..E-posta: Þifre:
ÝzEdebiyat'a Üye Ol
Sýkça Sorulanlar
Þifrenizi mi unuttunuz?..
Hiçbir zaman karakterlerimin hüzünlü olduklarýný düþünmedim. Tersine yaþam dolular. Trajediyi seçmediler, trajedi onlarý seçti. -Juliette Binoche
þiir
öykü
roman
deneme
eleþtiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Yazar Kütüphaneleri

Þu Anda Ne Yazýyorsunuz?
Ýnternet ve Yazarlýk
Yazarlýk Kaynaklarý
Yazma Süreci
Ýlk Roman
Kitap Yayýnlatmak
Yeni Bir Dünya Düþlemek
Niçin Yazýyorum?
Yazarlar Hakkýnda Her Þey
Ben Bir Yazarým!
Þu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm baþlýklar  

Arama Motoru

ÝzEdebiyat > Deneme > Yüzleþme > Nilüfer Magriso

11 Mayýs 2003
Kalýplar Türkiyesi  
Uyansak mý???

Nilüfer Magriso

Konuþuyoruz, yazýyoruz; karþýlýðýnda onaylanýp övgüler alýp rahatlýyoruz.

:BAGH:
Konuþuyoruz, yazýyoruz; karþýlýðýnda onaylanýp övgüler alýp rahatlýyoruz. Peki sonra ne yapýyoruz. Koca bir hiç. Diyeceksiniz ki \'eee sen de yazýyorsun\'. Evet ben de tüm insanlarýn doðasýnda olan ego tatmini isteði içerisinde yazýyorum bu yazýyý.

Ýnsan, gerçekte neyi neden yptýðýný kendine itiraf edebildiði, kendi ile duvara çarparcasýna yüzleþebildiði zaman daha bir ete, kemiðe bürünüp daha havada kalmayan konuþmalar yapabilir ve yazýlar çýkarabilir.

Örneðin, þu sýralar; gerçi gelmiþ geçmiþ tüm zamanlarda üzerinde fikir yürütmekten hoþlanýlan ülkemiz ve insanlarýmýz mevzusu var ki müthiþ doyurucudur egolar için. Konuþtukça herþey hallolmuþ daha da kötüsü bu hususta biz de bir þeyler yapmýþýz, bir faydamýz olmuþ gibi rahat hissederiz kendimizi.

Toplum yozlaþmýþ, zengin magandalar heryeri istila etmiþ, AKP kadrolaþýyormuþ, gençlik markalaþmýþ, ama arz-talep meselesiymiþ, isteniyormuþ da o yüzden sunuluyormuþ. Evet bunlarýn hepsini zaten biliyoruz, fakat bu konularý her tartýþtýðýmýzda sanki yeni bir þeylermiþ gibi coþuyor, onaylýyor ve tüm heyecanýmýzla alkýþ tutuyoruz. Peki sonra???

Sonrasýný sanýrým öncesi belirliyor. Yani bunlarý temcit pilavý gibi tartýþýp, onaylatýp durmaktansa harekete geçebilmeyi, neler yapabilirizi bulmak istiyorum ve sizi çözüme davet ediyorum, çözümlerimizi paylaþmak, bir adým sonrasýný da atmak için yeterince enerjimiz olduðuna eminim.

Çünkü bu güne kadar tartýþýp, onaylayarak yeterince dinlendik gibi geliyor. Kýsýr çevrelerin üzerimizde býraktýðý nefret naðralarýný bir yana býrakarak, toplumun geri kalanýný göz önüne alarak birþeylere baþlamakta fayda var sanýrým. Örnekleri de yok deðil aslýnda. Çoðu SSK hastanelerinde görev alan Mavi Melekler (gönüllü çalýþýyorlar), Eðitim Gönüllülerinin yaptýklarý vs.. Biz bu þekilde çoðalmalýyýz iþte, ayýpladýklarýmýzýn olmamasý için, bizden sonrakiler için.

Söyleyeceklerim var!

Bu yazýda yazanlara katýlýyor musunuz? Eklemek istediðiniz bir þey var mý? Katýlmadýðýnýz, beðenmediðiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düþündüðünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazýlarý yorumlayabilmek için üye olmalýsýnýz. Neden mi? Ýnanýyoruz ki, yüreklerini ve düþüncelerini çekinmeden okurlarýna açan yazarlarýmýz, yazýlarý hakkýnda fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloða geçebilmeliler.

Daha önceden kayýt olduysanýz, burayý týklayýn.

ÝzEdebiyat yazarý olarak seçeceðiniz yazýlarý kendi kiþisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluþturmak için burayý týklayýn.

Yazarýn deneme ana kümesinde bulunan diðer yazýlarý...
Yaþam Mucizedir
Geldiði Gibi
Bir Kýr Masalý

Yazarýn diðer ana kümelerde yazmýþ olduðu yazýlar...
Küçüðüm [Þiir]
Keþkelerimde Yoksun [Þiir]
Savaþým [Þiir]
Vazgeçemediðim [Þiir]
Ruh Göçü [Þiir]
Aynur'a [Þiir]
Bir Daha ki Bahara... [Þiir]
Gitmek [Þiir]
Kayboluþlar [Þiir]
Tutun [Þiir]

Nilüfer Magriso kimdir?

Yazarak nefes alabiliyor, yüreðimi yeni duyarlýlýklara açmak için yazýyla boþaltýyorum ve artýk sizlerle paylaþmanýn zamanýnýn geldiðini düþünüyorum. Bazý sözler sadece yazmak içindir.

Etkilendiði Yazarlar:
Thomas Mann, Albert Camus, J. Paul Sartre, Orhan Pamuk, Mehmet Eroðlu, Erhan Bener

yazardan son gelenler

bu yazýnýn yer aldýðý
kütüphaneler

yazarýn kütüphaneleri

| Þiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleþtiri | Ýnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babýali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratýcý Yazarlýk

| Katýlým | Ýletiþim | Yasallýk | Saklýlýk & Gizlilik | Yayýn Ýlkeleri | ÝzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Giriþi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

ÝzEdebiyat bir Ýzlenim Yapým sitesidir. © Ýzlenim Yapým, 2024 | © Nilüfer Magriso, 2024
ÝzEdebiyat'da yayýnlanan bütün yazýlar, telif haklarý yasalarýnca korunmaktadýr. Tümü yazarlarýnýn ya da telif hakký sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadýr. Yazarlarýn ya da telif hakký sahiplerinin izni olmaksýzýn sitede yer alan metinlerin -kýsa alýntý ve tanýtýmlar dýþýnda- herhangi bir biçimde basýlmasý/yayýnlanmasý kesinlikle yasaktýr.
Ayrýntýlý bilgi icin Yasallýk bölümüne bkz.