþlýyor.
Tekrar o tekstil fabrikasýna dönmek zorunda kalmamak için var gücüyle ders çalýþmaya baþlýyor. Çünkü tek çýkýþ yolunun bu aydýnlýk kapý olduðunun farkýnda.
Uzun ve yorucu bir “kýsa” ömrün ardýndan Amerika’da týp öðrenimi kadar zorlu bir eðitimin hakkýndan geldiði gibi Harvard gibi ünlü bir okuldan beraber çalýþma teklifi alýyor. Çünkü özellikle yabancý uyruklularýn Amerika’da týp eðitim almasý kelimenin tam anlamýyla zor.
Hayalini gerçekleþtirdiðinin farkýnda olarak hayatýna devam etmeye kararlý.
Ayný zamanda kendi ile birlikte kýz kardeþinin de Amerika’da hukuk eðitimi almasý için giriþimlerde bulunuyor ve bunu baþarýyor.
Karþýlaþtýðýmýz, yaþadýðýmýz bu dünyadaki, tonlarca olumsuzluk ve þikayet ettiðimiz yüzlerce haksýzlýk, bu bahsettiðimiz hikayeye uðramamýþ gibi görünebilir. Ama bu sizi yanýltmaktan ve gereksiz yere bahane üretmekten öteye geçemez.
Üretmenin ötesine geçmek, baþarýlara imza atmak, dolu dolu yaþamak farklý anlamlandýrýlabilir.
Ellerinde kokteyler, insanlarla dolu bir havuzun içinde çekilen on saniyelik videolar da olabilir.
Kimselerin bilmediði, bir gün Nobel ile geri dönen bir haber de olabilir.
En baþta söylediðim gibi; çalýþ ya da çalýþma bu senin tercihin..

Söyleyeceklerim var!

Bu yazýda yazanlara katýlýyor musunuz? Eklemek istediðiniz bir þey var mý? Katýlmadýðýnýz, beðenmediðiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düþündüðünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazýlarý yorumlayabilmek için üye olmalýsýnýz. Neden mi? Ýnanýyoruz ki, yüreklerini ve düþüncelerini çekinmeden okurlarýna açan yazarlarýmýz, yazýlarý hakkýnda fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloða geçebilmeliler.

Daha önceden kayýt olduysanýz, burayý týklayýn.

ÝzEdebiyat yazarý olarak seçeceðiniz yazýlarý kendi kiþisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluþturmak için burayý týklayýn.

Yazarýn unutulamayan dönemler kümesinde bulunan diðer yazýlarý...
Zeuskýz; Metaverse Dönüþüm Dontlookup
Zeuskýz; Metaverse Dönüþüm Dontlookup
Zeus'un Kýzý; Boþluk
Zeus'u Kýzý.; Sivil Ýtaatsizlik ve Çiçek Devrimleri

Yazarýn deneme ana kümesinde bulunan diðer yazýlarý...
2020 Bit Artýk
Zeuskýz; Yalan
Zeuskýz; Prada Gýrgýr'a Karþý
Zeuskýz; Çaðrýþýmsal Eþik
Ertelenen Ýþlere Gün Doðdu
Zeuskýz; Sizi Dinlesinler
Ego Bitti Þarj Etmek Lazým
Zeus'un Kýzý; Sevgili Virüs
Kadýn, Ölüm, Özgecan
Zeus'un Kýzý; Film Kopmadan

Yazarýn diðer ana kümelerde yazmýþ olduðu yazýlar...
Kara Mizah [Þiir]
Irmak [Þiir]
Bütün Yolculuk Boyunca Hasret Ayrýlmadý Benden - Bir Ucu Bir Kuyuda Kaybolan Rüzgarlý Bir Þosede [Þiir]
Ýnsana Dair [Þiir]
Bir Dolu Bir Boþ [Þiir]
2011 Yeni Doðan [Þiir]
Doðum Günüm [Þiir]
Doðum Günüm [Þiir]
Derdim Bu Olsun [Þiir]
Ne Diyeceðimi Bilemedim [Þiir]

Aysun Güven kimdir?

hayatýn içine sýðamayanlar kitaplarýn içine sýðabilir.

yazardan son gelenler

| Þiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleþtiri | Ýnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babýali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratýcý Yazarlýk

| Katýlým | Ýletiþim | Yasallýk | Saklýlýk & Gizlilik | Yayýn Ýlkeleri | ÝzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Giriþi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

ÝzEdebiyat bir Ýzlenim Yapým sitesidir. © Ýzlenim Yapým, 2024 | © Aysun Güven, 2024
ÝzEdebiyat'da yayýnlanan bütün yazýlar, telif haklarý yasalarýnca korunmaktadýr. Tümü yazarlarýnýn ya da telif hakký sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadýr. Yazarlarýn ya da telif hakký sahiplerinin izni olmaksýzýn sitede yer alan metinlerin -kýsa alýntý ve tanýtýmlar dýþýnda- herhangi bir biçimde basýlmasý/yayýnlanmasý kesinlikle yasaktýr.
Ayrýntýlý bilgi icin Yasallýk bölümüne bkz.