..E-posta: Þifre:
ÝzEdebiyat'a Üye Ol
Sýkça Sorulanlar
Þifrenizi mi unuttunuz?..
Pek çok doktorun yardýmý ile ölüyorum. -Büyük Ýskender
þiir
öykü
roman
deneme
eleþtiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Yazar Kütüphaneleri

Þu Anda Ne Yazýyorsunuz?
Ýnternet ve Yazarlýk
Yazarlýk Kaynaklarý
Yazma Süreci
Ýlk Roman
Kitap Yayýnlatmak
Yeni Bir Dünya Düþlemek
Niçin Yazýyorum?
Yazarlar Hakkýnda Her Þey
Ben Bir Yazarým!
Þu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm baþlýklar  

Arama Motoru

ÝzEdebiyat > Öykü > Bireysel > M. Ali Okan Doðan

2 Nisan 2003
Celse  
M. Ali Okan Doðan
Kiþinin kendini yargýladýðý vicdani mahkemenin ilk celsesi

:BHDG:
...Soruldu: "Söyleyin beyefendi, [bakýn beyefendi diyerek sizi ciddiye aldýðýmýzý-alacaðýmýzý vurguluyoruz; anlarsanýz..] nedir derdiniz? neden diplerde yýllardýr uyuduðumuz yerimizden apar topar kaldýrarak bizi gerdiniz??" Haklýsýnýz, vicdanýmda kurduðum sanal mahkemenin hakimi bey, rahatsýzlýk verdim, ama inanýn ki istesem, uðraþsam bile diðerlerinin bana verdiði kadar rahatsýzlýðý size veremezdim [bakýn, beni utandýracak kadar açýk bahsetmeden derdimi de anlatmýþ oldum; anlarsanýz...]. "Ýyi, hoþ, yalnýz þunu bilin ki, sizin sadece bende var zannettiðiniz bu dert, -yüce mahkeme üyelerinin engin tecrübelerine dayanarak bildikleri gibi- az çok her insanda bulunur." E iyi o zaman hakim bey, baðýþlayýn sorunun çözümünü; aklýmda yüce biri olarak düþünmüþtüm sizi, biliyor olmasýnýz her þerait altýnda mutluluðun formülünü. "Lütfen yüce mahkemeye baský yapmaktan vazgeçiniz küçük adam! 'Aklýnýzda yarattýðýnýz' sýfatýndan çook yücelerine haiziz biz, siz olmasaydýnýz da elbet bulurduk beynini kemirecek bir günahsýz [günahsýz da ucuz bir kafiye oyunudur, hükmü verdiðimizi sanmayýnýz...]." Ama öyleyim hakim bey, bu yaþýmda herþeyden bezdirdiler beni. Yýldýrýldým, ezildim, art.. "Kusura bakmayýn, sözünüzü kesiyoruz fakat mümkünse salonumuzda ucuz dram istemiyoruz" ... Artýk onlarýn gözünde bir rezildim. "Peki, vardýr duymuþluðumuz bundan sonra söyleyip söyleyebileceðiniz bütün cümleleri, becerebiliyorsanýz biraz tarif edin þu sizi mahveden failleri." Ne bileyim, hakim bey, heyecanlandým þimdi böyle birden sorunca.. Aklýma da gelmez ki, kimbilir kaç bin tanesi neler neler yaptý yýllar boyunca.. [ah dostum, girdiðiniz bu ucuz kafiye oyunlarý esastan ne kadar da uzaklaþtýrdý sizi..] Neyse hakim bey, onlar, failler sayýda en az Abdi Ýpekçi Parký güvercinleri kadardý.. "Tahammül sýnýrlarýmýzý zorluyorsunuz küçük adam! Susun anlatamýyorsanýz derdinizi madem!!" [aslýnda sizin de girdiðiniz oyunlarýn farkýndayým, ama ezikliðimden ötürü size karþý bile alt kýsmýnda olduðum bir hiyerarþi yaratmýþým, þimdilik susacaðým.]. Çoktular hakim bey, erkeðinden diþisine, yaþlýsýndan gencine, uslusundan delisine, iþlisinden iþsizine, cahilinden okumuþuna, erdemlisinden hamýna, [bunlarýn tezat yarattýðýný içim rahat bir halde söyleyemem..], eve gidince kendisini müteahhit bilen kýzlarýnýn yüzüne üzüntülü mü, alçak mý belli olmayan bir gülüþle bakan tefecisinden gece yatmadan önce lavaboya çýkardýðý sümüðün kýzýllýðýndan kiremit ustasý olduðunu hatýrlayan iþçisine kadar binlerce insan, her biri... Sürekli... Neden bilmiyorum... "Zavallý dostum, ne yazýk ki sizi bu noktada susturmalýyýz, gidiþatýnýzdan belli gemi azýya aldýðýnýz. Þimdi insanlardan nefret etme huyunuzun olduðunu anladýk, teþekkür ederiz, fazla da uzatmadan talebinizi öðrenmek de isteriz." Kafamda en belirgin nokta bu hakim bey, bu insanlar bana bir hayat borçlular, yenilenmesini istiyorum baþtan sona hepsini.. Ve istiyorum benden bu güne kadar çaldýklarýnýn önümüzdeki yüzyýl içinde bir ara iadesini!! "Peki, hukuk bilmediðiniz açýk: bu kadar çok þey istiyorsanýz vermeniz gerek birazcýk.." Daha ne vereyim, dahasý ne verebilirim hakim bey? Herþeyimi zaten önceden aldýlar; ne koparabildilerse çaldýlar; bana bu yaþýmda devrik cümleler kurdurdular; olmuþ bitmiþ olaylarý üç nokta ile bitirmeme sebep oldular. Hatta onlara benzemekten korkmasam derdim ki... "Bilmem bu kaçýncý 'kusura bakma' deyiþimiz size konuþurken sözünüzü bölüp, ama inanýn çok sýkýyorsunuz az biraz da olsa konuþma fýrsatý bulduðunuzda [ne o, bizim bol -üp le biten bir dil konuþtuðumuzu mu zannettiniz?].. Neyse, davacý dinlendi [ama fikirlerine pek itibar edilmedi], davalýlar da sýraya konuldu. Verilecek bir hükmün milyonlarý etkilemesinin imkansýzlýðý anlaþýldý. Kiþiye kýsa çöp býrakýldý. Ertelendi. Bir sonraki celseye gerilim yaratmasý açýsýndan daktilo getirilmesine karar verildi. Bunun dýþýndaki verilmesi gereken diðer bütün kararlar akla ziyan bir þekilde sürüncemede býrakýldý. Kiþi uyandýrýldý; aklýna 'Rüyaymýþ!' cümlesi salýndý...

.Eleþtiriler & Yorumlar

:: Merhaba:)
Gönderen: aslý cabi / Ankara/Türkiye
7 Þubat 2005
Yazýnýzý beðendim...Ve beðenmenin ötesinde sanki tanýdýk bir metin okuyorum izlenimini verdi bana...Okudukça fark ettim ki, Ýz Edebiyat'ta da bulunan Tecavüz Hikayeleri adlý öyküme benzer bir yazý.Benzer þekilde kurgulamýþýz yazýlarýmýzý.Ve bu da aslýnda insanlarýn sürekli ayný konularý,ayný sorunlarý nasýl da benzer þekilde anlattýklarýný hatýrlattý bana...Aslýnda yaþananlar,hissedilenler hep ayný...Neyse, kaleminize saðlýk.Yazmaktan hiçbir zaman vazgeçmemeniz dileðiyle...

:: Sebepler ve ötesi...
Gönderen: Anýl Gökpek / izmir
3 Eylül 2004
Sanýrým 'Celse'yi ilk okuduðumda onu samimi ve baþarýlý bulmamýn ardýnda M.Ali Okan Doðan ile ayný yazarlardan hoþlanmamýzýn da ötesinde sebepler vardý. Bu sebepler belki onun kendisine özgü mizahý ya da görece yeni (ya da az kullanýlmýþ þeyler denemesiydi) belki de deðildi. Aslýnda sebep aramaya, bir þeyleri isimlendirmeye çok da gerek yok. Öykünüzü çok beðendim, devamýnýn gelmesini umuyorum. Tebrikler.

Söyleyeceklerim var!

Bu yazýda yazanlara katýlýyor musunuz? Eklemek istediðiniz bir þey var mý? Katýlmadýðýnýz, beðenmediðiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düþündüðünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazýlarý yorumlayabilmek için üye olmalýsýnýz. Neden mi? Ýnanýyoruz ki, yüreklerini ve düþüncelerini çekinmeden okurlarýna açan yazarlarýmýz, yazýlarý hakkýnda fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloða geçebilmeliler.

Daha önceden kayýt olduysanýz, burayý týklayýn.

ÝzEdebiyat yazarý olarak seçeceðiniz yazýlarý kendi kiþisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluþturmak için burayý týklayýn.

Yazarýn diðer ana kümelerde yazmýþ olduðu yazýlar...
Anayurt Oteli [Ýnceleme]

M. Ali Okan Doðan kimdir?

Pek kayda deðer bir þey yok.

Etkilendiði Yazarlar:
Yusuf Atýlgan, Oðuz Atay, Sabahattin Ali, Vüs'at O. Bener

yazardan son gelenler

bu yazýnýn yer aldýðý
kütüphaneler

| Þiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleþtiri | Ýnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babýali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratýcý Yazarlýk

| Katýlým | Ýletiþim | Yasallýk | Saklýlýk & Gizlilik | Yayýn Ýlkeleri | ÝzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Giriþi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

ÝzEdebiyat bir Ýzlenim Yapým sitesidir. © Ýzlenim Yapým, 2024 | © M. Ali Okan Doðan, 2024
ÝzEdebiyat'da yayýnlanan bütün yazýlar, telif haklarý yasalarýnca korunmaktadýr. Tümü yazarlarýnýn ya da telif hakký sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadýr. Yazarlarýn ya da telif hakký sahiplerinin izni olmaksýzýn sitede yer alan metinlerin -kýsa alýntý ve tanýtýmlar dýþýnda- herhangi bir biçimde basýlmasý/yayýnlanmasý kesinlikle yasaktýr.
Ayrýntýlý bilgi icin Yasallýk bölümüne bkz.